agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni231Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-04-2010, 09:38   #151
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
kubat izmirli, bilirsiniz çiçek açan bitkiler az da olsa mutlaka güneş görmek ister. Gül ise güneşi çok sever. Bir saat kadar alınan güneş bence güle yetmez. Bu kadar az güneş alan yerde gülünüzü mantar hastalıklarından, küllemeden kurtarmanız zor olur. Ama siz yine de hocalarımıza sorun derim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2010, 09:43   #152
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kevser Mesajı Göster
bir soru sormak istiyorum; ekim-kasım ayında diktiğim gül çeliklerimin bazısı tuttu bazısı malesef tutmadı. hepsini 2,5 litrelik pet şişelere dikmiştim. tutanları bu baharda saksıya alabilir miyim?

Sevgili Kevser, ektiğin gül çelikleri inşallah 5lt. lik petlerdedir. (şimdi farkettim 2,5 lt lik miş)
Eğer böyle ise bence hiç oynatma en az bir sene beklesin. Bir iki yaprak görünce tuttu sanıyorsunuz. Tutmuş da olabilir ama yer değişimi yaparken çok ince olan kökler zedeleniyor, bırakın bir sene iyice sağlamlaşsın kökler. Seneye yerine alırsınız.

Eski 19-04-2010, 09:49   #153
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izmirli44 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar , böyle güzel bir site bulduğum için çok mutluyum. Katkısı bulunan tüm arkadaşlara teşekkür ederim. Benim öğrenmek istediğim geçen sene çelik olarak diktiğim güllerimi dün yeni saksılara aktardım.Zamanlamam doğru mu ?
Sevgili İzmirli44, önce kendinizi aşağıdaki linkte bir tanıtın.

Eğer, çelikleriniz ekildiği yerde bir senedir duruyorsa kökleri sağlamlaştı ise toprağı ile beraber yerlerine almanızda sakınca yoktur.

http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=2595

Eski 19-04-2010, 10:42   #154
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 28-04-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
kubat izmirli, bilirsiniz çiçek açan bitkiler az da olsa mutlaka güneş görmek ister. Gül ise güneşi çok sever. Bir saat kadar alınan güneş bence güle yetmez. Bu kadar az güneş alan yerde gülünüzü mantar hastalıklarından, küllemeden kurtarmanız zor olur. Ama siz yine de hocalarımıza sorun derim.
Sevgili Güler,
Cevap için çok teşekkür ederim.Bahçenizi özellikle de güllerinizi çok beğeniyorumAçıkcası fotoğraflarına bakarken huzur buluyorum.Elinize sağlık demek geçiyor her baktığımda.Yazın bir çay içmek güzel olurdu bahçenizde

Yılmaz Yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 19:31   #155
Ağaçsever

acemi çiçekçi's Avatar

Giriş Tarihi: 01-02-2007
merhaba, iki hafta önce pazardan çok güzel goncalarla bezeli olarak aldıgım gül üm şimdi yapraklarını sararttı, sulu olmasına rağmen dallarını süzdü aşağı doğru. Aldıktan sonra üstü çiçekli olduğı için toprağını değişmeden yandaki bosluklara ekleme yaparak saksıya almıştım.
Hatam ne oldu acaba, ne yapmalıyım ki kaybetmeyeyim onu
Bu şekilde kökü tamamen o topraktan temizleyip yeni toprağa mı dikmeliyim

acemi çiçekçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-04-2010, 22:10   #156
Ağaçsever

Kevser's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2009
Alıntı:
Sevgili Kevser, ektiğin gül çelikleri inşallah 5lt. lik petlerdedir. (şimdi farkettim 2,5 lt lik miş)
Eğer böyle ise bence hiç oynatma en az bir sene beklesin. Bir iki yaprak görünce tuttu sanıyorsunuz. Tutmuş da olabilir ama yer değişimi yaparken çok ince olan kökler zedeleniyor, bırakın bir sene iyice sağlamlaşsın kökler. Seneye yerine alırsınız.

sevgili Güler Hanım ilgi ve cevabınız için teşekkür ederim. sizin gülleriniz hayranlık uyandıracak güzellikte. bense artık değiştirmiş bulunduğum için elden bir şey gelmez ama kısmetse bir dahaki sezona çeliklediklerimi en az bir yıl bekletirim. Tekin ağabeyin tiyosu ile pet şişeleri yanlarından kesip topraklarını hiç dağıtmadan aldığımdan sanırım çoğu sağlıklı kaldı, fakat iki çelik kaybettim ne yazık ki.

5 lt. lik kaba çelikleme bilgisi için teşekkür ederim.

Düzenleyen Kevser : 22-04-2010 saat 22:11 Neden: ilave
Kevser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2010, 20:46   #157
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Merhaba, geçen gün yeni aldığım minyatür güllerin saksısı çok küçük olduğu için saksı değiştirmeye karar verdim . Önceki saksıda kökler çok dolandığı için birazcık falçata ile kesik attım Şimdi güllerde özellikle tomurcuklar 1-2 günlük olunca yan yatma var ve yapraklarda sararma kuruma var. Sizce güllerim kesiklerden dolayı yeterince beslenemediği için mi bu durumdalar. Bir süre sonra düzelirler mi ?

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 18:39   #158
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
150 no.lu mesajla resimlerini de ekleyerek sorduğum " balkonun altında kalan bölgede upuzun ve yapraksız bir dalı olan sarmaşık gülümü budamalımıyım?" soruma cevap alamadım ama sonunda kendimce bir çözüm buldum. Benzer sorunu olan biri çıkarsa diye çözümümü paylaşmak istiyorum :
Balkon hizasında o kadar güzel tomutcukları var ki,kesmeye kıyamadım,bu uzun ve çıplak dala clematis sardırmaya karar verdim.Clematislerimi de gülün yanına hemen diktim. Umarım güzel gelişirler ve hoş bir ikili oluştururlar )

Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2010, 20:39   #159
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sayın Jell77,
Clematisin en iyi dostu güldürYabancı kaynaklarda güle sardırılan clematisin çok iyi geliştiği yazıyor...

Eski 01-05-2010, 01:04   #160
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-11-2009
asma gül

asma gül aldım ama nasıl bakımı olacak hangi toprağa ekilecek nasıl budanacak veya budanmıyacak bilgim yok yardım edermisiniz

mayısgülü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2010, 23:06   #161
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Arkadaşlar,
Geçen yıl babamın hediye ettiği bahçede dikili olan gülüm sürekli sürgün veriyor epey de uzadı..Diğer güllerimin çoğu tomurcuk vermişken bu gülüm sürgün vermeye hızlı şekilde devam ediyor.Tomurcuk vermesi için ne yapabilirim?

Eski 06-05-2010, 00:39   #162
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Yılmaz Bey güllerinize koyun gübresi ve demir veriyor musunuz?

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 09:02   #163
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Evet Füsun Hanım,
Keçi gübresi ve b5A uyguluyorum ama güllerim sarmaşık gül gibi oldu sürekli uzuyor ve sürgün veriyor

Eski 06-05-2010, 22:58   #164
Ağaçsever

Kevser's Avatar

bir konuda hem çaresiz hem kararsız kaldım. bu kış hediye aldığım büyük bir gül fidanı var. 1 mt. den biraz daha uzun. çıplak köklü olarak satılan türden. tuttu ve yapraklandı fakat yapraklarında ara ara sararmalar var ve diplerinden fışkırma derecesinde sürgünler geldi. mevsim budama mevsimi olmadığından kesmemem lazım diyorum. ancak belki de hem dip sürgünlerini hem ana fidanı besleyemiyor. ne yapmamı önerirsiniz?

daha büyük bir saksıya mı alayım, diplerindeki sürgünleri mi keseyim? kessem onları da uygun bir yerde köklendirmek için bir şans var mıdır?

Eski 06-05-2010, 23:51   #165
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2009
Zamanı geçti biliyorum ama ancak imkanım oldu.Gezintiye gittiğim bir yerden büyük güllerden yeni sürgünleri kestim ve eve gelip saksılara diktim.Gülleri seviyorum ama nasıl yetiştireceğim ve bu fideleri nasıl tutturacağım hakkında hiç bilgim yok.
Size sormak istediğim bu yeni diktiklerimin tutması için ne eklemeliyim,gübreli toprak kullandım ama başka şey eklesem tutması garanti olurmu?

aphel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2010, 22:52   #166
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Mevsimin ilk tomurcukları kırmızı çiçekli sarmaşık gülden gelmişti. Arap sabunlu formül ile bit mücadelesi devam ediyor. İlk çiçekler de açtı. Anneler gününe yetiştiler.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2010, 20:56   #167
Ağaç Dostu

k_donmez's Avatar

Giriş Tarihi: 24-01-2010
Galeri: 3
Diplerinin sık sık çapalanması ve toprağın havalanması, doğal gübre ile bolca gübrelenmesi sayesinde geçen yıl diktiğim güller mevsimin de etkisiyle açma yarışındalar. Sarmaşık gül çok bol çiçek verdi ve çok hızlı gelişen yeni bir sürgünle gelecek yılın hazırlıklarına şimdiden başladı. Pembe ve sarı güllerim de güney cephede, tam gün güneş altında coşuyorlar. Bu arada bitler için arap sabunlu formül, külleme için kükürt hazırda bekliyor.

Eklenen Resimler

pria beğendi.
k_donmez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2010, 12:46   #168
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2010
yediveren guller..

Selamlar,arkadaslar bir konuda yardima ihtiyacim var acaba kimse yardim edebelirmi? ben gecen sene bir yediveren gul aldim.. cok guzel pembe renkte kocaman kokulu guller aciyordu..bu senede cok costu fakat cicekler gecen seneki gibi kocaman acmadi.. cok ve daha ufak daha cok yabani gullere benziyor..acaba bunun nedenini ve neler yapilmasi gerektigini soyleyebilirmisiniz..

amazonian Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2010, 16:28   #169
Ağaç Dostu

zeynep dila's Avatar

Giriş Tarihi: 02-05-2010
Merhaba Arkadaşlar,
Bütün çiçeklerimle olduğu gibi güllerimle de sorun yaşıyorum. Saksıdaki gülü geçen yıl seradan almıştım Çok güzel açtı. Bu sene kurudu yeşerdi derken filizlendi,güzel yaprakları oldu ve hepsi kurudu.

Bahçede ekili olan iki küçük gül ise tam üç yıldır ne büyüyor ne ölüyor. Sürekli yaprak tazeliyor ama iki üç güne kalmadan çıkan yapraklar sararıp kurumaya başlıyor.Sonra yine sil baştan yeni çıkan kuruyor.

Açmış olan pembe gül ise yaklaşık yirmi yıllık. Daha tomurcukken hastalıklı bir görüntüsü oluyor. Açmış hali de hiç sağlıklı bir çiçek görüntüsü vermiyor.

Eklenen Resimler

zeynep dila Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2010, 17:39   #170
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2010
Zeynep Dila'nın en sondaki resmi ile ilgili bende de aynı sorun var Yeni aldığım gülde 4 tane tomurcuk vardı 20-25 gündür tomurcuk açtı açacak gibiydi ama giderek soldu. Tomurcuklar aynen resimlerdeki gibi tamamen açılmadan soldu

erol21 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2010, 13:49   #171
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Bu gülden umudu kesmelimiyim?

Ne dersiniz? Bu gülden umudumu kesmelimiyim? Hiç yeşil dalı kalmamış Kökündeki tüm toprağı yıkayıp, tekrar yeni toprağa ekmiştim. Topraktan çıkarmalımıyım?

Eklenen Resimler

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2010, 14:27   #172
Ağaç Dostu

Yılmaz Yalçın's Avatar

Sevgili Dudi malesef gülün kurumuşGeçen yıl benim yaptığım hatayı yapmışsın..Ben de kökünü arap sabunlu su ile yıkamıştım tekrar diktim ama malesef gittikçe kurudu..Sonra araştırdım ki gülün köklerindeki toprağı asla dağıtmamak gerekiyormuş yoksa kuruyormuş.Toprağını dağıtırsan bile 2 hafta hiç güneş görmeyecekmiş nemli tutacakmışsın ama ozaman bile kuruma ihtimali çok yüksekmiş..

Eski 23-05-2010, 15:23   #173
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
2 haftadan daha fazla gölgede ve sürekli nemli tuttum ama malesef bu hale geldi. Ne yapalım kısmet değilmiş. Çok beğendiğim istediğim bir güldü

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2010, 18:20   #174
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Ama siz yine de hocalarımıza sorun derim.
Güler hanım,

Gülleri hangi sıklıkta ve ne kadar suluyorsunuz? Belki bir yerde yanıtlamışsınızdır.

Şimdiden teşekkür ederim.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2010, 00:01   #175
Ağaç Dostu

emrezgi's Avatar

Giriş Tarihi: 31-05-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dudi Mesajı Göster
Ne dersiniz? Bu gülden umudumu kesmelimiyim? Hiç yeşil dalı kalmamış Kökündeki tüm toprağı yıkayıp, tekrar yeni toprağa ekmiştim. Topraktan çıkarmalımıyım?
Sn. Dudi sizler kadar bilgim ve deneyimim yok bir ay kadar önce bende saksıdaki gülümü bahçeye aldım üzerindeki bütün toprağı temizledim fakat yıkamadım üzerindeki bütün yapraklar kurudu ve döküldü sadece dal kaldı sizinki gibi kahverengimiydi hatırlamıyorum fakat 1 hafta önce yeniden gelişmeye başladı şimdi eski yapraklarından çok daha güzel yapraklar veriyor ve gelişimi harika. Ananem hep der kuru dal bile olsa bi sene elleme seneye kökünden yeniden verebilir diye tabi ki seçim sizin ama bence bekleyin derim hiç belli olmaz size bir sürpriz yapabilir saygılarla.

emrezgi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2010, 14:57   #176
Ağaç Dostu

a1919's Avatar

Giriş Tarihi: 24-02-2010
Merhabalar,
Geçen ay aldığım bir minytür gülüm var. Saksısını değiştirmek istiyorum ama bunu ne zaman yapmalıyım bilmiyorum. Geç mi kaldım saksı değişimi için? Ne zaman değiştirmem uygun olur? Teşekkürler

a1919 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 19:51   #177
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeynep dila Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,
Bütün çiçeklerimle olduğu gibi güllerimle de sorun yaşıyorum. Saksıdaki gülü geçen yıl seradan almıştım Çok güzel açtı. Bu sene kurudu yeşerdi derken filizlendi,güzel yaprakları oldu ve hepsi kurudu.

Bahçede ekili olan iki küçük gül ise tam üç yıldır ne büyüyor ne ölüyor. Sürekli yaprak tazeliyor ama iki üç güne kalmadan çıkan yapraklar sararıp kurumaya başlıyor.Sonra yine sil baştan yeni çıkan kuruyor.

Açmış olan pembe gül ise yaklaşık yirmi yıllık. Daha tomurcukken hastalıklı bir görüntüsü oluyor. Açmış hali de hiç sağlıklı bir çiçek görüntüsü vermiyor.
Gördüğüm kadarıyla bitki biti yok ,bitki besini mi versen acaba vitamin takviyesi mi gerekiyor?Mine hanıma sorsana bu soruyu ,her zaman bir bilene sormak en iyi yoldur.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2010, 19:56   #178
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Yılmaz Yalçın Mesajı Göster
Sevgili Dudi malesef gülün kurumuşGeçen yıl benim yaptığım hatayı yapmışsın..Ben de kökünü arap sabunlu su ile yıkamıştım tekrar diktim ama malesef gittikçe kurudu..Sonra araştırdım ki gülün köklerindeki toprağı asla dağıtmamak gerekiyormuş yoksa kuruyormuş.Toprağını dağıtırsan bile 2 hafta hiç güneş görmeyecekmiş nemli tutacakmışsın ama ozaman bile kuruma ihtimali çok yüksekmiş..

Bu çok doğru bir tespit .Çıplak kök satılan güllerde hep gölgede bekletilir.nemini muhafaza ettirerek tabi topraktan çıkarman yanlış olmuş dudişim .Kuruduğunu anlamanın en kolay yolu toprak seviyesinde biraz kazı yeşil değilse kurumuştur.

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2010, 21:50   #179
Ağaçsever

Kevser's Avatar

Question

selamlar. bir konuda bilgi rica etmek istiyorum, şöyle ki: çelikten tutturduğum güllerin sürgünlerinden büyüyen incecik dalları adeta bir iplik gibi uzayıp gidiyor. geçen sene saksı ile aldıklarımda da aynı şey olmuştu. acaba ben bir noktada yanlış mı yapıyorum da bu biçimde büyüyorlar? bu dalları uzamaları için serbest mi bırakayım yoksa uçlarını kesmeli miyim?

Eski 16-06-2010, 22:10   #180
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Sn. Kevser,

Az güneş alıyor olabilir mi? Çeşit özelliği olabilir. Sarılıcı gül müdür?

Avatarınızdaki gülün hemen hemen aynısı bende var. Gül muhteşem. Çok dayanıklı, kadife gibi. Kuruyunca bile kurutulmuş çiçek gibi oluyor ve rengi değişmiyor, dökülmüyor.

Çelikten yetiştirmeye çalıştım, biraz sürgün yaptı ve kurudu. Gülün bu kadar güzelliğine inat gövde gelişimi hızlı değil. Her güzelin bir kusuru olurmuş

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024