agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni231Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-05-2015, 10:40   #451
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tolga Özmeral Mesajı Göster
Merhaba Sevgili doğa severler.

Geçen sene internet aracılığı ile bahçemize Meilland denen gül türünden sipariş vermiştim. 2 hafta önce bazı dallardan farklı sürgünler çıkmakta olduğunu farkettim. Geçtiğimiz pazar günü ise bu sürgünlerin beyaz çiçekler açtığını gördüm. Sanırım bunlar yabani tür ve dipten kesilmesi gerekiyor.

Vaktim elverdiğince 15 sayfaya da şöyle bir göz gezdirdim 412. mesajda çiçeksiz halini gördüğüm durum ile aynı sanırım.

Fotoğraflar daha da açıklayıcı olur sanırım;

Eklenti 555155

Çiçekleri tıpkı çilek çiçekleri gibi şekil, renk ve ebatta;

Eklenti 555156

Pek de güzeller ancak çiçek gelişimi açısından kesmem gerekiyor sanırım. Ne dersiniz?

İyi günler dilerim.
Aşı altından çıkan her sürgünün vakit geçirilmeden alınması lazım. Aksi takdirde aşılı kısım zayıflayacak ve sonunda da ölecektir.

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2015, 11:01   #452
Ağaç Dostu

Tolga Özmeral's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musk Mesajı Göster
Aşı altından çıkan her sürgünün vakit geçirilmeden alınması lazım. Aksi takdirde aşılı kısım zayıflayacak ve sonunda da ölecektir.
Hızlı cevap için teşekkür ederim Sayın Musk.

Tolga Özmeral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 14:51   #453
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Merhaba,
Ben forumu takip etmeme rağmen bahçem olmadığından dolayı pek fazla ilgili olamamıştım. Ancak şu an oturmuş olduğum apartmanın ön bahçesine 20 gün öncesinde yaklaşık 15 adet gül diktim. Güller Adana dan geldi. İlk zamanlar güller çok güzel açtı ancak zamanla soldular. Bende forumdan öğrendiğim ve eşe dosta sorarak güllerin hemen altından kestim ancak kestiğim yerler sararmaya başladı. Bu konuda ne yapmalıyım. Ayrıca güllerin sağlıklı şekilde fazla sayıda açması yaklaşık ne kadar bi zamana ihtiyacım var.

hakangulsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2015, 15:38   #454
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Güllerim Sararmaya başladı.

Merhaba,
20 gün öncesinde Adana da bir seradan aldığım gülleri apartmanımın bahçesine diktim. İlk zamanlar açan güller çok güzeldi ama zamanla soldular bende forumda gördüğüm şekilde güllerin hemen altından kestim.Şu an da kestiğim kısımlar hafif sarardı. Sizce bir sorun var mı ? Ayrıca daha gür ve sürekli olarak güllerin açması için ne yapmalıyım.

Eklenen Resimler

hakangulsen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 23:41   #455
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Çelikle üretim burası degil belki ama.Ben yeni ögrendim.Hazırlanan çeikler patetese batırılarak bekletilip ekiliyor.Kök salma daha çabuk ve daha çok oluyormuş.Bu sene deneyecegim.Yeri

umutyolcusu ve Jakin beğendi.

Düzenleyen Wallnut : 07-12-2015 saat 23:45 Neden: ek
Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2016, 01:25   #456
Yeni Üye

Nanuka's Avatar

Giriş Tarihi: 08-11-2012
Merhaba.

Annem gül fidesi almış. İnternetten baktım ve güllerin killi, gübreli, demirli, kırmızı renkte toprak sevdiğini okudum. Ama bitki bakımıyla ilgili bilgi sahibi olmadığımdan böyle bir toprak hangisidir, hangi toprağı almak gerekiyor bilemedim. Gül toprağı adıyla satılan bir toprak buldum ama illa onu mu kullanmak gerekir, çiçek toprağı, çiçek torfu adıyla satılanları kullansak olmaz mı? Anlamıyorum ki ben hangi toprak killi, gübreli, demirli.

Bir de muhabbet kuşlarımız var bizim. Onların dışkılarını gül için gübre niyetine kullanmak doğru olur mu acaba?

Nanuka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2016, 21:48   #457
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Kokulu gülün kokusu kaybolabilir mi

Bu sene neredeyse iki metre boyunda gül aldım. Satan arkadaşın elinde bir çok çiçek vardı ancak bana verdiğine Isparta gülü dedi, güzel kokar dedi. Tomurcukları bembeye dönüktü ancak bir hafta sonra beyaz olarak açtı ve kokusu yoktu. geçen sene pembe acan gülüm de bu sene beyaza dönük açıyor. Gübre serbeti yapıyorum. Ögle güneşi de alıyor. Yaprakları da güzel ve parlak. Ancak koku ve renk gidiyor? Böyle bir durum yaşayan arkadaş var mı?

Aynelif Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2016, 14:13   #458
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Güllerde çok kolay göz aşısı yapılıyor. Aşı denemeleri yapın. Aldığınız güllerden, bir yerde görüp beğendiğiniz güllerden gözlü çelikler alıp ucuza alacağınız kötü gül fidanlarına veya yabani güllere aşılayın. Aynı fidan üzerine çeşitli gülleri aşılayabilirsiniz.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2016, 16:49   #459
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Güllerde çok kolay göz aşısı yapılıyor. Aşı denemeleri yapın. Aldığınız güllerden, bir yerde görüp beğendiğiniz güllerden gözlü çelikler alıp ucuza alacağınız kötü gül fidanlarına veya yabani güllere aşılayın. Aynı fidan üzerine çeşitli gülleri aşılayabilirsiniz.

Sayın Erdem 01, bu konudaki çalışmalarınızı bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 13:25   #460
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
Merhaba,
Cam önünde saksıda yetiştirdiğim gülüm küllene hastalığına yakalandı. Tavsiye üzerine Topas adlı ilacı aldım.

İlacı ne şekilde tatbik edeceğimle ilgili bilgi verebilir misiniz? Hangi oranda suyla karıştırmalıyım?

Şimdiden çok teşekkür ederim.

Feline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 17:58   #461
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feline Mesajı Göster
Merhaba,
Cam önünde saksıda yetiştirdiğim gülüm küllene hastalığına yakalandı. Tavsiye üzerine Topas adlı ilacı aldım.

İlacı ne şekilde tatbik edeceğimle ilgili bilgi verebilir misiniz? Hangi oranda suyla karıştırmalıyım?

Şimdiden çok teşekkür ederim.
Üzerinde yazıyor. Olmadı nette var.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2017, 18:42   #462
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Üzerinde yazıyor. Olmadı nette var.
Ne yazık ki üzerinde detaylı yazmıyor. Miktar konusunda sıkıntı yaşadım, saksıya uygulayacağım için. O nedenle sordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Feline Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2017, 07:16   #463
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feline Mesajı Göster
Ne yazık ki üzerinde detaylı yazmıyor. Miktar konusunda sıkıntı yaşadım, saksıya uygulayacağım için. O nedenle sordum. Bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.
Sayın Feline, Topas şişesi üzerindeki etiketin bir tarafında şeffaf bir kısım var,(şeffaf olmayabilir de)etiketin sağ tarafından kaldırırsanız kitapcık seklinde mini bir kullanım klavuzu göreceksiniz. Sanki bulunmasın diye uğraşılmış gibi , bir de okumak için büyütece ihtiyaç duyabilirsiniz

musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2017, 11:01   #464
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Ege sahilleri güllerinin külleme riski başladı. İlaçlama uyguladım.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2017, 19:43   #465
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Galeri: 45
SAYIN ZEYTİNCİ

Ben de Egedeyim,

Külleme için hangi ilacı kullanıyorsunuz ?
Benim güllede yakında külleme olacak biliyorum

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2017, 14:45   #466
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Mantar ilacı Captan ve üzerinde Sulphate yazan (gül küllenmesi ve pas a da işe yarıyor) iki ilacım var, ikincisini kullandım. Topas da verebilirsin.

Eski 20-04-2017, 01:09   #467
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Güllere vurgunum güllere sevdalı...
Ne güzel şeydir şu güller, Tr.den iki çeşit gül getirdim birisi aldı başını gitti diğeri yerinde sayıyor, kokulu olandan birde sarmaşık gülü bulabilirsem getireceğim bu sene inşallah, çocukluğumda bir komşumuzunda topak gülleri vardı onu anımsadım ne güzel kokardı...

cörekotu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 03:57   #468
Ağaç Dostu

hozat's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Mantar ilacı Captan ve üzerinde Sulphate yazan (gül küllenmesi ve pas a da işe yarıyor) iki ilacım var, ikincisini kullandım. Topas da verebilirsin.
Sayın Zeytinci,teşekkür ederim. pas var görüyorum,Hemen kullanacağım.Hastalık ilerlemişse faydası olur mu bilmiyorum.

hozat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2017, 10:44   #469
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Apartmanımızın bahçesinde güller var. Biri eline makası almış güller dipten budanır kafasıyla girmiş hepsine. Komşunun hatıra olarak diktiği baston gülünü de dipten kesmiş. Yılların emeği ile yapılmış baston gülü gitti. Leylakları da budamış. Bilmeden çiçek buduyorlar. Baston gülleri dipten budanmaz, leylak kışın tomurcuk yapar baharda açar baharda budanmaz. Gül dalında iki tür yaprak var. 3 yaprak ve 5 yapraklı olanlar. Çiçek açıp geçince 5 yapraklı olan yapraktaki gözün üstünden kesin. Daha güçlü kalın dallı güzel çiçek açar.

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2017, 22:02   #470
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hozat Mesajı Göster
Sayın Zeytinci,teşekkür ederim. pas var görüyorum,Hemen kullanacağım.Hastalık ilerlemişse faydası olur mu bilmiyorum.
Pas ve küllene görülen yapraklı dalcıkları kesip uzaklaştırın, ilaçlamayı yapın.
İki kez ilaçladığım açmış güller problemsiz, fakat yeni sürgünlerde külleme oluyor bunları çalıdan uzaklaştırmak gerekiyor, sonra da tekrar ilaçlamak gerekiyor.

Eski 02-05-2017, 22:26   #471
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Mayı ayı Gül mevsimi.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2017, 22:29   #472
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Devamı. Yapraklarda külleme ilacı lekeleri.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2017, 22:38   #473
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Devamı.

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
Eski 20-09-2017, 20:40   #474
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Merhaba.Acaba aranızda gülünü tijli güle çevirmek isteyen veya bir sürgünü nü havai köklendirmeyle tijli gül elde etmek için uğraşan oldumu acaba.Ben cahil cesaretiyle bu işe kalkışmaya başlayacağım sanırım önümüzdeki haftalarda.

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2017, 14:55   #475
YNC
Yeni Üye

YNC's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2017
Kokulu değerli sarı gülüm yaşasın

Merhabalar, benim ilk yazım olacak bu. Gül yetiştirmeyle ilgili bölüme yani doğru yere yazdığımı zannediyorum, umarım doğru yapıyorumdur.

Fotoğraf da ekleyeceğim gül benim bilediğim 1980 yılından kalma babamın özenerek ancak bu seneye kadar getirdirdiği gül. Ailemiz özellikle benim için çok önemli manevi değeri var. Bu gül geçmiş zamanda çocukluk ve ilk gençlik yıllarımda oturduğumuz evin bahçesinde herkesin hayranlıkla baktığı, kokusu çevreyi saran, bize ve çevreye çok güzel görüntüler veren, her sene coştukca çoşan bir güldü. Büyük kamelyayı ve çevre çitleri de sarmıştı. Yıllarla değişen oturma yerleri dolayısıyla şu anda bu gül anne-babamın küçük balkonunda çok büyük bir saksıda ikamet ediyor. Babam yıllarca onu çoğaltmaya, coşturmaya uğraştı kendi bildiğince budadı, toprak saksı değiştirdi vs çok özendi ancak artık sanırım gül de yaşlandı. Ben bu yıl çok büyük hevesle bu zamanları bekledim ve aldığım çelikleri çalıştığım işyerinin bahçıvanına getirdim rica ettim. Fotoğrafını paylaşayım.

YNC Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2017, 15:16   #476
YNC
Yeni Üye

YNC's Avatar

sarı gülün fotoğrafları

Sarı gül

Eklenen Resimler

kamil35 ve Muda beğendi.
Eski 06-12-2017, 15:22   #477
YNC
Yeni Üye

YNC's Avatar

Önceki üç fotoğraf 10 Kasım günü çekildi. Sonraki üç fotoğraf bugün (6 Aralık 2017) sabahı çekildi.

Eklenen Resimler

kamil35 beğendi.
Eski 06-12-2017, 15:26   #478
YNC
Yeni Üye

YNC's Avatar

Benim sorum şu olacak. Bu gidişat normal mi? Çeliklerin yaklaşık bir aylık yaşam serüveni olumlu gözüküyor mu? İlk zamanki canlı yaprak ve çelik görüntüsünün bugünlerde biraz daha sönük görünmesi normal mi? Endişe etmeye mahal var mı? Teşekkür ederim.

Eski 08-12-2017, 09:05   #479
YNC
Yeni Üye

YNC's Avatar

Tekrar merhabalar iyi günler,
Fotoğraflarını da paylaştığım menevi değeri yüksek gülümün durumuyla ilgili herhangi bir yorum alamadım. Acaba forumda yanlış bir yere mi yazdım bilemiyorum. Öyle ise eğer, moderatörler site yöneticileri uyarırlarsa memnun olurum. Resimlerde görülen gülün köklenip saksıya alınması 10 Kasım günü oldu. O vakitten bu zamana gülün son resimleri de eklidir. Gidişat normal midir? Sulamayı nasıl yapmalıyım? Haftada bir bir su bardağı gibi mi yoksa saksı toprağının üstü kuruyana kadar beklemeli miyim? Yağmur suyuyla sulamam ve bir sene kadar gübreleme yapmamam bir sene boyunca sadece sulayarak beklemem söylendi doğru mudur? Bir de kapalı mutfak balkonunda resimde görülen yerde durmaktadır yer değişikliği de yapmamam söylendi ve havalandırma yapmam gerekir mi gerekirse camı açarak mı ve ne kadar sıklıkla yapöalıyım? Teşekkür ederim.

Eski 03-01-2018, 22:01   #480
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Sn YNC,
Önce Gül, ve diğer bazı çeliklerin köklendirilmesi ile ilgili bildiklerimi yazayım, konunun yeri burası değil, çelik köklendirilmesi diye bir bölüm var(galiba) yinede yazıyorum.,
1. Öncelikle çelikler genç sürgünlerden alınmalı gördüğüm kadarıyla siz doğru yapmışsınız,
2. çelikler kök çürümelerine karşı bir fungusite (Captan vb.) batırılır, aynı zamanda köklenmeyi uyarıcı bir köklendirme hormonu na batırılarak dikilirler. Sanırım bu atlanmış . köklendirme hormonları (İBA, Naftalen asetik asit vb.) köklenme yüzdesini artırır, köklenme süresini kısaltırlar.
3. Köklendirme ortamı suyu geçiren,az tutan (nemli tutan bir yapıda olmalıdır. Kum perlit vb.
4. En önemli faktör, Sıcaklık dır. Köklendirme ortamının sıcaklığı sabit, (Genellikle 18- 22oC ) olmalıdır. köklendirme ortamının hava sıcaklığı 15-16 oC cıvarında olabilir. ve havadaki Nem oranı yüksek olmalıdır. bunu sağlamak için devamlı sis-mist şeklinde püsküren memeler kullanılır. imkanınız olmadığına göre saksı üzerine poşet geçirerek koruyabilirsiniz. Kurumayı önlersiniz.

5. ÖZET OLARAK: Suyu geçiren bir kök ortamı, sıcak , nemli ve rüzgarsız!!. bir hava ortamı çelikeri köklendirir.

kolay gelsin

Not. Alt dan köklendirme ortamının ısıtılması köklenmeye destek olur.

Zekoş ve Muda beğendi.
kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:01.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024