agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2008, 18:03   #31
Ağaç Dostu

gümüş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
ben yakalaşık 10 12 cm lik yeni sürgünlerden aldım
haziran başında yarı yarıya kum torf karışımına diktim ve üzerine bir pet şişeyi alttan kesip saksının üzerine kapatıp gün boyu gölge cam kenarına koydum bir kaç günde bir toprağın nemini kontrol ederek suladım bu gün baktığımda köklendiklerini gördüm
yani köklendirmek pek zor değil

Düzenleyen gümüş : 19-07-2008 saat 17:48
gümüş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 15:18   #32
Ağaç Dostu

aslan_k's Avatar

Giriş Tarihi: 01-03-2008
Galeri: 1
Ligustrum budaması

Apartmanımızın girişinde iki tarflı dikilmiş olan Ligustrumlar çok yaşlanmış görünüyorlar kimi dalları yıpranmış ve kurumuş. Mersin'de ağabeyimin yazlığında peyzaj görevlileri bunları neredeyse 10-15 cm de budamışlardı. İstanbul'da da bu uygulama yapılabilrmi, yapardsam canlanırmı acaba? Sonra blok sakinlerinden tepki alamak istemiyorumda

aslan_k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-11-2008, 15:32   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Aslan k, bu şekilde derin budamayı ligustrumlarda çok rahatlıkla tatbik edebilirsiniz. Şekli bozulmuş ve sağlıklı görünümünü kaybetmeye başlamış ligustrumlarda adeta fışkırırcasına yeniden filiz veren dalları göreceksiniz.

Senede 3-5 defa şekil budamasına uyum sağlayan çit bitkilerindendir.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-11-2008, 20:15   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2008
bir fikirde ben vereyim istedim üretim için kullanılacak çeliklerin illa şubat sonu veye mart başında alınmasına gerek yok bence ağustos sonu ve eylül ayı içersinde alınan çeliklerde kısa zamanda ve gayet iyi bir şekilde kökleniyor iyi biliyorum çünkü kendim denedim

aliyuksel10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 15:34   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2008
Kurtbagrı

Bir bahçenin yanından geçerken kurtbagrunun birazından kopardım eve gelince suya koydum.
Bu durumda köklenirmi yoksa topragamı ekmeliyim köklenmeden ?

nejatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2010, 23:29   #36
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Ligustrum derken; hangi ligustrumdan bahsediliyor?? Benim bildiğim 2 tür ligustrum vardır.
1. Ligustrum ovalifolium (küçük yapraklı ligustrum, genellikle çit yapımında kullanılan tür . yaprakları yeşil veya sarı-yeşil olabiliyor. Sanırım çelikle çoğaltılan bu tür olmalı.
2. ligustrum japonicum. (iri yapraklı) , genelde küçük ağaç-ağaççık formunda ve yol kenarı ağacı olarak kullanılan türü.

Bunun çoğaltılması ise tohumdan olur. sonbaharda olgunlaşan (siyahlaşan) tohumlar toplanır, üzerindeki kabuk aşındırılır ve bol su ile yıkanır, üzümçekirdeği gibi olan tohumlar 24 saat de suda tutulduktan sonra serpme olarak ekilir ve Mart-Nisan da çimlenir ve fide olur. Bundan sonra ya çit bitkisi olarak veya tek ağaç olarak büyütülür.

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2010, 20:46   #37
Ağaçsever

budak-botanik's Avatar

Giriş Tarihi: 11-05-2010
Ligustrum ovalifolium'un goji berry'ye benzerliği dikkatimi çekti. Acaba Ligustruma goji aşılansa tutar mı? Deneyen var mı?

budak-botanik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2011, 13:44   #38
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 11-04-2007
kgursan ,verdiğin bilgilerden yararlanıp tohumdan ligustrum yetiştirdim.Yazdığınız gibi tohumların dışındaki kabukları soyup,suda beklettim.Ektiğim bütün tohumlar filizlendi.Çit bitkisi olarak kullanacağım,teşekkürler.

flyactivediver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-06-2011, 16:21   #39
Ağaç Dostu

justice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2010
benim kurtbağrım çelikle alındı fakat toprağını değiştirdiğimde gördümki hala çimlenmemiş ama kurumuyorda bilen varmıdır neden olabilir **** ileride solup kururmu.

Eklenen Resimler

justice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2011, 17:06   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2011
benim 1 metre boyunda ligustrum vardı komşuya bıraktım kurumuş bende dallarını kestim saksını degiştirdim çiçekcinin söyledigine göre kırılan dallararın uclarına mum veya macun koyacakmışın bende öyle yaptım 2 ay oldu hala 1 yaprak yok ne yapmalıyım

tuanacr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2012, 10:56   #41
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2009
Merhabalar,

Lüküstrüm coşturmak için ne yapmalıyım?

Teşekkürler...

hhakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 14:01   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Keçiler ligustrum yer mi? Kırklarelindeki arazimin etrafını çevirmek için kullanmak istiyorum ama civarda keçi sürüleri var

orhankemal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2012, 22:19   #43
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hhakan Mesajı Göster
Merhabalar,

Lüküstrüm coşturmak için ne yapmalıyım?

Teşekkürler...
Budayın,dallansın

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2013, 18:21   #44
Ağaç Dostu

Alonesmaug's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2009
Kurtbağrı tohumu aldım bugün.Ve eve gelir gelmez ufak kaplara ektim bakalım çıkacaklar mı. Gelişme olursa fotoğraflarını atacağım.

Alonesmaug Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2014, 15:25   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2014
Ligustrum budaması

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nrcnertan Mesajı Göster
merhaba ben yeni üyeyim,bir sorunum vr bahçeme çit bitkisi olarak ligustrum diktim boyu 70 cm civarında dikelide 3-4 ay oldu fabat bitkinin sadece üst kısmında dal ve yaprakları var alt kısmında hiç yaprak yok çubuk gibi alttanda hiç dal vermiyor hep üstten filiz veriyor.komşumunda iş yerinde bu bitkiden varmış oda bana biz bunları 30cm kalıncaya kadar buduyoruz ve alttan yeni sürgün veriyor dedi bende benim bitkileri böyle budadım acaba doğrumu yaptım gerçi iş işten geçti ama olsun
Bende de aynı sıkıntı var fakat benim bitkiler 6-7 senelik ve 2 metre boyunda.. Derin bir budama yapsam tekrar filizlenir mi?

Ebrush Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-05-2015, 18:11   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ebrush Mesajı Göster
Bende de aynı sıkıntı var fakat benim bitkiler 6-7 senelik ve 2 metre boyunda.. Derin bir budama yapsam tekrar filizlenir mi?
Konu eski ancak bilgi iht,yacı olduğu için yazmaya karar verdim lütfen hoş karşılayın.

alıntı yaptığım konularda, binamıza kendi görüş ve isteğimle ligustrum agaçarından diktik yaklaşık 1m boyları vardı, diken arkadaş 2 hafta sonra budama yaptı ama, ağaçların aşağı kök kısımlarında hiç yaprak yok, bizim amacımız aradan insan geçişini engelemekti, üstün bilgilerinize göre yaklaşık 2 ay süre olan bu bitkileri daha kısa bir budama mı yapmalıyım ki ? her tarafından sürgün versin **** başka bir sorun mu var ???

recrec_0342 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2015, 11:56   #47
Yeni Üye

Dünkü yazıma resim eklemeyi uygun buldum anacak sanırım hiçbir görüş ve bildiri gelmemiş üzüldüm açıkcası, resimlere bakılarak en azından ne yapmamız konusunda görüş ve tecrübeye ihtiyacımız olduğunu bildirir şimdiden teşekkür ederim

Eklenen Resimler

Mesut Temiz, Muda ve Milla beğendi.
Eski 28-05-2015, 17:13   #48
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim bildiğim çit bitkisi ise ilk yıl öncelikle kök yapıp ikinci üçüncü yılda bulunduğu yeri komple kaplayacak. Bir metre yükseklik bana biraz yüksek gibi geldi. Daha kısa budamada sanki daha fazla gelişiyorlar. Ancak bu süre içinde çalıları biraz korumanız gerekiyor. İnsanların geçtiği bastığı yerlerde dalları kırılıyor. O kısımlarda boşluklar oluyor.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2015, 13:27   #49
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Muda Mesajı Göster
Benim bildiğim çit bitkisi ise ilk yıl öncelikle kök yapıp ikinci üçüncü yılda bulunduğu yeri komple kaplayacak. Bir metre yükseklik bana biraz yüksek gibi geldi. Daha kısa budamada sanki daha fazla gelişiyorlar. Ancak bu süre içinde çalıları biraz korumanız gerekiyor. İnsanların geçtiği bastığı yerlerde dalları kırılıyor. O kısımlarda boşluklar oluyor.
Bilgileriniz için teşekkür ederim, amacımız son resimdeki gibi iki bina arasına özellikle çocukların geçmesi sonucu yeni tomurcukları hemen kırıyorlar amacımız 1 m yükseklik değil, 70 ve 50 cm yeterli sanırım

Eski 25-06-2015, 00:17   #50
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
kurtbağrı dikimi

merhabalar. bahçeme çit bitkisi olarak kurtbağrı bitkisi dikmeyi düşünüyorum.fakat nisan mayıs aylarında memleketime (kütahya) gidemediğim için dikimi temmuz ayında yapsam ve hergün sulama yapsam kurtbağrı bitkisi tutar mı. yoksa mutlaka ilkbahar veya sonbaharda mı dikmeliyim.
2-dikim işlemi nasıl yapılmakta. ayrıntılı anlatabilir misiniz

bahcekurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2015, 16:02   #51
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2014
arkadaşlar kurtbağrı bitkisi tüpte kaç gün yaşar.Bu günlerde alamayı düşünüyorum ama iki hafta sonra dikim yapabileceğim. sorun olur mu

bahcekurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2015, 08:00   #52
Yeni Üye

Hiç sorun olacağını sanmam, dikiminde biz gümre yöntemi kullanmıştık toprak içine şuan tutmayan çok az, zaten arsız bir bitki meraklanmayın, yeni dikimlerde sık sulama yaparsanız tutmama ihtimali olmaz sanırım.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 08-08-2015, 07:53   #53
Yeni Üye

28.05.2015 tarihli yazıma ilaveten

evet görülüyor ki pek fazla ilgi yok sanırım yoğun yazıların olduğu zamana denk gelmedik sanırım neyse bende burayı her daim güncel tutmaya ve değişikliklerimi ilave etmeye devam edeceğim buyurun resimler...

Eklenen Resimler

Mesut Temiz, Muda ve Milla beğendi.
Eski 04-09-2015, 07:07   #54
Yeni Üye

ahmetmsl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2011
Arkadaşlar Merhaba,
Bahçemde geçen sene dikmiş olduğum ligustrumden oluşan bir çit var. Fakat bu zamana kadar belli aralıklarla belli bir kısmı hastalandı. Yaprakları garip bir hal alıyor. (ecüş bücüş oluyor Ve dökülmeler meydana geliyor. Bu durum geçen yazda gerçekleşti. Budadığımda bir süre sonra düzeldiler. Aynı hastalık başka bir yerden tekrar başladı ve yayılıyor gibi geliyor. Bunun nedenini çözemedim. Suyunu dozunda veriyorum. Yardımcı olabilir misiniz?

ahmetmsl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 07:11   #55
Yeni Üye

ahmetmsl's Avatar

Giriş Tarihi: 16-07-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi recrec_0342 Mesajı Göster
evet görülüyor ki pek fazla ilgi yok sanırım yoğun yazıların olduğu zamana denk gelmedik sanırım neyse bende burayı her daim güncel tutmaya ve değişikliklerimi ilave etmeye devam edeceğim buyurun resimler...
Kışın bunları 30 cmden budamanızı ve yaz boyu belli aralıklarla filizlerini budayarak dallandırmanızı tavsiye ederim. Daha sık ve güzel görüneceğine eminim

ahmetmsl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2015, 12:00   #56
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ahmetmsl Mesajı Göster
Kışın bunları 30 cmden budamanızı ve yaz boyu belli aralıklarla filizlerini budayarak dallandırmanızı tavsiye ederim. Daha sık ve güzel görüneceğine eminim
Ahmet bey teşekkür ederim. bende 30 cm kesmeyi düşünüyorum fakat kuruma yapar diye korktuğumdan cesaret edemedim.çok güzel olanları gördüm, bi hevesle bina çevresine diktik ama umarım daha güzel olurlar, bu yıl ilk yılı satıcısı 1 yıl ellemeyin topragı bulsun demişti, önceki ilk dikim resimleri mevcut mesajlarda, sizin sorununuza gelince genellikle pek hastalığa yakalanmayan bir ağaç çalı türü ama resim atın, bir gösteririz birilerine...

Eski 08-03-2016, 11:06   #57
Yeni Üye

ağaçlarımızın görüntüsü maalesef yanlış gübreleme sonucu kötü oldu resimlerini yarın koyup yorum almak ve ne yapmamız konusunda bilgi isterim.

Eski 07-11-2018, 14:22   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-07-2018
Herkese selam. 2 ay önce sebze bahçesinin rüzgarını kesmek amacı ile 20 adet kadar diktim. Fakat hiç büyümüyorlar. Sanırım budama yapmam gerekiyor. Budamayı ne zaman yapmalıyım. Elimde yanmış keçi gübresi var. Gübreyi ne zaman kullamam gerekir.

Ruberto Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2022, 13:51   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2022
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Balıkcı Mesajı Göster
Sevgili Şükran Ayalp

Peki benim bu sayfadaki 1015 no.lu yazımdakilere ne dersin?

Mine Pakkaner 'e soralım 2006-2009 (Zirai danışma, bahçe tasarımı, peyzaj) - Page 34 - agaclar.net
****** ben site calisaniyim sitede çit bitkileri var ama hepsinin yaprakları morarmaya başladı ne yapılacağına dair bilginiz varmi

Kyhan 1905 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2022, 11:31   #60
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
agaclar.net'e hoş geldiniz Kyhan 1905.

Sitenizdeki çit bitkilerinin türü hakkında bilgi vermeniz gerekir. Antalya buralara göre daha sıcak bir yöre yapraklardaki değişim sonbahar değişimi mi yoksa bir hastalık mı, fotoğraf yükleyebilir misiniz?

Bu başlığa bakar mısınız?
*** Yanlış yazdığınız için görünmeyecek olan kelimeler

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024