agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni258Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-07-2009, 23:58   #31
Ağaçsever

sirius50's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2009
İlgine teşekkürler. saksısını bu sene değiştirdim. vilmorin in orman gülleri için üretilmiş gübresinden veriyorum tabiiki prosedürüne uygun olarak.sulamay gelince ortancalarımla ayni yrede durduklarından ayni zamanda sulanıyorlar. diğer saksıdaki orman gülü ünde şu anda hiç sorun yok birde budanmamasoı gerktiği şeklinde üzerindeki kartta şekil var. resimden anlaşılacağı gibi çok şekilsiz oldu ne yapabilirim

sirius50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2009, 05:07   #32
Ağaçsever

tugrul bıyıklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2009
syn denizakvaryumun yapmış olduğu açıklamaya ek bir bilgide benden gelsin bari bi yardımımız olsun sitemize.
orman gülü olarak geçen bitki yüksek rakım sever doğrudur fakat pek bahsedilmeyen bir türü daha vardır.
rhododendron ponticum L. subsp. ponticum vary. heterophyllum Anşin. (değişik yapraklı mor çiçekli orman gülü) : mor çiçekli orman gülünün, Trabzon-Of ilçesi Kumludere Köyü yörelerinde, düşük yükseltilerde (50-100 m) , yeni bir varyetesi saptanmıştır. Prof. Dr. Rahim Anşin tarafından saptanan bu varyetede, yapraklarının bir kısmında tüysü damarlanma yerine, belirgin olarak üçlü damarlanma görülmektedir. bu tür yaprakların bulunduğu sürgünlerin tomurcukları daha büyük ve geniştir. endemik olan bu takson sadece belirttiğimiz alanda çok sınırlı bir yayılışa sahiptir.
orman gülünün yüksek dağlık kesimlerde önemli bir yararı vardır. oda dik yamaçlarda ve ormansız alanlarda toprak kaymasını önlemesidir.
buda benden nacizane bir dip not olsun

tugrul bıyıklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2009, 18:01   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-10-2009
Orman gülleri çelikle çoğaltılabilirler. Bazı çeşitler çok kolay ve kısa sürede bazıları ise çok zor ve uzun sürelerde köklenir. Çeliklerin yaprak yüzeyinin azaltılması, alttan ısıtmanın kullanılması ve nemli bir ortamda tutulması iyi olur. Köklenme sonucunda ortaya çıkan kökler çok ince oluyor, naklederken çok hassas olmanızı tavsiye ederim.

magent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-03-2010, 11:20   #34
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Sayın cey_cey'in gönderdiği mor orman gülü… Kocaman !

Name:  omr.ormangülü1.jpg
Views: 3994
Size:  20.0 KB Name:  omr.ormangülü2.jpg
Views: 6423
Size:  41.7 KB

aydam beğendi.
omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 13:26   #35
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2010
çok güzel resimler orman gülleri harika duruyor

turgut28 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 22:07   #36
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
[QUOTE=omar;601629]Sayın cey_cey'in gönderdiği mor orman gülü… Kocaman !

Sayın omar;
Şu fotoğraflarını koyduğunuz mor orman gülünün birde çiçekli halini isteriz.

Sizin bitkiniz büyüklüğünde bir tanesini, bugün Zeytinburnu Tramvay istasyonu' nun yanındaki fidan satış noktasında, çiçeklenmiş olarak gördüm. Mor çiçekleri ile gerçekten çok güzeldi.
Fiyatını sordum. 65 bin lira dediler. Çok pahalı geldiği için almadım. Pazarlık yapsam belki 50 liraya verirlerdi ama o bile pahalı olacaktı. Belki sarı çiçeklisi olsa, kokulu olduğu söylendiği için alabilirdim. Sağlık olsun.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 22:32   #37
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Hhatice's Avatar

Giriş Tarihi: 15-12-2006
Galeri: 2
Benim orman gülüm de harika açtı hala da çok güzel çiçekleri çabuk geçmiyor .Telefonla resmini çekmiştim ama yükleyemedim Tekirdağ'a tekrar gidersem makinemi de alacağım sizlerle bu güzelliği mutlaka paylaşmalıytım . Sayın ceyceyden gelen de çok güzel sarı çiçekler açıyor onu köye ektik .Daha yeni çiçekleniyor .çok güzel bir ağaçcık Orman Gülü ben çok seviyorum. Bauhause'tan 30 tl ye almıştım .Sayın cey cey çok uygun satıyor .Herkes alsın bence çok güzel süslüyor bahçeleri

Hhatice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2010, 22:50   #38
Ağaçsever

Kafkas57's Avatar

Giriş Tarihi: 01-07-2009
1 ay önce doğal ortamından (ç)aldığım ormangülü.Saksıda yetiştirmeyi de çok isterim.

Eklenen Resimler

Kafkas57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2010, 20:02   #39
Ağaç Dostu

kar-topu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2009
Ben de bugün pembe çiçeklisini aldım ama yetiştirme zorluğu beni korkuttu doğrusu, umarım yaşatabilirim.

kar-topu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2011, 14:14   #40
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-12-2008
Merhaba;
Saksı yetiştiriciliği konusunda yardımcı olamayacağım. Evimin karşısındaki ormanda kendiliğinden yetiştiği için saksıya dikme ihtiyacı duymadım. Ama son fotoğraftaki saksının küçük olduğunu söyleyebilirim.
Tüm karadeniz ve hatta İstanbul'un karadenize yakın kısımlarında bolca bulunur. Bu dönemler köküyle sökülüp dikilebilir.
Sarı çiçekli olanı belli yükseklikten sonra yetişir. Balına deli bal denir.

elbrujo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2011, 10:50   #41
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Gerçekten yetiştirmesi zor bir bitki. İlk yılında açan kırmızı ormangülüm 2 yıldır açmıyor. Yaprakları da keyifsiz gelişiyor. Anladığım kadarıyla toprak ph'ı na yaban mersini kadar duyarlı. Mutlaka açelya toprağı kullanmanızı öneririm.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 14:57   #42
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Merhaba,
Almanyaya bir ziyaretim sırasında gördüğüm ormangülü beni hayran bırakmıştı. Ankara ile iliminin yakın olduğunu düşünerek bira araştırma yaptım.Söylenen fiyatlar açıkçası beni korkuttu başta.. Ve sonra karadeniz bölgesinde üreticilerini buldum 5o cm lik fideleri 5 tl den satıyorlar. Sarı(yaprak döken) ve mor(yaprak dökmeyen) iki cinsini alacağım. Biz yakında siparişini vereceğiz. Benim elime geçmeden sizlere referans olmak istemem

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2011, 14:58   #43
Ağaç Dostu

nurguldk's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2009
Pardon!! Tekrar kontrol ettim fideler 70 cm miş Şehir Giresun..

nurguldk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2011, 19:00   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-11-2009
Galeri: 3
Bahçe yolumdaki mor orman gülleri; Geçen senede çekmiştim resimleri galeriye yüklemiştim.

Eklenen Resimler

abk beğendi.
athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2011, 00:33   #45
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Bu orman gülü nden ne zaman çelik alsak tutar. Yoksa çelikle degil köklümü satın almak gerekli

teşekkurler

sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 22:09   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2006
Batum'dan orman gülleri

Gerçekten etkileyici bitkiler.

Eklenen Resimler

esabri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 10:35   #47
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Çok çok güzeller.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 18:47   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-09-2006
Teşekkürler.Sizin galerinizde harika.

esabri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 19:34   #49
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
esabri bunlar ormangülü degil bildigimiz acelya . orman gülleri en sevdigim bitkilerden bende sarısı var giresundan getirttim oldukca hoş kokulu .

iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 22:17   #50
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-12-2009
Galeri: 4
Karadeniz yaylalarından orman gülü manzaraları

1. Foto Elevit yaylasından sarı komar(orman gülü)

2. 3. Foto Şavşat Karagölden mor orman gülü

Eklenen Resimler

abk, selis, sarigoz ve 2 kişi beğendi.
OSMAN45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2011, 19:12   #51
Ağaç Dostu

neşride's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Rhododendron schlippenbachii (Royal Azalea) tohumlarını ebay'dan satın aldım. Tohumları çok minik. Pembe renkli. Mor renkli olanından da vardı. Orijin Türkiye diye yazıyordu. Biraz araştırınca, Karadenizdeki orman gülleri olduğunu anladım. Bendeki tohumları daha ekmedim. Daha önce tohumdan yetiştiren var mı acaba?

Eklenen Resimler

abk beğendi.
neşride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2011, 20:58   #52
Ağaç Dostu

neşride's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2009
Denemek için 5-6 tane Rhododendron schlippenbachii (Royal Azalea) tohumunu vermikülit benzeri (taneleri daha ince) bir çimlendirme ortamına serptim. Üzerini hemen hemen hiç örtmedim. Sürekli nemli ve sıcak sera ortamında tutuyorum. 4 tanesi çimlendi.

Tohumdan da oluyormuş. Yanlız zamanlaması kötü. İlk baharda ekseydim daha iyiydi. Kışın gelişebilecekler mi bilmiyorum.

neşride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2012, 20:04   #53
Yeni Üye

bastan kara's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2012
selam arkadaşlar anladıgım kadar herkez bu orman gülerini yetiştirmekten korkuyo.ben her rengini balkonda yetiştiriyorum çok zor çiçek.açelya topragı sever.gölge yerleri sever güneşte yaprakları yanar kararır .iki günde bi sulamak lazım ayriyetten her aksam .yaprak larını fıs fısla.nemlendirmek lazım .yük sek rakımda yasadıkları için,hergün nemli kalıyolar,her sene sak sısını bir numara büyültün .küçük saksıda alıpta baya büyük sak sıya eker seniz,o saksıyı kökle dolduranaya kadar çiçek acmazlar,

bastan kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2012, 15:59   #54
Ağaç Dostu

ciceksever70's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Sirius, bana saksısı küçük gibi göründü ama siz bilirsiniz. Bahçesinde bir çok çeşit Orman Gülü olan komşum, bu bahar 2 adet aldığımı görünce bir iki tiyo verdi. Birisi, çiçekleri açıp solunca hemen çiçek dibinden kesmem gerektiği, oradan yeni sürgünler çıkaracağı ve seneye çiçekleri oralardan açacağı idi. Bir de gübreleme önemli diye biliyorum. İlk dikerken toprağın dibine kutudaki ölçülere göre karıştırdım, sonraki gübrelemeyi de yazılana göre yapacağım. Tam gölgeyi ve nemi sevdiğini biliyorum. Tıpkı Ortancalar gibi toprağının devamlı nemli olmasını seviyor. Komşum, en zor bitkilerden olduğunu, hepsine aynı şekilde baktığı halde(bazıları ağaç olmuş), arada bazılarının durup dururken kuruyup öldüğünü söyledi.

Bu konuda henüz acemiyim, tecrübe sahibi değilim ama belki işinize yarayabilir diye yazmak istedim. Kolay gelsin
Sevgili limon bildigim kadariyla kesilmiyor da cicekler bitince petunya gibi eski cicekler kopariliyor.

Bu arada benim iki tane rhododendron`umda sorun var. Bir tanesini gecen yil sekle girsin diye budamistik bu kis bir dali tamamen yapraksiz kaldi, yaprakli olan dalda da kahverengilesme var. Saglikli olan yaninda ekili bitkide de kahverengilesme basladi.

Eklenen Resimler

bitane beğendi.
ciceksever70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2012, 15:31   #55
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-12-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vyssera Mesajı Göster
Çekeriz, açsınlar da. Bu arada çiçeğin asıl adı ' tsifin' dir. Türkçede 'ts' harfi olmadığı için sifin diyoruz.
Trabzon çarşıbaşı yöresinde bitkinin adı çifin veya cifin dir. Türkçenin bazı lehçelerinde c s değişimi vardır. Yani Batı Türkçesinde c ve ç harfi bu lehçelerde s ye dönüşür. Yani benim cifin dediğim çiçeğe komşu köylüler sifin der. Ts ise; ç sesi latin alfabesinin kabülünden önce ve hemen sonrasında ç harfi alfabemize girmeden önce tsc şeklinde yazılarak karşılanmasından olabilir **** yanlış hatırlamıyorsam yunancada böyle bir harf var.
Cifine gerçekten bal arısı hatta bonbus arısıda konmaz. Deli bal komar kekik ve kestane karışımıdır. Deliliğinin kestaneden geldiği söylenir memlekette.
Mor çiçekli komarların özellikle nisan mayıs aylarında çiçeklerini koparıp dibinden emerek içinde oluşan balı (polenli su karışımı) yerdik. Çifini bırakın emmek kokusu dahi baş ağırtır.

ifteri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2012, 16:21   #56
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Pembe çiçekli Orman gülüm tamamen açtı. İlk kez bir orman gülü çiçeği gördüm. Daha öncekileri hep kurutmuştum.

Name:  092.jpg
Views: 14856
Size:  57.6 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 00:38   #57
Ağaç Dostu

aydam's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
maktaş bahçende orman gülü varmı

aydam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2012, 23:43   #58
Ağaç Dostu

aydam's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim-i Ahir Mesajı Göster
Şu gülücük işareti kafamı karıştırdı ama eğer ciddiyseniz doğal ve kokulu olanından baharda gönderebilirim. Arazimde bol miktarda var.

hala arazınızde orman gülü varmı ???

aydam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 16:53   #59
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-11-2012
kafanız karışmasın.

giresun espiye'de yaşıyorum bizim köyümüzde kendiliğinden yetişen bir bitki mor orman gülü.bazı arkadaşlar zehirli demiş ben çocukluğumda mor çiçeklerini yerdik. bişeyde olmazdı severdikte.
Ama sarısı daha yüksek rakımda oluyordu bize'de uzaktı yaylaya giderken ağaçların ladın koknar ağaçlarıyla birleştiği rakımda karşılaşırdık büyüklerimiz zehirli olduğunu söylerlerdi hayvanların sarı yaban gülüne sunmasını engellerlerdi.

köyümüzde kendiliğinden yetişiyor arsızda bir bitki hızlı çoğalıyor kökünüde sökmek zor oluyor fındık bahçesinden arının bal yapması yönünden güzel bir flora.

çiftçi5234 beğendi.
kemal28ay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2012, 17:24   #60
Ağaç Dostu

çiftçi5234's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2011
Komar (odunumsu yapıda ise) çok dayanıklı bir ağaçtır.Bazen baltayla bile kesilmez.Zifin, kumar, komar gibi isimler almakla birlikte çoğu aynı köktendir.Avu da denir.Sarı olanları büyükbaş hayvanları zehirlermiş.Yapraklarından ekmek yapımında yararlanırız.(Bileki taşına dizip üstüne mısır ekmeği için hamur konulur.) Şöyle birşey ekleyeyim, şu bahçe fırınlarını ısıtmak için çok iyi iş görür

Birde dörtlük ;

Gel çikalum dağlara,
Dağlar olsun evumuz,
Her komardan bir yaprak,
Olsun kiremitumuz..

nılgun_dogan beğendi.
çiftçi5234 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024