agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni52Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-01-2013, 21:04   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-01-2013
Arkadaşlar ben bu bitki konusunda çok yeniyim. Zor zor bulup aldığım starliçe de bundan kısa süre önce unlu yaprak bitleri gördüm. Forumda yaprak bitleri konusundaki bilgileri okudum ve uyguladım. Fakat bu sefer de yapraklarda sararmalar başladı. Ayrıca bazı yapraklarda lokal kurumalar var. Ne yapmalıyım. Lütfen yardım edin.

MEHMETTUNÇ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2013, 21:28   #62
Yeni Üye

Bunlarda fotoğraflar;
Name:  DSCF2408.jpg
Views: 8025
Size:  35.3 KB

Name:  DSCF2401.jpg
Views: 8139
Size:  46.3 KB

Eski 10-01-2013, 20:24   #63
Yeni Üye

ARKADAŞLAR.
Bana yardım edebilecek kimse yok mu???

Eski 10-01-2013, 22:38   #64
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MEHMETTUNÇ Mesajı Göster
ARKADAŞLAR.
Bana yardım edebilecek kimse yok mu???
Neler uyguladınız?
En dıştaki yapraklar mı sadece? bitkiyi genel görsek...

Sterlizia da pek yanlış yapamazsınız... bazıları güneş yanığı gibi duruyor asıl sararma normal olabilir de.

MEHMETTUNÇ beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 21:58   #65
Yeni Üye

Tarım ilçeden arkadaşlar malathion önermişti. Ama ben yaprak bitleri konusunda da bahsi geçen arap sabunu-zeytinyağı-su karışımını uygulamıştım ilk. 3 hafta aradan sonra malathion u uyguladım. 2hafta arayla da olsa ağır mı geldi acaba? Bitkiye direkt güneş ışığı gelmiyor. Bir de ilaçlamaya rağmen bit sorunu bitmedi. 1-2 HAFTA ARAYLA YUMURTADAN ÇIKANLAR TEKRAR GÖRÜNÜYOR.

Eski 11-01-2013, 22:04   #66
Yeni Üye

Bitkiyi şimdilik diğer çiçeklerden ayırdım. Salondaki orkidelere de geçmesin diye.

Eski 11-01-2013, 22:15   #67
Kaybettik...

praecox's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2006
Galeri: 21
Arap sabunu çok bazik (kalavi) o yakmış olbilir kökleri de..A.

MEHMETTUNÇ beğendi.
praecox Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2013, 22:17   #68
Yeni Üye

Starliçe bitkimin GENEL GÖRÜNTÜSÜ

Mavi perde her zaman kapalı oluyor.Oraya güneş de vurmuyor.

Eklenen Resimler

Eski 11-01-2013, 22:18   #69
Yeni Üye

Yeni yapraklar çok sağlıklı gibi(tabi 2-3 haftada bir çıkan bitleri saymazsak). Kuruyan yapraklar köke yakın eski olanlar. Fakat yenileri de böcekler sarıyor işte. BİR DE SAYIN PRAECOX BU KURUYAN YAPRAKLARI KESSEM NE OLUR?

Eski 28-01-2013, 02:36   #70
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Giriş Tarihi: 18-03-2012
Çiçekleri tıpkı kuşu andıran ilginç ve güzel bir bitki - tropik kuşları andırmıyor mu? İsmiyle müsemma Cennet Kuşu

Strelitzia reginae - Bird of Paradise - YouTube

iris41 beğendi.
Cymbelina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-03-2013, 19:26   #71
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
Selamlar,
Ziyaret ettiğim yerde sokakta bu çiçekten var çokca. Hiçbirinde tohum göremedim. Tohumu nerede oluyor bu çiçeğin acaba?

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2013, 19:26   #72
Ağaç Dostu

tiryaki's Avatar

Giriş Tarihi: 23-04-2008
neredeyse 20 tane değişik çiçekli bitkiden hiçbirisinde tohum yoktu, bir tane dal alıp yaklaşık 15 saatlik uçak yolculuğundan sonra eve getirdim. arıtılmış suya asprin atıp koydum, inşallah köklenir.

Başka tavsiyesi olan var mı?
teşekkürler

tiryaki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2013, 02:30   #73
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tiryaki Mesajı Göster
Selamlar,
Ziyaret ettiğim yerde sokakta bu çiçekten var çokca. Hiçbirinde tohum göremedim. Tohumu nerede oluyor bu çiçeğin acaba?
Pek çok bitkide olduğu gibi bunun da bazı alt türleri varmış. Hatta bir tanesi Rus Çarı Nikola'dan alıyor adını: Strelitzia Nicolai. Dev Cennet Kuşu türleri de varmış.

Tohumunu ben de merak ettim ve internette ararken karşılaştığım sonuçları paylamak istiyorum. Aşağıda vereceğim bağlantılarda hem yetiştirme koşulları ile ilgili bilgiler hem de çiçeğinin ve tohum kapsüllerinin resimleri de mevcut, sayfaları inceleyebilirsiniz:

Plants & Fungi: Strelitzia reginae (bird-of-paradise flower) - Species profile from Kew

Sow the seeds of success with Illumine Training

Seed capsules of Strelitzia nicolai | Flickr - Photo Sharing!

Common name: bird-of-paradise - Strelitzia reginae

Jungle Garden: Strelitzia reginae

The Farm: Drysdale Farm - Strelitzia Reginae Seed

Hatta yolum öyle bir siteye düştü ki, bu ve bazı başka bitkilerin fosil resimleri bile vardı, yani fosil - fitolit- rizom falan filan birşeyler yazıyordu, oturup incelemek lazım, sayfanın altlarına doğru 8 nolu resim:

ScienceDirect.com - Review of Palaeobotany and Palynology - The morphology, systematic position and inferred biology of Spirematospermum ? An extinct genus of Zingiberales

Eski 20-03-2013, 02:39   #74
Ağaç Dostu

Cymbelina's Avatar

Google görseller sonucu için bir tık:

Strelitzia reginae seed - Google'da Ara

Resimlerde de görülebileceği gibi bir meyve oluşumundan bahsediliyor. O artık nasıl birşey ise, meyve kısmı kuruyunca tohumlar onun içinde oluyormuş. Bazı türlerde çiçek verebileceği olgunluğa ulaşması birkaç yılı buluyormuş, yani her Turna Gagası bitkisinde hemen çiçek göremeyebiliriz sanırım. Ben de bu sitelerin yalancısıyım, elin ecnebisi böyle fetva vermiş

Eklenen Resimler

Eski 29-07-2013, 12:18   #75
Yeni Üye

heloise's Avatar

Giriş Tarihi: 21-09-2007
Merhaba bu çiçeğin tohumlarini nereden temin edebiliriz. Internette satisini yapan 2 site buldum ancak stoklarinda tukenmis durumda..

heloise Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2013, 19:46   #76
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi heloise Mesajı Göster
Merhaba bu çiçeğin tohumlarini nereden temin edebiliriz. Internette satisini yapan 2 site buldum ancak stoklarinda tukenmis durumda..

ben ebaydan 2,50 dolara ücretsiz kargo 10 tohum satın aldım ebayda bulunabilirsiniz.

ironturk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2013, 00:13   #77
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-03-2013
Merhaba, ben starliçe tohumlarını temin ettim fakat bir türlü çimlendiremedim. Bu işin sırrı nedir acaba? Perlit içerisnde 6 ayı geçgin mini seralarda beklettim fakat 6. ay sonun da tohumların içlerinin çürüdüğünü fark ettim. Nerede yanlış yaptığım ile ilgili yorumlarınızı ve bu sürecin doğru yolunu sizlerden bekliyorum lütfen)

da_vinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-01-2015, 21:54   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-01-2015
Selam arkadarlar ben forum a yeni katıldım bu çiçeğin patates gibi kökleri var ben zamanında çok yetiştirdim Yurtdışında Uzak doğuda

lusoari beğendi.
mkirgoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 11:56   #79
Ağaç Dostu

Sûz-i Dilârâ's Avatar

Giriş Tarihi: 11-10-2007
Galeri: 3
Nasıl çimlendirilir ?

Tohumun tepesindeki tüylü kısmı elinizle temizleyip, 2 saat ya da bir gece suda bekletin. Hazırladığınız nemli dere kumuna tohumu kumun içine bastırarak ekin. Tohumun siyah kısmının bir bölümü kumun üstünden görülebilsin yani tamamen gömmeyin. Ekim yaptığınız saksıyı 23-26 C derecede karanlıkta tutarak ışık almasını engelleyin. Bunun için ışık almayan kapalı mini sera uygulaması da yapabilirsiniz. Çimlendirmenin hızlı olmasını istiyorsanız eğer saksıya alttan ısıtma verebilirsiniz. Mesela evinizde ısı yayan vcd, dvd gibi bir aletin üzerine koyabilirsiniz fakat bunu yaparken alete su kaçmamasına dikkat edin.

Bu aşamadan sonra her 7 günde bir tohumu kontrol edin, herhangi bir patlama, kök atımı ya da çimlenme olan tohumu derhal alıp, hazırlamış olduğunuz geçirgen, kumlu, torflu toprağa ekin.

Strelitzia’lar filizlenmeden önce kök atarlar. Bu nedenle, kullandığınız toprak ve torfun steril olması, köklerin mantar ve küf kapmadan sağlıklı gelişmelerini sağlar. Buna destek olmak ve kök çürümesini engellemek için, çimlendirmeden saksıya aldığınız bitkiyi ışık alan ortalama 23-26°C, havadar bir yere taşıyın. Asıl yeşil filizli çimlenme 7 gün içerisinde gerçekleşecektir. Bu süreç hazırladığınız ortamın ideal olmasını ve nem değerlerine dayalı olarak 6 aya kadar uzayabilir. Yüksek nem, temiz hava, filtrelenmiş uzun süreli güneş ışığı bu süreci hızlandıracaktır.

Çimlenen bitkileri, 4 cm olduklarında ayrı ayrı saksılara taşıyın. Strelitzia dona karşı duyarlıdır. Dona karşı koruyun, kalıcı yerine son donlardan sonra taşıyın. Her bitki gibi, geliştikçe dona karşı hassasiyeti azalır bu nedenle, erişkin olana dek dikkatli olmakta fayda vardır.

Strelitzia'lar; geçirgen, nem tutuculuğu yüksek ve bol gübreli topraklardan hoşlanırlar. Hazırladığınız toprağa organik gübre takviyesinden sonra katacağınız 1 - 2 litre lava taşı - ponza toprağınızın hem geçirgenliğini artıracak hem de nem ve gübre tutumunu artıracaktır. Kök gelişimini destekleyen yapısı ile toprağı, hem oksijenli tutacak hem de gerekli mineralleri bitkiye sağlayacaktır. Strelitzia'nın gelişme dönemi olan yaz aylarında, ayda bir uygulayacağınız gübreleme, bitkiyi coşturmaya yeter. Gübrelenmeye çok iyi tepki verir, kısa sürede sonuç alabilirsiniz. Bitki istediğiniz boya yaklaşınca büyümesini sınırlandırmak için gübrelemeyi bahar ve yaz aylarında 2'şer kez yaparak bitkiyi kontrol altında tutabilirsiniz.

Kaynak: www.zengardentr.com

kupecim beğendi.

Düzenleyen Sûz-i Dilârâ : 30-03-2015 saat 21:06
Sûz-i Dilârâ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2015, 16:32   #80
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2013
sevgili starliçeciler herkese merhaba
benim de yaklaşık 4 yıl önce bir seradan almış olduğum bir starliçem var, 3 sezon açtı geçtiğimiz yaz açmadı, ben de bugün köklerini kontrol etmek istedim ve toprağını tamaen boşalttım, kalın kalın (havuç büyüklüğünde) birsürü kök yapmış ve hepsi de birbirine girmiş, neredeyse arapsaçı gibi olmuş, yaşlı kökleri biraz temizleyeyim dedim ama, çok da koparamadım..
sormak istediğim şu bu kalın kökleri birbirinden ayırıp başka saksılara diksem çoğaltabilir miyim, bir de ayırma işleminde nasıl davranmalıyım?

eritrina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 12:07   #81
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi eritrina Mesajı Göster
sevgili starliçeciler herkese merhaba
benim de yaklaşık 4 yıl önce bir seradan almış olduğum bir starliçem var, 3 sezon açtı geçtiğimiz yaz açmadı, ben de bugün köklerini kontrol etmek istedim ve toprağını tamaen boşalttım, kalın kalın (havuç büyüklüğünde) birsürü kök yapmış ve hepsi de birbirine girmiş, neredeyse arapsaçı gibi olmuş, yaşlı kökleri biraz temizleyeyim dedim ama, çok da koparamadım..
sormak istediğim şu bu kalın kökleri birbirinden ayırıp başka saksılara diksem çoğaltabilir miyim, bir de ayırma işleminde nasıl davranmalıyım?
Kök'ten ayırma ile bu bitki çoğaltılabiliyor.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2018, 16:08   #82
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-09-2018
süs muzu ,starliçe bakımı hakkında ?

arkadaşlar merhaba öncelikle.bahçe bakımına yeni merak saldım ve öğrenmeye çalışıyorum.

-Aşağıda resmini paylaştığım ağacın ismi nedir? Starliçe diyen var süs muzu diyen var.İsmini tam olarak bilmediğim için ağaç hakkında bilgide edinemiyorum.Bu arkadaşımızın bakımında hatta dikilmesinde nelere dikkat etmem gerekir.Yardımlarınızı bekliyorum.

https://i.hizliresim.com/Z303Da.jpg

berlin14 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 07:59   #83
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berlin14 Mesajı Göster
arkadaşlar merhaba öncelikle.bahçe bakımına yeni merak saldım ve öğrenmeye çalışıyorum.

-Aşağıda resmini paylaştığım ağacın ismi nedir? Starliçe diyen var süs muzu diyen var.İsmini tam olarak bilmediğim için ağaç hakkında bilgide edinemiyorum.Bu arkadaşımızın bakımında hatta dikilmesinde nelere dikkat etmem gerekir.Yardımlarınızı bekliyorum.

https://i.hizliresim.com/Z303Da.jpg
Büyük olanlar muz büyük ihtimalle ortada küçük olanlar ise turnagagası ( starliçya )

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2019, 08:40   #84
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Bu bitkiler aynı mıdır?

Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Size bir sorun olacaktı. Ekte gönderdiğim bitkiler aynı bitki midir? Starliçe olarak geçiyor. Dün aldım, toprağını hemen değiştirmem gerekiyor mu? Toprak ve sulaması nasıl olması gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2019, 23:22   #85
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Bilen yok mu?

Eski 28-12-2019, 12:19   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-02-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Uzun bir aradan sonra tekrar merhaba. Size bir sorun olacaktı. Ekte gönderdiğim bitkiler aynı bitki midir? Starliçe olarak geçiyor. Dün aldım, toprağını hemen değiştirmem gerekiyor mu? Toprak ve sulaması nasıl olması gerekiyor? Yardımcı olursanız sevinirim.
Resimdeki bitkilerin aynı olup olmadığı konusunda bir şey söyleyemem. Ama, starliçe o kadar seçici bir bitki değil. Kışın İzmir'de, örtü altına alırsanız bahçede bile olabilen bir bitkidir. 1990'lı yılların başında Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesin'de öğrenciyken, öğrencilerin işçi gibi kullanıldığı Peyzaj bölümü serasında yere dikili olarak görmüştüm, üstelik de çiçeği vardı.

Doku_Kültürcü Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2019, 10:43   #87
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Cevap için teşekkür ederim. Araştırdığım kadarıyla sizin de dediğiniz gibi çok zahmetli bir bitki değilmiş.

Eski 10-02-2020, 00:37   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-02-2020
Starliçe.

Merhabalar beyaz starliçe nereden bulabilirim? Veya paylaşabilecek birileri burada var mıdır acaba?

Fmhbitki Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2020, 23:30   #89
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-12-2020
evde bakabilir miyim?

Name:  cennet kuşu çiçeği.jpg
Views: 5251
Size:  71.7 KB
Arkadaşlar bu starliçeyi bir arkadaşımdan aldım ve köklü idi hemen bende evde saksıya diktim solmasın diye arkadaşım her ilk bahar ve yaz aylarında çiçek açtığını söyledi hatta kendisi bahçede bakıyor ve Malatya da kışın yapraklarının iyice bozulduğunu ama ilkbaharda çiçek bile açmaya başlıyor dedi.Bende sonra internetten bitki hakkında bilgi topladım pek evde bakan yokmuş...Benim güzel kuşum 2 haftadır bende inşaallah bu yaz a çiçek açar.Hatta dip kısmında yumru bile vardı?Sizce evde bakımı kolay mı ve resimdeki hali evde bakımı iyi duruyor mu? yaprak ucundaki yanıklar ilk aldığımda da vardı ama giderek çoğalıyor sizce kesmelimiyim...Saksı da 9 numara saksısını da küçülteyim mi?Sulaması ve besin takviyesi nasıl olmalı?

esma.tnr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024