agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-01-2012, 12:39   #1
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Turnera Ulmifolia (Sarı Kızılağaç)

Merhaba arkadaşlar,
Dün gerçekleştirdiğim İstanbul üniversitesi alfred Heilbronn Botanik bahçesinden kendime 30 tl 'ye bir Turnera Ulmifolia edindim.Profesörler evinde güzel mi güzel bir yemeğin ardından kar kış demeden ailemle gittik ve açıkçası pek bir güzeldi.İlginç bitkiler orada bizi selamlıyorlardı.Büyük muz ağacından tutun da yaprağını çok ilginç bulduğum çam ağacına kadar her tür bitki vardı ancak kar sebebiyle bahçeyi ve üst kısmı gezemedim.

Bu tür hakkında türkçe bilgi yok maalesef;ben de bitkinin adını torbaya koydukları kağıttan edindim.Bu bitki Passifloracae ailesine ait Meksika'ya özgü , spesifik olarak 0,762 m ye kadar ulaşan zayıf bir çalılık çeşidiymiş.Bütün bir sene çiçek açması mümkünmüş (çiçek uzunluğu :0,0635 m ) ve bir gün sonra soluyormuş Serada %25 gölgede bakılırmış.Tohumlar bahar ayında ekilirmiş.

İstanbul üniversitesi botanik bahçesinde bu bitkiden 2 büyük,pekçe de küçüğünden vardı.Oradaki türler saf türler ve gerçekten de türünün özelliğini yansıtır cinsten.Ancak oradakiler satarlar mı satmazlar mı,bunu burada belirtmem doğru mudur değil midir bilemiyorum.Tohumladığı zaman kesinlikle siz arkadaşlarıma da yollarım.

Ve gelelim benim sorularıma;galiba benim eve geldiğinde bir stres yaşadı,bunun için ne yapmak lazım.Saksısında bir kaç yonca var,kalsın mı koparayım mı ?
Sevgiler,saygılar

Moderatörlerden başlık adını Turnera Ulmifolia ( Sarı Kızılağaç) olarak değiştirilmelerini rica ediyorum.Ben değiştirebiliyor muyum bilemiyorum.

Düzenleyen Charlaux : 31-01-2012 saat 17:42 Neden: yazım hatası
Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2012, 18:45   #2
Ağaç Dostu

Charlaux's Avatar

Giriş Tarihi: 13-06-2011
Turnera Ulmifoliayalar eve geldiğinde sıkı bir yolculuk geçirmişti.Bir gün sonra böyle oldu ve 12 gündür de durumu aynı.Ne yapmalı ne etmeli bilemiyorum.Bitki evin içinde sıcak bir ortamda.

Eklenen Resimler

Charlaux Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024