agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-12-2014, 22:34   #121
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
Ben fırça çalısını ilk defa ağaçlar nette gördüm .Eskişehir de seralardada görmedim .0turduğum bölge hep bahçeli ama yetiştiren yok . Daha önce de Bursadan mavi ortanca aldım ,çok büyük bir hevesle . Birgün dışarda kaldı , ( yazgünü serin bir gece ) hemen öldü . Fırça çalısıda dona dayanaksız mıdır ? Karasal iklimde yetiştiren arkadaşlar varsa paylaşabilirler mi .
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
SN TCM malesef Eskişehir de hiçbir bahçede ortanca görmedim .Sadece bir gece dışarda kalmıştı . İnternetten bakımını araştırıp ,demir çiviler bile sapladım toprağına ama ne yaptıysam yaşatamadım . Belki yeniden canlanır diye bahçenin bir köşesine ektim ,aylarca hiçbir canlılık belirtisi göstermeyincede söküp attım .çiçekleri çok seviyorum ama ,ne yazık ki çok az çeşitte çiçek Eskişehirin kışına dayanabiliyor .Bol bol gül ekebiliyoruz sadece bahçeye . Diğer çiçekleri saksıyla içeri alabildeklerimizi alıyoruz veya her sene baharda yineden çiçek fidesi alıp ekiyoruz . O yüzden hem zahmetli ,hemde masraflı bir uğraş Eskişehir için çiçek yetiştirmek .yine de sevince bıkmadan usanmadan deniyoruz şansımızı ya tutarsa yaşatabilirsek diye
Sayın aleydi;

Afyonkarahisar - 35'i gördü. Oldukça da fazla hasar verdi. Eskişehir'in iklimi bizim buralardan biraz daha yumuşaktır.

Fırça çalısı konusunda bizim buralarda da yaşadığını görmedim. Ancak komşu apartmanın bahçesinde uzun yıllar ortanca yaşamış durumda. Ben aldığım ortancaların büyük kısmını soğuktan etkilenmemesi için içeriye almıştım. Malesef onların hepsi öldü. Arkadaşın bahçesindeki ortancalar da kaç yıldır hala yaşıyor. Çok fazla güneş alan yerde değiller. Ortanca topraktaki demiri çok çabuk bitirdiği için dikeceğiniz toprak ya demir yönünden zengin kırmızı toprak ya da çoğu kişinin yaptığı gibi teneke içine dikmek. Paslı çiviler de bu amaçla saksı tabanına konuyor. Ortanca toprakta olursa çok daha rahat bir şekilde kışı geçiriyor.

Zekoş ve aleydi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2014, 16:26   #122
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Sn Muda Benim oturduğum bölge Eskişehir 'in 10 km dışında . 5 derece daha soğuk oluyor .Yinede iklim olarak Afyonla yakın .Sayın TCM de ortancaların yaylalarda yetiştiğini söylemiş .Sözleriniz benim için umut oldu . Demekki ortancamın ölmesinin sebebi iklim değil .Baharda toprak ve diğer koşulları sağlayıp tekrar ekmeyi deniycem, teşşekürederim .

Muda beğendi.
aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2020, 02:04   #123
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-01-2020
Soğuğa dayanıklı bi kaç tür

Callistemon Rigidus - 15 °C
Callistemon pallidus - 15 °C
Callistemon woodlanders red - 10 °C
Callistemon palludosus - 10 °C
Callistemon pityoides - 15 °C
Callistemon salignus - 10 °C
Callistemon sieberi - 15 °C
Callistemon viridiflorus - 15 °C
Callistemon linearifolius - 5°C
Callistemon viminalis - 5°C

Emrecml55 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024