agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni56Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-02-2011, 00:37   #91
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Fırça çalısı aldım. Büyükçe bir saksıya dikmeyi düşünüyorum. Saksıda kışı dışarıda geçirebilir mi?

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-02-2011, 15:19   #92
Ağaç Dostu

serkan_istanbul's Avatar

Giriş Tarihi: 14-10-2010
Benim fırça çalım şuanda terasımda saksıda ve gayet sağlıklı durumda

serkan_istanbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2011, 23:41   #93
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-05-2011
arkadaşlar ben 1 ay önce izmir'den aldım fırca calısını seradan adam alakasız bir isim soyledi o sureden beri ben bu bitkiyi arıyordum tesadüf eseri buldum =) bitki 1 aydır ankara'da cunku burada yaasıyorum. celiklemeyi tohumla uretmeyi ve tabi ki de tohumlarının nerede oldugunu ve çeliklemeyi nasıl yapacagımı detaylı bir şekilde yazarsanız cok memnun olurum.bu şekilde tutturabilirsem eger beyazıyla da takas yapmayı cok isterim.şimdiden teşekkürler.

royalguard Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2011, 00:03   #94
Ağaç Dostu

sındırgılı's Avatar

Giriş Tarihi: 25-12-2007
Galeri: 13
Sevgili Ykolko,
Celigin ne durumda ?
Tutmasi icin boyu biraz buyuk ve de cok yaprakli idi. Bu halde bile tuttuysa cok direncli bir caliymis diyecegim.

sındırgılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2011, 10:17   #95
Yeni Üye

arkadaslar bana fırca calısından nasıl celik almam gerektigini ve tohumlarının nerede oldugunu soyler misiniz lütfen.

Eski 15-05-2011, 22:15   #96
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Samsun-Çarşamba Belediyesi' önündeki bu fırça çalısı, geçen sene hazirandan bu yana hep çiçekli. Bir taraftan eski çiçekleri tohuma dönüşürken, diğer taraftan yenileri açmaya devam ediyor.

Name:  030.jpg
Views: 2633
Size:  71.0 KB

Name:  031.jpg
Views: 5419
Size:  71.5 KB

Name:  032.jpg
Views: 4424
Size:  73.1 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 00:00   #97
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 02-05-2009
Benim fırça çalımın kırmızı tüylü çiçekleri dökülüyor fakat sürekli yeni taze sürgünler çıkıyor.O dökülen yerler tekrar çiçeklenecekmi

korayfaruk811 beğendi.
Bartunç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2011, 08:43   #98
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Bartunç Mesajı Göster
Benim fırça çalımın kırmızı tüylü çiçekleri dökülüyor fakat sürekli yeni taze sürgünler çıkıyor.O dökülen yerler tekrar çiçeklenecekmi
Sayın Bartunç:
Fırça çalıları genelde yaz başlangıcı ve sonu olmak üzere iki kez açıyorlar. Yukarıda fotoğrafladığım çalı benide şaşırttı.
Bazı meyve ağaçlarının, kışın yeterli soğuklama dönemi geçiremezlerse, çiçeklenip meyve vermeleri gibi bir durum ile karşı karşıya kaldım.

Sizdeki yeni sürgünlerin, çiçeklenme olasılığıda bence çok az.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-06-2011, 01:02   #99
Ağaç Dostu

sevgice's Avatar

Giriş Tarihi: 06-12-2010
Merhabalar. Bu fırça çalısını tohumdan büyütmeyi deneyen varmı. Tohuma ekmeden önce bir işlem uygulamak gerekiyor mu. Suda bekletmek gibi mesela. Ben sn.ykolko dan gelen tohumları 2 seferdir deniyorum çimlendiremedim maalesef.15 günü gecdi nerdeyse ses seda yok.

Teşekkurler..

korayfaruk811 beğendi.
sevgice Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 22:21   #100
Yeni Üye

Merhabalar. bir önceki soruma kimse cevap vermemiş sorumu yineliyorum tohumları nerdedir bu bitkinin cicekleri actı kurudu dokuldu actıgı yerlerde de kücük kapsule benzer şeyler vardı onlar da dokuldu artık. bir de cicekler dokuldugunden beri cok hızlı bir büyüme evresine gecti neredeyse her yerden yeni sürgünler cıktı. çeliklemeyi bu yeni ve taze surgunlerden mi yapmak lazım. ve tekraren tohumları neresinde ve neye benziyor =)

korayfaruk811 beğendi.
Eski 07-04-2012, 01:17   #101
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-03-2012
Sayın royalguard'ın sorusuna cevap vermek için biraz geç sanırım ama yine de tohumların neye benzediğini merak eden arkadaşlar mutlaka olacaktır. Sayın bohemian 48 numaralı mesajda bu tohumların kunzea baxteriye çok benzediğini söylemiş. Benim elimde de bu tohumlardan var (sanırım scarlett baxteri ve scarlett kunzea olarakta biliniyor).

Eklenen Resimler

perimar ve canan bsr beğendi.
vulcano Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2012, 22:00   #102
Yeni Üye

Sayın vulcano mesajın için teşekkür ederim ama acık konusayım o mesajdan beridir siteye bakamadım bugun tesaduf eseri acaba cevap yazan olmuş mudur diye baktım ve yazmışsınız teşekkür ederim tekrar. Evdeki çalı oldukca fazla çiçek actı boyu da uzadı ancak balkonum, çiçegin tohum uretebilmesi açısından arılara falan pek elverişli degil =) bunu kendim yapmaya calısıyorum (çiçekleri birbirine surterek, kulak pamugu kullanarak) başarı sansım var mıdır? ve tohumları o kapsulleri parçalamadan kapsulle beraber eksek cimlenme sansı var mıdır?

Eski 12-05-2012, 02:20   #103
Ağaçsever

Sayın royalguard, rica ederim. Ne yazık ki bu bitkide tohum üretiminde nasıl bir tozlaşma kullanılıyor bilmiyorum. Ben bu tohumları bonsai için getirttim. Ancak tozlaşma konusunda emin olmamakla birlikte size bir fikir verebilirim sanırım. Bitkilerde, bazı türlerin tozlaşması için aynı aileye ait farklı türler arasında tozlaşma işlemi söz konusu olabiliyor. Buna örnek olarak pitaya'yı (ejder meyvesi) verebiliriz.

Tozlaşma için belki böyle bir yöntemi de siz deneyebilirsiniz. Mesela callistemon ailesinden ;

Callistemon citrinus
Callistemon glaucus
Callistemon pallidus

gibi türlerin çiçeklerini birbirine sürterek tozlaşmayı deneyebilirsiniz. Bu türleri nasıl tanıyacağım derseniz alttaki linkin sonundaki resimlerden görebilirsiniz.

Hobi Bahçemiz

Bunların yanında, bahsettiğiniz kapsuller sanırım alttaki linkte görüldüğü gibi;

Callistemon seed capsules | Project Noah

Resim olarak eklediğim tohumları ektim, çıkmaya başladılar ancak bu tohumları 3. denemem de çıkarabildim. Tohumları öncelikle toprağa gömmemeniz gerekiyor, sadece yemeğe tuz serper gibi toprağa serpmeniz yeterli. Sulama da yapmamanız öneriliyor, zira sulama sırasında tohum toprağın içine girebiliyor(çok küçükler), ve güneş ışığından maruz kalabiliyor. Ancak aynı zamanda toprağı nemli tutmanız gerekiyor. Bunun için ben iki adet aynı boyda kabı iç içe geçirdim, iç içe geçirmeden önce alttaki kabın içine, diğer kaba temas etmeyecek seviyede su ile doldurdum ve ikinci yani tohumları ektiğim ikinci kabın alt kısmını 3-4 cm kadar çakıl ile doldurdum. Amaç su ile toprağın direk temasını önleyerek toprağın çökme yapmaması, kabın kenarında kalan tohumların çökme sonucu gölgede kalmaması ve çakıl taşları sayesinde kabın dibindeki deliklerde bir tıkanma olmadan buharlaşan suyun toprağa temasını sağlamak idi. Zira tohumların çimlenmesi için kaynaklarda güneş ve nemin önemi sık sık belirtiliyor. Buna rağmen hafif bir çökme oldu ve kabın kenarında kalan tohumlar, bu çökme sonucu kabın gölge etmesiyle yeterince güneş alamadılar ve çıkmadılar. Son olarak bu içiçe geçmiş kapları büyük bir naylon poşet içine koydum. Sanırım burası da önemli bir nokta, sera streç ile kapattığım tohumlarda toprakta küflenme gibi bir durum oldu. O nedenle bende hava akımının az da olsa sera streçe nisbeten daha iyi olabilmesi için geniş bir naylon kullandım. Ayrıca daha önceki denemelerimde toprağa gömdüğüm tohumlar da hiç çıkmadı. Fakat anlattığım bu yöntemle ekmiş olduğum tohumların, kabın kenarında kalanları dışında neredeyse tamamı 2 haftada bol güneş gören bir ortamda çimlendi. Önce toprakla hiçbir bağlantıları olmadan çimlendiler, sonrasında ise toprağa girmeye ve dikleşmeye başladılar. Eğer bu anlattığım yöntemin anlaşılabilirliği ile ilgili bir sıkıntı var ise çizimle ve fotoğraflarla da anlatabilirim arzu ederseniz. Bunları anlatma sebebime gelince ise, o kapsulleri parçalamadan, yani içindeki tohumları çıkarmadan ekmeniz durumunda bu şartları sağlayamayacağınızı düşünmem. Ayrıca Antalya'nın bol güneşinde bile 2 haftada anca çimlendiler, Ankara'nın güneşinde durum ne olur bilmiyorum Arzu ederseniz elimdekiler biraz büyüsün size fide olarak göndereyim, tohum isterseniz onu da gönderebilirim.

Umarım az da olsa yardımcı olabilmişimdir.

Eski 15-05-2012, 22:13   #104
Yeni Üye

Çok faydalı oldu yazınız teşekkür ediyorum gerçekten=) ankarada hem dediginiz gibi çimlendirme ortamı biraz zor olur hele de şu sıralarda, hem de dedigim gibi balkonum pek musait degil, eğer ki sizdekiler yetişirse fire vermeden almayı çok isterim ama sizinki hangi cins merak ediyorum benimki kırmızı olan ama cinsini bilmiyorum malesef =)

korayfaruk811 beğendi.
Eski 16-05-2012, 02:08   #105
Ağaçsever

Bende olan tür bu

Scarlett kunzea ağacı kırmızı çiçekli bonsai tohumu - Diğer ağaç bonsai tohumları

korayfaruk811 beğendi.
Eski 06-10-2012, 17:03   #106
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Avustralya'da ilk kez gordugum callistemon ve kunzea turlerinin turkiyede coktan bilindigini gorunce sasirdim

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2012, 13:13   #107
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-01-2012
Merhaba.Site bahçemizde fırça çalımız olduğunu farkettim. Çelikle çoğaltmak için haziran-eylül arası uygundur denmiş .Sabırsızlık edip denemek istiyorum ,bu ay başarılı olma şansım olabilir mi?

Rana+miraç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 15:59   #108
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-11-2013
merhaba.fırça çalısının daha fazla çiçek vermesi için hangi zaman diliminde ve hangi gübreden vermem gerekiyor.yardımcı olursanız sevinirim. teşekkürler.

korayfaruk811 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2013, 17:08   #109
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
merhaba.benim de bahçemde fırça çalım var.kasım başlarında yanmış çiftlik gübresi veriyorum mayıs ayından sonra sürekli çiçek açıyor.ama mayıs ayında ki ilk çiçekleri çok yoğun oluyor adeta yaprakları görünmüyor. daha sonraki açanlar daha az şuanda bile üzerinde çiçekleri var en sevdiğim çalı her bahçede olmassa olmaz çiçeklerden.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 17:35   #110
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2014
tohumu nasıl cileniyor

emrebadem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2014, 17:59   #111
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi emrebadem Mesajı Göster
tohumu nasıl cileniyor
Hazırlamış olduğunuz torf karışımı üzerine tohumları atıp, hafif bir şekilde bastıyorsunuz. üstlerini sakın örtmeyin. Sulama işleminide üstten değil, kabın altından yapacaksınız.

Çimlendikten sonra büyüme hızı artıyor, tohumlar çok küçük olduğu için şaşırtma işlemi yapmanız gerekli..

İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2014, 16:53   #112
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Tohumdan ektiğim fırça çalıları 30 cmyi geçti. Daha geniş bir alana ekilmeyi istiyorlar.

Name:  IMG_3826.jpg
Views: 1228
Size:  71.4 KB

Name:  IMG_3827.jpg
Views: 1215
Size:  71.7 KB

Eski 08-12-2014, 21:54   #113
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Dallar odunsu oldu, artık soğuklara karşı dayanıklılar. 1 ay sonra tepe budaması yapıp yan dal verimi sağlanacak. Önümüzdeki yaz az da olsa çiçeklenme olur sanırım.

Name:  IMG_5244.jpg
Views: 1128
Size:  73.6 KB

Name:  IMG_5245.jpg
Views: 1179
Size:  73.1 KB

Eski 26-12-2014, 20:45   #114
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2013
Ben fırça çalısını ilk defa ağaçlar nette gördüm .Eskişehir de seralardada görmedim .0turduğum bölge hep bahçeli ama yetiştiren yok . Daha önce de Bursadan mavi ortanca aldım ,çok büyük bir hevesle . Birgün dışarda kaldı , ( yazgünü serin bir gece ) hemen öldü . Fırça çalısıda dona dayanaksız mıdır ? Karasal iklimde yetiştiren arkadaşlar varsa paylaşabilirler mi .

aleydi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2014, 21:24   #115
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

-5 derecelerden sonra donma ihtimali çok yüksek olan bir bitki. Eskişehir malesef fazla soğuk gelecektir.

Eski 27-12-2014, 10:18   #116
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aleydi Mesajı Göster
..Daha önce de Bursadan mavi ortanca aldım ,çok büyük bir hevesle . Birgün dışarda kaldı , ( yazgünü serin bir gece ) hemen öldü . ...
Ortanca soğuklarda ölmez, kar-buz yaylalarımız ortanca dolu. Baharda tekrar yeşerecektir. Serin yaz gecesi derken yaylalarda yazın serin geçen gecemiz pek çok olur. Sizinkinin bir gecede ölmesi ilginç.

aleydi beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2014, 16:59   #117
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
-5 derecelerden sonra donma ihtimali çok yüksek olan bir bitki. Eskişehir malesef fazla soğuk gelecektir.
Sn İsmail kuzucu Eskişehir de -25 dereceleri gördüğümüz oldu .Bikaç senedir daha ılıman yaşıoruz kışları ,şuana kadar -1, -2 yi geçmedi soğuklar . Dediğiniz gibi -5 dereceye dayanıyorsa baharda ekip şansımı deneyebilirim ,biraz umutlandım teşekkürederim .

Eski 27-12-2014, 17:10   #118
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Kasım ayının başında etkili olan soğuklarda (-2, -3) sadece uç filizler yandı. Gövdede her hangi bir sorun yok. Eğer imkanınız var ise büyük saksıya ekim yapıp kışım iç mekana taşıyabilirsiniz. Erken tepe budaması yapıp yan dallar ile verim alırsınız.

aleydi beğendi.
Eski 27-12-2014, 17:33   #119
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Ortanca soğuklarda ölmez, kar-buz yaylalarımız ortanca dolu. Baharda tekrar yeşerecektir. Serin yaz gecesi derken yaylalarda yazın serin geçen gecemiz pek çok olur. Sizinkinin bir gecede ölmesi ilginç.
SN TCM malesef Eskişehir de hiçbir bahçede ortanca görmedim .Sadece bir gece dışarda kalmıştı . İnternetten bakımını araştırıp ,demir çiviler bile sapladım toprağına ama ne yaptıysam yaşatamadım . Belki yeniden canlanır diye bahçenin bir köşesine ektim ,aylarca hiçbir canlılık belirtisi göstermeyincede söküp attım .çiçekleri çok seviyorum ama ,ne yazık ki çok az çeşitte çiçek Eskişehirin kışına dayanabiliyor .Bol bol gül ekebiliyoruz sadece bahçeye . Diğer çiçekleri saksıyla içeri alabildeklerimizi alıyoruz veya her sene baharda yineden çiçek fidesi alıp ekiyoruz . O yüzden hem zahmetli ,hemde masraflı bir uğraş Eskişehir için çiçek yetiştirmek .yine de sevince bıkmadan usanmadan deniyoruz şansımızı ya tutarsa yaşatabilirsek diye

TCM ve samur beğendi.
Eski 27-12-2014, 17:44   #120
Ağaç Dostu

aleydi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Kasım ayının başında etkili olan soğuklarda (-2, -3) sadece uç filizler yandı. Gövdede her hangi bir sorun yok. Eğer imkanınız var ise büyük saksıya ekim yapıp kışım iç mekana taşıyabilirsiniz. Erken tepe budaması yapıp yan dallar ile verim alırsınız.
Evin bir odasını tamamen saksılı çiçeklere ayrımış durumdayım ve merdiven boşluğunu ,evdekiler isyanda yakında bize yaşam alanı kalmıycak diye Gövde etkilenmiyorsa kalın naylonla giydirme yapabilirmiyiz diye düşündüm .Görüntü olarak hoş gözükmez ama bu şekilde korunabilir belki .

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024