agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni1564Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2020, 22:34   #1471
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Gönderen olursa bende talibim

i.sunaz beğendi.
adanalim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2021, 12:59   #1472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-04-2015
Bu ortanca cinsinin adı nedir?

enya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2021, 04:18   #1473
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
İyi forumlar geçen gün İnstagramda bir ortanca gördüm Hollanda da kesme çiçekçilik uapan bir adam paylaşmış ve ben bir ortamcaya aşık olunabileceğini düşünmezdim yaprakalr tamamen lacivert dış kısımında ince beyaz bir hare var bu kadar kusursuz bir şeymolama video tekrar bulursam buraya link atıcam.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2021, 07:38   #1474
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-09-2009
Ankara’da bahçelerde yetişiyor ve kışın donmuyor

bynpol Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2021, 14:27   #1475
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2011
Galeri: 63
"Bakarsan bağ, bakmazsan dağ" oluyor. Bu yıl, bahar başından beri bakım uyguladığım ortancalarım, karşılığını sağlıklı yapraklar ve bol çiçekle vermeye hazırlanıyor.

Name:  PicsArt_05-11-03.23.55.jpg
Views: 487
Size:  68.1 KB

Name:  PicsArt_05-11-03.24.58.jpg
Views: 489
Size:  68.2 KB

Name:  PicsArt_05-11-03.24.27.jpg
Views: 507
Size:  77.4 KB

Name:  PicsArt_05-11-03.22.30.jpg
Views: 515
Size:  74.5 KB

nikon_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2021, 17:03   #1476
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nikon_ Mesajı Göster
"Bakarsan bağ, bakmazsan dağ" oluyor. Bu yıl, bahar başından beri bakım uyguladığım ortancalarım, karşılığını sağlıklı yapraklar ve bol çiçekle vermeye hazırlanıyor.
Bir türlü ortancaya saksıda bakamadım. Hep çürüdü gitti. Siz nasıl bir bakım uyguluyorsunuz acaba evde? Saksısı nasıl görünmüyor da. Büyük mü küçük mü?

Asia beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2021, 19:54   #1477
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
...Siz nasıl bir bakım uyguluyorsunuz acaba evde?...
Pek güzel maşallah, altta altılı priz görünüyor, işkence falan mı uyguluyorlar acep...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2021, 08:13   #1478
Ağaçsever

Bu yıl bahçedeki ortancalarımdan bazıları ilk defa hiç patlamadı kuru dal duruyor. Sulamaya devam ediyorum ama sanırım kaybettim. Muhtemelen havalardan oldugunu düşünüyorum bir sıcak bir soğuk oldu Ankara bu yıl. Sıcaklarda gariplerim uyandı sonra birden soğuk oldu kaç yıldır hiç bişey olmamıştı. Benim durumumda olan var mı acaba aranızda. Dalları kırdıgımda halen çıt çıt kırılıyor hiç uyanmamış var mı bunun bir çaresi acaba

Eski 12-05-2021, 09:40   #1479
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bynpol Mesajı Göster
Bu yıl bahçedeki ortancalarımdan bazıları ilk defa hiç patlamadı kuru dal duruyor. Sulamaya devam ediyorum ama sanırım kaybettim. Muhtemelen havalardan oldugunu düşünüyorum bir sıcak bir soğuk oldu Ankara bu yıl. Sıcaklarda gariplerim uyandı sonra birden soğuk oldu kaç yıldır hiç bişey olmamıştı. Benim durumumda olan var mı acaba aranızda. Dalları kırdıgımda halen çıt çıt kırılıyor hiç uyanmamış var mı bunun bir çaresi acaba
Alt toprağa yakın kısmından itibaren filizlenmeler başlamış olmalı. Yaylada bile bizimkiler yeşermeye başladı.

Eski 12-05-2021, 10:12   #1480
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mahmut Tebir Mesajı Göster
Bir türlü ortancaya saksıda bakamadım. Hep çürüdü gitti. Siz nasıl bir bakım uyguluyorsunuz acaba evde? Saksısı nasıl görünmüyor da. Büyük mü küçük mü?
Saksısı büyük. Aslında bu ortancalar geçen yıla kadar 2 farklı saksıdaydılar, onları daha büyük tek bir saksıya aldım. Bakım olarak ise; bahar başında gözler patlamaya ve çıkmaya yapraklar başladıktan sonra, öncelikle toprağın pH'ını düşürmek için 2 doz kükürt uygulaması yaptım. Daha sonra ise; yapraklarda klorozu(sararma) engellemek amacıyla yine 2 kez şelatlanmış demir sülfat uyguladım. Böylelikle, bitki hem koyu yeşil sağlıklı yapraklara sahip oldu, hem de bol çiçek tomurcuğu yaptı.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Pek güzel maşallah, altta altılı priz görünüyor, işkence falan mı uyguluyorlar acep...
Evet, bahar başında "Eğer bol çiçek açmazsan elektriği yersin" diye tehdit ediyorum, sonuç görünüyor

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bynpol Mesajı Göster
Bu yıl bahçedeki ortancalarımdan bazıları ilk defa hiç patlamadı kuru dal duruyor. Sulamaya devam ediyorum ama sanırım kaybettim. Muhtemelen havalardan olduğunu düşünüyorum bir sıcak bir soğuk oldu Ankara bu yıl. Sıcaklarda gariplerim uyandı sonra birden soğuk oldu kaç yıldır hiç bişey olmamıştı. Benim durumumda olan var mı acaba aranızda. Dalları kırdıgımda halen çıt çıt kırılıyor hiç uyanmamış var mı bunun bir çaresi acaba
Şu zamana kadar uyanmadılarsa, kaybetmiş olma ihtimaliniz yüksek. Aynı şekilde ben de kapalı balkonda durmasına rağmen çok sevdiğim mor salkımımı kaybettim.
Son bir deneme olarak şunu yapabilirsiniz, bitkinin tüm dallarını toprağın 5-6 cm kadar üstünden budayın. Kökte hala bir canlılık varsa yeni sürgünler verecektir.

Eski 31-05-2021, 19:52   #1481
Ağaçsever

Sayın nikon yazınızı yeni gördüm. Çok üzgünüm büyük ihtimal kaybettim. Diğerleri yapraklandı hatta tomurcuk bile var onlarda henüz hiç patlama yok. Bu yıl bir gariplik var ama sanki tomurcuklu ortancalarımın bile dalların bir kısmı kuru ve yeni patlıyor nedense

Eski 05-06-2021, 12:39   #1482
Ağaç Dostu

nikon_'s Avatar

Ortancalar çiçeklendi.

Name:  IMG20210531112229.jpg
Views: 436
Size:  76.8 KB

Name:  222.jpg
Views: 485
Size:  73.3 KB

Eski 24-06-2021, 13:09   #1483
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi its_just_a_ride Mesajı Göster
Çoğaltacaksanız tohumla uğraşmayın. Bu yılın sürgünlerinden çelik alıp çoğaltabilirsiniz.
Yaklaşık 1 yıldır uğraşıyorum çelikten çoğaltmak için. Suda köklendireyim dedim olmadı, toprağa diktim olmadı, kuma diktim olmadı, kumlu toprağa diktim olmadı. Çiçeksiz zamanda çelik aldım olmadı, çiçekli zamanda çelik aldım olmadı. Ve hala bir ortancam yok.. Bir yerde bir yanlış var demek.
Yani anlatmak istediğim şu ki: bu yılın sürgünlerinden çelik alıp çoğaltabilirsiniz kısmını detaylandırma imkanınız var ise çok mutlu edersiniz.
Teşekkürler

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2021, 15:58   #1484
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik Mesajı Göster
Yaklaşık 1 yıldır uğraşıyorum çelikten çoğaltmak için. Suda köklendireyim dedim olmadı, toprağa diktim olmadı, kuma diktim olmadı, kumlu toprağa diktim olmadı. Çiçeksiz zamanda çelik aldım olmadı, çiçekli zamanda çelik aldım olmadı. Ve hala bir ortancam yok.. Bir yerde bir yanlış var demek.
Yani anlatmak istediğim şu ki: bu yılın sürgünlerinden çelik alıp çoğaltabilirsiniz kısmını detaylandırma imkanınız var ise çok mutlu edersiniz.
Teşekkürler
Çelikleri sezon sonu eylül gibi alacaksınız, zamanlamada hata yaparsanız olmaz.

Eski 25-06-2021, 21:31   #1485
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik Mesajı Göster
Teşekkürler
Tanıdık eş dostta heybetli bir ortanca varsa büyükçe bir daldan direkt hava daldırma yapın. Çelikle uğraşmayın. Sezon bitmeden bile bitkiniz olur. Seneye çiçeklerini görürsünüz.

Bu yılın sürgünlerinden kastım henüz odunsu hale gelmemiş eğilip bükülebilen taze yeşil sürgünler. Çelik alacaksanız 15-20 santimlik çelikler alıp saf perlite ekin. En garanti çözüm. %100'e yakın sonuç alırsınız. Üstüne de 5 litrelik pet şişeyi alttan kesip oturtun ki nem kaybı minimum seviyede olsun.

alperfect ve TCM beğendi.
its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2021, 09:44   #1486
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2021
Merhaba, temmuz sonu gibi yaklaşık 2 hafta içinde ortancalarım bu hale geldi. Daha önce haziran ve temmuz ayı boyunca gayet iyi gidiyorlardı. Her sabah düzenli sulanıyorlar ve yarı gölge bir alandalar (sadece sabah 1-2 saat direkt güneş alıyorlar). Yani sulama/güneş ihtiyacı açısından neredeyse ideal koşullardalar.
Uçları kıvrık ama yapraklarda bir kuruma/pörsüme yok, elleyince de gayet diri ve canlı olarak geliyorlar ele. Ama bu şekilde kıvrılıyorlar. Sorun ne olabilir?

Eklenen Resimler

Tarimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2021, 11:35   #1487
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sulamaya bakmaksızın kimi kökler güneşi görünce böyle gevşeyip sonra düzeliyor, salın yakasını, kafalarına göre takılsınlar..

Tarimar beğendi.
Eski 23-08-2021, 23:55   #1488
Ağaç Dostu

its_just_a_ride's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tarimar Mesajı Göster
Merhaba, temmuz sonu gibi yaklaşık 2 hafta içinde ortancalarım bu hale geldi. Daha önce haziran ve temmuz ayı boyunca gayet iyi gidiyorlardı. Her sabah düzenli sulanıyorlar ve yarı gölge bir alandalar (sadece sabah 1-2 saat direkt güneş alıyorlar). Yani sulama/güneş ihtiyacı açısından neredeyse ideal koşullardalar.
Uçları kıvrık ama yapraklarda bir kuruma/pörsüme yok, elleyince de gayet diri ve canlı olarak geliyorlar ele. Ama bu şekilde kıvrılıyorlar. Sorun ne olabilir?
Köklerde sıkıntı var gibi. Her sabah da sulama fazla gibi ayrıca.

its_just_a_ride Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2021, 07:34   #1489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2021
Bunlar sulanan çim alanın köşesinde, çimlerle beraber mecburen her sabah sulanıyor.

Ortanca çok su ister dendiği için sulamada bir eksiklik olmadığını göstermek için bunun fotosunu koydum aslında.

Bahçenin diğer taraflarında sabah güneşi alan, öğleden sonra güneşi alan, dibi kurudukça 2-3 günde bir suladığım başka ortancalar da var, onlarda da durum benzer. Birbirlerine yakın da değiller. Genelinde bu sorun var, 1-2 tanesi düzgün gibi, o düzgün olanlar da neredeyse hiç güneş almıyor. Bu hiç güneş almayıp yaprağı düzgün olanlar da bunlar gibi çimin kenarında ve otomatik sulama ile her sabah sulanıyor.

Bazı köklerde ayrıca çiçek vermeme sorunu da var, oraya artık önümüzdeki sene geleceğiz kısmetse (yan komşu geçen sene bunlarda bir sürü çiçek vardı dedi). Bakımlarında bir şeyi atladım/eksik yaptım taşınma tadilat hengamesinde muhtemelen.

Sanki güneş alma ile ilgili bir problem var gibi ama tam da kıstıramadım sebebini, bu sene ilk bahçe bakım senem, deneyimsizim (apartman dairesinden ilkbaharda taşındım buraya), o yüzden bu durum normal midir, mevsimsel olarak beklenen bir şey midir (sonbahar yaklaşıyor sonuçta), yoksa bir problem mi var, ona bile emin olamıyorum...

Belki bu ekstra bilgiler ışığında başka yorum yapabilecek olan çıkar

Tarimar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-08-2021, 23:59   #1490
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Budamayın yeter... Dediğim gibi, yüz vermeyin keratalara..

Eski 16-06-2023, 12:35   #1491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2023
Ortancada hastalık

Merhaba, ortancalarımızda fotoğrafdaki gibi lekenlenmeler olup yaprakları kuruyup dökülüyor. Geçen sene hazır satılan ortanca için olan sıvı bitki besinlerinden kullanmıştık. Onun dışında hayvan gübresi veriyoruz arada ama kışdan beri bişey vermedik kar yağmur yağdı vs. Neden olabilir sebebi konusunda yardımcı olabilir misiniz?

Eklenen Resimler

chelik26 beğendi.
elifozel23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2023, 08:28   #1492
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Ortancaların mantari hastalıklarla başı dertte olur genelde, sizinki de ona benziyor. Bu tip sorunlar için özellikle çiçeklerde çok güzel bi ilaç vardı, adını hatırlarsam yazayım.

chelik26 ve elifozel23 beğendi.
Eski 21-06-2023, 19:12   #1493
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Bendede yaprak kuruması var, yeni yapraklar kuruyor. Toprak ph ını ölçtüm 8 flndı, bir litreye biraz limon sıktım ph 2.7 ye düştü bugün onu verdim. Sıvı gübre veriyordum ortanca için olandan.
Bakalım kuruma dvm edecek mi?

chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2023, 08:59   #1494
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Ortancaların mantari hastalıklarla başı dertte olur genelde, sizinki de ona benziyor. Bu tip sorunlar için özellikle çiçeklerde çok güzel bi ilaç vardı, adını hatırlarsam yazayım.
Topas..

elifozel23 beğendi.
Eski 30-06-2023, 21:09   #1495
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2023
Alıntı:
Topas..
Teşekkür ederim. Deneyeceğim bu ilacı. Hastalık giderek ilerlemeye başladı ve yan yana oldukları için diğerlerine de geçiyor 😔

elifozel23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2023, 19:05   #1496
Ağaçsever

Naive green's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2022
Geçen sene çelik olarak gelen ortancalar. Balkonda bakıyorum. Sanırım çeşit macrofil. Köy ortancası dediler verirken.

Eklenen Resimler

TCM beğendi.
Naive green Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024