agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni1564Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-06-2018, 20:04   #1381
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2017
Acaba bu yıl açar mı?

Eklenen Resimler

efeege beğendi.
Füreya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 21:08   #1382
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Siz mi çeliklediniz acaba ? Bir de çelik anında soğuk aldı mı yoksa hep sıcak bir yerde mi durdu ? Ben çiçekleneceğini umuyorum ama biraz besinsiz ve ışıksız kalmış sanırım yeni yapraklar çok açık renkli ama eğer açmazsa üzülmeyin güzelce besleyin saksısını büyütün kışın soğuk alacak yapraklarını dökecek (kökü donmasın) bir yere koyarsanız ertesi bahar size şahane bir sürpriz yapar.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2018, 23:28   #1383
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2017
Tam olarak ne zamandı hatırlamıyorum ama yüksek ihtimalle geçen Mayıs'ta komşumuz hediye etmişti. Bu yüzden bize gelene kadarki sürece dair bilgim yok. Bizde olduğu süre içinde de ilk zamanlar az güneş alan bir yerde durdu gelişmeyince daha fazla güneş alan bir yere koyduk. Önerilerinizi dikkate alacağım, bilgilendirdiğiniz için teşekkür ederim.

Füreya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2018, 18:19   #1384
Yeni Üye

alperdemircan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2018
Ortancaların bulunduğu iklime göre mavi ve pembe renklere dönüşmesi ne kadar doğru acaba?

alperdemircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2018, 19:04   #1385
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alperdemircan Mesajı Göster
Ortancaların bulunduğu iklime göre mavi ve pembe renklere dönüşmesi ne kadar doğru acaba?
Aynı yerdeki ortancalarda her renk görülebildiğine göre pek doğru değil gibi.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-06-2018, 19:24   #1386
Yeni Üye

alperdemircan's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Aynı yerdeki ortancalarda her renk görülebildiğine göre pek doğru değil gibi.
Hmmmmmm. Evet o konu biraz tartışmaya açık ama üreticinin verdiği bilgi bu yönde. Bakalım böyle bir konuya denk gelen oldumu...

alperdemircan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-07-2018, 08:07   #1387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-05-2017
Bunlarda bizim ortancalar, 6.5 tl den almıştım samsundan. Küçücük fidelerdi ama baya iyi açtılar. Seneye daha iyi olur umarım.

https://drive.google.com/file/d/1nFu...ew?usp=sharing

Styric Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2018, 14:41   #1388
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
babama üç tane ortanca çeliği gelmiş ama yaprak uçları kuruyor. yaprakların üzerinde beyaz şeyler var. bunlar mantar mı acaba ne yapmak gerekir? bir de saksının birindeki çeliğin yaprakları sağlıklı ama açık renk. ışık yetersizliğinden mi oluyor? limon tuzu okumuştum burda ondan verdim. bir de besin verdim. toprakları nemli duruyor ve sabah güneşi alan balkona çıkardım. düzelirler mi?

Eklenen Resimler

miniteraryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 12:10   #1389
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Hayır delirmeyin limon tuzu ne tuz ruhu dökün olmadı güldüm vallahi Lütfen toprağın dengesiyle oynamayın ortancanızı kaybedebilirisiniz şimdiden söyleym zaten besinler kimyasal limon tuzu asit ve kökler çürüyebilir bitkinizde küllenme var bir tür mantar en yoğun olduğu yaprakları keserek imha edin diğer yapraklarıda elma sirkeli sulu bir solüsyonla yapraklarını bir bez yardımıyla silin sonra temiz sulu bir bezle yeniden silin ve bol rüzgar alan ışıklı bir yere koyun siz sanırım gece sisleyerek sulama yapıyorsunuz ve rüzgarsız bir kuytuya koymuşsunuz bitkiyi rüzgarlı ve en az 3*4 saat sabah güneşi alacak bir yere koyunuz ve asla gece sulaması yapmayın. Lütfen.

Emine Akman beğendi.
Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2018, 12:58   #1390
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi miniteraryum Mesajı Göster
babama üç tane ortanca çeliği gelmiş ama yaprak uçları kuruyor. yaprakların üzerinde beyaz şeyler var. bunlar mantar mı acaba ne yapmak gerekir? bir de saksının birindeki çeliğin yaprakları sağlıklı ama açık renk. ışık yetersizliğinden mi oluyor? limon tuzu okumuştum burda ondan verdim. bir de besin verdim. toprakları nemli duruyor ve sabah güneşi alan balkona çıkardım. düzelirler mi?
Şuan tüm çabalarınız boşa, zaten zamanı geçti. Artık açması mümkün değil. Varsa hastalığından arındırıp havadar bir yere bırakıp düzenli sulayarak seneye kadar bakmak tek yapmanız gereken.

Eski 17-07-2018, 12:52   #1391
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-03-2018
cevaplarınız için teşekkür ederim. yaprakların açık renk olmasını burada demir eksikliği ve klordan olduğunu okumuştum. ortanca hakkında da çok bilgim yok. vitamin vermiştim. fısfıslayarak sulamıyorum. saksısına su vererek suluyordum. çok rüzgar alan bir yerde değil. öğleye kadar sabah güneşi alıyorlar sonra gölgede kalıyorlar. sağlıksız yapraklarını kestim. sirkeli suyu bir deneyeyim. yardımınız için teşekkürler.

miniteraryum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2018, 20:46   #1392
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2018
Arkadaşlar ortancaların asidik **** bazik toprakta renk tonları farklı oluyor mu?

Asidik toprakta mavi olur deniyor toprağın asitlik özelliği değiştikçe çiçek rengi mavinin tonlarında mı oluyor yoksa hep aynı tonda mavi mi?

**** bazik toprak için kırmızı deniyor. Aynı şey baz özelliği değiştikçe kırmızının tonu değişiyor mu?

Hangi aylarda çiçek açıyor? Çiçek açması ne kadar sürüyor? Teşekkürler.

vırvır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2018, 21:38   #1393
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Bu yıl ortanca yılıydı, yaylada hangi bahçede ortanca görsem maşallahı vardı. İki hafta önce gittiğimde hala üzerinde çiçek olan kök vardı. Oysa önceki yıllarda haziran başı gibi çiçeklenir bir bir buçuk ay sonra çiçek falan kalmazdı.

Ortanca asidik toprağı sever ve asit ile renginin maviye döndüğü söylenir. Ancak benim gördüğüm kök neyse devamında rengi çok değişmiyor, en azından aynı toprakta aynı gübre aynı sulama ile rengini değiştiren olmadı benimkilerde.

Emine Akman beğendi.
Eski 23-01-2019, 14:46   #1394
Ağaç Dostu

Merhaba, rahatsızlığımdan dolayı ortancalarım ile ilgilenemedim, kasım aralık gibi budayıp pomza taşı ile malçlama yapacaktım ama yapamadım. Konya da bu kış soğuk geçti -15leri gördük. Umarım ölmemişlerdir. Nasıl diktiysem öyle duruyor 50 ortanca. Budama yapmalı mıyım ? ne tavsiye edersiniz. 3-4 yaşında hepsi. Teşekkürler.

https://i.ibb.co/1ZN3rrg/file.png

Eski 23-01-2019, 16:45   #1395
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Kışın kesinlikle budama yapılmaz. Eğer budama yaparsanız öldürürsünüz.
Budamayı ilkbahar başlarında yapabilirsiniz.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 15:46   #1396
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 07-04-2008
Ortancayı canlandırma

Resimdeki ortancanın üzerine kışın dallar yapraklar düşmüştü, kurumuş gibi. Canlandırmak için ne yapsam ki?http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...7f7896c042.jpg

Sent from my iPhone using Tapatalk

mustafaazizoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 16:28   #1397
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Benim ortanca da aynı durumda. Ama ilkbahar geldiğinde canlanacağını düşünüyorum. Çünkü okuduğum formlarda videolarda ortanca kışın uykuya dalan bir bitki olduğundan kurumuş şekilde gözüküyor. Ama ilkbahar geldiğinde canlanıyor.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-02-2019, 18:31   #1398
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Sanırım budamışsınız, budama yapmasanız iyiymiş, bu sezon açmayacaklar artık. Ama mrak etmeyin yakında yeşermeye başlarlar, sanki ortadan başlamış bile.

Eski 23-04-2019, 15:02   #1399
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2019
Ortanca cicegim guclenirmi

Merhaba bugun ortancalarimi diktim ama biraz pörsümüsler can suyunu bol verdim ama kuvvetlenirmi bilgisi olan yardimci olabilirmi

Nilena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2019, 13:11   #1400
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2019
Merhabalar Koçtaştan bayılarak aldığım Ortancam geldi sadece birkaç saat sonra solmaya başladı..
Evet Gölgede durdu
Evet saksısını değiştirmedim önce
Evet suyunu verdim
Büyük bir hayal kırıklığı içindeyim.. Ne yapacağımı bilemiyorum Yorumları okudum ama o kadar üzgünüm ki geçen Pazar günü aldığım ortancam bu pazarı görebilecek mi?
Daha sonra torflu toprakla saksıyı büyüttüm..

Handaksu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 07:36   #1401
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Handaksu Mesajı Göster
Merhabalar Koçtaştan bayılarak aldığım Ortancam geldi sadece birkaç saat sonra solmaya başladı..
Evet Gölgede durdu
Evet saksısını değiştirmedim önce
Evet suyunu verdim
Büyük bir hayal kırıklığı içindeyim.. Ne yapacağımı bilemiyorum Yorumları okudum ama o kadar üzgünüm ki geçen Pazar günü aldığım ortancam bu pazarı görebilecek mi?
Daha sonra torflu toprakla saksıyı büyüttüm..
Merhaba, aldığınız ortanca ithal veya türkiye şartlarında serada sıcak iklim yaratılarak açtıranlardan olduğu için solmak olarak lanse edilmiş ama aslında çiçeğiniz geçiyor. Konya için söylüyorum daha ortancaların açması için 3 hafta var.

Percussion39 beğendi.
Eski 24-05-2019, 07:39   #1402
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nilena Mesajı Göster
Merhaba bugun ortancalarimi diktim ama biraz pörsümüsler can suyunu bol verdim ama kuvvetlenirmi bilgisi olan yardimci olabilirmi
Bahçeye mi saksıya mı ? Ortanca suyu çok sever, direk güneş görürse çok hızlı sararıp pörsür. Ölmez ama verimsiz bir sezon ile atlatır.

Eski 27-05-2019, 18:57   #1403
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2019
Ortancalarımın renkleri

Merhabalar. Ortancalarım güneşi sadece belli saatlerde dolaylı olarak alan genellikle göle ve rüzgarsız bi yerde duruyolar. Sulamasını toprağı kurudukça yapıyorum. Aslında gayet sağlıklı ve güzeldi fakat bu hafta dikkat ettimi ki mor-mavi olan rengi yeşile dönüyor. Ama garip bi şekilde yeni gelen çiçekler mor geliyor. Neden olabilir, böyle bir durumda ne yapayım

Eklenen Resimler

Geranium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2019, 10:21   #1404
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Memlekette her evin bahçesinde ortanca var. Güneşin yönüne etkisine göre çiçeklerin rengi değişiyor. Mor, pembe, Mavi, mor mavi, pembe mavi. Tam bir görsel şölen. Naçizane fikrim sizin çiçeklerinizin artık solma zamanı gelmiş ondan renk değiştiriyor. Yeni gelenlerde gölgede kaldığı için mordur. Ayrıca sulamayı da artırmanızı tavsiye ederim.

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2019, 10:23   #1405
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Kendi ortancamı da paylaşmazsam olmaz. Bu çiçekleri daha önce hiç görmemiştim. Çok ilginç geldi dayanamadım aldım.

Eklenen Resimler

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2019, 21:57   #1406
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2019
Çok teşekkür ederim, su ve gölge hakkında dediklernizi dikkate alacağım

Geranium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 16:49   #1407
Ağaç Dostu

arıkuşu's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2009
Merhaba.
Kuzeye bakan gölge bahçem var. Karaburun'da oturuyorum. Koyu yeşil yapraklı ortancalarım zamanla sarıya bakan açık yeşil yapraklı oluyor. Yapraklarda da kahverengi lekeler oluşuyor. Artezyen suyu ile sulanıyor. Acaba kireçli sudan mı kaynaklanıyor bu durum. Yanıtlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

arıkuşu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2019, 21:19   #1408
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2019
Arkadaşlar merhabalar, forumda yeniyim. Ortanca bakımını öğrenmeye çalışıyorum. Bahçedeki ortancaların rengi açık yeşil çiçekleri ve yaprakları ucundan kuruyor. Sebebi nedir bilgisi olan varsa yardım edebilir misiniz. Teşekkürler.

Leventstar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2019, 22:59   #1409
Yeni Üye

Bahsettiğim ortancalarım bunlar arkadaşlar.

Eklenen Resimler

Eski 03-06-2019, 08:59   #1410
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi EAkpınar Mesajı Göster
Kendi ortancamı da paylaşmazsam olmaz. Bu çiçekleri daha önce hiç görmemiştim. Çok ilginç geldi dayanamadım aldım.
Bu türünü ilk defa görüyorum. Çok güzelmiş.

Emine Akman beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024