agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni1564Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2007, 20:37   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Ben her sene çiçekleri geçince buduyorum, çünkü çok büyümüş oluyorlar ve budadıktan sonra taze dallar veriyorlar. Baharda budamak için bırakırsam; hala gidemedim neredeyse açacaklar!
Geçen seneki resimleri:

Eklenen Resimler

abk, SerDag, feyzagul ve 1 kişi beğendi.
Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 20:52   #62
Ağaç Dostu

Teşekkürler qxyl;
Bir türlü toparlanıp gidemedik, bahçemi komşular suluyorlar.

Eski 19-05-2007, 21:29   #63
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Şu "ilkbaharda yeni sürgünler çıkınca budanır" meselesine benim de kafam takıldı aslında. Yeni sürgün çıkınca neresini budamamız lazım. Geçen seneden kalan kurumuş çiçekleri mi? Yeni sürgünlere ben hayatta kıyıp ta elleyemem. Bir de ben kurumuş çiçek bırakamam Kurumuş yaprak ve çiçekleri kendim bile farketmeden toparlayıveriyorum. Hatta şu anda manolyam geçen seneki yapraklarını döküp yeni filizler vermeye başladı. Şeytan diyor bütün kuruyan yapraklarını topla

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 21:34   #64
Ağaç Dostu

Açmak üzere olduklarını, artık budama yapılamayacağını anlatmak için yazdım. İki aydır gidemedim, ne halde olduklarını bilmiyorum ki?
Gidebilmek için son sür'at hazırlanıyorum, annemin-babamın doktor randevuları bittiği gün yola çıkacağız. ****** resimlerini çekeceğim.

Eski 19-05-2007, 21:43   #65
Ağaç Dostu

Sevgili limon;
Söylediğin gibi yeni sürgünleri budamak mantıksız bence. Çünkü o yeni sürgün uçları tomurcuk veriyor. Zaten kurumuş çiçekleriyle uzamış dalların görüntüsü de güzel olmuyor, çiçekleri geçince biraz temizlik istiyor. Budamayı da çok derin yapmıyorum ben. Resimdeki ortancalarım yirmi senedir oradalar, donlardan hiç zarar görmediler.
ve de; ağustos ayında budamayı yapınca kestiğiniz dalları çelik olarak kullanıp, yeni ortancalara sahip oluyorsunuz!

Eski 19-05-2007, 21:49   #66
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Çok güzeller Ferda Hanım. Benimkiler ikinci yazını yaşayacaklar henüz. Ben de sizin gibi derin budamayı düşünmüyorum. Bozulan çiçekleri alırım ucundan o kadar. Uzun hallerini seviyorum ortancaların. Annenize babanıza sağlıklar dilerim. Umarım çok keyifli bir yaz geçirirsiniz. İyi geceler...

Eski 19-05-2007, 21:56   #67
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2007
Galeri: 373
Bence de mantıksız. Ben çiçeğini dökünce, çiçeğin olduğu dalını budayacağım. Alttan yeni sürgünler verir gibime geliyor.

Penelophe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2007, 21:59   #68
Ağaç Dostu

Bozulan çiçekleri ucundan değil, vazoya koyacakmış gibi kesin. Yani kesilen dalda 2-3 göz bırakın. İyi geceler.

Eski 19-05-2007, 22:10   #69
Ağaç Dostu

Seninki çok ufak qxyl, bence kuruyunca onu ucundan kes.

Eski 20-05-2007, 19:09   #70
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Bunlarda yeni ortancalarım

Eklenen Resimler

cemilsisik beğendi.
Eski 21-05-2007, 07:26   #71
peta

peta's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Limon inşallah söylediğin gibi kökleri canlıdır ve bana süpriz yaparak yeniden yeşerir.--Çiçeklenmesinden vazgeçtim yeşermesine razıyım .-- Eşeğini önce kaybedip sonra bulan yoksul gibi sevinirim.
Ben aslında ortancayı yaşatmaktan umudu kesmiştim onun için ötenazi yaparak hasta çiçeği bahçeye aktardım .
Bizim park bahçelerdeki arkadaşlar beni uyarmıştı Çorum da ortanca doğru bir seçim değil diye

Ama hala ortancalarınızın resimlerini görünce gıpta ile bakıyorum .

peta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 11:43   #72
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi qxyl Mesajı Göster
Bugün pazardan 2 tane daha fide aldım, onlar daha da ufak,miniş miniş şeyler, çiçek tomurcuk yok üzerlerinde
Ne güzel
Ben de Ankara-Ulus'ta hal'den ortanca fideleri alacağım ama iki aydır gelsinler diye bekliyorum. Nisandayken Mayısta gelecek demişlerdi, ama hala yok bakalım. Satarken renklerini biliyorlar mı acaba?

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2007, 11:46   #73
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Ortancanın donla arası nasıl biliyor musunuz?
Bahçede tam ortanca dikilesi bir yer var. Hem gölgelik, hem de orda çiçek çiçek olursa ortamı baya güzelleştirecek. Yalnız malum Ankara kışlarında bol bol don olur. Gerçi malesef küresel ısınmayla her sene azalıyor ama..

Eski 22-05-2007, 12:59   #74
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gilan Mesajı Göster
Ne güzel
Ben de Ankara-Ulus'ta hal'den ortanca fideleri alacağım ama iki aydır gelsinler diye bekliyorum. Nisandayken Mayısta gelecek demişlerdi, ama hala yok bakalım. Satarken renklerini biliyorlar mı acaba?
Alıntı:
Ortancanın donla arası nasıl biliyor musunuz?
Bahçede tam ortanca dikilesi bir yer var. Hem gölgelik, hem de orda çiçek çiçek olursa ortamı baya güzelleştirecek. Yalnız malum Ankara kışlarında bol bol don olur. Gerçi malesef küresel ısınmayla her sene azalıyor ama..
Selamlar;
Açmamış olanların renkleri bilinmiyor diye biliyorum. Dona dayanmayacağını biliyorum ablamlar karamanda orada bahçede yetiştiremiyorlar. Sizde saksıya ekin

Saygılar.

Eski 22-05-2007, 17:28   #75
Ağaç Dostu

küpeli's Avatar

Giriş Tarihi: 25-01-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Güler, ortancanızı mavileştirmek için 15 günde bir alüminyum sülfat vermeye devam edin. Yalnız çok kaçırırsanız rengi morumsu olur. Demir sülfat vererek de hem ortanca yapraklarındaki sararmayı giderirsiniz.
Sn. Mine Pakkaner..

Annanemin bahçesinde bol miktarda ortanca çiçeği vardı. Mavi açmasını istediği zaman köklerine "ÇİVİT" denen maddeyi toz halde iken koyardı. Sulama esnasında çivit zamanla toprağa karışır ve çiçeklerde mavi olurdu. Sizin bahsettiğiniz "alüminyum sülfat" maddesi çivit ile aynı şey midir?

küpeli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2007, 23:12   #76
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Penelophe Mesajı Göster
Selamlar;
Açmamış olanların renkleri bilinmiyor diye biliyorum. Dona dayanmayacağını biliyorum ablamlar karamanda orada bahçede yetiştiremiyorlar. Sizde saksıya ekin

Saygılar.
Teşekkür ederim. Ortanca köşesi hayalim suya düşüyor yani

Eski 24-05-2007, 23:20   #77
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Neden suya düşsün ki, sende balkona saksılara ek, çok soğuklarda içeri alırsın

Hem balkonda açan süper ortancalar, benim balkonda var fazlalaştırmaya çalışıyorum.

Aşkamüstleri süper geçiyor

Eski 24-05-2007, 23:28   #78
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Evet aslında beş altı saksı ekip yanyana koysam yine aynı etkiyi yaratabilir belki.. Hem böylece ne renk çıktıklarına göre yer değiştirme şansım da olur
Hala gelmemiş ama fideler, beklemedeyim..

Eski 24-05-2007, 23:32   #79
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Evet tam isabet. Yerlerini değiştirmekte cabası. Kısa sürede gelirler umarım
Gelişmeleri bekliyorum.

Eski 25-05-2007, 11:37   #80
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Alıntı:
Ben İstanbul'un Karadeniz kıyısında oturuyorum. Kışın özellikle geceleri oldukça sert geçiyor (Don ve kırağı çok oluyor) ve rüzgarımız hiç eksik olmuyor. Ortancalarım bahçede yazın güneşi direkt almayan yerlerde. Hiç bir sorunla karşılaşmadım. Ortanca saksıda yerde olduğu kadar gelişemiyor, cılız kalıyor. Bence bahçenize dikin bir kök deneyin derim. Çiçeğinizin durumuna göre seneye ne kadar dikeceğinize karar verirsiniz.

Eski 25-05-2007, 11:46   #81
Ağaç Dostu

ogzhn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2007
Ortancalarınızı şubat ayında budayın budamaktan korkmayın budadıkça daha dallı daha yapraklı olur,ayrıca saksıların diplerini toprağı bir kontroledin,çapalayın,su saksının dibine kadar işlesin toprak çamur gibi olsun!

ogzhn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2007, 23:41   #82
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Ben İstanbul'un Karadeniz kıyısında oturuyorum. Kışın özellikle geceleri oldukça sert geçiyor (Don ve kırağı çok oluyor) ve rüzgarımız hiç eksik olmuyor. Ortancalarım bahçede yazın güneşi direkt almayan yerlerde. Hiç bir sorunla karşılaşmadım. Ortanca saksıda yerde olduğu kadar gelişemiyor, cılız kalıyor. Bence bahçenize dikin bir kök deneyin derim. Çiçeğinizin durumuna göre seneye ne kadar dikeceğinize karar verirsiniz.
Sayın Limon haklı, bir kök dikmekte fayda var, belki ablamlar becrememişte olabilir.

Eski 27-05-2007, 01:56   #83
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Teşekkür ederim limon ve Penelophe.
O zaman deneyeyim bakalım. Elimizde dona dayanma örneği olduğuna göre şansım baya var demektir. Ben bir kaç kök bahçeye, bir kaç da saksıya dikerim. Sonuç olumluysa seneye herkes bahçeye geçer

Eski 31-05-2007, 16:37   #84
Ağaçsever

Meksika's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Galeri: 48
Bunlar da benim ortancalar. Bir tane mavi vardı o da bu yıl pembe açtı. Bıraktım kendi haline. Bu ortancalar gün boyunca sadece sabah 1 saat kadar doğrudan güneş görüyorlar. Hatta 2. fotoğrafın en sol tarafındaki ortanca hiç güneş görmüyor ve sanırım bu yüzden boya gitmeyi tercih etti. Bir tek onun çiçeği yok. 3 numaralı fotoğraftakiler 2. yıllarında diğerleri ise bu yıl dikildi. En küçüğü çiçekten kırılmak üzere. Bu yıl çelik alarak duvar dibini biraz daha sıklaştırsam mı diye düşünüyorum. Bunun bir zararı olur mu? Büyüdükçe boşlukları nasıl olsa kendileri kapatırlar mı?

Eklenen Resimler

Sudenur ve milaca2010 beğendi.
Meksika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 16:49   #85
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Selamlar;

Çok güzeller gerçekten, maşallah.

Eğer sıklaştırırsanız büyüdükçe içiçe girecekler ve bu sorun olacaktır diye düşünüyorum. Araları çok açık duruyor diye endişeleniyorsanız, bence mevsimlik çiçeklerden dikin toprak görünmesin. Hem bol miktarda çiçek görünür hemde mevsim sonunda çiçekler öleceğinden yer problemi olmaz ortancalar için

Sevgiler.

Eski 31-05-2007, 16:56   #86
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-05-2007
Bendede ortancanın beyazı vardı malesef kurudu,sizinkiler maşallah cok saglıklı gözüküyor

S.İnceçayır Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 17:24   #87
Ağaçsever

Meksika's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2007
Galeri: 48
Alıntı:
Selamlar;

Çok güzeller gerçekten, maşallah.

Eğer sıklaştırırsanız büyüdükçe içiçe girecekler ve bu sorun olacaktır diye düşünüyorum. Araları çok açık duruyor diye endişeleniyorsanız, bence mevsimlik çiçeklerden dikin toprak görünmesin. Hem bol miktarda çiçek görünür hemde mevsim sonunda çiçekler öleceğinden yer problemi olmaz ortancalar için

Sevgiler.
Duvar dibi hiç güneş almadığı için geçen yıl orada hiç mevsimlik yaşatamadım. Gölge ve su seven, ortanca dibinde olabilecek ne olabilir sizce?

Meksika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 17:32   #88
peta

peta's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2006
Alıntı:
Üzülmeyin. İnşallah toparlar.
Üzülmekten ziyade bu foruma girip sizlerin çiçeklerinize bakıyor iç geçiriyorum. -Hepsine kocaman bir maşallah demeyi ihmal etmiyorum-.

Bulunduğum il ortanca için uygun değil.Bile bile alıp önce bahçe de sonra evde hastalanışı seyrettim. Zaten son 6 aydır 2 dal ortancada sadece 1 gözden yaprak çıkıyordu. Oda nasıl bir hastalıktı bilmiyorum 5 . yaprak çıkarken 1 yaprak ölmeye başlıyordu bahçeye bu haldeyken aktardım.Hasta hasta....... Ortamcam da dayanamadı

Eğer bahçeye aktardığım üzüm de ölürse üzüleceğim ve bahçe konusunda moralim bozulacak.Şimdilik başka ümitler yüreğimde yeşerdiği için fazla kafaya takmıyorum....

peta Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2007, 19:06   #89
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Meksika Mesajı Göster
Duvar dibi hiç güneş almadığı için geçen yıl orada hiç mevsimlik yaşatamadım. Gölge ve su seven, ortanca dibinde olabilecek ne olabilir sizce?
Selamlar;

Ben bu gibi durumlarda cezayir menekşesi kullanıyorum. Gölgede büyüyebiliyor ve minicik mor çiçekleri var. Bir araştırın beğenirseniz edinirsiniz. BUlamazsanız ben size köklerim. Çok çabuk gelişiyor

Sevgiler.

Eski 31-05-2007, 19:13   #90
Ağaç Dostu

Penelophe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi peta Mesajı Göster
Üzülmekten ziyade bu foruma girip sizlerin çiçeklerinize bakıyor iç geçiriyorum. -Hepsine kocaman bir maşallah demeyi ihmal etmiyorum-.

Bulunduğum il ortanca için uygun değil.Bile bile alıp önce bahçe de sonra evde hastalanışı seyrettim. Zaten son 6 aydır 2 dal ortancada sadece 1 gözden yaprak çıkıyordu. Oda nasıl bir hastalıktı bilmiyorum 5 . yaprak çıkarken 1 yaprak ölmeye başlıyordu bahçeye bu haldeyken aktardım.Hasta hasta....... Ortamcam da dayanamadı

Eğer bahçeye aktardığım üzüm de ölürse üzüleceğim ve bahçe konusunda moralim bozulacak.Şimdilik başka ümitler yüreğimde yeşerdiği için fazla kafaya takmıyorum....
Selamlar arkadaşım;

Kendi ağzınızla söylüyorsunuz üzülme nedeninizi
Bence ikliminize uygun çiçekli bitkiler edinin, ne siz üzülün nede bitkileri üzün.

Sevgiler.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024