agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni48Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-06-2012, 02:13   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Sn. Orhan Özbilgiç,

Pittosporum ağacınızın durumunu çok merak etmekteyim. Bir ay oldu, acaba durumu nasıl? Bir gelişme var mı, iyi veya kötü?

Durumunu paylaşır mısınız lütfen bizlerle?

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 18:11   #32
Yeni Üye

acemibiri's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Galeri: 1
Wink Tohumdan nasıl?

Bizim sitenin bahçesindebeni kokusu ile mest eden bu çalıyı burada bulabildiğime çok sevindim gerçekten.Şimdi üzerinde yeşil yeşil tohumlar var , acaba tohumdan nasıl yetiştirebilirim.Mevsim ve tohumların durumu müsait mi? Yanıtlarsanız çok sevinirim.

acemibiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 18:41   #33
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemibiri Mesajı Göster
Bizim sitenin bahçesindebeni kokusu ile mest eden bu çalıyı burada bulabildiğime çok sevindim gerçekten.Şimdi üzerinde yeşil yeşil tohumlar var , acaba tohumdan nasıl yetiştirebilirim.Mevsim ve tohumların durumu müsait mi? Yanıtlarsanız çok sevinirim.
Tohumdan yetiştirmeyi hiç denemedim. Fikrimce, nohut görünümündeki yeşil meyvaları zamanla fotoğraftaki gibi açılıp da içinde tohumlarını bulundurduğu kırmızı renkli, etli yapıdaki çekirdekleri ekerseniz, bu da önümüzdeki ayları işaret ediyor, belki çimlendirme elde ederek tohumdan bir Pittosporum sahibi olabilirsiniz.

Name:  pittosporum seeds.jpg
Views: 2037
Size:  49.4 KB

Düzenleyen kelebek çalısı : 21-11-2012 saat 01:07 Neden: güncel fotoğraf ekleme
Eski 11-09-2012, 20:38   #34
Yeni Üye

acemibiri's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Tohumdan yetiştirmeyi hiç denemedim. Fikrimce, nohut görünümündeki yeşil meyvaları zamanla fotoğraftaki gibi açılıp da içinde tohumlarını bulundurduğu kırmızı renkli, etli yapıdaki çekirdekleri ekerseniz, bu da önümüzdeki ayları işaret ediyor, belki çimlendirme elde ederek tohumdan bir Pittosporum sahibi olabilirsiniz.

Eklenti 330956

(Fotoğraf netten alıntıdır.)
Çok teşekkürler , 1 ay daha bekleyeceğiz o zaman

acemibiri Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2012, 22:43   #35
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemibiri Mesajı Göster
Çok teşekkürler , 1 ay daha bekleyeceğiz o zaman
Takibe alırsanız daha iyi olur. Belki olgunlaşma zamanı İstanbul için farklı olabilir de. Ben Kıbrıs için örnekledim. Bahçemdeki ağaçta sonbahar aylarından birinde gözlemlediğimi hatırlıyorum. Açılan tohum kapsüllerinde dizili bulunan kırmızı etli çekirdeklerin içinde asıl tohum bulunuyor. Elinizde bu etli kısmı ezerek içindeki tohumu rahatlıkla alabilirsiniz.

Eski 11-09-2012, 23:36   #36
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Sn. Orhan Özbilgiç,

Pittosporum ağacınızın durumunu çok merak etmekteyim. Bir ay oldu, acaba durumu nasıl? Bir gelişme var mı, iyi veya kötü?

Durumunu paylaşır mısınız lütfen bizlerle?
Sevgili kelebek çalısı;
Konu başlıklarına yazdığım mesajları bile takibetmiyorum. Buna ister aymazlık diyelim, ister yoğunluk. Her ikiside var çünkü.

Maalesef kurtaramadım. Kurtulma şansının olmadığınıda, ağacı söküp, köklerinin durumunu gördükten sonra anladım.
Meğer kışın kök boğazı çevresi çukur kalmış ve toprakta suya doyduğu için, içi su dolu çanak gibi durmuş kış boyunca. Donlu günlerde buz tutmuş hep. Yani köklerin kabuk kısımları donmuş.

Sökmeden anlaşılmıyordu. Sökerken kabukları çürüdüğünden soyuluverdi. Sadece odunsu selülözik bölge tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı ve sorun anlaşıldı.
Neyseki aynı yılda dikilmiş bir tane daha var.

Kulağıma küpe oldu. Bizim buralarda, kışa girerken küçük ağaçcıkların bile diplerine boğaz doldurma yapmak gerek.

Name:  040.jpg
Views: 2359
Size:  74.5 KB

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2012, 00:30   #37
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Orhan Özbilgiç Mesajı Göster
Sevgili kelebek çalısı;

Maalesef kurtaramadım. Kurtulma şansının olmadığınıda, ağacı söküp, köklerinin durumunu gördükten sonra anladım.
Meğer kışın kök boğazı çevresi çukur kalmış ve toprakta suya doyduğu için, içi su dolu çanak gibi durmuş kış boyunca. Donlu günlerde buz tutmuş hep. Yani köklerin kabuk kısımları donmuş.

Sökmeden anlaşılmıyordu. Sökerken kabukları çürüdüğünden soyuluverdi. Sadece odunsu selülözik bölge tüm çıplaklığıyla ortaya çıktı ve sorun anlaşıldı.
Neyseki aynı yılda dikilmiş bir tane daha var.

Kulağıma küpe oldu. Bizim buralarda, kışa girerken küçük ağaçcıkların bile diplerine boğaz doldurma yapmak gerek.
Sn. Orhan Özbilgiç,

elbette ki üzülüyoruz bu gibi durumlarla yüzleşmek zorunda kaldığımızda. Geçmiş olsun demekten başka çare yok sanırım. Sizin Pittosporum gibi benim bahçenin de muhtelif bölgelerinde altı adet var ve karşılaştığınız üzücü durumdan sanırım hepimizin alması gereken bir ders var ki bu ağaç diplerine yaz aylarında açtığımız havuzcuklar kış ayları geldiğinde başımıza böyle dertler açabiliyorlar.

İstanbul' un çetin hava şartları altında bu durum daha da bir kaçınılmaz olmuş sanırım. Ama inanın burada da iklim şartları bazen marmara bölgesi kadar zorlayıcı hale gelebiliyor.

Havuzcuğa kışın aşırı derecede dolan yağmur suyu sebebiyle ben de bir japon gülü kaybettiğimi düşünüyorum. Neredeyse bir de Plumeria kaybetmek üzereydim. Gözümün önünde duran durumu değerlendiremeyerek ve dolayısıyla zamanında müdahale edemeyerek, tecrübesizlik mi yoksa bir şey olmaz diyerek ilgisiz mi kaldım bilemiyorum, hatamın bedeli maalesef kayıpla sonuçlandı.

Fotoğraflı olarak paylaştığınız ve sebepleri ile açıklayarak aktardığınız bu tatsız deneyimin bizlere de öğrettikleri adına teşekkür ediyorum.

Ne diyelim, sağlık olsun efendim. Dilerim diğer Pittosporum sağlıkla büyür ve size ilerleyen dönemde mis kokulu çiçeklerinin mutluluğunu yaşatır.

Saygılarımla.

Eski 21-11-2012, 01:02   #38
Ağaç Dostu

Kasım ayının sonlarına doğru yaklaşırken Pittosporum tobira üzerindeki tohum podlarının da çatlayarak içlerindeki yapışkan, etli ve kırmızı renkteki ve bu meyvemsi oluşumun altında tohum barındıran taneleri görme zamanı geldi.

Bahçemdeki ağaçtan güncel olarak fotoğrafladığım çatlamış tohum podu kareleri.

Name:  seed pods.jpg
Views: 1758
Size:  45.9 KB

Name:  seeds.jpg
Views: 1816
Size:  57.0 KB

Eski 21-11-2012, 08:40   #39
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-08-2007
Galeri: 8
Sn. kelebek çalısı,

Çeşitli yerlerde Pittosporum tohumlarının insan sağlığı açısından zararlı etkisinin olduğunu okumuştum. Hatta "ZEHİRLİ" olduğu yazıyordu. Dikkat ediniz.

Sizden bir ricam olabilirmi? Tohum.

omar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2012, 10:28   #40
Ağaç Dostu

Sn. omar mehaba,

Pittosporum tohumlarının toksik etkiye sahip olabileceği konusundaki paylaşımınız adına teşekkür ediyorum. Bu konuya vakıf değildim.

Tohum konusunda ise eğer ki Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti' nde değil Türkiye' de bir şehirde olsaydım tohum paylaşmak hiç mesele olmazdı.

Ne yazık ki buradaki kanuni regülasyonlar ülkemizde olduğundan farklı ve bir çok konuda adaya girişine izin verilen ya da adadan çıkışı yasaklı olan bildiğim ya da bilmediğim bir çok şey var. Buradan postalama yapma riskini üzerime almak istemiyorum.

Sevgili üye arkadaşlarımın büyük çoğunluğunun katıldığı tohum takas etkinliklerine katkıda bulunamayışımın da esas sebebidir bu katı regülasyonlar.

Anlayışınızı rica ederek bu konuda beni muaf tutmanızı bekliyorum .

Teşekkür ederim.

Eski 22-11-2012, 08:03   #41
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Önemli değil, sağlık olsun

Eski 29-11-2012, 17:07   #42
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2012
Ben de bir tobira kaybettim, kurudu gitti!
Acaba söylendiği kadar dayanıklı bir bitki değil mi, zira tobirasını kaybeden epey var!

Arbutus

arbutus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2012, 09:55   #43
Ağaç Dostu

omar's Avatar

Ben bir Pittosporum biliyorum ki; denize 10-15 metre uzaklıkta, tuzlu kumsal - toprak bileşiminde ve bir kafenin bahçesinde boy gösterir.

Her sene tatile gittiğimizde tohum bağlamış olarak görürüm(çiçek dönemi geçtiği için)

İnsan onu görünce sevinsin mi, kızsın mı karar veremiyor...

Eski 30-03-2014, 23:31   #44
Ağaçsever

venus_absolute's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2011
Arkadaşlar, ben Pitos çalısından çelik almak istiyorum. Nisan uygun mudur? Forumda Pitosporum çalısı ile ilgili bilgi varsa yönlendirir misiniz? Bulamadım...

venus_absolute Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2014, 23:58   #45
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi venus_absolute Mesajı Göster
Arkadaşlar, ben Pitos çalısından çelik almak istiyorum. Nisan uygun mudur? Forumda Pitosporum çalısı ile ilgili bilgi varsa yönlendirir misiniz? Bulamadım...
Çelik Alarak Üretim (Çelik Köklendirme)

Üstteki linke tıklayınız, 1.mesajda aradığınız bilgi ve devamındaki sayfalarda işe yarar bilgiler mevcut.

tevmen beğendi.
Eski 09-05-2014, 02:08   #46
Ağaçsever

t.tuncel's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2013
sayın kelebek_çalışı ve diğer arkadaşlar "Çelik Alarak Üretim" i gözden geçirdim ama Pittosporum için tam anlayamadım daha doğrusu çeliği neresinden alacağımı anlayamadım Bursa da şu anda parklarda ekili ve mis gibi kokuyor yalnız uç tarafındaki dallar henüz yeşil yani odunlaşmamış olan yerden alıp toprağa mı ekmem lazım yoksa daha alt taraflarından mı almalıyım bir de aldığım çeliğin üzerindeki yaprakları kesip sadece çomak şeklinde mi ekmeliyim... Lütfen bu konuda beni aydınlatabilir misiniz

t.tuncel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2014, 19:14   #47
Ağaçsever

Leofold's Avatar

Giriş Tarihi: 15-02-2011
Sevgili dostlar,
okuduğum çeşitli sitelerden p.tobira veya pitos'ların diğer türlerinde havai köklendirmenin uygun olup olmadığı konusunda bir fikir edinemedim, eğer yapılabiliyorsa hangi aylar daha uygundur? Çevremde çok güzel Pitos'lar var, havai köklendirme ile güzel bonsai çalışmaları ortaya çıkabilir belki bilgilendirirseniz çok memnun olurum..teşekkürler

Leofold Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2015, 08:11   #48
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Merhbalar,

Tohumları çimlendirmek için yayvan bir kapta yaklaşık 100 adet tohumu tobrağa serpip üzerine 2 cm toprakla kapadıktan sonra 2 haftalık sürede 2 kez toprağa su verdim fakat halen bir çimlenme veya tohumalrın patlamasına delalet bir değişiklik göremedim bu durum 2 haftadır aşama kaydedemem beni endişelendirdi. Bu durumda ne yapmalıyım ?

semeni Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 14:34   #49
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semeni Mesajı Göster
Merhbalar,

Tohumları çimlendirmek için yayvan bir kapta yaklaşık 100 adet tohumu tobrağa serpip üzerine 2 cm toprakla kapadıktan sonra 2 haftalık sürede 2 kez toprağa su verdim fakat halen bir çimlenme veya tohumalrın patlamasına delalet bir değişiklik göremedim bu durum 2 haftadır aşama kaydedemem beni endişelendirdi. Bu durumda ne yapmalıyım ?
Sayın Semeni, endişelenmeniz için henüz çok erken. Baharla birlikte, ümit ediyorum ki tohumlarınız çimlenecektir. Bu arada, tohumları biraz derin ekmişsiniz gibi geldi.

Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2016, 22:06   #50
Ağaç Dostu

Khan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2005
Antalya'da otel peyzajlarında da sıkça kullanılan çok güzel bir bitki

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Khan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 20:22   #51
Ağaç Dostu

gilan's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Bordo çiçeklisi de olduğunu bahçemde hazır bulunca öğrendim.
Tam şu an çiçekte. Yakın çekimde çok tatlılar yalnız biraz uzaktan bakınca çiçekler çok fark edilmiyor. Kokusu da yok sanırım.

Name:  IMG_0579.JPG
Views: 1040
Size:  45.6 KB

Name:  IMG_0578.JPG
Views: 1083
Size:  51.6 KB

gilan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2016, 20:58   #52
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Yıllar önce, İstanbul'da bir fidanlıkta görmüştüm. Ama hangi fidanlık olduğunu bir türlü hatırlayamıyorum.
Çiçekteydi. Kokusunun olmadığını orada fark etmiştim. Ama nadir bir bitkiye sahip olduğunuz kesin. Sağlıkla sefasını sürün.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2017, 16:22   #53
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2017
Pittosporum Tobira Nana Çelik Alma ve Sonrası

Merhaba,

Fidanlıktan aldığım yaklaşık 40 cm çap ve 25 cm boyundaki pittosporum tobira nana'dan çelik alarak çoğaltma yapmak istiyorum. Elimde bahçe toprağı, gübre, torf ve viyol mevcut (Torf ile karıştırmak için dere kumu aradım ama bulamadım). Bilgili arkadaşlardan şu soruların cevapları hususunda yardım rica ediyorum.

1) Çelikleri dikmek için elimdeki malzemelerden ne oranlarda kullanarak bir karışım hazırlamalıyım ?
2) Çelik özellikleri ne olmalı ? (Yarı odunsu, 10 cm, 1-2 yapraklı vb.)
3) Çelikleri ne tür bir ortamda saklamalıyım ? Halihazırda İstanbul'da ikamet etmekteyim. Sonuçta ılıman iklim değil. Bu durumda çeliklerin üzerilerini örtmeli miyim, ne sıklıkta ne kadar sulamalıyım ? Hava belli bir dereceye düşerse içeri almalı mıyım ? vb.
4) Köklenmenin tahminen ne kadar sürede oluşması gerekir ve sonrasında ne büyüklükteki saksılara dikim yapmalıyım ?

Forumda bayağı aradım ancak derli toplu bir şekilde bu konu üzerinde bir yazı bulamadım. Çelik ile Şimşir çoğaltma hakkında biraz daha fazla bilgi mevcut. Şimşir için uygulanan yöntemi dikkate almam bana yol gösterir mi ?

Şimdiden herkese teşekkürler.

bogutucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2017, 16:09   #54
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-10-2017
Konu hakkında bir cevap alamayınca 2 birim toprak + 1 birim torf ve az biraz da gübre şeklinde bir karışım hazırlayarak viyollere dikimi yapmış bulunuyorum. Yaklaşık 8-10 cm civarı çelikler aldım (bazıları biraz daha kısa ancak yer olduğu için ya tutarsa diyerek onları da diktim). Çeliklerde genelde ortalama 2 de yaprak bıraktım. Fıs fıs ile her gün toprağı nemlendiriyorum.
Şu andan sonra tek merak ettiğim nasıl bir ortamda çeliklerin tutma ihtimalini yükseltebilirim. Şu an için balkonda duruyorlar ve havalar soğumaya başladı. Evin içi ise sabit 22 derece. Balkonda açıkta mı bırakayım (bazı bitkilerin soğuklama ihtiyacı olduğunu veya soğuk yastıklara dikildiğini okumuştum), balkonda üzerlerini mi örteyim yoksa içeri mi alayım ? Bu konuda yönlendirme yapabilecek olan var ise çok sevinirim.

bogutucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024