agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni130Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2012, 11:29   #61
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Ne mutlu size, herkesin arayıp da bulamadığı bu çiçeklere sahipsiniz.

Ben de yakın bir zamanda sarısını elde ettiğim için seviniyorum. Bana sarısını veren arkadaş, " evin içine aldığımda bütün kış çiçek açıyor, eve gelenler yapma çiçek sanıyorlar" demişti. Şimdi o da benimle beraber seyahat edenler arasına girmiş oluyor.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2012, 11:41   #62
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Giriş Tarihi: 16-04-2007
Galeri: 2
Ben bir fidanlıktan getirtmiştim Güler Hanım. Gönderen kişi mesajlarında, çok dayanıklı bir bitki, kolay kolay bir şey olmaz demişti. Bu teselli ediyor tabi insanı. Ben henüz kışın da çiçek açtıramadım ama yaşaması bile yeterli. Ve gören herkesin hayranlıkla baktığı bir çiçek gerçekten.

gülenmelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 01:47   #63
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Ben bu çiçeği suya doyuramıyorum. Melisa bir, karides iki...Hemen boyunlarını büküyorlar. Dayanıklı olduğu söylenmiş ama benimki pek bir nazlı... Kışın çiçek açmayı bırakın yaprak bile kalmadı neredeyse üstünde.

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2012, 09:56   #64
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Doğru, suyu çok seviyormuş. Ben de hemen hemen her gün suluyorum. Bu sene ilk defa evimde olacak. Arkadaşın dediğine bakılırsa bütün kış çiçek içinde camın önünü süslüyormuş.
Bizim evin içi çok sıcak olur, o yüzden bunu diğer çiçeklerimle beraber kapalı balkonda tutmayı düşünüyorum.

Eser İlhan ve sonkez beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-09-2012, 12:14   #65
Yeni Üye

Leylandim's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2012
Bana bunu Karides çiçeği diye verdiler, bakıyorum ki çok farklı.

Name:  IMG_0013.jpg
Views: 4731
Size:  73.2 KB

başka bir tür mü?

Leylandim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 10:15   #66
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Nasıl bir bitki bu ? Ne sever, ne ister, tamamen bulmaca gibi. Ya da bana göre öyle.
Çiçeğine bakan bir şey zanneder. Gövdeyi görünce...

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2012, 11:06   #67
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sevgili gülenmelek, karides bonsai olmuş sizinki. Çok beğendiğim bir bitki, inşallah bir gün benim de olur.

Çevremde bir kaç yerde gördüm, dikkatimi çeken şu oldu, genelde direkt güneş almayan pencere içlerinde çok güzel gelişiyor.

gülenmelek, sonkez ve Coyan beğendi.
sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2012, 12:19   #68
Ağaç Dostu

gülenmelek's Avatar

Teşekkür ederim sevgili sakdag, çok hoş bir yorum olmuş
Deneme yanılma yapıyorum biraz ama, yaz boyu dışarıda ara ara güneş alan bir yerde durdu. Yapraklandı önce, sonra tekrar uçtan kurumaya başlayıp döküldüler. Şimdi içeri aldım ve güneşi çok az (belki yarım saat) gören ama çok aydınlık bir yerde. Yerini değiştirmeyeceğim, bir süre kalsın, belki burayı sever

(Nasıl çoğaltılır bilmiyorum ama (hoş çoğalacak yeri de yok zaten ) keşke çoğalsa da gönderebilsem size. Ama eğer almak istiyorum derseniz, benim aldığım yerin linkini vereyim yine de ) http://www.esflora.com/index.php?cPath=21_26

sonkez beğendi.
Eski 06-05-2013, 22:41   #69
Ağaç Dostu

Eser İlhan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-03-2007
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek Mesajı Göster
Bir türlü dilinden anlamadığım bir bitki bu. Herhalde evde bile olsa kışın yapraklarının tamamı olmasa da bir kısmını döküyor diye düşünüyorum. Bitki besini de versem, suyuna dikkat de etsem bir türlü bu yapraklara çözüm bulamadım. Neyse, bir şekilde yaşıyor ve güzelliği ile beni mutlu ediyor. Geçen sene 6, bu sene 7 çiçek. Gelişme var galiba Kırmızısı daha bir canlı, daha sorunsuz, ama onun da dalları çok ince
Kırmızı çiçeklisinden olan bitkim sizin de söylediğiniz gibi sonbaharda yaprak dökmeğe başladı. O kadar kel oldu ki dayanmayıp (bitkiyi kaybetmeyi de göze alarak) çok derinden budadım ve hiç yapraksız bıraktım. Az az sulamaya devam ettim kış boyunca. Kışı kapalı balkonda öylece sade dal halinde geçirdi. Baharla birlikte ise her yerinden minicik yapraklar çıkmaya başladı ve bu yapraklar neredeyse gözle görülür bir hızla büyüdüler. Şu anda henüz çiçeksiz olmakla birlikte üzeri gür ve taze yapraklarla dolu Eminim çiçekler de yakında gelir.

sonkez ve mügem beğendi.
Eser İlhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2013, 20:14   #70
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-06-2007
Formuda güzel oldu.

Eklenen Resimler

Benol Hazaroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2013, 14:22   #71
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Baharda 2 kök almıştım, soldakini içerde bakıyorum diğeri açık balkonda. Balkondaki sabah güneşini direkt alıyor. Güneş alma durumuna göre karideslerinin renk farkı. Dışardaki daha canlı, daha karides oldu.

Name:  DSC02782.jpg
Views: 3852
Size:  47.2 KB

Eski 01-08-2013, 06:33   #72
Ağaç Dostu

mehmetckc's Avatar

Giriş Tarihi: 19-12-2011
Benimde anneannem yetiştirirdi kırmızı olanından.
Kendisi tilki kuyruğu derdi, yanından geçtikçe çiçeğini eliyle sıvazlardı.
Gerçekten de tilki kuyruğuna dokunuyor hissi verirdi...

Yıllar sonra aklıma geldiğinde bende bir tane edinmek istedim.
Tarif üzerine bir arkadaşım kendisinde sarısı olduğunu ve çelik verebileceğini söyledi.
Aldık yetiştirdik ama nafile, kazık gibi duruyor, o hissin yanından bile geçmiyor.

Kısacası paylaşımda bulunana duacı olurum

mehmetckc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2013, 22:14   #73
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yıllar önce bir arkadaşımızdan çelik olarak almıştık. Daha sonra büyüdü çiçek açtı. Ancak nedense bende, başka bir arkadaşımda çiçeği veren arkadaşımız dahil onun verdiği yerlerdeki kişilerdeki çiçeklerin hepsi o güzel çiçeklerini açtıktan sonra öldüler. Sebebini bulamadık.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-03-2014, 11:49   #74
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Karides çiçeği canlanmaya başladı. Mercan küpe çiçeğiyle aynı saksıyı paylaşıyor.
Bu bitki, 71.mesajdaki sağdaki bitki, epey büyümüş aslında.

Name:  DSC04713.jpg
Views: 4598
Size:  46.5 KB

sonkez, loveforlife ve Milla beğendi.
Eski 23-03-2014, 21:17   #75
Yeni Üye

kitap38's Avatar

Giriş Tarihi: 16-03-2014
bundan var bende ama bir ara tüm yapraklarını dökmüş sonra bize gelince yapraklandı biraz ama yapraklar küçük hiç büyümüyor ölsün istemiyorum hakkında bilgi sahibi olan yardımcı olabilecek olan var mı?

sonkez beğendi.
kitap38 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-04-2014, 20:35   #76
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Karidesimin son hali:

Name:  DSC05345.jpg
Views: 3743
Size:  55.8 KB

sonkez, lusoari, Muda ve 4 kişi beğendi.
Eski 26-04-2015, 12:16   #77
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Bu çiçeğin benden başka seveni yok galiba. 2013'ten beri geleneksellleşen yıllık fotoğraf paylaşımımı yapayım bari...

Yukarıdaki fotoğrafta yanında görünen mercan küpesi çok kelleşince söktüm aldım yanından, karidesi de derin budadım... Şimdi bu halde...

Name:  DSC07624.jpg
Views: 4183
Size:  66.8 KB

Eski 27-04-2015, 08:21   #78
Ağaç Dostu

münevver48's Avatar

Giriş Tarihi: 06-02-2013
sevgili sakdag,budadığınız çelikleri hiç toprağa dikmeyi düşünmediniz mi?böylece çelikle üretimi ne derece kolay öğrenirdik.

münevver48 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 00:08   #79
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2015
Mavi Karides Cicegi

Merhaba, bu baslikta karides cicegi gibi taninan 2 farkli tur hakkinda konusuluyor. Bunlardan biri normal karides cicegi, digeri sari karides cicegi. Bunu gorunce ben de karides cicegi gibi taninan baska bir bitki hakkinda buraya yazmak istedim. Ingilizce adi "blue shrimp plant" yani "mavi karides cicegi" . Hakkinda hic bilgi bulamadim. Acaba bu bitkiyi taniyan ya da yetistiren varmi ? Varsa bakimi hakkinda bilgi vere bilir mi ?

sonkez beğendi.
a_fan_of_barca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 00:33   #80
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Bu da resmi

Eklenen Resimler

Eski 27-06-2015, 15:02   #81
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a_fan_of_barca Mesajı Göster
Ingilizce adi "blue shrimp plant" yani "mavi karides cicegi" . Hakkinda hic bilgi bulamadim. Acaba bu bitkiyi taniyan ya da yetistiren varmi ? Varsa bakimi hakkinda bilgi vere bilir mi ?

Sn a_fan_of_barca, kendimden bahsetmeyi hiç sevmem ama "blue shrimp plant" bitkisi hakkında bilgiyi burada bulabilirsiniz

Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-06-2015, 19:20   #82
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Sn Mücevher Çalısı, çok teşekkür ederim Ingilizce kaynaklarda bile bu bitki hakkında yeterli bilgi bulamıyordum. Sayenizde bu bitki hakkında yeterli bilgim oldu.

sonkez beğendi.
Eski 13-07-2015, 20:01   #83
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Merhaba, yaklaşık 1senedir kırmızı karides çiçeği yetiştiriyorum. Son günler eskiyen çiçekleri toplu dökülmeye başladı. Yerine, taze sürgünler çıktı, yemyeşil. Onlar da çiçeklenmeğe hazırlanıyor. Dökülen çiçeklerle beraber, bir sürü tohum da döküldü. Tohumlar sert tohum kapsülünde oluyor. Tohumlar olgunlaştığında, kapsül açılıyor ve tohumlar dökülüyor. O yüzden, ben açılmamış bir kapsülü koparıp, içini açtım ve fotoğrafladım. Resimde kapsülün içinden çıkan siyah renkli, mercimek gibi yassı, ama üzeri eyri-büğrü olan tohumları ve tohum kapsülünün parçacıklarını görebiliriz

Eklenen Resimler

sonkez beğendi.
Eski 14-07-2015, 11:18   #84
Ağaç Dostu

sonkez's Avatar

Giriş Tarihi: 28-12-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sakdag Mesajı Göster
Bu çiçeğin benden başka seveni yok galiba. 2013'ten beri geleneksellleşen yıllık fotoğraf paylaşımımı yapayım bari...

Yukarıdaki fotoğrafta yanında görünen mercan küpesi çok kelleşince söktüm aldım yanından, karidesi de derin budadım... Şimdi bu halde...

Eklenti 548840
Sevecegizde bi bulabilsek

salih66 ve Jakin beğendi.
sonkez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2015, 01:27   #85
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Merhaba, bu başlığın ismi "Karides Çiçeği" olduğu için, karides çiçeği gibi tanınan çeşitli bitkilerin resimlerini burada paylaşmak istedim. Karides çiçeği gibi tanınan çeşitli cinslerden, çeşitli türlerden bitkiler var. Ben ise onlardan sadace tanıdığım 5 tanesinin resmini paylaşacağım. Resimlerin hepsi internetten.
1)Kırmızı karides çiçeği(Justicia Brandegeeana)

Name:  Justicia Brandegeeana.jpg
Views: 4257
Size:  31.6 KB

Bu bitki en bilindik karides çiçeği. Çiçek kılıfı güneşin derecesinde asılı olarak renk değiştiriyor. Bende de sadace bu çeşitten var. Gerçek çiçekleri beyaz.renkte.

2)Sarı karides çiçeği, kandil çiçeği(Pachystachys Lutea)

Name:  Pachystachys Lutea.jpg
Views: 3914
Size:  45.3 KB

Bu ise en çok bilinen ikinci karides çiçeği. Önceki türün ve bu türün bakım şartları bu sayfada mevcut.

3)Mavi karides çiçeği, mücevher çalısı(Cerinthe sp.)

Name:  Cerinthe-retorta.jpg
Views: 3772
Size:  45.1 KB

Bu tür ise daha az bilinen bir tür. Bir yıllıktır. Hatta mevsimliktir. Bunun da çeşitli farklı renklerde ve küçük farklarla ayırt edilen çeşitli türleri var. Bu bitki hakkında bilgiyi buradan öğrene bilirsiniz.

4)Pembe karides çiçeği

Name:  pink_shrimp_plant.jpg
Views: 4642
Size:  56.4 KB

Bu tür ise çok az biliniyor. Bu tür, kandil çiçeğinin yakın akrabası, ama ayrı tür. Çiçek kılıfı açık kırmızı, pembe renkte. İçinden de pembe beyaz gerçek çiçekleri çıkıyor. Bakımı kandil çiçeği gibi.

5)Yeşil karides çiçeği(Pachystachys Coccinea)

Name:  Pachystachys_coccinea.jpg
Views: 3607
Size:  59.9 KB

Bu tür de pek bilinmiyor. Muhtemelen sadece botanik bahçelerinde vardid. Bir de doğada Bakımı yine kandil çiçeği ile aynı çünkü, akrabalar. Çiçek kılıfı yeşil,gerçek çiçekleri kırmızı

Eski 16-08-2015, 01:55   #86
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

Yaklaşık iki-üç ay önce(belki daha fazla) bendeki karides çiçeği bir sürü tohum verdi ve ardından çiçekleri döküldü. Şimdi yeni çiçekler çıktı, yeni yapraklar da, ama eskisi kadar fazla çiçeği yok artık, yaprakları daha çok. Neyse, ben bu tohumları hemen kendi saksısına ektim. Bir kaç gün bekledim, çıkmayınca da kalan tohumları saklamaya karar verdim. Öyle de yaptım, artık topladığım tüm tohumları saklamaya başladım. Zaten çok fazla tohum toplayamadım. Topladığım tohumların çoğunu yeri dökülmüş vaziyette bulmuştum Bazı tohumları da bitkinin üzerinde olan tohum kapsüllerini alarak topladım. Tohumların toplanmasıyla ilgili daha fazla bilgiyi 83 no'lu mesajda bulabilirsiniz. Tohumlar mat, siyah renkte yuvarlak ve yassı. Artık tohumlardan umidi keseli çok olmuştu(aslında bir gün çimleneceğini biliyordum), ama bu gece az önce bitkiyi sulamak için balkona çıktığımda bir de ne göreyim, toprakta küçük yeşil yuvarlak bir filiz baş göstermiş Bu o olmalı dedim Büyük ihtimal ektiğim tohumlardan biri çimlenmiş. Sonraki gelişmeleri de paylaşırım inşallah

Eklenen Resimler

Eski 25-08-2015, 16:59   #87
Ağaç Dostu

a_fan_of_barca's Avatar

İlk resim önceki mesajda anlattığım tohumun şimdiki hali.
İkinci resim ise bir kaç gün sonra çimlenen 2 tohum daha. Onlardan birinin fotoğrafını çekemedim, hemen saksının öbür köşesinde ama, diğer tohumun resmini çekebildim ama. Yanında bu gün çıkan bir tohum daha var, toplam 4 tohum çimlenmiş oldu böylelikle

Eklenen Resimler

Eski 06-06-2017, 23:30   #88
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arzuakyurek Mesajı Göster
Sayın iris41 bende sarı karides var, henüz fazla büyük sayılmaz ama baharda çelik yapıp yollayabilirim.
Arzu hanım ben sarı karides bulamıyorum ücretlide olsa göndermeniz mümkünmü

d.erdoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024