agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni49Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-04-2007, 11:27   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 09-07-2006
Siyah gül (Halfeti)

Şanlıurfa'nın halfeti ilçesine özgü siyah bir gül varmış ve sadece o yörede yetişirmiş bitki veya tohumu başka yerde renk özelliğini yitirirmiş, miş diyorum çünki ben de geçenlerde yaptığım Antep gezisi sırasında duydum ama görmek nasip olmadı acaba bilgisi olan arkadaşlar var mı?

bitkiseli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2007, 08:36   #2
Yeni Üye

ramazan çeken's Avatar

Giriş Tarihi: 13-03-2007
evet benim vardı bu gülden.bakamadım heralde kurudu.bildiğimiz siyah renk değil tabi.koyu bordo gibi.ama bu yöreye has bir gül olduğu kesin.iğneleri daha ince yaprakları dallarıda ince gülleride çok büyük değil.farklı bir gül yani.

ramazan çeken Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2007, 00:22   #3
Ağaçsever

calcium's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2007
siyah gül elde etmek için koyu bordo gülü ceviz ağacına aşılamak gerektiğini duymuştum.bu sayede siyah gül elde edilebiliyormuş...
denemekte fayda var

calcium Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2007, 17:31   #4
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın bitkiseli

siyah gül ve siyah lale olmazmış diye bir ingiliz kitabında okumuştum.Çok koyu kadife kırmızısı siyaha yakın renkte oluyor, ben de öyle bir gül var tomurcukken hakikaten siyah gibi ama gül açınca koyu bordo kadife gibi oluyor selamlar

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2007, 22:44   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2007
Sn.Calcium
Ben Sakarya Sapanca da yaşamaktayım.Ararsan memnun olurum.Siyah gül öneriniz hemen deneyeceğim.(Haziranda)

catici beğendi.
Wallnut Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 17:08   #6
Ağaç Dostu

tasdelenmurat's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2007
Galeri: 2
siyah ve mavi rengi bitki dünyasında elde etmeniz çok zor. bilimsel olarak.

bende siyahın imkansızlığını biliyorum. en fazla yukarıda arkadasın yazdığı gibi

çok ama çok koyu mor ( patlıcanda oldugu gibi ) **** çok ama çok bordo'nun ötesine geçilemez.

japonlar yeşil gül'ü üretmisler ( gerçi bir halta benzemiyor . dal ve yaprakla aynı renkte olunca ) yesil gülle yetin derim

tasdelenmurat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 18:26   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Sn Bitkiseli siyah gül hakkında bilgim var.
Tescili için bazı yerlere başvurum olmuştu. Tema-Hayrettein Karaca'nın ilgileneceğini düşünerek ona bir mektup yazmıştım. Ama tahminimde yanılmışım. Halfeti'de Sait Sümer yaklaşık 20-25 yıldan beri bu gülü yetiştiriyor. Osmangazi üniversitesinden doçent arkadaşım bu gülü getirdi ve araştırmaya başladı .Üretimi, yetiştirilme şartları gibi konularda... ''Tescillenmesi ve korunması gereken bitkilerimiz'' başlığındaki forumda da yazmıştım, hatta Sn Malina bana yol göstermeye çalıştı, Hayrettin Karaca yerine farklı bir yere göndermem gerektiği konusunda...Sait Sümer'in telefon numarası bende var. Dilerseniz verebilirim. Osmangazi üniversitesi'ndeki siyah gülün fotoğrafları bana ulaşmıştı. Ancak haya kırıklığına uğradım. Çünkü basbayağı alıştığımız kırmızı güle benziyordu. Çeşitli belgelerde bu kadar övülen bir çiçeğin ulaşıldığında hayal kırıklığı yaratması nedeniyle bu konudaki tüm heyecanım gitti. Tek dileğim Osmangazi'ye giden çiçeğin gerçek Halfeti gülü olmadığı ihtimalidir.Çünkü bilgiler çelişiyor. Yerinde de görme imkanım olmadı.

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2007, 18:58   #8
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sn Guler
Seneler önce bende İzmir'de öyle bir gül görmüştüm. tomurcukta da açtığında da çok koyu bordo bir gül. Tırmanıcı bir gül değildi. sanıyorum bahçenin sahibi İzmir Tenis Klübünün yurtdışından ithal ettiği güllerden alarak sahip olmuştu. Bana da aşılamak istemişti.Ancak o zaman cahillikten olsa gerek(şu anda kendime başka hiç bir açıklama yapamıyorum) nasıl olsa onda vari benim bahçem yok diye istememiştim. Maalesef daha sonra bahçenin sahibi öldü. Ve güzelim kocaman güllerin hepsi kurudu ve öldü. Şimdide bu evi yıkıp yerine apartman yapmışlar. Şimdi oradan geçemiyorum. Senelerdir bu gülü arıyorum. Ama siyah diye aldığım tüm güller açtığında o koyu bordo rengi kaybediyor. Acaba sizin gülünüzün bir resmi varmıdır?

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 17:45   #9
Ağaçsever

sessizavukat's Avatar

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Galeri: 5
evet siyah gül var üstelik başka renge yakın değil bildiğimiz siyah gül ama ne yazık ki bu gül yer değiştirdiğinde renk değiştiriyor. Bu gülün anayurdu Şanlıurfa'nın Halfeti ilçesidir. başka yere götürüldüğünde ne yazık ki gül renk değiştiriyor anlatılanlara göre ankaraya götürülen gül kırmızı olarak açılacak kadar değişmiş.
Halfetiye olan mesafemiz 80 km olmasına rağmen yetişmediği iddia ediliyor ama haftasonu Halfetiye giden kuzenim deneme amaçlı getirdi.
Burda siyah gül açtığı taktirde **** Şanlıurfa merkezde sizinle pylaşırım inşallah...
kesin hatırlamıyorum ama siyah gül birde yabancı bir ülkede yine çok dar bir alanda yetişiyor diye okumuştum...

sessizavukat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2007, 20:48   #10
Ağaç Dostu

kuyucu's Avatar

Giriş Tarihi: 05-03-2007
sessizavukat merakla bekliyoruz sonucu.

kuyucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 20:43   #11
Yeni Üye

hashacip's Avatar

Giriş Tarihi: 05-04-2007
Bir kaç sene evvel eşim Gaziantep'ten iki teneke içinde iki siyah gül fidanı getirmişti. Ankara'da oturuyoruz; apartmanın bahçesine onları diktik. Geç geliştiler, şimdi bol bol açıyorlar. Renkleri çok koyu, siyahî kırmızıdır. Hiç bir renk değişikliği de olmadı. Akşamüstü baktığınızda onları simsiyah görüyorsunuz. Geceleri görünmüyorlar bile.
Gülleri çok sevmeme rağmen ne üretmeyi, ne aşılamayı, ne de bakımını biliyorum. Sağdan soldan öğrendiklerimle geçiniyorum. Cahilliğime bakmadan, bahçemize doksan tane gül dikmişim... Bu site ve yazarları sayesinde öğrenmeye başladım. Hepinize çok teşekkür ederim...

hashacip Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2007, 22:49   #12
Marco Polo

Giriş Tarihi: 11-04-2007
Sn.hashacip
Acaba imkanınız varsa siyah gülün resmini koyabilirmisiniz.

mahmut007 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2007, 12:56   #13
Ağaç Dostu

ilknur aşık's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Sn Hashacip
Öncelikle çok şanslı olduğunuzu söylemeden geçemeyeceğim.
Yıllardır siyah gül arayan biri olarak sizi çok kıskandım doğrusu.
Gülerde budama başlıklı mesajı okursanız eminim ki pek çok şey öğreneceksiniz. Belki de size bu konuda yardım edebilecek Ankara'da yaşayan üye de çıkabilir.
Bizlerinde tek umudu güllerinizden elde edeceğiniz çelikleri bizlerle paylaşmak olacaktır. (Özellikle siyah gülü) Lütfen ona iyi bakın. O kadar nadir bulunuyor ki. Ben kendi adıma hemen çeliklerinize allahın izni peygamberin kavliye talibim efendim.

ilknur aşık Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2007, 09:53   #14
Ağaç Dostu

Sümeyye Polat's Avatar

Giriş Tarihi: 20-06-2007
Galeri: 4
Aylar önce ben de merak edip araştırmıştım siyah gülü.Sessiz avukat'ın da dediği gibi sadece Halfeti'de siyah açıyor bu gül.Aslında koyu kırmızı rengi.Aşağıdaki resimler internetten.

Eklenen Resimler

Sümeyye Polat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 02:13   #15
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hashacip Mesajı Göster
Bir kaç sene evvel eşim Gaziantep'ten iki teneke içinde iki siyah gül fidanı getirmişti. Ankara'da oturuyoruz; apartmanın bahçesine onları diktik. Geç geliştiler, şimdi bol bol açıyorlar. Renkleri çok koyu, siyahî kırmızıdır. Hiç bir renk değişikliği de olmadı. Akşamüstü baktığınızda onları simsiyah görüyorsunuz. Geceleri görünmüyorlar bile.
Gülleri çok sevmeme rağmen ne üretmeyi, ne aşılamayı, ne de bakımını biliyorum. Sağdan soldan öğrendiklerimle geçiniyorum. Cahilliğime bakmadan, bahçemize doksan tane gül dikmişim... Bu site ve yazarları sayesinde öğrenmeye başladım. Hepinize çok teşekkür ederim...
sn Hashacip bende Ankara Kızılcahamamda oturuyorum ve güllere çok merak lıyım.Gülleriniz çok ilgimi çekti. Acaba üretmek için bir iki tane küçük çelik alabilirmiyim.

Ayrıca ilgilenen arkadaşlar olursa gül çoğaltmak çok kolaydır. Çelikten gül yetiştirme bölümüne açıkça anlattım. İhtiyacı olan oradan bakabilir.

saygılarımla

Lotus_1071 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2007, 02:21   #16
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-09-2007
Sayın Sessiz Avukat

Güller çelikten üretildiğindede bazen farklı tonlarda renk ortaya çıkıyor..

Genelde bunun sebebi :toprak, nem ,iklim ve yaş olabiliyor. Ama güller çok cefakar çalı familyasından bir çiçek.Mutlaka kısa sürede uyum sağlar. Benim karşılaştığım bu farklı renk olayı; genelde fidanın çok genç olması ve iyi beslenemesinden.Sıkı bir gübrelemeden sonra yaşını aldıkça öz rengine dönüyor. Ama coğrafyaya özel bir bitkiyse zaten yaşamaz direk ölür. Üç beş ayda evrim geçirip renk değiştireceğini sanmam. Mutlaka halfetide farklı bi mineral filan vardır toprağında. Sn hashacipte siyah açıyor dedi ama eşim tenekede getirdi kelimesine dikkat.. Bence sır o toprağın içinde)
o zaman halfeti ilçe tarım müdürlüğünü arayıp, toprak analiz raporlarına bakmak veya bölgenin toprak özelliklerini öğrenmek lazım. sonraki iş ne eksikse toprağa ilave etmeye kalıyo. sonuç ne olur._? Valla çok meraklandım.
Bu iş beni gül biti gibi çok sardı. sonumu hayretsin
Bakıyım hashacipten temin edebilirsem sonucu sizlerle paylaşırım.

Lotus_1071 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2008, 00:37   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi calcium Mesajı Göster
siyah gül elde etmek için koyu bordo gülü ceviz ağacına aşılamak gerektiğini duymuştum.bu sayede siyah gül elde edilebiliyormuş...
denemekte fayda var
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Wallnut Mesajı Göster
Sn.Calcium
Ben Sakarya Sapanca da yaşamaktayım.Ararsan memnun olurum.Siyah gül öneriniz hemen deneyeceğim.(Haziranda)nevzataydemir@gmail.com
Siyah gülü araştırırken bu foruma ulaştım.İyiki de ulaşmışım.Bendeniz Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi 3. sınıf öğrencisiyim.Arkadaşımın annesinden, siyah gülle ilgili sizin söylediklerinizi duyduktan sonra ben de siyah güle merak saldım.Yalnız benim duyduğum kırmızı kadife gülü ceviz ağacına "T" aşı yöntemiyle aşılamak ama sadece tomurcuğunu.Şu anda güller henüz açmadığı için kırmızı kadife gül alamıyorum.Ceviz fidanları da ilkbahar geç donları sona erdikten sonra gelecekmiş.Mayıs ayı gibi Halfeti'ye gidip analiz için toprak örneği almayı planlıyorum.İnşaallah ben de herkesin arzu ettiği gibi siyah gül yetiştirebilmeyi ve sizlerle paylaşabilmeyi başarabilirim.Saygılarımla.

seretan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 10:49   #18
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-03-2007
Benim Halfeti Kara' m
Gerçektende simsiyah değil çok çok koyu bordo

Eklenen Resimler

perimar ve gülenyüz beğendi.
ceviz ağacı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 11:12   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-04-2006
Galeri: 25
Gerçekten güzelmiş , ben bu renge siyah derim.

denizakvaryumu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2008, 14:02   #20
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
Eşimin 4 sene önce yurtdışından gelirken aldığı bakara güllerine benziyor rengi.Ben süper zeka güller kuruduğunda onları sakladım ama en önemlisi dallarını aşı yapmak aklıma bile gelmedi .Tamda aşı yapılacak tarzdaydı dallar .

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2008, 22:26   #21
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Bizim bahçede koyurenk bordo siyah arası gül var. sapı uzun asaletli bir gül ama dikenleri çok fena, bazan renk koyulaşıyor bazan değişiyor. Ama yukarıdaki mesajlardan birinde gördüğüm linklerdeki kadar da siyah değil. Fakat gül sapları hediyelik gibi uzun oluyor onların sap ve yapraklarına benzemiyor. Urfa'ya bazan gidiyorum orada bu konuda araştırma yaparım.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2008, 23:16   #22
Ağaç Dostu

Ülker's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2008
Galeri: 1
Evet Siyah gül var...yıllardır çevremdeki insanları inandıramıyordum bir türlü.
Lise dönemlerimde Konya-Akşehir de bir apartmanın bahçesinde görüyordum...yıllarca aklımdan çıkmadı...şahaneydi. Sarılıcı değildi.ve Sn.Sümeyye Polat ın resimlerine benziyordu.
Birkaç kere gördüm sadece,belki de açmış olarak getirilip dikildi sonraki çiçeklenmelerinde renkleri değişti ya da meraklıları tarafından koparıldı veya söküldü ...bu konuda net bir fikrim yok...
Eğer söylendiği gibi Ş.Urfa Halfeti topraklarında oluşan bir mucize ise araştırılıp tescil edilmeli diye düşünüyorum.

Ülker Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 11:26   #23
Ağaç Dostu

Seyfi Dağdeviren's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2009
Siyah Halfeti Gülü olanlar bu gülü yetiştirirken karşılaştığınız sorunlar nelerdir?
Bu gül zannedildiği gibi siyah değil,uzaktan ve loş ışıkta siyah görünüyor.Yapısını gözlemlediğiniz zaman çalı formunda olduğu belli.Çocukluğumda bahçemizde katmersiz bir sarı gülümüz vardı,onu andırıyor. Resmini yüklemeye çalışıyorum.
Amacım bu gülü çoğaltmak

Düzenleyen Seyfi Dağdeviren : 12-05-2009 saat 11:39 Neden: Yazım hatası
Seyfi Dağdeviren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 00:02   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-12-2007
Merhaba
Halfeti den siyah gül aldım.Fakat bakımı hakkında bilgi almak aklıma gelmediBu konuda bilgi almak istiyorum.Şimdiden teşekkürler.

sevildem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2009, 10:44   #25
Ağaç Dostu

Sayın Sevildem:Sizin gibi bende Halfeti siyah gülü sahibiyim.En büyük isteğim,bu gülü çoğaltabilmek.Gül bana açmış olan 1 çiçeği ile geldi.Öyle simsiyah bir çiçek değil.Uzaktan siyah gözüküyor.Yakın görüşte çok koyu kırmızı.mor bir görüntü sergiliyor.Yaprakları açık yeşil,dikenleri küçük.Çiçeğini döktü.Yaprak sararması başladı.Hemen toprak ve saksı değişimi yaptım.Şu anda sararma durdu.Gözlerde sürgün verme olacak mı henüz tam anlayamadım.Yeni dal oluşacak gibi.1 Haftaya anlaşılır.Sizin gözlemleriniz nedir?saygılar.

Eski 10-06-2009, 20:35   #26
Ağaç Dostu

Halfeti den getirttiğim siyah gülün flaşlı çekilmiş 3 fotoğrafını nihayet buraya aktarabildim.
Şu anda siyah gül yeniden tomurcuk verdi.Açınca resimlerini ilgilenenlerin görüşüne sunacağım.

Eklenen Resimler

Eski 10-06-2009, 20:58   #27
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
Gerçekten çok güzel.Flaşlı çekimden olsa gerek,rengi kırmızı gibi çıkmış.Güle güle büyütün Sevgili Seyfi Dağdeviren.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 21:27   #28
Ağaç Dostu

karaaslan50's Avatar

Giriş Tarihi: 30-03-2008
Yanlış anlamayın ama ben siyah olduğu konusunda sizlere katılmıyorum. Aynı gül bende de var çok koyu rengi var ama siyah değil.

karaaslan50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 21:50   #29
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 25-10-2008
Galeri: 1
Arkadaşlar zaten simsiyah gül hiç bir zaman yoktur ama çok koyu kadife kırmızı olur, ancak goncalı iken sanki siyahmış gibi olur.Ben hiç bir zaman SİYAH gül görmedim.
Bir özelliği vardır kokusunun gerçek gül kokusu olmasıdır.

Başbahcivan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2009, 21:53   #30
Ağaç Dostu

tolgahann's Avatar

Giriş Tarihi: 20-08-2008
O halde 15. mesajdaki eklentiler de photoshop var.

tolgahann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:03.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024