agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni605Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 26-02-2015, 19:54   #631
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2015
Herkese merhabalar umarım doğru sayfaya yazıyorumdur.hayatımda ilk defa gül yetiştireceğim dün bahaustan aldım balkonumda yetiştireceğim fakat kapalı ortam güneş ışığı alabilecek bir köşeye koydum yarım çay bardağı su verdim bugün saksısı küçük saksıyı değiştirmek için mart ayınımı beklemeliyim yoksa şuandada değiştirebilirmiyim ? Size resim ekleyeceğim ne yapmam gerektiği konusunda bilgilerinizi benimlede paylaşabilirseniz eğer çok mutlu olurum mutlu akşamlar ..

pinar1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2015, 20:24   #632
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-01-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pinar1453 Mesajı Göster
şuandada değiştirebilirmiyim ?
Şu andaki havalarla Mart ayının havalarının çok bir farkı olmayacak. Zaten Mart ayına 3 gün kaldı. Baharın başlangıcı nisanı bekleyecfeksiniz. Ki doğrusu odur.

Bal Kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2015, 07:33   #633
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-02-2015
bal kaktüs çok teşekkür ederim *** soldurmadan bakmayı becerebilirim herkese mutlu günler

pinar1453 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2015, 12:28   #634
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-11-2014
Aralık ayı başında kum içine sarmaşık gül çelikleri dikmiştim , önce hepsi canlanmıştı, çok soğuk olduğu günlerde içeriye aldım ,üzerleri tabi naylon örtülüydü, iki günde bir püskürterek suladım. Fakat daha çok odunsu olanlar ve sanırım örtüye destek yaptığım çubuğun çevresindekiler zamanla kurudu .Şu anda iki tanesi yine solgun görünüyor . .Bunları saksıya ne zaman dikmeliyim sizce. Burası Mersin ve yakında sıcaklar başlayacak .Yaz boyunca kum içinde tutarsam yanarlar diye korkuyorum .

Name:  5.jpg
Views: 1411
Size:  32.9 KB

Düzenleyen deliormanlı33 : 23-05-2015 saat 12:45
deliormanlı33 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-03-2015, 15:54   #635
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-03-2015
Süs bitkisi bakımında özellikle gülde gübreleme çok mühim bir mevuzudur. Bununla ilgili olarak ziraat mühendisi olarak size önerebileceğim özel gül gübreleridir.
Güller için özel formüle edilmiş bir gübredir. Bol, dolgun ve uzun süre dayanıklı gonca oluşumu için gerekli tüm besinleri içeriri. Hem bahçede, hem de saksıda yetiştirilen güllerde güvenle kullanılabilir.

Uygulama Zamanı; Gül besleme gübresini büyüme sezonu boyunca haftada bir uygulayınız.

Güllerin Dikilmesi: Gülleri hava sirkülasyonunun yeterli olduğu, kuru ve güneşli alanlara dikiniz. (Her gün ortalama 4 - 6 saat güneş ışığı almalıdır.) Köklerin yeterince gelişebileceği kadar geniş bir çukur açın. 30-40 gr gübreyi çukurun altındaki toprakla karıştırın ve çukuru toprakla kapatıp bastırın.

Yetişmiş Güller: Erken ilkbahardan sonbahar sonuna kadar, ayda bir kere 50-80 cm boundaki güllere 50-75 gr ana gövdeden 20-30 cm uzaklığa (taç iz düşümüne)bitki çevresindeki toprağa karıştırarak uygulayıp iyice sulayınız.

Kış Koruması: Normal güz budamasından sonra, toprağı çalı, yaprak ve ağaç kabukları örterek donmaktan koruyunuz. Baharı takiben bütün ölü dalları budayarak örtmede kullandığınız yaprakları toprağa karıştırınız.

Detaylar için: https://www.tohumgubre.com/evergreen...-me/1/428.aspx

aytengenc67 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2015, 12:03   #636
Yeni Üye

ecem.ald's Avatar

Giriş Tarihi: 21-01-2015
Merhabalar
Iki renkli olarak açan Türk Gülü denen tohumlardan var elimde ve ilk defa gül yetiştirmem ve üstelik tohumdan önce pamuk Arasında çimlendirmeye çalıştım 1 ay oldu tohumların sadece şişti . Şimdi de buzdolabında suyun içinde çimlendirmeye çalışıyorum . Bu konu hakkında yardımcı olabilirmisiniz
Name:  image.jpg
Views: 3194
Size:  64.6 KB

ecem.ald Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2015, 05:58   #637
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Merhaba. Umarım sorumu gören olur: Bizim bahçede gül fidanları vardı. Aşağıda şu an tadilat yapıldığından her yer taş, çimento vb dolu. Adamlar akılları hiç yokmuş gibi gül fidanlarının tepesine kaldırım taşı yığmışlar bi ton. Ben de taşları çekip fidanı kazıp çıkardım ve evdeki saksılara ektim. Sizce tutabilir mi ki?

uylimaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 13:09   #638
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-05-2015
Merhaba benim gullerim hala tomurcuk bile vermedi.neden acaba?

ayseguldgn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 09:42   #639
Ağaçsever

kupecim's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayseguldgnn Mesajı Göster
Bence bitkiniz besinsiz kaliyor, topragin yeni oldugundan emin iseniz yani gubrelenmis oldugundan iki haftada bir verilen sivibitki besinini suya karistirarak verin. Ben bu besinle acmamis gül bilmiyorum. Ben annemin gecen sene aldigi sardunya ve guller icin olan Anadolu marka sivi gubreyi kullaniyorum. Cok da yararini gordum ama ayni markanin ürününü bir daha bulamadim. Belki bulurum aramaya devam edeyim. Sizde iyi su, güneş, bitkibesinini verdiginiz müddetce gülleriniz bol bol açacaktir.

kupecim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2015, 20:31   #640
Yeni Üye

gullerıme sıvı besınde verıyorum arada. küllenme var güllerimde. tek bır gulumde tomurcuk var dıger 10 tanesı oyle yapraklı duruyorlar yesıl yesıl.

Eski 21-05-2015, 00:27   #641
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Giriş Tarihi: 12-01-2010
Annem bahçevanın budadığı güllere kıyamayıp almış eve getirmiş Bir süre suda tuttuk,sonra da saksıya gömdük.Tam umudu kesmişken yeşil yeşil minicik yapraklar gördük.Derken o yaprakların aniden öldüğünü farkettim.Baktım böcekler var.Evde kedi olduğu için kimyasal ilaç kullanamıyorum.Ne yapsam diye düşünürken bir de baktım böcek falan kalmamış.Herhalde direkt güneşe almam etkili oldu,bilemiyorum...Fakat epey zaman oldu güllerde ses seda yok.Sanki umudu kesmek gerek gibi ama annem ısrarla ve umutla beklemek istiyor,çıkacağını umuyor...Ben de madem gül mevsimine kadar dursun dedim...Şimdi anneme çaktırmadan sizlere soruyorum:Sizce bu gül için umut var mıdır?

Eklenen Resimler

GothiCat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 07:41   #642
Ağaç Dostu

musk's Avatar

Giriş Tarihi: 25-06-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GothiCat Mesajı Göster
Annem bahçevanın budadığı güllere kıyamayıp almış eve getirmiş Bir süre suda tuttuk,sonra da saksıya gömdük.Tam umudu kesmişken yeşil yeşil minicik yapraklar gördük.Derken o yaprakların aniden öldüğünü farkettim.Baktım böcekler var.Evde kedi olduğu için kimyasal ilaç kullanamıyorum.Ne yapsam diye düşünürken bir de baktım böcek falan kalmamış.Herhalde direkt güneşe almam etkili oldu,bilemiyorum...Fakat epey zaman oldu güllerde ses seda yok.Sanki umudu kesmek gerek gibi ama annem ısrarla ve umutla beklemek istiyor,çıkacağını umuyor...Ben de madem gül mevsimine kadar dursun dedim...Şimdi anneme çaktırmadan sizlere soruyorum:Sizce bu gül için umut var mıdır?
Maalesef yok.
Güller uzun süre toprakta durup 5-10 cm e kadar dal da uzatabilirler. Bu durum, koklendi diye anlamlandırılır ancak öyle değil.
Gül en az bir sene yerinde yeşil kalabilmeli ki köklendi diyebilelim.

GothiCat beğendi.
musk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 14:45   #643
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Çok teşekkürler musk Ben de öyle düşünmüştüm ama şimdi bunu nasıl anneye söyleyeceğiz bakalım...Bahçe gül dolu ama ısrar ve inatla bu güle bağlandı.Tüh üzücü olacak şimdi bu...Tekrar teşekkür ederim teyit ettiğiniz için.

Eski 21-05-2015, 18:59   #644
Ağaç Dostu.

Giriş Tarihi: 17-01-2009
Galeri: 45
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GothiCat Mesajı Göster
Bu gül çelikleri, tutmamış, kararmış, yeşil bir hayat belirtisi kalmamış.

Ayrıca, Gül çelikleri böyle köklendirilmez!! Kum , veya suyu tutmayan bir toprak içine gömülen çelikler her gün sulanıp, nemli tutularak köklenebilir. Her gün sulama-nemlendirme yapıldığı için geçirgen bir ortam kum, perlit vs. dikilirler.

Diğer bazı faktörler de köklenme üzerine etkilidir. kolay gelsin

kgursan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 19:02   #645
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uylimaz Mesajı Göster
Merhaba. Umarım sorumu gören olur: Bizim bahçede gül fidanları vardı. Aşağıda şu an tadilat yapıldığından her yer taş, çimento vb dolu. Adamlar akılları hiç yokmuş gibi gül fidanlarının tepesine kaldırım taşı yığmışlar bi ton. Ben de taşları çekip fidanı kazıp çıkardım ve evdeki saksılara ektim. Sizce tutabilir mi ki?
Bu zamanda dikilenler biraz zor tutar..

Eski 21-05-2015, 19:03   #646
Ağaç Dostu.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayseguldgnn Mesajı Göster
Kökleri kurumuştur, veya çürümüştür. su alamadığı için sürgün vermez..

Eski 21-05-2015, 20:23   #647
Yeni Üye

hyg42's Avatar

Giriş Tarihi: 05-01-2012
Gül güneşin oğludur güneşli yerde tutacaksın ben yıllardır toz yaprak gübresi veriyorum
10 lt suya 10-20gr arası (1lt suya 1 çay kaşığı) demir şeratlı NUTRİ LEAF 20- 20- 20+ME kullandığım bu ürün içersinde bitkinin ihtiyacı tüm elementler mevcut KÜLLEME genellikle çok sulamadan olur toprağın üzeri kurumadan sulamayın topas veya her hangi bir marka ilaç külleme ilacı alıp atınız

hyg42 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2015, 01:24   #648
Ağaç Dostu

GothiCat's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kgursan Mesajı Göster
Bu gül çelikleri, tutmamış, kararmış, yeşil bir hayat belirtisi kalmamış.

Ayrıca, Gül çelikleri böyle köklendirilmez!! Kum , veya suyu tutmayan bir toprak içine gömülen çelikler her gün sulanıp, nemli tutularak köklenebilir. Her gün sulama-nemlendirme yapıldığı için geçirgen bir ortam kum, perlit vs. dikilirler.

Diğer bazı faktörler de köklenme üzerine etkilidir. kolay gelsin
Bilgilendirmeniz için çok teşekkürler.Biz hep fidan olarak bahçeye dikmiştik daha önce,bu yüzden saksıda bakımı konusunda pek bilgim yoktu.Yalnız resimleri koymamın nedeni hala yeşil bir hayat belirtisi olması.Belki resimler çok net olmadığından anlaşılamadı.Bana göre de tutmadı gerçi gül o ayrı da...Yeşilse yeşil var minnacık da olsa Bakalım kıyamadık-atamadık duruyor.Tümden kararana kadar vadesi var.Emir ana sultandan ne denir Sağolun tekrar.

Eski 23-05-2015, 18:42   #649
Yeni Üye

güllerimin resimlerini yükleyebildim. genelde yapraklarında küllenme var. bir tomurcugum var oda küllü gorunuyo. yeni yapraklar acıyor kökleri curuyor desem yenı yaprak acarmıydı bilemıyorum. bu aksam suladım bıtkı destegıyle. suya ılave edıp calkalayıp doktum. bu güllerden harıc bı cıcegım daha var. fotografta ekli olan. oda sadece yaprak acıyor çiçek açamadı hala. acaba saksısı mı küçük? yardım ederenız sevınırım.

Eklenen Resimler

Eski 26-05-2015, 18:18   #650
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Beyaz olan Hollandadan geldi ve çok ama çok dayanıklı öyle ki kışın ortasında dahi çiçeğini açtı

Eklenen Resimler

gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 11:13   #651
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Aşılı, mumlu gül fidanı.

Saksı almak için bir markete gittiğimde ambalajlı, aşılı gül fidanı bulup aldım. Kökleri ince kum gibi, sarımsı bir maddeyle kaplanmış ve poşete sarılı, üstte kalan dallar da yeşil bir mumla kaplı. Saksıda ona göre bir oyuk açıp yerleştirdim, aşının 1 cm. üstüne kadar toprak doldurup sıkıştırdım. Bolca suladım. Üstteki dallar sanırım ambalaj düzgün dursun diye lastikle bağlanmış olduğundan, hala birbirlerine doğru kapalı şekilde duruyorlar. Konik bir hal alması için ne yapmalıyım. Gül yetiştirme konusunda bilgim sıfır. Dün akşam ve bu sabah bu konuyu baştan beri okuyorum. Zamanı epeyce geçmiş ama tutma şansı var mıdır? Dalların kaplı olduğu yeşil mumları çıkarmam gerekiyor mu? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Eklenen Resimler

B e t ü l beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 15:41   #652
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Şöyle bir şey okudum: Gül böceklendiğinde yarım paket sigarayı 2 gün suda bekletip, bu suyu süzerek bitkiye püskürtmek iyi geliyor ve böceklerden kurtulmayı sağlıyormuş. Doğru mu acaba?

Eski 30-05-2015, 19:52   #653
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jakin Mesajı Göster
...Doğru mu acaba?
Böceklerden kurtulma konusunda yardımı olur mu bilmem ama bitkinize iyi gelmeyeceğinden eminim...

Jakin beğendi.
A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2015, 12:08   #654
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Gül dalları üzerindeki mum çıkarılmalı mıdır? (654. mesajda fotoğrafı var.)

Eski 02-06-2015, 04:11   #655
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Bu gece minyatür gülümü budadım. Yapraklarında kahverengileşme başlamıştı, onları da kopardım. Artık Allah'a emanet... Bu birkaç gündür çiçeklerimin hepsinde bir tuhaflık var. Birinde o böcek birinde bu böcek... Açmasınlar ben razıyım, ölmesinler yeter...

Jakin beğendi.
Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 09:53   #656
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Gül dalları üzerindeki mum çıkarılmalı mıdır? (654. mesajda fotoğrafı var.)
Merhaba mumu çıkartmanıza gerek yok tomurcuklar büyümeye başladığında mum delip geçer.Ama illa çıkartacam derseniz biraz sürgünlerin uzamasınsı bekleyin.

Jakin beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 10:05   #657
Ağaç Dostu

mühendis57's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2007
Galeri: 14
Alıntı:
Şöyle bir şey okudum: Gül böceklendiğinde yarım paket sigarayı 2 gün suda bekletip, bu suyu süzerek bitkiye püskürtmek iyi geliyor ve böceklerden kurtulmayı sağlıyormuş. Doğru mu acaba?
Nikotin bazı bitkilerde zehir etkisi yapabiliyor dikkatli kullanmak gerek.Yaprak bitleri için su+arap sabunu+alkol kullanılabilir.Fakat içersine konan alkol az ve dozu bitkide denenerek ona göre bitkinin tamamı ilaçlanmalı.

Jakin beğendi.
mühendis57 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2015, 17:38   #658
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-04-2010
Merhaba,
Benim saksıda gülüm var. Yeni sürgünler veriyordu, sürgünler bir hafta sorunsuz gitti ama şimdi büyümesi durdu öyle sabit kaldılar sebep ne olabilir?

princess242 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 05:51   #659
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-03-2015
Gökkuşağı güller

Selam arkadaşlar, bu piyasada bulunan gökkuşağı renkli güller doğru mu. Direk tohumla mı elde edilir. Teşekkürler.

dıldar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2015, 15:34   #660
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Tohumla yetişmesi bana göre mümkün değil.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024