agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni605Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-10-2006, 19:10   #31
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

Giriş Tarihi: 23-10-2006
çelikle gül üretimi

sitedeki gülle ilgili bütün yazıları okuyunca çok heveslendim doğruca yakındaki bir parktan ;bekçisinden izinle, hatta kendisiyle birlikte çeşitli tonlarda ve renklerde gül çelikleri aldım Mine Hanım'ın yeni gelenler gül yetiştirilmesinde anlatılan toprağına ;çeliklerimi ,dışarıda büyük bir saksıya diktim.Buraya kadar sorun yok; fakat malum önümüz kış benim çelikler Ankara'nın soğuğuna dayanır mı?çünkü bir yerde 16 derece bir yerde ise soğuk ortam diye okudum kafam karıştı.
minyatür gül çelikleri de aldım onlar içerde mi dursun?üstlerini naylonla örtmek yeterli gelir mi eğer dışarıda bırakırsak.Toprağın nemli olması isteniyor 3 günde bir sulama yeterli mi? size zahmet vericem şimdiden çok teşekkürler.

Ela Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 11:36   #32
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

Giriş Tarihi: 04-11-2005
Galeri: 5
geçen hafta bir gülden çelik için bir kaç dal aldım..
bir hafta içinde hepsi yapraklandı..
şimdi havalar yavaş yavaş soğuyor ve yeni yaprakların soğuktan etkilendiğini gördüm.. içeri almam gerekir mi? yoksa dışarda mı kalmalı?

mstfylcn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 12:35   #33
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi uyartem
...
Ben soğuk iklim şartlarının geçerli olduğu bir bölgede çelikle gül üretmek istiyorum. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda çeliği geç sonbaharda mı (Kasım-Aralık) yoksa erken ilkbaharda mı (Şubat-Mart) alarak dikmeliyim.
İkinci bir sorum ise, eğer çelik alma zamanı kasım ayı olacak ise çelikleri nemli tutma, üzerini naylon kaplama ve havalandırma işlemlerini yapacakmıyım. Yani Kasım'da aldığım yapraksız çelikleri güneş alan bir yere dikmem ve ilkbahardan itibaren sulama ve diğer bakım işlerini yapmam yeterli olmaz mı?
Deneyin Uyartem. Şimdi de çelik alın, Şubat -Mart'ta da. Böylece en fazla randımanı nasıl elde edeceğinizi görürsünüz. Çelikleri Kasımda alacaksanız örtü altına almak zorundasınız. Kurumamaları için de mutlaka nemlendireceksiniz, havalandıracaksınız vs. Mart ayında dışarıya doğtudan kuma çelikleyebilirsiniz.

sinbas beğendi.
Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 12:44   #34
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zerrin uslu
...çeliklerimi ,dışarıda büyük bir saksıya diktim.Buraya kadar sorun yok; fakat malum önümüz kış benim çelikler Ankara'nın soğuğuna dayanır mı?çünkü bir yerde 16 derece bir yerde ise soğuk ortam diye okudum kafam karıştı.
minyatür gül çelikleri de aldım onlar içerde mi dursun?üstlerini naylonla örtmek yeterli gelir mi eğer dışarıda bırakırsak.Toprağın nemli olması isteniyor 3 günde bir sulama yeterli mi? size zahmet vericem şimdiden çok teşekkürler.
Ankara'da saksınızı içeriye almanız gerekebilir. Sulamada sabit bir gün aralığı vermek imkansız,bu harcınızın su tutma kapasitesi, havalandırmanız, çeliklerin su tüketimi vs. gibi konularla ilgili, en güvenilir yöntem elinizle kontrol edip ihtiyacı varsa sulamak.

sinbas beğendi.
Eski 29-10-2006, 12:49   #35
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstfylcn
geçen hafta bir gülden çelik için bir kaç dal aldım..
bir hafta içinde hepsi yapraklandı..
şimdi havalar yavaş yavaş soğuyor ve yeni yaprakların soğuktan etkilendiğini gördüm.. içeri almam gerekir mi? yoksa dışarda mı kalmalı?
Bu yapraklar henüz köklenme değil kallus bile oluşmadan çıkan yapraklar. Onları kesmenizi öneririm. İskenderunda dışarıda üzerini mini sera gibi kapamanızın yeterli olacağını düşünüyorum. Açıkta köklendirecekseniz bahar aylarını seçin.

Eski 29-10-2006, 13:10   #36
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

teşekkür ederim Mine,
fotoğraflarını da koyayım

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2006, 13:11   #37
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

....

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2006, 13:15   #38
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Bu çok büyük bir çelik, bakalım nasıl köklenecek. Bu dalı bonsai olsun diye köklendiriyorsun sanırım ama klasik çelik tanımına hiç uygun değil biliyorsun. Zavallı dal, hem hayatiyetini korumaya çalışıyor hem de köklenmeye, zor bir iş...

Bilge Kerem beğendi.
Eski 29-10-2006, 14:11   #39
Ağaç Dostu

mstfylcn's Avatar

onun için zor olacağını düşünmemiştim..
klasik çelik tanımından da bahseder misin?
nasıl olması gerekirdi?

Eski 29-10-2006, 15:55   #40
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-04-2006
Gül çelikleri ilk diktiğiniz sırada çıkan yapraklarla sizi kandırabiliyor. Tuttu sanıyorsunuz. Bir sürü gül çeliği diktim. Ama hiç biri tutmadı. İlkbaharda dikmiştim. Önce yapraklandılar, sıcaklar gelince kurudular. Sadece geçen yıl yaz sonunda diktiğim asma gülün çeliği tuttu. O da önce kandırdı, sonra kurudu. Fakat kuruduğu halde sulamaya devam ettim. Sonbaharı ve kışı geçirdi, ilkbahara yeşerdi. Sanırım gül biraz sabır istiyor. Biraz da tutacağı vakte kadar serin bir hava...

Şule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 16:17   #41
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

çelikten gül üretimi

Teşekkür ederim Mine Hanım çok soğuklarda içeri alacağım.

Eski 29-10-2006, 16:57   #42
Ela
Ağaç Dostu

Ela's Avatar

çelikten gül üretimi

resimleri de gönderiyorum

Eklenen Resimler

levrek ve Bilge Kerem beğendi.
Eski 29-10-2006, 17:10   #43
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-10-2006
Mine hanım teşekkür ederim..

uyartem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 17:33   #44
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 21-09-2006
Galeri: 1
TigerX,

Ben de gecikme için özür dilerim, ancak şimdi soruyu gördüm...

Benim gül çok hafif kokuyor, burnunuzu değdirecek kadar yaklaştığınızda çok hoş bir koku var, ama 1 metre kadar öteden "ohh bu gül de ne güzel kokuyormuş" dedirtmiyor maalesef...

Buna karşın düşünürseniz yardımcı olmak isterim.

Saygılar.

Levent

lerdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2006, 19:35   #45
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mstfylcn
onun için zor olacağını düşünmemiştim..
klasik çelik tanımından da bahseder misin?
nasıl olması gerekirdi?
Böyle olmalıydı. Hımm, sana devamsızlık vereceğiz. Bir dolu konu kaçırmışsın

Eski 06-11-2006, 16:39   #46
Ağaç Dostu

Gülden Çelik Alma Zamanı Hk

Merhaba,

Açık olan balkonumda büyük bir toprak küpte yetiştirdiğim 3 yaşındaki gülümü kış öncesi budamak istiyorum.

1-)Budayayım mı?
2-)Budanan kısımları çelik olarak değerlendirsem mevsimi midir?

Ne dersiniz?

Teşekkürlerimle...

Eski 06-11-2006, 16:45   #47
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Gül (Bakım bilgileri, gübreleme, güllerde budama) ve http://www.agaclar.net/forum/showthread.php?t=1885 başlığını okuyunuz.

Bilge Kerem beğendi.
Eski 06-11-2006, 16:57   #48
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Yeşil gül ile şöyle bir bilgi buldum, belki arkadaşlar çevirirse yardımcı olur.

http://uncommonrose.biz/r/i/greenrose.jpg

R. chinensis viridiflora
This has to be the most peculiar China rose of all! Instead of being made up of normal petals, the blossoms are made entirely of sepals, all of them grass green! The blooms last longer than any other rose I know, often six weeks or more. There is a peppery scent to the blooms if you rub them with your fingers. This makes an attractive, tidy shrub for small gardens or in pots for the patio.

Our plants of The Green Rose are 5 to 9 inches tall in bands or 4 inch pots. In the spring, the plants may be slightly smaller, while later in the season, they may be larger. These are one to two year old plants grown on their own roots. To minimize the amount of soil shipped and therefore the shipping expense, these plants are smaller than typical grafted varieties purchased at local garden centers.

Color: Green!

Class: China

Secondary Classifications: Unusual;

Growth Habit: Compact bushy shrub, about 3 feet wide, and 2.5 feet tall, depending on climate

Bloom Habit: blooms all summer

Hardiness: Zone 6-10 In zone 6 and 7, winter protection must be used, and dieback will occur, but it will come back from ground level.

Fragrance Rating: 2.0 - buds smell of pepper when rubbed

ARS Merit Rating: 7.3

Kaynak:http://uncommonrose.biz/r/greenrose.html

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2006, 00:17   #49
Ağaç Dostu

Detaylandırılmış Gül Çeliği Sorusu

Mine Hn,

Bu çelik alma zamanlaması için Kasım dönemi İstanbul için de geçerli midir?
Zira şu 3-4 gün öncesinde başlayan ciddi soğuk dönemi öncesinde, benim balkondaki gül, son günlerde ılıman da geçen havanın da etkisi ile bir sürü yeni sürgün dal verdi, bir sürü gözler peydah oldu da...

Bu halde iken ve de İstanbul soğukları başlamışken çelik alıp, o başlıkta belirttiğiniz gibi köklendirmeye çalışayım mı diye sorumu detaylandırsam??

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner

Eski 12-12-2006, 18:26   #50
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2006
Galeri: 3
ithal bir gül fidesi aldım her yanı mumlanmış özel muhafazası var daha doğrusu kökleri kum talaş karışımı bir şeyin içinde tüm dalları mumlanmış satıcı marta kadar bekleyebilirsin dikmek için demişti ama fide her yerinden filiz çekmeye başladı .şimdi ben ne yapayım bunu saksıya alayım mı? yoksa filizleri kesip balkonda aynen muhafazasında bekleteyim mi? filizler hızla büyüyor arada azıcık su koyuyorum dibine

BenBen1967 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2006, 18:35   #51
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

şimdi üzüldüm işte ben canım bakara güllerini hemde çelik olabilecek kalınlıkta dalları vardı kurudu diye hep çöpe attım kimbilir bi daha yumruk kalınlığında goncası olan bakara gülü ne zaman gelir bana keşke bu siteyi daha önce keşfetseymişim

Eski 13-12-2006, 00:19   #52
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
ben gül çeliğini ağustos sonunda yapıyorum(yalovada) yağmurlar başlayana kadar suluyorum çoğu tutuyor.Edirnede çeliği diktikten sonra konik kısmı kesilmiş bir pet şişeyi ters çevirip üzerine kapatıyorlar.şişenin içinde damlacıklar görünüyor nasıl hava aldığını bilmem ama ilk bahara kadar öyle kalıyor.dona karşı bir önlem olduğunu ve şişenin açılmaması gerektiğini söylediler bana.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2006, 00:27   #53
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 30-07-2006
Galeri: 29
Sadece saksıya sokuyorum. Çoğu tutuyor. Tutmayanlarda kurcaladığım için tutmuyor. Merak ediyorum çünkü köklendiler mi diye.

Todor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2006, 10:55   #54
Ağaç Dostu

Ben de geçtiğimiz haftasonunda budadım gülümü ve kesik parçaları soktum büyük toprak küpün içine... 10 günde bir çelikte kuruma oldu. yaklaşık 15 tane çeliğim yeşil görünmekte... tabiii bir 10 tane daha fire verebilirim diye düşünüyorum... Hayırlısı... Ama hiçbirinin üstünü pet şişe ile örtmedim; zira eşim balkonda o görüntüyü görürse çıldırırrrrrrr........

Eski 13-12-2006, 10:59   #55
Ağaç Dostu

ben toprağa alıp balkonda mümkün olduğunca rüzgar almayan bir köşeye koysanız uygun olur diye düşünüyorum İstanbul'da kendi balkonunda 3 yıldır gül yetiştiren biri olarak; ama teknik uzmanlara da sormalı tabii...

Zira ben geçtiğimiz haftasonu 3 yaşındaki gülümü budadım ve çelikleri toprağa gömdüm; anaç kısımda yeni sürgünler ve gözler oluşmaya başladı. Ortalamanın üstünde giden havalardan mıdır nedir bilmem.

Ancak, gülünüzü gündüz erkenden sulamaya dikkat edin, Mine Hn hep geceye kuru girsin gül der. Zira, hemencecik külleme oluyor güllerde...

Eski 13-12-2006, 14:37   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Güller istanbulun iklimini seviyorlar.Benim anlattığım şişe metodu Edirne gibi iklimi sert bir yerde uygulanıyor.Fazla sıcağı da sevmiyorlar,Çamlıcadaki bahçemden söküp Yalova-Armutluya diktiğım güller[orası daha ılıman] renk ve şekil değiştirmişti .tomurcuk süresi çok kısaldı.Çamlıcadaki zevki vermiyorlar yani

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2006, 17:31   #57
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

arkadaşlar ben bu dalları keseyim mi yoksa toprağa **** saksıya ekeyim mi **** marta kadar bekleyeyim mi dikmek için

Eski 19-12-2006, 11:44   #58
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

niye cevap yazmadınız yoksa beni sevmiyomusunuz ben bu gülü ne yapayım

Eski 19-12-2006, 13:03   #59
Ağaç Dostu

Filizlerini kesmeyin, Mart'ı da beklemeyin, toprağa alın, ancak o bahsettiğiniz "kum talaş karışımı gibi" diye tabir ettiğiniz kısmı mümkün olduğunca daıtmadan, yani, fidenin mevcut kök yapısını bozmadan ve oradaki toprağı dağıtmadan saksıya geçirin, balkonda rüzgardan uzak muhafaza edin. Toprak içeriği için de forumda Mine Hn'ın verdiği bilgiyi bulup ona uygun karışım hazırlarsınız.

Dilerseniz Don uyarısı olan günlerde de tepesine poşet geçirerek korursunuz.

Bence bu şekilde kışı çıkardıktan hemen sonra ergenlik çaındaki çocuklar gibi birden boy atıp serpilecektir.

Saygılar

Eski 19-12-2006, 22:14   #60
Ağaç Dostu

BenBen1967's Avatar

çok çok teşekkür ederimmmm

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024