agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni605Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-05-2011, 13:28   #421
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-09-2010
Aşıladığınız gül aynı özellikte kalır anacın özelliğini almaz.Ancak gülünüzden başka bir güle aşı yaparsanız o aşılanan dal aynı özellikte açar. Saygılar

Mete Tiren Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2011, 19:27   #422
Ağaç Dostu

Mete Sinan's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi metetrn Mesajı Göster
Aşıladığınız gül aynı özellikte kalır anacın özelliğini almaz.Ancak gülünüzden başka bir güle aşı yaparsanız o aşılanan dal aynı özellikte açar. Saygılar
Teşekkürler metetrn. Yediveren diye aldığım güllerden hiç biri yediveren çıkmadı. Belki de yetiştirme tarzımdan kaynaklanıyordur. Bahsettiğim gül ise hiç bir zaman tomurcuk eksik etmiyor. Saygılarımla.

Mete Sinan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 09:04   #423
Ağaç Dostu

sakagun's Avatar

Giriş Tarihi: 07-05-2007
Galeri: 107
Sayın Balıkçı'nın hediyesi Peygamber gülüm ilk defa bu sene açtı. Keşke kokusunu da göndermek mümkün olsa.

Eklenen Resimler

sakagun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 19:19   #424
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Söyle anlatayım dediginiz sekilde yaklasık 15-20 cm boylarında celikler alıyorum sürekli.. Gecen kıştan beri Direk topraga ektigim hic bi celik tutmadı Fakat 3 hafta once is yerindeki dinlenme odasına (günes gören ve ılık bi ortam) bir plastik bardagın icinde celik koydum ( yalnız ben celikleri kestikten sora üzerindeki bütün dallarıda buduyorum acaba dogrumudur ? ) hic bir dal olmayan celikte dal acmaya basladı ama kökü hala aynı bu asamadan sonra yapabilecegim en iyi sey nedir söylermisiniz ?

Araxlea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2011, 22:02   #425
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Araxlea Mesajı Göster
Söyle anlatayım dediginiz sekilde yaklasık 15-20 cm boylarında celikler alıyorum sürekli.. Gecen kıştan beri Direk topraga ektigim hic bi celik tutmadı Fakat 3 hafta once is yerindeki dinlenme odasına (günes gören ve ılık bi ortam) bir plastik bardagın icinde celik koydum ( yalnız ben celikleri kestikten sora üzerindeki bütün dallarıda buduyorum acaba dogrumudur ? ) hic bir dal olmayan celikte dal acmaya basladı ama kökü hala aynı bu asamadan sonra yapabilecegim en iyi sey nedir söylermisiniz ?
Sayın Araxlea,
Forumda bir yerlerde okumuştum, belki de bu başlığın ilk sayfalarındadır: Özetle deniyor ki, çelikler hemen kök sistemi oluşturmuyor, yaklaşık bir sene kadar yerinden kaldırmadan beklemek gerekiyor. Çelik üzerinde oluşan ilk yaprakları kesmek gerekiyormuş ama sizin çelikler zaten yapraklı ise onu ne yapmak gerek bilemiyorum, bu konuda birşeyler yazılmış mı hatırlayamadım.

Kendi uygulamam şöyle; Aralık, Şubat, Mart, Mayıs aylarında farklı güllerden farklı uzunluklarda çelikler aldım, bazılarını direk bahçeye bazılarını saksıya diktim. Aralık ve Şubat aylarında alıp bahçeye diktiklerimin hepsi yeşil ve sağlıklı görünüyorlar. Diğer aylarda aldıklarımı saksılara dikmiştim ve yarısından çoğunu kaybettim, elimde kalanlar yabani gül benzeri olan çelikler. Hiç birine sulamak dışında dokunmuyorum, kök olmuş mu diye bakmıyorum, açıkçası zarar vermekten korkuyorum. Bence bu başlıktaki ilk sayfalara bir bakın ve denemelere mutlaka devam edin. Belki ilerde çelik değiş tokuşu yapabiliriz, kim bilir. Saygılar

Düzenleyen Lunlun : 26-05-2011 saat 22:03 Neden: kelime düzeltme
Lunlun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2011, 18:56   #426
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-04-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Lunlun Mesajı Göster
Sayın Araxlea,
Forumda bir yerlerde okumuştum, belki de bu başlığın ilk sayfalarındadır: Özetle deniyor ki, çelikler hemen kök sistemi oluşturmuyor, yaklaşık bir sene kadar yerinden kaldırmadan beklemek gerekiyor. Çelik üzerinde oluşan ilk yaprakları kesmek gerekiyormuş ama sizin çelikler zaten yapraklı ise onu ne yapmak gerek bilemiyorum, bu konuda birşeyler yazılmış mı hatırlayamadım.

Kendi uygulamam şöyle; Aralık, Şubat, Mart, Mayıs aylarında farklı güllerden farklı uzunluklarda çelikler aldım, bazılarını direk bahçeye bazılarını saksıya diktim. Aralık ve Şubat aylarında alıp bahçeye diktiklerimin hepsi yeşil ve sağlıklı görünüyorlar. Diğer aylarda aldıklarımı saksılara dikmiştim ve yarısından çoğunu kaybettim, elimde kalanlar yabani gül benzeri olan çelikler. Hiç birine sulamak dışında dokunmuyorum, kök olmuş mu diye bakmıyorum, açıkçası zarar vermekten korkuyorum. Bence bu başlıktaki ilk sayfalara bir bakın ve denemelere mutlaka devam edin. Belki ilerde çelik değiş tokuşu yapabiliriz, kim bilir. Saygılar

Gercekten merak ediyorum güllerin dikilmesinde neden Aralık ile Mayıs arası tercih ediliyor diger aylarda farklı tekniklerle gül yetistirmek mümkün değilmidir acaba ? Yalnız sunuda deneyimlerimle gördüm bahceye dikilen celikler saksıdakilerden daha cok verimli oluyor. Ve sendede öyle olmuş
Elbette çelik değiş tokusu yapabiliriz hayırlısıyla acsında güllerimiz (:

Araxlea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-05-2011, 19:28   #427
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 03-11-2009
Galeri: 3
Bahçemden gül resimleri;

Eklenen Resimler

athena -asena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2011, 23:57   #428
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-07-2010
arkadaşlar forumu okudum ve anlamadığım birşeyler var. Mesel birisi kasım ayında yaprakları gökülünce çelik al diyor. Başkası ise yapraksız çelik al diyor. Birisi kasım ayında çelik alınca bahçeye dikebilirsin diyor. Başkası ise bahçeye dikme diyor. Lütfen çelikle gül üretimini bilen birisi şu sorularımı yanıtlayabilir mi?
1- Ankara için çelik Kasım-Aralık aylarında mı alınmalı yoksa Şubat-Mart ayında mı?
2- Kasım-Aralık da aldığımız çelikleri Ankara'da hemen bahçeye mi dikmeliyiz yoksa evde gölge bir yere ( veya evde güneşli bir yere) mi dikmeliyiz? Naylonla üzerini nerede örtmeniz gerekli yani bahçede mi evde mi?
3- Aynı sorular Şubat-Mart içinde geçerli?
Şimdiden teşekkür ederim...

himone Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 06:51   #429
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
sn himone,siz gülü çelikten yetiştiren arkadaşların tecrübelerini okumalısınız.ama şunu söylemeliyim ki burada herkesin kendine göre bir tecrübesi var.kasım aralık gibi mi çelik alıp yetiştirmek istiyorsunuz yoksa şubat mart gibi mi.bahçede mi yoksa başka bir ortamda mı.önemli olan sizin işinize hangisinin geldiği.ben de bu forumda yazılan tecrübeleri okudum okudum kafam karıştı ve kalkıp denemeye karar verdim.öyle gidip bahçelerden çelik falan toplamadım.sonbaharda ekim kasım gibi,büyük siteler güllerini budayıp çöpe atıyorlar.ben de onları alıp bahçeme getiriyorum ve 15-20 cm uzunluğunda 3-4 göz kalacak şekilde yapraklarını buduyarak çelikler hazırlıyorum.kimisi serçe parmak kalınlığında kimisi baş parmak kalınlığında kimisi de daha kalın.öyle kafama göre takılıyorum ,bundan çelik olmaz deyip çöpe atmıyorum,hepsine bir şans tanıyorum, herhangi bir kimyasal madde de kullanmıyorum.sonbahar da çelikleri toprağa dikmenin faydası ,çeliğin önünde uzun bir yağışlı mevsimin olması.mart nisan ayında yaparsanız ki ben hiç yapmadım,yaz dönemi ankara da çok sıcak geçiyor.sürekli sulamanız gerekebilir.belki kış dönemine göre tutma şansı daha az olabilir baharda çeliklemenin.bence en iyisi sonbahar.size kendi bahçemde 2 sene önce toprakda köklendirdiğim ve bu sene bahçeme diktiğim ayrıca da geçtiğimiz sonbaharda toprağa çeliklediğim bir kaç resim gönderiyorum.korkmayın ve kalkıp tecrübe edin.iyi günler dilerim

Eklenen Resimler

alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2011, 07:34   #430
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi himone Mesajı Göster
arkadaşlar forumu okudum ve anlamadığım birşeyler var. Mesel birisi kasım ayında yaprakları gökülünce çelik al diyor. Başkası ise yapraksız çelik al diyor. Birisi kasım ayında çelik alınca bahçeye dikebilirsin diyor. Başkası ise bahçeye dikme diyor. Lütfen çelikle gül üretimini bilen birisi şu sorularımı yanıtlayabilir mi?
1- Ankara için çelik Kasım-Aralık aylarında mı alınmalı yoksa Şubat-Mart ayında mı?
2- Kasım-Aralık da aldığımız çelikleri Ankara'da hemen bahçeye mi dikmeliyiz yoksa evde gölge bir yere ( veya evde güneşli bir yere) mi dikmeliyiz? Naylonla üzerini nerede örtmeniz gerekli yani bahçede mi evde mi?
Sn himone çeliklerin üzerinde fazla olmamak kaydıyla yaprak kalması köklenmeye teşvik edici bir unsur.(Bakınız pratik gül bahçesi kitabına)Çelik almada da şunu tavsiye edebilirim Ankara ikliminin sertlik derecesini ankarada yaşamadığım için bilmediğimden filizler patlamadan bir ay kadar önce çeliklerinizi alabilirsiniz.Havalar aşırı soğuk değilse bahçenizde çelikleyebilirsiniz. Fakat havalar hala çok soğuk ise mecburen korunaklı bir yere almanız lazım. Saygılar

Eski 07-06-2011, 11:03   #431
Ağaç Dostu

Teşekkürler cevaplarınız için. Kasım'ın sonu gibi çelikleri alıp bahçeme dikeceğim. Birde Mart ayın'da aynısını yapacağım. Artık hangileri tutarsa...

Eski 08-06-2011, 08:08   #432
Ağaçsever

alparslan's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2006
Alıntı:
Teşekkürler cevaplarınız için. Kasım'ın sonu gibi çelikleri alıp bahçeme dikeceğim. Birde Mart ayın'da aynısını yapacağım. Artık hangileri tutarsa...
kasım da aldıklarınız kesin tutar

alparslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 14:26   #433
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Giriş Tarihi: 05-10-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Baki Berk Kayalar Mesajı Göster
Tutsunlar, ondan sonra gül bonsaisinin alası olurlar. Tabakla güzel görünmelerine rağmen şimdiden tabağa koymak pek uygun değil gibime geliyor.
Ben bir bahçıvandan öğrendiğim şeyi aktarayım. Adam 11.ayın 15. inde gül çeliklerini toprağa bırakın, ertesi bahar çiçek açar dedi. Hakikat aynen öyle oldu, %98 çeliklerim tuttu. Siz tutup uzun(40-50 cm kadar) yabani çelikleri dikin. Sonra bunların uçlarından çıkan sürgünlere birkaç bodur(minyatür) gül aşılayın. Aşı tuttuktan sonra küçük kaba alabilirsiniz. Bonsai şekli verilir, bolda çiçek açar!

aydoner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-06-2011, 14:28   #434
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Ha bu dönemde gül açmış taze çeliklere de ihtimam gösterirseniz tutar. Problem olmaz.

Eski 09-06-2011, 14:31   #435
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Her şekilde çelikleri kasımda alın, ve bunları bahçeniz varsa direkt bahçeye dikin. Bulabilirseniz dışarda kalan 2-3 gözü de ahır gübresiyle kapatın. kış bitip bahar geldiğinde çiçekler size gülümseyecektir. Şubat mart aylarında aldığınız çeliklerin ancak %35'i tutar, aynı başaı için özel şartlar(sisleme, özel ortam) gereklidir. Naylona vs hiç ihtiyaç yok, çünkü gül dona dayanıklıdır.
Bir de bahçenizde mutlaka aşılayabileceğiniz basit türlerden birkaç tane olsun. çiçekçi ya da komşuda gördüğünüz alımlı çeşitleri hemen aşılar, bahçenizi rengarenk cennete çevirirsiniz. Benim 50 çeşide yakın oluşmuştu, askerlik, iş hayatı gitti hepsi.

Eski 09-06-2011, 14:44   #436
Ağaç Dostu

aydoner's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Araxlea Mesajı Göster
Gercekten merak ediyorum güllerin dikilmesinde neden Aralık ile Mayıs arası tercih ediliyor diger aylarda farklı tekniklerle gül yetistirmek mümkün değilmidir acaba ? Yalnız sunuda deneyimlerimle gördüm bahceye dikilen celikler saksıdakilerden daha cok verimli oluyor. Ve sendede öyle olmuş
Elbette çelik değiş tokusu yapabiliriz hayırlısıyla acsında güllerimiz (:
Gül oldukça basit köklenen bir türümüz. Kasımda alınan çelikler iki ayda kallus adı verilen köklenmenin başlangıcı olan mantar dokuyu oluşturuyor. Şubat-mart döneminde ortalık ısındığında ise kökler tam teşekkül edip çiçekleri nisanda açıyor. Siz martta çeliği alıp toprağa koyduğunuzda su rejimi iyi olmuyor, sıcaklık kurutuyor vs üçte ikisi gidiyor.
Ama sera ortamında sisleme vs mümkünse perlit-torf karışımıyla 12 ay çelik köklendirebilirsiniz.
Hatta haziran ayında kardeşim gittiği yerlere benim çiçeklerden götürmüştü, gülün görünümü bozulunca vazodan alıp iyi toprağa dikmiş, tamamı tutmuştu.

Eski 21-06-2011, 21:17   #437
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2011
İnternetten aldığım gül tohumlarını denemek amacıyla toprağa ektim bakalım sonuç ne olacak?

bmfidan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2011, 22:27   #438
Ağaç Dostu

Teşekkürler aydoner bey cevabınız için...

Eski 25-06-2011, 03:28   #439
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-10-2010
Gül Beyaz ve Sarı

Beyaz ve Sarı Gül

Eklenen Resimler

gulcingiller beğendi.
esracer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2011, 23:20   #440
-

Giriş Tarihi: 25-06-2011
selam,
benim gül çiçeklerimin üzerinde lekler olusuyor. Pembe ve beyaz gülümde vardi simdi kirmiziya da bulasti.
3 gülümde tirmanici gül cinsinden.

Yaprakta kara leke vardi onun icin mantar ilaclamasi gecti ama bunlara bir çözüm bulamadim.
eminönündeki satıclara sordum onlar ellerinde var olan ilaci satma derdinde.

Bu bir hastalik midir yoksa yetersiz beslenme midir.

tesekkurler

ilyasz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2011, 16:37   #441
Ağaç Dostu

Arkadaşlar elinde sarmaşık beyaz gül olan var mı? İnternetten iceberg rose diye buldum. http://www.mooseyscountrygarden.com/...erg-roses.html
Ama çevremde kimsede görmedim.

Eski 06-07-2011, 21:15   #442
-

Giriş Tarihi: 25-06-2011
Alıntı:
Arkadaşlar elinde sarmaşık beyaz gül olan var mı? İnternetten iceberg rose diye buldum. http://www.mooseyscountrygarden.com/...erg-roses.html
Ama çevremde kimsede görmedim.
evet bende var ingiltereden aldim.

ilyasz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-07-2011, 21:44   #443
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ilyasz Mesajı Göster
evet bende var ingiltereden aldim.
Çeliğini satarsanız alabilirim...

Eski 30-09-2011, 22:53   #444
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Bu güle sahip olan kimse var mı
İnanıp inanmamakta kararsız kaldım da...

Name:  Rainbow-Rose21.jpg
Views: 34024
Size:  48.7 KB

.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2011, 21:47   #445
Ağaç Dostu

Lunlun's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Bu güle sahip olan kimse var mı
İnanıp inanmamakta kararsız kaldım da...

Eklenti 248952

.
Gerçek olsun olmasın çok güzel görünüyor, linktekiler de muhteşem. Bazıları photoshop hilesi gibi görünse de bazıları ben gerçeğim diyor sanki. Eğer gerçekten varsa bu güzellik, bir gün kendi gözlerimle görebilmeyi umut ediyorum.

Lunlun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2011, 15:29   #446
Ağaç Dostu

kartal124's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2010
Merhaba,
Okuduğum bir kaynakta aynen şu ibare yer alıyor.
"Güllerin odunlaşmış dallarından alınan çeliklerin uygun ortamda
köklendirilmeleriyle yeni köklü fidanlar elde edilir. Bu yöntemle elde edilen gül bitkisinin toprak altı ve toprak üstü kısımları aynı tür bitkiden oluşur. Çelikle üretilen fidanların ömrü 4 yıldır. 2-3 yıl sonra toprak yorgunluğu ortaya çıkar. Bu yöntemle elde edilen güller diğerlerine göre daha az dayanıklı, zayıf ve hastalıklara duyarlıdır. Çelikle üretilen güllerin çiçekleri de küçüktür."

Burada özellikle "çelikle üretilen fidanların ömrü 4 yıldır" ibaresi kafama takıldı.Yani biz çelikle bir gülü üretsek o gül 4 yıl sonra ölecek mi? Bu konuda bilgi sahibi olan varmı?

kartal124 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2011, 16:42   #447
Ağaç Dostu

Sn Kartal124 ben tecrübelerime dayanarak söylüyorum dedemle beraber 7 yaşındayken güllerden bir sürü çelik alıp dağıttık. Komşumuza verdiğimiz çelikler yıllardan beri yaşıyorlar bazıları 6-7 cm çapına kadar gelişti. Güllerinde küçülmesini sanmıyorum zaten çeliklerin alınmasının sebebi ise anaç bitkiyle aynı özellikleri taşıyan yeni yavru bitki elde etmektir.

Ama benden daha tecrübeli olan üyelerimizin başına gelen olaylar vardır onlardan da yardım istemek en iyisi Saygılar

Eski 15-10-2011, 21:01   #448
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Sayın Jezebel'in resmini gönderdiği güller çok ilginç. Gerçekten böyle güller var mı? Varsa bahçede gerçekten bu şekilde üretilebilir mi?

sinasi6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2011, 21:03   #449
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-08-2008
Linkten gördüğüm kadarı ile bu şekilde oluşan Rainbow gülleri aslında gül yapraklarına farklı boya maddeleri uygulayarak yapılıyormuş. Yani gerçekte bu şekilde büyümüyorlar anlaşılan.

Düzenleyen sinasi6 : 20-10-2011 saat 18:23
sinasi6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 15:30   #450
Ağaç Dostu

münevver's Avatar

Giriş Tarihi: 25-11-2009
Arkadaşlar
Manisada köyümde bir komşumuzun bahçesinde pinpon topundan büyükçe tomurcukları olan tam açılmayan bir gül vardı. Neredeyse çüçekleri solma aşamasına gelinceye kadar hiç açılmıyordu. Ama çok yoğun çok hoş kokusu vardı. Komşumuz onu ateş gülü diye biliyordu.Yıllardır o gülden hiçbiryerde rastlamadım. Rengi açık pembeydi. Acaba böyle bir gülü olan var mıdır?

münevver Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024