agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni539Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 15-05-2016, 10:26   #1351
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Güneşli yerde dursun Çiçek açar. Bol güneş sever. Her yeni sürgün dalın ucunda çiçek oluşur. Çiçek açtırmak için, yaprak diplerinde gözler olan yaprağın üstünden budayın. O göz büyümeye başlar çiçek verir. Çiçeği 1-2 gün açık kalır sonra sararmaya başlar. Çiçek açan dalın alt yaprak diplerinde göz bulabilirseniz üstünden yoksa bir yaprağın üstünden kesin.

Jezebel beğendi.
Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2016, 13:01   #1352
Ağaç Dostu

Fullerimiz açıyor. 2-3 gün kadar sürüyor. Kısa da olsa görüntüsü ve nefis kokusu çok güzel.

Eklenen Resimler

Eski 12-08-2016, 15:50   #1353
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Açacak ya sabah akşam başındayım

Name:  FUL2.jpg
Views: 1733
Size:  38.1 KB

Bu da çelikten fulüm, ölmedi, yaşasın.

Name:  FUL1.jpg
Views: 1514
Size:  29.4 KB

Oluyormuş demek ki.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2016, 12:08   #1354
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Gece açtı

Name:  image.jpg
Views: 1547
Size:  42.5 KB

Kokusu kareye sığmadı

Eski 28-12-2016, 23:58   #1355
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-08-2016
Çelikten nasıl ürettiniz acaba.ben denedim ama başarılı olamadım acaba bir püf noktası mı var

Jezebel beğendi.
Gülizar ş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2017, 17:53   #1356
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Sayfayı canlandırmak adına benim geçen sene açan ful çiçeklerimin resmini paylaşıyorum. İnşallah bu sene de aynı başarıyı sağlar.

Eklenen Resimler

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2017, 10:15   #1357
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülizar ş Mesajı Göster
Çelikten nasıl ürettiniz acaba.ben denedim ama başarılı olamadım acaba bir püf noktası mı var

Havai köklendirme yöntemiyle köklendirenler var.
Ben klasik yöntemi kullandım, bir dal kesip suya koydum, köklendi

Eski 04-04-2017, 12:07   #1358
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Alıntı:
ben havai köklendirme yöntemiyle köklendirmiştim. Çok kolay oluyor hemde büyük bir bitkin oluyor. Ama köklendirme 2-3 ay sürüyor ama sağlam oluyor. Köklenmiş dalı kesiyorsun toprağa dikiyorsun o kadar.

Havai köklendirmeyi tavsiye ederim. Diğerinde acaba köklendirmi falan derdi yok bunda kesin köklenir. Tabii usulunu iyi bilmen lazım.

hodrimeydan89 beğendi.
Eski 19-05-2017, 14:24   #1359
Yeni Üye

Köklendime konusunda ki yardımlarınız için çok teşekkür ederim. Ablam taşınırken bahçesinde ki full'ü bana verdi köklenmiş bir full sahibi oldum sonunda .Kışı ölmekle kalmak arasında geçirdi. Daha doğrusu ben öyle sandım.Kışın yapraklarını döktüğünü bahar gelince fışkıran yemyeşil yapraklarını görünce anladım. Artık hergun üç dört kez terasıma çıkıp onu izliyorum. Sonunda tomurcukları da oldu.Şükürler olsun sonunda açacak derken önceki gun sabah kalkıp baktım ki tomurcukların en büyük ve gösterişli olanı yok.
Ne olduğunu anlayamadım bugun hala yerinde olsaydı açardı. Acaba kuşlar full yer mi? Böyle birşey başına gelen var mı. Bir gecede nasıl yok oldu tomurcuklar.??

Jezebel beğendi.
Eski 07-06-2017, 02:41   #1360
Yeni Üye

Şu anda öyle güzel açtı ki. Havai köklendirmeyi denedim . Fulüme kıyamadım şefloram iki taneydi.. Bir tanesinin şekilsiz uzayan bir dalında denedim. Başarılı olusam fulde de deneyeceğim. Acaba hangi ayda denemek daha başarılı oluyor ? Havalar ısındıkça zorlaştırır mı köklenmeyi ?

Eski 07-06-2017, 02:49   #1361
Yeni Üye

Sayın Jezebel suda köklendirmeyi hangi ayda denediniz? Bir kez Kasım sonu aralık gibi denemiştim başaramadım. Sizinle iklim konusunda aşağı yukarı aynı şartları yaşıyoruz en azından yazın . Kesilebilecek çok dalı yok da. Mutlaka başarmalıyım

Eski 23-07-2017, 14:27   #1362
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Alıntı:
Sayın Jezebel suda köklendirmeyi hangi ayda denediniz? Bir kez Kasım sonu aralık gibi denemiştim başaramadım. Sizinle iklim konusunda aşağı yukarı aynı şartları yaşıyoruz en azından yazın . Kesilebilecek çok dalı yok da. Mutlaka başarmalıyım
Özür dilerim, sorunuzu geç fark ettim.
Öncekini köklendirmeyi hatırlamıyorum ama şu an çok değer verdiğim bir kardeşim için 5 çelik köklendirmeye aldım. Sonuçları paylaşırım sizin için.
An itibarı ile üzerinde çiçek dolu.
Kokusu gece ve gündüz tarifsiz.
Gül kokusu yanında çok sönük kalıyor, uzaktan buram buram, dalga dalga geliyor.

Name:  gd1.jpg
Views: 1147
Size:  34.6 KB

Name:  gd2.jpg
Views: 1097
Size:  26.7 KB

Name:  js&ch.jpg
Views: 1158
Size:  47.5 KB

Umarım sizin de olur.
Buralarda 5 liraya salı pazarı çiçekçisinde var, ama insan kendi köklendirince daha bir mutlu oluyor.
Püf noktası yeşil soda şişesinde su içinde köklendirmek.

Eski 23-08-2017, 10:48   #1363
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2017
Merhaba,
Artık bende domates kabuklarını ful'umun dibine bırakıyorum sonucu bekliyorum bakalım.

Eklenen Resimler

Düzenleyen yagmurkokusu : 29-08-2017 saat 12:09
yagmurkokusu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2017, 20:22   #1364
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Giriş Tarihi: 13-07-2014
Merhaba ful severler.Bende mart gibi almıştım.Sonra sıcaklar başlayınca her yerinden sürgün vermeye başladı.Ama sadece geçen ay çiçek verdi üç tane.Onu koklayınca işte budur dedim.Ama ertesi gün kararma başlayınca çok şaşırdım.temas etmediğim halde bir gün sürdü.ama çok rüzgar vardı oda temas sayılırmı acaba.Çok hevesimi kırdı yoksa birsürü çelik yaparım diyordum.o 3 çiçekten başkada görmedim hala.Aksi gibi dört tane dip sürgünü verdi ve hızlı gelişiyor

nanemolla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2017, 14:30   #1365
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Kırmızı örümcek olduğunu düşündüğüm akar yüzünden biraz budadim birazda yapraklarını seyreklestirdim.ve ıslak mendil paketiyle oturdum önüne ve geriye kalan yaprakların altlarını ovuşturarar sildim.Haftaya tekrarlarım sanırım yumurtadan çıkanlar **** gözümden kaçmış olanlar için.

Eski 20-10-2017, 15:21   #1366
Ağaç Dostu

Çiçekleri 1-2 sürer. Güller gibi uzun süreli olmaz. 44. sayfa 1300 noda daldan sürgün verme fotoğrafı var. Çiçek almanız için yaprak diplerinde ve dallarda göz olan yerden kesip sürgün verdireceksiniz. Çiçekler yeni sürgün dalın ucunda oluşur. Dip sürgünü olan yerden baharda uyanmadan ayırıp yeni kök yapabilirsiniz.

nanemolla beğendi.
Eski 20-10-2017, 15:58   #1367
Ağaç Dostu

celalim01's Avatar

Giriş Tarihi: 20-09-2013
Hiç bilgim olmayan ama güzel bir çiçek. Buralarda bulma şansım olmamıştı daha önce. Sonrasında ise aramadım. Size kolaylıklar dilerim.

nanemolla beğendi.
celalim01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2017, 19:06   #1368
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Kırmızı örümcek olduğunu düşündüğüm akar yüzünden biraz budadim birazda yapraklarını seyreklestirdim.ve ıslak mendil paketiyle oturdum önüne ve geriye kalan yaprakların altlarını ovuşturarar sildim.Haftaya tekrarlarım sanırım yumurtadan çıkanlar **** gözümden kaçmış olanlar için.
Sevgili nanemolla, ıslak mendili denemedim ama sabunlu bezle silmek bir süre rahatlatıyor, bir süre sonra bakarsınız yine bir, ya da daha fazla yaprak bozulmaya başlıyor. Bu yaz küçük limon fidanımın başı dertte.
Ölçüsünü unuttum ama, faraziye konuşursak, bir lt suda 1 yemek kaşığı acı pul biberi bir iki taşım haşlayıp tülbentten süzecek, biberleri çöpe atacaksınız, süzdüğünüz acı kırmızı suya bir yemek kaşığı arap sabunu ekleyip eriteceksiniz, bu suyu püskürtücüye alıp yapraklara püskürteceksiniz. Ağzınızı burnunuzu koruyun alerji yapmasın. Ya da Ziraatçı dostlar size ilac tavsiye edecekler onu da korunarak uygulayacaksınız. Ben son yaseminimi sonunda kaybettim, ne yazık artık akdeniz yaseminim yok. Ne ful yasemini ne Madagaskar yasemini Akdeniz yaseminin yerini tutmuyor. Kırmızı örümcek kötü bir hastalık, geçmiş olsun.
Sizin takma adınız bana benziyor, solunum yolları alerjisi yüzünden doğma büyüme ve ihtiyarlama dahil tam ve gerçek bir nanemollayım.

nanemolla beğendi.
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 07:16   #1369
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Sn s.toprak önerileriniz için teşekkürler.O biberli karışımı ne zaman denesem agzımı burnumu kapasamda yinede genzim yandı ve alerjimi tetikledi(çiçeklerin başından ayrılmayınca yinede etkileniyorum sanırım).Yapraklarını az bıraktığım için gözlemlemem ve silmek daha kolaylaşıyor.Ama sabunlu bez ıslak mendilden daha iyi olabilir denemeye değer.Ve asıl sizin hastalığınız bana benziyormuş : ) benimde ağız içi ve boğaz ödemi yapan bir alerji meselem var.Birseyi koklarken ya da yerken çok dikkat etmem gerekiyor .Allah sağlık versin hepimize ne diyelim.

Eski 26-10-2017, 14:13   #1370
Ağaç Dostu

s.toprak's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nanemolla Mesajı Göster
Sn s.toprak önerileriniz için teşekkürler.O biberli karışımı ne zaman denesem agzımı burnumu kapasamda yinede genzim yandı ve alerjimi tetikledi(çiçeklerin başından ayrılmayınca yinede etkileniyorum sanırım).Yapraklarını az bıraktığım için gözlemlemem ve silmek daha kolaylaşıyor.Ama sabunlu bez ıslak mendilden daha iyi olabilir denemeye değer.Ve asıl sizin hastalığınız bana benziyormuş : ) benimde ağız içi ve boğaz ödemi yapan bir alerji meselem var.Birseyi koklarken ya da yerken çok dikkat etmem gerekiyor .Allah sağlık versin hepimize ne diyelim.
Sevgili nanemolla, sabunlu bez ıslak mendilden iyi midir bilemeyeceğim, çünkü ıslak mendil de bilmediğimiz bir şeyler olmalı ki, leke çıkarıyor.Sabunlu bezin etkisi geçici. Bu durumda biberli karışımı tabii ki kullanamazsınız, kullanmayın da zaten. Bana da bütün kokular dokunuyor. Geçmiş olsun, Allah sağlık versin demekten başka elimizden bir şey gelmiyor, yasemininiz de dilerim iyileşir. Ona da iyileşmesi dileğimle geçmiş olsun diyorum.

nanemolla beğendi.
s.toprak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2017, 15:13   #1371
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Size etkili bir ilaç söylüyorum. Ama dikkat etmelisiniz. Fazlası bitkinin yapraklarını kurutur. Ama bitkiye birşey etmez. Haşarat falan kalmaz. Dikkat edin fazla püskürtmeyin.

1 Lt. su
1 diş sarımsak (ezip suyunu katacaksınız.) Aman dikkat. Fazla sarımsak yaprakların kurumasına neden olur.
1 çorba kaşığı arap sabunu
birkaç damla bulaşık deterjanı
1 çorba kaşığı kırmızıbiber ( az bir suda bekletin. iyice suya geçsin özü. süzüp katacaksınız).

Eğer çok fazla böcek varsa bitkide 2 çorba kaşığı yağ koyup öyle deneyin. Yağ ilacın bitkinin üstünden akıp gitmesini engeller. Ama yağ bir süre sonra yapraklarda kirlenmeye yol açar.

Eski 26-10-2017, 15:36   #1372
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi poweralpha Mesajı Göster
Size etkili bir ilaç söylüyorum. Ama dikkat etmelisiniz. Fazlası bitkinin yapraklarını kurutur. Ama bitkiye birşey etmez. Haşarat falan kalmaz. Dikkat edin fazla püskürtmeyin.

1 Lt. su
1 diş sarımsak (ezip suyunu katacaksınız.) Aman dikkat. Fazla sarımsak yaprakların kurumasına neden olur.
1 çorba kaşığı arap sabunu
birkaç damla bulaşık deterjanı
1 çorba kaşığı kırmızıbiber ( az bir suda bekletin. iyice suya geçsin özü. süzüp katacaksınız).

Eğer çok fazla böcek varsa bitkide 2 çorba kaşığı yağ koyup öyle deneyin. Yağ ilacın bitkinin üstünden akıp gitmesini engeller. Ama yağ bir süre sonra yapraklarda kirlenmeye yol açar.
Sn poweralpha zaten ben bu dediğiniz karışımı yapıp sıkmıştm bitkilere ama biraz önünü alıyor sadece.Zaten çok minik olduğu için gözden kacabiliyor ve hepsini öldürdüm zannediyorsunuz ama çok geçmeden sizinle dalga geçtiklerini görüyorsunuz.: ) İlaç kullanmaktan da çekiniyorum açıkçası ilacı başkalarına sıktırsam bile çiçekleri gün içinde çok sık ziyaret ettiğim için solunum yoluyla alerjimi tetikler diye korkuyorum.Ama bu mekanik temizlemede ısrarlıyım şuan.soğuklar iyice gelip saklanma yerlerine girmeden devam edeceğim inşallah.eğer seneye bu belalıları görmezsem işe yaramış olacak umuyorumki: ))

sevdam beğendi.
Eski 26-10-2017, 16:49   #1373
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Bu karışım bende işe yaramıştı. Yaramamasına imkan yok. Bu da yaramazsa kimyasal kullanmalısın ne yazık ki.

sevdam ve nanemolla beğendi.
Eski 26-10-2017, 18:16   #1374
Ağaç Dostu

nanemolla's Avatar

İşe yaramıştı derken bir daha kırmızı örümcek zararlısıni hiç görmedinizmi?ilginç.
Peki siz kırmızı örümcek içinmi kullanmıştınız yoksa bitki bitler için falan mı.ve ne zamandır görmüyorsunuz bir kaç ay oldumu ?

sevdam beğendi.
Eski 27-12-2017, 18:10   #1375
Yeni Üye

yeşil şişeye koydum bakalım *** köklenir

Eklenen Resimler

Eski 08-05-2018, 21:04   #1376
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Yasemin

Yasemin oldugunu düşündüğüm ve inanılmaz güzel kokan bu çiçek komşunun bahçesinde.. yasemin degil mi yanılmıyorum?

Eklenen Resimler

yagmurkokusu beğendi.
ecznecla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 21:14   #1377
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecznecla Mesajı Göster
Yasemin oldugunu düşündüğüm ve inanılmaz güzel kokan bu çiçek komşunun bahçesinde.. yasemin degil mi yanılmıyorum?

Filbahri

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2018, 21:20   #1378
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SDurul Mesajı Göster
. Çok teşekkür ederim. İlgili başlıkta araştırayım. Balkonum için çelik aldım komşu bahçeden..

ecznecla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2018, 09:57   #1379
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 26-04-2018
Sevgili çiçekseverler,
3 sene önce internetten Arap Yasemini diye aldığım yasemin, bahçemdeki katmersiz ve küçük çiçekli yaseminle aynı çıktı. Oysa ben bu sayfalarda gördüğüm iri çiçekli ful yaseminden istemiştim. Burada gördüğüm kadarıyla yaprakları da benim yaseminlerimden farklı, bu bilgiyle fidanlık fidanlık gezdim ama ful yasemini hiçbir yerde bulamadım.
Acaba aranızda bana kargoyla bu ful yasemin çeliğinden gönderebilecek kimse var mı)
Kargo ücreti bana ait, sizlere bir tek fulünüzden bir dal kopartıp kargolamak kalıyorr.Çok rica etsem Lütfeeen desem

yagmurkokusu beğendi.
acakmak79 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2018, 21:29   #1380
Yeni Üye

size yollayacağım ama şu an daha erken havalar biraz serinlesin öyle valla memlekette kimin bahçesinde ful var tesbit etmiş durumdayım) illaki birinden keseceğim sizin için

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 08:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024