agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2018, 15:37   #1471
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-12-2016
pazardan aldığım melisayı öldürdüm
sanırım toprağa çok gübre koymuşum

y.sule Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 15:10   #1472
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-09-2018
maşallah çiçek gerçekten çok güzel olmakla beraber acaba rica etsem bir çelik gönderebilmeniz mumkun mu

ahretin_golgesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 21:45   #1473
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Bende baharda ,tıpkı y.sule gibi pazardan aldığım canım melisamı, bir an önce çiçeklerini göreyim diye gübre şerbetiyle kuruttum. O dönem saksı değişimi de yapmıştım. Artık ondan mı gübreden mi kurudu gitti çiçeğim. Hala atamıyorum. Bir umut belki yeşerir diye her gün gidip gelip bir bakıyorum.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2018, 13:21   #1474
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-09-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Ful Sokağı Mesajı Göster
Ben bu fotoğraftaki mantarları çözemedim...
onlar olgunlaşan tohumları

soganlibitkiler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2018, 13:24   #1475
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi alifiliz Mesajı Göster
cümlenize merhaba!
izmir den yeni katıldım,ismim Ali.sitenizi 2,3 gündür izliyorum muhabbet ve konular baya hoşuma gitti,izin verirseniz ben de katılmak isterim...
agaçlar.net'e tesadüfen girdim ve mum çiçeği hakkındaki yazılarınız beni çocukluğuma götürdü.anneanne min evinin girişin de vardı ve eve girince mis gibi kokusuyla bizleri ilk o ağırlardı.hala gözümün önündedir o çiçek ve belkide sonraki zamanlardaki çiçeğe olan hayranlığımın sebebidir.sonraları dayımın geçirdiği bir rahatsızlıktan dolayı kullandığı ilaçların yarattığı koku alerjisi nedeniyle anneannem onu bir komşusuna vermek zorunda kaldı.
Gelelim yumurta kabuğuna;
ful çiçeği de eski evlerin nadide bir süsü idi ve onunla da ilk tanışmam gene rahmetli anneannemin sayesindedir.ful çiçeği malumunuz çok güzel kokar,boyu pek uzamaz çiçeği dik tutmak için eskiler destek olsun diye yanına kargı sokarlardı ve o kargının üzerine de yumurta kabuğu geçirirlerdi ki,çiçeği koklamak için eğilenler yumurta kabuğundan dolayı kargı yı farkedip gözlerine batmasın diye(tabi yaşlı kişiler için)işte yumurta kabuğun kerameti odur.
Neyse ilk yazım cok uzun oldu,sıktıysam özür dilerim.Tekrardan herkeze merhaba.
merhaba
bence çok aydınlatıcı bir bilgi bende okurken yazınızı ilkokul zamanlarına kadar gittim teşekkürler

Eski 06-09-2018, 13:31   #1476
Ağaçsever

bahcezar adlı vidyo sitemde geçen haftalarda Melisada havai köklendirme yöntemlerini anlatan bir çalışma,linkini yolluyorum arkadaşlar anlatımı ben yaptım iyi seyirler

Eski 11-12-2018, 13:56   #1477
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2018
Merhabalar,
Ankara'da evinde melisa yetiştiren kimse yok mu acaba? Tatilden getirdiğim melisaların hiçbirini tutturamadım, hevesim kursağımda kaldı. Elinde fazla yetiştiren, çimlendiren, köklendiren varsa seve seve talip olurum, çok çok mutlu olurum. Herkese selamlar..

NevaD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2018, 14:54   #1478
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi NevaD Mesajı Göster
Merhabalar,
Ankara'da evinde melisa yetiştiren kimse yok mu acaba? Tatilden getirdiğim melisaların hiçbirini tutturamadım, hevesim kursağımda kaldı. Elinde fazla yetiştiren, çimlendiren, köklendiren varsa seve seve talip olurum, çok çok mutlu olurum. Herkese selamlar..
10 yıldır aşık olduğum ve iç anadolu ikliminde yetiştirmeye çalıştığım bitkidir melisa. İlk zamanlar sizin gibi çok melisa yı kuruttum. Ama sonra yavaş yavaş yaşam isteklerini öğrendim. Şuan elimde tohum var zananedersem size göndereyim tohumdan yetiştirin daha iyi olur.

Düzenleyen prıtt : 12-12-2018 saat 07:30
prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2018, 15:34   #1479
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
10 yıldır aşık olduğum ve iç anadolu ikliminde yetiştirmeye çalıştığım bitkidir melisa. İlk zamanlar sizin gibi çok melisa yı kuruttum. Ama sonra yavaş yavaş yaşam isteklerini öğrendim. Şuan elimde tohum var zananedersem size göndereyim tohumdan yetiştirin daha iyi olur.
Gerçekten çok memnun olurum. Tohumdan yetiştirmenin özel bir yöntemi, dikkat edilecek durumlarını da bana söyleyebilirseniz, belki ben de sizin gibi zaman içinde alışır, çok sevdiğim bu bitkiden etrafımdaki kişilere bile çoğaltırım. İlginize çok teşekkür ederim. Ben forumda yeniyim. Hatta bu melisa için üye oldum. Siz beni yönlendirin. Haberleşmeyi nasıl yapıyoruz, adresi nasıl veriyorum? Özel mesaj mı yazmalıyım?

NevaD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 13:42   #1480
Ağaç Dostu

arnavut biberi's Avatar

Giriş Tarihi: 29-09-2009
Daha önceki yıllarda severek yetiştirdiğim melisam ölmüştü, internette dolaşırken tesadüfen satışa çıktığını görünce aldım kendime bir tane, gelince de hemen saksısına yerleştirdim. İnşallah çabucak büyür, çiçeklenir de o mis kokularını akşam saatlerinde bol bol verir

Eklenen Resimler

Selma_321 beğendi.
arnavut biberi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2019, 14:48   #1481
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Merhabalar, kışın kuruyan melisa bu mevsimde yeşerir mi? Güney cephe balkonda 2 saksımda hiç yapraksız kuru dal şeklinde. Arkadaşım ''atma sakın yeşerir'' dedi. Yoksa pazarda küçük fideler satılıyor. Alsam mı beklesem mi?

Eski 21-02-2019, 20:11   #1482
ebd
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Merhabalar, kışın kuruyan melisa bu mevsimde yeşerir mi? Güney cephe balkonda 2 saksımda hiç yapraksız kuru dal şeklinde. Arkadaşım ''atma sakın yeşerir'' dedi. Yoksa pazarda küçük fideler satılıyor. Alsam mı beklesem mi?
2 senedir aynı korkuyu bende yaşıyordum. Eğer üzerinde birkaç yaprak kaldıysa korkmayın büyük ihtimalle canlanır ve çiçek açar. Ama kupkuru bir dala döndüyse yana uzayan küçük bir dalı kırın ucundan. Eğer içinde suyu varsa kök sağlamdır. Kuru odun gibi koptuysa

YeniBON beğendi.
ebd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2019, 22:33   #1483
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Maalesef kuru odun gibi. Hiç yapraksızdı zaten. İzmir'de bu yıl don olayı da olmadı. Hayret. Üzüldüm.

Eski 21-03-2019, 18:55   #1484
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Hayata merhaba.

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2019, 01:30   #1485
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Hayata merhaba.
Hepsi çimlenmez diye saksıya 5-6 adet tohum atmıştım. Minikleri görünce o heyecanla paylaşmak istemiştim. Fotoğrafta yaprakların kocaman görüldüğüne aldanmayın, çok minnacıktı.

Ancak yapraklar iyice belirginleşince, melisa olmadığını anladım.

Ne olduğunu da anlayamadım.

Eski 09-04-2019, 01:36   #1486
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Son hali böyle. Ne olabilir acaba?

Eklenen Resimler

Eski 09-04-2019, 20:37   #1487
Ağaç Dostu

Selma_321's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2016
Resimdeki bitki kesinlikle hardal sevgili derin35

Melisa16, derin35 ve ebd beğendi.
Selma_321 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2019, 22:30   #1488
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selma_321 Mesajı Göster
Resimdeki bitki kesinlikle hardal sevgili derin35
Çok teşekkür ederim Selma 321, melisa bitkisinden kendim topladığım tohumları direkt torfa diktim.

Hardal tohumu nereden geldi bilemedim. Belki kuşlar taşımıştır.

Siz yazınca hemen netten baktım. Faydalı bir yabani otmuş.

Selma_321 beğendi.
Eski 22-05-2019, 10:14   #1489
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2019
Melisa parfüm çalısı bitkisinde budama zamanı

Herkese Merhabalar.
Bir süredir hiç anlamadığım halde bitkilere merak saldım.Çekirdekten ya da tohumdan çimlendiripn kendim üretmek inanılmaz mutlu ediyor beni.Fakat çok yabancı oldugum cok fazla bilgi sahibi olmadıgım konular.Bu yüzden internette araştırırken bu foruma denk geldim ve sıkı takip ediyorum.yazılanlar bana çok yardımcı oldu bir çok konuda.Herkese çok teşekkür ederim.
Bir konuda net bilgiye ulaşamadım yardımınıza ihtiyacım var.Antalyada yaşıyorum.Balkonumda saksıda yetiştirdiğim parfüm çalısı bitkim var.Çiçeklenme başladı birkaç gündür ancak malesef sadece bitkinin iç kısımlarında az miktarda çiçeklenme mevcut.Üstlerde yeni sürgünler çıkıyor sürekli ancak hiç çiçek yok.Acaba budama yapmak çiçeklenmeyi artırır mı? Yoksa müdahale etmemek mi gerekir? Budamanın bu bitki için bir doğru zamanı var mı?Herkese şimdiden tesekkür ederim

agacsevdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2019, 10:39   #1490
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-05-2019
Fotoğraf yüklemeye çalıştım ama sanırım boyutu büyük geliyor beceremedim. Bitkinin tüm yüksekliği boyunca çiçek yok sadece alttan ortaya kadar iç kısımda çiçeklenme var. Yine aynı bölgede yapraklar sararıyor. Her gün bir iki tane sapsarı olmuş yaprak koparıyorum.ust kısımlar taze sürgün veriyor sürekli ama hiç çiçeklenme yok. Bundan 10 gün önce yesil minik böcekler oluşmuştu yapraklarda. Neyseki bitkinin gözünün içine baktigim için yayılmadan farkettim sarımsak arap sabunu pul biber kuru uyguladım yine internetten okuduğum sitelerden öğrenip.Kurtulduk gibi şimdilik görmüyorum böcek yapraklarda. Dun sivi bitki besini uyguladim. Bunun haricinde Sararma konusunda vr çiceklenmeyi artirma konusunda ne yapabilirim? Forumda 20.20.20 yapraktan besleme okudum. Nasıl kullanmam gerekiyor acaba bunu

agacsevdam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 14:37   #1491
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2018
Merhabalar,
Benimde mimozalarım 2 hafta önce çok güzel açtı ve bahçeyi mis gibi kokuttu ancan bir gün sonra tüm çiçekler döküldü ve çiçek açmıyor şu an.
Nasıl bir yol izlemeliyim?
Şimdiden teşekkürler...

fleylak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-07-2019, 19:05   #1492
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-06-2019
Herkese merhaba,
Geçen hafta internetten sipariş ettiğim mesila fidanlarını gelir gelmez saksılara diktim fakat hergün üzerinde sararmış yapraklar görmek üzüntü verici. Ayrıca yeşil yapraklarda bir sönüklük var.
Bursa Mudanya’da yaşıyorum. Saksıların bulunduğu konum sabahları kısmen güneşli kuzeydoğu yönünde.
Konu hakkında bilgisi olan arkadaşlar yorum yapabilirler mi?
Bu normal midir yoksa bir terslik mi var?
Neyi yanlış yapmış olabilirim?
Şimdiden çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

SGüngör74 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-10-2019, 22:57   #1493
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2019
Bizim apartmanın bahçesinde 3 adet kolonya çiçeği var. Onu nasıl çoğaltabilirim? Şimdiden teşekkür ederim

hatayliahmett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2019, 20:52   #1494
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hatayliahmett Mesajı Göster
Bizim apartmanın bahçesinde 3 adet kolonya çiçeği var. Onu nasıl çoğaltabilirim? Şimdiden teşekkür ederim
Çelikle çoğaltabilirsiniz

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2020, 00:35   #1495
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-07-2019
Arkadaşlar Melisa (Kolonya Çiçeğinde) havai köklendirme hangi mevsimde yapılır?

hatayliahmett Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-02-2020, 04:58   #1496
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-02-2020
selam arkadaşlar adana'da doğup büyüyen bir yörük kızı olarak bugün başka bitki araştırırken gördüğüm ve adını daha bugün öğrendiğim melisa çiceğini görünce tüm 25 yıl her akşam komşunun bahçesinde kokan ve annemin kızım ayıp gel bakma dediği halde çatıdan biraz daha fazla kokusunu hissetmek için kafamı sallandirip bir türlü kokusuna doymadığım çiçek evinde olana rica ediyorum benim içinde koklayın

acemi çiçek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2020, 19:46   #1497
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-10-2019
Çelikle Kasımda çoğalttığımız melisalarımızın yapraklarını bir bir düşüşünü izliyoruz biz de. Fakat Nasıl olduysa tohum mu düştü toprağa nedir yepyeni capcanlı melisa yaprakları boya gitmeye ve bir sürü yaprak vermeye başladı. Fakat çok nazlı. Hiç bir çiçek yok üstünde.Mart sonuna doğru belki görürüz diye beklemedeyim. Diğer bir çelik de geldiğinden beri suyun içinde ve hayata çok iyi tutunuyor. Öyle ki suyunu haftalarca değiştirmediğimiz oluyor. ama yüzlerce kökçük verdi saçaklandı iyice. Bir an önce toprakla buluşturmak lazım sanırım değil mi? Fotoğrafları önümüzde günlerde yollamak isterim.

arkarianjj Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2020, 09:43   #1498
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Melisa çalısının özel bir budama tekniği var mı acaba? Budanmayı sever mi yoksa dokunmayayım mı, geçen sene baya bi serpilmişti balkonumda ne yapsam bilemedim

yasinmetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2020, 17:01   #1499
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-07-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasinmetin Mesajı Göster
Melisa çalısının özel bir budama tekniği var mı acaba? Budanmayı sever mi yoksa dokunmayayım mı, geçen sene baya bi serpilmişti balkonumda ne yapsam bilemedim

Bahsettiğim melisam bu... Kışı kapalı balkonumda geçirdi. Budamaya ihtiyaç var kesin ama nasıl budamam lazım önerilernize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

derin35 beğendi.
yasinmetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-04-2020, 02:08   #1500
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yasinmetin Mesajı Göster
Bahsettiğim melisam bu... Kışı kapalı balkonumda geçirdi. Budamaya ihtiyaç var kesin ama nasıl budamam lazım önerilernize ihtiyacım var şimdiden teşekkürler
Sayın yasinmetin, mesajınızın üzerinden neredeyse bir ay geçmiş. Melisanızı budadınız mı bilemiyorum, ancak melisa çalısı çok çabuk boy atan bir bitki olduğundan derin budamaktan çekinmemeli. Tüm cılız, zayıf dallar temizlenmeli.

Budamakta geç kalınırsa da yapraklanıp büyür ama yazın çiçeklenme daha geç olur. (Yaz sonu gibi)
Bulunduğu iklim koşullarına göre değişiklik gösterse de mesaj yazdığınız tarih budama için en ideal zamanmış.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024