agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-05-2015, 17:28   #1411
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2015
merhabalar, tohumdan yetişen melisalarımız 2 aylık. acaba sonbahara kadar çiçek açar mı?

melisa62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 18:27   #1412
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-05-2015
Tohumdan melisa yetiştirmek

melisalarımız...

Eklenen Resimler

melisa62 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 20:41   #1413
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melisa62 Mesajı Göster
melisalarımız...
Sayın melisa62 melisa hızlı büyüdüğü için büyük ihtimalle çiçeğini göreceksiniz. İzmir'de mayıs-haziran ve ağustos-eylül aylarında olmak üzere iki kere çiçeklenir sizin de sonbahar başını beklemeniz gerekecek.

Laleci_03 ve samur beğendi.
gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-05-2015, 15:55   #1414
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-05-2015
Merhaba arkadaşlar geçen hafta çiçekçiden limon melisası aldım balkonum güneş görmüyor baya aydınlık oluyor ama pencerenin dibînde duruyor haftada 2 defa suluyorum gübresinide verdim boyu 70,80cm kadar şuan acaba güneş göremediği için çiçekleri açmamazlık yapar mı?

Fatih34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2015, 07:17   #1415
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fatih34 Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar geçen hafta çiçekçiden limon melisası aldım balkonum güneş görmüyor baya aydınlık oluyor ama pencerenin dibînde duruyor haftada 2 defa suluyorum gübresinide verdim boyu 70,80cm kadar şuan acaba güneş göremediği için çiçekleri açmamazlık yapar mı?
Fatih bey limon melisanın çiçeklerinden ziyade yaprağının kokusu güzeldir siz neden çiçek açsın istiyorsunuz ?

gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2015, 13:01   #1416
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 26-01-2011
melısa çiçeğinin kokusunu merak edip yakınımda fıdan satan yerlere uğradım ama malesef ne tohum ne fidan bulamadım internette stokta yok sanırım bulana kadar bekleyip sizi izlemeye devam edeceğim.

masal_naz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 12:02   #1417
Ağaç Dostu

Bugun tohum sipariş verdim, bu aylarda dikilebilir mi?
Fidan mı alsaydım acaba

Eski 02-09-2015, 12:36   #1418
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2011
Galeri: 7
Tohumlar cımlenır fakat gunes ısıgı yetersız gelebılır. fıdeyı soguk havalardan koruyabılırsenız sorun olmaz tohumları ekebılırsınız.

masal_naz beğendi.
İsmail Kuzucu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2015, 16:06   #1419
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İsmail Kuzucu Mesajı Göster
Tohumlar cımlenır fakat gunes ısıgı yetersız gelebılır. fıdeyı soguk havalardan koruyabılırsenız sorun olmaz tohumları ekebılırsınız.
ben tohum yerine fide siparişi vermişim 7 cm şimdi tekrar baktım geldiğinde ne büyüklükte bir saksıya dikmeliyim

NMel beğendi.
Eski 02-09-2015, 20:05   #1420
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Saksınız ne kadar kucuk olursa kok gelısımı o kadar ıyı olacaktır. Fazla buyuk saksıya ekmenıze gerek yok.

masal_naz beğendi.
Eski 04-09-2015, 04:21   #1421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2014
Merhaba, öncelikle ilk yorumdan 48.ci sayfadaki 1420. mesaja kadar yazılanların tümünü okudum. Bazılarının bu bitkiyle olan tecrübelerine tebessüm ettim, bazılarınınkine ise üzüldüm. Müthiş bir bilgi deryasına dönmüş bu forum, katılımcılarının sayesinde.. Yazılanlar sonunda içimde, geceleri bu çalıyı teneffüs etmek için karşı konulamaz bir istek oluştu. Çin'den online satış yapan bir siteden 1,5$ karşılığında 50 tohum siparişinde bulundum. Bakalım... Ekicez artık çin malı tohumu ya tutarsa diyerekten

Tekirdağ'da bir evimiz var. Evimiz ve bulunduğu sokaktaki tüm evler bahçeli. Herkes birbirine gidip çay içer sohbet eder v.s. Bu sokağın özelliği ise hep aynı yönden esinti alması. Aklıma bu sokağın başına güçlü kokulu bir bitki ekerek, akşam sohbetlerimizi daha keyifli hale getirmek geldi. Önce ıhlamur ağacı ekme fikriyle başladım, araştıra araştıra Cestrum nocturnum' e kadar geldim. Siparişim elime muhtemelen Eylül sonu gibi ulaşacak. Tohumlar filizlendikten sonra, bahçede olacaklar. Buradaki her eve dağıtacağım. Kalanları da 20 metre ötedeki sokağın başına ekmek gibi bir planım var. Büyük bir parfüm bombardımanı planlamaktayım

Bu mesajı yazma sebebim bu değildi elbette. Benim yazılanlardan cevabını edinemediğim birkaç sorum var.

Soru 1- Forumda birçok kişi tohumdan yetiştirmekte başarısız olduğundan bahsetmiş. Başaranların (Melisa62 Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum)) veya bu konuda bilgi sahibi olanların tohumdan başarı elde etmek için nelere dikkat etmesi gerektiğini söyleyebilir mi? Mesela sizin elinize ekim'de tohum geçse ne yapardınız? filizlendirmek için Mart ayını mı beklerdiniz yoksa hemen filizlendirerek, martta toprağa mı ekerdiniz? Bir de şu şekilde tohumları ekmek yeterli mi (https://youtu.be/IQVCiaCWwkw?t=1m4s) yoksa öncesinde tohumlar çökene kadar suda mı bekletilmeli?
Soru 2- Filizlendirmeyi başardım, bahçeye ektim yerini sevdi, büyüdü yazı bitirdi. Sonra..? Kışın ben bu bitkiyi dona karşı nasıl koruyabilirim? Okuduğum kadarıyla bu da büyük bir problem. Orhan Özbilgiç (Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum) ve Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum)), ayazkentli (Melisa, Kolonya çiçeği, Parfüm Çalısı (Cestrum nocturnum)) yöntemlerini gördüm. 15-20 cm kadar kısaltıp üzerini toprakla örteni de okudum. Benim aklıma şöyle bir fikir geldi. 2,5 lt lik üzerine konulur, onun üzerine de 5lt lik pet.. Petler arasında kalan aradaki hava, soğuğun etkisini kıracaktır diye tahmin ediyorum. Siz ne dersiniz?

Eğer şimdi(kasım 2015) filizlendirmem konusunda tavsiyeler olursa, ihtiyacım kadarını filizlendirir, kalanını isteyenlere yollayabilirim.

Ama bahar gibi ekilmesi gerekiyorsa benim göndermem pek mantıklı gelmiyor. Çinden siparişin ulaşması yaklaşık 3 hafta sürüyor. kargoya ödeyeceğiniz paraya, kapıya teslim 50 tane tohum sahibi olabilirsiniz. aliexpress te Cestrum nocturnum diye aratırsanız ilanı görürsünüz

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

YeniBON beğendi.
yatutarsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 05:32   #1422
Ağaç Dostu

Jezebel's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Galeri: 11
Pazarda 5 liraya fidanı var.
Bakın burada da var
melissa, kokulu bitki, parfüm ağacı, cestrum nocturnum | zenfide.com
Tohumla uğraşmaya değmez. İlla tohumdan ucuz olur diyorsanız bir bitki alın kendi bitkinizin tohumlarını çimlendirin.

Jezebel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2015, 14:55   #1423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Jezebel Mesajı Göster
Pazarda 5 liraya fidanı var.
Bakın burada da var
melissa, kokulu bitki, parfüm ağacı, cestrum nocturnum | zenfide.com
Tohumla uğraşmaya değmez. İlla tohumdan ucuz olur diyorsanız bir bitki alın kendi bitkinizin tohumlarını çimlendirin.
Eğer ilkbaharda olsaydık dediğiniz çok daha mantıklı gelirdi. Ama şuan önerdiğiniz satılmakta olan 7cm'lik fidesini de alsam, tohumla da uğraşsam gelecek yaza yatırım yapmış oluyorum. Zaten 1,5$ da aşağı yukarı 5TL ye tekabul ediyor. Ucuzluktan ziyade çimlendirip, komşularıma dağıtmak istiyorum. Eğer tohumlarla başarısız olursam şubat-mart gibi tavsiyenize kesinlikle uyacağım.

Ama hâlâ dışarıda kışı atlatmaları için ne yapmam gerektiğinden emin değilim. Dış ortamda kış atlatmış melissa sahibi forum üyelerden uygulamalarını dinlemek isterim.

yatutarsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2015, 12:29   #1424
Ağaç Dostu

dün aldığım melisamı torf ve perlit karışımına diktim
sizce yanındaki yeşil saksı gibi büyük bir saksıyamı dikeyim?
toprağının humuslu ve kumlu olması gerekirmiş,benim gibi torfa diken oldumu

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
Eski 21-09-2015, 17:03   #1425
Ağaç Dostu

melisam ölüyor yaprakları kararıyor gövdesinde beyaz benekler oldu ne yapıcağımı bilmiyorum

Eski 21-09-2015, 21:20   #1426
Ağaç Dostu

Son durum budur. Arap sabunlu solüsyon yaptım yaptaklarını yıkadım üzerinde beyaz sinek ve beyaz bitler var sanırım dipten budama yapacağım köklendirmeye çalıştığım yaseminde de aynı sorun oluştu çok üzüldüm en çok istediğim çiçeklerimi kaybediyorum sanırım

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
Eski 21-09-2015, 21:23   #1427
Ağaç Dostu

Yakın fotoğrafı

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
Eski 21-09-2015, 21:28   #1428
Ağaç Dostu

İsmail Kuzucu's Avatar

Gövdesinin fotoğrafını eklerseniz beyaz bitleri görürüz. Elledeğiniz zaman böcekler uçışlamaya başlıyor mu?

Yapraklardaki kuruma gayet doğal bitkinin yeri değişti. Sıvı gübre ile destekleme yaparsanız bitki kendine gelecektir. Torf içindeki besin miktarı az gelmiş olabilir. ( Yaşlı yapraklarda uçları kuruması.)

Bitkinin yaprakları fazla ıslak kalmasın gerekirse camın önüne koyun kurusun. Fazla nem mantari hastalıklara daveye çıkarır.

masal_naz beğendi.
Eski 21-09-2015, 21:57   #1429
Ağaç Dostu

Uçan beyaz sinek fazla yoktu bir, iki tane gördüm ama yaprak altında birkaç uçmayan beyaz bit vardı onları temizledim. Arap sabunlu solüsyondan sonra temiz suyla yıkamalımıyım.

Eklenen Resimler

Eski 25-09-2015, 15:27   #1430
Ağaç Dostu

Cevap gelmeyince dipten budadım. Hızımı alamadım yalova fidanlıktan çiçekli melisa aldım şuan koku hiç yok ilginç, akşam kokarmış. Üzerinde birsürü tohum var çok mutlu oldum tohumun biri beyaz diğerleri yeşil

Eski 25-09-2015, 15:45   #1431
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi melisa62 Mesajı Göster
melisalarımız...
bende bir melis olarak melisalarinizi begendim :-)

melis inanc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2015, 20:46   #1432
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
İki adet melisamız var. Yaz başında çiçek satıcısından satın aldığımda çiçeklenmeye başlamışlardı. Ancak sonra ne olduysa çiçekler döküldü. Koca yaz geçti çiçek geçen hafta yeni başladı. Gece olunca arada evin içine balkondan birisi koku püskürtmüş gibi oluyor. Salgıladıkları koku çok yoğun.

Bir önceki sene gene çiçekçiden aldığım iki melisayı kışın köke yakın budadım, gazete ve naylonlarla sarıp sarmaladım ancak genede donmaktan kurtaramadım. Bunlarında sonu aynımı olacak bilemiyorum. Soğuğa dayanamayan bir bitki ne yazıkki.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-09-2015, 20:00   #1433
Ağaç Dostu

Çok ağır kokuyor kokusu bence ıhlamura benziyor balkonda yoğun kokudan oturamadım

Eski 27-09-2015, 20:41   #1434
Ağaç Dostu

Mücevher Çalısı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi masal_naz Mesajı Göster
Çok ağır kokuyor kokusu bence ıhlamura benziyor balkonda yoğun kokudan oturamadım
Katılıyorum, kokusu çok ağır. Hacı Misi mi Hacı Yağı mı ne bir parfüm (?) var ona benzetiyorum ben. Antalya'da neredeyse her bahçeye dikilmiş ve geceleri dışarı çıkmak eziyet oluyor...

masal_naz beğendi.
Mücevher Çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-09-2015, 11:12   #1435
Ağaç Dostu

Eşim de aynısını dedi hacı yağı gibi kokuyor dedi

Eski 01-10-2015, 10:37   #1436
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bayram tatili boyunca sulama imkanı yoktu. Saksıda diplerine beşer litrelik su bidonu oturtarak gittik. İğne deliğinden (pet şişenin sadece altını delmiştim) bir tanesi azda olsa su alabilmiş diğeri kurumayacak kadar nem çekmiş yapraklarının yarısı sararmıştı. İki gündür üzerlerinde yapraklardan fazla çiçek oluştu. Arada susuz bırakmak iyi demekki.

Kokusunu azaltacak yöntem bulmak lazım ( balkonun rüzgar alan tarafına çektim saksıları esintiyle dağılıyor koku o zaman oh mis gibi koktu gene demeye başladık....)

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2015, 12:02   #1437
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-06-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Didegok hoşgeldiniz, yeni gelen arkadaşlar başlığında kendinizi tanıtırsanız seviniriz.
melisa çalısı güneş severmi evde camın önüne mi koymam gerekir yoksa gölgeye mi.?

evandevan5 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2016, 17:53   #1438
Yeni Üye

ElektroNet's Avatar

Giriş Tarihi: 08-02-2016
Öncelikle Sayın Zeytinci ve bilgilerini esirgemeyen tüm arkadaşlara sonsuz teşekkür ederim.
Melisa çiçeği ile 2 yıl önce tanıştım. Çiçekci bir arkadaşımdan çiçek aldığımda dikkatimi çeken minicik ama durumu pek iyi olmayan bir fide dikkatimi çekmişti bakıyordum ki çiçekçi arkadaşım senin evin bahçeli götür bahçene ek tutarsa güzel kokusu var demişti. Neredeyse ölmek üzere olan bu fidecik ile başladı Melisa maceramız. Küçük bir saksıya aktardım bahçemde yarı kapalı bir yerde muhafaza ettim hergün sabah akşam az az su verdim kendini toparladı ve şımardı. Kış geldi ev içine aldım salonda yerini sevmiş olacak ki kışın ortasında 3 gün parfüm kokusu aradım sonunda o yoğun parfüm kokusunun o minicik çiçeklerden geldiğini ve akşamları belirli sürede verdiğini fark ettim. Şimdi 2 yaşından biraz büyük dün dallarındaki beyazlanmış tohumlarını topladım. Maşallahı var 1 avuç tohum var ama tohumlar ile nasıl bir yol izleyeceğimi tam olarak bilmiyorum. Topladığım tohumları pamuklu bir bez üzerine serip kurumasını bekliyorum. Zannediyorum kuruduğunda dış kapsül denilen kabuklarından ayrıştırılıp içindeki asıl tokumlara ulaşmam gerekecek Sayın Zeytinci bu konuda kısa bilgiler vermiş aynen uygulamayı düşünüyorum. Forumdan geçen yıl üye olmadan birçok başlığı okuyup çelikleme yöntemi denedim ama bu konularda hiç deneyimim olmadığından başarılı olamadım. Şuan tohumlarını topladım hafif sararmış yapraklarını uzaklaştırdım ve ortam ısısı 10-15 derecelerde olan atölyemde cam kenarında güneş alacak şekilde muhafaza ediyorum. Tohumlardan yenilerini yetiştirebilirsem tüm bahçemde her bir köşeye yaymak istiyorum. İnanılmaz bir kokusu var ama biraz uzaktan olacak 1-2 metre yakında olduğunda insanın nefesini daraltacak kadar yoğun kokusu var. Bu bitkiyi çok beğeniyorum ve forum ile bu sayede tanıştım. Üye olmanın zamanı geldiğini düşüneren az evvel üye oldum. Aranızda olmaktan çok memnunum ve 1 yılı aşkın süredir gizlice bilgilerinden faydalandığım emeği geçen tüm arkadaşlara tekrar sonsuz Teşekkürlerimi sunarım. Selamlar, Sevgiler.
Ali Kemal

YeniBON ve Dutlubahçe beğendi.
ElektroNet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2016, 19:26   #1439
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2016
Melisa calisi var bende cicek acmiyor 1 metre boylarinda melisa calisinin bakimini okudum 20.20.20 gubre aldim. Fakat nasil uygulanicak herhangi bir bilgim yok. Nekadar suya nekadar katicam yapraktanmi yoksa sulama sejlimdemi vermeliyim?http://i.hizliresim.com/qB0yZR.jpg

Eklenen Resimler

mustafauzun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2016, 15:59   #1440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-08-2016
Ben Türkiyeden Almanyaya kokusu güzel oldugu icin ismini bile bilmedigim (Melisa) cicegi, babamin bahcesinden söküp topragiyla birlikte getirip saksiya ektik.
Resimlere bakarak ismini ögrendik.
Sorum türkiyedeyken cok güzel kokusu vardi burada sakliya ektik 1 hafta sonra yapraklari sararmaya ve dökülmeye basladi ve kokuka bitti. Her gün su veriyorum ama yanlismi yapiyorum bilemiyorum ve nasil yine canlandiralibirim.
Pek bilgim olmadigi icin sizlere basvurdum.
Resim ekliyemedim.
Simdiden Tesekürler.

Rmzn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024