agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2009, 11:08   #631
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Solucanlar toprağı işledikleri (havalandırdıkları) için faydalı yönleri de vardır. eskiden fazla solucan olursa sacıkıbrıs kullanırdım...

Bu soruyu bir bilene soralım başlığında sorunuz. Bitki zararlıları bölümüne bakınız. Uzman birinden fayda ve zararlarını öğrenelim. Ben de merak ediyorum. Bu bilgi forumda mevcut olması gerek.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2009, 11:11   #632
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi S-L-İ-H-A Mesajı Göster
Sayın Zeytinci;
Sizin gönderdiğiniz, tohumdan büyüyen İzmir Güzeli (adını öyle koydum)büyümeye devam ediyor.
Saygılar...
Hımm... Şu İzmir güzelini merak ettim.
Podyuma çıkarsanız da boyunu bosunu görsek

Eski 08-07-2009, 23:56   #633
Ağaçsever

S-L-İ-H-A's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Bakın bu İzmir Güzeli,malesef bir tanesi kaldı.İnşallah bunu büyütebilirim.Bakın, bu da Antalya Güzeli.Alabildiğine serpildi.Teşekkürler,sayın Zeytinci vede sayın Mutlu Kutlu...

Eklenen Resimler

S-L-İ-H-A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-07-2009, 12:17   #634
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. S-L-İ-H-A,

Tohumdan geliştiğine inanamıyorum. Çok güzeller. Belli ki çok iyi ellerde ve ikisi de şaslı. Bu yaz tadını çıkarınız

Seneye bütün tohumları size gönderiyorum. Yeşil parmaklı olduğunuz bende tescillendi. Ellerinize sağlık

Eski 09-07-2009, 13:40   #635
Ağaçsever

S-L-İ-H-A's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Teşekkür ediyorum.Siz söylemesenizde tohumlara taliptim(kendi kendime).Kayseri'de yetiştirme gayretindeyim.Tanıdık birinin bahçesine vermek istiyorum.Olup olmayacağını bilemediğim için,şimdilik kıyamam bunlara.Seneye gelecek tohumlardan inşallah.Şimdiden melisa tohumlarına sıraya girdim mi?
Selamlar...

S-L-İ-H-A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 11:29   #636
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-07-2009
arkadaşlar bende de 3500 adet köklenmiş melissa var...yalnız hiç birini satmayı düşünmüyorum...10,000 adet yapıp daha büyük araziye geçmeyi ve daha sonrada ufak bir damıtma tesisi kurup çıkan yağı ihrac etmeyi düşünüoyurm...yapraklarından kilo başı yaklaşık 30 tl kazanıyorum...ancak benden alan toptancı bunu 50 -60 arası baharatçılara satıyor..baharatçılarda 90 liraya satıyor...yalnız şu var baharatçılara gelen melissalar yabancı ülkelerden geliyor ve yaprağındaki etken madde damıtma sonrası % 95 düşüyor...elinize bir tutam melissa alın ve kokusu keskin limonvari bir kokuysa o ürün içilebilir...köklendirmeside çok olay...isteyene ayrıntılı öğretebilirim...sadece bir dal parçası ve orta derece bir toprak **** perlit yeterli...ben antalyada yaşıyorum ve çok iyi verim alıyorum...daha önce yalovada serada yaptım ancak bu kadar fazla verim alamadım...bunu yapacak arkadaşlara akdeniz iklim kuşağında yapmasını tavsiye ederim...1 bitki yaklaşık 1 mt2 alan kaplıyor ve sık sık dikebiliyorsunuz ve 1 bitki antalya şartlarında 4-5 kere hasat edilebiliyor.hasat başı 250-300 gr yaprak alabilirsiniz.sene sonunda 1 mt2 alandan 1 kilo verim alıyorsunuz demektir bu...yalnız aradan 2-3 yıl geçmesi lazım bu verime ulaşmak için ( kurumamış yaprak ağırlığı )..kısacası ne kadar çok kişi yaparsa o kadar çok yağ çıkartılır...bugün bayere mail attığınız zaman sizden yaprak değil yağ talep ediyorlar...kozmetik ve ilaç sanayisi bu bitkinin en büyük alıcısı...yalnız şunu da belirteyim normal melissa ekmeyin folia meliissae yani tıbbi olanını dikin...

vietcong Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 11:50   #637
Yeni Üye

bir de tohumdan üretimden bahsedilmiş..ben şuanada kadar tıbbi melisada bu kadar iri tohumlara rastlamadım...zaten netten yabancı kaynaklı sitelerdende böyle birşey olmadığını görebilirsiniz...çelikten üretim yaparsanız çok kısa zamanda ve çok az fire vererek köklendirebilirsiniz....dalları 10 cm civarında uç kısımlarından kesin ve perlite saplayın...günaşırı sulayın ve 15 20 gün içinde köklerine bir göz atın...yalnız bahar aylarında veya yaz mevsiminde yapın...köklenmiş bitkiyi saksıya veya direkt toprağa dikin..bu kadar basit..topraktada denedim ancak perlitteki kadar hızlı olmuyor ama yinede oluyor...birde gölge ortam tercih edin köklenme aşamasında..kök hormonu da kullanmanıza gerek yok..

Eski 10-07-2009, 12:59   #638
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vietcong Mesajı Göster
arkadaşlar bende de 3500 adet köklenmiş melissa var...yalnız hiç birini satmayı düşünmüyorum...10,000 adet yapıp daha büyük araziye geçmeyi ve daha sonrada ufak bir damıtma tesisi kurup çıkan yağı ihrac etmey
Ben bizim melisaların zehirli olduğunu biliyordum aman bu konuda bir açıklama yapınız lüften millet kaynatıp içmeye falan kalkar..

monser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2009, 16:37   #639
Yeni Üye

hayır kesinlikle zehirli diye birşey yok...yalnız ticari olarak avurpa piyasasında bizim melisalarımız tercih edilmiyor...florie melisea denen bi tür var bunu tercih ediyorlar...yalnız yerli melisanın kokusu az olur ve yağ oranı daha azdır...bu zehirli anlanına gelmiyor...floire melisa ise üklemize cezayirden gelmiştir...florie melisanın yaprağını elinize parmaklarınızla ovuşturduğunuzda elinize limon kokusuna benzer bi koku gelir...zaten melissaya ingilizler lemon balm da diyorlar...b

Eski 10-07-2009, 21:00   #640
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
hayır kesinlikle zehirli diye birşey yok...yalnız ticari olarak avurpa piyasasında bizim melisalarımız tercih edilmiyor...florie melisea denen bi tür var bunu tercih ediyorlar...yalnız yerli melisanın kokusu az olur ve yağ oranı daha azdır...bu zehirli anlanına gelmiyor...floire melisa ise üklemize cezayirden gelmiştir...florie melisanın yaprağını elinize parmaklarınızla ovuşturduğunuzda elinize limon kokusuna benzer bi koku gelir...zaten melissaya ingilizler lemon balm da diyorlar...b
Bugün denedim 2 tane yaprağı ovaladım evet limonumsu bir kokusu var yani bu bizim poşet olarak aldığı melisa çayımıdır? gerçi yine kaynatıp içmeye korkarım diğer arkadaşlar bakalım ne yorum yapacak,saygılar.

Eski 10-07-2009, 22:06   #641
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi monser Mesajı Göster
Bugün denedim 2 tane yaprağı ovaladım evet limonumsu bir kokusu var yani bu bizim poşet olarak aldığı melisa çayımıdır? gerçi yine kaynatıp içmeye korkarım diğer arkadaşlar bakalım ne yorum yapacak,saygılar.
bunda gerçekten zehirli denen hiçbir olay yok...kokusu olmasa dahi endişe etmenize gerek...kokusu olmaması demek dediğim gibi sadece yaprağındaki yağın çıkarılmış olmasından kaynaklanıyor...benim dikkat çekmek istediğim nokta baharatçılardan alırken kokusuna bakmanız sadece...etken maddeleri çıkarılmamış bir yaprak ****** en iyisidir...ben uzman değilim yaklaşık 9 senedir çok faydasını gördüm...özellikle sıkıntılı depresyonlu dönemli çok etkili..mide bulantısı gibi mide şikayetlerindede faydalı...kısacası şu diyorum yağı çıkarılmamışsa çok faydasını görürsünüz ha eğer yağı çıkarılmışsa da zehirlenmezsiniz sadece sıradan bir ''şifası alınmış bir ot'' içmiş olursunuz...

Eski 12-07-2009, 13:36   #642
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
bunda gerçekten zehirli denen hiçbir olay yok...kokusu olmasa dahi endişe etmenize gerek...kokusu olmaması demek dediğim gibi sadece yaprağındaki yağın çıkarılmış olmasından kaynaklanıyor...benim dikkat çekmek istediğim nokta baharatçılardan alırken kokusuna bakmanız sadece...etken maddeleri çıkarılmamış bir yaprak ****** en iyisidir...ben uzman değilim yaklaşık 9 senedir çok faydasını gördüm...özellikle sıkıntılı depresyonlu dönemli çok etkili..mide bulantısı gibi mide şikayetlerindede faydalı...kısacası şu diyorum yağı çıkarılmamışsa çok faydasını görürsünüz ha eğer yağı çıkarılmışsa da zehirlenmezsiniz sadece sıradan bir ''şifası alınmış bir ot'' içmiş olursunuz...
Sn vietcong,
Ben zaten melisa çayı içerdim ve bende sakinleştiri özelliğinden dolayıda özellikle uyku için iyi geldiğini biliyorum demekki bunun yapraklarını içsek daha etkili olacak siz nasıl yapıyorsunuz? kaç yaprak? kurutuyormusunuz?haşlamamı? demlememi içiyorsunuz? ayrıca bitki bizim elimizde olduğundan yağını kimse üzerinden alamaz herhalde üzerinde duruyorur saygılar.

Eski 12-07-2009, 15:07   #643
Ağaç Dostu

acemifüsun's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2009
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mine Pakkaner Mesajı Göster
Bu arada ben de melisa, parfüm çiçeği veya kolonya çalısı gibi isimler de verilen, muhtemelen en kuvvetli parfüme sahip bu kokulu çalı, cestrum nocturnum hakkında kısaca bilgi vereyim.

Cestrum nocturnum 3,5 - 4 m ye kadar boylanabilen, tropik veya subtropik bölgelerde yetişen herdem yeşil bir çalı. Hava sıcaklığı yeterli olmazsa yapraklarını döküyor. Çok açık yeşil tubuler çiçekleri var. çiçekler geceleri çok yoğun bir koku veriyor. Bitki aşırı rüzgara hassas. Birçok hibridi var.Hafif gölgeli ve korunaklı alanlarda daha başarılı sonuç veriyor. Tohumla, daldırma ile veya yeşil tepe çeliğiyle üretiliyor.

Bazı astım hastalarında ve allerjik bünyeli kişilerde aşırı, yoğun parfüm kokusunun tıkanmaya sebep olduğunu bizzat gördüm.Bitkinin görsel olarak hiçbir özelliği ve güzelliği yok, sadece geceleri verdiği koku yüzünden yetiştiriliyor.

Eklenti 1157

Çiçekli bir dalını keserseniz evde vazoda uzunca süre koku vermeye devam eder, yalnız suyuna biraz oksijenli su katın ki uzun dayansın.

Bu arada, bütün parçaları zehirli (dal, yaprak, çiçek vs.) Melisa da dendiği için tıbbi melisa ile kesinlikle karıştılmaması gerekiyor.

Bu durumda bitki çaylarını, bitkileri tüketirken ne kadar dikkatli ve bilgili olmamız gerektiği, kulaktan dolma bilgilere fazla itibar etmememiz gerektiği ortaya bir kez daha çıkıyor. Melisa çayı pek çok şeye iyi geliyormuş diye cestrum yapraklarını tüketmek çok riskli olur.

Bu arada cestrumların pek çok türü var. Aşağıda bizde de düzenlemelerde kullanılan iki türünü görmektesiniz.

Mor çiçekli cestrum (cestrum fasciculatum )

Eklenti 1158

kırmızı çiçekli cestrum (Cestrum elegans)

Eklenti 1159
Dostlar Sayın Mine Hanımın verdiği bilgiler var,bunları dikkatli okuyalım,kesinlikle zehirli deniyor,sevgiler.

acemifüsun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-07-2009, 18:53   #644
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemifüsun Mesajı Göster
Dostlar Sayın Mine Hanımın verdiği bilgiler var,bunları dikkatli okuyalım,kesinlikle zehirli deniyor,sevgiler.
işte bende bu yüzden söylüyordum zaten....

Eski 12-07-2009, 19:15   #645
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-04-2007
Galeri: 266
Melisa;

Eklenen Resimler

k0900 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2009, 09:20   #646
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
arkadaşlar bende de 3500 adet köklenmiş melissa var...yalnız hiç birini satmayı düşünmüyorum...10,000 adet yapıp daha büyük araziye geçmeyi ve daha sonrada ufak bir damıtma tesisi kurup çıkan yağı ihrac etmeyi düşünüoyurm...yapraklarından kilo başı yaklaşık 30 tl kazanıyorum...ancak benden alan toptancı bunu 50 -60 arası baharatçılara satıyor..baharatçılarda 90 liraya satıyor.
Sn. Vietcong,

Siz bu başlıklarda yalancı melissa diye geçen ve yaprakları limonsu kokan bitkiye bir göz atınız. Galiba sizin ki o. Yanlış isem düzeltiniz.

Biz burada parfüm bitkisi melissa (cestrum nocturnum) 'ni yazıyoruz. Yazınızdan bir girişimci çıkıp bizim melissanın üretimine geçer. Bakarsınız parfüm üretimi için tarımı yapılır...

İşte bilginin önemi. Insan hayatı hata kaldırmaz. Aman haa... Bir tatsızlık çıkmasın da...

Selamlar.

Eski 21-07-2009, 01:29   #647
Ağaç Dostu

agozce's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2007
Galeri: 4
Sayın zeytinci merhaba, gönderdiğiniz tohumlar bakın ne oldu? Çok çok teşekürler.Sağ olun, var olun.

Name:  DSC_1643.jpg
Views: 6577
Size:  39.5 KB

Name:  DSC_1645.jpg
Views: 6505
Size:  37.3 KB

Eklenen Resimler

gülenmelek ve defdef beğendi.
agozce Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 14:23   #648
Ağaç Dostu

sevim4's Avatar

Giriş Tarihi: 17-04-2009
Merhaba arkadaşlar elinde melisa tohum veya fazla fidesi olan arkadaşlar benimle paylaşırlarmı rica etsem?

sevim4 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2009, 17:26   #649
agaclar.net

Mine Pakkaner's Avatar

Giriş Tarihi: 06-01-2006
Galeri: 99
Çelik ve tohum paylaşımları için Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan Paylaşımı ve Takas başlığınız kullanmanızı rica ederiz.

Mine Pakkaner Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2009, 22:16   #650
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

[QUOTE=agozce;465796]Sayın zeytinci merhaba, gönderdiğiniz tohumlar bakın ne oldu?

Sn. agözce,

Ankara'da, inanılması zor.. Olağanüstü güzel bakmışsınız, ellerinize sağlık.
Anneleri 20 mayıs'dan beridir çiçekleniyor

Sizler de sağolun.

Eski 26-07-2009, 23:31   #651
Ağaç Dostu

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
..... yalancı melissa diye geçen ve yaprakları limonsu kokan bitkiye bir göz atınız. Galiba sizin ki o. Yanlış isem düzeltiniz.

Biz burada parfüm bitkisi melissa (cestrum nocturnum) 'ni yazıyoruz........
Selamlar.
Biz neyi büyütüyoruz, lütfen cevaplarmısınız

Yalancımı, yoksa?

Name:  IMG_3834.jpg
Views: 6382
Size:  69.6 KB

Name:  IMG_3835.jpg
Views: 6370
Size:  69.2 KB

Name:  IMG_3836.jpg
Views: 6819
Size:  66.8 KB

Eski 27-07-2009, 11:26   #652
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sizinki parfüm çalısı değil k090. "Oğulotu", "Melissa officinalis", şifalı bitkilerden, hani çayı sakinleştirici özelliğe sahip

Buradaki "Cestrum nocturnum" "Parfüm Çalısı". Çiçekleri gece parfümden de yoğun kokan çalı. Bunun kokusu sakinleştirici özelliğe sahip

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-07-2009, 11:36   #653
Ağaç Dostu

Teşekkürler, 644 nolu mesajdaki bitkide Melissa officinalis mı?

Aşağıdaki fotoğraftakinide melisa olarak büyütüyoruz

Eklenen Resimler

Eski 27-07-2009, 11:43   #654
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Bu "Parfüm Çalısı" , Ağustos ortalarında çiçeklenir diye düşünüyorum. Çiçeklendiğinde gece kokusunu duymamanız zaten imkansız. Kokuyu takip ederek, göreceksiniz ne demek istediğimi

644 tekini bilmiyorum.

Eski 27-07-2009, 11:44   #655
Ağaç Dostu

Tekrar teşekkürler.

Eski 27-07-2009, 16:59   #656
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi k0900 Mesajı Göster
Teşekkürler, 644 nolu mesajdaki bitkide Melissa officinalis mı?

Aşağıdaki fotoğraftakinide melisa olarak büyütüyoruz
Sn. K0900,

644 nolu olanı fotoğraf net değil ama yalancı melissa'ya benziyor. Sürgün uçlarında mor çiçek açan. Tıbbı aromatik başlığına bakınız.

652 nolu olan kesin parfüm çalısı (cestrum nocturnum).

Eski 27-07-2009, 21:40   #657
Ağaç Dostu

Teşekkürler.

Eski 09-08-2009, 17:29   #658
Ağaç Dostu

pembegül's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2008
Sevgili arkadaşlar buda benim kolonya melisam.

Eklenen Resimler

pembegül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2009, 20:47   #659
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Benim Melisam çok geliştiği halde henüz çiçeklenmedi. Yaz bitmeden yetişir mi dersiniz? Çiçeklenmeyi teşvik için yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Potasyum içerikli gübre işe yarar mı?

Eski 09-08-2009, 23:27   #660
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi limon Mesajı Göster
Benim Melisam çok geliştiği halde henüz çiçeklenmedi. Yaz bitmeden yetişir mi dersiniz? Çiçeklenmeyi teşvik için yapabileceğimiz bir şey var mıdır? Potasyum içerikli gübre işe yarar mı?
Sayın limon;
Aynı sorun bende de var. Çarşamba' da bahçemin bol güneş alan birbirinden yaklaşık 50 metre uzakta iki ayrı köşesine diktiğim ve sürekli balkonda(yani saksıda) duran, aynı fidan satıcısından aldığım melisalarımdan, saksıda olanı üç gündür çiçeklendi. Ama bahçede olanlar, saksıdakinden daha güçlü bir gelişme göstermelerine karşın, henüz çiçeklenmediler.
Burası, İstanbul' dan daha serin, daha nemli ve daha az güneşli bir yer. Ayrıca her üçünün toprağıda aynı. Dikim sırasında yanmış(çürümüş) koyun gübresi ile, yaklaşık aynı oranlarda bir karışım hazırladım ve kullandım. Buna rağmen sadece saksıdaki açtı.
Ben bu durumu saksıdaki toprak kütlesinin hacminin sınırlılığı nedeniyle, bahçedeki toprağa göre daha fazla ısınmasına bağlıyorum. Ümidediyorum, sizinki ile birlikte,birkaç, en fazla 5-10 gün sonra onlarda açacaklardır.
Demek istediğim, açmamalarının gübreden çok toprağın ısısı ile ilgili olabileceği.
Saygılarımla.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024