agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-03-2009, 12:07   #361
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi berduray Mesajı Göster
Bakın aynı dertler bende de var, hem zeytinlerim tatlanmadı hala zehir, hem de melisam yok

Toprak yoğurup neden yapıştırdınız anlamadım? Hava alıp çürümesin diye mi?

Burada torf başlığı var.

Sayfanın sonuna doğru.
Sayın Berduray,

Toprak yapıştırmamı bir yakınım söyledi,herhalde hastalık kapmasın diye...
Zeytin işine burada hiç girmiyorum topiğin selameti açısından..
Ben kestiğim dalları ektimki belki kazara köklenir isteyen birilerine veririm diye,**** tohumlar yeşerir.İnşallah olurda isterseniz bende size gönderirim (gerçi fidan kargoyla nasıl gider onuda bilmiyorum) Bu arada torf anladığım kadarıyla dışarıdan alınacak bir toprak gübre karışımı bir şey.Gerçi bende kışın yediğimiz sebze,meyve hatta kuruyemiş kabuklarını,odun talaş parçacıklarını taprağa karıştırıyorum,herhalde iyi ediyorumdur.saygılar.

monser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-03-2009, 15:32   #362
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Bugün Eminönü'nden iki tane bende aldım.
Birinin gövdesi kurşun kalem kalınlığında ve 1 metre boylarında. Ancak; sanırım yolculuğu sırasında soğuk etkilemiş. Zira yaprakları yeşilken kurumuş. Yani, bir bakıma şoklanmış. Gövde ve dip sürgünleri son derece sağlıklı. O nu 10 liraya aldım.
Arka da, bahçe tarafında daha ince gövdeli, 60 cm kadar boyunda ama yaprakları da canlı olanlarından da bir tane aldım. O da 5 lira.
Her ikisi de tüplü.
Bunlar benim hayatımda ilk kez gördüğüm çiçekler. Sizlerin paylaşımlarınızı buradan okuyarak büyüteceğiz inşallah.
İyi ki varsınız.

Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 22:19   #363
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi monser Mesajı Göster
Sayın Zeytinci,
Resimde görüldüğü gibi kestim melisa yı kestiğim yerlerede toprak yoğurup yapıştırdım..
Sn. Monser,
Budamanı yorumlamada acele ettim. Şimdi bakıyorum da biraz cömert davrandığını düşündüm. Senin Melisadan 5 adet daha çelik çıkar. Şöyleki;
1- Tepedeki çamurladığın göz hariç iki göz aşağıdan budarsan 1 çelik alırsın.
2- Dipteki sağ ve sol dalları çamur ucu hariç 2 göz altından kesebilirsin. İki çelik de ordan alırsın.
3- Ortadaki yan dalları ana dala yakın kesersen iki adet çelik de onlar yapar.

Yukarıdakileri yapmayayım dersen en alttaki iki adet sağlı sollu yan dalları kesip çıkarmanı öneririm. Çünkü o dalların dibinden kuvvetli filizler geliyor. Uçlardaki gözler önemini kaybedecek.

Selam ve saygılar.

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-03-2009, 22:31   #364
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Melissa tohumları

Arkadaşlar 10 gün önce ektiğim tohumların iki adedinin kendini gösterdiğini tespit ettim. İnşallah başarılı olur.

Bu arada geçen hafta sonu epey tohum topladım ve Melisamı budadım.

Yarın akşam ilgili başlıkta kargosu alıcıya ait ücretsiz tohum dağıtımı başlığı açacağım. Bu başlığı okuyanlar 24 saat torpilli olsun istedim.

Bazı tohumların zarfları bekletildikleri süre içinde yeşilden beyaza dönüşüyor ve içindeki tohumları olgunlaşarak esmerleşiyor.

Eski 11-03-2009, 15:48   #365
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. Monser,
Budamanı yorumlamada acele ettim. Şimdi bakıyorum da biraz cömert davrandığını düşündüm. Senin Melisadan 5 adet daha çelik çıkar. Şöyleki;
1- Tepedeki çamurladığın göz hariç iki göz aşağıdan budarsan 1 çelik alırsın.
2- Dipteki sağ ve sol dalları çamur ucu hariç 2 göz altından kesebilirsin. İki çelik de ordan alırsın.
3- Ortadaki yan dalları ana dala yakın kesersen iki adet çelik de onlar yapar.

Yukarıdakileri yapmayayım dersen en alttaki iki adet sağlı sollu yan dalları kesip çıkarmanı öneririm. Çünkü o dalların dibinden kuvvetli filizler geliyor. Uçlardaki gözler önemini kaybedecek.

Selam ve saygılar.
Selamlar,

O zaman daha teknik gidelim anlama açısından,resimde numaralandırdım dalları
birde üstten kesme çizgisi ekledim.Şu numaralı dalı kes... diye söylerseniz daha iyi anlarım yanlış bir şey yapmayayım,iki cılız dal vardı onlarıda kestim.
Gerçi benim derdim artık çelik değil,sağlıklı büyümesi.....çelik zaten 10 tane falan ektim saksıya tabi olurmu öyle bilmem.Tohumlarda kurudu bende isteyenlere gönderebilirim,siz o şekilde kapsül içindemi göndereceksiniz ayrıca bir kişeye 1 kapsül yeterlimi?.teşekkürler sağlıkla kalın.

Eklenen Resimler

Eski 11-03-2009, 16:27   #366
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn.Monser

1 ve 2 nolu dalları gövdeye yakın olan yeni sürmüş filizlerin 10mm. uzağından (çamurladığın tarafından) 45 derece kes. Ana gövde tarafında taze sürgünler kalacağı için mahsuru yok. Kısa kesimlerde sürgün teşvik edilir.
Mevcut haliyle bırakırsan dal uçlarına bitki boşuna çalışır. **** uçtaki gözü iyi besler. Senin zaten dibe yakın yeni sürgünlerin var. Kesim işini gül budamada tarif edildiği gibi yapın. Budama makası, 45 derece ve eğim sürgüne doğru değil ve sürgünden uzaklaşacak şekilde

3,4 ve 5 nolu yan dalların gövde taraflarında 1 göz bırak ve çamurladığın tarafında ve 10 mm mesafeden kes.

6 nolu tepeyi siyah çizgiden kes.

Çelikler 5 yeni Melisa demektir. Torfa **** torf/ perlit karışımına dikin.

Elimde 400 kadar tohum var. Herbir arkadaşa 20 şer kapsül (zarf) göndermek istiyorum. Herbir kapsülde en az 1 adet ençok 4 adet tohum oluyor.

Düzenleyen Zeytinci : 11-03-2009 saat 16:28 Neden: yazım düzeltildi
Eski 11-03-2009, 16:36   #367
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi orijin Mesajı Göster
Bugün Eminönü'nden iki tane bende aldım.
Birinin gövdesi kurşun kalem kalınlığında ve 1 metre boylarında. Ancak; sanırım yolculuğu sırasında soğuk etkilemiş. Zira yaprakları yeşilken kurumuş. Yani, bir bakıma şoklanmış. Gövde ve dip sürgünleri son derece sağlıklı. O nu 10 liraya aldım.
Arka da, bahçe tarafında daha ince gövdeli, 60 cm kadar boyunda ama yaprakları da canlı olanlarından da bir tane aldım. O da 5 lira.
Her ikisi de tüplü.
Sn Orijin,

Budama yaparak hırpalanmış dalcıklarından çelikle çoğaltabilirsin. Budadığın Melissan gençleşmiş olur. Şimdi budama ve saksı değiştirme zamanı.
Fotoğraflarını koyarsan arkadaşlar yardımcı olur.

Eski 11-03-2009, 18:41   #368
Ağaç Dostu

Orhan Özbilgiç's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2008
Galeri: 83
Alıntı:
Sn Orijin,

Budama yaparak hırpalanmış dalcıklarından çelikle çoğaltabilirsin. Budadığın Melissan gençleşmiş olur. Şimdi budama ve saksı değiştirme zamanı.
Fotoğraflarını koyarsan arkadaşlar yardımcı olur.
Sağolasın Zeytinci dostum;
Ben bunları Çarşamba' daki bahçeme dikmek için aldım. Hafta sonu götüreceğim. Hatta onlarla birlikte, inci çalısı, kelebek çalısı, ağaç minesi, alacalı zakkum da götürüyorum.
Önerinizi dikkate alıp, orada dikerken budayıp çelikleyeceğim.
Fotoğrafa gelince; makinam yok. Telefonumun çektiği resimler de pek kaliteli olmuyor. Şimdi Sayın Monşer'e yönelttiğiniz öneriler de benim içinde daha bir önem arzediyor.
Bu yaz inşallah bir fotoğraf makinası alıp, bir yıl önce oluşturmaya başladığım bahçemi resmedeceğim. Şimdiye kadar ağaç ve çiçeklere para harcamaktan makinaya para ayıramadım.
Tekrar teşekkürler.

YeniBON beğendi.
Orhan Özbilgiç Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-03-2009, 19:03   #369
Ağaç Dostu

nariçi's Avatar

Giriş Tarihi: 28-09-2008
Galeri: 8
Melisa da hiç yaprak kalmadı, bakalım yeniden filizlenecek mi? Avakado daha dayanıklıymış, aynı yerde olmalarına rağmen, o sapasağlam duruyor.

nariçi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-03-2009, 08:10   #370
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Baharı bekliyordur sn.Nariçi, hepimizin beklediği gibi. Hiç ölmüşünü görmedim, Allah göstermesin

Eski 12-03-2009, 16:36   #371
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
1 ve 2 nolu dalları gövdeye yakın olan yeni sürmüş filizlerin 10mm. uzağından (çamurladığın tarafından) 45 derece kes. Ana gövde tarafında taze sürgünler kalacağı için mahsuru yok. Kısa kesimlerde sürgün teşvik edilir.
Mevcut haliyle bırakırsan dal uçlarına bitki boşuna çalışır. **** uçtaki gözü iyi besler. Senin zaten dibe yakın yeni sürgünlerin var. Kesim işini gül budamada tarif edildiği gibi yapın. Budama makası, 45 derece ve eğim sürgüne doğru değil ve sürgünden uzaklaşacak şekilde

3,4 ve 5 nolu yan dalların gövde taraflarında 1 göz bırak ve çamurladığın tarafında ve 10 mm mesafeden kes.

6 nolu tepeyi siyah çizgiden kes.

Çelikler 5 yeni Melisa demektir. Torfa **** torf/ perlit karışımına dikin.

Elimde 400 kadar tohum var. Herbir arkadaşa 20 şer kapsül (zarf) göndermek istiyorum. Herbir kapsülde en az 1 adet ençok 4 adet tohum oluyor.
Sayın Zeytinci,
Tekrar tekrar teşekkürler değerli bilgi ve önerileriniz için.Yanlız salaklığıma verin tek bir şey daha soracağım " Budama makası, 45 derece ve eğim sürgüne doğru değil ve sürgünden uzaklaşacak şekilde" şeklindeki söyleminizi
ben aşağıdaki şekilde belirttiğim gibi anladım doğrumudur? çünkü tersi kesimde eğim aşağıdanda olsa yine sürgüne doğru olacağı için birde trt3 te rastgelmiştim bu kesim artık oradan bir şey çıkmaması için yanlışmıyım? oda nasıl oluyorsa kafam el vermiyor yani bir kesim şeklinin bu kadar önemi olması.sağlıkla kalın.

Eklenen Resimler

Eski 12-03-2009, 17:03   #372
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Monser,
Ekteki çizim gibi kesin. Ucunu kapatın.

Eklenen Resimler

Eski 13-03-2009, 14:56   #373
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Son şekli verdim Sayın Zeytinci,
çeliklerde arkadaki saksılara öylecene soktum toprağa artık bahtımıza,yardımlarınız ve önerileriniz için tekrardan teşekkürler,sağlıkla kalın.

Eklenen Resimler

Eski 16-03-2009, 10:27   #374
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Monser,

Budama uygundur.

Çeliklerin boylarını kısaltman iyi olur. Çelik miktarın artar. Çeliklerin üzerinde gövdesi haricinde ince dal bırakma. Toprağının üzerinde 1 göz olsun yeterli. Toprak nemli olsun, kurumasın.
Benim çelikler fotoğraftaki gibi.

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Eski 16-03-2009, 11:48   #375
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Sayın zeytinci,
Dediklerinizi herzamanki gibi uygulayacağım.Bu arada resimler çok ufak anlaşılmıyor ama bu kadar saksıyı melisa için mi ayırdının? bu arada benim tohumlar gümbürtüye gitti artık sadece çelikler kaldı, yağmurlu havada unutmuşuz yağmur oraya buraya saçmış.sağlıkla kalın.

Eski 16-03-2009, 12:20   #376
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Monser,

Çözünürlüğü küçük tutmuşum farkettim ve fotoğrafları koymakta tereddüt ettim. Tekrar çekerim. Bu arada onlar su bardağı büyüklüğünde hurda kağıtdan imal edilmiş özel fide/tohum kapları.

Tohumları dağıtıyorum. Yeni Melissa sever arkadaşlar bu başlığı şenlendirecekler. Hocalığa hazırlanın derim.

Eski 16-03-2009, 14:15   #377
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Zeytinci,
Siz varken bana ne düşer söylemek istemem ama elimden gelen yardımıda yaparım, çünkü bir şey yapıyorsam çok incik incik ederim gözlemlerimde iyidir her şeyide fotoğraflar arşivlerim bu yüzden benimde katkılarım olur herhalde hadi hayırlısı tohumunuza kuvvet.

Eski 19-03-2009, 21:23   #378
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Tohum

Sn Oyaman arkadaşım,

Tohum kapsülleri önce yeşil oluyor. Yeşil iken biraz beklemek gerekiyor içindeki tohumların kararması için. Daha sonra beyaza dönüyor. Beyazlaştığı zaman içindeki tohumcukların rengi siyahlaşıyor. Kapsüller tamamen siyahlaştığında içindeki tohum iyice kararmış oluyor.

Ben önceki mesajdaki resimde çimlenen tohumları, kapsüllerin rengi beyazlaştığında nazikçe kesip çıkararak ekmiştim.

Tohum bahsinde sorduğun sorunuzu cevapladığımı umuyorum.
Selamlar.

Eski 23-03-2009, 14:26   #379
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Alıntı:
Sn Oyaman arkadaşım,

Tohum kapsülleri önce yeşil oluyor. Yeşil iken biraz beklemek gerekiyor içindeki tohumların kararması için. Daha sonra beyaza dönüyor. Beyazlaştığı zaman içindeki tohumcukların rengi siyahlaşıyor. Kapsüller tamamen siyahlaştığında içindeki tohum iyice kararmış oluyor.

Ben önceki mesajdaki resimde çimlenen tohumları, kapsüllerin rengi beyazlaştığında nazikçe kesip çıkararak ekmiştim.

Tohum bahsinde sorduğun sorunuzu cevapladığımı umuyorum.
Selamlar.

Sn zeytinci tohumlarım bügün geldi, çok teşekkürler.Şİmdi ben bunları nasıl,ne zaman ve ne tür bir toprağa dikmeliyim...

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 15:06   #380
Ağaç Dostu

Nurcan Özgür's Avatar

Giriş Tarihi: 15-05-2008
sevgili zeytinci bugün tohumlarım geldi. Artık buradan okuyup takip ederek yetiştirmeye çalışıcam.

Tüm emeklerinize teşekür ederim hakınızı helal edin lütfen.

Nurcan Özgür Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 16:14   #381
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Tohum dikimi

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalina Mesajı Göster
Sn zeytinci tohumlarım bügün geldi, çok teşekkürler.Şİmdi ben bunları nasıl,ne zaman ve ne tür bir toprağa dikmeliyim...
Sn Mandalina,
Sn. zfkg,

Melissa, en sevdiğim kokululardan biridir. Çiçeği çok gösterişli olmasa da akıllı çiçeklerin başında gelir. Gündüz kendini tutar akşam olunca saldığı parfümü ile aklınızı başınızdan alır.

Karınca kararınca bu güzelin yaygınlaşması için yardımlarım oldu ve olacak. Bu da bizim paylaşım mutluluğumuz.

Saksı toprağını (torf) saksıya koyun. Sulayın. Üzerine kapsüllerinin içinden nazikçe çıkardığınız (çakı, tırnak yardımı ile) tohumları saksı üzerine ekin.

Tohumları kapatacak kadar daha torf koyun ve üzerini naylon/stretch film kapatın. Toprağını fıs fıs ile nemli tutun. Arada havalandırın. 2 ila 3 hafta içinde çimleneceklerdir.

Eski 23-03-2009, 17:02   #382
Ağaç Dostu

mandalina's Avatar

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Çok teşekkür ederim Sn zeytinci yardımlarınız ve tohumlarınız için.Burada o kadar çok bahseldiliyor ki kokularından sabırsızlanıyorum kokularını hissetmek için.Umarım başarabilirim...

mandalina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2009, 18:55   #383
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalina Mesajı Göster
Umarım başarabilirim...
Sn. Mandalina,

Toprağını nemli tutun. Odada sıcak ve ışıklı bir yerde olsun. Mutlaka size gülümseyecektir. 2,3 hafta sabır gerekiyor.

Eski 24-03-2009, 10:02   #384
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Tohumdan fideye yolculuk

Plastik bardaklarda büyüyorlar.

Eklenen Resimler

esemeral ve defdef beğendi.
Eski 24-03-2009, 12:18   #385
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Yanlız ne yazıkki bu bitki eylül ile birlikte koku vermeye başlıyor ve zannedersen ekim sonuna kadar sürüyordu.Niye bu kadar az sürer bir nedeni vardır elbet belki hep koksa bir kıymeti kalmayacaktı..

Eski 24-03-2009, 17:13   #386
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Yanlız ne yazıkki bu bitki eylül ile birlikte koku vermeye başlıyor ve zannedersen ekim sonuna kadar sürüyordu.Niye bu kadar az sürer bir nedeni vardır elbet belki hep koksa bir kıymeti kalmayacaktı..
Sevgili Monser.
Akıllı çiçek. Bütün gün koksa burnumuz alışacak. Parfümünün yerli adı ''Karakedi'' diye bir yerde okumuştum.

Kökü kuvvetlendikçe çiçeklenme süreci uzuyor sanırım. İzmirde ağustos ve kasım arası. Diğer bölgelerde ne zaman göreceğiz.

Eski 25-03-2009, 10:03   #387
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2006
Galeri: 33
Alıntı:
Bu doğrumu ya. Baya acele ediyorum o zaman ben Haziran gibi kokmaya başlar diye düşünüyordum.

some_at Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2009, 12:01   #388
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi some_at Mesajı Göster
Bu doğrumu ya. Baya acele ediyorum o zaman ben Haziran gibi kokmaya başlar diye düşünüyordum.
Bizimkisi öyle hiç yoktan,ama diğerleride öyle büyük olasılıkla.Dediğim gibi bizde eylülü biraz geçe başladı,tabi birde garip bir yaratık yanlızca geceleri kokuyor
öyle bir yanıda var yani.

Eski 25-03-2009, 12:37   #389
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
Koku nem yoğunluğu ve sıcaklıkla ilgili sanıyorum... Daha sıcak yerlerde daha yoğun koku hissedilebiliyor.

kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-03-2009, 17:29   #390
Ağaçsever

S-L-İ-H-A's Avatar

Giriş Tarihi: 20-12-2008
Merhaba Arkadaşlar;
Bende aranıza sayın Zeytinci sayesinde katıldım.Melissa tohumlarını toprakla bu gün buluşturdum.Çıkmalarını sabırsızlıkla bekliyorum.Bütün önerilerinizi dikkatle dinleyeceğim..Balkonda yetiştirmeye çalışacağım.Benim gördüğüm melissalar sarı renkte ,minik minik çiçekleri olan vede misler gibi kokan bir türdü.Ağustos gecelerinde hoş kokular yaydığını Biliyorum.****** Altınoluk tarafında.Buralarda bu güzel kokuyu duyabilirmiyiz bilmiyorum.Denemeye değer diye düşünüyorum.Hele birde tohumdan yetiştirmek ayrı bir güzellik olsa gerek.Yasemin çiçeklerini bu formda konuşabiliyor muyuz?
Saygılar...

S-L-İ-H-A Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:29.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024