agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Bitki Dünyası > Çalılar
(https)

Beğeni Düzeni630Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-02-2009, 15:22   #331
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Melisa tohumu

Kapsüllerin içindeki siyah tohumlar üstten ikisi tohum. Alttaki iki ise bir tohumun ikiye bölünmüş hali (ameliyat edilmiş bilgi için) ve içleri beyaz.

Eklenen Resimler

Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2009, 23:45   #332
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Giriş Tarihi: 04-08-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Zeytinci Mesajı Göster
Sn. Monser,

Gövde dibinden filiz vermeye başlamış. Melisanız bu yeni sürgünleri eski tohumlu dallara göre daha iyi besleyecek. Yerinizde olsam eski yan dalları keserim. Ana gövdeyi 40-50 cm yüksekten keserim.
Tohum diye gördüklerimiz aslında tohum kapsülü. İyice beyazlaşınca (olgunlaşınca) bu kapsüllerin içinde siyah renkli tohumlar çıkıyor.
Ben bu tohumları torfa ekiyorum.
Sayın zeytinci teşekkürler,
yani biraz yukarıdan ana gövdeyi kesin diyorsunuz yani başka dal kalmayacak...
1-zamanı şimdimidir? yoksa havalar biraz ısınsınmı?
2-şimdi kesersek tohumlara yazık olmazmı? hiç olmassa isteyen birine gönderirdim.

monser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2009, 10:36   #333
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi monser Mesajı Göster
Sayın zeytinci teşekkürler,
yani biraz yukarıdan ana gövdeyi kesin diyorsunuz yani başka dal kalmayacak...
1-zamanı şimdimidir? yoksa havalar biraz ısınsınmı?
2-şimdi kesersek tohumlara yazık olmazmı? hiç olmassa isteyen birine gönderirdim.
Sn. Monser,

Şubat ayı budama için uygundur. İstanbul biraz daha serin olduğundan tohumları için biraz daha (mart başı) bekleyebilirsiniz.
40-50 cm'den budamanızı önermem gövdenin saksıda dik durması içindir. Bu gövde üzerinden yeni filizler yeni sürüp dallanmalar olacaktır. Çalımsı form istiyorsanız böyle yapın derim.
Dibe yakın budama yaparsanız dipten kuvvetli yeni sürgünler yapacaktır. Bu durumda melisanız çalımsı formda değil genç form'da olacaktır. Tercih sizin. kesilen yerleri aşı macunu **** ardıç katranı sürerseniz daha sağlıklı olur.

YeniBON beğendi.
Eski 24-02-2009, 13:43   #334
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Sn. Monser,
Şubat ayı budama için uygundur. İstanbul biraz daha serin olduğundan tohumları için biraz daha (mart başı) bekleyebilirsiniz.
40-50 cm'den budamanızı önermem gövdenin saksıda dik durması içindir. Bu gövde üzerinden yeni filizler yeni sürüp dallanmalar olacaktır. Çalımsı form istiyorsanız böyle yapın derim.
Dibe yakın budama yaparsanız dipten kuvvetli yeni sürgünler yapacaktır. Bu durumda melisanız çalımsı formda değil genç form'da olacaktır. Tercih sizin. kesilen yerleri aşı macunu **** ardıç katranı sürerseniz daha sağlıklı olur.
Teşekkürler zeytinci değerli bilgileriniz için;
ben genç olsun derim o zaman dibe yakın keseyim,ama dediğim gibi tohumlar ne olacak orayı anlamadım.Ayrıca burası istanbul değil balıkesir/Erdek dahada ılıman.şimdi bulunduğu il kısmınıda değiştiriyorum yanlış kalmış.sağlıcakla

Eski 24-02-2009, 15:02   #335
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Tohumlar

Sn Monser,

Tohumlar maalesef ayni zamanda olgunlaşmıyor. Budamayı şimdi yaparsan çelikle üretirsin. Tohumları bekleyeceksen 2 hafta kadar bekle. Erdek biraz daha serin İzmir'e göre.

Eski 24-02-2009, 16:25   #336
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Sn Monser,

Tohumlar maalesef ayni zamanda olgunlaşmıyor. Budamayı şimdi yaparsan çelikle üretirsin. Tohumları bekleyeceksen 2 hafta kadar bekle. Erdek biraz daha serin İzmir'e göre.
Sayın zeytin,
Kusura bakmayın çok soru soruyorum bu konudaki cahilliğime verin,benim derdim üretmek değil çünkü o kadar yoğun bir koku veriyorki bir tanesi yeter,benim derdim ziyan olmasın isteyenler vardı burada onlara gönderirdim, bütün derdim bu teşekkürler.

Eski 24-02-2009, 16:51   #337
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi monser Mesajı Göster
Sayın zeytin,
Kusura bakmayın çok soru soruyorum bu konudaki cahilliğime verin,benim derdim üretmek değil çünkü o kadar yoğun bir koku veriyorki bir tanesi yeter,benim derdim ziyan olmasın isteyenler vardı burada onlara gönderirdim, bütün derdim bu teşekkürler.
Sn Monser,

Benim çalıda binlerce tohum kapsülü var. Olgunlaşma zamanı belirli bir periyoda yayıldığı için hepsini aynı anda toplayamıyorsun. Bazıları beyazlaşıyor bazıları yeşil bazıları ise dalında kapsül kısımları yırtılıyor.

Kapsülün içinde tohum olduğunu öğreninceye kadar yüzlerce kapsülü ben ve çevremdeki arkadaşlar ektik bu güne kadar birşey çıkmadı. Bu günden itibaren kapsüllerin içindeki tohumları ekeceğiz.

Paylaşımı çeliklede yapabiliriz. Bu çiçeğin kokusu nergis'den de yoğun ve birçok ünlü marka parfümlerde (mesala Opium) bu kullanılıyor. Kimbilir belki bu site sayesinde Türkiye'de bu çiçek çoğalır ve parfümü üretilir.

Bu çiçeğe kolonya çiçeği denilmesi beni güldürüyor. Kolonya (limon kolonyası)Köln şehrinin simgesi. Rum bir müşterimiz var Yunanistan'a babasına limon kolonyası hediye götürüyor, orada yokmuş.

Bilgi ne kadar önemli ve öğrenmek emek istiyor.

YeniBON beğendi.
Eski 25-02-2009, 14:38   #338
Ağaçsever

Bilal's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2008
Tekrar Merhaba,

Bu bitki (parfüm çalısı) istanbul'da fidancılarda bulunur mu?
Teşekkürler

Bilal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-02-2009, 21:51   #339
Yeni Üye

Müşerref's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Melissa çiçeği

Ben saksıda Melissa çiçeği arıyorum ama malesef hiç bir yerde bulamadım. Tohumunu alayım diyorum ama tohumu nasıl eklenir neler yapmak lazım. Bilgisi olan varsa çok sevinirim. Teşekkürler

Müşerref Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2009, 12:59   #340
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-10-2007
İstanbul'un iklimine (dış ortam olarak) pek uygun olmadığı için midir nedir İstanbul'daki fidanlıklarda hiç rastlamadım. Geçtiğimiz senelerde Alanya'dan bir tane getirmiştim şu anda kapalı balkonumda gayet sorunsuz yaşamını sürdürmekte. Yaz akşamları inanılmaz güzel kokusu ile balkonu şenlendiriyor.

Düzenleyen kaktüs : 02-03-2009 saat 08:12 Neden: Çelik Paylaşımları başlığına taşındı
kaktüs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 09:50   #341
agaclar.net

malina's Avatar

Giriş Tarihi: 03-04-2004
Galeri: 88
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaktüs Mesajı Göster

Şu anda üzerinde rengi beyaza kaçmış tohumları var. Belki birkaç çelik de alıp üretmek isteyenlere tohum veya çelik olarak yollayabilirim
Tohum, çelik dağıtımları için forumun uygun bölümünü kullanmanız gerekiyor. Lütfen orada bir başlık açın, buradaki yazınızı silebilirsiniz...

Ücretsiz Tohum, Çelik ve Fidan Paylaşımı

malina Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 14:35   #342
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-02-2009
melisanı toprağı nasıl özelliklerde olmalı bilgisi olan arkadaşlar yazarmısınız

çuha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 15:56   #343
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi çuha Mesajı Göster
melisanı toprağı nasıl özelliklerde olmalı bilgisi olan arkadaşlar yazarmısınız
Bizimkisi şu satılan bildiğimiz çiçek toprağından.

Eski 28-02-2009, 16:09   #344
Ağaçsever

suya köklenmesi için bıraktığım melisanın saplalarında hafif yomurcuklanma oldu sanrım köklenicek ne zaman toprağa almalıyım

Eski 28-02-2009, 21:41   #345
Yeni Üye

Müşerref's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Merhaba Çuha, bende melisa kökü veya tohumu arıyorum. Nerden bulabilirim? YArdımcı olabilir misin lütfen. Teşekkürler

Müşerref Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-02-2009, 21:47   #346
Ağaçsever

bana hatayda oturan bir arkadaşım saksıya kestiği bir dalını direk toprağa daldırıp vermişti ve tuttu bendeki melisa tohum yapmıyor ama çiçek yaptı akşamları çok güzel kokuyor sitede istanbulda olan arkadaşlardan çelik alabilirsin ben göndermek isterim tutarlarsa ama yol çok uzun yıpranır sanırım

Eski 01-03-2009, 20:29   #347
Ağaçsever

dican's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Merhaba arkadaşlar,

Ben de geçen sene melisa diye tutturmuş bütün İstanbula sormuştum bu mevsimde. Meğer yazı beklemek gerekiyormuş. Haziran ayında Eminönünde bulunan çiçek ve hayvan pazarında bulduk. Boyu 1 m den uzun 3 dalı vardı ve 20 TL fiyatlı idi. Uzun zaman beklemek istemeyen acemi biri olarak hemen almıştım. Bu sene de satılır sanıyorum. Yeşil günler dilerim hepinize...

dican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2009, 20:33   #348
Ağaçsever

Bilal's Avatar

Bugün Eminönü çiçek pazarından melisa (parfüm çalısı) bulabildim. Yaklaşık 70 cm boyunda, epey yapraklı. Acaba İstanbul şartlarında balkon soğuk mu gelir, şoka girer mi?
Teşekkürler

Eski 01-03-2009, 20:36   #349
Ağaçsever

Bilal's Avatar

Sn Dican,

Acaba geçen sene aldığınız melisayı dışarıda saksıda mı tutuyorsunuz? Şu anda yapraklı mı? Sağlıklı mı? İstanbulda iklim şartlarıyla ilgili bir sorun yaşadınız mı?

Eski 01-03-2009, 20:44   #350
Ağaçsever

dican's Avatar

Giriş Tarihi: 03-10-2007
Bilal bey
İstanbulda deniz kenarına yakın bir yerde oturuyorum. Çok rüzgar almayan bir köşede duruyor melisam. Görünüşe göre bir sıkıntısı yok. Hatta bakabildiğim en iyi çiçek kendisi. Ben ki gül bile yetiştiremiyorum melisam dertsiz büyüyor. Şu an yapraklarının bazıları sararıp düşüyor. Ama genelde yeşil yapraklı. Yeni yaprak da çıktığını gözlemliyorum. Şu an herhangi bir uygulama da yapmıyorum. Doğaya bıraktım herşeyi. Tohumlarını da geçen hafta topladım. Çok değil 4-5 adet ama olsun. Acemi olunca 1 tanesine bile hayretle bakıyorum. Zannederimki onu rüzgardan ve dondan korursanız bir sıkıntınız olmaz. Kolay gelsin

dican Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 04:06   #351
Ağaç Dostu

limon's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Galeri: 637
Sn.BilalBudan, bence Melisanızı soğuklar geçtikten sonra dışarıya alın. İstanbul'da semtlerin iklimleri farklı oluyor, deniz seviyesinde güneye bakan bir cepheyle, daha yüksek kuzeye bakan bir yerin arasında ciddi iklim farkları oluyor. Ayrıca saksıdaki bir bitkinin soğuğa dayanıklılığı, yere dikili olan ile aynı olmuyor, saksıdaki bitkiler soğuğa ve dona karşı (yazın güneşe) daha hassas oluyorlar. Ben olsam Nisan sonuna kadar dışarıya çıkarmazdım.

limon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2009, 13:59   #352
Ağaçsever

Bilal's Avatar

Çok teşekkürler Sn.Limon.

Eski 02-03-2009, 14:19   #353
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Müşerref Mesajı Göster
Merhaba Çuha, bende melisa kökü veya tohumu arıyorum. Nerden bulabilirim? YArdımcı olabilir misin lütfen. Teşekkürler
Sayın müşerref,
Ben melisamı bir kaç gün içinde budayacağım üzerinde tohumlar var isterseniz gönderebilirim.

Eski 02-03-2009, 16:43   #354
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Ben tohum denemek isterim...

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-03-2009, 13:39   #355
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Sayın Zeytinci,
Resimde görüldüğü gibi kestim melisa yı kestiğim yerlerede toprak yoğurup yapıştırdım.Tohumlarda görüldüğü üzere bunlar kuruyacak herhalde.Değerli bilgilerinizden eklemek istediğiniz bir şey varmıdır?teşekkürler,saygılar.

Eklenen Resimler

esemeral beğendi.
Eski 04-03-2009, 14:54   #356
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Çalı formunu tercih etmişsiniz bence de iyi olmuş. Dipten gelen iştahlı filizler büyüyecek ve çiçek yapacak. Suyunu gübresini ihmal etmeyin. Yüksek kestiğiniz ana gövde de filiz verebilir. Vermez ise onu dipten kesersiniz **** aşağıdan gelen filizleri bağlamada kullanırsınız. Korkulacak bir şey yok gayet sağlıklı görülüyor.

Beyazlaşan tohum zarflarının (kapsüller) içerisinde siyahlaşmış tohumcuklar var. Ben o zarfları keserek çıkardığım tohumları torfa ektim, şimdi çimlenmelerini bekliyorum (ilk tecrübem). Daha önce kapsülleri ekmiştim olmamışdı.

Budadığınız dalları çelikleme yaptınız herhalde.

Gelişmeleri fotoğraflarsınız.Kolay gelsin.

Eski 04-03-2009, 15:54   #357
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Alıntı:
Çalı formunu tercih etmişsiniz bence de iyi olmuş. Dipten gelen iştahlı filizler büyüyecek ve çiçek yapacak. Suyunu gübresini ihmal etmeyin. Yüksek kestiğiniz ana gövde de filiz verebilir. Vermez ise onu dipten kesersiniz **** aşağıdan gelen filizleri bağlamada kullanırsınız. Korkulacak bir şey yok gayet sağlıklı görülüyor.

Beyazlaşan tohum zarflarının (kapsüller) içerisinde siyahlaşmış tohumcuklar var. Ben o zarfları keserek çıkardığım tohumları torfa ektim, şimdi çimlenmelerini bekliyorum (ilk tecrübem). Daha önce kapsülleri ekmiştim olmamışdı.

Budadığınız dalları çelikleme yaptınız herhalde.

Gelişmeleri fotoğraflarsınız.Kolay gelsin.

Sayın Zeytinci,
Zaman ayırıp bilgilendirdiğiniz için öncelikle teşekkürler,
siz "Budadığınız dalları çelikleme yaptınız herhalde. " dediğiniz an fırlayıp bahçeye baktım dalları atmışlarmı diye çünkü bende az kalsın atacaktım,neyse atmamışlar ama çelik nedir? nasıl yapılır bilmiyorum,ama şimdi arayıp bulup öğrenmeye çalışacağım.Ayrıca "torf" unda ne olduğunu bilmiyorum (dediğim gibi kör cahilim bu konularda" şimdi onada bakacağım.
Bir şeyler başarırsam hiç olmassa birileri faydalanır kolay yetişmiyor siz daha iyi biliyorsunuz.saygılar sevgiler.

Eski 05-03-2009, 19:06   #358
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Sn. Monser,

Birine kırk kez deli dersen kırkbirincide kendini deli zannedermiş. Ben de kendimi Melisa uzmanı zannedeceğim yakında. Bu başlıkta uzmanların mesajları artık görülmediğinden biz acemiler kendi aramızda birşeyler paslaşıyoruz. Yanlışlar olabilir. Senin Melisa artık garantide. Allah korusun başına birşey gelirse İzmirden birşeyler göndermek boynumuzun borcu olacak.

Benim Melisayı bu hafta sonu ziyaret edeceğim. Geçen hafta sonu gidemedim. Tohumlarını dökmediyse epeyce tohum çıkar ilgili başlıkta ücretsiz dağıtırız. Budamayı da yapacağım ve IBA tozu ile çelikleme yapacağım.

Torf vs. için ilgili başlıklara bakınız.

Eski 05-03-2009, 22:32   #359
Ağaç Dostu

monser's Avatar

Sayın Zeytinci,

Zannedin o zaman çünkü bu topikte anladığım kadarı ile en uzman sizsiniz.Aksi taktirde topiği takib eder aralara girerdi.Ben anlamam siz sonuçta ordan burdan bir çok şeyde bilgi sahibisiniz ben size soracağım .(hatta yakında tuzladığım zeytinlerin 3 ay geçmesine rağmen niye buruşupta tatlanmadığı gibi ama nerden soracam bilemiyorum )
Ayrıca bir şey göndermeniz gerekmez esas benim size göndermem lazım.
Ben kestiğim dalları direk çiçek toprağına soktum çünkü diğer iba tozu falan beni şimdilik aşar tohumlarıda kurusun içini çıkartıp yine aynı toprağa gömeceğim.Gelişmeleride an ve an bildireceğim,saygılar.

Eski 05-03-2009, 22:45   #360
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bakın aynı dertler bende de var, hem zeytinlerim tatlanmadı hala zehir, hem de melisam yok

Toprak yoğurup neden yapıştırdınız anlamadım? Hava alıp çürümesin diye mi?

Burada torf başlığı var.

Sayfanın sonuna doğru.

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Kapalı
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:15.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024