agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları) (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/)
-   -   Ekolojik amaçlı aldığım arazi (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/8704.htm)

çekirdek 02-05-2008 01:03

Ekolojik amaçlı aldığım arazi

2 Eklenti(ler)
Üç buçuk dönümlük ince uzun bir arazi.
Sırtı-üst sınırı çam ormanına dayanıyor.
Eğimli (35 dereceye yakın olabilir), üç setik halinde.
Çatalca ile Saray ilçeleri arasında.
Toprak yirmi yıldır hiç işlenmemiş. Killi-tınlı.

Evi, çok kısa zaman içinde yapmak zorunda olduğumuz için fazla araştırma yapamadan tuğlalarla yaptık. Yalıtım için iki tuğla arasına strafor koyduk. Çok faydasını da gördük.

Önce bir kaç fotoyla tanıtıp, daha sonra sormak ve danışmak istediğim konular var.

çekirdek 02-05-2008 01:35

3 Eklenti(ler)
Evi 5x8 metre büyüklüğünde düşündüğümüz için köşelerde sütun koymamıştık. Ama zamanla çatıyı biraz daha yükselterek üstte de yatak odası oluşturduk.
Köşe sütunların eksikliğini de yan duvarlarda iki ve ev içinde iki sütunla bertaraf etmeye çalıştık.

Bütün evi tek başına Ali Usta yaptı. Zevkini sürmeyi hak ediyor.

Ferda Ülkümen 02-05-2008 01:40

Sevgili Çekirdek
Çok şirin olmuş, güle güle oturun.
Sıra bahçede galiba, terastaki çiçekler oraya mı gidecek?

çekirdek 02-05-2008 01:54

2 Eklenti(ler)
Çok çalıştık..
Ve dinlendik!..

çekirdek 02-05-2008 01:57

Evet, terastaki genellikle saksıdaki ağaç türler gidecek Ferda'cım.

çekirdek 02-05-2008 02:10

2 Eklenti(ler)
Clematisim(di, kurudu),
Kadifem,

çekirdek 02-05-2008 02:28

1 Eklenti(ler)
ve böceğim,

caretta 02-05-2008 07:36

Sayın Çekirdek, gördüğüm en şirin ev :) Güle güle oturun..

denizakvaryumu 02-05-2008 09:41

Güle güle oturun ,ev ne kadara mâl oldu? Ruhsat -iskana tabi mi?

sasahin 02-05-2008 09:53

evet sevgili çekirdek sormak istediğin şeyleri unuttun galiba. :)
evin güzel olmuş gerçekten. bize biraz harcamaların hakkında fikir verebilir misin? Etrafını çevirmek için ev için vs ne kadar harcadın?
Bende tarif ettiğin gibi uzun ince bir yer aldım 2800 m2. (24x120 gibi) Etrafının çevirmek için neden demir direk tercih ettin? ? ? ? ?

çekirdek 02-05-2008 12:20

Yok yok, soracağım şeyleri unutmadım. Aylardır fırsat bulup, resimleri seçip, 70KB'ye düşürememiştim. Bu işlerde de çok ağırım, bu nedenle önce resimleri koyayım dedim. Bir de soracağım şeyler, ortam tanınırsa daha iyi çözümlenebilir diye düşündüm.

Ev, iç harcamalarıyla birlikte 35 bin civarında tuttu, üç yıl önce.
Çevre çevrimi için epey düşündük. Ön görüşlerimizin kapanmasını hiç istemiyorduk. Delikli, hazır duvarlar zaten asla yapmazdık, beton direkten başka çare yok gibi düşünüyorduk ama o direkler de devamlı gözümüze görünecekti, sevimsizdi bizim için. Bizimki gibi demir ve tel örgü yapan şirketler ve ürünler de var, renk seçenekleri de var. Onlara da baktık ama bize pahalı geldi. Hem beton direklisi hem de bu hazır örgülüler 6 bin (üç yıl önce milyar) civarında çıkıyordu.
Biz bu direkleri hurdacılardan, Altınşehir civarında merkez hurda depoları var, oradan kilo hesabıyla aldık. Telleri de Karaköyden. Yaklaşık 2,5 civarında harcandı. Araziye getirince önce zımparaladık, sonra anti pas, sonra boya. Şu an üstlerinde tıpa yok, erken çürümemesi için üstlerini de tıpalayacağız bu yaz sonunda. Hemen değil çünkü,içlerinde su varsa buharlaşsın.

açık-pozisyon 02-05-2008 12:41

Sayın çekirdek,

Öncelikle güle güle oturun, çok şirin olmuş gerçekten...

3 yıl öncesinin 35 milyarı 40 m2 bir ev için pahalı değil mi biraz? Yoksa bana mı öyle geliyor? Bir de bu tel çevirme işi için parça parça hobi olsun diye mi uğraştınız yoksa ucuza gelsin diye mi?

çekirdek 02-05-2008 12:53

Aman, hobi diye değil. Ucuz olsun diye.
Evet biraz pahalı oldu. Ama bu gidere arazi için gelen dozer ve teller de dahil. Başkaca hiç bir çevre düzenlemesi yok ama.

limon 02-05-2008 19:25

Sevgili Çekirdek, güle güle oturun, ev çok şirin bahçeyi de en az ev kadar şirin yapacağınızdan eminim. :)

Bahçe çitleri gerçekten hiç umulmadık kadar çok para tutuyor. Biz de 3 sene önce, duvar örülü aldığımız halde sadece duvar üstü tuğlalara ve içi dolu demirlere (ferforje) ve bahçe kapısına 500 metrekare yer için 4 milyara yakın para harcamıştık. Bir de duvarı tuğla ile kaplamayı düşünmüştük çok pahalıya gelince vazgeçmiştik. Aldık dış cephe boyasını-ruloyu boyadık gitti. İyi ki kaplamamışız, şimdi ağaçlardan ve sarmaşıklardan hiç bir duvar görünmüyor.

Bahçenizde, sevdiklerinizle beraber keyifli günler dilerim.

Harun Parlak 02-05-2008 19:40

1 Eklenti(ler)
Sayın çekirdek herşeyden önce çok güzel bir arazi almışsınız güle güle ve sağlıklı yıllar geçirmenizi temenni ederim.
Evde çok güzel ve şirin olmuş. çatıyı biraz daha dik tutup bir üst kat da şark odası yapsaydınız harika olurdu.
Buna benzer bir bina 5 yıl önce bir arkadaşa bende yapmıştım. Bir temel bir table sonra 7 sıra
tuğla %80 bir meyil çatı üçüncü katı yakalamıştım.

sasahin 02-05-2008 22:01

tekincim senin evde güzel olmuş, ben şu aşamada ev yapmayı düşünmüyorum ama yapacak olursam sana soracam önce söz.
Gerçekten çevresi yüklü miktarda para tutuyormuş, bizim arazide ince uzun olunca 300 m'ye civarı bir çevresi var. en ucuz yollu kendim yaparsam 2000-2500 arası tutuyor. yaptırırsam metresine 16-17 ytl yani yaklaşık 4500-5000 arası fiyat çekiyorlar. Dursun bakalım şimdilik, paramız olunca bakarız diyoruz.
Çekirdek güle güle oturun sizde. sorularınızı bekliyoruz....

Harun Parlak 02-05-2008 22:17

Sayın sasahin inşallah en kısa zamanda hayalinizdeki ev ve bahceye kavuşursunuz.

Harun Parlak 02-05-2008 22:29

Sayın çekirdek bahce borularının içi su dolu buharlaşsın sonra üstünü tapalayacağız diyorsunuz. Bence siz buharlaşmasını beklemeyin aksi halde çabuk çürüyecektir.Zaten iç kısmı boya yapamışsınızdır.
Boruların en alt kısmına betonlu yere yakın yerden ince bir matkapla birer delik açtırın içerideki sular çıksın sonra yukarıdan pas sökücü döküp pasını alın bu işlemi yaparken alt tarafdaki deliğe bir kap koyunki üsten boşaltdığınız pas sökücüyü altdan tekrar kullanmak üzere toplayın.
Daha sonra aynı işlemi boya ile yapın ki bukadar emeğinizin karşılığını size uzun yıllar hizmet ederek versin.
Kolay gelsin.

çekirdek 03-05-2008 00:22

1 Eklenti(ler)
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.

Altta arazinin genel çekimi var. Sağ taraftan yukarıya araba yolu olarak kullanacağız. Yüz metrelik bir mesafe var. Orayı önce dozerle geçtik, üzerine orta boy mıcır döktük, bir kaç kez traktör geçirttik.
Sonuç çok başarılı değil. Eğim olduğu için, otlardan da arındığı için kuvvetli yağmurlarda oyulup geçiyor. Araba çıkamıyor.
Lastiklerin geçtiği yerlere beton yapıp ortadan su akış yeri kalsın diye düşündük ama uzun bir yol, pahalıya çıkacak diye vaz geçtik. Burası bizi biraz daha uğraştıracak. Daha neler yapılabilir bilmiyorum..

Sevgili Tekin, borulara alttan delik fikri çok iyi, teşekkürler.

Harun Parlak 03-05-2008 08:36

Sayın çekirdek hnm son yolladığınız resime baktığımda yol güzargahı biraz olumsuz gibi bu arazinin rölevesi elinizde var ise nasıl bir güzelgah izlenmesi daha net olur.
Bu ilerideki parsel geçişlerini kolaylaştırdığı gibi sizi de en az zararla kurtarabilir.
Bunungibi arazilerde imardurumu olmadığı için kendi imarınızı yapmalasınız. birde yolu mutlaka komşu bahcesi sınırından yaparsanız sizin bıraktığınız kadar komşuda yola terk edecektir.
Aksi taktirde yolun tamamı sizin araziden geçmek zorunda kalır.
Yola bu haliyle kesinlikle beton dökmeyin sadece para arcamış olursunuz verim alamazsınız.
Oralarda mutlaka vardır bir taş ocağından ocak altı malzemesi mekanik dolgu malzemesi alıp 25-20 cm kadar serin düzeltin asvaltgibi olmasada ona yakın bir stabilize yolunuz olur.
Taşlar biraz irice olduğu için yağmur suları kolay sökemez.
Kolay gelsin.

zenfree 03-05-2008 21:41

Sevgili Çekirdek güle güle oturun. Çok güzel görünüyor. Bahçe de düzenlenince cennet gibi olacak.:)

çekirdek 03-05-2008 22:23

Bizim o bölgede imar geçmiş. Parseller bölünmezse yan yana her parselin yola cephesi var.
Bizimki bağ evi statüsünde ama (o yıl bu hakkımız vardı) bu sene ruhsatlandırmaya çalışacağım.
Ormanla aramızda başka arazi yok, evin yukarısında görünen yer de bizim devamımız. Güzergah niçin olumsuz geldi size? Öneriniz ne olabilir? Yolu, yan araziden 30-40 cm.(yeşillendirme amaçlı) kadar içeriden oluşturmaya başladık.

Balıkcı 03-05-2008 22:55

Çok güzel bir yer, çok şirin bir ev.
Allah hayırlı etsin, güzel günler göstersin.

Hediye olarak ne getirsek acaba?:p
Bir gül fidanı, bir çiçek fidesi, bir tohum?

Hııı? :p

çekirdek 03-05-2008 23:08

2 Eklenti(ler)
Teşekkürler Zenfree.

Bahçe konusunda çok kararsız kalıyorum. Aşağıdaki resim evin önü konusunda bir fikir versin diye koyuyorum. Otlardan oluşmuş çok güzel doğal bitki örtüsü var. Bunu yazık etmek istemiyorum. Ama masa-sandalye koyunca da düz olmasına gerek var, bilemiyorum ne yapayım. Üstüne de gölgelik yapmam gerekecek daha. Resimde görünen atölyenin kapısı,garaj kapısı tarzında. Şimdilik tek gölgeliğimiz.
Görünen yeşil sarmaşık mor salkım, şimdiki halini de koydum.

çekirdek 03-05-2008 23:19

Teşekkür ederim Balıkçı. Mümkün olduğunca çevreye aykırı kaçmasın istedik. Çevreye uygunlukta daha da iyisi yapılabilirdi ama acemice bu kadar uyumlayabildik.
Önümüzde görünen köy villasının farkında mısınız?.. Üç buçuk katlıcık...

ismetkenar 04-05-2008 00:48

Yol yeri ve çit için önerim.

1 Eklenti(ler)
Sağ taraftan yukarıya araba yolu olarak kullanacağız. Yüz metrelik bir mesafe var. Orayı önce dozerle geçtik, üzerine orta boy mıcır döktük, bir kaç kez traktör geçirttik.
Sonuç çok başarılı değil. Eğim olduğu için, otlardan da arındığı için kuvvetli yağmurlarda oyulup geçiyor. Araba çıkamıyor.
Lastiklerin geçtiği yerlere beton yapıp ortadan su akış yeri kalsın diye düşündük ama uzun bir yol, pahalıya çıkacak diye vaz geçtik. Burası bizi biraz daha uğraştıracak. Daha neler yapılabilir bilmiyorum..
Sayın çekirdek.
Öncelikle güle güle oturmayı, doya doya doğada yaşamayı nasip etsin Allah.

Yol yerini traktörle sürdürüp, 15-20 cm toprağını bahçenizin uygun yerlerine taşıtıp, çukurlaştırdıktan sonra getirtilecek killi toprakla düzletip, resimdeki beton çim taşı döşetirseniz hem çamur olmaz, hem de aralarından doğal çim çıkar. Beton çim taşı doğal ortama düz betondan daha fazla uyum da sağlar.

Çit olarak da gldiçya ile (bizde katır tırnağı denir) dikenli çit, mazı ile herdem yeşil çit veya gldiçya mazı karışımı ile herdemyeşil dikenli çit oluşturabilirsiniz.
Bunu da pulluk ile derince bir çizi açıp, damla sulama borusunu 20-25 cm ye gömüp, gladiçya ve mazı tohumlarını da yüzlek ekerek çimlendirmesini yapıp, sürekli sulanabilir ve budama ile dikenli herdem yeşil çit yapabilirsiniz.
Ne yaparsanız papın. Mutlaka gönlünüze göre yapın ki huzur bulun.
Hoşça kalın.

nkoksal 04-05-2008 09:56

Çekirdek olağanüstü güzel ve şirin bir ev. ( Darısı başıma, bütün hayalim böyle bir yer:D ) Bu sene düzeltmelerinzi gönlünüzce yapın seneye bir dolu çiçek fidesi benden balıkçının dediği gibi ev hediyesi olarak. ( umarım bu sene bol tohum alabileceğim.:o ) Herşey gönlünüzce olsun.Sevgiler

Halit Togay 04-05-2008 22:23

Elinize sağlık çok şirin olmuş. Benim de hep düşündüğüm asimetrik beşik çatı yapmışsınız. Arazi kuzeye doğru eğimleniyor sanırım. Aşağı bakarken sağda (doğuda) kalan heyüla evin çıplak duvarı asma dikmek için uygun gibi, hem de çirkin manzara kapanır. En başta görülen temelden çıkma toprak yığını nereye gitti? Alttaki toprağın biyolojik tabakası ile karıştırıp evin önünü düzlemekte kullansaydınız keşke, 2 senede tekrar bitkileniyor. Çatının kısa kanatını biraz aşağı uzatıp gölgelik de yapılabilir. uzattığınız çatı parçası illa da kiremit - eternit vb ile kaplanmak zorunda değil 10-15 cm aralıklı dikine konmuş tahtalar kafi gölgeyi temin ediyor.
Güle güle oturun.

Harun Parlak 04-05-2008 23:16

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çekirdek (Mesaj 232166)
Bizim o bölgede imar geçmiş. Parseller bölünmezse yan yana her parselin yola cephesi var.
Bizimki bağ evi statüsünde ama (o yıl bu hakkımız vardı) bu sene ruhsatlandırmaya çalışacağım.
Ormanla aramızda başka arazi yok, evin yukarısında görünen yer de bizim devamımız. Güzergah niçin olumsuz geldi size? Öneriniz ne olabilir? Yolu, yan araziden 30-40 cm.(yeşillendirme amaçlı) kadar içeriden oluşturmaya başladık.

Yolun ilk girişi arsayı ikiye bölüyorgibi gelmişti bana yan parselin 30-40 cm yanından oluşturmaya başladık demişsiniz bu şekilde ise sorun yok. Çaprazlama yol açıpıda araziyi iki düzensiz parçaya ayrılıyorgibi geldi bana resimden sanırım gözüm yanıldı.
Yol yapımında kullanacağınız malzeme fiyatı uygun gelirse arkadaşlarınde dediği gibi çim taşıda döşenebilir.Ufak arabalar için yalnız ileride kamyon sokmanız gerekirse uygun olmayacağını düşünüyorum.
Çok güzel bir çiftlik evini oluşuyor düşlediğiniz güzellikler le yaşamanız dileklerimle güle güle oturun.

Harun Parlak 05-05-2008 22:11

1 Eklenti(ler)
Sayın çekirdek hnm yapmış olduğunuz gölgelik hem o kısmı akşamları kapamak için hem gölgelik için güzel olmuş.
Yalnız bir seyar direkle tutdurduğunuzdan kazayla toktuğunuzda sizleri hapanlayabilir.
Sağlam bir halatla makaralı bir sistem yaptırın hem kullanışlı hemde daha şık duracağına inanıyorum.
Maliyetide yüksek çıkacağını sanmıyorum.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024