agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları) (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/)
-   -   Tarla arazisine prefabrik ya da ahşap ev yapımı (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/43191.htm)

elnikofuser 30-04-2019 10:48

Tarla arazisine prefabrik ya da ahşap ev yapımı

Merhaba arkadaşlar,

Aranıza yeni katıldım. Uzun zamandır İstanbul'a yakın bir yere bir müstakil bir ev yapıp boş vaktimizi burada geçirmek gibi bir isteğimiz var.

Şimdi yaklaşık 4-5 aile İstanbul'a yakın bir yerden bir arazi satın alıp üzerine prefabrik ya da ahşap ev yapıp burada ekip biçip biraz stresten uzaklaşmak istiyoruz.

Fakat bilindiği üzere imarlı olan araziler çok fahiş fiyatlara satılıyor. Bizim buradaki amacımız yaklaşık 1,5-2 dönümlük bir arazi alıp üzerine küçük küçük 4-5 ev ya da konteyner tipi ev(10-20m2 arası) yapıp geri kalanını da ekip biçme alanı olarak değerlendirmek.

Burada sizlere sormak istediğim soru imarı olmayan bir araziye böyle bir şey yapabilir miyiz? Epeydir ahşap ve prefabrik evleri araştırıyoruz. Fiyatları hem uygun hem de elverişli. Ayrıca mobil ev ve konteyner evlere de baktık. Plakalı ahşap karavanları istediğiniz gibi arsaya koyabiliyormuşsunuz sanırım fakat ruhsat ücretleri çok yüksek gözüküyor. Anlayacağınız bir türlü doğru bilgiye ulaşamadık.

Yardımcı olursanız çok sevinirim.

MasifEv 30-04-2019 11:37

Merhaba,
Tarla veya arsa vasfında imarlı da olsa
Yapı malzemesinden bağımsız olarak karavan tarzı tekerlekli ve ruhsatlı mobil yaşam alanları dışında tüm yapılar için ruhsata ihtiyacınız var, diğer türlü kaçak yapı statüsüne girersiniz.
İmarsız bir araziye yine belediyeden izin almak şartıyla 50m2 ve arazinin yüzde 5 alanını geçmemek ve çok katlı olmamak(asma kat olabilir) şartlarıyla yapı izni alabilirsiniz.Belediyeden belediyeye süreç değişiyor ama genelde ekonomik olur.
Fakat yapı sayısı birden fazla olamaz.Belki ortak proje bir yerden mesela girişten birleşen 2 ufak ev şeklinde olabilir.
Bahsettiğiniz gibi 5 ev koymak için imarlı arsa bakmanız lazım. Benim tavsiyem tek arsa almak yerine birbirine komşu arsalar bakıp bölgedeki belediyeden yapı izni için masrafları öğrenmeniz.
Genelde her bölgede bu işlerin takibini yapan insanlar oluyor size net masraf bilgisi çıkarabilirler.
Saygılar

acemi25 08-07-2019 09:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MasifEv (Mesaj 1567081)
Merhaba,
Tarla veya arsa vasfında imarlı da olsa
Yapı malzemesinden bağımsız olarak karavan tarzı tekerlekli ve ruhsatlı mobil yaşam alanları dışında tüm yapılar için ruhsata ihtiyacınız var, diğer türlü kaçak yapı statüsüne girersiniz.
İmarsız bir araziye yine belediyeden izin almak şartıyla 50m2 ve arazinin yüzde 5 alanını geçmemek ve çok katlı olmamak(asma kat olabilir) şartlarıyla yapı izni alabilirsiniz.Belediyeden belediyeye süreç değişiyor ama genelde ekonomik olur.
Fakat yapı sayısı birden fazla olamaz.Belki ortak proje bir yerden mesela girişten birleşen 2 ufak ev şeklinde olabilir.
Bahsettiğiniz gibi 5 ev koymak için imarlı arsa bakmanız lazım. Benim tavsiyem tek arsa almak yerine birbirine komşu arsalar bakıp bölgedeki belediyeden yapı izni için masrafları öğrenmeniz.
Genelde her bölgede bu işlerin takibini yapan insanlar oluyor size net masraf bilgisi çıkarabilirler.
Saygılar

Merhaba hocam;
Daha önce başka bir konuda da sordum ama bizim durumumuz da aynı. 8 dönüm arsaya 67 m2 ev yaptırmak istiyoruz. Arazi tarım arazisi ama üzerinde kavak ağaçları var. İhtiyar heyetinden onay almak gerekiyormuş, yine de belediyeye başvurmak gerekir mi acaba? Bir de 50m2 demişsiniz. İmarsız alanlar mevzuatında %5'i kadar diyor. Bizim arazimiz için 400m2 oluyor bu ama 250m2yi geçmemesi gerekiyor inşaat alanının. Bizim düşündüğümüz bunun çok altında zaten. Açıkcası kime danışacağımızı şaşırdık. Herkes farklı bir fikir veriyor. Bu şekilde bir sorun çıkacağını öngöremedik maalesef arsayı almadan önce bilgisizlikten dolayı.

Feijoa 09-07-2019 10:02

%5 imar kadastral yola belirli bir uzunlukta cephesi olup arazinin de 5.000 metrekareyi geçmesi durumunda geçerli oluyor....hatta 5 dönümün de en az yapılacak ev kadar metrekare üzerinde olması lazım..yani 5.001 metrekare yeterli değil...5 050 metrekare de %5 değil sadece 50 metrekare yapılabilir...bir de belirli bir metrekareyi mesela 250 metrekareyi 20 dönüm arazi olsa bile geçmeme şartı var sanırım....Tabii belediyeden belediyeye uygulama değişebilir,esneklik olabilir...zira kanun böyle....eğer erken davransaydınız imar affıyla işiniz çözülürdü...Aslında bu imar affıyla devlet şunu diyor;'Sen istediğin yere istediğini yap...ben bir gün nasıl olsa sana bir yol ayarlarım....'
Yine de 20 metrekare çok göz önünde değilse yapı yapılabilir...ama şikayet gibi durumlar olursa sıkıntı yaşarsınız...aksi halde genelde sıkıntı olmaz.taşınabilir konteynırı tekerleksiz vaziyette de sabit yüzeye kondurabilirsiniz...sıkıntı olursa satabilir,nihayette olduğu yerden kaldırırsınız...

MasifEv 10-07-2019 00:39

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 (Mesaj 1571763)
Merhaba hocam;
Daha önce başka bir konuda da sordum ama bizim durumumuz da aynı. 8 dönüm arsaya 67 m2 ev yaptırmak istiyoruz. Arazi tarım arazisi ama üzerinde kavak ağaçları var. İhtiyar heyetinden onay almak gerekiyormuş, yine de belediyeye başvurmak gerekir mi acaba? Bir de 50m2 demişsiniz. İmarsız alanlar mevzuatında %5'i kadar diyor. Bizim arazimiz için 400m2 oluyor bu ama 250m2yi geçmemesi gerekiyor inşaat alanının. Bizim düşündüğümüz bunun çok altında zaten. Açıkcası kime danışacağımızı şaşırdık. Herkes farklı bir fikir veriyor. Bu şekilde bir sorun çıkacağını öngöremedik maalesef arsayı almadan önce bilgisizlikten dolayı.

Bu konuda ciddi bir bilgi karmaşası var ki yer yer biz de yanlış bilgilendirilmişiz ve malesef bilgilendirmişiz, ben de son bir kaç gündür ilgili yönetmeliğe göz gezdiriyorum , sayın Feijoa da belirtmiş;
Özetle:

Kaçak olmayan yapı yapmanın ilk şartı kadastral yola cepheniz olması

Minimum ev yapılabilir imarsız arsa eğer köy içerisinde değilse 5000m2+Yapılacak ev boyutu

Köy içerisinde yapılan evlerde nufusa orada kayıtlı olanların süreci daha sıkıntısız , nufusu başka yerde olanların süreci daha resmi ve zorlu.

Bunun istisnası tek durum var;
Gecici yapı ruhsatıyla yapı yapmak

Geçici yapı ruhsatında 10 yıl sonra ben bu evi yıkarım veya kaldırırım diyorsunuz, şartları daha belirsiz olmak kaydıyla , bölgeye imar planı gelene kadar ruhsatınız uzuyor,

sonrasında bunun bir takip mekanizması var mı bu da belirsiz, bırakın kendi tapulu mulkünü hazine arazilerine bile ev yapanlara bir miktar yıl sonra kazanılmış hak gözüyle bakılıp geçmişte tapu dağıtıldıgı günümüzde de ufak bir bedelle üst kullanım hakları verildiği düşünülürse kolay kolay geçici ruhsat ile bir sıkıntı yaşanmaması muhtemel

Bu durumdan çıkartılabilecek bir kaç sonuç var ;
1) 5000 m2 den ufak arazileri %5ine ruhsatlı ev yaparsınız diye satanlar insanları kandırıyor ki bu çok yaygın bir durum.

2)Güncel yönetmelik halihazırdaki realiteye hiç uygun değil, 5000m2 altı arazi olmaz diyor ama ülke 5000m2 altı arazilerle dolu ve bunların daha büyük araziler haline getirilmesi bireyin çabasına bırakılmış ki çoğu yerde bunu başarmak imkansız.

3)Son olarak bizim kendi deneyimlerimiz bazı bölgelerde subasman, beton inşaat yapamamış veya geçmişte bu konuda sıkıntı yaşamış kişilerin bizim ahşap taşıma sistemi dediğimiz temelsiz evleri arsalarına yerleştirdiklerinde her ne kadar bu mevzuat yönünden çoğu yer için durum aynıysa da uygulamada kendilerine bir avantaj sağladıgı yönünde.Aynı durum konteynerlar için de geçerli.

acemi25 10-07-2019 09:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MasifEv (Mesaj 1571825)
Bu konuda ciddi bir bilgi karmaşası var ki yer yer biz de yanlış bilgilendirilmişiz ve malesef bilgilendirmişiz, ben de son bir kaç gündür ilgili yönetmeliğe göz gezdiriyorum , sayın Feijoa da belirtmiş;
Özetle:

Kaçak olmayan yapı yapmanın ilk şartı kadastral yola cepheniz olması

Minimum ev yapılabilir imarsız arsa eğer köy içerisinde değilse 5000m2+Yapılacak ev boyutu

Köy içerisinde yapılan evlerde nufusa orada kayıtlı olanların süreci daha sıkıntısız , nufusu başka yerde olanların süreci daha resmi ve zorlu.

Bunun istisnası tek durum var;
Gecici yapı ruhsatıyla yapı yapmak

Geçici yapı ruhsatında 10 yıl sonra ben bu evi yıkarım veya kaldırırım diyorsunuz, şartları daha belirsiz olmak kaydıyla , bölgeye imar planı gelene kadar ruhsatınız uzuyor,

sonrasında bunun bir takip mekanizması var mı bu da belirsiz, bırakın kendi tapulu mulkünü hazine arazilerine bile ev yapanlara bir miktar yıl sonra kazanılmış hak gözüyle bakılıp geçmişte tapu dağıtıldıgı günümüzde de ufak bir bedelle üst kullanım hakları verildiği düşünülürse kolay kolay geçici ruhsat ile bir sıkıntı yaşanmaması muhtemel

Bu durumdan çıkartılabilecek bir kaç sonuç var ;
1) 5000 m2 den ufak arazileri %5ine ruhsatlı ev yaparsınız diye satanlar insanları kandırıyor ki bu çok yaygın bir durum.

2)Güncel yönetmelik halihazırdaki realiteye hiç uygun değil, 5000m2 altı arazi olmaz diyor ama ülke 5000m2 altı arazilerle dolu ve bunların daha büyük araziler haline getirilmesi bireyin çabasına bırakılmış ki çoğu yerde bunu başarmak imkansız.

3)Son olarak bizim kendi deneyimlerimiz bazı bölgelerde subasman, beton inşaat yapamamış veya geçmişte bu konuda sıkıntı yaşamış kişilerin bizim ahşap taşıma sistemi dediğimiz temelsiz evleri arsalarına yerleştirdiklerinde her ne kadar bu mevzuat yönünden çoğu yer için durum aynıysa da uygulamada kendilerine bir avantaj sağladıgı yönünde.Aynı durum konteynerlar için de geçerli.

Sağ olun cevaplarınız için, kadastral yola cephemiz var neyse ki. Bir de zaten arazimiz 8 dönüm.

Welma Reklam 24-02-2020 00:43

14 dönüm tarlaya prefabrik ev yapabilirmiyim,

Merhaba, Bursada 14 dönüm tarla kiraladım, meyve sebze yetiştirmek, hafta sonları mangal yapmak için, , 40 metrekare prefabrik ev yapmak istiyorum, 1 dönümlük kısmı güvenlik amacı ile telle çevirmek istesem, ceza, yıkım kararı, izin gibi konularda nelerle karşılaşırım, yardımcı olabilirmisiniz.

Portakal Rengi 24-02-2020 08:18

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Welma Reklam (Mesaj 1582515)
Merhaba, Bursada 14 dönüm tarla kiraladım, meyve sebze yetiştirmek, hafta sonları mangal yapmak için, , 40 metrekare prefabrik ev yapmak istiyorum, 1 dönümlük kısmı güvenlik amacı ile telle çevirmek istesem, ceza, yıkım kararı, izin gibi konularda nelerle karşılaşırım, yardımcı olabilirmisiniz.

İki üstünüzde Sn Masifev in paylaşımı var.
Bölgeye göre uygulama farklılıkları olduğu için, bulunduğunuz bölgedeki resmi kurumlardan bilgi almanız daha yararlı olur.

morladim 24-02-2020 17:53

Merhabalar,

Bir alternatif olarak sizin bahsettiğiniz plakalı/ruhsatlı karavan ve konteyner araçları belki değerlendirebilirsiniz. Hazır bir karavan veya ahsap mobil bir ev almak ruhsat çıkarırken masraflı olacaktır fakat 2. el veya hurda belgeli bir trailer/tır dorsesi/lowbed alıp trafikten çekme belgesi alırsanız hem vergiden muaf hemde ruhsatlı bir aracınız olur. Üstüne artık ne isterseniz koyabilirsiniz.

iyi günler dilerim.

tolga011 13-03-2020 00:15

Merhabalar bende bu sene 250m2 büyüklüğünde bir hobi bahçesi satın aldım.Komşu bahçelerin sahipleri 25.30m2 prefabrik ev konteyner vs yaptırdılar.Belediye denetim sonucunda evlere para cezası kesti ve mahkeme süreci başladı ve ileride büyük ihtimal yıkılması gerekicek. benım 750kg altı ruhsat istemeyen çekme karavanım var onu bahçeye park etsem bende ceza yermiyim bir sıkıntı olurmu bilen varmı acaba Teşekkürler.

Feijoa 13-03-2020 11:21

Kemal Sunal in filmi geldi aklıma.... yıkım kararı seyyar eve verilemez diyordu ya hani... ;-)
Karavan sabit bir ev değil ki...niye ceza kessin.... Bugün oraya park ederim, bugün buraya....

ugrdrmz 19-06-2020 17:34

Merhaba,
Yaklaşık 8.000 m2 yerimizin 1.200 m2'sini çitlerle sınırladık. Çit içinde kalan kısma 24 m2 dört ayaklı metal platform üstünde duran bir prefabrik ev yaptık. Tarlanın konumu yola cepheli durumda. (dikdörtgenin uzun kenarının yola cepheli gibi düşünün) Kaçak yapı statüsünde değerlendirildiğinden belediyeye ceza ödedik. Sonrasında savcılık ifadesi vb.
TCK'nın 184/1. maddesine göre imar kirliliğine neden olmak suçu işlediğimiz iddiasıyla mahkemeye iddianame gönderildi savcılıktan. Yola cephemiz ve yapı büyüklüğü nedeniyle bir sıkıntı olmaz diye düşündüğümüz bu durumda izlenebilecek yol hakkında bilgisi olan varsa, yardımlarınızı bekliyorum arkadaşlar. Teşekkürler şimdiden,,

Renebey 27-06-2020 21:48

Bu konuyu bir süredir araştırıyorum. İnternette Tarla vasfıyla satılan bir çok yeri gördüm, ekonomim küçük olduğu için benimde düşündüğüm bir şeydi fakat bürokrasi bu konuda oldukça bulanık. yukarıda yazıldığı 5000 in altı tarla olarak kabul edilmiyor kanunda da tarla vasfı arazilerde %5 lik bir alana onunda belirli bir limiti var şu an hatırlamıyorum "taşınabilir" seyyyar konut yapabiliyorsunuz.

Bunu yapacağınız zaman belediyeyle anlaşıyorsunuz örneğin 10 sene sonra kaldır derse kaldırabileceğiniz esneklikte bir yapı olması gerekiyor. Fakat 5000 üstü tarlaya böyle bir yapı yapabilmeniz için ayrıca yola da cephesi olması gerekiyor. Yola cepheden kasıt zaman içerisinde kullanılarak kendiliğinden oluşmuş yollar değil, kadastro'da tapu da yani devletin belgelerinde yol olarak görünmesi gerekiyormuş. Yani her yola cephe denilen tarlaya kanmayın ilanlarda, mutlaka yoldan kastı neresi ve bu yol belgelerde de yol olarak geçiyor mu bunu da araştırmak lazım önce.

Kısacası böyle bir niyet varsa konuyla ilgili mevzuatı iyice okumak bilmek sonra da bağlı belediye ile detaylı görüşmek lazım ada parseli alıp soruşturmak lazım baştan.

Ben bu tercihimden vazgeçtim neden derseniz çok büyük arazilerde tarımla uğraşacak ne bilgim var ne de bu kadar büyük arazileri işleyecek motivasyonum var. Ben daha küçük alanlarda kendime yetecek üretim peşinde olduğum için ve kanunun izin verdiği konteynır ev alanı bana zamanla küçük geleceği için vazgeçtim. Tarlanızın içinde hangi bölgelere evi yapacağınıza kadar karışıyorlar çünkü, istediğiniz yerine konduramıyorsunuz.

Ve sırf bu saçma bürokrasi yüzünden de memlekette 5000 altı bir çok toprak ya işlenmiyor ya da atıl bir şekilde öyle duruyor. Bence mutlaka düzenlenmesi gereken kanunlar bunlar.

BarışByrmç 29-07-2020 12:28

Tarla asfalt kenarında olsa 20 dönümden büyük olsa ev yapma izninde bir değişiklik oluyor mu ? Genelde 5 dönümden örnekler verildiği için kafa karışıklığı oldu. . Sulu tarım yapılması bazı şeyleri değiştirir mi. Tskler

mcciplak 04-09-2020 21:36

Degerli uyeler,

"Tarlaya" ev yapmak TC Toprak koruma kanunu ilkelerine gore duzenlenmektedir. (https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20050719-2.htm). Konu karisik gibi gorunsede, uyuldugunda yasaya uyarak toragina yapi yapmak isteyenler icin anlami olan kurallar ve islem sirasidir.

Oncelikle "tarla" denilen toprak parcasinin Tapu kayidinda ne olarak tanimlandigi ve hangi yonetim birimleri yetkisinde oldugu bilinmelidir.

Yektili kurunlar soyle siralanabilir:

Imar (yapi kurgulamasi ) olmayan, Mucavir alan ( Yerlesim alani ) disinda olan topraklarda, ve tarim arazisi gorunen topraklar icin Il Ozel Idaresi , tarim il / ilce mudurlugu ile birlikte sorumlu kurumlardir.

Yapi kurgulamasi olan yerlerde, ve yerlesim alani icinde kalan toprak parcalarinda :
A- alan yerlesim alani icinde ise:
1- Belediye sinirlari icinde ise Belediye Imar bolumu sorumludur
2-Koy yerlesim alani icinde ise Koy muhtarligi ve Il ozel idaresi birlikte sorumlu olan kurumlardir.

Eger torak parcasi tapuda "tarla", "bahce" olarak geciyorsa ve Belediye sinirlari disinda ise:

A-Koy yerlesim sinirlari ( Koyde bulunan en dis yapilarin en dis koselerinden alnirak gecen hayali cizgi icinde kalan yer) icinde ise Koy muhtarligi ve Il ozel idareye yapi izini basvurusu ile islem baslar.

B- Koy yerlesim sinirlari disinda ise dogrudan basvurulacak yer Il Ozel idaresidir. Buyuk Sehirlerde bu degisik olabilir. Sorusturunuz.

Cogunlukla ve kaba olarak yapi yapma izni ( bakin yapi icinde yasama izni [Iskan] degil... oraya daha cok var....) toprak parcasinda aranan ozellikler (tarim arazisinin turune ve icinde yapilacak tarimsal calismaya gore) sunlardir.

1-Icinde tarim yapilacaginin kesin olmasi (tarim alanlari kendi alanalrinda siniflandirilmaktadir, bazi tarim alanalrina hic yapi izni veilmez )
2-En az 5 Dekar olmasi
3- Kadastral yola en az 25 m cephesi olmasi

Eger toprak parcasi Imarsiz olan yerlesim alani disinda kaliyorsa "Tarlaya" , "Bahceye " ( Tarim arazisi ) ev yapmak, konteyner koymak vb Il Ozel idaresi yetki icindedir. Islem Il Ozel idareye tapu konumu ve bir dilekce ile basvurmakla baslar. Il Ozel Idare Il/Ilce Tarim mudurlugunden bu alana yapi yapilip yapilmayacagi konusunda gorus ister.

Il/Ilce Tarim mudurlugu bazvuruyu Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve ilgili yonetmelikler baglaminda inceler ( DSI izni, Elektrik dagitim kurumu izni, TCK izni, vs) ve eger toprak parcaniz yeterli ozelliklere sahipse uzerine yapi izni VERILEBILIR. Verilecek diye bir sart yoktur. Verilen izin Tarimsal alan uzerine TARIM amacli yapi yapma iznidir ( 75 m2 yi asmayan bakici evi. gerektiginde gerege gore depo vs)

Olumlu **** olumsuz gorus Il ozel idareye bildirilir. Gorus olumluysa karada yapabileceginiz yapinin alani turu belirtilir. Siz bu ozelliklere gore Mimari Plan cizerek onay icin Il Ozel idareye sunarsiniz, O da Il / Ilce tarima gonderir Mimari projeyi (Bazi Il ozle idarelerde hazir Mimari planlarin oldugu soylnmekte.

Il tarim projenizi onaylar , Ol ozel idareye gonderir ve size bildirilir. Siz bu Mimari projeye gore Mekanik, Staatik Elektrik vs planalrin icizdirir, toprak yapi analiz yaptiririsinis ( Bir Muhendilik sirketi yapar bunu - PAHALIIII )

Bu ayrintili planlari Il ozel idareye sunarsiniz ( Muhenislik firmasi ile ) Il ozel idare bunlari onaylar. ve Yapi YAPMA iznini verir. Bu iznile siz yapiyi yapacak kisiyi (Muteaahit) aramaya baslarsiniz. Muteahitlerin cogu boyle ufak islere bakmadiklari icin sizin Muteahit olmaniz gererkir. (Cevre Bakanligi 500 M2 asmayan bireysel konut yapimi icin 5 yilda bir kereye ozel olamak uzere size Gecici Muteahhit belgesi verir).

Bu Geceici Muteahhit belgesi ile Il Ozel Idareye yapiya baslamak istiyourm diye bas vurulur. Il ozel idare size der ki : Git Gececi Muteahit olarak calisacak iscileirn ayarla onlarin SGK islemlerini yaptirdiktan sonra bana gel der.

Siz **** ozel bir mali musavei yardimi ile bu dosyayi hazilar yetili SGK ya sunarsiniz, SGK bunu genel bilgi sistmine isler, size isciler icin SGK prim tutarini yatirttirir. Bundan sonra E-Devletinize bir sifre gonderir ve hayirli olsun yapiya baslayin der.......

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu na uymadan Tarim alani gecen alanalara "civi" bile cakmak yasal degildir. Tekerlekli ve isleyen "araclar" yapiya koyulabilir ama "Konteyner" koymak suctur.

Haa, izinsiz yapilamazmi? Konteyner konulamaz mi? Dogal olarak konulur yapilr. Ama denetlendignde size gelelcek cezaya rasi olarak ve yikimini kabullenerek herseyi yapabilirsiniz.

Bu konuda gunumuzde teknolojinin ve AB giris uyum calismalari baglaminda denetlemeler ciddilesmi ve siklasmistir; eskisi gibi "abi gorme yaaa... al su 50 TL yi de gormeyiver vs gibi olayalar neredeyse ortadan kalkmistir.

Bunun yaninda sizi kiskanan konu komsunuz, amca oglunuz teyze kizinz da sizi sikayet etmekten cekinmez.

Ozet: tarim arazisi / orman arazisi olarak tanimlanan imari olmayan yerlere yapi yapmadan once mutlaka izin aliniz....

Umarim bu kisa yazi yararli olur.....

mcciplak 04-09-2020 21:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi tolga011 (Mesaj 1583515)
Merhabalar bende bu sene 250m2 büyüklüğünde bir hobi bahçesi satın aldım.Komşu bahçelerin sahipleri 25.30m2 prefabrik ev konteyner vs yaptırdılar.Belediye denetim sonucunda evlere para cezası kesti ve mahkeme süreci başladı ve ileride büyük ihtimal yıkılması gerekicek. benım 750kg altı ruhsat istemeyen çekme karavanım var onu bahçeye park etsem bende ceza yermiyim bir sıkıntı olurmu bilen varmı acaba Teşekkürler.

Cekme karavan diye koyup, ev yasama alani olarak kullanmadiginiz surece bir cezasi yoktur. Yazan olursada TC Sulh mahkemelrinde hakkinizi ararsiniz.

Troia 13-10-2020 14:32

Teşekkür etmek istiyorum, çok doğru ve geçerli bilgiler vermişsiniz. Bizzat sürdürdüğüm bir süreç olduğu için ben de bu bilgilere sahibim. Bir çok kişi maalesef hemen yapılabileceğini sanıyor.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi mcciplak (Mesaj 1594739)
Degerli uyeler,

"Tarlaya" ev yapmak TC Toprak koruma kanunu ilkelerine gore duzenlenmektedir. (https://www.resmigazete.gov.tr/eskil...20050719-2.htm). Konu karisik gibi gorunsede, uyuldugunda yasaya uyarak toragina yapi yapmak isteyenler icin anlami olan kurallar ve islem sirasidir.

Oncelikle "tarla" denilen toprak parcasinin Tapu kayidinda ne olarak tanimlandigi ve hangi yonetim birimleri yetkisinde oldugu bilinmelidir.

Yektili kurunlar soyle siralanabilir:

Imar (yapi kurgulamasi ) olmayan, Mucavir alan ( Yerlesim alani ) disinda olan topraklarda, ve tarim arazisi gorunen topraklar icin Il Ozel Idaresi , tarim il / ilce mudurlugu ile birlikte sorumlu kurumlardir.

Yapi kurgulamasi olan yerlerde, ve yerlesim alani icinde kalan toprak parcalarinda :
A- alan yerlesim alani icinde ise:
1- Belediye sinirlari icinde ise Belediye Imar bolumu sorumludur
2-Koy yerlesim alani icinde ise Koy muhtarligi ve Il ozel idaresi birlikte sorumlu olan kurumlardir.

Eger torak parcasi tapuda "tarla", "bahce" olarak geciyorsa ve Belediye sinirlari disinda ise:

A-Koy yerlesim sinirlari ( Koyde bulunan en dis yapilarin en dis koselerinden alnirak gecen hayali cizgi icinde kalan yer) icinde ise Koy muhtarligi ve Il ozel idareye yapi izini basvurusu ile islem baslar.

B- Koy yerlesim sinirlari disinda ise dogrudan basvurulacak yer Il Ozel idaresidir. Buyuk Sehirlerde bu degisik olabilir. Sorusturunuz.

Cogunlukla ve kaba olarak yapi yapma izni ( bakin yapi icinde yasama izni [Iskan] degil... oraya daha cok var....) toprak parcasinda aranan ozellikler (tarim arazisinin turune ve icinde yapilacak tarimsal calismaya gore) sunlardir.

1-Icinde tarim yapilacaginin kesin olmasi (tarim alanlari kendi alanalrinda siniflandirilmaktadir, bazi tarim alanalrina hic yapi izni veilmez )
2-En az 5 Dekar olmasi
3- Kadastral yola en az 25 m cephesi olmasi

Eger toprak parcasi Imarsiz olan yerlesim alani disinda kaliyorsa "Tarlaya" , "Bahceye " ( Tarim arazisi ) ev yapmak, konteyner koymak vb Il Ozel idaresi yetki icindedir. Islem Il Ozel idareye tapu konumu ve bir dilekce ile basvurmakla baslar. Il Ozel Idare Il/Ilce Tarim mudurlugunden bu alana yapi yapilip yapilmayacagi konusunda gorus ister.

Il/Ilce Tarim mudurlugu bazvuruyu Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu ve ilgili yonetmelikler baglaminda inceler ( DSI izni, Elektrik dagitim kurumu izni, TCK izni, vs) ve eger toprak parcaniz yeterli ozelliklere sahipse uzerine yapi izni VERILEBILIR. Verilecek diye bir sart yoktur. Verilen izin Tarimsal alan uzerine TARIM amacli yapi yapma iznidir ( 75 m2 yi asmayan bakici evi. gerektiginde gerege gore depo vs)

Olumlu **** olumsuz gorus Il ozel idareye bildirilir. Gorus olumluysa karada yapabileceginiz yapinin alani turu belirtilir. Siz bu ozelliklere gore Mimari Plan cizerek onay icin Il Ozel idareye sunarsiniz, O da Il / Ilce tarima gonderir Mimari projeyi (Bazi Il ozle idarelerde hazir Mimari planlarin oldugu soylnmekte.

Il tarim projenizi onaylar , Ol ozel idareye gonderir ve size bildirilir. Siz bu Mimari projeye gore Mekanik, Staatik Elektrik vs planalrin icizdirir, toprak yapi analiz yaptiririsinis ( Bir Muhendilik sirketi yapar bunu - PAHALIIII )

Bu ayrintili planlari Il ozel idareye sunarsiniz ( Muhenislik firmasi ile ) Il ozel idare bunlari onaylar. ve Yapi YAPMA iznini verir. Bu iznile siz yapiyi yapacak kisiyi (Muteaahit) aramaya baslarsiniz. Muteahitlerin cogu boyle ufak islere bakmadiklari icin sizin Muteahit olmaniz gererkir. (Cevre Bakanligi 500 M2 asmayan bireysel konut yapimi icin 5 yilda bir kereye ozel olamak uzere size Gecici Muteahhit belgesi verir).

Bu Geceici Muteahhit belgesi ile Il Ozel Idareye yapiya baslamak istiyourm diye bas vurulur. Il ozel idare size der ki : Git Gececi Muteahit olarak calisacak iscileirn ayarla onlarin SGK islemlerini yaptirdiktan sonra bana gel der.

Siz **** ozel bir mali musavei yardimi ile bu dosyayi hazilar yetili SGK ya sunarsiniz, SGK bunu genel bilgi sistmine isler, size isciler icin SGK prim tutarini yatirttirir. Bundan sonra E-Devletinize bir sifre gonderir ve hayirli olsun yapiya baslayin der.......

Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu na uymadan Tarim alani gecen alanalara "civi" bile cakmak yasal degildir. Tekerlekli ve isleyen "araclar" yapiya koyulabilir ama "Konteyner" koymak suctur.

Haa, izinsiz yapilamazmi? Konteyner konulamaz mi? Dogal olarak konulur yapilr. Ama denetlendignde size gelelcek cezaya rasi olarak ve yikimini kabullenerek herseyi yapabilirsiniz.

Bu konuda gunumuzde teknolojinin ve AB giris uyum calismalari baglaminda denetlemeler ciddilesmi ve siklasmistir; eskisi gibi "abi gorme yaaa... al su 50 TL yi de gormeyiver vs gibi olayalar neredeyse ortadan kalkmistir.

Bunun yaninda sizi kiskanan konu komsunuz, amca oglunuz teyze kizinz da sizi sikayet etmekten cekinmez.

Ozet: tarim arazisi / orman arazisi olarak tanimlanan imari olmayan yerlere yapi yapmadan once mutlaka izin aliniz....

Umarim bu kisa yazi yararli olur.....

CilekFidesi 13-10-2020 23:08

Toplum olarak maalesef biraz rantçı bir yapımız var. En büyük metropollerden en küçük köylere kadar yapılan binaların en az %90ı çirkin ve tekdüze. Yerleşim yerlerinde durum bu iken yaylalar tarlalar vs alanlarda derme çatma yapılar da çeşitli olumsuz sonuçlar doğuruyor.

Durum bu iken, toplumun ekonomik sorunları ve siyasi hesaplar nedeniyle kaçak göçek birçok yapıya her dönem göz yumulmuştur.

Madalyonun öbür yüzünde ise doğa içinde vakit geçirmek isteyen, hobi bahçesi ile uğraşmak isteyen, tarlasında konaklamak bahçe keyfi yapmak isteyen masum vatandaşlar var.

Hobi bahçesindeki kulübeyi apartmana çeviren uyanıklar olduğu gibi imar affı ile maalesef birçok hatayı görmezden gelen bir bir bürokrasimiz var. iki ucu kirli değnek.

Makul biri çalışma ile doğru düzgün bir durum tespiti yok. Kurunun yanında yaşın da yandığı acayip son dakika düzenlemeleri ile idare ediyoruz. Atı alıp üsküdarı geçenler ne olacak, ondan bahis yok.

İstanbulun şekline bakınca hem devletin hem de milletin içler acısı.

Bahçe evlerinin çeşitli sorunları var. Ama bizim de bahçede doğru düzgün bir yapıya ihtiyacımız var. Bu sorunu çözecek bir akıl maalesef yok. Ben de bir bahçe sahibiyim ve ihtiyaçların isteklerim ve çeşitli aşılması gereken zorluklarım var. bahçeme kulübe yaptım. birkaç yıl sonra imar barışından 400 tl verip belge aldım. Şimdi yeni bir kanun çıktı, benim ruhsatlı yapının da yıkılma ihtimali var.
Akıl alır gibi değil.
halbuki 1 gram dahi beton dökmedim. Çevreye zarar vrecek bir şeyi de yok.

hosseda 14-10-2020 00:09

İmar barışından yasaya uygun olarak yararlandıysanız ( yapıyı 31-12-2017 tarihinden evvel inşa ettiyseniz) niçin yıkılmasından söz ettiniz hemen üstteki mesajda.
01.01.2018 tarihinden sonra inşaatı yapılan ancak 31.12.2017 tarihinden evvel inşa edilmiş gibi yasadan yararlanmak için başvurarak yapı kayıt belgesi alanlar için yapının yıkımından bahsedilebilir çünkü hepsinin havadan alınmış fotoğraflardan tesbiti yapılabiliyormuş...

garta 20-04-2023 00:15

Merhaba
Aranıza yeni katıldım çok faydalı bir site olduğunuzu düşünüyorum merak ettiğim bir konu var.
Hobi bahçesine ev yapılır mı

brscengiz 07-05-2023 11:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi garta (Mesaj 1620597)
Merhaba
Aranıza yeni katıldım çok faydalı bir site olduğunuzu düşünüyorum merak ettiğim bir konu var.
Hobi bahçesine ev yapılır mı

Cevap aslında yukarıda var 5.000 dönüm altında izin yok üzerinde ise çok fazla şart var. Evden kastınız betonarme ise imar yoksa izin de yok.

chimaera32 04-01-2024 14:24

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi brscengiz (Mesaj 1620812)
Cevap aslında yukarıda var 5.000 dönüm altında izin yok üzerinde ise çok fazla şart var. Evden kastınız betonarme ise imar yoksa izin de yok.

hocam 5400 m2 yola sıfır tarlamız var biz buraya su basmanın üzerine 50 m2 bina yapabilirmiyiz ( Not tarla büyük ova koruma lanı altında)

forumbere 08-01-2024 19:01

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi chimaera32 (Mesaj 1623341)
hocam 5400 m2 yola sıfır tarlamız var biz buraya su basmanın üzerine 50 m2 bina yapabilirmiyiz ( Not tarla büyük ova koruma lanı altında)

Eğer arsanız tarım arazisi olarak geçiyorsa en net bilgiyi tarım ilçe veya tarım il müdürlüklerinden alacaksınız ama genel teamül, 75 m² taban alanı ve maksimum 2 katlı olmak üzere toplam 150 m² yapıya izin verilir.
Eğer tarım arazisi değilse, belediyelerin fiiliyattaki uygulamaları bölgeden bölgeye değişkenlik gösterebiliyor; bu sebeple en doğru bilgi için tarlanızın bağlı olduğu belediye imar müdürlüklerine başvurmalısınız.
Arazinizin "büyük ova koruma alanı" içinde olduğunu geç farkettiğim için özür dilerim. Ancak yasal olarak bina yapmanız mümkün değil.

chimaera32 10-01-2024 15:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi forumbere (Mesaj 1623360)
Eğer arsanız tarım arazisi olarak geçiyorsa en net bilgiyi tarım ilçe veya tarım il müdürlüklerinden alacaksınız ama genel teamül, 75 m² taban alanı ve maksimum 2 katlı olmak üzere toplam 150 m² yapıya izin verilir.
Eğer tarım arazisi değilse, belediyelerin fiiliyattaki uygulamaları bölgeden bölgeye değişkenlik gösterebiliyor; bu sebeple en doğru bilgi için tarlanızın bağlı olduğu belediye imar müdürlüklerine başvurmalısınız.
Arazinizin "büyük ova koruma alanı" içinde olduğunu geç farkettiğim için özür dilerim. Ancak yasal olarak bina yapmanız mümkün değil.

cevap için teşekkürler

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024