agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları) (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/)
-   -   Bahçe duvarı için toz boya nasıl yapılır? (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/32327.htm)

limon_sever 03-08-2013 12:42

Bahçe duvarı için toz boya nasıl yapılır?

Bahçe duvarını boyamak için boyacıdan 3 kilo toz mavi boya, 10 kilo da sönmemiş kireç (açık mavi renk elde etmek için) aldım.

Karışımı nasıl yapacağımı soracağım sırada telefon geldi ve acil eve çıktım geldim. Bir de bu karışıma ne kadar su koymalıyım?

korucak 03-08-2013 16:22

Sn. limon sever,
Önce kireci su içinde eritin, tamamen eridikten sonra azar azar toz boyayı katarak karıştırın.
istediğiniz rengi gördüğünüzde tamamdır. Ancak kovada gördüğünüz renk ile duvarda kuruduktan sonraki renk aynı olmayabilir. Bu yüzden duvarın belli yerlerinde denemeler yapmanızı öneririm. Kolay gelsin..

ozlem39 05-08-2013 19:44

sevgili limon sever içine az miktarda tutkal koyarsan kalıcılık sağlayabilirsin.
sevgiler

s.serdar 06-08-2013 02:07

Sayın limon_sever.

Değerli form üyelerinden korucak ve ozlemkaragoz gerekli bilgilendirmede bulunmuşlar.

Bir kaç yıl önce yan apartmanımız 6 metre yüksekliğinde ve 30 metre enindeki biraz eğimli istinat duvarını sizin usul ile ve iskele kurarak kireç ile beyaz boyatmışlardı. Ancak bir sene geçmeden beyaz renk yağmur ve rüzgarla giderek yok olmaya başladı. Şu anda da sanırım orijinal rengine kavuş durumda. Böyle bir deneyimlemeyi yaşamış olduğum için ben sizin yerinde olsaydım hazır dış cephe boyası kullanmayı tercih ederdim. Kolay gelsin dilek ve saygılarımla.

limon_sever 06-08-2013 11:06

Sayın korucak, Sayın ozlemkaragoz ve Sayın s.serdar bilgilendirmeleriniz için teşekkür ederim.

Dün gece duvarı tamamen boyadım. Aldığım boyada güzel çıkmadı. Epey zorladı. Durmadan karıştırdım. Sayın s.serdar'ın dediği gibi dış cephe boyası almak daha mantıklı ama duvar çok çabuk kirleniyor diye hesaplı olması açısından toz boyayı tercih etmiştim. 1-2 sene idare etse yeterli.

tugrulbaba 30-09-2013 17:06

Bulabilirseniz size vereceğim malzeme listesinden edinip ucuz boya imali yapabilirsiniz.

10 kg 5 mikron kalsit

1-1.5 kg pva ya da 2.5 lt polizolan

500 gr kadar arap sabunu

renklendirmek için yeter miktarda istenilen renk toz boya

4-5 lt su aldığınız bir kovaya kalsiti yavaş yavaş, topaklanma yapmadan karıştırın. karışımın durumuna göre suyu ilk etapta az alıp sonradan artırabilirsiniz. Bu işlem bittikten sonra pva ya da polizolanı katın ve karıştırın. Başka bir kapta toz boyayı yeter miktarda su ile karıştırıp bu karışıma ekleyin. Yine başka bir kapta arap sabununu suyla iyice erittiktin sonra bu karışıma ekleyin.

bunun içine aslında titan, amonyak , kaba üstübeç, has üstübeç, kaydırıcı nitelik veren bazı solüsyonlar, sıvı silikon gibi bir çok malzeme var ama bulabilir misiniz bilemem.

En basit plastik boya budur. ya da uğraşmazsınız gider cephe boyası alırsınız:)

birgaripyolcu 14-03-2015 22:54

silikon dış cephe boyası kullanılsa daha uzun ömürlü olmaz mı.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024