agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları) (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/)
-   -   Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/25997.htm)

kılıç 14-01-2012 14:38

Hadi Gel Köyümüze Geri Dönelim

1 Eklenti(ler)
Bahçenin bulunduğu şehir:Ahmet Hacılar Köyü/Kandıra/Kocaeli
Bahçenin Büyüklüğü:1200m kare
Bahçenin Türü:Henüz orman
Bahçenin Geçmişi:Çok eskiden dutlukmuş

kılıç 14-01-2012 14:42

1 Eklenti(ler)
İlk seçenek buydu

kılıç 14-01-2012 17:13

Geçen yıl mart ayında uzun zamandır sürüncemede olan miras işini varisler tapuları önlerine koyup metre karelerine ve google daki yerlerine bakıp eşit miktarda bölüştüler .Eşim gayet sakinken bende uykusuz geceler başlamış oldu.

Her gece balkondaki bitkileri ordan alıp oraya zuladaki tohumları çimlendirip bitkiye dönüştürmeye başladım.Zaman geçmeden ne var ne yok diye eşimle köye gittik, ilk seçenek ikinci resim olan harmanlar dediğimiz köye 800 metre uzaktaki bir tepenin üstü dümdüz 4 dönümlük tarla buraya hem ev yapıp hemde büyük bir bahçe yapabilirdik sevindirik olup eve geldim ardık planlarım daha oturdu kağıt kalem alıp hepsinin yerlerini bir kaç kere çizip bozdum.

Aradan zaman geçti fındık zamanı geldi eşim o zaman kızımın nişanlısını alıp köye fındıklara bakmaya gittiler geldiklerinde bana birşey söylemek istediğini düşünmeden hayır demememi istedi ev için başka bir yer beğendiklerini burasının elektrik su ve yol masrafının olmayacağını ayrıca manzarasının çok güzel olup baraja baktığını hafifde engebeli olduğunu burasın çok daha güzel ve masrafsız olduğunu söyledi.
Bu arada fındıklarda çok olduğunu ama 12 yıldır içine girilmediği için böğürtlen tarlası olmuş 2 kio kadar fındık toplayıp gelmişler kalanlarıda orada oturan uzaktan bir akrabaya isterse toplayabileceğini söylemişler.

Bende çok görmek istedim ama hem düğün telaşı hem de rahatsız olduğum için götürmediler.Fındık zamanı geçtikden sonra 2 adam tutup fındıkları temizlettik artık fındıklığa benziyor.
Artık düğünü yaptık fındıklık temizlendi sıra ev ve bahçeye geldi çünkü orada ev yoksa kalacak yer yok kalamacak yer yoksa bahçe yok çünkü eşim servis şöförlüğü yapdığı için günde 3 kere işe gitmek zorunda.

Bu gün yağmur yağış köye gittik ev yapılacak alan ormana dünmüş eşim 2 kişi ile anlaştı orayı temizleyip ağaçları dikenleri kesecekler içinde çok güzel 100 yıllık bir çınar ağacı var onun ellenmemesini bir kaçda erik bırakmalarını söyledik .Ağaçlar kesilince bir dozerle kökler temizlenip sürülüp taranacak inşallah ilkbahara ev için hazır olacak...

kılıç 14-01-2012 17:28

Resimleri yüklemeyi beceremedim oğlum gelince yükleyeceğiz.

kılıç 14-01-2012 17:37

3 Eklenti(ler)
Eklenti 264117

kılıç 14-01-2012 17:38

Köyün giriş yolu.

kılıç 14-01-2012 19:03

Şimdilik sadece cesur şaşkın bakıyor cüssesi cok iri ama sakinbir saf kangal internet çok yavaş resim yüklenmiyor.

gulbirsen 14-01-2012 19:35

Sevgili Kılıç sevinciniz ve heyecanınızı anlayabiliyorum. Biz de tarla alma, etrafını çevirme ve su çıkarma işleri sırasında aynısını hissettik. Amma ev yapmaya gelince işlerin hiçte öyle kolay olmadığını anladık. Bir sürü prosedür.Öylece kalakaldık.İnşallah siz başarırsınız.Hadi kolay gelsin, hayırlı uğurlu olsun. Saygılar

kılıç 14-01-2012 21:17

3 Eklenti(ler)
eşim, kuzeni,buza ve cesur

kılıç 14-01-2012 21:20

3 Eklenti(ler)
köyün eski evleri hala kullanılıyor

kılıç 14-01-2012 21:22

4 Eklenti(ler)
eski ve yeniler yan yana

kılıç 14-01-2012 21:25

5 Eklenti(ler)
Burayı temizleyip bahçe ve evimizi buraya yapmayı planlıyoruz.

kılıç 14-01-2012 21:27

2 Eklenti(ler)
mustakbel evimizin manzarası ve eşim son talimatları verirken bir fotoğraf

kılıç 14-01-2012 21:37

Ayaklarının altı aynı görünen orman gibiydi 2 gün çalişmışlar hava izin verirse 3 günde tertemiz olacağını söylediler.O güzelim çınarı sarmaşıklar istila etmiş onu da temizleyip sarmaşıklardan kurtaracaklar.Bir dahaki gelişimde burayı tanıyamayacağımı söylediler.

Kara Kartal 15-01-2012 17:51

Çok güzel bir seçim. Hakkınızda hayırlısı olsun. Bende Kandıra veya İzmit'in Kuzey köylerinden ilerisi için yaşayabileceğim yer düşünüyorum. Ancak fiyatlar maalesef çok yüksek.Kocaeli Büyükşehir Belediyesi çoğu köye hizmeti şehirdeki gibi sağlıyor.Yollar çok konforlu, sulama barajı ve benzer bir sürü hizmet yapılıyor. Bunlar çok güzel hareketler gibi olsada arazi fiyatlarını yukarı çekiyor. Köylüler için değer kazanan araziler bizim için biraz daha ulaşılması zor hale geliyor. Gözüken o ki en az 10 sene daha çalışmaya ve birikime devam edeceğim.

mandalinci 16-01-2012 06:20

Sn. kılıç,

Eviniz ve yeni uğraşınız hayırlı olsun.

Ne güzel yeni heyecanlar, umutlar..

mrduran 16-01-2012 08:46

Merhaba sayın Kılıç;

Kolay gelsin şimdiden. Niyetlenmişsiniz.., demektir ki iş bitmiştir.

Ailenize sağlıklar inşallah.

Saygılarımla lütfen.

kılıç 16-01-2012 08:49

Sn.Mandalinci çok teşekkür ederim inşallah umutlarımı gerçeğe dönüştürebilirim...

kılıç 16-01-2012 09:17

Teşekkür ederim mrduran niyetlendik inşallah sonunu görmek nasip olur saygılar bizden..

Cumhur Tonba 16-01-2012 09:20

Sayın Kılıç,
Kolay gelsin. Şimdi sizde tatlı bir heyecan vardır. minim ki gönlünüzdeki gibi olacaktır.
Selamlar.

kılıç 16-01-2012 09:29

Teşekkür ederim sn Kara Kartal inşallah isteğinize ulaşmanız tahmininizden kısa sürer.Değer kazandığını düşüncesine gelince sizinle aynı fikirde değilim sadece alım gücü zorlaştı.eskiden en azından eşimin köyünde bir karış toprak satılmazmış satılırsa ayıplanır günlerce konuşulurmuş bundan 7 **** 8 yıl önce köye birkaç adam gelip verimli verimsiz kim tapusunu getirirse tarlasını dönümüne 5000 lira vereceklerini söylemişler önce büyüklerini kaybetmiş aileler sonra diyerleri bir sürü tarla satmışlar . Tabi şimdi bu işi emlakcılar yapıyor şu an ki fiyat dönümü 8000 lira bizede siz delimisiniz ne işiniz var açmı kaldınız gibi laf söylüyorlar..

kılıç 16-01-2012 09:34

Sağ olun çok teşekkür ederim bir an önce başlasın istiyorum yoksa balkonda biriktirdiğim fidanlardan bitkilerden balkonlar çökme noktasına geldi ciddi sağlık problemleri olan biriyim ama köye gidince birden kuş gibi hisediyorum..

Cumhur Tonba 16-01-2012 09:39

Sayın Kılıç,
Aslında başlığınız çok harika. Keşke köylere dönüş olsa.
Fakat tam tersi. Köyler büyük bir hızla boşalıyor. Ahhh. Keşke bu durumu tersine çevirebilsek.

Safranlı 16-01-2012 09:47

sayfanızı okudum
gönlünüze göre oldun
sizlere tavsıyem yapacagınız ev yerel çizgilere uysun
dogal havayı aksettırsın
yukarıdakı adı vılla olan gercekte oturana işkence olacak bınayı sakın düşünmeyın
toplamda 4 kat olmuş
içten merdıvenlı dört kat bına
kullanımını düşünün
yerelde arazı tam düz ise yerden 150 mt ykseltıp tek kat **** çatı arası bır oda ile
80 m2 oturumlu çok mukemmel ev yapılabılır
toplamdada malıyetınız azalır konforunuz artar
çevrenız sizi hep buyuk olsun geniş geniş kullan derler
sakın aldırmayın
oturma odanız mutfak ile uyumu guzel olmalı
şayet mutfakta müsaitse yemek masası sıgacak şekılde olmalı
mutfakta mutlaka en az ıkı metre genışlıgınde balkonunuz olmalı
bu balkonu yemek yerken keyıf yaparken ve ıvır zıvır koymak için kullanırsınız
insanın evınde en çok mutfagı ve oturma bolumunu kullandıgını unutmayalım
yatak odaları çok buyuk olmamalı
geleneksel köy evlerındekı gıbı girişte avlu veya teras şeklınd guzel bır şekıl yapabılırsenız
çok rahat edersınız
acizane evın planlanmasında malıyetlerı ve fonksiyonu hiç aklınızdan çıkarmayınız
gönlünüze göre olsun...

kılıç 16-01-2012 12:34

Sayın safranlı tamda aklımızı okudunuz sizinle aynı fikirdeyiz öyle büyük bir şey asla düşünmüyoruz şu an zaten dördüncü katta oturuyoruz ayaklarım toprağa deysin istiyorum.50 metre kare başlayıp alt katta bir salon içinde kuzinesi olan geniş bir mutfak bir yatak odası üsttündede kızım ve oğlum için yatak odası bahçenin tamamı 1200 metre kare büyük bir avlusu olsun..

MeyveliTepe 16-01-2012 14:12

Hayırlı uğurlu olsun. Başlamak işin yarısıymış. Diğer yarısı da planlamak olsa gerek:)

On kere düşünüp bir kere yapmanın zamanıdır. Gerek ev, gerek arazinin kullanım ergonomisi çok çok önemli. Permakültür dökümanlarında arazi ergonomisi ile ilgili bir çok faydalı fikir bulabilirsiniz.

Safranlı 16-01-2012 15:12

inceden düşünmek gerekıyor
evın bahçenın yerlesımı çok önemlı
bahcede olacaksa su kuyusunun yerı
herseyı düşünmek gerekır
ancak en önemlısı evın planlanmasıdır
mimari kullanım
taşıyıcı sistem
ısınma sogutma ıhtıyaçları
güneş enerjısı kullanımı
derken konu çok tabii
planlı ve adım adım gıdersenız çok rahat edersınız
yazdıklarınıza göre sizin işinizi görecek
hem kuzıne hemde kalorıfer sıstemi olan katı yakıtlı ısınma sıstemlerı var
aynı zamanda sıcak su ihtiyacınızı görüyor
benım hayal edıpte yapamadım şu arkadaşlara bir bakın derım
kocaelınde bayılerıde var
Prity ® Katı Yakıtlı Kat Kaloriferli Soba & Şömine & Kuzine Sistemleri
ısı yalıtımı konusundada meyvelıtepenın yazıalrını okumanızı önerırım
yolunuz biraz uzun ama sonuç çok mükemmel olacaktır
gönlünüze göre olsun hersey...

kılıç 16-01-2012 16:00

Sayın Meyveli Tepe Sayın Safranlı önerileriniz için çok teşekkür ederim .Zaten uzak bahçelerin yakın işbirliği ayrıca bloglar evde yapılan organik gübreler bunları zevkle takip edip hergün yeni birşey öğreniyordum şimdi elimden geldiği kadar icraata dökme fırsatı doğdu.Sayın Safranlı verdiğiniz link çok güzel faydanalabiliriz.

Safranlı 16-01-2012 16:29

evdekı fonksıyon ve kullanımda sonra en önemlı sey
yalıtımdır...
yalıtımınız dogru oldumu uzun vade de hayat çok güzel ve ucuz olur...
birde acizane şunu söylemelıyım
evınızın kurulumunda yön konusuna özellıkle dıkkat edınız
güney cepheye oturma ve mutfak olabılır
kuzeye ise az kullanılan banyo kıler vb olabılır
imkan olursa eger yatak odalarının doguya bakması çok güzel olur
tabı bunlar ımkanlar netıcesındedır
gördüğünüz gibi bizler sizin adınıza heyecanlanıyoruz
ve dogruları yapmanızı diliyoruz
kolaylıklar dılerım.....
birde bu mevsımın fıdan dıkme konusundakı avantajınıda degerdırdınızmı süper olur

Manolya_ 16-01-2012 16:32

Sayın Safranlı,

Konuyu takip etmekle birlikte, haklı olarak bahsettiğiniz yalıtım konusu dikkatimi çekti. Bununla ilgilenenler için belki faydalı olabilir diye düşündüm.
'' termojet'' diye bir ürün var. internetten araştırılabilir. Harika bir yalıtım ürünü
Saygılarımla
Asu

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024