agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları) (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/)
-   -   Sanal bir arsa üzerine, ortaklaşa ev yapımı denemesi (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/18053.htm)

therapido 12-11-2009 22:29

Sanal bir arsa üzerine, ortaklaşa ev yapımı denemesi

1 Eklenti(ler)
Merhaba,
Forumdaki bu yeni düzeni ile daha doğru iletişim kuracağımızı umuyorum. Yöneticilerimize bu konuda tekrar teşekkür etmek isterim.

Bir kısmınızın anlattıklarımdan hatırlayacağı, erken yaşta başarılı olamayan bir kaçışım olmuştu. Bu dönem sonunda tekrar şehre döndüm. Yaşadıklarımın beni rahat bırakmayacağı belli. Edindiğim deneyimler, araştırmalarım ve sizlerden öğrendiklerimle ufkum daha da açıldı. Elimde eski arsamın satışından gelen bir miktar paramda var. Şu an kesin olarak tekrar kaçma planım olmasada, o zamana çok hazırlıklı olmak istiyorum.

Bu yüzden istiyorum ki burada sanal bir arsa üzerine birlikte bir ev yapalım. Kaçışın felsefesinide ayrıca konuşuruz ama, seçilen coğrafya ve çevre için doğru malzeme seçiminden, maliyetlere kadar birlikte hesaplayalım. Bilenler paylaşsın, bilmeyenler önersin hepimiz için faydalı olacak bir birikim oluşturalım. Bu yolun sonunda, bütün oluşan bilgileri tek bir dosyada toparlayalım.
Eğer uygun görürseniz tabi.

Ben aklımdaki kıstasları belirtmek istiyorum. Her türlü tavsiyeye açığım.
Hayalimdeki arsa; Antalyanın batısından izmir'e kadar olan sahil şeridinde, denize yakın (keşke sıfır olabilse) mümkünse çok eğimli olmayan, medeniyete çok yakın olmayan, en azından sadece su ve yol altyapısı olan bir yer.

Bölgenin internetten bulduğum sıcaklık istatistikleri
Antalya için en yüksek 45, en düşük -4
İzmir için en yüksek 43, en düşük -5
Bildiğiniz gibi yöresel malzemede eski evlerde genellikle taş. Çatı eğimleri kar yükü söz konusu olmadığı için %30-33 makul fakat ben alan kazanmak için bunu biraz daha arttırmayı düşünüyorum.
Mimari projesini konuşmayı daha sonraya bırakarak,

Aklımdaki başlıkları sıralamaya başlayayım:
Mimari istekler (Oda, salon, banyo sayısı, kontrol merkezi odası (başka isim bulamadım) , atölye metrekareleri vs)
Binanın arsadaki konumu, (Güneş mimarisi, eğimden kaynaklanan mecburiyetler)
Bina temeli ve temelin su yalıtımı, (Kılcallık etkisi (kapilarite) sorunu, bohçalama vs)
Zemin (subasman, sous basement)
Birinci kat
Kat bölmesi (Kullanılacak malzemeler)
Çatı katı
Çatı (Kullanılacak malzemeler, kiremit ve benzeri malzeme önerileri)
İzolasyon (Çatı, cephe, cam ve evin nem dengesi)
Isıtma-soğutma (Şömine, şömine tipi sulu veya kuru soba, ısı pompası benzeri öneriler)
Elektrik (Şebeke destekli ya da desteksiz elektrik üretimi (solar ve/veya rüzgar enerjisi))
Su (Ev ve sulama için temini, tesisatı, depolanması, arıtması ve ısıtması)
Atık su, kanalizasyon ve katı atıklar (Fiziksel ve biyolojik arıtma sistemleri. Bunların bakımları. Organik atıklar için çöp öğütücüler, kompoz üretme metodları (elektrikli kompoz makinaları bukashi kovaları vs)

Şimdilik aklıma gelen başlıklar bunlar.
Lütfen önerilerinizi ve eklemelerinizi belirtiniz. Ekte arsanın kesiti ve yapmayı düşündüğüm (düşündüğümüz) evin saçak ve zemin iz düşümleri var.

Saygılarımla
Kerem AKYAR
Eklenti 114029

therapido 12-11-2009 22:30

1 Eklenti(ler)
Başlamışken kuyuyu ve temelide kazdım.
(Anlaşılmıyorlarsa daha yüksek çözünürlüktede ekleyebilirim)
Eklenti 114026

aslan_k 13-11-2009 08:54

Çizimleri hangi programla yapıyorsunuz?

therapido 13-11-2009 12:32

1 Eklenti(ler)
Sayın aslan k,
Freehand ile hazırladım. Biraz zahmetli oluyor ya,ne yazık ki 3D bir program kullanmayı bilimiyorum. Daha doğrusu kullanmayalı uzun zaman olmuş.

Bohçalama yapılan resmide ekliyorum.
Daha önce bohçalama yapmadığımı belirteyim.
Eklenti 114027

therapido 13-11-2009 12:50

1 Eklenti(ler)
04 numaralı resimde
benim daha önce uyguladığım
40cm kalınlığında iki katlı 72 metrekare taban alanına oturantaş binanın ve ahşap iskelet ve alaturka kiremitle yapılmış çatı ağırlığınıda taşıyan, 70 cm genişliğinde 50 cm yüksekliğindeki demirli betondan atılmış temeli gösteriyor.
Eklenti 114028

MeyveliTepe 13-11-2009 13:27

Yol nereden geçer, yön durumu (kuzey güney), güneş durumu (yakında bir yerde belli bir mevsimde güneş gelişini etkileyecek bir şey var mıdır) gibi ortam şartları da belli olmalı.

Arazinin genel durumu, toprak kalınlığı, toprak tabakanın altındaki durum (granit, kum taşı, vb.)
Bunlar dışında aklıma gelmeyen bir evi yaparken göz önüne alınan tüm çevresel faktörler belirlenmelidir.

MeyveliTepe 13-11-2009 13:33

Elektrik, şebeke suyu, gaz vb. imkanlar da önemli. Hakim rüzgar yönü tali olmakla birlikte dikkate alınması gerekir.

MeyveliTepe 13-11-2009 13:38

Ev yapılacaksa bir de bütçe lazım :)

therapido 13-11-2009 13:52

Sayın MeyveliTepe,
Yol, eğim, zemin, güneş durumu ve engellerle ilgili belirsizlikler ne yazık ki çok önemli.

Daha arsayı almadığımıza göre. En iyi şartları düşünerek yola çıkalım isterseniz. Uygulamaya geçebilirsem veya geçenler olduğunda, muhakkak sorunlar ortaya çıkacak. Çıktıkça onlarıda çözmeye çalışalım. (Ya da, isterseniz bazı sanal sorunlar ortaya atalım. Bunları çözerek ilerleyelim)

İlk resme bir yön pusulası ekleyeyim, Güneş yönünü böyle tayin edelim.
Güneşin gelişini engelleyecek bir durum olmadığını da farz edelim isterseniz.
Arsa koordinatlarına göre mevsimsel güneş ışığı şiddet ve açısını bize bildirecek teknoloji sanırım bizim ülkemizde yok. Hep anlattığım "Grand Designs" programının bir bölümünde bunu test edebilen bir laboratuar olduğunu görmüştüm. Bulabilirsem o kısmın videosunu sizlerle paylaşayım.

Yol konusunda şu an arsa ham halde, mevcut bir yolu yok. Biraz masraf edip yoluda kendimiz açacağız. Önerilere açığız yani.

Zeminde kum veya kireç taşı olasa ne güzel olur. Ama bahsettiğim coğrafyada böyle bir alan bulmak zor.
Tamamı granit olmayan ama kısmen taşlı, genelde kum ve kireç taşından oluşan toprak olduğunu varsayıyorum sakıncası yoksa.

Lütfen aklınıza geldikçe yazın bu faktörleri.
Bunlar arsa arayışımızda da yön gösterecek bilgiler olacaktır.
Kerem AKYAR

therapido 13-11-2009 13:54

Hadi bütçede koyalım

120.000 TL.

Yetmezse borç isterim...

ps: 2 kişinin ihtiyaçlarını karşılayacak bir ev düşünüyoruz.

therapido 13-11-2009 13:56

Elektrik var. Şebeke suyu ve gaz yok.
Rüzgar yön ve şiddeti mevsimsel olarak değişken.
Yeterli mi bu açıklamalar bilemiyorum?
:)

Ekleme: Kuyuda da yaz aylarında azalmakla birlikte su var.

therapido 13-11-2009 14:08

1 Eklenti(ler)
Siz arsayla ilgili soruları sorarken ben zemini çıkayım :)
Eklenti 114030

therapido 13-11-2009 14:18

1 Eklenti(ler)
Resimlerle ilgili tek tek konuşmak istiyorum ama hazır sizi bulmuşken sorayım sayın MeyveliTepe,
Eklenti 114032
Eklediğim 06 numaralı resimdeki gibi ısı pompaları ile ilgili bir kazı yapılabilir mi sizce?.
Neden diye sorarsanız.
Bu kazı yapılmışken, kapatmadan yapılacak bir drenajla evin altında epey kuru bir alan yaratabiliriz ve kılcallık (kapilarite) sorununu azaltabiliriz diye düşündüm. drenajla aldığımız suyuda belki kuyumuza takviye için kullanırız?

gece 13-11-2009 15:33

3+1 boyut!

Freehand yerine, 3D programı olarak her türlü 3D eklentisi de olan SketchUp'ı öneriyorum. Kullanımdaki kolaylık yüzünden, bir saatlik bir tanışmanın ardından onsuz geçen zamanlarınıza acıyacağınız garanti edilir.

Yer, yön, güneşin yönü, açısı, gölgelerin doğruluğu, istediğiniz an, istediğiniz yerden kesit, ölçüm alma vs. tüm isteklerinizi de bedavaya getireceksiniz.

Su ve yol var, ev çevreye saygılı olmalı, bütçeyi direklere, trafoya harcamamak için hibrid (rüzgar+güneş+dizel) düşünülebilir.

gece
böyle güzel bir kaçış planına SketchUp yakışır diyen, forum kişisi.

Sarıcan 13-11-2009 15:57

Bence önce mimari proje çizmek lazım. Gecekondu gibi imalata başlanırsa sonradan gelecek isteklere göre yapılanı yıkmak gerekir. Önce iki boyut olarak autocad veya başka bir çizim programında çizip tartışmaya açmak lazım. İçimizde mimar arkadaşımız yok mu? Daha sonrada kolon ölçülerini ve yerlerini tespit etmek lazım karkas için.

Ondan sonra adım adım üç boyuta geçilebilir. 3D program olarak Thinkdesing konusunda veya autocad de yardımcı olabilirim. Ya da hep beraber sketchUp öğrenelim. Ortak bir dille herkes bir şey çizsin, forumda paylaşımı kolay olsun.

Geçen gün incelediğim güneş evi projesi çok hoşuma gitti. İmkanım olsa böyle bir ev yapmak isterdim. Beğenilerinize sunuyorum. jpg formatında mimari çizimide var. Adım adım imalat tekniğide. Bizde maliyetlendirmiş olalım. Ne dersiniz?

http://www.gunesevi.org/gallery.aspx

MeyveliTepe 13-11-2009 16:11

Bu kazı kaç metre derinlikte? Genişliği nedir? Tipik bir ısı pompası yatay borulaması 1000-1200 mt 5cm çapındaki borunun toprak altına döşenebilmesini gerektirir. Ya da sondaj yapmak gerekir (ki bu bütçeyi zorlar). Alternatif olarak havadan suya ısı pompası düşünülebilir.

Burada önceden karar verilmesi gereken şeyler de var. Söz gelimi inşaat tipi ne olacak? Taş ev olacaksa ısı pompası bakımından çözülmesi gereken pek çok problem var. İnşaatın tipi yapılacak izolasyonları da etkiliyor. Örnek, radya temelli bir evde temelin altına yekpare ısı izolasyonu döşenerek toprak ile bina arasındaki ısı köprüsü tamamen engellenebilir. Ki, ısı için kullanılan enerjinin verimli kullanılması için bu her durumda lazım. Taş ev temelinde böyle bir izolasyon nasıl yapılır bilmiyorum.

k0900 13-11-2009 16:43

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe (Mesaj 532357)
Taş ev temelinde böyle bir izolasyon nasıl yapılır bilmiyorum.

Yalıtım notları :)

Taban grobetonu altına yüksek yoğunluklu köpükle ısı yalıtımı yapabilirsiniz.

Bohçalama tabir edilen yalıtım; su ve neme karşı yapılır. Taş temeldede su ve nem yalıtımı yapılabilir.

Kısaca yalıtımlarınız; Temel dış tabanına drenaj yapınız, (Zeminde su varsa daha profesyonel çözümlerde yapılabilir)

Taban grobeton altına ısı yalıtımı yapınız.

Duvar ısı kayıplarına karşı mümkünse dıştan, taş cephe görülsün isteniyorsa içten mantolama yapınız. İç mantolama köpük üstüne alçıpanla yapabilirsiniz.

Doğramalarda ısı yalıtımlı profilli doğrama kullanınız.

Pencerelerde ısı yalıtımlı cam kullanın.

En önemli ısı kaybı tavan, çatılardadır. Bu yalıtımı iyi yapınız ( bütçenize göre alternatifler: taş yünü, cam yünü, köpük, poliüretan dolgu vs.)

Ayrıca ıslak hacımlerdede su ve nem yalıtımı yapılmalıdır.

therapido 13-11-2009 19:07

3 Eklenti(ler)
Sayın Gece,
Tavsiyeniz üzerine SketchUp'ı hemen indirmeye başladım. Acemiliği atana kadar Freehand'de devam edeceğim.
Dediğiniz gibi maliyetler mecbur etmediği sürece, kendine yetebilir bir elektrik üretimi benimde tercihimdir. Bir tek dizel konusunda pek hem fikir değilim. Umarım mecbur kalmam. Maliyeti çok yüksek olmazsa şebekeye bağlı olmak tercihim olacaktır. (Zaten eğer o seçenek pahalı gelirse aynı parayı solar sisteme ek yapmak için kullanırız)

Sayın Sarıcan
Mimari proje konusunda çok haklısınız. Ben daha önceki tecrübemde 2 sene kadar sadece bunu üzerinde çalıştım (Şimdi bile düşünemediğim noktalar olduğunu görüyorum). Ben sadece proje kararı kişiden kişiye çok değişeceği için bunu belirtmemiştim. Ama çok haklısınız, tam bir maliyet için plan gerekli. Projemi güncelleyip paylaşayım onuda tartışalım bir yandan.
Güneş evi için verdiğiniz linke baktım, paylaşımınız için teşekkürler. Pek çok kişiye fikir verecektir. Teknik olarak yararlarını ve fonksiyonelliğini tartışmam bile ama ben biraz daha gelenekçiyim :) Çok fazla cam kullanmak nedense beni rahatsız ediyor. Dediğim gibi bu kısmı birazda zevk meselesi.

MeyveliTepe,
Çevreci Ev - Yer Kaynaklı Isı Pompası
Başlığı altındaki yazılanları ilgiyle takip ettim, Türkiye'deki uygulamalardan sizlerin sayesinde haberdar oldum. Siz 10mx12m 3.5m derinlikte bir alanda kazı yaptığınızdan bahsetmiştiniz. Bende 5m genişlik te olmak kaydı ile resimlerde bahsettiğim şekilde zemin izolasyonuna katkıda bulunmak, su drenajı yapmak için çerçeve şeklinde bir kazı yapabilirmiyiz diye merak ettim.
Eklenti 114046
Ya da
Eklenti 114047

Taş ev konusunda ne yazık ki takıntılıyım. Çok makul bir sebep olmaz ise vazgeçemeyeceğim kadar seviyorum. Zemin izolasyonu ile ilgili birkaç fikrim var ama cephe izolasyonu için ne yapılır?, gerekli midir? bilemiyorum. Isı köprüsünü kırar mı? Bunları uygun görürseniz duvarlar yükseldikçe konuşalım derim.

Sayın k0900,
Çok hızlı bir giriş yapmışsınız:). Teknik bilgi sahibi olduğunuzu düşünüyorum, paylaştığınız için teşekkür ederim.
Önce bir soru sorayım (fikri olan herkes için)
Eklenti 114048
Taban grobetonu yapmak yerine, zemini yerden yüksek tutsak. Aynı bir kat bölmesi gibi yapsak. Arada bir hava boşluğu kalsa. (Nasıl kalıp yapacaksınız? İlk aklıma gelen soru mesela :) ) Pabuç diye tabir edeceğim (b) kısım ile toprak arasına ve tedbiren b kısmı ile d arasına bir yalıtım yapsak nasıl olur?
Buralarda kullanılacak malzeme çatı membranı veya geo tekstil de olabilir mi? Ya da daha çevreci bir malzeme var mıdır? Yüksek yoğunluklu köpük kesintisiz bir malzeme midir? Bina yükü altında hiçbir noktasından su almaz değil mi?
Varsa malzemenin özelliklerini anlatan bir link paylaşır mısınız?

Bütün bunları neden konuşuyorsun diye soranlar olabilir. Daha önce anlattığım üzere 23 yaşımda bir inşaata giriştim. Dağ başında inşaat yaparken yeterli ve ucuz teknik desteği alacağım kimse yoktu. Yasal prosedür gereği bir müteahhitin inşaatı üstlenmesi gerekiyordu. Ticaret odasına gidip o zaman için durumu anlatıp 560 TL verince benim odaya "Kerem Akyar İnşaat ve Taahhüt İşleri" yazan resmi belgemi verdiler. Sizde benim gibi maliyetlerden dolayı daha az teknik destek almak durumunda iseniz ve istediğiniz ev alışılagelmişin dışında ise gerekli spesifik bilgilerin sahibi olmanızda fayda var diye düşünüyorum.
İşini çok iyi yapam mimar ve mühendis arkadaşlarımızıda gücendirmek istemem.

Kerem AKYAR

Bir ek not;
Eskiden yaşadığım köyde kullanılan temel tekniğini anlatayım. Evin taban alanı belirlenip yanlarına (kazmadan, yüzeye) yarım metre yüksekliğinde dörtgen bir tahta set yapıyorlar (çit gibi). Sonra bahçelerinden topladıları veya getirtip irili ufaklı taşlarla (irilere "hellik" küçüklere "gilik" diyorlar) bu alanı dolduruyorlar. Sonra genellikle şehirden hazır çimento kamyonu bunun üzerine beton döküyor !. 5. gün yığma tuğla duvarlar yükselmeye başlıyor...

MeyveliTepe 13-11-2009 22:37

Isı izolasyonu ile su izolasyonunu biribirine karıştırmamak gerek. İkisi ayrı ayrı uygulanmalı. Su izolasyonu için 5mm membran, ısı izolasyonu için de 5cm kalınlığında çok yüksek basma dayanımına sahip levha kullanılmalı. Ancak, çok yüksek basma dayanımı dahi pabuç şeklinde az yüzeyde çok yük taşıyan temel birimlerinin ağırlığına dayanamaz.

Bizim evde 80 m2 taban alanının tamamı kadar levha kullanmıştım. Yani evin temeli de 80 m2 idi. Bu sayede binanın toplam ağırlığı 80m2'nin tamamına eşit olarak dağılıyor. Nitekim bina bittikten sonra görünen kenarlarından levhalarda hiç bir ezilme olmadığını da görmüştüm. Pabuç şekilndeki temellerin toplam alanı söz gelimi 10m2 olacak ise binanın tüm ağırlığı bu 10m2'ye taşıtılacak demektir. Bu da yapılan izolasyonun etkisiz duruma gelmesine sebep olabilir.

Öte yandan, duvar izolasyonun nasıl yapılacağı da önemli. İçeriden izolasyon sağlıklı bir durum değil. İdeali dışarıdan olmasıdır. Bu da taş evde olmaz.

k0900 13-11-2009 23:27

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi therapido (Mesaj 532454)

Taş ev konusunda ne yazık ki takıntılıyım. Çok makul bir sebep olmaz ise vazgeçemeyeceğim kadar seviyorum. Zemin izolasyonu ile ilgili birkaç fikrim var ama cephe izolasyonu için ne yapılır?, gerekli midir? bilemiyorum. Isı köprüsünü kırar mı? Bunları uygun görürseniz duvarlar yükseldikçe konuşalım derim.

Taban grobetonu yapmak yerine, zemini yerden yüksek tutsak. Aynı bir kat bölmesi gibi yapsak. Arada bir hava boşluğu kalsa. (Nasıl kalıp yapacaksınız? İlk aklıma gelen soru mesela :) ) Pabuç diye tabir edeceğim (b) kısım ile toprak arasına ve tedbiren b kısmı ile d arasına bir yalıtım yapsak nasıl olur?
Buralarda kullanılacak malzeme çatı membranı veya geo tekstil de olabilir mi? Ya da daha çevreci bir malzeme var mıdır? Yüksek yoğunluklu köpük kesintisiz bir malzeme midir? Bina yükü altında hiçbir noktasından su almaz değil mi?
Varsa malzemenin özelliklerini anlatan bir link paylaşır mısınız?

Arada kalan hava boşluğu, ısı izolasyonu olur :) Fayda maliyet hesablarına ters bir durum. Kalıpları almaksa kolay :)

Binanızın zemini (Subasman) doğal zeminden yüksek olacaktır.

Pabuç tabir ettiğiniz yerle (b) Temel (d) arasına yalıtım iyi olmaz:) Çünkü herşey yalıtım değil, birde taşıyıcılık var, DEPREM var. Binanız tüm elamanlarıyla rijit olmalı yanı yatay yüklerdede ayrılmamalı.

Yüksek yoğunluklu köpük, levha (1.00 x 0,50 Mt gibi) satılan hazır levhalardır. Kesintisiz bir köpük yalıtımı isterseniz alternatifiniz püskürtme köpük yalıtımları olabilir. Pek çok çeşiti bulunan malzemeler var, polüüretan köpük iyi bir malzemedir.

Su yalıtımda kullanılan ürünler kabaca 2 ye ayrılır sürülen yalıtımlar ve yapıştırılan yalıtımlar. Yapıştırılan yalıtımlar kullanım yerine ( maruz kaldığı en yüksek basınç ve en düşük ısı ya göre ) seçilir. 2 ila 10 mm arasında değişir. İçindeki taşıyıcıya (Camtülü vs.) isimlendirilir.

Cephe izalasyonu için taş duvarınız içerden ve dışardan ya da ortasından yalıtılabilir. Siz taş duvarı nereden görmeyi arzuluyorsunuz, içerdenmi disardanmı :)

Isı köprüsü : Duvarınızı yalıttınız, kiriş betonu yalıtımsız kaldı diyelim, işte bu noktada ısı köprüsü oluşur.

Isınmadan fazla soğutmada enerji harcanır.

Isı pompası ile ilgili vissman firmasının büroşürleri size farklı fikirler verebilir.

Fayda/Maliyet/İşletme hesapları bazen bazı imalatları ihmal etmemize sebeb olur.

Sahi bu ev sanaldı değilmi ? :)

Sarıcan 14-11-2009 10:45

2 Eklenti(ler)
Sayın therapido,

Taş ev konusundaki takıntınıza bütün içtenliğimle katılıyorum. Gelenekçi ve doğayla uyum içine bir ev yapma düşüncenizi de saygı duyuyorum. Betonarme yığıntılar bana da itici geliyor. Güneş evi projesi ahşap ağırlıklı ve günümüzün en büyük problemi olan enerji problemine en uygun çözümleri içerdiği için çok hoşuma gitmişti. Bu projedeki bazı uygulamalar yapılan bina taş ev bile olsa dikkatlice incelenip uygulanırsa ev sahibine çeşitli rahatlıklar sağlayacaktır. Hoşuma giden detayları adım adım size aktarmaya çalışacağım.

Mimari projenin ne kadar önemli olduğunu sizin diğer başlıktaki bir yazınızı okuduğumda çok içselleştirmiştim, onun için yazdım. İnsan eve başlamadan önce sizinde yazınızda belirtiğiniz gibi arsa veya kağıt, hatta şimdi bilgisayar ekranında eskiz olarak çizmeli, hiç sıkılmadan bir sandalye atıp oturmalı ve gerekirse bir kaç gün o ev içinde yaşamalı. Eşya taşımalı, yerleştirmeli, bahçeye çıkmalı vs. Siz bunu yazınızda gayet iyi dramatize etmiştiniz. (Sanal ev yaptığımıza göre bütün bunlar sanal ortamda yapılacak tabii ki)

Evin zemin ve güneşin durumuna göre araziye yerleşimi ve diğer teknik detaylardan hoşuma giden bazı ayrıntıları ayrıca detaylandırmak isterim ama cam konusunda ki düşüncelerinize katılmadığımı belirtmek istiyorum. Evin güney cephesindeki cam kaplamalı bölümler ısı pompasının diğer bir uygulaması olan güneş duvarları. Kışın ısıtmaya, yazın soğutmaya yönelik bir teknik uygulama. Bunu bütün ev sahibi arkadaşların yakından incelemesini tavsiye ederim. Çünki mevcut evlere ilave yapılarak epeyce bir konfor sağlanabilir.

Çatının aşağı doğru cam örtü ile uzatılarak bir sera veya kış bahçesi oluşturulması ise hobilerini gerçekleştirmek isteyen arkadaşlar için bulunmaz bir fırsat olduğu gibi evin güneş gören saatlerinde aydınlanma ve güneş enerjisinden faydalanarak havalandırması konusunda çeşitli faydaları olduğunu göreceksiniz.

Bir de bahçeye güneş ocağı yapmışlar ki, kırsalda evi olanlar için büyük nimet.

Çok güzel paylaşımlar dileğiyle...

therapido 14-11-2009 21:03

Merhaba,
Ev sanal yorgunluk gerçek :)
Yazdıklarınızı okudum fakat çok yorgun olduğum için bugün sağlıklı cevap veremeyeceğim. Umarım yarın yazacağım.
Kerem AKYAR

kazim polat 16-11-2009 20:45

Arkadaşlar merhaba,

Daha önce bahsettiğim arazime küçük bir kulübe yapma fikrimden vazgeçmek zorunda kaldım. Küçücük de olsa kaçak bir yapı yapmak istemediğimden dolayı belediyeyle konuyu irdeleyip durduk. Ancak bir türlü işin içinden çıkamadık. Zaten bir masraf yapılacaksa bu masrafın gerçek bir ev için harcanmasına karar verdik. Sizin anlayacağınız "taş ev" hayalimi gerçeğe dönüştürmenin zamanı geldi gibi. Üstelik de ortada hiç bir bütçe olmamasına rağmen.

Yapmam gereken ilk işlemin tapuda cins değişikliği olduğunu öğrendim.
Tarım arazisi olarak görünen arazimin parsellenip "arsa"ya dönüştürülmesi gerekiyormuş.
Hayırlısı bakalım :)

MeyveliTepe 16-11-2009 20:56

Kazım bey, arazinizin %5'ine kadar (toplam kullanım alanı olarak), en fazla iki katlı ve 250 m2'yi geçmeyecek şekilde bağ evi statüsünde ev yapabilmeniz lazım.

kazim polat 16-11-2009 21:31

Sevgili Meyveli Tepe, teşekkürler. Yanlış anlamadıysam eğer, bu dediklerinizi cins değişikliği yapmadan yapabiliyorum, öyle mi?

MeyveliTepe 16-11-2009 23:44

Evet, herhangi bir parselasyon yapmadan ya da arazinin niteliğini değiştirmeden yapabileceğiniz bir şey.. Her ne kadar belediyeden belediyeye değişiyor da olsa farklı olanını pek duymadım. İlgili belediyeden iyice sorup öğrenmenizde fayda var.

Not: İnşaat ruhsatı veren bölümle konuşmanız lazım. Önceden dökümanlarını bulup okursanız daha iyi.

therapido 17-11-2009 00:13

3 Eklenti(ler)
Merhaba,
İki gündür hem biraz yorgunluk hemde araştırma yapmaktan yazamadım. Google'da "Building foundation" başlığı altında bulduğum sitelerdeki örnekleri incelemeye çalışıyorum. Amerika'yı yeniden keşfetmekle meşkulüm anlayacağınız. Bana göre yeni ve sevindirici bilgiler öğreniyorum. Neredeyse malzeme seçimi konusunda ısrarcı olduğum "taş"tan dahi vazgeçeceğim :(.
Taş duvarı, sağlamlığının yanı sıra içeride ve dışarıda dokusuyla sevdiğim halde (Duvarın içerisinde kalan hava boşlukları ile kendiliğinden ısı yalıtımı yaptığını düşünsemde) ne yazık ki su ve ısı izolasyonu ile birleştirmenin bir yolunu bulamıyorum.

Sayın k0900,
Pabuç dediğim yer yabancı kaynalarda "footing reinforcement" olarak geçmekte. Bende bundan sonra "taban desteği" olarak telafuz edeceğim. Gördüğüm kadarıyla bu desteğin yatay alanının bina ağırlığına göre genişletilmesi ile bahsettiğimiz basınç problemi ortadan kalkıyor. (Taban alanı 90 m2 ve 1 + çatı katı olan bir bina için önceki tecrübeme göre 30 ton civarı yük binecek. Bunu da daha sonra bir mühendise hesaplatıp öğreniriz, taban desteğinin genişliğinide)
Ben eski tecrübemde her ne kadar bohçalama yapmasam da, taban desteği ve zemini birbirinden ayırmıştım. Hatta bir mühendis arkadaşımın bununla ilgili tavsiyeside olmuştu. İki bloğun arasına ahşap bir parça koyup birbirlerine kuvvet aktarımını engellemiştim.
Daha önce eklediğim resimdeki gibi bir zemin ve toprak arasndaki boşluk tarzı, pek çok sitede karşıma çıkıyor. Her ne kadar ahşap zemin yığma bina tarzında olsalar da, uygulama başarılı diye düşünüyorum. Isı ve su izolasyonunun en kolay yapılacağı bu halin, kılcallık etkisini en aza indirebileceğini düşünüyorum.
Benim çizimimle aradaki tek fark birde dıştan drenaj yapıyorlar. Onu da ekleyip çizimimi değiştireceğim.

Bu konuda takıntılı olmama sebep durumlardan biride
http://kucukevim.wordpress.com/2009/09/16/simdi-olsa/
Bloğundaki yazı (Henüz kendilerinden izin almadım dolayısı ile buradan paylaşamıyorum. Bağlanıp ilk maddeyi okumanızı rica ediyorum).

Sayın Sarıcan,
Güneş evindeki sera ve sera etkisiyle ısınmak gerçekten çok kullanışlı görünüyor. Bende sanırım gelenekçi tarafımı bir yana bırakıp faydayı biraz daha öne çıkarmalıyım. Özellikle bölge açısından bakınca yoğun güneş alan bir yerde bu özellik bir nimet mi yoksa eziyet mi olur? Bunu hesaplamak lazım öncelikle.
Bu evin yapım aşamalarını gösteren bir afiş buldum. Sırayla gidebilmek açısından konuşmak istediğim; yapının temeli çok enteresan geldi, bohçalama atlanmış mı acaba? Bu rutubete sebep olmaz mı? (Sayın k0900?)
Eklenti 114385
Eklenti 114386
Eklenti 114387

Sayın MeyveliTepe,
Tecrübenizden dolayı size ısı pompası ile ilgili bir sorum olacak. Bulunduğunuz yerin yaz ve kış ortalama ısı değerleri ve ev metre karesi ile orantılı olacak şekilde bir proje çıkartılıyor değil mi? Bu durumda bizim kazı alanımız daha da küçülür mü sizce? (Başlık altında sorma mı uygun görürüseniz orada da ileteyim)

Sayın kazim polat,
Öncelikle hayırlı olsun. Yasal bir prosedüre girmekle çok doğru karar vermişsiniz.
Şimdide geçmiş olsun. Umarım başınıza gelmez ama ben 1,5 yılımı buna harcadım ne yazık ki. Kanun, kural, brokrasi burada da aynı işliyor. Daha önce uzun uzun anlatmıştım. Sabırlar diliyorum. Umarım siz işini layıkı ile yapan insanlara denk gelirsiniz.
Sizden bir de ricam olacak. Sanırım sorunuzu doğru ilgi alanına sahip kişilere iletebileceğiniz başka bir başlık var, orada yazmanız sizin içinde daha faydalı olacaktır diye düşünüyorum.
Yapım aşamasına geçtiğinizde (yasal kısımda dahil) bizleride bilgilendirirseniz sevinirim. Ya da ben de gelir o başlıktan okurum :).

Saygılarımla
Kerem AKYAR

*Baş yapıtım Grand Designs'deki zemin yapımlarını tekrar izlemeye başladım. Mesajlarımdaki yavaşlama bundandır. Daha önce gün ışığının koordinat ve tarihe göre açısını hesaplayıp bunu test edebilen bir laboratuar olduğunu bu programda gördüğümü anlatmıştım. Yanılmışım, "BBBC Design Rules-Light" adlı programda görmüşüm. İsteyen olursa paylaşırım.

MeyveliTepe 17-11-2009 00:35

Isı pompası hesaplarında en önemli faktör evin ısı kayıplarıdır. Metrekare elbette çok önemli. Isı farkları ise daha az etken. Elbette sonuç olarak projeye özel mühendislik gerektirir.

bayindirmevki 17-11-2009 19:27

Neredeyse malzeme seçimi konusunda ısrarcı olduğum "taş"tan dahi vazgeçeceğim .

Sayın Therapido

Vazgeçmeden önce bu linke bir göz atsanız .www.neteren.com Gerçi malzeme doğal değil ama dekoratif. Bir duvarınızı bu panellerle kaplayıp ortaya da bir şömine... Taş dokudan beklediğiniz görsel keyfi alabilirsiniz diyorum. Bu panelleri inceledim, görsel ve doku olarak taş hissini veriyor.

Bir de bütçeyi pek anlamadım. Arsa bedeli içinde mi?

therapido 18-11-2009 00:18

Merhaba bayindirmevki,
Verdiğiniz adresi dolaşıyorum. Benzer gördüklerimin içinde en iyisi olduğunu söyleyebilirim. Teşekkür ederim.
Ne yazık ki ben biraz taş örme işine de bulaştım ve bu evini taşa şekil vererek yapma hissi inanın bambaşka. Kaplama olduğunu bilmem dahi keyfimin kaçmasına kafi. Ne kadar naturel olsa da tuğla ile bile yapmak sanırım bana aynı keyfi vermez. Bu hislerimde uzun zaman yaşadığım yerin, taştan yapılmış 2000 yıllık antik bir Likya Kenti'nin içerisinde olmasınında payı var. O zamandan beri süre gelmiş kültürle inşaa edilen evler hala ayaktalar. Binaların duvarlarına dokununca yapan ustayla muhabbet etmiş kadar oluyorum.
Fazla dramatize ettim :)
Anlaşılan vazgeçemeyeceğim ben bu taştan.
Sorun bence ısı değil ama duvarın dışarıdan alacağı su. Bunu aşmanın cila tarzı (mat, belli olmayan) doğal bir malzeme arıyorum. Isı konusunda, örerken arada kalan boşlukların ısı izolasyonuna faydalı olacağına inanıyorum.

Arsa bedelini dahil etmedim. Bildiğiniz gibi çok değişiyor fiyatlar. Bu arada bütçe o diye hepsini harcamak zorunda değiliz. Bilhakis doğaya uyum ve en ucuzu bulmanın bir dengesini kurmak gerekiyor.

Kerem AKYAR

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:09.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024