agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları) (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/)
-   -   Mavi Keçi (Yeni Bir Yaşam Yine Yeniden) (http://www.agaclar.net/forum/buralardan-cekip-gitmek-ev-yapimlari/17259.htm)

çekirdek 11-09-2009 22:20

Mavi Keçi (Yeni Bir Yaşam Yine Yeniden)

3 Eklenti(ler)
Bu başlığı açmak için ilk eylemli fotoyu çekmeyi bekledim.
Eklenti 102161

Eklenti 102162
Bu kadar büyük makinalar çıktıktan sonra insanoğlu, doğanın ve toprağın ırzına daha kolay ve daha çok geçmeye başladı.
Kazma-kürek olaydı sadece bu denli yayılmacı olmazdık herhalde.

Eklenti 102163
Kepçenin çalışmasını seyrederken bunu düşündüm hep.
Ve bir de hep; insanlar ovada oturup duruyorlar, niçin bu araziyi hiç ağaçlandırmamışlar, hiç emek vermemişler ki dedim.
Kimbilir yüz kaç yıl öncesinden kalma iki koca zeytin ağacı, iki tane de delice ve iki genç çam var. Altıbin metrekarelik yerde.

Bu resimler arazime ulaşabilmek için kadastrol yolumun açılma çalışmalarından.

Burasıya ilgili bilgi ve paylaşımları kopuk kopuk yapabileceğim.
Bazen yazım yarım kalacak, bazen de önceki yazılarımda silintiler veya eklemeler yapacağım. Çünkü yazabilmem için nesnel şartlarım yeterli değil.
Örneğin kendime ait yuvamda ve masamda değilim.
Örneğin, keyfimce sigara içemiyorum ve kilitlenip kalıyorum.
Belki bazen sadece iç dökümlerim olacak.

Güngör Salman 11-09-2009 22:30

Sevgili Çekirdek nerelerdeydiniz? Umarım herşey yolundadır hoşgeldiniz.

çekirdek 11-09-2009 22:53

Çatalkaya

İzmir-Urla-Mordoğan-Karaburun yolunda bir köy Çatalkaya.

Mordoğan'a henüz girmişken hemen sol yola giriliyor ve beşyüz metre kadar çıkılıyor. Yüzünüzü sağa çevirmişken denizin manzarası, evlerin şirinliği ve onların aralarında görüverdiğiniz kocaman kayaların bütün doğallıklarıyla hala duruyor olmaları içinizi ışıtıyor.

Biraz sonra da camisi ve avlusuyla karşılaşıyorsunuz, ve diyorsunuz ki, ya da ben diyorum: Burada ya şair olunur, ya ayyaş. Ya da ayyaş bir şair...
(Daha sonra fotğraflarıyla tekrar tanıtmak isterim bu avluyu. Hatta burası bana, tüm Karaburun Yarımadası Cami Meydanları başlıklı bir çalışma yapmayı esinletti)

Köyde hala kullanılan korunmuş taş evler de var yarısı yıkılmış olanlar da. Güzel olan, yeni yapılar da absürt değil, çevredekilere uyumlu.

çekirdek 11-09-2009 22:57

Pek zevkli pek yorucu koşuşturmalar içindeydim Güngör. Daha da devam ediyor ama.
Bu başlık altında anlatmaya çalışacağım.

Güler 11-09-2009 23:06

Sevgili çekirdek, demek kolları sıvadın. Haydi kolay gelsin. Hayırlı uğurlu olsun. Allah içine sindirsin. Bereketini bol bol gör.

Seni çok özledik, haberin ola.

çekirdek 11-09-2009 23:07

Çatalkaya-Teke Arası

Köyün bitiminden sonra beşyüz-altıyüz metrelik boş arazilerden sonra eski, tümü yıkılmış taş binalar görüyorsunuz, kilisesiyle değirmeniyle. Burası Teke Köyü imiş, bir eski Rum köyü. Çatalkaya ise bir eski Türk köyü. Öyküleri acıklı ve uzun.

Çektiğim fotolar tam da bu iki köyün tam ortasında.
Yani, bir yıllık birfiil aramamın sonucunda yerleşmeye karar verdiğim yer.
Ortak kültürlerin orta noktası.

Zayıf bir bitki örtüsü, keskin bir kokusu var ortamın. Kekik ve Laden.
Mest ediyor beni.
Burayı bir de ağaçlandırdığımı düşünüyorum :):) Vardığım sonuç;
Ya şair olurum, ya ayyaş, ya da aşık..
Ya da aşık bir ayyaş şair.

Oldukça eğimli bir arazi.
Burada yürürken tekeleri taklit etmeniz gerekiyor :)
En yorulmasız, kolay iniş ve çıkış yöntemi, araziye yüzde yedi eğimle yürümek. (Bununla ilgili bir öyküyü daha sonra yazayım.)
Keçi yolları böyle imiş.

çekirdek 11-09-2009 23:09

Sağol Güler'ciğim. Bayramda İstanbul'dayım. Bir buluşma yapalım..

İklimsiz 11-09-2009 23:29

Sevgili Çekirdek, güzel gönlüne göre olsun her şey. Kolay gelsin.

Sağlıkla huzurla yerleş, keyfini sür.

çekirdek 11-09-2009 23:36

Teşekkürler İklimsiz. Sizin oralar da eşsiz güzellikte.

Vildan Sönmez 12-09-2009 02:41

Sevgili Çekirdek, kolları sıvadığını tahmin ediyordum. Dilerim herşey gönlüne göre olsun.
Haberlerini, fotoğraflarını bekliyoruz.

Ne güzel şey cesaret !
'Cesaret, cesaret daha fazla cesaret'

(Bu akşam terasıma bir fotoğraf yükledim, duvardaki fayanslarda pul pul dökülmelerden oluşmuş, kara lekecikler.. Sen geldin aklıma, belki görür, dayanamaz, 'Vildan, sakın kızma ama' diye başlayarak...)

Lilium 12-09-2009 02:46

Sevgili çekirdek, ne kadar güzel bir anlatımınız var, yeni yaşamınız da sağlık mutluluk her şey gönlünüze göre olsun.

fatmadundar 12-09-2009 09:50

Sevgili Çekirdek, kolay gelsin. Ne güzel bize yakın olacaksınız. Orada bir cennet yaratacağınızdan eminim.
Rutin İzmir toplantılarımız başlıyor. Sizi de aramızda görmek bizleri mutlu eder. Gerekirse yardıma bile gelebiliriz.
Herşey gönlünce olsun.

Remzi Sarıoğlu 12-09-2009 11:23

Her şey çok güzel gözüküyor. İstediğin gibi arazi seçiyorsun. Üstüne istediğin gibi bir yapı yapıyorsun. Kafanın içinde oluşturduğun bir olayı hayata geçiriyorsun. Bu olayı kutlamamak mümkün değil. Tabiiki işin daha başındasın ama başlamak demek bitirmek demektir. Manzarada bir harika gözüküyor. İleri de etrafında şirin bir yapılaşma olmazsa çok iyi olur. Ziyaretçilerin faydalanacağı bir organik bahçe de bir kenarında olursa çok hoş olur. İnsanlar kendi yiyeceklerini organik bahçeden kopararak yemeleri çok hoş olacaktır. Gelişmeleri ve binanın yükseliş resimlerini merakla bekliyeceğiz. Ben kendi adıma başarılar diliyorum.

denizakvaryumu 12-09-2009 13:21

Kolay gelsin.

Su sorunu var mı, kuyu mu açacaksınız?

Kiraz 12-09-2009 15:15

Sevgili Çekirdek, her şey gönlünün istediği gibi olsun, kolay gelsin.

begonvil 14 12-09-2009 18:00

Sevgili Çekirdek, Çok sevindim. Hayırlı olsun. Manzara süper..Gelişmelerden bizi de haberdar et olur mu?

çekirdek 13-09-2009 12:14

İyi dilekleriniz için hepinize teşekkür ederim arkadaşlar.

Sevgili Begonvil 14, evet, manzara çok güzel. Şehrin ışıkları gece çok güzel oluyor. Şehirleşme şekli de kötü değil, koca koca beton binalar yok (bir kaç kötü örnek dışında). Evler genelde yazlıklar şeklinde ve bahçeli ve mutlak ağaçlı, yapılar bu yeşillikler arasında saklanmış gibi. Güneş doğarken denizde mor yansımalar oluşturduğu söyleniyor. 'Güneş Mordoğan'da mor doğar' deniyor. Henüz o saatlerini yaşamadım.

Ancak Mordoğan'ın giriş ana caddesinin görünümü çok kötü. Çünkü sanayisi de burada. Mutlak düzenlenmesi gerek.

Önümde görünen özel arazilerde de karınca-kararınca ağaçlandırmalar var. Amacımı çaktırmadan, sahiplerine ağaç fidecikleri verip, kışkırtıp, bulaşıcı hastalık haline getirip (sitemizdeki gibi:) ) oraların da ağaçlanmasını düşünüyorum.

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi denizakvaryumu (Mesaj 496035)
Kolay gelsin.

Su sorunu var mı, kuyu mu açacaksınız?

Arazimin sınır noktasında zayıf akan doğal akışlı su var. Bunu iyileştirme çalışması yapacağım. O bölge genelde susuz diye biliniyor ama alt sınırıma yakın eskilerden kalma ve hala sulu kuyular var. Bir çok ta eski çeşmeler var. Demek ki aslında sulak bir bölgeymiş, gerekli özen gösterilmemiş ve kurumuşlar.

çekirdek 13-09-2009 12:36

Su Kazanımı Düşünceleri

Şehir ve kuyu suyu kullanımımı en aza indirmek için;
yağmur sularını çatıdan (ki metrekaresi küçük olacak) ve araziden toplamayı düşünüyorum.
Arazinin ortasından aşağıya doğru bir merdiven inecek, bunun kenarlarına su yolları koyup en altta havuza almayı planlıyorum.

Tüm sebze meyve yıkama sularının lavabosu ayrı olacak, belki arıtmaya gerek kalmadan bahçeye gönderilecek. Bu gönderimin ucuna suyu çok seven, mutlaka ceviz ya da başka ağaçlar dikilecek.

Her musluğun ucuna harcamayı yüzda kırk azaltan aparatlar takılacak (denendi, kuvvetli su akıyor sanıyorsunuz ama kova iki saat sonra doluyor :) ).

Foseptik arıtma araştırılacak, uygunsa, çok fahiş fiyatlar çıkmazsa hayata geçirilecek, bahçe sulaması bununla oluşturulacak. Çevre komşulara örnek ve sohbet malzemesi yaratılacak, özendirilecek. 'Kadına bak, ...tan bile su elde ediyor' diye dedikodu yaptırılacak.

çekirdek 13-09-2009 12:51

Enerji Kazanımı Düşünceleri

Bölge rüzgar enerjisine çok uygun.
Hesaplamalar yapılıp yarım ayak rüzgar gülü konulacak.
Güneş enerjisinden faydalanmak için çalışmalar yapılacak.

Tüm bunları oluşturmak için oldukça fazla sermaye gideceğinden, evi ve yerleşimi yapacak para kalmayacağından, kuru toprak üzerine bu enerjileri kurup seyrine dalacağım..:)

Güler 13-09-2009 15:25

Canım o kadar güzel anlatıyorsun ki heyecanlandım birdenbire.
Ev için parayı düşünme, agaclar.net'te çok, derede kum, bizde para. Hemen Çekirdeği Kalkındırma Kampanyası açarız biz de....:D

Cumhur Tonba 13-09-2009 15:44

Sayın Ayyaş şair (Çekirdek),
Kolay gelsin diyorum. Kimbilir, oralar ne kadar güzel olacak ve ne şiirler ortaya çıkacak. İstediğini yapabilmen ve bu yolda azimle yürümen harika bir olay. Güler Hanım ne kadar güzel özetlemiş.
Sağlıcakla kal. Dilerim herşeyi gönlünden geçtiği biçimde şekillendirirsin.
Etrafındakinleri de

Sevilay 13-09-2009 16:13

Sen, yaptıkların ve yapacaklarınla hepimize heyecan verdin sevgili Çekirdek.:)

Şair, ayyaş, aşık olma olasılığın olsa da, önce korkusuz, cesur bir amazonsun sen.:)

(Seni özledik çok. İstanbula geldiğinde mutlaka görelim seni e mi)

limon 13-09-2009 22:47

Çekirdeğim, kolları sıvamış. :)

En zor iş bitmiş, yere karar verilmiş. Gerisi, ne istediğini ve ne yapacağını bilen sen için, kolay. Siftahı sen yap bakalım, belki bizler de ufak ufak yanaşırız yanıbaşına. Başka tabirle, bir bakmışsın Çekirdekten Limon Ağacın filizlenivermiş yan bahçende ;)

Müjgan Yılmaz 13-09-2009 23:15

Sevgili Cesur Yürek;
Hepimizin hayalini ,gerçeğe dönüştürecek yürekliliği gösterdiğin için ayrıca kutluyorum,her hamleni merakla izliyeceğim en kısa zamanda cennetini yaratıp bizlerle paylaşacaksın,sana tüm kalbimle inanıyorum.

RİKO 14-09-2009 11:37

merakla ve ilgiyle izliyorum.feyz alacağım:) başarılar...

Nonibu 14-09-2009 12:43

başlamak yolun yarısıdır.. belki bizede bir ışık olur.. başarılar diliyorum..

malina 14-09-2009 13:06

Yolun bitmesini bekliyorum :)

çekirdek 14-09-2009 22:09

Harikasınız, harikasınız, harikasınız.

Ekim 15, yol biter.. Şimdiden duyurulur..
Ben Kızılayın ıskartaya çıkardığı pek güzel ve kocaman çadırları hazır edeyim siz de sırt çantalarınızı.
Sahi, o çadırların iki tanesini üst üste kursak, mümkün olduğunca arasına cam yünüyle yalıtım falan, binalar bitene kadar bizi idare eder.

jineop 14-09-2009 22:26

Çekirdek,harikasın.Şansın bol olsun.

çekirdek 14-09-2009 23:11

Neden Burası'nın Hikayesi

Alacağım yer Balçova merkezkaçlı olacaktı. En fazla bir saat uzaklıkta, yarım saat tercihimdi.

Önce Alaçatı ve Çeşme civarını dolandım. Ticari kaygım da olduğu için Alaçatı çok uygun gibiydi. Oraya ısınamadım. Herşey bana yapmacık, zoraki ve eklektik geldi. Yeni yeni taş evler yapılıyor, buram buram taklit kokuyor.
Bütün araziler de genelde çukurda. Geçen seneki fiyatlar da; 500-600 metrekarelik imarlı yerler (daha büyük parsel yok genelde)250 bin lira civarındaydı. Bu sene daha da yüksektir muhakkak.Bina da üç adımlık olabiliyor kalan bahçe de. Hem hiç te artis-martis yoktu ortalıkta :)

Urla yöresinde çok ısrarlıydım. Genelde alanlar sulak ve yeşildi ama istediğim büyüklükteki ve kriterlerdeki yerler benim bütçemi çok aşıyordu. Ekonomik kriz Urla'ya uğramamıştı. Çok beğendiğim yerler çok çıktı, ama hiçbiri fiyatta zerre kıpırdamadı. Ben de atımın yönünü yarım saatliklerden öteye çevirdim..

Şimdiki arazimin iyileştirme çalışmalarını da Mine Hanım'la yapacağız.
Birlikten yeşil doğar yapacağız..

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 11:13.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024