agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni40Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-05-2008, 23:28   #31
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2007
Galeri: 14
Sevgili nköksal, dilerim çok kısa zamanda isteğinize kavuşursunuz. Arzulayan tüm arkadaşlar hatta. Çünkü oralara gidince gönlünüz şehre gelmek istemiyor. Gerçi şehirde iken de gidebilişiniz pek zor oluyor işlerden..

Katır tınağı hiç aklıma gelmemişti İsmet Bey, hem de çok sevdiğim bitkidir. Mazı ile karışımı da iyi fikir gibi geldi bana. Hatta aralara bir de sarılıcı çıtır, sarı güller var çevre komşularda onlardan da kullanılabilir.

çekirdek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 00:05   #32
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Evet. bu makara sistemini hemen yapmalıyım. Yapımı da zor değil.

Çikan toprağı, araziye ilk girişteki bölüm çok alçaktı oraya yaydık. Böylece ön duvara gelen su şiddetini yavaşlattık. Duvar altında da tahliye delikleri açtık.

Izgara gölgelik kullanışlı olur. Mor salkımı onun üzerine sardırırım (yaz boyu yapraklı kalıyor muydu, unutmuşum..),aralardan salkımları sarkar hoş olur.
Ancak çatı uzantısı olarak değil de, üstteki pençerenin güneş alabilmesi için, o pençerenin altından yapmayı düşündüm. Bir de saçağın bittiği yere yağmur oluğu koyup, akan suyu 750 kiloluk su depom var, orada biriktireyim diyorum.
Depoda çamur birikimini en aza indirmek için de, depoya giden pik boruda bir U koyalım, ara sıra dolan çamuru boşaltırız diye düşündük. Bilmem ki uygun mu?

Eski 06-05-2008, 02:16   #33
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-03-2007
Gladiçya ve yeşi-altuni mazı karışımı canlı çit yapımı.

Sayın çekirdek;
Önerime yaklaşımınızdan cesaret alarak biraz daha yazmak istedim.
Gladiçya çelikten de, çekirdekten de üretilebilir.
Çekirdekten üretmek isterseniz, çevrenizde yetişkin gladiçya bulup bu sezon çekirdeklerini toplayıp, kışlık ekim yapabilirsiniz.
Çekirdekten yetiştirilen gladiçyaların toprağa yakın gövdesi dalsız olacağından, 4-5 yaşına geldiğinde, dallandırmak için, toprak seviyesinin 10-15 cm üstünden kesip dallandırmak zorunda kalırsınız.
Bu da çit oluşumunu gecitirir.
Gladiçyalar çelikten üretilirse, toprak seviyesinden dallanacağından, mazılarla aynı boyda olacağından, yan dallarının uçları ve üstleri aynı hizada budanarak, güzel görünümlü ve daha sağlam canlı çit-duvar elde edilir.
Bunun için de;
2009 yılı mart ayında, budanmış yaşlı gladiçya ağaçlarından, ağaçlar uyanmadan, 70 cm boyunda, 2-3 cm çapında sürgünler çelik olarak alınıp, kalın ucu 5 cm konik yapılıp,
Aşağıdaki formatta olduğu gibi,
Damla-sulama borusu da döşenerek, sıra arası 10-15 cm olacak şekilde, 35-40cm boylu, tüplü veya çıplak köklü yeşil mazılar hep dışa, sizden tarafa da bir yeşil bir altuni mazı gelecek ve sıra üzeri 35-40 cm olacak şekilde dikilir, bolca sulanır, sulanmış toprağa da hazırlanan gladiçya çelikleri 30cm çakılırsa, çeliklerin uçları da aynı seviyede ve yan kesilirse dikim çok hoş olur.
2010 ilk baharında ve her yıl ilk baharda, yan dallarının uçları ve üstleri aynı hizada budanarak, güzel görünümlü ve daha sağlam canlı çit-duvar elde edilir.
X-Gladiçya, O-Yeşilmazı, Q-Altunimazı, --------------------------------< damla-sulama borusu.
X O X O X O X O X O X O X O X O X
-----------------------------------------<
O X Q X O X Q X O X Q X O X Q X O
Hoşça kalın.

ismetkenar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-05-2008, 08:35   #34
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Sayın çekirdek hnm Yağmur sularını toplama sistemini kullanan çok siteler var artık vede çok işe yarıyor.
Sadece çatıyı değil sert zeminden geçen bütün yağmur suları toplanıyor.
Çamura gelince yağmur suları depoya gidene kadar bir kaçtene çamur kapanı yapmak bu kapanlar genellikle yağ fabrikalarında da çok kullanılır. Yağları yakalamak için.
Kesit olarak U nun içine birde I yerleştiriyorsunuz ama I askıda kalacak

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-12-2008, 18:51   #35
Ağaç Dostu

Oğuz Karsan's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2006
Galeri: 181
Merhaba.

Sn. çekirdek,

Eviniz çok şirin olmuş. Güle güle oturunuz.

Ancak aklıma takılan bir husus için sizi uyarmam gerektiğini düşünüyorum.

Evinizin bulunduğu arazi sanıyorum hisseli. Böyle durumlarda ileride arsa hissedarları arasında ihtilaf yaşanabiliyor. Mağdur olmamanız için, arsa hissedarlarınızdan şimdiden bir muvaffakatname almanız gerekebilir.

Saygılar.

Oğuz Karsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-01-2009, 18:19   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-12-2006
Tekin Bey merhaba.
Bahsettiğiniz I nedir, nasıl bir malzemedir? Çamuru nasıl tutuyor?

sukranayalp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-01-2009, 11:52   #37
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 16-05-2007
Merhabalar Çekirdek!

Sanalda olsa müsade almadan bahçenizi ve evinizi şöyle bir dolaştım bu sabah. Sayfayı yeni gördüm. Kahveye biraz fazla takılıyorum herhalde. İtiraf gibi oldu neyse.Tebrikler azmin zaferi gibi. Yer seçiminiz çok güzel. Çatalcayı hep beğenmişimdir nedense. Yalovaya gelmeden önce görev gereği Çatalcanın gitmediğim köyü yoktur. Biraz uzakmış gibi duran Binkılıç dahil her yerini dolaşmıştım. Hatta Binkılıçta uzun zamandır görüşemediğim okul arkadaşlarım var. Yaşam bizi ne hale getirdi çaktırmadan. Sizden iyi olmasın çok iyi ve temiz insanlardır. Murat KARA ve Şükrü AKSOY. Hey gidi günler hey.

Güle güle oturun.

Ali ustanın ellerine sağlık sizinde kesenize bereket diyelim.

Yalovadan selamlar.

cemal.S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-01-2009, 22:57   #38
Ağaç Dostu

Harun Parlak's Avatar

Giriş Tarihi: 19-01-2007
Galeri: 22
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sukranayalp Mesajı Göster
Tekin Bey merhaba.
Bahsettiğiniz I nedir, nasıl bir malzemedir? Çamuru nasıl tutuyor?
Eksik anlatım için kusura bakmayın o anda acele yazmıştım.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
Harun Parlak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2013, 15:50   #39
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Sn Çekirdek

Bir hayli zaman geçmiş ama merakımı yenemediğimden soracağım. Bahçe ve evin durumu nedir?

çekirdek ve yağmur beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2013, 14:52   #40
Ağaç Dostu

çekirdek's Avatar

Sevgili Asoo, orayı ağaç oyma sanatçısı-heykelltraş bir arkadaşıma devrettim, O yaşatıyor şimdi. Ben, yine bu ana başlık altında paylaştığım yeni bir yere geçtim (Mavi Keçi (Yeni Bir Yaşam Yine Yeniden)).

pria beğendi.
Eski 18-11-2013, 07:20   #41
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Zaman tünelinde gibiyim. Pek çok ilgimi çeken başlığı heyecanla okuyorum. Bazı girişimler sonuçlanalı yıllar geçmiş oluyor. Olsun!

Ama olsun ben keyifle takip ediyorum ya; dağarcığıma bir şeyler devşirebiliyorum ya; güzel olan bu.

Mavi Keçi'yi de okudum bu arada.

Selamlar.

çekirdek ve pria beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024