agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni5Beğeniler
  • 1 Gönderen Tahir Kara
  • 1 Gönderen Tahir Kara
  • 1 Gönderen Tahir Kara
  • 2 Gönderen camouflage

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2023, 04:16   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2022
ahsap ev tadilati

Merhaba, Size danismak istedigim bir konu vardi. Umarim dogru bicimde yapiyorumdur. Ekte fotograflarini yukleyecegim bir ahsap koy evi satin aldik. Seneye tadilatina girismek arzusundayiz. Aslinda bir adet iki katli ahsap ev (bir kismina tugla duvar eklenmis sonradan) ve bir de ahsap samanlik soz konusu. Her iki yapiya dair fikriniz var ise okumaktan buyuk keyif alirim. Cok tesekkur ederim. Selamlar...

Eklenen Resimler

OSMAN945 beğendi.
Tahir Kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2023, 11:37   #2
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Aramıza hoşgeldiniz. Daha önce yine bu başlık altında yapılan tadilatları okursanız, başınıza gelebilecek muhtemel aksilikler için önceden önlen alabilirsiniz. Örnek oolması açısından beninkinin linkini ekliyorum. Bir köy evi hikayesi

camouflage Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-03-2023, 11:45   #3
Yeni Üye

Tesekkur ederim. Deneyiminizi okuyacagim.

camouflage beğendi.
Eski 27-03-2023, 19:29   #4
Yeni Üye

Tekrar merhaba. Deneyiminizi ilgi ile okudum. Paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim satın aldığım ev, Kastamonu'nun Daday ilçesine bağlı bir köyde yer alıyor. Ben ise Ankara'da yaşıyorum. Tatillerde ve hafta sonları kullanmak maksadıyla bu evi satın aldık. Bugün Kastamonu İl Özel İdare'yi arayıp durumu anlattım. Evimizin olduğu parsel "köy yerleşik alanı" dışında olduğu için mevcut yapıyı tadilattan geçirmek imkanı varmış sadece. Bizim durumda daha çok "esaslı tadilat" denilen yönteme başvurmak gerekiyormuş. Sormak isetediğilm şey şu: Siz evinizin tadilat sürecinin başında resmi prosedür olarak neler yaptınız? Kısaca anlatmanız mümkün mü? Teşekkür ederim.

Düzenleyen Tahir Kara : 28-03-2023 saat 05:36 Neden: Türkçe karakter sorunu
Eski 30-03-2023, 10:05   #5
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tahir Kara Mesajı Göster
Tekrar merhaba. Deneyiminizi ilgi ile okudum. Paylaştığınız için teşekkür ederim. Benim satın aldığım ev, Kastamonu'nun Daday ilçesine bağlı bir köyde yer alıyor. Ben ise Ankara'da yaşıyorum. Tatillerde ve hafta sonları kullanmak maksadıyla bu evi satın aldık. Bugün Kastamonu İl Özel İdare'yi arayıp durumu anlattım. Evimizin olduğu parsel "köy yerleşik alanı" dışında olduğu için mevcut yapıyı tadilattan geçirmek imkanı varmış sadece. Bizim durumda daha çok "esaslı tadilat" denilen yönteme başvurmak gerekiyormuş. Sormak isetediğilm şey şu: Siz evinizin tadilat sürecinin başında resmi prosedür olarak neler yaptınız? Kısaca anlatmanız mümkün mü? Teşekkür ederim.
Benim bulunduğum köyde yakında bulunan gölün içme suyu havzası olması nedeni ile imar yasağı vardı. Ev sisteme kayıtlı olduğu için aynı zamanda mücavir alanda olduğu için belediyeye tadilat başvurusu yaptım. Taşıyıcıların değişmemesi ve çatının yükseltilmemesi şartı ile tadilat ruhsatı aldım.

Eski 30-03-2023, 15:22   #6
Yeni Üye

Cevabınız için teşekkür ederim. Bizimki için de öyle görünüyor ki bir tadilat ruhsatı almak gerekiyor. Anladığım kadarıyla bunun "esaslı tadilat" ruhsatı olması gerekiyormuş. Bu da maliyeti görece yüksek birtakım işlemler demekmiş. Bölgede (Kastamonu ve civarı) iyi bir usta bulmaya çalışıyorum öncelikle, sonra meselenin resmi kısmına dair girişimlerde bulunacağım. Eğer var ise, tadilat konusunda tavsiyelerinizi okumak isterim. Teşekkür ederim.

camouflage beğendi.

Düzenleyen Tahir Kara : 31-03-2023 saat 02:32 Neden: Türkçe
Eski 31-03-2023, 08:42   #7
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tahir Kara Mesajı Göster
Cevabınız için teşekkür ederim. Bizimki için de öyle görünüyor ki bir tadilat ruhsatı almak gerekiyor. Anladığım kadarıyla bunun "esaslı tadilat" ruhsatı olması gerekiyormuş. Bu da maliyeti görece yüksek birtakım işlemler demekmiş. Bölgede (Kastamonu ve civarı) iyi bir usta bulmaya çalışıyorum öncelikle, sonra meselenin resmi kısmına dair girişimlerde bulunacağım. Eğer var ise, tadilat konusunda tavsiyelerinizi okumak isterim. Teşekkür ederim.
Yukarıda belirttiğim üzere taşıyıcı ve çatı yüksekliğini değiştirmemek şartı ile basit tadilat ruhsatı aldım. Harcı daha ucuz. Esaslı tadilatta taşıyıcı ve evin metrekaresini değiştirebiliyorsunuz diye hatırlıyorum. Doğal olarak prosedür uzun ve maliyetli olabilir.
Bulduğum usta ile mahkemelik olduk. Aradan geçen 2 yılın ardından mahkemeyi kazandım Ama dolandırılmama rağmen dolandırmakdan değil hakaretten ustaya idari para cezası verildi. Bu bağlamda usta tavsiyesinde bulunamayacağım. Zira kelin ilacı olsa kendi başına sürermiş
Tadilat konusunda ise söktükçe karşılaşılan tabloya göre belli oluyor. Mesela bende tahmini sürenin 4 katı, tahmini bütçenin 3 katı ile karşılaştık.

Muda ve Portakal Rengi beğendi.

Düzenleyen camouflage : 31-03-2023 saat 14:37 Neden: Bilgi ilavesi

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:47.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024