agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen musa_ekrem
  • 1 Gönderen musa_ekrem
  • 1 Gönderen TCM

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-03-2023, 20:34   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2013
Bağ evi yapımı

Merhaba,
Aydın'da 1400 rakımdaki 12000m2 tarlama 75 m2 civarı tek katlı yığma bir yapı yapmayı düşünüyorum. Burası ilerde bir ceviz bahçesi olacak. Hem bahçede çalışırken barınma hemde yazları sıcaktan kaçmak için bir yazlık gibi kullanılacak. Lihkab vb başvurularını tamamladım. Belediyeye dilekçe vereceğim. Belediye il tarımdan onay geldiğinde ruhsatlandırma aşamalarına geçecek. Belediyelerde hazır tip projeler var. İl tarımın izin verdiği metrajda onlardan bir tanesini alarak projeye başlamak istiyorum.

-Bu tür tip projeleri aldıktan sonra yine de mimar, mühendis vb kişilerle anlaşma yapmak gerekiyor mu? Müteahitlik belgesi almalı mıyım?

-Forumda konuşulduğu için sormak istiyorum. Taş örgü subasmanın üzerine atacağım betonun altına yüksek dayanımlı xps köpükleri koyup su basmanın dış yüzlerine hizalanacak şekilde mi altyalıtımı yapmalıyım, yoksa gazbetonu ördükten sonra şap denen aşamada mı bu işlemi uygulamalıyım?

Tecrübe ve işin bürokrasi kısmında vereceğiniz ayrıntılı bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.

TCM beğendi.
musa_ekrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2023, 07:22   #2
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Merhaba,
Şu sıralar inşaat imalat ve proje konusunda prosedür işleri aranmıyor diye biliyorum. Siz yine de bağlı bulunduğunuz muhtardan bu konuda daha net bilgi alabilirsiniz.
Yalıtım konusunda gelince siz toprak dolgunuzu tamamlayıp üzerine şilte veya çakıl serip hasır demirlerinizi koyarak su basman betonunu dökün. Sonrasında dış duvarlar örüldükten sonra şapı dökmeden önce xps serip üzerine şap betonu dökebilirsiniz.
Kolay gelsin

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2023, 07:42   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Bahçeniz hayırlı olsun.

Dün gece iki tane video izledim deprem bölgesinde 1500 m. irtifada iki ayrı köyde meydana gelen yıkıma ait. Dağın en tepesi ama evler yerle bir olmuş neredeyse. Yıkılan köyün bir tanesinde yıkıma kaya düşmeleri sebep vermiş ama diğerinde sebep maalesef sadece sallantı. Memleketimiz ne yazıkki riskli siz de büyük ihtimal Paşa yaylası tarafındasınız yani Ege bölgesindesiniz önce emniyet deyin mutlaka. Beton perdelemelerden kaçınmayın her aşamada tek hedef sağlamlık olsun diğerleri arkadan gelsin.

Kolay gelsin diyorum.

Düzenleyen hosseda : 15-03-2023 saat 07:57 Neden: kısaltmak için
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2023, 09:51   #4
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi musa_ekrem Mesajı Göster
...
Tecrübe ve işin bürokrasi kısmında vereceğiniz ayrıntılı bilgiler için şimdiden teşekkür ederim.
Hayırlı olsun... Şimdiki aklım olsa her açıdan çelik konstrüksiyon ev yaptırırdım.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2023, 18:52   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Bahçeniz hayırlı olsun.

Dün gece iki tane video izledim deprem bölgesinde 1500 m. irtifada iki ayrı köyde meydana gelen yıkıma ait. Dağın en tepesi ama evler yerle bir olmuş neredeyse. Yıkılan köyün bir tanesinde yıkıma kaya düşmeleri sebep vermiş ama diğerinde sebep maalesef sadece sallantı. Memleketimiz ne yazıkki riskli siz de büyük ihtimal Paşa yaylası tarafındasınız yani Ege bölgesindesiniz önce emniyet deyin mutlaka. Beton perdelemelerden kaçınmayın her aşamada tek hedef sağlamlık olsun diğerleri arkadan gelsin.

Kolay gelsin diyorum.

Teşekkür ederim. Benim aklımda taşlarla bir metre kadar yükseklikte bir su basmanı ördürmek, üzerine tesviye betonu attıktan sonra profil ayaklar üzerinde yükselen bir sandviç panel çatı yapmak ve profil ayakları belirli yerlerden birbirine bağladıktan sonra bu imalat duvar içerisinde kalacak şekilde gazbeton veya bims ördürmek. Tabi bunun plan proje aşamasında kabul edilip edilmeyeceğine bakmak lazım. Şuan evrakları hazırladım. Belediye ruhsat için il tarımdan görüş alacakmış. Gelen cevaptan sonra işimiz netleşecek.

Eski 15-03-2023, 19:07   #6
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik Mesajı Göster
Merhaba,
Şu sıralar inşaat imalat ve proje konusunda prosedür işleri aranmıyor diye biliyorum. Siz yine de bağlı bulunduğunuz muhtardan bu konuda daha net bilgi alabilirsiniz
Prosedür işleri aranmıyor derken neyi kastettiğinizi anlayamadım.

Eski 15-03-2023, 19:08   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Hayırlı olsun... Şimdiki aklım olsa her açıdan çelik konstrüksiyon ev yaptırırdım.
Teşekkürler Sizin oralara özenip yer bakarken kendimizi burada bulduk. Çok fazla yeşil olmasa da yazın aşağıya göre serin, kışın kar alan bir bölgede olması bizi cezbetti. Çelik evler çok iyi dursa da yaptıranların yorumları olumsuz. Biz tarlada iş zamanı barınma ve özellikle yaz kış sadece hafta sonları kullanılacak, ekonomik bir yer yapma amacındayız. Umarım başarırız.

TCM beğendi.
Eski 16-03-2023, 13:44   #8
Yeni Üye

benceemerik's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2022
Alıntı:
Merhaba,
Aydın'da 1400 rakımdaki 12000m2 tarlama 75 m2 civarı tek katlı yığma bir yapı yapmayı düşünüyorum. Burası ilerde bir ceviz bahçesi olacak. Hem bahçede çalışırken barınma hemde yazları sıcaktan kaçmak için bir yazlık gibi kullanılacak. Lihkab vb başvurularını tamamladım. Belediyeye dilekçe vereceğim. Belediye il tarımdan onay geldiğinde ruhsatlandırma aşamalarına geçecek. Belediyelerde hazır tip projeler var. İl tarımın izin verdiği metrajda onlardan bir tanesini alarak projeye başlamak istiyorum.

-Bu tür tip projeleri aldıktan sonra yine de mimar, mühendis vb kişilerle anlaşma yapmak gerekiyor mu? Müteahitlik belgesi almalı mıyım?

-Forumda konuşulduğu için sormak istiyorum. Taş örgü subasmanın üzerine atacağım betonun altına yüksek dayanımlı xps köpükleri koyup su basmanın dış yüzlerine hizalanacak şekilde mi altyalıtımı yapmalıyım, yoksa gazbetonu ördükten sonra şap denen aşamada mı bu işlemi uygulamalıyım?

Ben de Ham Toprak vasıflı köy sınırlarında bulunan yer için lihkaptan aplikasyon ve tarım dosyası hazırlatıp ilçe belediyeye verdim. 15 gün sonra aradılar İl tarıma yolluyoruz diye. İl tarım keşif için para isteyecekmiş. Belediye aradıktan bu yana da 15 gün geçti ama arayan olmadı. Sizin aşamalar ne kadar zamanınızı alıyor zaman zaman buradan bilgilendirir misiniz?

benceemerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-03-2023, 13:47   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Teşekkürler Sizin oralara özenip yer bakarken kendimizi burada bulduk. Çok fazla yeşil olmasa da yazın aşağıya göre serin, kışın kar alan bir bölgede olması bizi cezbetti...
Orası burası değil önemli olan HUZUR - mutluluk. Mutlaka sizlerin de tecrübeleri olmuştur yaşamda; huzur varsa gerisi boş. Bazen sıcak bir el, bazen bir bakış, içten bir söz, paylaşılan üzüntü, paylaşılmayan sevinç-gurur. Nereden gelmiş kim getirmiş her zaman önemli de değil; sevgili, yar, evlat, komşu, arkadaş, kedi, köpek, bir kaç damla yağmur, yeni çimlenmiş tohum...

Önemli olan güccük şeylerden mutlu olmayı bilmek, bilenlere denk gelmek.

OSMAN945 beğendi.
TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:44.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024