agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni131Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-09-2021, 20:41   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-10-2020
Bir başka müstakil ev macerası başlıyor.

Herkese merhaba. Sonunda biz de hayallerimizdeki müstakil evin sahibi olmak için kollarımızı sıvadık. İsmim Mustafa, eşim ve ben İzmir'in güzel ilçesi Tire'de 15 yıldır öğretmenlik yapmaktayız. 10 yıldır sahibi olduğumuz daireyi, komşunun birinin huzurumuzu bozması sonucu satıp, kendi memleketimizde müstakil bir ev yapma kararı aldık. Herkesin olduğu gibi bizim de hayallerimiz vardı ve bu hayallere en güzel müstakil ev sahibi olarak ulaşabilirdik.
Geçtiğimiz yaz kendi memleketim olan Tokat/Niksar'da bir yıllık bir arayışın sonunda istediğimiz gibi bir arsa bulduk ve aldık. Arsamız 540 m2, köşe parsel ve ön cephemizde park yeri bulunmaktadır. Yeni imara açılan bir bölgede yer almakta.

Eklenen Resimler

ermus35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2021, 21:01   #2
Yeni Üye

Hemen mimar arayışına girdik. Kafamızdaki istekleri projeye aktarabilecek bir mimarla anlaştık. Bu arada proje çizilebilmesi için gerekli olan LİHKAB Aplikasyon Krokisi(750 tl), kot krokisi(300 tl) ve belediyeden imar çapını(700 tl) aldım. Evimizi sınırlı bir bütçeyle yapacağımız için geçici müteahhitlik belgesini(1000 tl) de kendi adıma aldım. Aynı zamanda zemin etüdü(3750 tl) için de sondaj yapılması gerekiyordu, onu yaptırdım. zemin sonuçları geldikten sonra projelerimiz(7500 tl) de son halini aldı ve belediyeye inşaat ruhsatı(3354 tl) için başvurdum. İnşaat ruhsatını aldıktan sonra şantiye suyu için başvurumu da yaptım. Sonunda inşaata başlamak için her şey hazır.

Eski 08-09-2021, 21:13   #3
Yeni Üye

Biraz planımızdan bahsedeyim. aslında ilk olarak bodrum kat istiyorduk fakat hem maliyetlerin artması hem de arsanın düze yakın olmasından dolayı istediğimiz gibi bir bodrum olmayacağından dolayı bodrum kat yapmaktan vazgeçtik.
zemin katta bir salon, büyük bir mutfak, büyük bir veranda ve yatak odası;
birinci katta da ebeveyn yatak odası ve iki çocuk odası planladık.
Yapı denetim süreci çok uzatacağından ve bizim isteklerimize daha fazlası gerekmediğinden dolayı toplam inşaat alanımız 199,5 m2 oldu.

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2021, 21:32   #4
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Daha kazma vurmadan harcanan paraları görünce, bu safhalardan geçmiş biri olmama rağmen gözüm korktu.

Allah kolaylıklar versin.

İnşaat sürecinde insanın mali ve teknik olarak hazırlıklı olmasının yanı sıra, psikoloji olarak da hazırlık yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Umarım verandanızda keyif yapacağınız günlere rahatlıkla ulaşırsınız.

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2021, 21:35   #5
Yeni Üye

İnşaat ruhsatını beklediğimiz dönemde demir, beton,usta, elektrik ve sıhhi tesisat işleri için anlaşmalarımı yaptım.
projemizde 12,5 ton demir çıktı. ben tonu 6750 tl den 12 ton demir aldım.
115 m3 beton çıktı. 285 tl'den c30 betonu 115 m3 aldım. ayrıca pompa için her sefer için 300 tl ve grobeton vb. ekstralar için iş bitiminde hesaplaşmak üzere anlaştık.
Kaba inşaat için usta ile kalıp, demir, beton, duvar ve çatı olmak üzere anlaştım. kalıp m2 80 tl, çatı 30 tl olarak anlaştık. kalıp m2 içinde tableler yanında yükseltme perdeleri tek yüzü ve kolonların 1 metreyi geçenler hesaba katılacak şekilde anlaştık. ayrıca temel su izolasyonu için bohçalama işlemini de kendisi yapacak fiyat içinde.
Çalışanların sigortaları yapılabilmesi için muhasebeci ile 1500 tl'ye anlaştım.
Şantiye şefi ile de aylık 500 tl olarak anlaştım.
Elektrik tesisatı için sıva altı ve beton için yapılacak işler için bir anlaşma yaptım. temel topraklama, borulama, kablolama, kasalar ve sigorta kutuları işçilik dahil 8600 tl. anahtar, priz,sigortalar ve aydınlatma malzemelerini daha sonra kendimiz alacağız.
Sıhhi tesisat için de temiz su, pis su, yerden ısıtma tesisatı, doğalgaz boru tesisatı ve tuvalet rezervuarları işçilik dahil 25000 tl olarak anlaştım. sıhhi tesisat için de bize su armatürleri, klozetler, lavabolar ve kombi kalıyor.
elektrik ve sıhhi tesisatta bu şekilde anlaşmamızın sebebi beton ve sıva altında kalan tesisatı kaliteli malzeme kullanarak yapıp, seçime dayalı, zevkleri ilgilendiren malzemeleri kendimiz seçmek istememizdir.

Eski 08-09-2021, 21:46   #6
Yeni Üye

Geçtiğimiz hafta inşaat kazıklarımız çakıldı. ustam temel hafriyatını aldırdı. çıkan toprağı bahçe içine sereceğim. önce biraz ince dolgu malzemesi serdirip üzerine grobeton döküldü. daha sonra yine bu forumdan görüp beğendiğim şekilde temel kenarına tuğla duvar ördürüp, içine membran ile bohçalama yapıldı. tekrar üzerine koruma betonu döküldü.
3 saat kepçe çalıştı.250*3=750 tl
2 kamyon dolgu malzemesi 500*2=1000 tl.
tuğla, çimento, membran, kum, el arabası vb.=2745 tl.
arsamız yeni yapılaşmanın olduğu bir yer olduğu için belediye daha şantiye suyunu bağlamadı. temel atmak için suyun bağlanmasını bekliyoruz.

Eklenen Resimler

Eski 08-09-2021, 21:52   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asoo Mesajı Göster
Daha kazma vurmadan harcanan paraları görünce, bu safhalardan geçmiş biri olmama rağmen gözüm korktu.

Allah kolaylıklar versin.

İnşaat sürecinde insanın mali ve teknik olarak hazırlıklı olmasının yanı sıra, psikoloji olarak da hazırlık yapılması gerektiğini düşünüyorum.

Umarım verandanızda keyif yapacağınız günlere rahatlıkla ulaşırsınız.
Çok teşekkür ederim. söylediğinizde çok haklısınız, paranız hazır bile olsa resmi kurum ve kuruluşlarda iş yaptırmak, bürokrasiyle uğraşmak çok zor. bu yüzden psikolojinin sağlam olması lazım. kesinlikle acele etmemek lazım. yazarken sanki bir haftada hepsi olup bitmiş gibi geliyor ama gerçek öyle değil.
Çok şükür başladık, inşallah sağlıkla evimizde oturmak da nasip olur.

Eski 10-09-2021, 08:22   #8
Ağaçsever

ismail2776's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2010
güle güle oturacağınız günleriniz olsun, sorunsuz halleder ve bu yorucu işleri arkada bırakıp keyfinize bakarsınız.

ermus35 beğendi.
ismail2776 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2021, 13:09   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn ermus35,

Hayırlı olsun.

En önemli konu, ne istediğinizi ve nasıl yapılması gerektiğini biliyor olmanız size bu süreçte büyük kolaylık sağlayacak.

Küçük bir hatırlatma, yaptırdığınız bir işin , yaptıracağınız bir sonraki işe veya işlere olumlu veya olumsuz etkileri olacağını mutlaka göz önünde bulundurun. Yapılmakta olan işin en iyi şekilde yapılması konusunda ısrarcı olun.

elifaydin ve ermus35 beğendi.
skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2021, 14:29   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-08-2021
İş planına dikket edin, ustalar konusunda özellikle. Bazı ustalar gelirim der gelmez, geç gelir, aksatır, pazarlığı yapar anlaşırsınız pazarlıktan cayar ve bunu telefonlarınızı açmayarak ifade eder,yani sallar. Usta konusunda şanssızsanız uğraşırsınız. Hayırlı uğurlu olsun, umarım güzel olur

pria ve aydemiraydın beğendi.
a.timur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2021, 01:52   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi a.timur Mesajı Göster
İş planına dikket edin, ustalar konusunda özellikle. Bazı ustalar gelirim der gelmez, geç gelir, aksatır, pazarlığı yapar anlaşırsınız pazarlıktan cayar ve bunu telefonlarınızı açmayarak ifade eder,yani sallar. Usta konusunda şanssızsanız uğraşırsınız. Hayırlı uğurlu olsun, umarım güzel olur
Teşekkürler. inşaat sektörü içinde güvendiğim kişilerin tavsiyesi üzerine ustamla anlaştım. mimarımızın da kendi inşaatlarını yapmış bir usta, mimarın yönlendirmesiyle bulmadım ama bir kaç değişik yerden çok güvenilir biri olduğu bilgisini aldığım için bu ustamla anlaştım. Sağolsun şimdiye kadar herhangi bir sorun çıkmadı. Her şeyi ben söylemeden kendisi ayarlıyor. Kendim işin başında duramadığım halde benim yapmam gereken işleri de hallediyor. ekibi kalabalık ve deneyimli olduğu için bir kaç yerde birden iş yapıyorlar o yüzden işi sallamaktan ziyade elindeki diğer işleri de geciktirmemek için işi sıkı takip ediyor.

pria ve Metal06 beğendi.
Eski 13-09-2021, 14:01   #12
Yeni Üye

Cuma, cumartesi ve pazar günü demirciler temel donatılarını bitirdi. Bugün de temel topraklaması hazırlandı. Çarşamba günü için beton sırası alındı. Beklemedeyiz.

Eklenen Resimler

Eski 16-09-2021, 16:22   #13
Yeni Üye

Dün betonumuz atıldı. Temele 51 M3 c30 beton gitti. 130 m2 temel ve 57 m2 subasman perdesi için işçilik ücreti olarak 14960 TL ödedim. Akşam beton sulandı. Gece boyu da yağmur yağmış.

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2021, 07:40   #14
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Vibratör görmek sevindirici. Ekip konusunda iyi haber.
Beton dökülmeyen boşluğun amacını merak ettim.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2021, 09:04   #15
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Vibratör görmek sevindirici. Ekip konusunda iyi haber.
Beton dökülmeyen boşluğun amacını merak ettim.
vibratörü istediğimde ustam zaten kullandıklarını belirtti. şantiye elektriği bağlayamadık fakat jeneratör yardımıyla kullandılar.
Boşluk, verandanın olduğu yer. verandanın olduğu yerde üstte herhangi bir taşıyıcı olmadığı ve üstü de çatı olduğu için temele katmadık maliyeti artırmamak için. sadece perde ayakları dönüldü. perde yapılıp içi dolgu olacak.

Eski 28-09-2021, 21:11   #16
Yeni Üye

Subasman perdesi yapıldı. İçi dolgu yapıldı ve plakaj betonu atıldı.

Eklenen Resimler

Eski 11-10-2021, 14:43   #17
Yeni Üye

Kolon ve döşeme kalıpları hazırlandı. Demir donatıları yapıldı. Bugün de betonumuz atılıyor.

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2021, 08:49   #18
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Döşemedeki demirlerin kalıba değmemesi gerekir. Birkaç cm boşluk olmalı, beton demiri sarmalı. Bunun için üretilmiş plastik parçalar var.Resimden anladığım kadarı ile hem kirişler hem de döşeme demirleri kalıba oturuyor.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2021, 21:52   #19
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Döşemedeki demirlerin kalıba değmemesi gerekir. Birkaç cm boşluk olmalı, beton demiri sarmalı. Bunun için üretilmiş plastik parçalar var.Resimden anladığım kadarı ile hem kirişler hem de döşeme demirleri kalıba oturuyor.
Demir işlenirken ben başlarındaydım, kirişlerin altlarına ufak tahta parçaları koyarak kalıpla arasında boşluk oluşturdular. Döşeme kısmında da demir parçalarından küçük sehpalar yaparak kalıptan ayırdılar. Fotoğraflarda çıkmamış. İlginiz için teşekkürler

Eski 16-10-2021, 08:54   #20
Ağaçsever

Alp.er's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2018
Sn. Ermus hayırlı olsun , güle güle oturun .
Sanırım üç aşağı beş yukarı toplam maliyetin ne kadar olacağını tahmin ediyorsunuzdur.
Bu rakamı öğrenebilir miyim.

Alp.er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2021, 11:00   #21
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ermus35 Mesajı Göster
Demir işlenirken ben başlarındaydım, kirişlerin altlarına ufak tahta parçaları koyarak kalıpla arasında boşluk oluşturdular. Döşeme kısmında da demir parçalarından küçük sehpalar yaparak kalıptan ayırdılar. Fotoğraflarda çıkmamış. İlginiz için teşekkürler

https://www.google.com/search?q=pasp...h=606&dpr=1.25

Son derece pratik ve inşaat maliyetlerini düşününce çok ucuz bir parça neden bu sektörde kullanılmaz ki. Taş sıkıştır, mermer kırığı koy, tahta parçası koy. Kırk takla atar ustalar ama bu basit parçayı işlerine dahil etmezler.

Vibratör için çok kavga etmiş biri olarak, "Zaten vibratör kullanıyoruz." diyen bir usta bulmanız, ustanızın işini iyi yaptığının göstergesi olabilir. Keşke diğer kalite ve sağlamlık arttıran uygulamalara da açık olsalar. İnşaatçı değilim ama demirleri tüm kesişim noktalarında bağlamak ve etriye sıklaştırması da genelde atlanan veya lüzumsuz görülen uygulamalar mesela.

Kolaylıklar dilerim.

camouflage ve ermus35 beğendi.
Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2021, 18:41   #22
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alp.er Mesajı Göster
Sn. Ermus hayırlı olsun , güle güle oturun .
Sanırım üç aşağı beş yukarı toplam maliyetin ne kadar olacağını tahmin ediyorsunuzdur.
Bu rakamı öğrenebilir miyim.
Teşekkürler. İnce işlerde kullanılan malzemeler siz de biliyorsunuz ki maliyeti çok etkiliyor ve çok değişken olabiliyor. Ben toplamda 550-600 bin civarına bitirmeyi planlıyorum. O da m2 si 3000 TL ye geliyor. Arsa hariç.

Alp.er beğendi.
Eski 03-11-2021, 09:14   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2020
Alıntı:
Hemen mimar arayışına girdik. Kafamızdaki istekleri projeye aktarabilecek bir mimarla anlaştık. Bu arada proje çizilebilmesi için gerekli olan LİHKAB Aplikasyon Krokisi(750 tl), kot krokisi(300 tl) ve belediyeden imar çapını(700 tl) aldım. Evimizi sınırlı bir bütçeyle yapacağımız için geçici müteahhitlik belgesini(1000 tl) de kendi adıma aldım. Aynı zamanda zemin etüdü(3750 tl) için de sondaj yapılması gerekiyordu, onu yaptırdım. zemin sonuçları geldikten sonra projelerimiz(7500 tl) de son halini aldı ve belediyeye inşaat ruhsatı(3354 tl) için başvurdum. İnşaat ruhsatını aldıktan sonra şantiye suyu için başvurumu da yaptım. Sonunda inşaata başlamak için her şey hazır.
Öncelikle projeniz hayırlı ve uğurlu olsun, umarım sorunsuz tamamlamak nasip olur.

Bende Yalova'da 480m2 arsa içerisinde 100m2 taban oturumu olan bodrum+2 kat bir projenin arifesindeyim.

Bir mimar ile ön görüşme yaptım, gelen proje teklifi: mimari prj.+statik prj. +makina prj. +elektrik prj. +harita ve zemin etüdü dahil 50.000 TL

Youtube kanallarındaki proje adımları videolarınıda izlediğimde proje maliyetleri ortalama 10-15 bin TL aralığında, zira sizin proje maliyetinizde çok uygun.

Bu konuda yönlendirmeye ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler...

kamil35 beğendi.
ozmena76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2021, 11:28   #24
Ağaç Dostu

nazlı06's Avatar

Giriş Tarihi: 27-05-2007
Alıntı:
Herkese merhaba. Sonunda biz de hayallerimizdeki müstakil evin sahibi olmak için kollarımızı sıvadık. İsmim Mustafa, eşim ve ben İzmir'in güzel ilçesi Tire'de 15 yıldır öğretmenlik yapmaktayız. 10 yıldır sahibi olduğumuz daireyi, komşunun birinin huzurumuzu bozması sonucu satıp, kendi memleketimizde müstakil bir ev yapma kararı aldık. Herkesin olduğu gibi bizim de hayallerimiz vardı ve bu hayallere en güzel müstakil ev sahibi olarak ulaşabilirdik.
Geçtiğimiz yaz kendi memleketim olan Tokat/Niksar'da bir yıllık bir arayışın sonunda istediğimiz gibi bir arsa bulduk ve aldık. Arsamız 540 m2, köşe parsel ve ön cephemizde park yeri bulunmaktadır. Yeni imara açılan bir bölgede yer almakta.
hayırlı olsun

ermus35 beğendi.
nazlı06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2021, 08:40   #25
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ozmena76 Mesajı Göster
Öncelikle projeniz hayırlı ve uğurlu olsun, umarım sorunsuz tamamlamak nasip olur.

Bende Yalova'da 480m2 arsa içerisinde 100m2 taban oturumu olan bodrum+2 kat bir projenin arifesindeyim.

Bir mimar ile ön görüşme yaptım, gelen proje teklifi: mimari prj.+statik prj. +makina prj. +elektrik prj. +harita ve zemin etüdü dahil 50.000 TL

Youtube kanallarındaki proje adımları videolarınıda izlediğimde proje maliyetleri ortalama 10-15 bin TL aralığında, zira sizin proje maliyetinizde çok uygun.

Bu konuda yönlendirmeye ihtiyacım var, şimdiden teşekkürler...
Size de hayırlı olsun. Ben projeler için 7.5 zemin etüdü ne 3750 TL verdim. Başka bir mimardan sadece mimari proje için 13 bin teklif aldığım da oldu. O yüzden size önerim başka mimarlar dan da teklif alın. 50 bin çok fazla ayrıca bir başkasına göre yaptıkları ekstra hiç bir şey yok. Sadece prosedürü gerçekleştiriyorlar.

Eski 11-11-2021, 10:50   #26
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Hayırlı uğurlu olsun. Keyifle yaşayacağınız günler bir an önce gelsin. Sevgiler.

ermus35 beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-11-2021, 09:43   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2020
Alıntı:
Size de hayırlı olsun. Ben projeler için 7.5 zemin etüdü ne 3750 TL verdim. Başka bir mimardan sadece mimari proje için 13 bin teklif aldığım da oldu. O yüzden size önerim başka mimarlar dan da teklif alın. 50 bin çok fazla ayrıca bir başkasına göre yaptıkları ekstra hiç bir şey yok. Sadece prosedürü gerçekleştiriyorlar.
Çok Teşekkürler

ozmena76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-11-2021, 09:31   #28
Yeni Üye

çoktandır yazamadım, bu arada evin beton işi bitti. duvarlar örülmeye başladı. duvarları 13,5 luk tuğlayı yatay kullanarak ördürüyorum. dışına 5 cm taşyünü mantolama yapmayı düşünüyorum. bir haftalık tatilde gidip görme imkanımız oldu, veranda çatısı için demir direklerini yaptırdım. çatı için kereste ve kiremit tedariğini yaptım. kiremit olarak perlitli beton kiremit aldık. hafta içinde çatıya başlanacak.

Eklenen Resimler

Eski 14-12-2021, 12:58   #29
Yeni Üye

Çatımız da bitti. tesisat döşemesi ve bir taraftan da dış kaba sıva işleri başladı.

Eklenen Resimler

Eski 14-12-2021, 20:40   #30
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
İyi günlerde kullanmanızı dilerim. Üst katta balkon/teras yok galiba, bu tercihinizin özel bir sebebi var mı acaba?

cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024