agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)
Reklam


Beğeni Düzeni24Beğeniler
  • 9 Gönderen zgurb
  • 4 Gönderen zgurb
  • 4 Gönderen zgurb
  • 2 Gönderen zgurb
  • 5 Gönderen zgurb

Cevapla
 
Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2021, 01:33   #1
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-07-2019
Şehir: istanbul
Mesajlar: 7
İstanbul'da müstakil ev yapımı

Merhaba,

Karadeniz'in bir dağ köyünde doğup, o köyde büyümüştüm. Üniversite için 18'inde İstanbul'a gelip, 12 yıldır burada kalakalmıştım. Köyün, yeşilin hasretiyle "Buralardan çekip gitmek" forumunu okuyup iç geçiriyor; aldığım ilhamla çekip gitme planı yapıyordum. Çekip gitmeye cesaret edemedim ama ne mutlu ki eşim de hayalime ortak olmuştu. Madem ekmek kavgasına burada kalacaktık, nefes almanın bir yolunu bulmalıydık.

Mitili Anadolu Yakası'na attığımızdan, önce Beykoz köylerini dolandık. Bir başka da sevdik ama hala devam eden imar sorunu gözümüzü korkuttu, sorunsuz Riva uzak geldi, "işte bu" dediğimiz yere de paramız yetmedi. Mecburen eledik.

Sonra Şile-Kandırı köylerinde ufak bir yer alıp haftasonları kendimizi mi eğlesek dedik. Başta 1-1.5 saatlik yol kısa geliyordu, gide gele uzamaya başladı. Ayrıca haftada 2 gün gitsek bile; birikimimiz 5 gün yatacaktı. Bu nedenle Şile'yle kamplarda görüşmek üzere vedalaştık, eledik.

Şile'den dönerken Çekmeköy köyleri karşımıza çıktı. Ömerli, Koçullu, Sırapınar, Hüseyinli hattını dolaştık. İmar sorunu olmaması iyiydi. Bütçemize uyan yerler de bulunabiliyordu ama nedense havası basık geldi. Bölgede nem sorunu olduğunu duyduk, yapılaşma biraz çarpık gözüktü, düşünmek üzere kenara koyduk.

En sonunda, daha önce hep kıyısından köşesinden geçip nasılsa hiç yolumuzun düşmediği bir köye uğradık. Girer girmez başımız döndü. Şehrin neredeyse içinde, ama etrafı orman, rakımı yüksek, havası dağ havası, suyu kar suyu 150 yıllık bir İstanbul köyü. O gün niyet ettik, eğer İstanbul'da yaşayacaksak, burada yaşayacağız. Sonrasında 2 yıl bekleyiş, birikim yapmak, arsa aramak, ama bulamamak, bulmak, ama paramızın yetmemesi, nihayet sonunda nasip olması..

Oldukça uzun bir zamana yayılacağını sandığım bu başlıkta, arsa alımından (şu an proje çizim aşamasında olan) müstakil evin yapımına geçen / geçecek tüm süreçleri, maliyetleri ile açıklamak ve değerli üyelerin tecrübe ve kıymetli görüşlerinden istifade etmek niyetindeyim.

Teşekkürler,

 
zgurb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2021, 09:56   #2
Ağaç Dostu
 
Giriş Tarihi: 12-09-2007
Şehir: izmir
Mesajlar: 1,289
Galeri: 3
Hayırlı uğurlu olsun yeriniz.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2021, 22:23   #3
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-07-2019
Şehir: istanbul
Mesajlar: 7
Köyümüz - Reşadiye (Çekmeköy)

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Hayırlı uğurlu olsun yeriniz.
Çok teşekkürler Sn. hosseda

Yazıma ilk olarak köyümüzü tanıtmakla başlamak istiyorum.

Köyümüz, Çekmeköy'e bağlı Reşadiye Köyü. 2014 yılında köy tüzel kişiliğinden mahalleye dönüştürülmüş. Nüfusu 2.000 civarı.

Köyün etrafı 16.000.000 m2 ormanla (Reşadiye ormanı) çevrili, iklimi Doğu Karadeniz'i andırıyor. Toprağı verimli, suyu bol, kirazı ve kestanesi meşhur. Köyde tarım, arıcılık ve hayvancılık halen devam etmekte. Köyün rakımı 168, köye giderken Alemdağ'ı geçtikten sonra bir tepenin sırtına çıkıyor ve köye yaklaşırken değişimi hemen hissediyorsunuz: daha ferah ve temiz bir İstanbul havası.

Köy araçla (tabii ki trafik yokken) 3. köprü yoluna 5 dk, Çekmeköy merkeze 10 dk, Ümraniye Tepeüstü'ne 20 dk, S. Gökçen'e 30 dk, Kadıköy-Üsküdar'a 35 dk uzaklıkta. Köyün Çekmeköy'e (Madenler) giden bir İETT otobüsü ve dolmuş hattı mevcut.

Köyün imar planı Büyükşehir Bld. tarafından 2004 yılında yapılmış ve hala bu imar planı uygulanıyor. Plan yapılırken yapılaşma yoğunluğu düşük tutulmuş ve kentin bütüne dönük AVM, hastane gibi yapılar açıkça yasaklanmış. Köyde yalnızca bir ilk okul mevcut. Güvenlikten Jandarma sorumlu.

Köyün imar planında ifraz (arazilerin bölünme) şartı minimum 1.000 m2 ile sınırlı tutulduğundan, gecekondulaşma yaşanmamış. Yapılarda -birkaç müteahhit işi dışında- 2-3 katı aşma, aşırı betonlaşma (henüz) meydana gelmemiş.

Köy, 18. yy sonlarında İstanbul'a gelen Hopa ve civarı muhacirleri tarafından kurulmuş. Köyün demografik yapısı, köyün yerlileriyle sonradan gelen (orta-üst gelir grubu diye tanımlanan) kesimden oluşuyor. Bu kesimin yarısı yazlıkçı-yarısı daimi olarak ikamet etmekte...

Şimdi fotoğraflarla devam edelim:Fotoğraflar: instagram - @birbaskaciftlik & @blackraintr & Recep Sert (eklemeyi unuttuğum varsa affola)

zgurb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2021, 22:29   #4
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-07-2019
Şehir: istanbul
Mesajlar: 7
Köyümüz - Reşadiye (Çekmeköy) - Kısım 2

Köyden fotoğraflar - 2
zgurb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-01-2021, 22:32   #5
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-07-2019
Şehir: istanbul
Mesajlar: 7
Köyümüz - Reşadiye (Çekmeköy) - Kısım 3

Köyden fotoğraflar - 3 (ve son)

Bir sonraki yazı: Arsa alım süreci

Muda ve mutlu_inan beğendi.

Düzenleyen zgurb : Bugün saat 14:46
zgurb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Dün, 10:54   #6
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-07-2019
Şehir: istanbul
Mesajlar: 7
Arsa alım süreci

Sürecin bu zamana kadarki en zorlu kısmı, arsa alımıydı.

Bizim niyet ettiğimiz dönemde, bölgede imarlı arazi m2 fiyatları (ilerleyen yıllar için kıyas imkanı olması açısından fiyatları maalesef amerikan doları olarak ifade etmek zorunda kalacağım) 130 - 180 usd arası değişmekteydi. Temel kriterlerimiz, arsanın;

- En çok 500 m2 büyüklüğünde olması
- Mümkünse ana caddeye - toplu ulaşıma yakın olması
- Çukurda (komşulara göre) bulunmamasından ibaretti.

Fakat bölgedeki minimum ifraz şartı yüzünden bu neredeyse imkansızdı. Zaten aradığımız nitelikte hepi topu 10-15 parsel vardı ancak bunların da yarısı satılmış/projelendirilmişti. Her gün takip etmemize rağmen bir sonuca varamıyorduk. Sonradan aile dostumuz olan emlakçımız da aradığımız nitelikteki arsa sahipleriyle zaman zaman iletişime geçiyor, bizim için nabız yokluyordu. Bu şekilde bulup şekli itibariyle (üçgen ve amorf) çok da içimize sinmemesine rağmen niyetlendiğimiz 2 parsel için ise uzun görüşmelere rağmen mutabakat sağlayamamıştık. Bu şekilde 1 yıl bekledikten sonra ekonomik olarak çok daha fazla zorlanmayı (tüm birikimi yatırma + 5-6 yıl kredi borcu) göze alarak hedef büyüttük ve arayışımızı 1 dönümlük arsalara yönelttik. Böyle olunca alternatifler bir nebze bollaştı ve sonunda (7 ay önce), içimize sinen, aklımıza ve cebimize uyan bir yer nasip olabildi.


Düzenleyen zgurb : Bugün saat 14:46
zgurb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski Bugün, 16:04   #7
Yeni Üye
 
Giriş Tarihi: 20-07-2019
Şehir: istanbul
Mesajlar: 7
Yerimiz

Konum

Yerimiz köyün girişinde, ana cadde ve otobüs durağına 250 m mesafede. Toplu ulaşımdan faydanalanabilmek için bu önemsediğimiz bir konuydu. Komşularımız 25 dönümlük devlet ormanı, birkaç müstakil ev, bir çiftlik ve şimdilik boş arsalardan ibaret.İlk Hali

Yerimiz genel olarak düz, kısmen %2-3'lük eğimli bir arazi yapısına sahip. İçerisinde bir sıra 30-40 yıllık sahil çamı, 1 yabani elma, 1 yabani ceviz, 1 yabani kiraz, birkaç yabani incir ve birkaç 3-4 yıllık meyve fidanı dikili idi. Eski sahipleri 10 yıl önce yatırım amacıyla alıp uğramamış, arada komşular sebze ekimi yapıp tavuk-kaz beslemişler. Bahçede ayrıca uzun zamandır kullanılmadığı için kurumuş 15 metrelik de bir kuyu mevcut.

İmar Planı

Yerimizde konut imarı bulunuyor. Mevcutta 2 tarafından (imar planında 3 tarafından) yol geçiyor. Planda inşaat nizamı ayrık, kat adedi 2, taban oturumu (taks) %10, toplam yapılaşma (kaks) da %20 olarak öngörülmüş. Yani bu plana göre en basit anlatımıyla 1000 m2'lik bir arsaya 100 m2 taban oturumlu, toplamda 200 m2 büyüklüğünde 2 katlı 1 yapı (veya örneğin yeriniz uygunsa) 50 m2 taban oturumlu, toplamda 100 m2 büyüklüğünde 2 katlı 2 yapı yapabiliyorsunuz (Bodrum, imar yönetmeliği ve plan notlarındaki haklar hariç) Yerimiz ilk aldığımızda tapuda "bahçe" olarak kayıtlıydı. Yapılaşmanın ilk adımı olarak bunu "arsa"ya çevirdik (Detayları başka bir yazıda gelecek)


zgurb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Cevapla

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık


Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:43.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)


Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2021, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2021