agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-11-2020, 23:17   #121
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Yapılacak ev nerede bilmiyorum, Çanakkalede ise evin altındaki müdemadi temelin altındaki ve yandan temaslı toprağın donabileceği ihtimali bana biraz düşük göründü (genelde en fazla yüzeydeki 5 santim kadar tabaka donar). Binanın etrafında su drenajları da olacaksa (ki, olmalı) kuru toprağın soğumasının temelde yapısal bir soruna yol açma ihtimali de düşük göründü. Buna rağmen bu konuda uzman bir hocaya danışmak en iyisi.

Öte yandan, bulunabilecek en yüksek basma dayanımlı xps 500 kPa. O da kolay bulunmuyor sanırım (fiyatını da hiç bilmiyorum). Hesabı yaparken %100 tölerans vererek yapmak emniyetli olur. Yani, bina 200 ton olacak ise, mütemadi temelin alanı kadar malzeme 400 tonu rahatlıkla taşımalı.
Biz bir dağ köyündeyiz, -15lere geliyor, don derinliği için min 40cm aşağıya inmek gerekiyor, indik de gerçi ama yine de teyit edebileceğimiz birisi olmadığından o riski kendi bilgimizle almamaya karar verdik. Dediğiniz gibi 500kpa da bulması oldukça zor olduğundan (olanlar da kişi değil proje bazlı satış yapıyor) ve bulabildiğimiz maksimum 200kpa olunca (ki inşaat mühendisi kurtarır dedi onun için de, sadece ortadaki bastığı kolon en çok ağırlığı taşıdığından oraya ya daha yüksek dayanım ya çift kat koymak iyi olabilir dedi) vaz geçtik. Bodrum döşemesi altında eps kullanmak mali açıdan da (ve biraz çevresel açıdan da) tercihimiz oldu son durumda.

Bu arada mütemadi ile radye arasında kaldığımız uzun süreçte daha az demir ve beton daha az maliyet doğurur (ve daha az karbon ayakizi) diyerek mütemadi çözümlettik temeli, ancak kepçe işleri ve beton arabasının daha fazla tur yapması ile muhtemelen kafa kafaya geldi maliyetleri, bir de iş oldukça fazla uzadı. Yine olsa ne yaparım kararsızım ama maliyet hesabını tek bir kaleme bağlı tutmadan daha geniş görmeye çalışırım bir dahaki sefere diye umuyorum

meseida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2020, 23:26   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi free45de Mesajı Göster
selamlar. İnşaatım mütemadi temel. Temel için membran ve toprakla temas eden yerler ve bodrum döşemesi için köpük kullanacağım. Sizin inşaat sanırım başladı. Başka tavsiyeleriniz var mı?
Merhaba! Bizim temelimizin tamamen kazılması gerekiyordu o nedenle aynı radye temel gibi grobeton üstüne membran döşeyip koruma betonu attık ve demir donatılar orada bağlandı. Kalıpların yapılması sonrası topraklama için galvaniz şerit çektik bugün ve temel betonu ile subasman perdesi döküldü (gerçi son anda kalıplardan birisi pompadan son gelen tazyik ile yamularak bizi üzdü ama çok büyük bir hasar oluşmadı neyse ki). Hep ters giden şeyler öğretiyor o yüzden şu anda tavsiyem betonun son pompa anında daha dikkatli olmalı, havayla gelen beton tazyikli geliyor, o sırada ufacık bir oynama tatsız sonuçlar doğurabiliyormuş

Yarın mütemadi boşlukları toprak doldurulacak, üzerine çakıl ve sonrasında eps yalıtımı ve onun üzerine de hasır demir ve döşeme betonu atılacak ertesi güne. En iyi yalıtım sistemi olmadı, kolonlardan kaçaklar olacak ama mütemadi temelin sağlığı için bu şekilde ilerlemeye karar verdik önceki mesajlarda yazdığım durumlardan dolayı.

Bir de bulabilirseniz sakince, keyifle, dingin çalışan, proje okuyabilen ve fikirlerinizi paylaşabileceğiniz ustalar bulun, biz ancak 3. seferde kendimize uygun bir ekiple çalışmaya başladık. Gerçekten çok fark yaratıyor, dilerim sonuna dek böyle gider, dilerim sizin yolunuza da güzel ustalar çıkar

free45de beğendi.
meseida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2020, 14:34   #123
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Arkadaşlar çatı için beton kiremit mi yoksa klasik toprak kiremit mi tavsiye edersiniz? Antrasit renk düşündüğüm için bu seçenek sadece beton kiremit de var

brf840 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2020, 20:08   #124
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brf840 Mesajı Göster
Arkadaşlar çatı için beton kiremit mi yoksa klasik toprak kiremit mi tavsiye edersiniz? Antrasit renk düşündüğüm için bu seçenek sadece beton kiremit de var
Hangi marka beton kiremit düşünmüştünüz peki?

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2020, 20:10   #125
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Hangi marka beton kiremit düşünmüştünüz peki?
Marka hakkında pek bilgim yok, beton kiremit mi yoksa toprak kiremit mi seçimini yaptıktan sonra marka kısmına bakacağım,tavsiyeniz varsa özelden de yazabilirsiniz

Eski 08-11-2020, 22:57   #126
Ağaç Dostu.

bahcedenn's Avatar

Giriş Tarihi: 26-11-2011
Alıntı:
Marka hakkında pek bilgim yok, beton kiremit mi yoksa toprak kiremit mi seçimini yaptıktan sonra marka kısmına bakacağım,tavsiyeniz varsa özelden de yazabilirsiniz
Avrupa’nın en büyük eğimli ve teras çatı çözümleri üreticisi olarak bilinen markayı hariç tutarak söylüyorum. Fiyatı ve sağlamlığı hakkında hiçbir bilgim yok ama muhtemelen çok iyidir.

Ülkemizin en çok tercih edilen Eskişehir merkezli firmanın kiremitlerini ise bilmeyen yoktur. Bildiğimiz kırmızı kil kiremitlere çok uzun yıllar garanti veriyorlar. Uyguladığınız çatıya defalarda çıktığınız halde hiçbir şey olmuyor. Fiyatı 3,5 TL civarlarında fakat bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak nakliyeden dolayı fiyatları değişkenlik gösterebilir. 1 m2 alana ise 15 adet uygulama yapılıyor.

Gene aynı firmanın piyasada çoğalan renkli beton kiremitlere karşı pazar payı kaybetmemek için ürettiği beton kiremitleri de mevcut. Onun ise kampanyalı fiyatı 5,25 TL civarlarındaydı. Bunlar ise 1 m2 alanda 10 adet olarak uygulanıyor. Para para hesap yaptığınız zaman toplamda aynı paraya geliyor gibi oluyor.

Bir de daha ucuz bulabileceğiniz markalar var. Hatta bana da onlardan birini satmaya çalıştılar. Normalde daha ucuz ama gene aynı paralara yazıyorlar. Aradaki firma daha çok kazanıyor bu tür ürünlerde. Bir İstanbul firmasının ürünüydü. Ben ise ısrarla Eskişehir firmasının ürününü istedim. Aynı gün aynı kamyon ile hem bana kiremit geldi hem de köyde bir başkasına bahsettiğim İstanbul firmasının ürünü geldi. Bana gelen 10 palet kiremit içerisinde sadece birkaç adet kiremit kırık çıktı. Araçtaki diğer kiremitlerin ise en az %10 u daha yerine inmeden kırılmıştı. Fakat uygulama anında içinizin cız edeceği şekilde kiremit zayiatı oluyor. Bizde de biraz oldu. Tercihimizi diğer üründen yana kullansaydık kesin daha çok cız edecekti. Biz kafamızda oluşturduğumuz, hayalini kurduğumuz modele göre antrasiti tercih ettik. Şimdi karar verecek olsam o zaman da çok düşünmüştüm yine çok düşünürdüm. Karar sizin!!!

Yalnız kararınızı beton kiremitten yana kullanacaksanız anten, güneş paneli, sıcak su ısıtıcısı vb. ürünleri planlamaya ilk etapta alın. Kiremitler yerine döşendikten sonra yapacağınız her uygulamada kiremitlerin kırılma ihtimali var maalesef. Kil kiremitlerde bu oran çok daha düşük oluyor.

bahcedenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-11-2020, 21:47   #127
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bahcedenn Mesajı Göster
Avrupa’nın en büyük eğimli ve teras çatı çözümleri üreticisi olarak bilinen markayı hariç tutarak söylüyorum. Fiyatı ve sağlamlığı hakkında hiçbir bilgim yok ama muhtemelen çok iyidir.

Ülkemizin en çok tercih edilen Eskişehir merkezli firmanın kiremitlerini ise bilmeyen yoktur. Bildiğimiz kırmızı kil kiremitlere çok uzun yıllar garanti veriyorlar. Uyguladığınız çatıya defalarda çıktığınız halde hiçbir şey olmuyor. Fiyatı 3,5 TL civarlarında fakat bulunduğunuz bölgeye bağlı olarak nakliyeden dolayı fiyatları değişkenlik gösterebilir. 1 m2 alana ise 15 adet uygulama yapılıyor.

Gene aynı firmanın piyasada çoğalan renkli beton kiremitlere karşı pazar payı kaybetmemek için ürettiği beton kiremitleri de mevcut. Onun ise kampanyalı fiyatı 5,25 TL civarlarındaydı. Bunlar ise 1 m2 alanda 10 adet olarak uygulanıyor. Para para hesap yaptığınız zaman toplamda aynı paraya geliyor gibi oluyor.

Bir de daha ucuz bulabileceğiniz markalar var. Hatta bana da onlardan birini satmaya çalıştılar. Normalde daha ucuz ama gene aynı paralara yazıyorlar. Aradaki firma daha çok kazanıyor bu tür ürünlerde. Bir İstanbul firmasının ürünüydü. Ben ise ısrarla Eskişehir firmasının ürününü istedim. Aynı gün aynı kamyon ile hem bana kiremit geldi hem de köyde bir başkasına bahsettiğim İstanbul firmasının ürünü geldi. Bana gelen 10 palet kiremit içerisinde sadece birkaç adet kiremit kırık çıktı. Araçtaki diğer kiremitlerin ise en az %10 u daha yerine inmeden kırılmıştı. Fakat uygulama anında içinizin cız edeceği şekilde kiremit zayiatı oluyor. Bizde de biraz oldu. Tercihimizi diğer üründen yana kullansaydık kesin daha çok cız edecekti. Biz kafamızda oluşturduğumuz, hayalini kurduğumuz modele göre antrasiti tercih ettik. Şimdi karar verecek olsam o zaman da çok düşünmüştüm yine çok düşünürdüm. Karar sizin!!!

Yalnız kararınızı beton kiremitten yana kullanacaksanız anten, güneş paneli, sıcak su ısıtıcısı vb. ürünleri planlamaya ilk etapta alın. Kiremitler yerine döşendikten sonra yapacağınız her uygulamada kiremitlerin kırılma ihtimali var maalesef. Kil kiremitlerde bu oran çok daha düşük oluyor.
Ayrıntılı cevap için çok teşekkür ederim, bugün bilindik Kütahya markasının granada kil kiremidini tercih ettim, adet fiyatı 3.60 idi, pazarlikla 3.25 e bitirdim

Eski 01-12-2020, 08:30   #128
Ağaçsever

Arkadaşlar pencere mermerlerini kaba sivadan önce mi yoksa sonra mi takmak mantıklı olur ?

Eski 01-12-2020, 10:16   #129
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Alıntı:
Arkadaşlar pencere mermerlerini kaba sivadan önce mi yoksa sonra mi takmak mantıklı olur ?
Kaba sıva payını dışarıya verip ( dışarıda, içerden ort. +5 cm daha fazla pay) mermerlerinizi kaba sıvadan önce montaj edebilirsiniz. Kaba sıvadan sonra, inceye başlamadan da koysanız bir sorun olmaz ( bu durumda dışarıda + 2 cm yeterlidir). Denizliklerinizin üzerini de sulu kıvamda alçı ile sıvarsanız kirlenmez, temizlemesi de çok kolay olur.

saleri beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2020, 20:01   #130
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cemilsisik Mesajı Göster
Kaba sıva payını dışarıya verip ( dışarıda, içerden ort. +5 cm daha fazla pay) mermerlerinizi kaba sıvadan önce montaj edebilirsiniz. Kaba sıvadan sonra, inceye başlamadan da koysanız bir sorun olmaz ( bu durumda dışarıda + 2 cm yeterlidir). Denizliklerinizin üzerini de sulu kıvamda alçı ile sıvarsanız kirlenmez, temizlemesi de çok kolay olur.

Cevap için tesekkur ederim kardeşim

Peki ben icerde kaba siva + alçı yerine , kaba siva + ince siva düşünüyorum, nedense alçı yaptırmayı pek düşünmüyorum, ne gibi arti ve eksileri olur acaba ?

cevizdalı beğendi.
Eski 16-12-2020, 09:56   #131
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alçı sıvanın yüzeyi (sıva alçısı kullanılarak yapılan) ince sıvadan daha pürüzsüz olur. (Tam pürüzsüz yüzey için perdahlama ister.)
Alçı sıva yangına dayanıklılığı yaklaşık 30 dakika arttırır.
Alçı sıvanın tamiri daha kolay olur.
Alçı sıva, sıva ve boya hatalarının saklanmasını önler. (Bu çok iyi işçilik olmalı demektir.)
Eğer dokulu yüzey istiyorsanız ve olası hataları kapatabilmek önemli ise ince sıva. Pürüzsüz yüzey istiyorsanız alçı sıva.

Düzenleyen Portakal Rengi : 16-12-2020 saat 10:06 Neden: imla
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-12-2020, 04:49   #132
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Alçı sıvanın yüzeyi (sıva alçısı kullanılarak yapılan) ince sıvadan daha pürüzsüz olur. (Tam pürüzsüz yüzey için perdahlama ister.)
Alçı sıva yangına dayanıklılığı yaklaşık 30 dakika arttırır.
Alçı sıvanın tamiri daha kolay olur.
Alçı sıva, sıva ve boya hatalarının saklanmasını önler. (Bu çok iyi işçilik olmalı demektir.)
Eğer dokulu yüzey istiyorsanız ve olası hataları kapatabilmek önemli ise ince sıva. Pürüzsüz yüzey istiyorsanız alçı sıva.
Pürüzsüz yüzey cok önemli değil, ustanın yaptığı ince sivaya baktım pürüzsüze oldukça yakın, alçı istemememin nedeni çok iyi bir usta bulamama endişesi, evin alçı yüzünden hava alamayacak olması, evde herhangi bir kartonpiyer tavan vs yapmayacak olmam

Bugun alçı sıva ve ince siva arasındaki fiyat farkını da araştıracagim

Eski 28-12-2020, 20:31   #133
Ağaçsever

Kaba siva m2 10 TL
Ince siva m2 5 TL

Alçı kaba siva makineli m2 7 TL
Saten boya vs 20 TL

Büyük ihtimalle hem daha doğal olması hem de daha ekonomik olmasından dolayı kara siva ustu ince siva yaptırmayı düşünüyorum ama etrafımdaki çoğu kişi alçı yaptır diye tutturuyor. Bu konuda sizlerin fikri çok önemli dostlar

Eski 28-02-2021, 08:23   #134
Ağaçsever

Su an iç alçı sıva ve dış mantolama isine başlayacağız kısmetse

Bodrum kat yapınca toplam maliyet ne kadar artıyor diyen arkadaşlara yardımcı olma adına hesapladım (1,5 cephe kapalı, 2,5 cephe komple açık) 100 m2

Beton, demir, işçilik,hafriyat, pencere, sıva, mantolama,yalıtım, boya, fayans dahil

40.000 tl farketti, iyiki yaptırmışim diyorum

chelik26 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:56.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024