agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 29-09-2020, 18:37   #91
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Belediyedeki kişi mesleki yetersizlik durumunda ise sizin yapabilecekleriniz hem sınırlı hem zaman kaybettirici. Projecilerin uğraşması gerekiyor.
Bims+kaba sıva daha kalın olacağı için tuğladan daha iyi çözüm olabilir. Kolay gelsin.
aynen öyle kardeşim, derdini anlatamamak gerçekten çok zormuş, artık 20 lik bims + siva + mantolama yapacağız bakalım

brf840 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2020, 21:02   #92
Ağaçsever

ustalar biks yerine gazbeton kullan, sivaya gerek kalmaz vs diyorlar. Hep isten kaytarma peşindeler, çünkü gazbeton duvar yapmak daha kolay

Eski 09-10-2020, 21:15   #93
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brf840 Mesajı Göster
ustalar biks yerine gazbeton kullan, sivaya gerek kalmaz vs diyorlar. Hep isten kaytarma peşindeler, çünkü gazbeton duvar yapmak daha kolay
Ustaların lafına bakmayın pek. Öyle derler, sonra da duvarı yamuk örerler, düzeltmek için daha da kalın sıva yapmak zorunda kalırsınız

Duvarlar örülürken elnizde bir şakül ile dolaşmakta fayda var. Yamuk ördüklerini söktürün.

Kozanli ve cemilsisik beğendi.
MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2020, 19:56   #94
Ağaçsever

son durum, son kat kaldı

https://hizliresim.com/xUBjpe

Eski 14-10-2020, 21:40   #95
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2020
Sn. Brf840 bodrum perde yüksekliği nedir? Temelde Su ve ısı yalıtımı nasıl yaptınız

free45de Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2020, 21:49   #96
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi free45de Mesajı Göster
Sn. Brf840 bodrum perde yüksekliği nedir? Temelde Su ve ısı yalıtımı nasıl yaptınız
Selamlar perde beton yüksekliği 2.20 m , perde beton uzerine 3 mm keçeli membran + 2 cm xps + drenaj levhası uyguladım

free45de beğendi.
Eski 16-10-2020, 21:41   #97
Yeni Üye

Temel ve bodrum a ne kadar harcadınız? 115 metrekare temel üstüne 2.15 perde duvar ile başlıyacağım.

Eski 17-10-2020, 15:09   #98
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Koruma betonun amacı yalıtım değil. Binanın temeli radya ise membranın üzerinde xps döşeyip üzerine temel demirlerini bağlamanın büyük avantajı var. Maksat kolonların oluşturduğu büyük ısı köprülerinin binanın ısısını toprağa akıtmaması.

Temel radya değilse zaten yapamazsınız. Yüksek katlı binalarda da olmaz.
Merhaba Mütemadi temel altına xps basınç nedeniyle mi uygun olmaz diyorsunuz sevgili Meyvelitepe? Hem zemin hem beton sarfiyatı hem de bütçe dolayısı ile temel çözümümüz mütemadi yapıldı. Aynı radye temel gibi grobeton üzerine kenarlara tuğla döşenerek su yalıtımı için membran uygulaması yapılacak. Sonrasında xps ile ısı yalıtımı yapmak istioyurz ama sadece radye temele uygun olur diye okuyunca sormak istedim. Teşekkürler!

meseida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2020, 18:33   #99
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meseida Mesajı Göster
Merhaba Mütemadi temel altına xps basınç nedeniyle mi uygun olmaz diyorsunuz sevgili Meyvelitepe? Hem zemin hem beton sarfiyatı hem de bütçe dolayısı ile temel çözümümüz mütemadi yapıldı. Aynı radye temel gibi grobeton üzerine kenarlara tuğla döşenerek su yalıtımı için membran uygulaması yapılacak. Sonrasında xps ile ısı yalıtımı yapmak istioyurz ama sadece radye temele uygun olur diye okuyunca sormak istedim. Teşekkürler!
Radya temeller yekpare bir tabla gibi olduğu için binanın toplam ağırlığı temelin her bir santimetre karesine eşit olarak dağılır.

Mütemadi temel bir tabla gibi değil. Bu durumda binanın ağırlığı temelin toprak ile temas ettiği kadar bir alana bölünür, bu durumda da santimetrekareye düşen ağırlık miktarı radya temele göre defalarca kez (temel alanının farkına göre) daha yüksek olur. Bu da xps'in basma dayananımını büyük ihtimal geçer. İkincisi, mütemadi temel dışında binanın toprak ile temaslı zemininden de toprağa ısı kayıpları olur.

Eski 17-10-2020, 19:02   #100
Ağaçsever

Alıntı:
Temel ve bodrum a ne kadar harcadınız? 115 metrekare temel üstüne 2.15 perde duvar ile başlıyacağım.
Selamlar benim temel 99 m2 , radye temel, 2 cephe perde duvar, 2 cephe normal duvar olacak
14 m3 grobeton, 5 m3 koruma betonu, 44 m3 temel betonu, 12 m3 kolon ve perde duvarlar, 20 m3 de 1. Tablaya beton gitti toplam = 95 m3 beton gitmiş oldu
95 x 160 tl = 15.200 tl beton (c25)
7 ton civarı da demir gitti 7x 3.60 = 25.200 tl demir,
17 bin tl işçilik ücreti (duvar orme ücreti icinde) (m2 65 den anlastim)
5000 tl membran ve xps ( 200 m2 membran, 72 m2 xps)
8.000 e yakin hafriyat işleri

70.000 tl gitti kardeşim ( elektrik topraklama,pano, boru, isci sigortaları,hırdavat,vibrator hariç)

Eski 17-10-2020, 22:42   #101
Yeni Üye

Maliyet hesabı çok iyi oluyor. Yoksa aşırı fiyat farkı ile 3. Sınıf bir inşaat oluyor. Mütemadi temel ile, 124 metreküp beton ve 13 ton demir projem var.Ay başı gibi başlanacak.

Eski 18-10-2020, 05:37   #102
Ağaçsever

Alıntı:
Maliyet hesabı çok iyi oluyor. Yoksa aşırı fiyat farkı ile 3. Sınıf bir inşaat oluyor. Mütemadi temel ile, 124 metreküp beton ve 13 ton demir projem var.Ay başı gibi başlanacak.
Şimdiden hayırlı olsun kardeşim, demiri ve betonu kaçtan aldiniz ?

Eski 18-10-2020, 09:00   #103
Yeni Üye

10 ton demiri daha önce aldım: 33,5 dan. 3 ton demir siparişini vermedim. Sadece demir benden gerisi kaba inşaat olarak anlaştığım ustadan.

Eski 18-10-2020, 16:56   #104
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
"evdeki hesap çarşıya uymaz" diye ata sözü inşaat yapımında evdeki hesap uymaz.
İki yıl içinde bu üçüncü inşaatım.
Ustalar ile oturup önceden m2 üzerinde hesap yaptım temelden çatıya neye mal olacağına.
Verdiklleri fiyat hep ikiye katladı.
Ustaların verdiği fiyat sizi cezbedici olmasın!
Kabala verdiyseniz inşaatınızın başında durup gözlemci olun.
Kumun ucuzunu
Çimento-kireç ucuzunu
Piriket çok önemli, Kabala verdiğiniz ise en ucuzunu alır dübel tutmaz.
Malzemeyi kendiniz alıp yapımını Kabala verdiyseniz diyeceğim yok.
Kolay gelsin...

free45de ve dk34 beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2020, 13:03   #105
Yeni Üye

Teşekkür ederim. Malzemeler benden işcilik yapalım önerisini sundum tabi kabul olmadı. Malzemelerde eksik birşey olursa ya da kalitesiz, karışacağımı söyledim. İnşaatın başında olmaya çalışıp kontrol edeceğim. Isı, su yalıtımına özen gösterdiğimi belirttim. Ay başı gibi nasip olursa başlanacak. Piriket derken tam anlamadım. Alt taraf perde beton, üstler ruhsat ta tuğla geçiyor. Başka nelere dikkat edeceğim.

Eski 19-10-2020, 13:31   #106
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim. Malzemeler benden işcilik yapalım önerisini sundum tabi kabul olmadı. Malzemelerde eksik birşey olursa ya da kalitesiz, karışacağımı söyledim. İnşaatın başında olmaya çalışıp kontrol edeceğim. Isı, su yalıtımına özen gösterdiğimi belirttim. Ay başı gibi nasip olursa başlanacak. Piriket derken tam anlamadım. Alt taraf perde beton, üstler ruhsat ta tuğla geçiyor. Başka nelere dikkat edeceğim.
Malzeme sizden olunca kabul edilmediyse bunun anlamı malzemeden de para kazanmak istiyorlar anlamına geliyor.

free45de beğendi.
Eski 19-10-2020, 14:13   #107
Ağaçsever

Alıntı:
Perde duvara kullanacagi membranij 3mm keçeli kullanıp kullanmadigina bakin kardeşim, size az çok fikir verebilir

En basitinden bahce duvari yaptıracağım , ustaya malzemeleri verdiğimde içine 8 lik 2 çubuk demir bırakıyor, olması gereken 16 lik 4-5 cubuk bırakması, o yüzden malzeme benden,işçilik ustadan olarak anlaşıyorum, tabi herkes böyle diye genelleme yapmak istemiyorum

free45de beğendi.
Eski 19-10-2020, 15:46   #108
Ağaçsever

Arkadaşlar çatıyı kiremit yapmayı düşünüyordum ama farklı tavsiyeler geldi, sizlerin de görüşünü merak ediyorum

Eski 19-10-2020, 17:03   #109
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 19-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brf840 Mesajı Göster
Arkadaşlar çatıyı kiremit yapmayı düşünüyordum ama farklı tavsiyeler geldi, sizlerin de görüşünü merak ediyorum
Herkese Merhaba,

Uzun süredir takip ediyorum, yararlı birçok paylaşımı görmek çok güzel, üye olup yazmak yeni nasip oldu.

brf840 bende yalova çiftlikköyde bir arsa aldım kısmetse ilkbahar gibi başlamayı hedefliyorum. Çatı konusunda bende şimdiden baya araştırdım, metal kenet çatılar çok şık ve uzun ömürlü oluyor, galvaniz ve çinko gibi değişik çeşitleri var, mat boyalı olanları çok beğeniyorum.

Eklenen Resimler

ozmena76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2020, 19:39   #110
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Malzemeyi kendiniz almanız isabet olur.
Çimento-kireç, demir artı Kereste veya tuğla ne olursa olsun Kabala alan kim olursa olsun kaliteli malzeme kullanmaz.
Sonra baca deyip geçmeyin çatıdan an az 50 cm yüksek olmasına önem verin.
Avrupa'da bir metreden aşağı yapılan bacalara ruhsat vermezler.
Asmolin en 20 cm kullanın.
Genelde onluk piriket kullanıyorlar.
C25 betondan aşağı kullanmayın.
Kumun doğrusunu kullanın..
Kalın Sıva yaptırırken perdah mutlaka isteyin değilse serpme yapıp master çekip gidiyorlar.
35-40 cm saçak yapılmasına önem verin.
Kati süret kapora vermeyin!
Ben üç inşaatımda da bu saydıklarıma uydum ve sorunda yaşamadım.
Çevremde çok inşaat yaptıran var hepsi farklı sorunlar yaşadılar yaşıyorlar.
Resimde sadece bacalara dikkat edin bir metre olsun dediğim halde 50-60 cm bırakmışlar.

Metal çatı yaptırmak isteyen arkadaşlar ses yalıtımını sağlam yaptırmazsanız yağmur, tolu gb.yağışlarda rahatsız olacağınızı hesap edin.
Avrupa'da metal çatı yapımı revaçta.

Eklenen Resimler

free45de beğendi.
Eski 19-10-2020, 20:00   #111
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Çimento-kireç, demir artı Kereste veya tuğla ne olursa olsun Kabala alan kim olursa olsun kaliteli malzeme kullanmaz.
Kalın Sıva yaptırırken perdah mutlaka isteyin değilse serpme yapıp master çekip gidiyorlar.
Resimde sadece bacalara dikkat edin bir metre olsun dediğim halde 50-60 cm bırakmışlar.

Metal çatı yaptırmak isteyen arkadaşlar ses yalıtımını sağlam yaptırmazsanız yağmur, tolu gb.yağışlarda rahatsız olacağınızı hesap edin.
Tekrar teşekkür ederim. Bütün hataları yaparak devam ediyorum. Kapora verdim, işlerim var ay başı başlayalım dedi zaten. Projede teras var. Orda ne tür tavsiyeleriniz olur? Baca ve saçak konusu uyarınız orada geçerli mi?

Eski 19-10-2020, 20:41   #112
Ağaçsever

Alıntı:

Ustad bahce duvarını kalıp beton yaptirirsam 100 m2 civari 25.000 tl para gidiyor, aslında su aşamada o kadar açılmak istemiyorum, sizin yaptığınız tel örgü sistemi ne kadara yaptırdınız ve tavsiye edermisiniz

Eski 19-10-2020, 21:07   #113
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Tabi ki geçerli, bacanın güzel çekmesi artı duman altı kalmamak için baca uc kısmı açık alanda olmalı.
Resim benim 70 m2 teras saçak gördüğünüz gibi.
Yarın mantolama yapılıp boyası yapılacak.

Tel örgüye gelince iki yıl önce metresi 22 Tl yatırmıştım benim için en uygunu beton duvardan nefret ediyorum.
Tel örgünün iç kısımlarına çit bitkileri dikip yeşille kaplamak istiyorum.

Eklenen Resimler

Eski 28-10-2020, 21:16   #114
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Radya temeller yekpare bir tabla gibi olduğu için binanın toplam ağırlığı temelin her bir santimetre karesine eşit olarak dağılır.

Mütemadi temel bir tabla gibi değil. Bu durumda binanın ağırlığı temelin toprak ile temas ettiği kadar bir alana bölünür, bu durumda da santimetrekareye düşen ağırlık miktarı radya temele göre defalarca kez (temel alanının farkına göre) daha yüksek olur. Bu da xps'in basma dayananımını büyük ihtimal geçer. İkincisi, mütemadi temel dışında binanın toprak ile temaslı zemininden de toprağa ısı kayıpları olur.
Bizim temelin hafriyatı aynı radye gibi yapıldığı için grobeton üzeri membran üzeri xps ve koruma betonu sonrasında temel pabuçları ile toprak dolgu düşünüyorduk. Sizin dedikleriniz ışığında inşaat mühendisi arkadaşımızla hesapları yaptık ve binanın en çok yük kaldıracak yerine daha yüksek dayanımlı olmak üzere tüm zemine xps döşeyebileceğimizi hesapladı.

Ancak biraz daha araştırınca mütemadi temele alttan ısı yalıtımı yapılmamasının asıl sebebine vardık:don sorunu. Mütemadi temel radye gibi geniş bir yüzeyde olmadığı için pabuçların çevresindeki toprağın donması pabuçları çok etkiliyor. Bu nedenle yurt dışı yönetmeliklerinde mütemadi temel pabuçlarının altı ve yanlara ısı izolasyonu uygulanması yasak. Buralardan ısı geçişinin olması pabuç çevresindeki toprağı ısıtarak don seviyesine gelme riskini düşürüyormuş. İzole edilen pabucun çevresindeki toprak ile ısı farkı çok yüksek olduğundan yapısal sorunlar çıkabiliyormuş.

Biz de sonuçta kolonlardan ısı kaçışına boyun eğerek izolasyonumuzu bodrum döşemesi altına taşıma kararı aldık. Bu sayede xps yerine eps kullanabileceğiz gibi de gözüküyor.

Şu son birkaç ayda mimariden statiğe proje okumayı, ucuz malzeme teminini, izolasyon ve deprem yönetmeliklerini, ustalarla anlaşmalarda dikkat edilmesi gerekenleri (2 defa ekip değiştirdik, 3.cüde mutluyuz ) , sabrı, bütçe hesabını, hataların derslerini, kepçelerin özelliklerini, toprak yapısını, haritacı kazıklarından işaret almayı ve aklıma gelmeyen ne kadar çok şeyi öğretti bu yuva inşaatı bize. Dahası da yolda eminim. Hepimize kolaylıklar olsun!

MeyveliTepe ve free45de beğendi.
meseida Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2020, 21:46   #115
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Yapılacak ev nerede bilmiyorum, Çanakkalede ise evin altındaki müdemadi temelin altındaki ve yandan temaslı toprağın donabileceği ihtimali bana biraz düşük göründü (genelde en fazla yüzeydeki 5 santim kadar tabaka donar). Binanın etrafında su drenajları da olacaksa (ki, olmalı) kuru toprağın soğumasının temelde yapısal bir soruna yol açma ihtimali de düşük göründü. Buna rağmen bu konuda uzman bir hocaya danışmak en iyisi.

Öte yandan, bulunabilecek en yüksek basma dayanımlı xps 500 kPa. O da kolay bulunmuyor sanırım (fiyatını da hiç bilmiyorum). Hesabı yaparken %100 tölerans vererek yapmak emniyetli olur. Yani, bina 200 ton olacak ise, mütemadi temelin alanı kadar malzeme 400 tonu rahatlıkla taşımalı.

Eski 29-10-2020, 12:27   #116
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Ben nihayet tamamladım ama çok yoruldum.
Bu ülkede iş yaptırmak bu kadar mı zor olur.
Duvar ustalarım hiç fena değillerdi uyum içinde çalıştık.
Sıvacı bulmak anlaşmak isteklerimi, istediğim gibi yaptırmakta zorlandım.
"abi bu böyle olur" deyip geçiştirmek isteselerde ister istemez akrasifleşerek kabul ettirebiliyorsunuz.
Abi mastara gerek yok dümdüz çıkarırız deselerde kontrolü elden bırakmadım, bırakmasamda her yere su terazisi tutamıyorsunuz.
Fayanscı abi kim yaptı sıvayı deyip serzenişte bulunuyor.
Sen düzelt ve düzgün yap demekten başka çaren olmuyor.
İki lauba yaptırdım biri hamam düzeneği duvarlar tabandan tavana fayans döşendi.
Tavana bir cm özellikle esneme payı bıraktırma yaptırdım silikon sıkılsın diyede tembihledim ne görüyüm oralarda macunlanmış.
Ne yaptınız?
Hani silikon sıkılacaktı söylemiştim.
Abi bu macun silikonlu dediler doğru mu dur bilmiyorum.
Duvarcı duvarı ördü dökülen harçları bina etrafından ben kazıdım.
Sıvacı aynı keza, mantolama yapıldı aynı.
Sanki ben kirlettim.
Sigara izmaritleri boşalan kutularını ben toplayıp attım.
Toplarken hep yapmayın çöp 🚮 kutusu koydum oraya atın dediğim halde nafile birinede işi bıraktırdım.

Bir daha inşaat 👷 yaptırırsam herşeyi kağıda döküp imzalatacağım.
İnsandır yapardır diyorsanız yanılırsınız

Eklenen Resimler

Eski 29-10-2020, 18:33   #117
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi meseida Mesajı Göster
Bizim temelin hafriyatı aynı radye gibi yapıldığı için grobeton üzeri membran üzeri xps ve koruma betonu sonrasında temel pabuçları ile toprak dolgu düşünüyorduk. Sizin dedikleriniz ışığında inşaat mühendisi arkadaşımızla hesapları yaptık ve binanın en çok yük kaldıracak yerine daha yüksek dayanımlı olmak üzere tüm zemine xps döşeyebileceğimizi hesapladı.

Ancak biraz daha araştırınca mütemadi temele alttan ısı yalıtımı yapılmamasının asıl sebebine vardık:don sorunu. Mütemadi temel radye gibi geniş bir yüzeyde olmadığı için pabuçların çevresindeki toprağın donması pabuçları çok etkiliyor. Bu nedenle yurt dışı yönetmeliklerinde mütemadi temel pabuçlarının altı ve yanlara ısı izolasyonu uygulanması yasak. Buralardan ısı geçişinin olması pabuç çevresindeki toprağı ısıtarak don seviyesine gelme riskini düşürüyormuş. İzole edilen pabucun çevresindeki toprak ile ısı farkı çok yüksek olduğundan yapısal sorunlar çıkabiliyormuş.

Biz de sonuçta kolonlardan ısı kaçışına boyun eğerek izolasyonumuzu bodrum döşemesi altına taşıma kararı aldık. Bu sayede xps yerine eps kullanabileceğiz gibi de gözüküyor.

Şu son birkaç ayda mimariden statiğe proje okumayı, ucuz malzeme teminini, izolasyon ve deprem yönetmeliklerini, ustalarla anlaşmalarda dikkat edilmesi gerekenleri (2 defa ekip değiştirdik, 3.cüde mutluyuz ) , sabrı, bütçe hesabını, hataların derslerini, kepçelerin özelliklerini, toprak yapısını, haritacı kazıklarından işaret almayı ve aklıma gelmeyen ne kadar çok şeyi öğretti bu yuva inşaatı bize. Dahası da yolda eminim. Hepimize kolaylıklar olsun!
selamlar. İnşaatım mütemadi temel. Temel için membran ve toprakla temas eden yerler ve bodrum döşemesi için köpük kullanacağım. Sizin inşaat sanırım başladı. Başka tavsiyeleriniz var mı?

Eski 29-10-2020, 18:35   #118
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Hayırlı uğurlu olsun eviniz, sağlıkla oturun inşallah.

Kozanli beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2020, 04:40   #119
Ağaçsever

Alıntı:
Ben nihayet tamamladım ama çok yoruldum.
Bu ülkede iş yaptırmak bu kadar mı zor olur.
Duvar ustalarım hiç fena değillerdi uyum içinde çalıştık.
Sıvacı bulmak anlaşmak isteklerimi, istediğim gibi yaptırmakta zorlandım.
"abi bu böyle olur" deyip geçiştirmek isteselerde ister istemez akrasifleşerek kabul ettirebiliyorsunuz.
Abi mastara gerek yok dümdüz çıkarırız deselerde kontrolü elden bırakmadım, bırakmasamda her yere su terazisi tutamıyorsunuz.
Fayanscı abi kim yaptı sıvayı deyip serzenişte bulunuyor.
Sen düzelt ve düzgün yap demekten başka çaren olmuyor.
İki lauba yaptırdım biri hamam düzeneği duvarlar tabandan tavana fayans döşendi.
Tavana bir cm özellikle esneme payı bıraktırma yaptırdım silikon sıkılsın diyede tembihledim ne görüyüm oralarda macunlanmış.
Ne yaptınız?
Hani silikon sıkılacaktı söylemiştim.
Abi bu macun silikonlu dediler doğru mu dur bilmiyorum.
Duvarcı duvarı ördü dökülen harçları bina etrafından ben kazıdım.
Sıvacı aynı keza, mantolama yapıldı aynı.
Sanki ben kirlettim.
Sigara izmaritleri boşalan kutularını ben toplayıp attım.
Toplarken hep yapmayın çöp �� kutusu koydum oraya atın dediğim halde nafile birinede işi bıraktırdım.

Bir daha inşaat �� yaptırırsam herşeyi kağıda döküp imzalatacağım.
İnsandır yapardır diyorsanız yanılırsınız

Gule güle otur kardeşim, aynen dediğin gibi insanlara is yaptırmak çok zor, benim su an duvarlar örülüyor, sonrasında cati ve bahce duvarı örülüp, elektrik ve su tesisatini da tamamlayıp 3-4 ay ara vermeyi düşünüyorum

+ çatı ebatlarıni, işçilik ve malzeme fiyatını yazabilirmisiniz,bir fikir oluşması için yararlı olacaktır

Kozanli beğendi.

Düzenleyen brf840 : 30-10-2020 saat 05:21
Eski 30-10-2020, 10:51   #120
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-07-2012
güle güle oturun

Kozanli beğendi.
ozlem39 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:51.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024