agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni68Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 13-05-2020, 17:42   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Duzeltilecek

Eklenecek

Düzenleyen brf840 : 16-08-2020 saat 20:08 Neden: Yeni bilgiler eklendi
brf840 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2020, 17:58   #2
Ağaçsever

özellikle bodrum katta nasıl bir yalıtım yapmam gerekir, bu konuda yardımınıza igtiyacım var dostlar

Eski 19-05-2020, 19:37   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn.brf840,

Hayırlı olsun.

Asansör zorunluluğu çok saçma. Mimar ile tekrar görüşün bence. Bodrum kat değilde, garaj + kazan dairesi + ardiye olarak projede gösterebilirse belki sorun çözülür. Denemeye değer. Daha sonra istediğiniz gibi dizayn edersiniz.

Temel altı ve perde duvar izolasyonu inanın eviniz için yapacağının en önemli ve faydalı uygulamalar. Bundan imtina etmeyin. Benim yaptığım gibi su ve ısı izolasyonu yaptırabilirsiniz.

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 23:04   #4
Ağaçsever

Cevap icin tesekkur ederim, zaten bodrum kat garaj olarak görünüyor, büyükşehire itirazda bulunduk bakalım, ustad peki evin muteahhitligini siz mi yaptiniz?

Eski 16-06-2020, 19:12   #5
Ağaçsever

Arkadaşlar müteahhit 3 katli toplam 270 m2 evin çatı dahil kaba inşaatını 240 bine yaparım diyor. Sizce bu işi ben yapsam daha az maliyet olur mu ? (Geçici müteahhitlik belgem var )

Eski 16-06-2020, 21:00   #6
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-09-2016
Hayırlı olsun ; projede hiç balkon yok, olsa iyi olurdu.

naturedesign Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2020, 14:12   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2020
Ben nacizane güvenilir bir müteahhit ile çalışmanızı tavsiye ederim, niyetiniz eğer herşeyi kendi ellerinizle yapmak ise başka tabii, ancak öbür türlüsü ülkem gerçekleri var malesef, ustalar ve kendini usta sananlar yıldiracaktir sizi korkarım. Her türlü Allah işinizi rast getirsin.
Saygılarımla

cemilsisik beğendi.
Gogoliyan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2020, 22:00   #8
Ağaçsever

Evet haklisiniz ama ayni projeye 250 bin diyende var 400 bin diyende... Bugün bir kalfayla gorustum m2 65 tl den yapiyor, proje 2 hafta sonra çıkacak

Bugün demir ve betonu aldım

130 m3 beton (160 tl) pompa dahil = 20.800
12 ton demir ( 3.59) = 43.080 tl

Şu an bodrum kat izolasyonu icin araştırma yapıyorum, sayin skanatlarin yapmis olduğu izolasyonu cok beğendim ama 32 bin tl izolasyon icin bana cok fazla geldi

Düzenleyen brf840 : 18-06-2020 saat 19:11
Eski 17-06-2020, 22:02   #9
Ağaçsever

Ustad merhabalar sizin bodrum izolasyonu inceledim, 12 bin membran vs 20 bin taş yünü toplam 32 bin tl vermişsiniz. Bu benim butcemi cok aşacak , malzemeleri siz mi almıştınız yoksa müteahhit mi ?

Eski 17-06-2020, 22:04   #10
Ağaçsever

Teşekkür ederim kardeşim, mustakil bir ev olacağı icin balkona ihtiyaç duymadım, 300 m2 bahçe olacak, insanların çoğu balkon yapıyor sonra camekanla kapatıyor o da bana mantikli gelmiyor

chelik26 beğendi.
Eski 18-06-2020, 12:07   #11
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brf840 Mesajı Göster
Evet haklisiniz ama ayni projeye 250 bin diyende var 400 bin diyende... Bugün bir kalfayla gorustum m2 65 tl den yapiyor, proje 2 hafta sonra çıkacak

Bugün demir ve betonu aldım

125 m3 beton (170 tl) pompa dahil = 21.250
12 ton demir ( 3.59) = 43.080 tl

Şu an bodrum kat izolasyonu icin araştırma yapıyorum, sayin skanatlarin yapmis olduğu izolasyonu cok beğendim ama 32 bin tl izolasyon icin bana cok fazla geldi
Isı yalıtımı için XPS malzemeler var. Mantolamada kullanılır. (Köpük şeklinde olanları önermiyorum. EPS olanları.) Taş yününe göre ucuzdur. Etrafı toprakla dolacağı için mantolamadaki kadar sık bağlamak gerekmez. Kendisini taşısın yeterli. Dışına drenaj örtüsü de kullanırsanız daha iyi olur. Bodrumda yaşam olmayacaksa ısı yalıtımı kesin gerekli denemez. Size kalmış. Ancak, su yalıtımının çok iyi yapılması gerekli.
Kolaylıklar.

Düzenleyen Portakal Rengi : 18-06-2020 saat 12:09 Neden: imla hatası
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 01:21   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-06-2020
Sn brf840

Sizlere doğrudan şu uygulamayı yapın demem doğru olmaz diye düşünüyorum. (Maliyet, kişisel tercihler vs ) Ancak inşaat mühendisi olarak kendi şantiyelerimde kullandığım yöntemi sizde fikir oluşturması açısından anlatmak isterim.

Bodrumlu yapılarda su izolasyonu bodrum perdelerimizi ve zemin kat kolonları ile birleştiği noktaları sudan korumaktır. Malum su beton ve demir için oldukça zararlı.
Kazı tamamlandıktan sonra 10 cm kalınlığında ( değişebilir zemine göre ) blokaj tabakası oluşturmak için çakıl döküp sıkıştırıyoruz. Üzerine grobeton ( taşıyıcı amaçlı olmayan beton) döküyoruz . Grobeton üzerine yalıtım membranlarımızı seriyoruz. Membranlar pvc esaslı ve bitüm esaslı oluyor genelde. Arazide fazla su yoksa ve güzel korunursa ikiside iş görecektir. Daha sonra temel ve bodrum kat ve zemin kat inşa edildikten sonra temelden gelen membranlarımızı bodrum kat ile zemin kat birleşimlerini kapsayacak şekilde yukarı çıkarıyoruz. İki kat uyguluyoruz genelde. Burada en önemli olan zemin katın kolonları ile bodrum katın birleştiği yerlerin korunması. Membran işlemi bittikten sonra 5 cm kalınlığında xps mantolama levhaları ile membranımızı korumaya alıyoruz. Xps levhalar üzerine elimizdeki duvar malzemesi ile bir duvar örüyoruz. ( tuğla veya bims olabilir. ) Duvarımızın üzerine drenaj levhamızı yerleştirip dolgumuzu yapıp tamamlıyoruz. Dolgumuzun altında drenaj borumuz bulunuyor.

Bu anlattıklarım işverenlerin onay verdiği ölçüde yapabildiklerimiz elbette daha gelişmiş metodlar vardır. Tabii bunlar da yapma zorunluluğunuz olan şeyler değil. Hatta xps üzerine duvar da çok tercih edilmez genelde maliyet nedeniyle.

Bodrum katın ısı yalıtımını ise içten yapmayı tercih edebilirsiniz. Perdelerinizin içine taşyünü ya da xps-eps levhaları yapıştırdıktan sonra bir sıra duvar örülerek hazırlanabilir.

Eviniz şimdiden hayırlı olsun. Güzel günlerde oturmanız dileğiyle

jumperbr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2020, 21:57   #13
Ağaçsever

Cevap icin tesekkur ederim, yazdıklarınızı not aldım dikkate alacağım
Peki bu sizin tavsiye ettiğiniz yöntem uzun yıllar problemsiz bir yasam sunuyor mu yoksa daha fazlasını mi yapmak gerekir ?

+ olarak elektrik için yan komsu insaat sahibi elektrik panelinden elektrik alıp faturayı ödeyebilirsin dedi

Bu yöntem mantiklimidir yoksa benim kendi adıma şantiye elektriği almam daha mi doğru olur? (Yaklaşık 3000 tl)

Mimar arkadas 1. Yöntemde olası bir elektriksel kaza anında %100 suçlu sen olursun diyor

Eski 22-06-2020, 10:33   #14
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Peki bu sizin tavsiye ettiğiniz yöntem uzun yıllar problemsiz bir yasam sunuyor mu yoksa daha fazlasını mi yapmak gerekir ?

+ olarak elektrik için yan komsu insaat sahibi elektrik panelinden elektrik alıp faturayı ödeyebilirsin dedi

Bu yöntem mantiklimidir yoksa benim kendi adıma şantiye elektriği almam daha mi doğru olur? (Yaklaşık 3000 tl)

Mimar arkadas 1. Yöntemde olası bir elektriksel kaza anında %100 suçlu sen olursun diyor
3.000 TL nin hepsi kayıp değil. İnşaat bittikten sonra pano, kablo vb harcamaları zaten yapacaksınız. Panoyu tekrar kullanabileceğiniz şekilde seçip kullanabilirsiniz. Risk almamış olursunuz. Birde kaçak elektrik kullanır durumuna düşmek var.

Eski 22-06-2020, 13:33   #15
Ağaçsever

Evet kardesim bir kaç arkadasla da gorustum en doğru yöntem kendim şantiye elektriği alacagim

Eski 22-06-2020, 13:45   #16
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-05-2012
Sn.brf840, şimdiden güzel günlerde oturmanız temennisi ile hayırlı olmasını diliyorum.Yaklaşık 5 yıl önce bende aynı soru işaretleriyle uğraşıyordum.size tecrübelerim doğrultusunda yardımcı olmak isterim.Öncelikle kaba inşaat konusunda iyi bir usta bulursanız ve sinirlerime hakim bir insanım diyorsanız maddi anlamda çok avantajlı olacaktır.birde yalıtım konusunda bodrom katın yalıtımında sıvı sürülebilen mebran uygulaması yapabilirsiniz uygulaması basit bir ürün youtube da videolarını var.bu uygulamanın üstüne xps kaplıyorsunuz ve sıva sonrası drenaj levhası uygulayıp toprakla dolduruyorsunuz.fakat diger katlarda ısı yalıtım konusunda mutlaka taş yünü ( (yoğunluğuna dikkat ediniz) öneririm.

bebd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-06-2020, 18:42   #17
Ağaçsever

Usta ile m2 65 tl den anlaştım. Toplam 280 m2. (100 m2 bodrum dahil) Tavsiyeniz icin cok tesekkur ederim, not aldım.

Eski 24-06-2020, 04:32   #18
Yeni Üye

Alıntı:

Bu şekilde yaptığım en eski yapı 7 yıllık ondan henüz bir şikayet almadım. Zeminde çok anormal bir su yoksa yani oluk oluk akıyor denecek kadar bir su yoksa bu yalıtım size yetecektir. İzolasyonu arttırmak için membran yerine epdm ya da poliürea yalıtım kullanılabilir ancak bunlar pahalı uygulamalar ve çok da gerekli değil bence.

Sürme membran ise kullanım kolaylığı açısından oldukça rahat ve hızlı bir uygulama ancak uygulayacak usta bulmak zor en azından benim çalıştığım ustalar boya yapar gibi sürüyorlardı duvara. Düzgün uygulanırsa ve güzel korunursa iki tür izolasyon da işinizi görecektir.

Şantiye elektriğini normal elektrik hattından en büyük farkı kw fiyatı. Ev tesisat projenize de uyacak malzemeler ile şantiye panonuzu hazırlatırsanız oradaki malzemeleri evinizde kullanabilirsiniz. Ancak bazı elektrik dağıtım şirketleri ikinci el sayaç kabul etmiyor. Tekrar sayaç almanız gerekebilir.Bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketinden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha önce birden fazla şantiyenin aynı panoyu kullandığını görmüştüm. Bağlantılar düzgün yapılırsa hatta kaldırabileceğinden fazla yüklenilmezse taşır ancak kaza oluşursa sorunlar yaşanacaktır. Ben de kendi elektriğinizi almanızdan yanayım.

Eski 24-06-2020, 08:44   #19
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi jumperbr Mesajı Göster
Bu şekilde yaptığım en eski yapı 7 yıllık ondan henüz bir şikayet almadım. Zeminde çok anormal bir su yoksa yani oluk oluk akıyor denecek kadar bir su yoksa bu yalıtım size yetecektir. İzolasyonu arttırmak için membran yerine epdm ya da poliürea yalıtım kullanılabilir ancak bunlar pahalı uygulamalar ve çok da gerekli değil bence.

Sürme membran ise kullanım kolaylığı açısından oldukça rahat ve hızlı bir uygulama ancak uygulayacak usta bulmak zor en azından benim çalıştığım ustalar boya yapar gibi sürüyorlardı duvara. Düzgün uygulanırsa ve güzel korunursa iki tür izolasyon da işinizi görecektir.

Şantiye elektriğini normal elektrik hattından en büyük farkı kw fiyatı. Ev tesisat projenize de uyacak malzemeler ile şantiye panonuzu hazırlatırsanız oradaki malzemeleri evinizde kullanabilirsiniz. Ancak bazı elektrik dağıtım şirketleri ikinci el sayaç kabul etmiyor. Tekrar sayaç almanız gerekebilir.Bölgenizdeki elektrik dağıtım şirketinden gerekli bilgiye ulaşabilirsiniz. Daha önce birden fazla şantiyenin aynı panoyu kullandığını görmüştüm. Bağlantılar düzgün yapılırsa hatta kaldırabileceğinden fazla yüklenilmezse taşır ancak kaza oluşursa sorunlar yaşanacaktır. Ben de kendi elektriğinizi almanızdan yanayım.
Sayacı dağıtım firması veriyor. Bu nedenle şantiye tipinden mesken tipine geçtiğinizde aynı sayaçla devam ediyorsunuz. Dağıtım firması güçlük çıkarırsa itiraz edip, düzelttirebilirsiniz. Sayacın kullanım ömrü boyunca, aynı sayacı kabul etmek zorunda.
Sürme yalıtım konusunda haklısınız. Çok dikkatli uygulamacı gerek. Delik bırakmadan sürebilmesi önemli. Keskin köşe olmamalı, file kullanılacak yerler var, vb. Bilinen yol en kısa yoldur sözüne inanırım.

jumperbr beğendi.
Eski 24-06-2020, 20:19   #20
Ağaçsever

15 metre sondaj yapıldı su çıkmadı, 45 metreden anca çıkar dediler. Sizin söylediğiniz yöntem kafama yattı. Teşekkür ederim

Eski 04-07-2020, 07:21   #21
Ağaçsever

Arkadaslar su yalıtımı icin tavsiye ettiğiniz yöntem ya da membran var mi ?

Eski 10-07-2020, 20:13   #22
Ağaçsever

Yapı denetim firması belli oldu
12.250 tl (inşaat sınıfı villa olduğu icin yüksek cıktı) yoksa 9 bin civari çıkacaktı

Eski 14-07-2020, 13:32   #23
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-07-2020
bende 492 m2 bir yer aldım , nereden nasıl başlayacağım , bilmiyorum ? ev yapım maliyetlerini görünce biraz gözüm korktu.175.000 TL bir butce ile nereye kadar ilerleyebilirim dublex bir koy evinde...

excaliba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-07-2020, 08:58   #24
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi excaliba Mesajı Göster
bende 492 m2 bir yer aldım , nereden nasıl başlayacağım , bilmiyorum ? ev yapım maliyetlerini görünce biraz gözüm korktu.175.000 TL bir butce ile nereye kadar ilerleyebilirim dublex bir koy evinde...
Neden dubleks? Hiç dubleks köy evi görmedim.
Maliyet sorun ise tek katlı yığma yapı en ucuzudur. Basit hatıllar dışında beton derdi de olmaz. Gazbeton ile yığma ev yapılabiliyor. Hem yalıtımlı hem kolay. Yığma yapı yönetmeliğini bilen bir mühendis ile konuşmalısınız. Paranızın yettiği bölümleri yapar, sonra ekleyerek büyütürsünüz.

sayen21 beğendi.
Eski 16-07-2020, 00:31   #25
Yeni Üye

Alıntı:
Ev m2 sini söylerseniz daha net fiyatlar vermeye çalışabiliriz. m2 si 3000-3500 tl gibi düşünebilirsiniz. Bu size bir yaklaşık fiyat verir. Köy evlerinde malzemelerin nakliyesi, betonun daha uzun yol gitmesi için katkıları, işçilerin ustaların konaklaması gibi kalemler maliyeti arttırıyor. 3000 tl malzemelerin orta kalite ve ortalama fiyatları ile hesaplanmış hali.

Yığma yapı yapacaksanız iyi tasarlayın ve yönetmelik şartlarını sağlayın. Tuğla ve benzeri malzemeler için min kalınlık 20 cm taş için 50 cm. Benim tavsiyem minimum 25 cm. İmkan varsa 30 cm de zarar getirmez. Gazbetonu taşıyıcı olarak kullanacaksanız G4 sınıfı olmalı. G4 sınıfı çok yaygın değil piyasada. Büyük imalatlarda fabrikadan temin ediliyor ama malzemecilerde var mı bakmak lazım. 3 kata kadar çıkabilirsiniz. Yığma yapacaksanız mutlaka yatay ve düşey hatılları atın. Üstüne betonarme döşeme yapın. Bu şekilde sağlıklı bir yapı elde edebilirsiniz. Dediğim gibi daha fazla bilgi verirseniz yardımcı olmaya çalışırım. Şimdiden güzel günlerde oturun.

Eski 16-07-2020, 14:59   #26
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2019
Alıntı:
Ahşap yapı düşünürseniz yardımcı olabiliriz,
yapımı

iç gezisi

bu modelin 3+1i yakın zamanda yapmayı düşündüğümüz bir proje bütçenize rahatlıkla çıkar anahtar teslim olarak

MasifEv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2020, 17:22   #27
Ağaçsever

Arkadaşlar gazbeton ytong mu yoksa tuğla kullanmak mi mantıklı olur? Ytong fiyati tuglanin 2 katı, ben ytong alma taraftarıyım ama önerilere de açığım

+ olarak dis duvarlarda 20 Lik gazbeton kullanirsam, yalıtım yapmama gerek olmayacağı yönünde birkaç yerde bilgili kişilerden fikir sahibi oldum, nedeni ise mantolamanin, gazbetonun doğasına aykiri olmasaymis ( bina nefes alamaz,rutubet yapar ve diye)

Eski 23-07-2020, 23:02   #28
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Arkadaşlar gazbeton ytong mu yoksa tuğla kullanmak mi mantıklı olur? Ytong fiyati tuglanin 2 katı, ben ytong alma taraftarıyım ama önerilere de açığım

+ olarak dis duvarlarda 20 Lik gazbeton kullanirsam, yalıtım yapmama gerek olmayacağı yönünde birkaç yerde bilgili kişilerden fikir sahibi oldum, nedeni ise mantolamanin, gazbetonun doğasına aykiri olmasaymis ( bina nefes alamaz,rutubet yapar ve diye)
Gazbeton kullanmak teknik açıdan en mantıklısıdır. Moda olmasına karşın mantolama aptalca bir çözümdür. Eski binalarda çaresizlikten kullanılır. Bizde reklam ile moda oldu. Dış cephenize 5-6 cm kalınlıkta bir şeyi yapıştırarak asıyorsunuz. Depremde dökülmeyeceğinin garantisi yok. Rüzgar, sıcaklık vb dinamik etkilerdir ve mantolamanın bunlara karşı da garantisi yok. 5 yıl sonra dökülürse yapabileceğiniz bir şey de yok. Sıvasız tuğla duvara mantolama dubeli tutturamazsınız. Pazarlama yalanlarıdır mantolama.
Tuğla+mantolama gazbeton fiyatını geçer. Hesap hatası yapıyorsunuz. Ayrıca Kayseri için 20 cm gazbeton ısı yalıtım yönetmeliği koşullarını sağlamaz. (20 cm Akdeniz bölgesi için.) Daha kalın olmalı. Gazbetonu uygulayacak usta bulmak önemli. Yapıştırma yapılmalı. Tuğla fiyatı karşılaştırırken harç maliyetlerini, tuğla zayiatını da eklemeniz gerekiyor. Birim işçilik olarak gazbeton işçiliği tuğla işçiliğinden düşük olmalı ama yapılmıyor nedense.
Gazbeton ustaların ezberine aykırı olduğu için kullanılmıyor. Yoksa 2-3 yıl içinde iyi mantolamalı binadan daha fazla ısı yalıtımı sağlayarak kar edersiniz. Dış sıva yapılırken, ıslak çimento serperek alt yapı oluşturulmalı. Sonra sıva yapılmalı.

Eski 24-07-2020, 03:04   #29
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Gazbeton kullanmak teknik açıdan en mantıklısıdır. Moda olmasına karşın mantolama aptalca bir çözümdür. Eski binalarda çaresizlikten kullanılır. Bizde reklam ile moda oldu. Dış cephenize 5-6 cm kalınlıkta bir şeyi yapıştırarak asıyorsunuz. Depremde dökülmeyeceğinin garantisi yok. Rüzgar, sıcaklık vb dinamik etkilerdir ve mantolamanın bunlara karşı da garantisi yok. 5 yıl sonra dökülürse yapabileceğiniz bir şey de yok. Sıvasız tuğla duvara mantolama dubeli tutturamazsınız. Pazarlama yalanlarıdır mantolama.
Tuğla+mantolama gazbeton fiyatını geçer. Hesap hatası yapıyorsunuz. Ayrıca Kayseri için 20 cm gazbeton ısı yalıtım yönetmeliği koşullarını sağlamaz. (20 cm Akdeniz bölgesi için.) Daha kalın olmalı. Gazbetonu uygulayacak usta bulmak önemli. Yapıştırma yapılmalı. Tuğla fiyatı karşılaştırırken harç maliyetlerini, tuğla zayiatını da eklemeniz gerekiyor. Birim işçilik olarak gazbeton işçiliği tuğla işçiliğinden düşük olmalı ama yapılmıyor nedense.
Gazbeton ustaların ezberine aykırı olduğu için kullanılmıyor. Yoksa 2-3 yıl içinde iyi mantolamalı binadan daha fazla ısı yalıtımı sağlayarak kar edersiniz. Dış sıva yapılırken, ıslak çimento serperek alt yapı oluşturulmalı. Sonra sıva yapılmalı.
Sn Portakal Rengi'nin yazdıklarına ek olarak, taşyünü normalde dış çephe değil; ara katman yalıtım ürünüdür.Dış cephe ömrü gerçek yapı elemanlarına göre oldukça kısıtlıdır, halihazırdaki yapılarda kullanımı tabii ki işlevseldir o yuzden bu kadar sıklıkla uygulaması yapıldı , fakat güncel bir yapıda buna ihtiyaç yok gazbeton oldukça verimli bir çözüm, malesef ülkemizde yalıtım denilince yalıtım malzemesi kullanımı akla geliyor halbuki yalıtım; hesabı yapılabilen , tüm yapı unsurlarının etken oldugu (çatısı , camı, zemini , doğramaları ile bir bütündür) güncel yönergelere göre müstakil tek kat bir evde duvar ısı kayıpları toplam ısı kayıplarının yaklaşık %30 unu oluşturur, bizde ise genellikle duvarlara önem verilirken çatı, zemin, camlar , kapılar gibi etmenler biraz gözardı ediliyor. Tuğla da önemli bir yapı unsurudur fakat aynı değerde yalıtımı sağlamak için ya çok fazla kalınlık ya da iki duvar kesiti arası yalıtım malzemesi kullanmak gerektiği için gazbetona oranla ekonomik bir tercih değil, bir kaç yıla bireysel işlerde de büyük şantiyeler gibi yoğun kullanımından vazgeçileceğini düşünüyorum.

Birim işçilikte tugla duvarın ucuz olması alışkanlıklardan ve tecrube etmiş usta sayısındaki farktan kaynaklanıyor, bir dönem gazbeton panelleri pazara hızlı bir giriş yapmıştı fakat yine alıskanlıklardan ötürü pek tutmadı şimdi zor bulunuyor, halbuki çok işlevsel ürünlerdi.

Düzenleyen MasifEv : 24-07-2020 saat 03:10 Neden: Ek bilgi
MasifEv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2020, 16:59   #30
Ağaçsever

Ustad cevap için çok teşekkür ederim, yani kısacası gazbeton kullanirsam mantolama yapmaya gerek olmadığı yönünde galiba ( kolon olan kisimlara yalıtım yapacagim)

+ evi Bursa' da yapıyorum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024