agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni16Beğeniler
  • 11 Gönderen Rotana
  • 1 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen mertaydin
  • 1 Gönderen cemilsisik
  • 1 Gönderen camouflage
  • 1 Gönderen seyfidurmaz1

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-11-2022, 01:34   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2021
Küçük Beyaz Bir Taş Ev ve Tecrübeler

Merhaba, 2019 yılında Trakya bölgesinde bir köyde satın aldığım tarla üzerine bağ evi yaptırmıştım. Bu sitede ev yapımları ile ilgili paylaşımları zaman zaman takip ederdim, yaptığımız bu küçük ev ve sürecin ilgili kişiler için bir örnek teşkil etmesi adına temel ev yapım aşamaları ve beklentilerimiz ile ilgili birkaç not bırakarak sizlerle paylaşmak isterim.

Tarla ve manzaradan genel bir görünüm. Mayıs ayı olduğu için her yer yemyeşil.

Ev yapımında kullanılacak malzemelerden bazıları. Evimizi küfeki taşı ile inşa ettik. Daha önce farklı bir yerde bu taş ile yapılan bir ev görmemiştim, iyisi ve kötüsünü zamanla kendimiz tecrübe edeceğiz.

Subasman üzerine konumlanmış taş evin yapım süreci.

İlerleyen inşa sürecinden bir görüntü.

Kaba hali tamamlanmış evin iç görüntüsü.

Tamamlanmış hali ile evden bir görüntü.

Köyde ev yapmak isteyen ve bu konuda ilgili kişilere aşağıdaki notlarımın faydasının dokunacağını ümit ediyorum. Paylaşacağım notların bir köye kalıcı olarak taşınacak değil, bizim gibi ayın belli bir döneminde gidip kalacak, büyük bir girişimi olmayan kişilere daha doğru rehberlik edeceğini düşünüyorum.

arsa/tarla/yer seçimi:
- mümkünse vazgeçtiğinizde satabileceğiniz, az da olsa üzerine bir şeyler koymuş bölgeleri tercih edin.
- maddi durumunuz çok iyi değilse pahalı yerler almayın.
- mümkünse açık görüşlü; dışarıdan az da olsa göç almış/ev yapılmış bir yer seçmek gerekir.
- benim gibi istanbul'da yaşıyor ve ayın yalnızca on gününü köyde geçiriyorsanız mesafe önemli, bir buçuk maksimum iki saat git gel yapmak için iyidir.
- köy içerisine girmek çok mantıklı değil, çok uzak kalmak da. köy yolu üzeri, köye varmadan belli bir konum seçilebilir.
- köyde ve tarla alacağınız yerde internet, telefon şebekesini kontrol ediniz.
- havası güzel yerler bilinir. hava kalitesi öyle bir şey ki bir süre sonra sağlığınıza olan etkisini hissetmemek elde değil. bu tür köyleri tercih edin. suyu da, ağaçları da, toprak verimi de yüksek olur.
- yol üstü yer almak değeri açısından iyi olabilir ama bence dezavantajı daha çok. yola 150-200m mümkünse kadastral yolu olan parseller iyi olur.
- köy yerleşim sınırı içerisi olursa imar izni olur, su-elektrik şebeke problemi olmaz fiyat da ona göre artar. çok büyük yer de bulamayabilirsiniz. bizim gibi yerleşim dışı olursa elektrik-su şebekesi olmaz ama tarla fiyatı çok uygun olur. ayrıca 5 dönüm üzerine izinli bağ evi yapabilirsiniz.
- kışın az kar yağdığında dahi ulaşamayacağınız yerler almayın.
- arazi mümkünse düz değil, havadar tatlı eğimli olsun. basık, çukura yakın parseller sıkıcı oluyor.
- ekim yapılmış arazi alırsanız temizlenmiş, düzlenmiştir ama pek doğal hava vermeyebilir. bunun yerine az kullanılmış, doğal kalmış bir alan almak daha mantıklı.
- aldığınız parselde ilk yapmanız gereken bence tel örgü ile çevrelemek. demir olan direkleri tercih edin, beton tel örgü ucuz olsa da ömrü kısa ve işçilikten dolayı zarar görebilir.
- parseli çevreledikten ya da çevrelemeden önce tesviye yapmak şart. buna göre ev yapacağız, ekip-dikeceğiniz alanlar ortaya çıkar. büyük kayalar varsa kepçe ile kenara alırsınız, foseptik çukuru kazdırırsınız, çalılaşmış bölgeleri sökersiniz.
- tarla büyüklüğü fiyat ya da planlarınıza göre değişir ama en az beş dönüm almak iyidir, bağ evi için ev yapım izni alabilirsiniz.
- elektrik olmayan bölge ise elektrik direklerine çok uzak kalmayın. ileride abonelik başvurusu olur ya da o bölgeye şebeke gelirse size de ulaşsın.
- bütün köylerin genelde bir alanda ekonomisi olduğu bilinir, bu da size fikir verir. kimi köylerde tahıl üretilir, kimisi sebzecilik, kimisi ceviz badem yetiştiriciliği gibi.
- ağaç dikin bol bol. boydan boya çam dikmek pek sevdiğim bir tarz değil. bunun yerine ıhlamurlar, meşeler, dut ağaçları dikin. meyve ağaçlarından, yabani ağaçlardan çelik alıp tarlanıza dikin.

ev yapımı:
- başlangıçta büyük ev yapmayı tavsiye etmem arkadaşlar. hayalinizdeki evi imkanınız varsa bile hemen yapmayın.
- arsanın belirlediğiniz köşe bir noktasına tek göz, içerisinde uyuyabileceğiniz, lavabosu olan bir yapı yapmak başlangıçta en ideali. daha sonra gitme-gelme durumuna göre tarlanın müsait yerine istediğinizi yaparsınız.
- ev yapımı planlanan maliyeti her zaman aşar. iki katından az olduğunu hiç görmedim aşırıya kaçmaya gerek yok.
- bölgeye göre ev yapma şekilleri değişir ama ustaların kapasitesi, temin edebileceğiniz malzeme göz önüne alınırsa beklentinizi pek yüksek tutmayın. hayalinizdeki ev olmaz ama hayalinizi ideal ölçüde tutarsanız gerçekleşir. benim oldu.
- ev yapılacak yer rüzgar boğazı üzerinde olmasın. bunu bir şekilde tespit edersiniz.
- çatı ve duvar yalıtımı önemli. kışın soba yakacaksınız ve ideal bir ev ısıyı çok güzel tutar, üşümezsiniz. gece de ha bire sobaya odun atmanıza gerek kalmaz.
- ev içerisine mobilya taşımaktansa kereste alıp sedir ve ranza yapabilirsiniz benim gibi. mutfağı da yapı marketlerden alıp kendiniz kurabilirsiniz.

yaşam:
- köy hayatı beklentinize göre keyif ya da dert olabilir. kendiniz bu yaşama ne kadar hazırsınız ölçüp biçin.
- bizim bölgemiz kışın soğuk, gerçekten soğuk. kış gelmeden odununuzu yığdıracaksınız, farklı boyutlarda parçalayıp dizeceksiniz. hatta iki yıllık alacaksınız ki bir sonraki yıla hem kuru hem yaş odununuz olsun. ikisi de lazım. kömür yakacağım diyorsanız ayrı ama ben tercih etmiyorum.
- kışın su deposu donuyor örneğin, nasıl çözeceğinizi; patlak olursa nasıl tamir edebileceğinizi bilmeniz, öğrenmeniz lazım. şehirdeki en temel imkanlar köyde büyük efor isteyebiliyor.
- benim gibi şebekeye bağlı değilseniz elektrik olmaz. ben güneş paneli kurulumu yapıp küçük de bir jeneratör aldım. şarj, aydınlatma problemim yok, sistem kurulumunu kendim yaptım. matkap, dekopaj, jet taşı gibi alet edevat ve elektrik süpürgesi için de jeneratör iş görüyor. dolap, çamaşır makinası gibi konulara girecekseniz ya şebekeye bağlı bir yer ya da da trafo bağlatmanız lazım. iyi para tutar.
- soba çok önemli. soba ısıyı düzgün şekilde tutmalı. evde de yalıtım olmalı ki verimli olsun. yemek, sıcak su, çay, kahve, ekmek ısıtma hepsini güzel bir soba çözüyor.

Çok büyük bir ev olmasa da genel ihtiyaçlarımıza rahatlıkla yanıt veren bir yapı. Bundan sonraki süreçte tarla ve özellikle de ağaçlandırma işleri ile ilgili aklımdaki planları gerçekleştirmek istiyorum. Bu süreçte yaşadıklarımı ve aklıma takılan konuları da sorabilmek adına bir blog oluşturdum: https://oldoak.substack.com. İlgili arkadaşlar olursa yaşadığım süreci elimden geldiğince paylaşmaya çalışacağım.

Rotana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2022, 05:51   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Çok güzel eviniz. Güle güle oturun.

Rotana beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2022, 06:56   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-10-2022
Güle güle oturun. Çok bilgilendirici bir yazı olmuş. Teşekkürler

Rotana beğendi.
mertaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2022, 10:14   #4
Ağaç Dostu

cemilsisik's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2019
Sade ve güzel bir eviniz olmuş, güle güle kullanın.

Rotana beğendi.
cemilsisik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-11-2022, 09:48   #5
Ağaç Dostu

camouflage's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2010
Bir çoğumuzun hayalini gerçekleştirmişsiniz. Güle güle oturun. Ayrıntılı tecrube paylaşımınız için ayrıca teşekkürler.

Rotana beğendi.
camouflage Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2022, 13:05   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2021
Güle güle oturun, parkeleri ayrı bir sevdim.

Rotana beğendi.
seyfidurmaz1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2022, 21:44   #7
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-12-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyfidurmaz1 Mesajı Göster
Güle güle oturun, parkeleri ayrı bir sevdim.
Merhaba, teşekkür ederim Zeminde strafor üzerine ahşap lambiri kullandık. İşçiliğini de kendimiz yaptık. Bu tür köy evleri yaptıran herkese lambiriyi tavsiye ediyorum. Sıcaklık, doğallık ve hoş bir görüntüsü var.

Rotana Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:19.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024