agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni461Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-02-2021, 15:29   #61
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ancestral Mesajı Göster
Biz ilk başta ahşap ev istiyorduk, o kadar istiyorduk ki bir atölye bile kurdum kendime her türlü el aleti var bir ev yapmak için.

Fakat yönetmelikler, kanunlar vs izin vermedi. Ayrıca iyiki de vermemiş, kendimiz elimizden gelse de mühendis olmadığımız için hesap kitap değilde eski usül yapacaktık evi, biraz amerikan tarzı. Bunun iki eksisi var,

Birincisi ahşap ev kültürümüz karadeniz yöresi ile sınırlı ve burada da kerpiç/taş/saman/ahşap karışık kullanılıyor. Dışarıda özendiğimiz gibi düzgün radye temelli, kullanışlı bodrumu olan, mis gibi silinmiş 10x10, 20x20 kerestelerle yapılan, 200-300 yıl ömrü olan evler için gerekli malzeme ülkemizde yok, bulunabilen malzeme de çok pahalı. HVAC denen bir sistem kurmanız lazı mesela, ahşap nemlenmesin, ayrıca konforlu ısıtma/soğutma sağlansın, bunu arasanız Türkiye'de hakkıyla 3 firma anca yapar. Onlar da malzeme ithal ve işçilik nadir bir iş kolu olduğu için betonarme ev parası isterler.

Köy yerinde bölgenin malzemesinin, yapı kültürünün dışına çıkmayacaksınız, biz çok sıkıntı çektik. Fiyatı uygun ve istediğimiz marka özellik var diye büyükşehirden malzeme taşıyarak hata ettik, burada garanti, servis, malzemenin devamının tedariği sıkıntı oluyor. O videolarda izlediğiniz silinmiş 10x10 5x5 keresteler filan azıcık göz olmasın, çapak olmasın, düzgün kurutulmuş olsun derseniz bulunmuyor. Biz ahşapta halen keresteciliğin ötesine geçemedik, çok iyi çalışan firmalar var ama genele hitap etmiyor, fiyatlar ateş pahası ne yazıkki.

İkincisi, ahşap evin doğal afetler anlamında en büyük artısı depremde. Depremi bir kenara koyarsak özellikle fırtına, aşırı yağış bu yapıların düşmanı. Bize hiç uyugn değil.

Yerden ısıtmamız Rehau,
Isı pompamız Arçelik VRS,
Güneş enerjimiz CV ve Tommatech,
Hidroforlarımız Domak,
Klimalarımız Mitsubishi,
Doğramalar Pimapen,

Bunları söylememin sebebi, tüm bu markalar için Fethiye gibi çoğu şehirden büyük bir ilçede ya servis yok, ya malzeme yok, **** tek bir kişi at koşturuyor. Ankara'da siz söylemeden takılan tuvalet penceresi kolu yerine burada basit kilit takıyorlar. Doğrama en pahalısı, söylemesen 3 liralık kilit takıyor o doğramayı delip. Vizyon yok, ezbere tekrarlanan, üstünkörü işçilik bolca mevcut, malzeme en ucuzu olsun ama kar marjı yüksek olsun kafasıyla seçiliyor, fiyat desen benim diyen firmanın istediği parayı utanmadan istiyorlar.

İki hidroforumuz var mesela, birisi palette arızalı geldi, garantili cihaz ama Fethiye'den servis getiremiyoruz, sadece git gele 450 lira para istiyorlar.
Teşekkür ederim.
Ahşap evler ile ilgili araştırma yaparken maliyetlerin özellikle tomruk ev için çok yüksek olduğunu gördüm. Ama tomevder uluslararası tomruk ev inşa derneğinin sayfasına denk geldim baya umutlanmıştım ancak derneğe ulaşamıyorum. Betonarme parasına yapılacağını bilsem yine ahşap ev yapmayı tercih ederim. Önümde daha 3-4 yıllık bir zaman var kısmet artık

Yerden ısıtma hakkında bazen olumsuz yorumlar yapıldığını görüyorum. Sağlık için uygun olmadığı, üzerine parke döşendiğinde sıkıntı olduğu falan söyleniyor. Sağlık açısından söylenenlerin doğru olduğunu düşünmüyorum ama parke konusunda sorun yaşanır mı. Yerden ısıtma üzerine seramik mi parke mi döşenmeli, bununla ilgili çoğunluğu seramik olmalı diyor. Siz nasıl yaptınız. Şuana kadar sorunla karşılaştınız mı.

topraksu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-02-2021, 17:11   #62
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi topraksu Mesajı Göster
Teşekkür ederim.
Ahşap evler ile ilgili araştırma yaparken maliyetlerin özellikle tomruk ev için çok yüksek olduğunu gördüm. Ama tomevder uluslararası tomruk ev inşa derneğinin sayfasına denk geldim baya umutlanmıştım ancak derneğe ulaşamıyorum. Betonarme parasına yapılacağını bilsem yine ahşap ev yapmayı tercih ederim. Önümde daha 3-4 yıllık bir zaman var kısmet artık

Yerden ısıtma hakkında bazen olumsuz yorumlar yapıldığını görüyorum. Sağlık için uygun olmadığı, üzerine parke döşendiğinde sıkıntı olduğu falan söyleniyor. Sağlık açısından söylenenlerin doğru olduğunu düşünmüyorum ama parke konusunda sorun yaşanır mı. Yerden ısıtma üzerine seramik mi parke mi döşenmeli, bununla ilgili çoğunluğu seramik olmalı diyor. Siz nasıl yaptınız. Şuana kadar sorunla karşılaştınız mı.
Yerden ısıtma ile illa parke olacaksa ancak lamine parke kullanırsınız, ahşap parke olmaz çünkü çok yüksek izolasyon değeri var. Biz komple seramik döşedik. Seramiğe basıp ayağınızın ısınması tarif edilmez bir duygu.

Uygulayan ekibin işi bilmesi lazım sonradan dönüşü yok çünkü. Laminant parke yapacaksanız altındaki şilte normal parke şiltesi değil, delikli şilte olmalı bu üründe normal şiltenin 2-3 katı fiyata sahip.

Biz Muğla kışını sabit 35 dereceye ayarlı yerden ısıtma ile atlattık, Ankara'dan sökülen klimalarımızı da taktırmıştık, ihtiyaç olmadı. Ki bizim cihazımız 9kw ısıtma gücüne sahip, 150 metrekare evde 110 metrekare civarı canlı alan ısıtıyoruz, 9kw cihaz için zaten önerilen maksimum 120 metrekare. 12-16kw cihaz alırsanız hiç korkunuz olmasın, biz hem fiyat hemde tedarikten ötürü 9kw cihaz aldık. İnşaat ilerliyordu ve 12kw cihaz için 2.5 ay süre verdiler.

Isı pompası ve yerden ısıtmayı öneriyorum, bizdeki sistem günısı ile entegre çalışıyor, gerektiğinde (2-3 gün üst üste güneş olmadığında) ısı pompası sıcak suyu da ısıtabiliyor.

Isı pompasında COP değeri var, yani kabaca 1kw elektrik ile elde edilen ısıtma gücü diyebiliriz. Bizdeki cihazın COP değeri %80 kapasitede 4.19. Yani 2,1kw elektrik harcayarak 9kw ısıtma gücü sağlıyor. Bir split klima tüketimi ile tüm evi ve sıcak suyumuzu ısıtıyoruz. Alacaksanız buna dikkat edin ve düzgünce canlı alanı hesaplayın/hesaplatın. Gidip gardrop veyahut buzdolabı, mutfak tezgahı gelecek yere boru döşemenize gerek yok.

Gün ısıda önerim kesinlikle prizmatik/selektif titanyum yüzey. Bulutlu havalarda bile 1-2 günlük su ısıtabiliyor. Yalnız dikkat edin antrasit boyalı camı size prizmatik diye satarlar. Cam uzaktan gümüş boyalı gibi duruyor, yakından baktığınızda prizmatik kaplamayı görmeniz lazım. Bu camları ve kolektörleri Türkiye'de benim bulabildiğim kadarıyla 2-3 firma üretiyor başka yok. Biz Solimpeks Termosifonik paket aldık. 2 adet Wunder 2510 kolektör var, ısı pompamız da 300 litre eşanjörlü depoya bağlı, gerektiğinde ısı pompası bu eşanjöre sıcak su basıp buradaki suyu ısıtıyor. Bu işlem tamamen otomatik, deponun içinde birde sıcaklık sensörü var, su ayarladığınız derecenin altına düşerse geri istenen sıcaklığa getiriyor suyu. Şimdiye kadar 2 kere devreye girdi, 3-4 gün süren yağmur olursa sıcak su olduğunu bilmek güzel oluyor.

Bunu yapmak için tabi sıfır inşaattan yerden ısıtma yapılırken çatıya günısı için 2, ısı pompası bağlantısı için 2 gidiş dönüş, yani toplamda 4 adet su borusu çekmeniz lazım. Ayrıca çatıya ve dış üniteye veri kablosu da isteniyor, evin içerisinde kumandanın konulacağı yere ve kölektöre bu kabloları götürmeniz lazım.

https://solimpeks.com.tr/urun/termos...t-serisi-300d/

Size link ararken fiyatı gördüm, ve şükrediyorum. İnşaatı tam zamanında yapmışız, biz bu fiyatın yarısının bile altına aldık bu ürünü. 1400 liraya da otomatik su ısıtma için 3 yollu vana almıştık. Şu anda aynı set demekki 15 bin lira.

ancestral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 08:21   #63
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Geçmiş olsun.
Günısı taşıyıcılarının çatıyı delip geçen ayakları var. Ayakların çatıyı geçen bölümüne sızdırmazlık uygulanıyor.
Fırtınaya kadar sorunum yoktu ama hemen sonrasında su sızdırmaya başladı. Sallantı, sızdırmazlıkları bozmuş. O noktaları gözden geçirmekte yarar var.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 08:44   #64
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi topraksu Mesajı Göster
Teşekkür ederim.

Tomruklar ithal olduğu için döviz fiyatına bağlı olarak pahallanıyor. Bu nedenle ulaşılamıyor olabilir. Duvarlarının yalıtım değeri ısı yalıtım yönetmeliğinin belirttiği yalıtım değerlerini sağlayamıyor. Ancak sıcak bölgelerde kullanılabiliyor. Ahşap paneller ve aralarında yalıtım malzemesi kullanarak ahşap ev planlayabilirsiniz. (Forumda masif ev bölümü var. )

Meslekten biri olarak, sağlık sorunu yarattığına ilişkin bilimsel bir yayına rastlamadım. Hangi amaçlarla uydurulduğunu veya ezber bozmamakta neden direnildiğini öngörebiliyorum. Burada yazmayayım.
Ahşap parkenizin bozulmayacağından eminseniz kullanabilirsiniz. Yalıtım değeri yüksekce olan malzemelerin önerilmemesinin nedeni rejime ulaşma süresini uzatması. Ev tipi kullanımlarda bu kaplamalar uygulanabilir. Ancak sürekli kuru ortamda ve ısıtılmış kalan ahşap nemini kaybeder.
Yeri ısı yalıtımı malzemesi ile kaplamayacaksanız, yapabilirsiniz.
Teknik olarak şu malzemeler sakıncalıdır denmesinin nedenine bakmak gerek. Genel geçer bir yorum yapılıyorsa küçük sakıncalar da red nedenleri arasında yer alır.
Belki çıplak ayakla, kış günü, taşa basmak diye bir keyif sahibi olmak isteyen vardır.

TCM, chelik26 ve topraksu beğendi.

Düzenleyen Portakal Rengi : 19-02-2021 saat 08:45 Neden: düzeltme
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 19:07   #65
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
Alıntı:
Tekrar merhaba,

Malum inşaat için gün sayıyoruz, bu arada Ankara'da iken burada daha ucuz ve kaliteli şekilde temin edilebilecek halledilebilecek şeyleri de tamamlıyoruz.

- Tel Örgü için inşaatçımız Antalya'dan bir firma buldu. Bizim Fethiye'de Aralık başı fiyat aldığımız şirketlerin en ucuzu anahtar teslim 17.000 lira demişti, Nisan başında sorduğumuzda fiyat 22.000 lira oldu birden. Antalya'daki firma ile anahtar teslim metresi 33 liradan anlaştık. 16.000 liraya filan geliyor.Kapı motorunu Nice Rox 600 aldık, tel örgücü 6 metrelik sürgülü kapıyı da yapacak, motoru bizden, montajı ondan.

- Tel örgü için fideler büyüyene kadar azıcık yeşillik olsun ve her yaptığımız dışarıdan gözükmesin diye 1.5 metre yükseklikte toplam 400 metre yeşil gölgelik aldık. Ostim'de bir firma ile metretülü 2.90 liraya anlaştık. Kenarlarına kolon halat, yüzükler vs dahil.

- İnşaat sırasında ve sonrasında seralar için 3 yıllık %50 ve 5 yıllık %95 gölgelik aldık. Metretülü 3.5 lira.

- Römork için çeki demirimizi yaptırdık. Araçta herhangi bir modifiyeye gerek kalmadan tertemiz yaptılar. Aracımızın TSE muayenesini de tamamladık, çeki demirini ruhsata işlettik, plakamızı bastırdık.

- Bu hafta römorku teslim aldık, plakamızı taktık. Ankara'da gidecek el aletleri ve malzeme için kullanacağız, orada zaten herdaim lazım olacak. Gölgelikleri aldığımız çadırcı sağolsun römork brandasını dikti ve paraşüt iplerini hediye etti.

- Yerden ısıtma altyapısı için Rehau pex borulama, köpük izolasyon, kenar bantları ve kollektörleri aldık. Altyapıyı hazır edelimde, ısı pompasının acelesi yok.

- Hidrofor ve su depolarının pazarlığını yaptık, 2 adet 5 ton su deposu, 2 adet 50mss 60lt tanklı hidrofor, 1 adet dalgıç pompa, drenaj borusu vs hepsini hallettik. Kamyon ayarlayıp yerden ısıtma ve sulama malzemesini nakledeceğiz gelecek ay.

- Güneş enerjisi için off-grid sistem kuracağız. Goodwe ikili MPPT tek faz inverter, 320WP PV Monokristal 18 adet panel, DC-AC kablolama, ilerisi için projelendirme, 4 adet 200AH Jel Akü, çatı güçlendirme, drenaj için fiyatlarımızı aldık, henüz anlaşmadık.

- Fethiye Hayvan barınağı ile görüştük, büyük ırk 2 yavru köpek sahipleneceğiz.

- Çok göze mi batar diye düşündük ama ne olur ne olmaz, oturdum beğendiğim kamera modelleri, kamera açıları vs hesaplayıp, yerleşim planı ve arazi haritası üzerinde çizdim. Tüm araziyi kapsayacak şekilde toplam 6 IP HD kamera ile bir sitem kurdum. Dahua IP NVR cihaz aldık, 6 adet gece görüşlü ve hareket algılayıp alarm üretebilen Dahua kamera aldık.

- Tohum paylaşım etkinliğinden gelenler, de dahil satın aldıklarımız vs, yaklaşık 60 çeşit sebze, 15 çeşit meyve, mazı, çam, ıhlamur gibi ağaçlara ait tohumlarımız mevcut. Biraz geç kaldık ama mazı çit tohumlarını ve ağaç tohumlarını soğuk katlamaya aldık, inşaat bitimine viyollere almış ve nakliye edilebilir duruma gelmiş olacaklar inşallah.

Bütün bu işlerin sonunda sanırım anahtar teslim villa inşaatına başlayacağım. Yaptıracak olan varsa yardımcı olurum.
Yok yok, kesinlikle olamaz, ya siz Tr de yaşamıyorsunuz, ya siz bu toplumun içinden çıkmış olamazsınız
Yok abi imkanı yok
Ben mesela, önce yaparım sonra araştırırım, şaka yapmıyorum.
Ama siz hakkaten bu toplumdan çıkmış olamazsınız, marstan fln gelmiş olmayasınız? )))

pria, Asoo ve TCM beğendi.
chelik26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2021, 20:14   #66
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi chelik26 Mesajı Göster
Yok yok, kesinlikle olamaz, ya siz Tr de yaşamıyorsunuz, ya siz bu toplumun içinden çıkmış olamazsınız
Yok abi imkanı yok
Ben mesela, önce yaparım sonra araştırırım, şaka yapmıyorum.
Ama siz hakkaten bu toplumdan çıkmış olamazsınız, marstan fln gelmiş olmayasınız? )))
Teşekkür ederim.

Ben kendime bir kural koydum, eğer 500 liranın veyahut enflasyon farkı için 50 euro diyelim, üzerinde bir harcama yapacaksam alacağım/yaptıracağım şeyi en az 3 ay araştırırım. Bunu her alışverişte ve yatırımda uyguluyorum. Elbet şaştığı noktalar ve pişmanlıklarım oluyor ama %95 mutluluk getiriyor.

Birde değişik, ülkemizde vay be dedirten huylarım var, azıcık ahkam keseyim

-İşçinin parasını teri soğumadan vereceksiniz, kimsenin hakkınızda kötü konuşması için fırsat vermeyeceksiniz.
-Birisiyle anlaştıysanız, artık o işin/malzemenin fiyatını başkasına sormayacaksınız, ilişkinizi ve yapılacak işi etkiler.
-Ustayı iş başlamadan iyice darlayıp, eğer istediğinizin tersi bir şey yapmıyorsa çalışırken rahat bırakacaksınız.
-Kimseye yukarıdan bakmamak lazım, ama her söylenene de inanmamak lazım.
-İş bitene kadar kimseye ne kadar para ödediğinizi söylemeyeceksiniz.
-Aldığınız malın parasını peşin ödeyip, gerekirse hesabını sonuna kadar soracaksınız, bizim esnafımız hesap soran adam görünce dut yemiş bülbüle, far görmüş tavşana döner. Peşin para ödemek sizi alacaklı konumuna geçirir.
-Her işi zamanında, acele etmeden ve ertelemeden yapmak lazım, son dakika asla iş yapmayacaksınız.
-Sonuna kadar pazarlık yapmakta sıkıntı yok ama en ucuzunu yapanla çalışmayacaksınız, toplam sahip olma maliyeti denen bir şey var, uzun vadede zararlı çıkarsınız.

En son paratoner yaptırdık, arkadaş araziden çıkmadan tüm parasını eft ile göndermiştim, arkadaş diyorum çünkü hala arar sorar, namım Fethiye'de yürümüş, 2 ay öncesine kadar usta bulamayan ben telefon açtığım anda 2-3 teklif alıyorum ve fiyatlar şişik değil.

Kepçe operatörümüz mesela, haftalarını burada harcadı, canını ver desem sağolsun verir. Başım sıkışsa derdimi çözer.

Mutlu olursunuz inanın.
Size inanılmaz gelecek ama şimdiye kadar hiç kazık yemedim.

Başlığı iyiden iyiye sohbet ortamına döndürdüm ben biraz daha fotoğraf koyayım.

pria, obabilgesi, TCM ve 3 kişi beğendi.
Eski 19-02-2021, 20:32   #67
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Teşekkür ederim.

Ben kendime bir kural koydum, eğer 500 liranın veyahut enflasyon farkı için 50 euro diyelim, üzerinde bir harcama yapacaksam alacağım/yaptıracağım şeyi en az 3 ay araştırırım. Bunu her alışverişte ve yatırımda uyguluyorum. Elbet şaştığı noktalar ve pişmanlıklarım oluyor ama %95 mutluluk getiriyor.

Birde değişik, ülkemizde vay be dedirten huylarım var, azıcık ahkam keseyim

-İşçinin parasını teri soğumadan vereceksiniz, kimsenin hakkınızda kötü konuşması için fırsat vermeyeceksiniz.
-Birisiyle anlaştıysanız, artık o işin/malzemenin fiyatını başkasına sormayacaksınız, ilişkinizi ve yapılacak işi etkiler.
-Ustayı iş başlamadan iyice darlayıp, eğer istediğinizin tersi bir şey yapmıyorsa çalışırken rahat bırakacaksınız.
-Kimseye yukarıdan bakmamak lazım, ama her söylenene de inanmamak lazım.
-İş bitene kadar kimseye ne kadar para ödediğinizi söylemeyeceksiniz.
-Aldığınız malın parasını peşin ödeyip, gerekirse hesabını sonuna kadar soracaksınız, bizim esnafımız hesap soran adam görünce dut yemiş bülbüle, far görmüş tavşana döner. Peşin para ödemek sizi alacaklı konumuna geçirir.
-Her işi zamanında, acele etmeden ve ertelemeden yapmak lazım, son dakika asla iş yapmayacaksınız.
-Sonuna kadar pazarlık yapmakta sıkıntı yok ama en ucuzunu yapanla çalışmayacaksınız, toplam sahip olma maliyeti denen bir şey var, uzun vadede zararlı çıkarsınız.

En son paratoner yaptırdık, arkadaş araziden çıkmadan tüm parasını eft ile göndermiştim, arkadaş diyorum çünkü hala arar sorar, namım Fethiye'de yürümüş, 2 ay öncesine kadar usta bulamayan ben telefon açtığım anda 2-3 teklif alıyorum ve fiyatlar şişik değil.

Kepçe operatörümüz mesela, haftalarını burada harcadı, canını ver desem sağolsun verir. Başım sıkışsa derdimi çözer.

Mutlu olursunuz inanın.
Size inanılmaz gelecek ama şimdiye kadar hiç kazık yemedim.

Başlığı iyiden iyiye sohbet ortamına döndürdüm ben biraz daha fotoğraf koyayım.
Belki hani ben geri kalmıyım gibi bir düşünce oluşabilir ancak, aceleciliğim ve kurallara olan antipatikliğim dışında, anlattıklarınızın hepsi bende de var, ve beni de bahçemin bulunduğu yer iyi bilir, bende hiç kazık yemedim, hç kimsenin alacağı kalmadı, işini bitiren parasını alır, iş yapana bende karışmam vs, vs bunlar zaten olması gerekenler, ancak bizim toplumda pek bulunmayan özellikler. Mesela zamana çok dikkat ederim, tam zamanında orda olurum, karşı taraf 5 dk bile gecikse burnundan gelirim.
Çünkü zaman herşeydir heleki belirli yaştan sonra.
Neyse yeni fotolar bekliyoruz )
Bu arada paralel bağlı 2 inverterden yeterli verimi alabiliyormusunuz? Sıkıntı olmuyor mu?

pria beğendi.
Eski 19-02-2021, 20:43   #68
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Biraz düzen hastalığı var, ondan elektrik panolarından birine giriştim,

Sonra aküler gelecek diye düzgün bir akü dolabı yapayım dedim, dolabı yaptım, kablolar gözüme battı, onalrı da düzenledim ama fotoğraf çekmemişim.

Akü dolabını gören hanım mutfağa tezgah istedi,

Bu arada kanatlı ama uçamayan arkadaşlar uçamamanın acısını günde 25 yumurta vererek çıkarıyorlar. Yan komşuyla ortak aldığımız 200 tavuğu da sayarsak, bu gidişle yumurta satışıyla zengin olacağız.

Eklenen Resimler

mozen, pria, dafni ve 3 kişi beğendi.
Eski 19-02-2021, 21:57   #69
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Alıntı:
Belki hani ben geri kalmıyım gibi bir düşünce oluşabilir ancak, aceleciliğim ve kurallara olan antipatikliğim dışında, anlattıklarınızın hepsi bende de var, ve beni de bahçemin bulunduğu yer iyi bilir, bende hiç kazık yemedim, hç kimsenin alacağı kalmadı, işini bitiren parasını alır, iş yapana bende karışmam vs, vs bunlar zaten olması gerekenler, ancak bizim toplumda pek bulunmayan özellikler. Mesela zamana çok dikkat ederim, tam zamanında orda olurum, karşı taraf 5 dk bile gecikse burnundan gelirim.
Çünkü zaman herşeydir heleki belirli yaştan sonra.
Neyse yeni fotolar bekliyoruz )
Bu arada paralel bağlı 2 inverterden yeterli verimi alabiliyormusunuz? Sıkıntı olmuyor mu?
Inverter Goodwe almadık. Hikayesi şu,

Inverter için ilk başta Sako marka olarak anlaştık, ama gelen cihazlar yanlış konfigürasyonla, daha doğrusu paralel kartları olmadan geldiği için firma paralel çalıştıramadı. Cihazları bize bırakıp 3 hafta sonra ücretsiz Tommatech ile değiştirdiler. Tommatech'in 6.25kva lık MPPT II Plus modeli galiba, 9 cihaza kadar paralel tek faz veyahut 1+1+1 trifaze, en fazla 3+3+3 cihaz trifaze çalışabiliyor. Hiçbir sıkıntı yaşamadık.

Şu anda 2x6.25 12.5kva inverter, 36 adet 280wp polikristalin panel ile maksimum teorik 9.99999999kw elektrik üretiyoruz. 10 üzeri üretmiyoruz, kesinlikle yapmıyoruz, çünkü mevzuata aykırı.

Gündüz tüketimimiz ortalama 4kw, gece ise 1.5kw. Güneşlenmenin en az olduğu aylar Aralık-Şubat 15 arası üretimimiz gündüz ortalama 5kw. Gece şebeke bypass ve akü ile besleniyor. Gündüz tüketimimiz 20kw, gece tüketimimiz muhtemelen 8kw civarına çıkacak çünkü süt sağım, soğutma tankı vs koyacağız.

Projede kurulu gücümüz 30kw. Aydem o projeyi onaylayıp ruhsat belgesi verdiği için mecburen trifaze elektrik getirecek. Yerleştikten sonra 4 ay boyunca düşük voltaj sebebiyle CİMER, EPDK vs her yere şikayet ettim. Şimdide yüksek voltaj var. Yine şikayet ediyorum. Yaza doğru 5+3 tel yeni direk gelecek gibi. Bıktılar artık. O zaman inverter sayısını 3, panel sayısını 54 yapacağız. Kavgamız sürüyor.

Eski 21-02-2021, 20:16   #70
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2020
Baya yol almışsınız harika Artezyen konusunda bir çalışmanız oldu mu ? Birde anlaştığınız firma haricindeki opsiyonların fiyatlarını iletmişiniz ancak son karar kılınan hakkında yorum göremedim. Özel değil ise paylaşabilir misiniz ?

Troia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-02-2021, 20:35   #71
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Troia Mesajı Göster
Baya yol almışsınız harika Artezyen konusunda bir çalışmanız oldu mu ? Birde anlaştığınız firma haricindeki opsiyonların fiyatlarını iletmişiniz ancak son karar kılınan hakkında yorum göremedim. Özel değil ise paylaşabilir misiniz ?
İzin almadan kaçak artezyen vurmak istemiyoruz. Yazık günah, su bedava diye yeraltı sularını boşa akıtıyor köylüler. Bunun sıkıntısını ileride çok çeker özellikle ovada yaşayan ve bunu yapanlar.

Ayrıca sulama için 10 ton bir depo koymuştuk, arsanın üst sınırından geçen arıktan dolduruyoruz, 4-5 gün sulama yapıyor, zaten 2 saatte de doluyor. Şimdiye kadar susuz kalmadık.

Ne olur ne olmaz, evin ve ahırın yağmur oluklarını da 75'lik PVC boru ile arazinin alt kısmındaki ruhsatlı kuyumuza verdik, yağmur suyunu orada biriktiriyoruz, kuyu dolarsa aşağı sınırdaki arığa tahliye ediyor.

Şımarıklık yapıp, değiştirdiğimiz şeyler oldu, bu vereceğim fiyatta ekstralar hariç tabi.

-Mutfak tezgahını çimstone yaptık,
-Müteahhit Pimapen marka PCV doğramaları yaptırdı, sözleşmede unutmuşuz, daha doğrusu aklımıza gelmedi. 10 adet sürgü sineklik yapıldı, camlar çok büyük epey tuttu tabi.
-Mutfak ve odaların dolap işleri, iç kapılar için müteahhitimiz fiyat aldı ama gösterilen işçilikleri beğenmedik, toplam sözleşme tutarından kendi aldığı fiyatı düştü, gömme dolap, lake panel kapılar, mutfak dolanı ve diğer tüm mobilya işlerini Fethiye'de şahane bir firmaya yaptırdık.

Yaktığımız yakıttan aldığımız çiviye kadar tüm harcamamızı yazdık, Toplam harcama tabi çok daha yüksek.

Fikir versin diye söylüyorum, sadece evin maliyeti 205.000 lira.
Sözleşmeyi imzalayalı tam 1 sene oldu, bu fiyatı en iyimser tahminle çarpı 2.5 yapın.
Tarlanın dönüm fiyatı 18-25.000 arasındaydı buralarda, şu anda 100-120.000 aralığında. Bizim tarla tabi artık imarlı arsa oldu o ayrı konu.
Hem Covid, hem maliyetler, allah yüzümüze güldü diyelim hayalimizi tam zamanında gerçekleştirdik.

Turgay78, pria, dafni ve 7 kişi beğendi.
Eski 24-02-2021, 12:14   #72
ebd
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Alıntı:
Ayrıca sulama için 10 ton bir depo koymuştuk, arsanın üst sınırından geçen arıktan dolduruyoruz, 4-5 gün sulama yapıyor, zaten 2 saatte de doluyor. Şimdiye kadar susuz kalmadık.
Merhaba,

Lütfen yanlış anlamayın ama birşey sormak istiyorum. Bahsettiğiniz arık DSİ'nin beton kaneletleri şeklinde mi? Belki bilmiyorsunuzdur, tarlalarında sulama yapmak isteyenler DSİ'ye parasını ödeyip su salınmasını sağlıyorlar. (Gerçi DSİ de çatlak, kaçak vb sebeplerden dolayı fazla fazla su salıyor.) Böyle bir yerden su alıyorsanız birilerinin suyunu kullanıyor olabilirsiniz.

Belki de sizin bahsettiğiniz arık tamamen farklı birşey ve ben gereksiz yazıyorumdur

Siz kullanmıyorsanız bile bu yazıyı okuyan birilerinde bir farkındalık oluşturur diye yine de yazmak istedim.

Amacım sizi zan altında bırakmak değil sadece paylaşmak istedim. Hata ettiysem kusura baklayın lütfen.

chelik26 beğendi.
ebd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-02-2021, 12:22   #73
Yeni Üye

Alıntı:
İzin almadan kaçak artezyen vurmak istemiyoruz. Yazık günah, su bedava diye yeraltı sularını boşa akıtıyor köylüler. Bunun sıkıntısını ileride çok çeker özellikle ovada yaşayan ve bunu yapanlar.

Ne olur ne olmaz, evin ve ahırın yağmur oluklarını da 75'lik PVC boru ile arazinin alt kısmındaki ruhsatlı kuyumuza verdik, yağmur suyunu orada biriktiriyoruz, kuyu dolarsa aşağı sınırdaki arığa tahliye ediyor.

Şımarıklık yapıp, değiştirdiğimiz şeyler oldu, bu vereceğim fiyatta ekstralar hariç tabi.

-Mutfak tezgahını çimstone yaptık,
-Müteahhit Pimapen marka PCV doğramaları yaptırdı, sözleşmede unutmuşuz, daha doğrusu aklımıza gelmedi. 10 adet sürgü sineklik yapıldı, camlar çok büyük epey tuttu tabi.
-Mutfak ve odaların dolap işleri, iç kapılar için müteahhitimiz fiyat aldı ama gösterilen işçilikleri beğenmedik, toplam sözleşme tutarından kendi aldığı fiyatı düştü, gömme dolap, lake panel kapılar, mutfak dolanı ve diğer tüm mobilya işlerini Fethiye'de şahane bir firmaya yaptırdık.

Yaktığımız yakıttan aldığımız çiviye kadar tüm harcamamızı yazdık, Toplam harcama tabi çok daha yüksek.

Fikir versin diye söylüyorum, sadece evin maliyeti 205.000 lira.
Sözleşmeyi imzalayalı tam 1 sene oldu, bu fiyatı en iyimser tahminle çarpı 2.5 yapın.
Tarlanın dönüm fiyatı 18-25.000 arasındaydı buralarda, şu anda 100-120.000 aralığında. Bizim tarla tabi artık imarlı arsa oldu o ayrı konu.
Hem Covid, hem maliyetler, allah yüzümüze güldü diyelim hayalimizi tam zamanında gerçekleştirdik.
Çok teşekkürler, ben de Çanakkale'de Ruhsat aşamasındayım, tarla statüsünden imar duruma geçtik benzer bir proje için. 205k gerçekten çok iyi fiyat belirttiğiniz kapsam için. Sadece demir fiyatları bile şuan x2 durumda.

Benim artezyen ihtiyacımda var oradada metre maliyerleri 200-300TL arasında ve 100-150m de su. fakat güvenilir bir firma bulmak imkansız, hiç kimse sözleşmeyi su garantili imzalamıyor. O nedenle artezyeni sormuştum.

içinize sindiyse problem yok, bir ömür boyu sevdiklerinizle mutlu mesut yaşamanız dileği ile.

pria beğendi.
Eski 24-02-2021, 14:24   #74
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ebd Mesajı Göster
Merhaba,

Lütfen yanlış anlamayın ama birşey sormak istiyorum. Bahsettiğiniz arık DSİ'nin beton kaneletleri şeklinde mi? Belki bilmiyorsunuzdur, tarlalarında sulama yapmak isteyenler DSİ'ye parasını ödeyip su salınmasını sağlıyorlar. (Gerçi DSİ de çatlak, kaçak vb sebeplerden dolayı fazla fazla su salıyor.) Böyle bir yerden su alıyorsanız birilerinin suyunu kullanıyor olabilirsiniz.

Belki de sizin bahsettiğiniz arık tamamen farklı birşey ve ben gereksiz yazıyorumdur

Siz kullanmıyorsanız bile bu yazıyı okuyan birilerinde bir farkındalık oluşturur diye yine de yazmak istedim.

Amacım sizi zan altında bırakmak değil sadece paylaşmak istedim. Hata ettiysem kusura baklayın lütfen.
İmar durumu için başvurduğunuzda bakılan şeylerden birisi DSI sulama alanı.

DSI sulama alanındaysanız yapı ruhsatı beklemeden elektrik bağlatabiliyorsunuz, ben kanaldan su çekeceğim, motora elektrik lazım diye. Dediğiniz gibi, ilçe ve beldelerdeki sulama birliklerine yıllık bir ödeme yapıp salınan sudan kullanıyorsunuz.

Biz sulama havzası dışında olduğumuz için DSI kabaca; aç kuyunu, su çıkarsa çıkar çıkmazsa ne halin varsa gör dedi. Kuyuya elektrik için ayrıca proje istedi Aydem. Bizde masrafımız çok tekrar proje işine girmeyelim, karıştırmayalım diye elektrik bağlatmak için yapı ruhsatını bekledik. Bizimkisi baya dağdan gelen su, yol yapmış kendine, zamanla tarla sınırlarına yönlendirmişler, hem sınır bellemişler, hem su akıyor.

Bizim geçen 1.5 sene içerisinde muhatap olduğumuz kurumların içinde DSI de var yani.

Resmi kurum demişken, izninizle hem bilgi vereyim hem birazcık dert yakınayım,

Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğü
Seydikemer Belediyesi
Seydikemer Kaymakamlığı
Seydikemer Ziraat Odası
Fethiye Lihkab Bürosu
Muğla İl Tarım Müdürlüğü
Muğla Büyükşehir Belediyesi
Muğla Valiliği
Aydın Tarım Bölge Müdürlüğü
Mimarlar Odası
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
DSI
Aydem
Türk Telekom
Muski (Bu kuruma ayrıca gıcığım. Arazinin içinden geçen boruya yapacakları 1 ek, toplasan 1.5 metre boru. Sayacı bize aldırdılar, yok çekvalf yok bilmemne aparatı, 300 lira para verdik. Ayrıca 4500 liraya yakın harç, ıvır zıvır bedeli ödedik. Ayda 7.5 lira su faturası gelecek diye 4800 lira para. İskanda Muski'den belge istemeselerdi bağlatmayacaktım.)

Bu 14 kurum ve 3 özel şirket, yaptığımız inşaatın türlü aşamalarında, çoğunlukla birden fazla kez;

- Harç/depozito/yol parası/ölçüm parası istedi,
- Olmaz dedi, olur dedi,
- Vergi ödetti,
- Kontrole geldi,
- Elektrik bağladı,
- Su bağladı,
- Ölçüm yaptı,
- Ceza kesti.

Ayrıca, projede yer alan 2 mimar, 3 inşaat mühendisi, 1 harita ve kadastro teknikeri, 1 makine mühendisi, 1 elektrik mühendisi, 4 yapı denetim şirketi mühendisi mevcut.

Hepi topu yaptımız 1 ev 1 besihane. Geriye dönüp bakınca, Allah sabır vermiş.

Turgay78, Muda, Asoo ve 4 kişi beğendi.
Eski 24-02-2021, 20:45   #75
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
İmar durumu için başvurduğunuzda bakılan şeylerden birisi DSI sulama alanı.

DSI sulama alanındaysanız yapı ruhsatı beklemeden elektrik bağlatabiliyorsunuz, ben kanaldan su çekeceğim, motora elektrik lazım diye. Dediğiniz gibi, ilçe ve beldelerdeki sulama birliklerine yıllık bir ödeme yapıp salınan sudan kullanıyorsunuz.

Biz sulama havzası dışında olduğumuz için DSI kabaca; aç kuyunu, su çıkarsa çıkar çıkmazsa ne halin varsa gör dedi. Kuyuya elektrik için ayrıca proje istedi Aydem. Bizde masrafımız çok tekrar proje işine girmeyelim, karıştırmayalım diye elektrik bağlatmak için yapı ruhsatını bekledik. Bizimkisi baya dağdan gelen su, yol yapmış kendine, zamanla tarla sınırlarına yönlendirmişler, hem sınır bellemişler, hem su akıyor.

Bizim geçen 1.5 sene içerisinde muhatap olduğumuz kurumların içinde DSI de var yani.

Resmi kurum demişken, izninizle hem bilgi vereyim hem birazcık dert yakınayım,

Seydikemer İlçe Tarım Müdürlüğü
Seydikemer Belediyesi
Seydikemer Kaymakamlığı
Seydikemer Ziraat Odası
Fethiye Lihkab Bürosu
Muğla İl Tarım Müdürlüğü
Muğla Büyükşehir Belediyesi
Muğla Valiliği
Aydın Tarım Bölge Müdürlüğü
Mimarlar Odası
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı
Tarım ve Orman Bakanlığı
Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü
DSI
Aydem
Türk Telekom
Muski (Bu kuruma ayrıca gıcığım. Arazinin içinden geçen boruya yapacakları 1 ek, toplasan 1.5 metre boru. Sayacı bize aldırdılar, yok çekvalf yok bilmemne aparatı, 300 lira para verdik. Ayrıca 4500 liraya yakın harç, ıvır zıvır bedeli ödedik. Ayda 7.5 lira su faturası gelecek diye 4800 lira para. İskanda Muski'den belge istemeselerdi bağlatmayacaktım.)

Bu 14 kurum ve 3 özel şirket, yaptığımız inşaatın türlü aşamalarında, çoğunlukla birden fazla kez;

- Harç/depozito/yol parası/ölçüm parası istedi,
- Olmaz dedi, olur dedi,
- Vergi ödetti,
- Kontrole geldi,
- Elektrik bağladı,
- Su bağladı,
- Ölçüm yaptı,
- Ceza kesti.

Ayrıca, projede yer alan 2 mimar, 3 inşaat mühendisi, 1 harita ve kadastro teknikeri, 1 makine mühendisi, 1 elektrik mühendisi, 4 yapı denetim şirketi mühendisi mevcut.

Bu kadar bürokrasi ile ben kavga ederim. Hemde iyi kavga ederim ama ettiğim kavga boş kavgada olmaz
Sene 98 zonguldak işbank ta koop ödemesi yapacağım, kars işbanktaki para zong gelecek, ordan esk havale olacak. Memur iyi para istedi karstan zong da. Ben çıldırdım tabii, herşey bilgisayar üzrinden ne parası vs, mdr yrd duymuş geldi, beni aldı odasına bir çay içtik, çay içerken benim para geldi para gitti tüm işler halloldu. Sonraki 40 ay boyunca her ay mdr yrd odasına uğradım sadece, arada birde çilingir sofrası kurduk tabii )

pria ve ebd beğendi.
Eski 24-02-2021, 22:17   #76
ebd
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Alıntı:
Maasallah size gerçekten Allah sabır vermiş size. Başarılar Allah kolaylık versin

chelik26 beğendi.
ebd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2021, 19:31   #77
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Bahsettiğim fırtına sonrası hanımla oturduk önümüzdeki 1 sene neler yapılacak listeledik, gidip 1 koca kamyon profil, çimento, kum ve hasır çelik aldık.

Geçen Cumartesi geldi malzeme. Bu malzeme şu anda %15 zam yemiş durumda.

Malzeme gelmeden ben elimizdeki parça profillere inşaat demiri kaynattım, 12 adet ayak hazırladım, 50-60 santim kazıp ayakları yerleştirdim. Her birinin dibinde 2 el arabası beton var.

Kümesi bozamıyoruz, malum gurk ve yumurtlayan tavuklar var,

Bende kümesin etrafına dolanacak şekilde ayakları gömmeye başladım, boş olan kısmın profillerini kaynattım. İyidden iyiye demir ustası oldum epey hızlandım kaynak ve taşlama işinde.

Boş kısmın aşık, çapraz aşık kuşak ve köşelerini kaynattım, trapez konulmaya hazır hale geldi bugün. Hanım zaten önceki kümesi yaparken demişti sen bunu beğenmezsin yaza kalmaz tekrar yaparsın diye, şimdi bakınca eski kümes kısmı gecekondu gibi gözüküyor.

Eklenen Resimler

Eski 02-05-2021, 19:52   #78
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Siteye her girdiğimde sayfanızı bakıyorum yeni mesaj var mı diye��
Her şey yolundadır umarım.
Yeni mesajlar yeni resimler bekliyoruz��

topraksu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-05-2021, 21:18   #79
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Tekrar merhaba,

1 yıl dolmadan inşaatı bitirdik, kapanmadan önce mesainin son 15 dakikasında iskanımızı aldık. Bitti şükür.

Kazlarımız geldi, 12 adet, muayene yapmadım ama gözlemlerime dayanarak 4 erkek 8 dişi.

2 oğlaklı Maltız keçimizin keyif yerinde. Oğlaklar 1 dişi 1 erkek.

Oğlaklar için maşallahınızı alırız.

Kuzuların gelişi öncesi kaba kesfi yem stoğuna başladık.

Eklenen Resimler

Eski 09-05-2021, 21:29   #80
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Kümesi bitirdim. Tek başına olunca biraz uzun sürdü.

Kümes tavuklar için ama keçi ve köpek misafir kabul ediyoruz.

İlk parti civcivler geldi, 13 civciv çıktı, 2 gurk tavuk daha var, yaklaşık 25 civciv daha çıkacak.

Lacaune kuzularımız,

Ahırdaki yaklaşık 15 kuş yuvasından birisi

Eklenen Resimler

mozen, pria, dafni ve 15 kişi beğendi.
Eski 29-07-2021, 13:03   #81
Yeni Üye

Herşey yolunda ve planladığınız gibi gidiyordur umarım.

Eski 08-11-2021, 18:03   #82
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2011
Bir yerde okumuştum.
Üç zararlı alışkanlık vardır;
1) E.oin
2) Karbonhidrat
3) Aylık maaş.
Malesef üçüncü maddeyi bir türlü aşamadık. Sanırım korkularımız var paylaşıpta aşamadığımız. Bu güzel hikayeyi ilk anlatmaya başladığından beri takip ediyorum. Hep keyifle okudum. Azim ve sabır bu herhalde dedim çoğu yerde. Allah gönlüne göre versin.

Dün akşam y..tube'da şehirden köye kaçış videoları izlerken öyle güzel bir hikayeye denk geldim ki. Dedim ben burayı biliyorum. Hatta boş arsa iken resimlerini bile gördüm. Sonra seni de görmüş oldum. Valla ne yalan söyleyeyim uzun zamandır görmediğim kardeşimi, arkadaşımı görmüş gibi sevindim. Çok iyi işler yapmışsın. Nereden nereye.

Genelde 15 günlük yaz tatillerini Fethiyede geçiriyoruz. Herşey dahil adı altında dayatılan fix menüye alışmışız. İnşallah yine gelmek nasip olursa mutlaka en azından bir gecede olsa çiftliğinizde konaklamak isterim.

Eşinize saygılar ve hürmetler, çocuğunuza sağlık ve eğitiminde başarılar, sizede ne diyeceğimi bilemedim. Sen güzel adamsın Allah ayağına taş değdirmesin.

Sokratesin de dediği gibi, "Senin almak istemediğin riski alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar." Bu da bana ders olsun.

encarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2021, 19:18   #83
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi encarte Mesajı Göster
Bir yerde okumuştum.
Üç zararlı alışkanlık vardır;
1) E.oin
2) Karbonhidrat
3) Aylık maaş.
Malesef üçüncü maddeyi bir türlü aşamadık. Sanırım korkularımız var paylaşıpta aşamadığımız. Bu güzel hikayeyi ilk anlatmaya başladığından beri takip ediyorum. Hep keyifle okudum. Azim ve sabır bu herhalde dedim çoğu yerde. Allah gönlüne göre versin.

Dün akşam y..tube'da şehirden köye kaçış videoları izlerken öyle güzel bir hikayeye denk geldim ki. Dedim ben burayı biliyorum. Hatta boş arsa iken resimlerini bile gördüm. Sonra seni de görmüş oldum. Valla ne yalan söyleyeyim uzun zamandır görmediğim kardeşimi, arkadaşımı görmüş gibi sevindim. Çok iyi işler yapmışsın. Nereden nereye.

Genelde 15 günlük yaz tatillerini Fethiyede geçiriyoruz. Herşey dahil adı altında dayatılan fix menüye alışmışız. İnşallah yine gelmek nasip olursa mutlaka en azından bir gecede olsa çiftliğinizde konaklamak isterim.

Eşinize saygılar ve hürmetler, çocuğunuza sağlık ve eğitiminde başarılar, sizede ne diyeceğimi bilemedim. Sen güzel adamsın Allah ayağına taş değdirmesin.

Sokratesin de dediği gibi, "Senin almak istemediğin riski alanlar, senin yaşamak istediğin hayatı yaşarlar." Bu da bana ders olsun.
Çok teşekkür ederiz.

İnanın samimiyetiniz ve güzel dilekleriniz beni çok mutlu etti.

Eski 29-12-2021, 14:57   #84
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-10-2019
Alıntı:
Geçen yıl Bahçe aldım inhisardan, hatta bankadan aldım, hiç bir mevzuat fln, komşudan izin almadık, prefab getirdik diktik, kimseden izin almadık, kimse şikayet etmedi, Jandarma 400 metre uzağımızda, belediyeden itfaiye ile su aldık..
Sizin yazıyı okuyunca ne kdr şanslı olduğumu hissettim
chelik26 bey bende bir Es Es li olarak geçen yaz İnhisarı gezdim ve çok beğendim, kızımın üniversiteyi bitirmesini bekliyorum emekliliğim bu sene doluyor, İnhisar konusunda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız benimle.

chelik26 beğendi.
kaos9611 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2022, 22:30   #85
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2022
Daha önce video olarak izlemiştim bu göçün haberini. Belgesel izliyor gibiydim, daha önce izlediğim bir çok videodaki (romantik) göç hikayelerine göre hem şehri terkedişte, hem yerleşme de yaşanan tüm zorlukları da içeriyordu. Yazı ise tam bir bilgiseli olmuş, daha yazının ilk paragrafını okurken videonuz geldi aklıma. Bereketli işleriniz, mutlu yaşamlarınız olsun ailecek.

Sevgi Soydan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2022, 17:32   #86
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Mükemmel başlık olmuş. Kızdım kendime 'şimdiye kadar niye okumamışım' diye. Herkese okutmalı, okutmakla kalmayıp sınav yapmalı anlamış mı diye.

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2022, 15:52   #87
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-03-2022
Baştan sona soluksuz okudum, ne mutlu sizlere .
Yılmadan ,azimle planladığınız gibi yapmışsınız. Bazı ürünlerin linklerinden güncel fiyatlara baktığımda, 2, 4 kat artan fiyatlar olmuş.
Bir söz vardır "Hedefleri ve hayalleri olmayanlar, hedefleri ve hayalleri olanlarındır. Gençler ya kendilerine ait planlar yapacaklar ya da başkalarına ait planlara uymak" zorunda olacaklardır.

TCM beğendi.
REAL_61 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2022, 20:23   #88
Ağaç Dostu

chelik26's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kaos9611 Mesajı Göster
chelik26 bey bende bir Es Es li olarak geçen yaz İnhisarı gezdim ve çok beğendim, kızımın üniversiteyi bitirmesini bekliyorum emekliliğim bu sene doluyor, İnhisar konusunda bilgi ve tecrübelerinizi paylaşır mısınız benimle.
Sn kaos bir gün gelin bahçemde misafir edeyim sizi..

Eski 04-04-2022, 14:39   #89
Ağaçsever

ancestral's Avatar

3 yıl oldu, çok yoruldum, tükendiğim zamanlar oldu.

Ama son 1 aydır tatlı bir yorgunluk var. Daha çok yorulmama rağmen daha mutluyum. Ortalık doğumevi gibi.

Doğumlar başlayalı 3 hafta oldu, hala devam ediyor 6 hayvan kaldı. 1 keçi hariç tüm hayvanların ilk doğumu, zor olacağını tahmin ediyorduk ama bu kadar belanın bizi bulacağını düşünmemiştik.

-Ters gelen, belinden gelen yavrular oldu, elle çevirip doğurttuk.
-Annesinin reddettiği 2 yavruyu 1 hafta biberonla besledik, 1 hatfanın sonunda ısrarlı denemeyle annesi 2 yavruyu da kabul etti.
-Doğum kanalı kapalı bir gebemiz vardı, sezaryen ile 6 kiloluk tek yavruyu aldırdık.
-Mastitis olan bir anne vardı, 2 gün meme tüpü ve antibiyotik uyguladık, mastitis kaynaklı yavrusu da ishaldi, o da düzeldi şükür.

Gibi küçükbaşta en bela şeylerin hepsini tecrübe ettik. İlk seferde hepsi birden olmasaydı iyiydi ama edindiğimiz tecrübe paha biçilemez.

İçiniz açılsın biraz. Mutlaka bir maşallahınızı alalım olur mu?

Eklenen Resimler

Düzenleyen ancestral : 04-04-2022 saat 14:41 Neden: ekleme
Eski 04-04-2022, 14:50   #90
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Yöneticilerin hoşgörüsüne sığınarak birazcık reklam yapsam problem olmaz sanırım. Malum bilgisayarı ayda yılda bir açıyoruz buraya yazamasak bile epey faaliz sosyal medyada.

Instagram;
https://www.instagram.com/yakabougain/

TikTok;
https://www.tiktok.com/@yakabougain

YouTube;
https://www.youtube.com/channel/UCeU...8F1k9Ws6byh9_g

Airbnb;
airbnb.com/p/yakabougain

TCM ve chelik26 beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024