agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni461Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-01-2020, 14:59   #31
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 31-01-2010
Sizin adınıza sevindim.Başarılar diliyorum.

qokhanyilmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 20:52   #32
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2011
İlgi ile takip ediyorduk paylaşımlara ne oldu?

encarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 21:27   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Ne yazık ki son zamanlarda, yaşananların sonu gelmeden arkadaşlar yazmaya ara veriyorlar hatta hiç görünmez oluyorlar. Bunun sebebi nedir acaba diye merak etmemek mümkün değil.
Birde bazı güzel üyeler aniden susuyorlar insan merakta kalıyor. Ancak bu gece okudum ki bir tanesi geri gelmiş...

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-01-2020, 22:44   #34
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2019
Benim de çok hoşlandığım bir durum değil ama onay sürecinde bazı konular olduğu için riske atmamak adına bilgi veremedim, kusura bakmayın.

İl Tarım onayı ve inşaat ruhsatı sonrası artık evin yapımına başlıyoruz, detaylıca paylaşacağım sizlerle.

- Büz fiyatları
- Kepçe kira fiyatları
- Taş istinat duvarı
- Dere taşı, duvar için kaya, taş ocağı fiyatları

Bu konuları zaten anlatmıştım.

- Tesviye
- Jandarma'ya şikayet edilirseniz ne olur
- Kuyunuzda su çıkarsa ne olur

Bunlar ruhsattan bağımsız konular olduğu için değineceğim bugün yarın.

- İnşaat ruhsatı süreci
- İnşaat ruhsatı maliyeti
- İnşaat maliyeti
- İskan (yapı kullanma izni)
- Elektrik-Su abonelikler, günei enerjisi, su kuyusu, kullanacağımız sistem.

Bu konular da muhtemelen en ilgi çekecek konular, ama dediğim gibi ruhsat çıkmadan değinmem doğru olmaz.

Düzenleyen ancestral : 27-01-2020 saat 23:10 Neden: Ekleme
ancestral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2020, 23:18   #35
Ağaçsever

ancestral's Avatar

- Tesviye

Bizim cahilliğimize geldi, projelendirme ve mimarla görüşme, izin alma aşaması öncesi madem kuyu için kepçe gelecek, arazi de düzlensin dedik. Normalde yapmamamız gerekiyormuş fakat arazinin ilk halini gördükleri ve orada hayvancılık yapılamayacağına ikna oldukları için çok problem etmediler. Tarımsal araziyi izinsiz tahrip etmek normalde suç. Bizimkini tarıma uygun hale getirmek olarak yorumladılar, eğim çok çok fazla idi çünkü. Ayrıca inek ahırında mesela, arazide en fazla %2 eğim ve ahırın, mera alanının güneye bakması gibi ilginç istekler de mevcut. Biz de istemeden bunlara uymuşuz zaten. Üzerinde ağaç vs de kesmedik, problem yaşanmadı yani.

Arkadaşlar, tarımsal araziler 5403 sayılı Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na bağlı ve alacğaınız her türlü izin, imar, ruhsat, abonelik, bu kanun ne derse ona göre oluyor. Bu kanuna göre mutlak, özel ve marjinal tarım arazileri olmak üzere 3 ana başlıkta sınıflandırmalar ve bunlarında anltında onlarca arazi sınıfı var. Arazinizin bunlardan hangisine ait olduğuna bakılarak imar izni ve belediyeye görüş bildiriliyor.

Kanun olabildiğince toprağa az müdahale üzerine kurulu bir kanun. Yani bahane verirseniz size hiçbir şey yaptırmama hakları var. Öte yandan, gerekli altyapıyı hazırlayabileceğinize ikna eder ve taahhütleri verirseniz 500-1000m2 ye kadar bile inşaat yapmanıza da izin veren bir esnekliği var. Bu alana teras, rampa, konut, ahır, avadanlık vs her şey dahil şekilde hesaplanıyor. Balkonlar bile dahil. Belediye kendi maksimum yükseklik vs gibi kriterleri karşıladığı sürece projeyi tarım müdürlüğünden geldiği gibi onaylayıp imar veriyor.

Misal, 250 metrekare ahır yapın, burada 25 baş inek besleyebilirsiniz diyorlar, ama 250 metrekarenin haricinde dışkı ve idrar için önceden belirlenmiş kanallar ve kuyular istiyorlar. Bu kuyuyu bile imara dahil ediyorlar. Detaylarını sonra anlatacağım ama 3 dönüm seradan, 125 baş koyuna, 60 adet cevizden, 25 adet büyükbaş'a kadar çeşitli kombinasyonlarda 25 metrekare'den başlayan ve binlerce metrekareye kadar büyüyebilen yapıları tamamen yasal olarak yapmanız mümkün. Arazinize özel imar çıkıyor bir nevi.

Tabi bu binaların hepsi bir tarımsal tesisin parçası oluyor, yani 25 tane inek besliyorum diye 500 metrekare malikane yapamıyorsunuz.

Başımıza birkaç kere geldi. Oldukça ilginç köylü fantazileri ve komik bir hayal güçleri var. Şikayetin birinde otel yapıyormuşuz, diğerinde define çıkarmışız, öbüründe ise arazide ceset bulunmuş.

Hakikaten aklım almıyor. Köylü kısmının hiç işi gücü yok bunlar nasıl yalanlar. Neyseki jandarma komutanı aklı başında birisi, adam biliyor neyin ne olduğunu 3 kere geldiler sonra baktılar köylü gıcıklığına yapıyor bıraktılar.

Ama kaçak iş yapıyorsanız şikayet elbet olacaktır, jandarma ilk müdahale birimi. Kaçak inşaatta, yasak madde ekiminde, ağaç kesmede para cezasını geçtim, işin ucu hapis yatmaya gidiyor artık.

DSI raporumuz çıktı ama henüz gidip alamadım yoğunluktan. Resmi olarak inşaat yapmayacak olsaydık bile elektrik bağlatma hakkımız var yani. Bizim durumumuzda buna gerek kalmayacak ama yine su kaynağımızın olmuş olması iyi bir şey. Kuyuya bağlatıığınız elektrikle ilgili bir kriter var, buraya 1 pompa ve 1-2 lamba harici bir şey bağlamamanız gerekiyor. İşte bu yüzden kuyuyu elektrik için kullanmayacağız.

Kuyudan biraz bahsetmiştim. Biz kazma ve 10 metreye kadar su çıkarma olasılığı üzerine yoğunlaştık ve başarılı olduk. Arazinin 2 yanından akarsu geçiyor, dağ eteğinde olduğu için yeraltı suyu sıkıntısı yok.

Eski 10-02-2020, 14:27   #36
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Gelişmelerle tekrar geldim,

Aslında bunlar olalı birkaç hafta geçti ama onay vs tamamlanmadan paylaşmak istemedim.

- Kuyu ruhsatımız çıktı
- İmar değişikliğimiz İl Tarım Müdürlüğü tarafından onaylandı, 75+75+480 m2 inşaat iznimiz çıktı. İl Tarım araziyi yerinde incelerken adetten diyerek arazide tahribat için ufak bir ceza yazmış, kuyu ruhsatını yolladık muhtemelen ceza iptal olacak.
- Belediye bir aksilik olmazsa İl Tarım'dan alınan görüşü onaylayıp inşaat ruhsatımızı verecek.
- Mart başında tel örgü ve temel kazısına başlıyoruz.

Kuyu ruhsatı denen şey aşağıdaki belge kabaca. Bununla resmen elektrik bağlatabiliyorsunuz.

Bu da onaylanan vaziyet planımız. Arazinin bir kısmı gözüküyor, gerisi zaten ağaçlandırma ve mera amaçlı.

Eklenen Resimler

Eski 10-02-2020, 15:17   #37
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Ortadoğu ülkelerinde kanun memurun ağzıdir.
Türkiye de bir Ortadoğu ülkesidir.
Adamina göre kanunlar calisiyor.
Gelde sen buna isyan etme.
"zenginin arabası dagi taşı asar fakirin ki düz ovada sasar"
Arayin kurumda calisan birini bulun bi yemek yiyin her şey yoluna girer.

ORTADOGU ÜLKESI!

camouflage ve free45de beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 15:41   #38
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ancestral Mesajı Göster
Benim de çok hoşlandığım bir durum değil ama onay sürecinde bazı konular olduğu için riske atmamak adına bilgi veremedim, kusura bakmayın.

İl Tarım onayı ve inşaat ruhsatı sonrası artık evin yapımına başlıyoruz, detaylıca paylaşacağım sizlerle.

- Büz fiyatları
- Kepçe kira fiyatları
- Taş istinat duvarı
- Dere taşı, duvar için kaya, taş ocağı fiyatları

Bu konuları zaten anlatmıştım.

- Tesviye

Bunlar ruhsattan bağımsız konular olduğu için değineceğim bugün yarın.

- İnşaat ruhsatı süreci
- İnşaat ruhsatı maliyeti
- İnşaat maliyeti
- İskan (yapı kullanma izni)
- Elektrik-Su abonelikler, günei enerjisi, su kuyusu, kullanacağımız sistem.

Bu konular da muhtemelen en ilgi çekecek konular, ama dediğim gibi ruhsat çıkmadan değinmem doğru olmaz.
..Kardeş tarım arazisinde 8*8 = 64 metrekare tarım kulubesi yapabilirsin benim bildiğim sonrada su ve elektrikte tarlamda makinalar için alabiliyorsun diye biliyorum ben...

abay54 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2020, 15:48   #39
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi abay54 Mesajı Göster
..Kardeş tarım arazisinde 8*8 = 64 metrekare tarım kulubesi yapabilirsin benim bildiğim sonrada su ve elektrikte tarlamda makinalar için alabiliyorsun diye biliyorum ben...
Bize o şekilde izin vermediler. Ben de okudum bir sürü kanun vs ama uygulamada izin alınamıyor. Bizim ikametimiz orası olacağı için bakıcı evi izni çıktı. Taahhüt istediler ve oldukça ağır şartlarda izin alabildik. Keşke o kadar kolay olsaydı.

Eski 21-03-2020, 11:16   #40
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Cool Devam ediyoruz

Tekrar selamlar,

Süreci biraz daha ilerlettik ve umarım Nisan başı artık temellerimizi kazmaya başlıyoruz.

Geçen sürede olan bazı olaylar;

- Tarım Bölge Müdürlüğü (Aydın)
- Tarım İl Müdürlüğü (Muğla)
- Tarım İlçe Müdürlüğü onayları tamamlandı.
- Belediyeden imar durum belgesi alındı.
- Belediye Jeoloji mühendisi araziye geldi ve sondaj için onay verdi.
- DSI'den kuyu yazısının aslı alındı.
- Antalya'da bir inşaat firması ile anahtar teslim pazarlık yapılıp hem noterden hemde adi sözleşme olarak sözleşme imzalandı. Sözleşmeleri, sgk dökümlerini ve faturaları belediye iskan öncesi isteyecek.
- 3 gündür zemin etüdü devam ediyor, toplam 6 noktadan toprak numunesi bu hafta Bodrum'daki laboratuvara gidecek.

- Ev için vitrifiye, çatı, tuğla gibi malzemeler seçildi.
- Evin çatısı marsilya kiremit olacak.
- Ahırın çatısını 4-6cm sandviç panelle kapatmaya karar verdik, 350m2 kapalı alanda yalıtım açısından epey bir farkedecek.
- Demir belimizi büktü. inşaat firması talep etmemesine rağmen mağdur olmaması için ön bir ödeme yapıp demiri satın aldım. Malum kur yerinde durmuyor, tonunu 3180 liradan alabildik.

Kamyonetin bulunduğu yer evin yapılacacağı nokta;

Bu kızımız beni gördümü koşarak geliyor, sürtünmeler, yalamalar. Sanırsın köpek.

Ahır çatısında kullanılacak paneller; (düzlükte 4, çıkıntılarda 6 cm yalıtım)

Eklenen Resimler

Eski 04-05-2020, 11:45   #41
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Tekrar merhaba,

Malum koronavirüs, şehirlerarası seyahat engeli vs derken bizim takvimimiz de epey sarktı tabi. Normalde kaba inşaatın bitmiş olması gerekiyordu. Umuyorum bugün yasak en azından özel araç için kalkar, bizde başlarız.

Gelişmeler,

- En son sondaj ve zemin etüdü paylaşmıştım, Bodrum'da bulunan laboratuvardan zemin etüdü sonuçlarımız çıktı ve belediye tarafından temel projeleri onaylandı. Bunu karantinadan önce yaptırabildik allahtan.
- Tüm projeler hazır ve onaylandı, MUSKİ'den su bağlantı projesi çıkınca ruhsat için herhangi bir engelimiz kalmıyor. Dönüşümlü mesai sebebiyle belediye işleri 2 kat daha yavaş yürüyor.

- Geçtiğimiz 2 aylık sürede inşaat için 6 farklı firmadan fiyat aldık. 3'ü Muğla'da, 1'i Antalya'da. 2 taneside Ankara'da.

Toplam 670 metrekare inşaat alanımız var.
150 metrekare konut,
420 metrekare ahır, atölye ve yem deposu,
180 metreküp gübre depolama.

- Belediye istinat duvarı istedi, perde beton diyerek direttiler ama örme taş duvara çevirebildik.
- Belediye ayrıca şantiye şefi istiyor, daimi mühendis olacak ve yüklenici firmanın belirli iş bitirmeleri olacak.
- Çevre ve Şehircilik Bakanlığı En az E tipi müteahhitlik belgesine sahip inşaat firması istedi. Evi kendimiz yapmamız sözkonusu değil.
- Çevre ve Şehircilik ve belediye ayrıca anlaşma sağladığımız müteahhitten 3 ayrı taahhüt, şantiye şefinden taahhüt, mimarlık ofisinden ayrı bir taahhüt ve proforma fatura istedi.

Gelelim verilen fiyatlara, hazırsanız memleket ne halde görün istiyorum.

- Ankara'da bir firma, metrekaresine 1100 liradan fiyat verdi, ama yaptıkları şey şu, metrekare maliyeti belki 300 lira olacak ahırı da bu fiyattan hesaplıyorlar. Toplam 740.000 lira fiyat çıkardılar, KDV hariç, şantiye şefliği hariç. Direkt eledik tabi.

- Ankara'daki ikinci firma, projeyi değiştirmeyi teklif etti, değiştirlmiş hali ile 650.000 lira KDV Hariç, şantiye şefliği dahil fiyat verdiler. Açıkçası onay sürecinin bu kadar aksadığı bir ortamda bu fiyatla kabul etmemiz sözkonusu değil. Elendi tabi.

- Muğla'daki ilk firma, sadece konut için 430.000 lira KDV hariç, şantiye şefliği hariç, ahır hariç, gübre çukuru hariç fiyat verdi. Ahır için ayrıca 300.000, gübre çukuru, altyapı ve hafriyat için ayrıca 100.000 lira para istedi. Toplamda şantiye şefliği vesaire dahil 1.000.000 lira istedi, yapım süresi de 9 aymış. Kendilerini selametle uğurladık. Para kolay kazanılıyor sanıyorlar.

-Muğla'da bulduğumuz ikinci firma biraz geçiştirdi işi, 400.000 liraya yaparım dedi, yarısı peşin yarısı iş bitimi. Sonra projeleri götürdük, buna gerek yok, şu fazla, ne yapacaksın bunu diyerek çeşitli kalemleri kafasına göre silmeye başladı. Yukarıda belediye ve bakanlığın isteklerini hatırlatınca ben hallederim abi dedi. Muhtemelen paranın yarısını alıp kaçacaktı. Çayımızı bile içmeden kalktık tabi.

-Muğla'daki son firma gelip yeri gördü, açıkçası yer gören iki firmadan biriydi ve işini en azından başında ciddiye aldığı için umutluydum ama şantiye şefliği kotasının dolu olması, yani üzerinde halihazırda maksimum şantiye bulunması ve yerin uzaklığı sebebiyle ekip ayıramam dedi, fiyat vermekten çekindi ve yapamam kusura bakmayın dedi.

Yukarıdaki tüm firmalar, inşaat süresince ekibin konaklama, yemek maliyetini bize yıktılar. Bu yaklaşık aylık 10 bin lira gibi bir miktar tutuyor. Yani 9 ay diyen arkadaşla anlaşsaydık 90 bin lira sadece konaklama ve yemeğe verecektik.

- Son görüştüğümüz ve anlaştığımız firma Antalya'da. 20 yıla yakın bir faaliyet süresi var. Gelip yeri gördüler. Yemek yedik sahilde, sonra 1-2 firma aradılar beton ve malzeme temini için. Sohbetleri hoş, tavırları gayet ılımlı arkadaşlar. Antalya'da kamuya yaptıkları 2 inşaatı gösterdiler. Ayrıca yaptıkları 2-3 farklı iç dekorasyon işini gösterdiler. En son olarakta tamamladıkları 5 bloktan oluşan bir kooperatif işini gösterdiler. Arada hatırlı bir akrabamız olduğu için sanırım, teklifler içerisindeki en ucuz fiyatı da kendilerinden aldık.

Önce proforma fatura ile noter sözleşmesi yaptık, ruhsat tesliminden itibaren 75 gün iş bitirme verdiler. Sonrasında kendi aramızda malzeme detayı ve proje bilgileri içeren sözleşmemizi yaptık. Müteahhitlik bilgilerini, kendi aramızdaki sözleşmeyi, noter sözleşmesini, firma vergi levhasını, diploma örneklerini mimara teslim ettik.

Müteahhitlik bilgisi sisteme girildikten sonra, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tamamen rastgele bir yapı denetim firması atadı. Bu noktadan sonra artık benim tek yapmam gereken ruhsatı alıp firmaya teslim etmek. Şu anda MUSKİ'yi bekliyoruz, şebeke bağlantısı onayı verikleri anda ruhsat çıkıyor, şantiye elektriği ve suyu alıp inşaata başlayacak durumdayız. Tabi seyahat engeli kalkarsa.

Personel maliyetleri firmaya ait olmak üzere;

- Beton C25,
- Demir B420C.
- Dış duvar 19.5 cm, iç duvar 14cm Izotuğla.
- Marsilya kiremit konut çatısı, 4-6cm sandviç panel ahır çatısı.
- Mutfak tezgahı/dolabı, odalarda gömme dolaplar.
- Isı pompası ve güneş enerjisi hazırlığı için kablo ve borulama.
- Yerden ısıtma/soğutma borulaması fiyata dahil.
- Hediye olarak söve ve alçıpan işleri fiyata yansıtılmadı.

Ayrıca;

- Doğramalar
- Vitrifiye
- Seramik
- Elektrik altyapısı
- Sıhhi tesisat
- Yalıtım ve boya

İçin beraber gidip gezdik, ürün seçildi ve marka marka, model/kalite olarak sözleşmeye yazıldı.

Ödemeler hakediş usulü. Temel atacak para alacak, kaba inşaat bitirecek para alacak. Tesisatı bitirecek para alacak. İnce işi bitirecek para alacak. Çatıyı bitirecek para alacak. İskanı alacağız son ödemesini alacak. Zaten iskan alınamazsa belediye fenni mesul olarak firmayı biliyor.

1 yıla yakın süredir denediğimiz, okuduğumuz, araştırdığımız üzere başka türlü yapılamıyor malesef. Bu yola girdiğimizde zaten hesabımız, kedimiz usta bulup yaptırsak bile anlaştığımız paraya yakındı. Hiçbir zaman kaçak inşaat düşünmedik.

Bizim komşu şöyle yaptı, biz köye böyle yaptık, yap geç bir şey olmaz diyenleri duydukça hayret ediyorum. Burada insanların çıkardıkları maliyetleri vs okuyorum, kaçak yapılan işleri de görüyorum ama dediğim gibi ben riske atamam malesef. İmar barışı bittikten sonra plansız projesiz kaçak inşaat yapmak büyük cesaret. Yiyeceğiniz ceza ile aynı maliyete gelecek, üstüne birde artık yasal hale getirme şansınız yok, direkt yıkım. İdari takip ve tahrip edilen arazinin niteliğine göre hapise kadar gidiyor işin ucu.

Ben diyelimki inşaatı kaçak yaptım. Şu anda tarım arazisini tahrip etmenin cezası metrekaresi 7 lira. Hiçbir şey yapmayın, sadece toprağı 5cm kazıyın, buna bile ceza var. Önce dozer giren kazılan her yeri ölçecekler, buna göre tahrip cezası verilecek. Üstüne kaçak inşaat yapmanın metrekare başına cezası 22 lira. Yani şikayet olduğu/yakalandığım anda yaklaşık 25bin lira cezayı yazacaklar. Sonra valiliğe yazı yazacaklar, valilik eski haline getirilmesi için 3 ay süre verecek. Bu süre sonunda işlem yapılmamışsa 3 katı ceza daha yiyeceğim ve belediyeye yıkım yazısı gidecek. Belediye gelecek yine ceza yazacak, yıkım için tahliye kararı verecek, mühürleyecek. Ayrıca yıkım masrafını da bana ödetecekler. Adı da 60 bine ev yaptım olacak.

Büyük cesaret.

Eklenen Resimler

Eski 13-05-2020, 14:22   #42
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Tel Örgü, Kapı Motoru, Gölgelikler, Römork, Güneş enerjisi, Hidrofor

Tekrar merhaba,

Malum inşaat için gün sayıyoruz, bu arada Ankara'da iken burada daha ucuz ve kaliteli şekilde temin edilebilecek halledilebilecek şeyleri de tamamlıyoruz.

- Tel Örgü için inşaatçımız Antalya'dan bir firma buldu. Bizim Fethiye'de Aralık başı fiyat aldığımız şirketlerin en ucuzu anahtar teslim 17.000 lira demişti, Nisan başında sorduğumuzda fiyat 22.000 lira oldu birden. Antalya'daki firma ile anahtar teslim metresi 33 liradan anlaştık. 16.000 liraya filan geliyor.Kapı motorunu Nice Rox 600 aldık, tel örgücü 6 metrelik sürgülü kapıyı da yapacak, motoru bizden, montajı ondan.

- Tel örgü için fideler büyüyene kadar azıcık yeşillik olsun ve her yaptığımız dışarıdan gözükmesin diye 1.5 metre yükseklikte toplam 400 metre yeşil gölgelik aldık. Ostim'de bir firma ile metretülü 2.90 liraya anlaştık. Kenarlarına kolon halat, yüzükler vs dahil.

- İnşaat sırasında ve sonrasında seralar için 3 yıllık %50 ve 5 yıllık %95 gölgelik aldık. Metretülü 3.5 lira.

- Römork için çeki demirimizi yaptırdık. Araçta herhangi bir modifiyeye gerek kalmadan tertemiz yaptılar. Aracımızın TSE muayenesini de tamamladık, çeki demirini ruhsata işlettik, plakamızı bastırdık.

- Bu hafta römorku teslim aldık, plakamızı taktık. Ankara'da gidecek el aletleri ve malzeme için kullanacağız, orada zaten herdaim lazım olacak. Gölgelikleri aldığımız çadırcı sağolsun römork brandasını dikti ve paraşüt iplerini hediye etti.

- Yerden ısıtma altyapısı için Rehau pex borulama, köpük izolasyon, kenar bantları ve kollektörleri aldık. Altyapıyı hazır edelimde, ısı pompasının acelesi yok.

- Hidrofor ve su depolarının pazarlığını yaptık, 2 adet 5 ton su deposu, 2 adet 50mss 60lt tanklı hidrofor, 1 adet dalgıç pompa, drenaj borusu vs hepsini hallettik. Kamyon ayarlayıp yerden ısıtma ve sulama malzemesini nakledeceğiz gelecek ay.

- Güneş enerjisi için off-grid sistem kuracağız. Goodwe ikili MPPT tek faz inverter, 320WP PV Monokristal 18 adet panel, DC-AC kablolama, ilerisi için projelendirme, 4 adet 200AH Jel Akü, çatı güçlendirme, drenaj için fiyatlarımızı aldık, henüz anlaşmadık.

- Fethiye Hayvan barınağı ile görüştük, büyük ırk 2 yavru köpek sahipleneceğiz.

- Çok göze mi batar diye düşündük ama ne olur ne olmaz, oturdum beğendiğim kamera modelleri, kamera açıları vs hesaplayıp, yerleşim planı ve arazi haritası üzerinde çizdim. Tüm araziyi kapsayacak şekilde toplam 6 IP HD kamera ile bir sitem kurdum. Dahua IP NVR cihaz aldık, 6 adet gece görüşlü ve hareket algılayıp alarm üretebilen Dahua kamera aldık.

- Tohum paylaşım etkinliğinden gelenler, de dahil satın aldıklarımız vs, yaklaşık 60 çeşit sebze, 15 çeşit meyve, mazı, çam, ıhlamur gibi ağaçlara ait tohumlarımız mevcut. Biraz geç kaldık ama mazı çit tohumlarını ve ağaç tohumlarını soğuk katlamaya aldık, inşaat bitimine viyollere almış ve nakliye edilebilir duruma gelmiş olacaklar inşallah.

Bütün bu işlerin sonunda sanırım anahtar teslim villa inşaatına başlayacağım. Yaptıracak olan varsa yardımcı olurum.

Eski 17-10-2020, 19:48   #43
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Tekrar merhaba,

Bilgisayar başına oturmayı bırakın kurmaya bile vakit olmadığı için yazamadım. En azından konuyu takip edenler için telefondan birşeyler karalamaya çalışayım.

- İnşaat 26 Haziran’da başladı, Ağustos sonu tamamen bitti ve temelli Ankara’yı terkettik. Yaklaşık 2 aydır buradayız.
- Sınırın yol boyuna 40 adet begonvil/yasemin dikildi.
- 30 adet narenciye dikildi.
- 30+30 metrekare kümesimizi yaptık.
- Sebze yataklarının yapımına başladık, 2 adet 95cm x 4 metre yatağı hazırladık.
- 14 dönümün yaklaşık 6-7 dönümünde yabani ot, ağaç Budak, yabani sarmaşık, böğürtlen vs temizliği tamamlandı.
- Ufak tefek ağaç altı çardak vs çalışmaları devam ediyor.
- IP Kamera Sistemi kuruldu. 9 adet kamera ile 7/24 kayıt alıyoruz.
- Yaklaşık 700 metre 63mm sulama borusu çekildi ve gömüldü. Ağaç dikilmesi planlanan, sebze yatağı bulunan ve sınırda sulanması gereken yerlere 40mm çıkışlar ve vanalar bıraktık. Tüm sınıra ve dikilen fidanlara damla sulama çekildi ve çalışıyor.
- Muski onaylarımız tamamlandı, resmî olarak suyunuz bağlandı ve abonelik alındı.
- 3 revizyon ve yaklaşık 500 metre kablo sonrası ADM Elektrik projemizi onayladı, sayacımız takıldı ve Aydem elektriğimizi bağladı.
- 8kw onGrid hibrit güneş enerjisi kurdurduk, 27 panel ve paralel çalışan 2 adet 5kva inverter ımız var. Ayrıca 20kva regülatör de kurduk.
- İnternet için Uzaynet bağlattık, Telekom hizmet bölgesinde değiliz.
- Fethiye hayvan barınağından 3 yaşında safkan bir karabaş sahiplendik. 2-3 gün sonunda aileden biri ve görevini fazlasıyla iyi yapıyor, kuş uçmuyor maşallah.
- Lingorin, Lohman ve Ataks yetiştiren, aynı zamanda ailecek görüştüğümü bir YouTuber aileden 3 aylık piliçlerimizi aldık. 3-4 horoz, 30 tavuk mutlu ve mesutlar.
- Kümes nipel sulukları taktık, askı yemlikleri koyduk.
- İskan başvurumuzu yaptık, tüm belgeler hazır, belediye gelip ölçüm yaptıktan sonra onu da alıyoruz inşallah.

Daha detaylı, yukarıda bahsi geçen şeyleri nasıl kendi emeğimizle yaptık, onları da paylaşacağım.

Üretmek, çalışmak çok güzel. Hem zihin hem bedenen oldukça iyi hissediyoruz. Şahsen ben sabahları 6 da müthiş bir huzur ve istekle uyanıyorum, 26 kilo verdim, ki 35-40 yaşından sonra kilo vermek zordur, epey kaslandım. 😂

Eski 19-10-2020, 12:25   #44
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2020
75x2 imar iznini almanızdaki temel etken nedir ? Tesis tanımı ile ilgili bir konu mudur ?

obabilgesi beğendi.
Troia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-10-2020, 09:59   #45
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Tesis mandıra tesisi. Şu andaki planımız ve yatırımımız peynir üzerine. Büyükbaş/küçükbaş ikisine de uygun olarak projelendirildi. Sadece yemlik değişimiyle geçiş yapılabilecek şekilde.

Yemlikleri kilit sistem diyor herkes ama biz sanırım açık yemlik yapacağız. Sadece hayvanların geçişini engelleyecek 2 sıra boru.

Mandıra ekipmanları pahalı, o sebeple iskanı bekliyoruz. Sonrasında hayvanları koyacağız.

dafni, obabilgesi, ebd ve 2 kişi beğendi.
Eski 20-10-2020, 19:53   #46
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Gübre çukuru yanına sağım platformu ve yarı otomatik, mekanik ölçerli ve pulsatörlü güğüme sağım sistemi kuracağız. Hemen yanına da soğutmalı süt tankı. İlk başta ufak bir pilot sistem kurup kaç koyun ne kadar vakit alacak görmek istiyoruz. Gönül isterdi ki Büyükbaştaki ürün çeşitliliği küçükbaş için de olsun ama yinede 2 yerli üretici bulduk, görüşüyoruz şu anda. Malum her çiftliğin, çiftçinin ve hayvanın dinamikleri farklı.

Eski 21-10-2020, 00:21   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-01-2020
Kolaylıklar diliyorum.

ancestral beğendi.
Troia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-10-2020, 11:05   #48
Ağaçsever

takorof's Avatar

Giriş Tarihi: 08-04-2011
Vediğiniz büyük mücadele, uğraşı ve sonuç için sizi tebrik ediyorum. Yazınızda, sadece büyük bir şehirden kaçıp giden bir ailenin hikayesini değil, aynı zamanda bu uğurda ortaya çıkan, çıkabilecek her türlü sıkıntıyı ve gerekli olan bilgiyi de paylaşmışsınız. Tabii siz biraz daha komplike bir amaçla, hatta biraz daha profesyonelce gitmişsiniz ama neticede yaptığınız "Kaçıp gitmek" yazdıklarınız sadece bir kaçış hikayesi değil, kaçıp gitmeyi düşünen, hayal eden bir çok insana da yol gösterici bir rehber olur. Köy halkı için (haklı olarak)yazdığınız, sitem ve şikayetler, Yarı yarıya kaçıp gitmiş biri olarak söylemem gerekirse, sizin şanssızlığınız olmuş. Zira 2 ayrı köyde hayatını sürdüren bir insan olarak söyleyebilirim ki, o sizin bahsettiğiniz insan karakterine rastlamadık çok şükür. Umarım tüm sıkıntılarınız sona ermiştir ve dilerim yeni hayatınızda mutlu, huzurlu ve sağlıklı günler yaşarsınız.

obabilgesi, TCM, ebd ve 1 kişi beğendi.
takorof Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2020, 09:07   #49
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-10-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ancestral Mesajı Göster
Daha detaylı, yukarıda bahsi geçen şeyleri nasıl kendi emeğimizle yaptık, onları da paylaşacağım.
😂
Sizi ve şehirden köye kaçan tüm arkadaşları tebrik ederim. Zor bir karar, zorlu bir süreç.
Detaylı anlatımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum
Özelde size genel olarak da şehirden kaçıp köye yerleşen arkadaşlara bir sorum olacaktı. Çoğunlukla betonarme ev yapıldığını görüyorum, ahşap ev tercih etmeme sebebiniz nedir ?
Ben de şehir yaşantısından bir an önce kurtulup köyüme ev yapmak istiyorum ve ahşap ev yapmayı düşünüyorum. Sizin için ahşap hiç seçenekler arasında yer almadı mı ?

obabilgesi ve zynlsnl beğendi.
topraksu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-01-2021, 19:30   #50
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Tekrar selamlar,

Bir öncesi sonrası yapalım, sonra bol bol inşaat fotoğrafı koyacağım.

Eklenen Resimler

ezo, skanatlar, dafni ve 13 kişi beğendi.
Eski 30-01-2021, 17:48   #51
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-10-2020
Tebrikler inşallah bizlerede kısmet olur. Ege bizi çağırıyor

ancestral beğendi.
umityesil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2021, 12:12   #52
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Kat kiriş-kolon donatısı.

Çift etriye kolon donatısı.

Gübre çukuru temeli, yanlar perde beton. Çukurumuz 6 x 12 metre, 2.5 metre derinlik. 180 metreküp kapasiteli. Tam yüzme havuzu.

Ahır temel kirişlerinden bir tanesi. Bu kirişin uzunluğu 33 metre.

Kat taşıyıcı donatısı tamamlanırken. Asmolen deprem bölgesi olduğu için yasak, 15 santim donatı ve döşeme döküldü.

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2021, 12:28   #53
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Ahır & Ev çatı profillerinin tamamlanmış hali.

Ahıra sandviç paneller, eve ise OSB levhalar döşenirken.

Ev çatısı membran ve kiremit uygulaması.

Oluk, günısı, kiremit ve sandviç panel uygulamasının tamamlanmış hali.

Yerden ısıtma direkt beton üzerine levha+boru olarak döşendi. Üstüne hem tesisatı kapamak hemde homojen ve uzun süreli ısı için 10 santim tesviye şapı atıldı.

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2021, 13:58   #54
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Tam dedim son halini fotoğraflayayım, kümesten bir ses.

Son halimiz,

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2021, 14:04   #55
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Kümesimiz, kendim yaptım, 55 metrekare civarı, bol folluklu, dut dallarıyla dolu tünekli.

Tohum çimlendirme amaçlı seramız, yine kendi yapımım.

Tavukları arada çıkarıyoruz, çardağı kendimize yaptık ama tavuklar kullanıyor.

Eklenen Resimler

Eski 16-02-2021, 23:40   #56
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Sevgili ancestral,
O kadar ayrıntılı, kapsamlı ve sistematik yazmışsınız ki, bir süredir yazdıklarınızı okudum ve epeyce düşündüm. Ne yazık ki çok kolaylıkla hallolacak işler hep bir yokuşa sürülüyor ülkemizde. Ama buna rağmen hevesiniz kırılmamış ve tabiri caizse bir adanmışlık göstererek yol almışsınız. Bence çok iyi bir rehber olmuş bu paylaşımlar. İyi ki paylaştınız. Son dönemde sosyal medya, ''doğaya dönüş - öze dönüş'' konusunu çok empoze eder oldu. Ama işler uzaktan görüldüğü kadar kolay değilin bir örneği bu başlık ve paylaşımlar. Gerçekten tabiatın içinde yaşamak, doğaya dönmek işte böyle bir mücadeleci ruh gerektiriyor. Bunu doğanın içerisinde ayakta kalmak - hayatta kalmak metaforu üzerinden bile okuyabiliriz. Çok teşekkür ederim paylaşım için. En içten sevgilerimle : ' )

camouflage ve ancestral beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2021, 09:18   #57
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yardimcierhan Mesajı Göster
Sevgili ancestral,
O kadar ayrıntılı, kapsamlı ve sistematik yazmışsınız ki, bir süredir yazdıklarınızı okudum ve epeyce düşündüm. Ne yazık ki çok kolaylıkla hallolacak işler hep bir yokuşa sürülüyor ülkemizde. Ama buna rağmen hevesiniz kırılmamış ve tabiri caizse bir adanmışlık göstererek yol almışsınız. Bence çok iyi bir rehber olmuş bu paylaşımlar. İyi ki paylaştınız. Son dönemde sosyal medya, ''doğaya dönüş - öze dönüş'' konusunu çok empoze eder oldu. Ama işler uzaktan görüldüğü kadar kolay değilin bir örneği bu başlık ve paylaşımlar. Gerçekten tabiatın içinde yaşamak, doğaya dönmek işte böyle bir mücadeleci ruh gerektiriyor. Bunu doğanın içerisinde ayakta kalmak - hayatta kalmak metaforu üzerinden bile okuyabiliriz. Çok teşekkür ederim paylaşım için. En içten sevgilerimle : ' )
Teşekkür ederiz.

Doğaya dönmenin ne kadar mücadele gerektirdiğini Muğla çevresinde dün geceyi yaşayanlar bir kez daha anlamıştır. İş YouTube videoları ve benim burada paylaştığım gibi sütliman ilerlemiyor. Dün gece 04:30'da uyudum. Uyudum demeyeyim gerçi, koltukta sızmışım artık. Fırtına var, hava-2, hissedilen -10. Sabah komşular sağolsunlar gece sesleri duymuşlar ona geldiler öyle uyandım. Zayiat çok mu diye merak etmişler. Söylediklerine göre 10 senedir böyle bir anda çıkan bu şiddette rüzgar olmamış.

Bir komşunun ev çatısı komple uçtu, bir diğerinin hayvan damı yıkıldı, 2 inek yaralanmış. Bunlar çevrede gördüklerim.

Bizim kümes çatısının yaklaşık 5 panellik kısmı uçtu. Gece 3'te onu bağladım yerine. Hayvanlarda bir problem olmadı. Meteoroloji 70-90km sabit, 100km anlık gösteriyordu ama bizim cihazlara bakılırsa 125km/s rüzgar vardı.

125km/s rüzgar demek 1 metrekare çatı alanında yaklaşık 55kg emme kuvveti demek. Yani rüzgar alttan vuruyor, üstte çatıyı 55 kiloya eş değer kuvvetle yukarı itecek bir vakum oluşuyor. Uçma denen şey bu. Ev, ahır kümes farketmez metrekare başına 55 kilo yük sağlayamazsanız bizde olduğu gibi yüksüz kısım uçabiliyor. Ya ağırlık koyacaksınız ya da bu çekme kuvvetine dayanacak miktarda vida atacaksınız. Bizim örnekte uçan alan yaklaşık 20m2, yani bu şiddette rüzgar 1000kg çekme kuvveti uyguluyor çatının bu kısmına. Toplam çatı çekme yükü bu şiddette rüzgarda 3000 kiloyu aşıyor. Hiç azımsanacak bir rakam değil. Düşünün 4 boy profili ortadan kırmış, çatının ortasından panelleri havaya kaldırmış. Sağ sol sabit, ortası uçuyor.

3-4 boy baya etlice 40x40 profil kırıldı, sanırım 1-2 levha trapezde hasar var ama kullanılır tekrar. Problemi de sabah buldum. Uçan kısımda birkaç vida az atmışım, ondan kaynaklanıyor. Bir kısmını buradan edindiğim tohumlar çimlenme için seradaydı, viyoller sabit olmasına rağmen bazılarını kaldırmış rüzgar. 2 viyol nane 2 viyol soğan ve 1 viyol tere kaybettik. Yerden çıkanları toplarız artık.

Zararımız 4 viyol sebze ve 4 boy profil buna da şükür diyoruz. Bize de ders oldu. Bugünüm tamiratla geçecek, vakit kalırsa yan komşuya yardıma gideceğim.

Doğanın muazzam, akıl almaz bir gücü var. Bu gücü kontrol etmeye çalışmak, daha doğrusu onunla savaşmak değil onunla beraber çalışmak gerekiyor. Rüzgarı getiren doğa yer çekimini de sağlıyor, birine karşı diğerini kullanmak lazım.

Eski 17-02-2021, 13:33   #58
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-02-2021
Çok çok geçmiş olsun,kolaylıklar diliyorum.

ancestral beğendi.
narin karahan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2021, 13:53   #59
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Çok geçmiş olsun. Umarım hiç kimsede önemli bir şey olmamıştır. Bende çardak gibi bir şey yapayım konteynir önüne demiştim. 40*40 mümkün değil demişlerdi. Bir taraf konteynir olduğu halde. Kaç metrekare hesabı yapmışlardı. 40*60'dan aşağısı kurtarmaz dedikleri kadar varmış.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-02-2021, 16:06   #60
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi topraksu Mesajı Göster
Sizi ve şehirden köye kaçan tüm arkadaşları tebrik ederim. Zor bir karar, zorlu bir süreç.
Detaylı anlatımlarınızı sabırsızlıkla bekliyorum
Özelde size genel olarak da şehirden kaçıp köye yerleşen arkadaşlara bir sorum olacaktı. Çoğunlukla betonarme ev yapıldığını görüyorum, ahşap ev tercih etmeme sebebiniz nedir ?
Ben de şehir yaşantısından bir an önce kurtulup köyüme ev yapmak istiyorum ve ahşap ev yapmayı düşünüyorum. Sizin için ahşap hiç seçenekler arasında yer almadı mı ?
Biz ilk başta ahşap ev istiyorduk, o kadar istiyorduk ki bir atölye bile kurdum kendime her türlü el aleti var bir ev yapmak için.

Fakat yönetmelikler, kanunlar vs izin vermedi. Ayrıca iyiki de vermemiş, kendimiz elimizden gelse de mühendis olmadığımız için hesap kitap değilde eski usül yapacaktık evi, biraz amerikan tarzı. Bunun iki eksisi var,

Birincisi ahşap ev kültürümüz karadeniz yöresi ile sınırlı ve burada da kerpiç/taş/saman/ahşap karışık kullanılıyor. Dışarıda özendiğimiz gibi düzgün radye temelli, kullanışlı bodrumu olan, mis gibi silinmiş 10x10, 20x20 kerestelerle yapılan, 200-300 yıl ömrü olan evler için gerekli malzeme ülkemizde yok, bulunabilen malzeme de çok pahalı. HVAC denen bir sistem kurmanız lazı mesela, ahşap nemlenmesin, ayrıca konforlu ısıtma/soğutma sağlansın, bunu arasanız Türkiye'de hakkıyla 3 firma anca yapar. Onlar da malzeme ithal ve işçilik nadir bir iş kolu olduğu için betonarme ev parası isterler.

Köy yerinde bölgenin malzemesinin, yapı kültürünün dışına çıkmayacaksınız, biz çok sıkıntı çektik. Fiyatı uygun ve istediğimiz marka özellik var diye büyükşehirden malzeme taşıyarak hata ettik, burada garanti, servis, malzemenin devamının tedariği sıkıntı oluyor. O videolarda izlediğiniz silinmiş 10x10 5x5 keresteler filan azıcık göz olmasın, çapak olmasın, düzgün kurutulmuş olsun derseniz bulunmuyor. Biz ahşapta halen keresteciliğin ötesine geçemedik, çok iyi çalışan firmalar var ama genele hitap etmiyor, fiyatlar ateş pahası ne yazıkki.

İkincisi, ahşap evin doğal afetler anlamında en büyük artısı depremde. Depremi bir kenara koyarsak özellikle fırtına, aşırı yağış bu yapıların düşmanı. Bize hiç uyugn değil.

Yerden ısıtmamız Rehau,
Isı pompamız Arçelik VRS,
Güneş enerjimiz CV ve Tommatech,
Hidroforlarımız Domak,
Klimalarımız Mitsubishi,
Doğramalar Pimapen,

Bunları söylememin sebebi, tüm bu markalar için Fethiye gibi çoğu şehirden büyük bir ilçede ya servis yok, ya malzeme yok, **** tek bir kişi at koşturuyor. Ankara'da siz söylemeden takılan tuvalet penceresi kolu yerine burada basit kilit takıyorlar. Doğrama en pahalısı, söylemesen 3 liralık kilit takıyor o doğramayı delip. Vizyon yok, ezbere tekrarlanan, üstünkörü işçilik bolca mevcut, malzeme en ucuzu olsun ama kar marjı yüksek olsun kafasıyla seçiliyor, fiyat desen benim diyen firmanın istediği parayı utanmadan istiyorlar.

İki hidroforumuz var mesela, birisi palette arızalı geldi, garantili cihaz ama Fethiye'den servis getiremiyoruz, sadece git gele 450 lira para istiyorlar.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024