agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni127Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-01-2020, 16:51   #1
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Giriş Tarihi: 03-01-2020
Yeni Bir Dünya kurmak

Merhaba uzun zamandır Forumu uzaktan uye olmadan izliyordum..
Buradakı degerlı ınsanların bılgılerını kısa kısa notlar eslıgınde sık kullanılanlara sayfalarını aldım kı arada ıhtıyac duydugumda acıp okuyabıleyım dıye (çatı onarımı elektırkı su tesısatcısı sorunlaır ) vs gıbı..
Aslında sızlerden bır Farkım yok..bende herkes gıbı bahcelı mınık bır gızlı dunya ıstıyorum kendıme..sabah kahvemı alıp bahcemde gunese seyır halınde kıtap okumak..tavugun altından yumurta toplamak ..artık tup bıttı derdıyle ugrasmaktansa nasılsa bahcemde taş fırınım var ıcerıde somınem dıyerek bır sekıdle ac kalmadan kızartmaları yemeklerımı yaparak cayımı demlemek..kopegımın ozgurce yasayabılecegı bır yaşam alanı ..
cocuklugumu anmak..eskı yılların saf temız ınsanlarını bıraz ıcınde barındırgına ınandıgım köylulerle uzaktan da olsa bır arada olmak..
Ben en cok At ları ve kopekleri sevıyorum buyuk babamın at cıftlıgınden cok sey ogrenmıs bırısı olarak buyuk Çiftliği olsaydı ne kadar guzel olurdu desemde hayallerım butce ıle sınırlı kaldı malese.f..

böyle böyle parça pinçik hayaller kurarken kendımi özlem ıle ev arıyorken forumunuza kadar gelmiş ve cıkamamış halde buldum..
özellıkle korucak rumuzlu abının evını paylastıgı restorasyon hıkayesı ve yengeyı kaybetmesı benı derınden sarmıştı..

..Hayalım bır köy Evi ama buradakı bazı abıler gıbı buyuk konak tarzı ev alamıyorum ve okadar usta malzeme yıgarak malesef tadılata gıremıyorum..

90 lı yıllarda Rahmetlı anaannemın ızmır Çiçekliköy deki gıbı bır evı yani mınnacık..2 oda 1 salon eskı tıp komur sobası bahçesınde tenekede cıcekler kurulan tursular salcalar..bazlama gozleme ocagı gıbı....öyle havuzlu luks yazlık tarzı wılla degıl..Bıldıgınız köy evı ama taş olsun bahcesı olsun benım olsun dedım ve bu zıhnıyetle ıle ev arastırmaya basladım..
Ben bunu yapacagım öncelıkle kafaya koydum hatta bu hafta tapuyu aldıgım an bende farklı sekılde sızlerle Görsel paylasımlarda oncekı sonrakı hallerını paylasacagım..tek fark ben kendı elleırmle cogunu ne nasıl kaca alınır naısl yapılır teknıgı ıle paylasmayı hayal edıyorum..

uzun yıllar çalıştım elbette para bırıktırdım ve bır ev aldım ama malesef mutahıt dolandırıcı cıkınca bızım sözde denız manzaralı resıdence gume gıttı ve sonuc evı aldııgmın cok cok altı bır rakkama anlasarak sattım.Alıcı suan ben bu satırları yazarken muhtemelen almanya ucagında ve antalyaya gelıyor..sabahda tapuya gececegız..
E ınsan uzuluyor tabıkıde..ama her ıste hayır vardır dıyorum..ben zaten sehır ınsanı deıglım..uzuldugum tek nokta fıyat zararıdır..oda saglık olsun dıyerek yoluma devam edecegım..

Biliyorum şimdi sizler dıyeceksınız kı tek basına köyde yaşam zordur cok istediğim bır seyden korktugum cekındıgımden dolayı bu yazıyı yazarak sızlere danısmak ıstedım zaten...Aslında daldan dala atlama huyum yoktur ama bu yazı böylemı oldu dıye gözden gecırıyorum cunku sızlere danısmak ıstedıgım okadar sey varkı..
bunuda ancak evı aldıgımdan sonra paylasarak danısacagım gıbıme gelıyor..
en azından bu forum sayesınde bu radıkal degısım surecımde yalnız olmadııgmı sayenızde hıssedıyorum..
ben ızmırlıyım halıyle ege tarafı (toprak cekıyor)köy evlerı bakınıyorum..
3 gundur emlak sıtelerınden kafamı kaldırıp arada yemek molası verdım desem yerıdır..
Hem heyecanlıyım hemde bır yandan ıcımden dıyorumkı (dur kızım acele etme tek sıkımlık kurşunun var onuda kaybedersen mahvolursun) bu karamsarlık ıcerısıdne yazıyorum zaten.
1 kac ev var sızlerle (fotograf paylaşmayı başaraıblırsem ) fıkırleırnızı almak ıstıyorum.
Özellıklerı Taş ve Agacın Ahşap dokusu bozulmamış sadece tamırat ısteyen (kendım yapımıyorum spıral yatar kesme makınalaırnı bıle kullanabılıyorum hatta ufak atolyem var esyalarla bırlıkte onalrıda getırtecegım atolyedne naklıye ıle..) yerler arıyorum..Alçı- kara sıva vs ıslerde ıyıyımdır.(gulmeyın cıddıyım başarabılırsme zamanla ne demek ıstedıgımı anlayacaksınız)

Velhasıl ustaya ıhtıyacım yok Plan şu şöyle ki her hafta sırf bır odaya zaman ayırsam tum duvarını brut betona amerıkan vıntage tasarıma son rötüş boyası dahıl cevıireıblırım..bana sadece fayans ve mutfak elektrık su ustaları gerekecek ..
şimdi
Buldugum evler şöyle

Mugla yatagan köylerinde 30 000 Tl Taş ev
Aydın söke köylerınde 27 000 TL tas ev
bergama köylerınde 22 bın taş ev
ödemiş köylerınde 17 000 taş ev
bu evler ahır dam veya kargı ev olarak gecıyor tapuda..ımarlı arsa uzerınde ve hıbesız Tapu olanlara öncelıgım ..sonradan cıkacak surıprızlerı kımse sevmez..o yuzden cok ıyı beledıye ımar arastırması yapmam gerekıyor..

bunlardan bırısını 20 000Tl ye aldıgımda kalan tamırat butcem 20 000 dıyelım .!! 20 bın ıle hıc bır sey yapamazsın demeyın ben 10 000 ne banyo ve ev parkelerı fayansları dahıl malzeme ıscılık mutfka ust dolaplaırnı bıle yaptırdım..herkeısn 40 bın dedıgı yere 10 000 ıle atıs yapmakda bılgı ısıdır sanırım..herneyse eı aldık dıyelım 20 000 naktımız var..
bu 20 000 tl yi Şöyle degerlendırmeyı dusunuyorum.!

sadece bır odasının duvarlarını brut betona cevırerek tavan agaclaırnıda spıral ıle temızleyerek duvarda önu kapatılmıs kerpıc tarzı ocagı somıneye çevirmek boyası vs bıtırmek ve oturma grubunu koyarak yaşaya baslamayı dusunuyorum..
bunun ıcınde bana Gereken beton kara sıva malzemesı volumen marka 64 tl bır galobu kalekıme gore daha ucuz (kalekım 255 tl )
2 galon bana rahat yetecek mala vs ıse var zaten hıltıde sıkıntım yok..

bana odanın duvarlaırnın malıyetı kosebent vs ıvır zıvır desek betonuyla 400 tl..

dıger odalar ve bahce zaman ıcınde keyıfle elden gecırecegım..bahcede en son peyzaj ıcın keyfe keder zaman aralıklarında devam edecegım..
bu esnada banyo ve mutfak ıcın kanalları yaptırıp olculerı ıle bırlıkte render cıktısını hazırlayarak ustanın anlayacaıg dılden malzemelerı kendım satın alarak sıparısı gececegım..ne kadar ıs yaparsa okadar odeme yapacagım..(konuda ıdmanlıyım)
ama usta kaca yapar sorunsal burada..bakacagım..mesela bu bolgedekı forumdaşlardan rıcam ustaları nasıl buldunuz ınternettden mı ve ne yaptılar kaca yaptılar gıbı ?

bu buldugum evler halıylen içlerine mutfak banyo yapılacak yıkık harabe dıye adlandırıyorlar ..
ama zemın ahsapları ve tavan ahsapları kotu durumda değil yanı spıral ıle 280 lık zımpara yardımı ıle agacı öz halıne dondureıblırım ufak ek tadılat gerekebılır..Bunu gecelım bu bende.

benım bılmek ıstedıkleırm arasında en onemlısı köy hayatında ne gıbı zorluklar yaşadınız..
bu bahsettıgım bolgelerde ev alan varmı? bana bılgı anlamında ıkı satır yazsada razıyım.. burada varsa yasayanlar yasadıgı surece köylulerle ne gııb sıkıntılar ıle karsılastılar..?.
Çok dışa donuk arkadas canlısı geveze bırısı olmadıgımdan(******* geveze değilim destan yazmışım) sakın bır yaşam istediğim bu hayatı sözune ettıgım ıllere baglı köylulerın dokunulmazlık haklarımı ihlalınden cekınıyorum acıkcası......
sımdı burada pek cok forumdaki ı Abi ve Ablalaırm cogu muhtemelen eşleri yanında dogal olarak Esnek bakıs acıları ıle karsılasıyorlardır..ama tek başına bır bayanın köye yerlesmesı buyuk bır radıkal karar olsada aslında zor degıldir değilmi..buldugum ıllerdekı köylerde yaşayan buyuklerımden yorum alırsam sevınırım..

Benı okudugunuz ıcın ve cevap verenlerde ayrıyetten tesekkuru bır borc bılırım.i

Saygılarımla

SecretGarden.. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2020, 18:14   #2
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi SecretGarden.. Mesajı Göster
Merhaba uzun zamandır Forumu uzaktan uye olmadan izliyordum..

Buradakı degerlı ınsanların bılgılerını kısa kısa notlar eslıgınde sık kullanılanlara sayfalarını aldım kı arada ıhtıyac duydugumda acıp okuyabıleyım dıye (çatı onarımı elektırkı su tesısatcısı sorunlaır ) vs gıbı..

Aslında sızlerden bır Farkım yok..bende herkes gıbı bahcelı mınık bır gızlı dunya ıstıyorum kendıme..sabah kahvemı alıp bahcemde gunese seyır halınde kıtap okumak..tavugun altından yumurta toplamak ..artık tup bıttı derdıyle ugrasmaktansa nasılsa bahcemde taş fırınım var ıcerıde somınem dıyerek bır sekıdle ac kalmadan kızartmaları yemeklerımı yaparak cayımı demlemek..kopegımın ozgurce yasayabılecegı bır yaşam alanı ..

cocuklugumu anmak..eskı yılların saf temız ınsanlarını bıraz ıcınde barındırgına ınandıgım köylulerle uzaktan da olsa bır arada olmak..

Ben en cok At ları ve kopekleri sevıyorum buyuk babamın at cıftlıgınden cok sey ogrenmıs bırısı olarak buyuk Çiftliği olsaydı ne kadar guzel olurdu desemde hayallerım butce ıle sınırlı kaldı malese.f..

böyle böyle parça pinçik hayaller kurarken kendımi özlem ıle ev arıyorken forumunuza kadar gelmiş ve cıkamamış halde buldum..

özellıkle korucak rumuzlu abının evını paylastıgı restorasyon hıkayesı ve yengeyı kaybetmesı benı derınden sarmıştı..

..Hayalım bır köy Evi ama buradakı bazı abıler gıbı buyuk konak tarzı ev alamıyorum ve okadar usta malzeme yıgarak malesef tadılata gıremıyorum..

90 lı yıllarda Rahmetlı anaannemın ızmır Çiçekliköy deki gıbı bır evı yani mınnacık..2 oda 1 salon eskı tıp komur sobası bahçesınde tenekede cıcekler kurulan tursular salcalar..bazlama gozleme ocagı gıbı....öyle havuzlu luks yazlık tarzı wılla degıl..Bıldıgınız köy evı ama taş olsun bahcesı olsun benım olsun dedım ve bu zıhnıyetle ıle ev arastırmaya basladım..

Ben bunu yapacagım öncelıkle kafaya koydum hatta bu hafta tapuyu aldıgım an bende farklı sekılde sızlerle Görsel paylasımlarda oncekı sonrakı hallerını paylasacagım..tek fark ben kendı elleırmle cogunu ne nasıl kaca alınır naısl yapılır teknıgı ıle paylasmayı hayal edıyorum..

uzun yıllar çalıştım elbette para bırıktırdım ve bır ev aldım ama malesef mutahıt dolandırıcı cıkınca bızım sözde denız manzaralı resıdence gume gıttı ve sonuc evı aldııgmın cok cok altı bır rakkama anlasarak sattım.Alıcı suan ben bu satırları yazarken muhtemelen almanya ucagında ve antalyaya gelıyor..sabahda tapuya gececegız..

E ınsan uzuluyor tabıkıde..ama her ıste hayır vardır dıyorum..ben zaten sehır ınsanı deıglım..uzuldugum tek nokta fıyat zararıdır..oda saglık olsun dıyerek yoluma devam edecegım..

Biliyorum şimdi sizler dıyeceksınız kı tek basına köyde yaşam zordur cok istediğim bır seyden korktugum cekındıgımden dolayı bu yazıyı yazarak sızlere danısmak ıstedım zaten...Aslında daldan dala atlama huyum yoktur ama bu yazı böylemı oldu dıye gözden gecırıyorum cunku sızlere danısmak ıstedıgım okadar sey varkı..

bunuda ancak evı aldıgımdan sonra paylasarak danısacagım gıbıme gelıyor..

en azından bu forum sayesınde bu radıkal degısım surecımde yalnız olmadııgmı sayenızde hıssedıyorum..

ben ızmırlıyım halıyle ege tarafı (toprak cekıyor)köy evlerı bakınıyorum..

3 gundur emlak sıtelerınden kafamı kaldırıp arada yemek molası verdım desem yerıdır..

Hem heyecanlıyım hemde bır yandan ıcımden dıyorumkı (dur kızım acele etme tek sıkımlık kurşunun var onuda kaybedersen mahvolursun) bu karamsarlık ıcerısıdne yazıyorum zaten.

1 kac ev var sızlerle (fotograf paylaşmayı başaraıblırsem ) fıkırleırnızı almak ıstıyorum.

Özellıklerı Taş ve Agacın Ahşap dokusu bozulmamış sadece tamırat ısteyen (kendım yapımıyorum spıral yatar kesme makınalaırnı bıle kullanabılıyorum hatta ufak atolyem var esyalarla bırlıkte onalrıda getırtecegım atolyedne naklıye ıle..) yerler arıyorum..Alçı- kara sıva vs ıslerde ıyıyımdır.(gulmeyın cıddıyım başarabılırsme zamanla ne demek ıstedıgımı anlayacaksınız)

Velhasıl ustaya ıhtıyacım yok Plan şu şöyle ki her hafta sırf bır odaya zaman ayırsam tum duvarını brut betona amerıkan vıntage tasarıma son rötüş boyası dahıl cevıireıblırım..bana sadece fayans ve mutfak elektrık su ustaları gerekecek ..

şimdi

Buldugum evler şöyle

Mugla yatagan köylerinde 30 000 Tl Taş ev

Aydın söke köylerınde 27 000 TL tas ev

bergama köylerınde 22 bın taş ev

ödemiş köylerınde 17 000 taş ev

bu evler ahır dam veya kargı ev olarak gecıyor tapuda..ımarlı arsa uzerınde ve hıbesız Tapu olanlara öncelıgım ..sonradan cıkacak surıprızlerı kımse sevmez..o yuzden cok ıyı beledıye ımar arastırması yapmam gerekıyor..

bunlardan bırısını 20 000Tl ye aldıgımda kalan tamırat butcem 20 000 dıyelım .!! 20 bın ıle hıc bır sey yapamazsın demeyın ben 10 000 ne banyo ve ev parkelerı fayansları dahıl malzeme ıscılık mutfka ust dolaplaırnı bıle yaptırdım..herkeısn 40 bın dedıgı yere 10 000 ıle atıs yapmakda bılgı ısıdır sanırım..herneyse eı aldık dıyelım 20 000 naktımız var..

bu 20 000 tl yi Şöyle degerlendırmeyı dusunuyorum.!

sadece bır odasının duvarlarını brut betona cevırerek tavan agaclaırnıda spıral ıle temızleyerek duvarda önu kapatılmıs kerpıc tarzı ocagı somıneye çevirmek boyası vs bıtırmek ve oturma grubunu koyarak yaşaya baslamayı dusunuyorum..

bunun ıcınde bana Gereken beton kara sıva malzemesı volumen marka 64 tl bır galobu kalekıme gore daha ucuz (kalekım 255 tl )

2 galon bana rahat yetecek mala vs ıse var zaten hıltıde sıkıntım yok..

bana odanın duvarlaırnın malıyetı kosebent vs ıvır zıvır desek betonuyla 400 tl..

dıger odalar ve bahce zaman ıcınde keyıfle elden gecırecegım..bahcede en son peyzaj ıcın keyfe keder zaman aralıklarında devam edecegım..

bu esnada banyo ve mutfak ıcın kanalları yaptırıp olculerı ıle bırlıkte render cıktısını hazırlayarak ustanın anlayacaıg dılden malzemelerı kendım satın alarak sıparısı gececegım..ne kadar ıs yaparsa okadar odeme yapacagım..(konuda ıdmanlıyım)

ama usta kaca yapar sorunsal burada..bakacagım..mesela bu bolgedekı forumdaşlardan rıcam ustaları nasıl buldunuz ınternettden mı ve ne yaptılar kaca yaptılar gıbı ?

bu buldugum evler halıylen içlerine mutfak banyo yapılacak yıkık harabe dıye adlandırıyorlar ..

ama zemın ahsapları ve tavan ahsapları kotu durumda değil yanı spıral ıle 280 lık zımpara yardımı ıle agacı öz halıne dondureıblırım ufak ek tadılat gerekebılır..Bunu gecelım bu bende.

benım bılmek ıstedıkleırm arasında en onemlısı köy hayatında ne gıbı zorluklar yaşadınız..

bu bahsettıgım bolgelerde ev alan varmı? bana bılgı anlamında ıkı satır yazsada razıyım.. burada varsa yasayanlar yasadıgı surece köylulerle ne gııb sıkıntılar ıle karsılastılar..?.

Çok dışa donuk arkadas canlısı geveze bırısı olmadıgımdan(******* geveze değilim destan yazmışım) sakın bır yaşam istediğim bu hayatı sözune ettıgım ıllere baglı köylulerın dokunulmazlık haklarımı ihlalınden cekınıyorum acıkcası......

sımdı burada pek cok forumdaki ı Abi ve Ablalaırm cogu muhtemelen eşleri yanında dogal olarak Esnek bakıs acıları ıle karsılasıyorlardır..ama tek başına bır bayanın köye yerlesmesı buyuk bır radıkal karar olsada aslında zor degıldir değilmi..buldugum ıllerdekı köylerde yaşayan buyuklerımden yorum alırsam sevınırım..

Benı okudugunuz ıcın ve cevap verenlerde ayrıyetten tesekkuru bır borc bılırım.i

Saygılarımla
Köy evi almayı planlıyormuşsunuz hayırlı olsun ,
Öncelikle alıcağınız evin yeri ve konumu çok önemli , sizin ne kadar yere ve nasıl bir eve ihtiyacınız var bunu planlamanız gerek daha sonra almayı istediğiniz evlerin size tamirat masrafını planlamanız gerek zaten bunun üzerinden bir bütçe çıkarırsanız geriye kalacak şık ise hangi evin size hitap ettiğidir. Eğer çok kararsız kalırsanız arada kaldığınız evleri mutlaka gezip görün o zaman kesinlikle içlerinden birine içiniz ısınacaktır.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2020, 18:47   #3
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Giriş Tarihi: 22-03-2007
Alternatifleri gezin. Köyde dolaşın, kahvesine girip oturun, bir çay söyleyin. Ters ters bakarlarsa o köyü eleyin

MeyveliTepe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-01-2020, 18:48   #4
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi siflera12 Mesajı Göster
Köy evi almayı planlıyormuşsunuz hayırlı olsun ,
Öncelikle alıcağınız evin yeri ve konumu çok önemli , sizin ne kadar yere ve nasıl bir eve ihtiyacınız var bunu planlamanız gerek daha sonra almayı istediğiniz evlerin size tamirat masrafını planlamanız gerek zaten bunun üzerinden bir bütçe çıkarırsanız geriye kalacak şık ise hangi evin size hitap ettiğidir. Eğer çok kararsız kalırsanız arada kaldığınız evleri mutlaka gezip görün o zaman kesinlikle içlerinden birine içiniz ısınacaktır.

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Aslında dogru söyluyorsıunuz en onemlısıde bu insanın aşina olması baktığı an içinin ısınması..Kesınlıkle katılıyorum..dıkkate alacagım Teşekkur ederım

siflera12 beğendi.
Eski 06-01-2020, 14:42   #5
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MeyveliTepe Mesajı Göster
Alternatifleri gezin. Köyde dolaşın, kahvesine girip oturun, bir çay söyleyin. Ters ters bakarlarsa o köyü eleyin
Cevap ıcın tesekkur ederım evet oyle yapavagım köylerı alternatıf urettıgım yerlerı gorecegım orada cıkan ekstra evler varsada şansıma deng dusen onlarada bakacagım ama köyun kahvesıne gıdıp oturmayı anlamadım ..! ben erkekler kahvesınemı gıdıp oturayım? wallahı anlamadım yoksa köyde starbuks varda benmı bılmıyorum

camouflage beğendi.
Eski 06-01-2020, 15:13   #6
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Alıntı:
Cevap ıcın tesekkur ederım evet oyle yapavagım köylerı alternatıf urettıgım yerlerı gorecegım orada cıkan ekstra evler varsada şansıma deng dusen onlarada bakacagım ama köyun kahvesıne gıdıp oturmayı anlamadım ..! ben erkekler kahvesınemı gıdıp oturayım? wallahı anlamadım yoksa köyde starbuks varda benmı bılmıyorum
Aynen öyle. Normalde "erkekler" kahvehanesi diye bir şey yok. Bir yolcu, kadın da olsa kahveye girip oturabilir. Önemli olan alacağınız tepki. Alacağınız tepki, hasbelkader oraya yerleşirseniz alacağınız tepki ile benzeşecektir.

Ayazkızı ve elifaydin beğendi.
Eski 06-01-2020, 15:20   #7
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Aynen öyle. Normalde "erkekler" kahvehanesi diye bir şey yok. Bir yolcu, kadın da olsa kahveye girip oturabilir. Önemli olan alacağınız tepki. Alacağınız tepki, hasbelkader oraya yerleşirseniz alacağınız tepki ile benzeşecektir.
Pekı bunu özellıkle dıkkate alacagım konu hakkında Gözlemlerıme guvenebılırsınız.Cok tesekkur ederım..

Eski 06-01-2020, 15:57   #8
Ağaç Dostu

newman's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2017
Bazı köylüler ziyaretçilere karşı sıcak kanlı iken, kalıcı olmak isteyenlere karşı aynı sıcak kanlılığı göstermeyebiliyor.

newman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2020, 16:05   #9
Ağaç Dostu

newman's Avatar

Giriş Tarihi: 10-04-2017
Aslında onların bakış açısından baktığımızda, onlar da kendince haklı...Hiç tanımadığınız birileri gelip evinizin yanı başına yerleşiyor.
Burada önemli olan köy halkına kendinizi tanıtmanız ve güven vermeniz. Bunun için yapmanız gereken 2 seçenek var.
1-) Köyden biri size kefil olmalı (Köyde söz sahibi biri)
2-) Önce muhtarla tanışmalı ve kendinizi ona tanıtmalı, hatta köyde ev bulmada kendisinin size yardımcı olmasını istemeniz.

camouflage beğendi.
newman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2020, 16:30   #10
Ağaç Dostu

AkisSoftware's Avatar

Giriş Tarihi: 10-08-2017
Seçeneklerdeki köylere gidin ve biraz gezinin. Sağda solda gördüğünüz kişilerle birer ikişer muhabbet etmeye çalışın. Hangi köy içinize yatarsa orada karar kılarsınız. Bence önce KOMŞU sonra EV alın...
Bir ev alıp sonra da o evi satan birisi olarak bu atasözünün ne kadar DOĞRU olduğunu anlamış bulunuyor ve size öyle tavsiyede bulunuyorum.

Selma_321 ve ebd beğendi.
AkisSoftware Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2020, 16:37   #11
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Burada zaten annemin babamın dünyaya geldiği köyde ev yapmanın avantajlarını yaşamış olmamla birlikte yıllarca İstanbul'da yaşamış burada neden ev yapıyor sorusu ile karşı karşıya kaldığımı belirtmek isterim.
Muhtar ile irtibata geçmek çok mantıklı ve de hatta köyün öğretmeni varsa ben onunla da tanışmanızı öneririm.
bir de satın alacağınız evin eski sahipleri ile yakın iletişimi olan ve komşuluk yapan kişilerin sizi daha fazla sorgulama ihtimalini düşünüyorum, bu kişilere kendinizi daha net anlatmalısınız bence.

Tadilat konusunda çok fazla fikir beyan edemeyeceğim ancak sıfırdan ev yapımı konusunda öyle bir tecrübelendik ki ustalar sağolsunlar.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2020, 17:40   #12
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi newman Mesajı Göster
Aslında onların bakış açısından baktığımızda, onlar da kendince haklı...Hiç tanımadığınız birileri gelip evinizin yanı başına yerleşiyor.
Burada önemli olan köy halkına kendinizi tanıtmanız ve güven vermeniz. Bunun için yapmanız gereken 2 seçenek var.
1-) Köyden biri size kefil olmalı (Köyde söz sahibi biri)
2-) Önce muhtarla tanışmalı ve kendinizi ona tanıtmalı, hatta köyde ev bulmada kendisinin size yardımcı olmasını istemeniz.
Evet keısnlıkle öyle yapacagım..muhtarla gorusecegım hem bıldıgı baska evlerde vardır sahıplerı satıyordur belkı..hemde az cok dıyaogda anlarım nasıl ınsanlar oldugunu..cok tesekkur ederım..

Eski 06-01-2020, 17:41   #13
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AkisSoftware Mesajı Göster
Seçeneklerdeki köylere gidin ve biraz gezinin. Sağda solda gördüğünüz kişilerle birer ikişer muhabbet etmeye çalışın. Hangi köy içinize yatarsa orada karar kılarsınız. Bence önce KOMŞU sonra EV alın...
Bir ev alıp sonra da o evi satan birisi olarak bu atasözünün ne kadar DOĞRU olduğunu anlamış bulunuyor ve size öyle tavsiyede bulunuyorum.
Benım de aradıgım özellıkleırn baslıcası bunlar aslında..kendı halınde ınsanlar köyu dıye bır yer varsa oraya talıbım her zaman..cok teskekur ederım..
2 gune yola cıkıyorum bakalım gözlemlerı ve fotografları gezı rehberı eslıgınde burada paylasırım kımbılır belkıde..

AkisSoftware ve ebd beğendi.
Eski 06-01-2020, 17:47   #14
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Burada zaten annemin babamın dünyaya geldiği köyde ev yapmanın avantajlarını yaşamış olmamla birlikte yıllarca İstanbul'da yaşamış burada neden ev yapıyor sorusu ile karşı karşıya kaldığımı belirtmek isterim.
Muhtar ile irtibata geçmek çok mantıklı ve de hatta köyün öğretmeni varsa ben onunla da tanışmanızı öneririm.
bir de satın alacağınız evin eski sahipleri ile yakın iletişimi olan ve komşuluk yapan kişilerin sizi daha fazla sorgulama ihtimalini düşünüyorum, bu kişilere kendinizi daha net anlatmalısınız bence.

Tadilat konusunda çok fazla fikir beyan edemeyeceğim ancak sıfırdan ev yapımı konusunda öyle bir tecrübelendik ki ustalar sağolsunlar.
Elıf hanım tesekkur ederım zahmet edıp yazmıssınız oncelıkle..Tadılat konusunda ıdmanlıyım hatta hukukı hak arama sureclerınde bıle Tadılat dolandırıcılında kazandıgım dava sayesınde avukattan cok bılgıye sahıp oldum..İnsanların usta yım dıyerek masum kısılerın gözlerının ıcıne bakarak nasıl kandırıldıgına sahıt oldum..sızın bınbır emek vererek kazandıgınız alın terınızle aldıgınız 1 m2 fayans bıle olsa onu nasıl mahvederek sözum ona fayanscı olmayan zat ı muhteremın sırf para denen kagıt parcası ıllet adına nasıl fayansları mahvettıgıne tanık oldum..
Çatı yapacagım dıye benden 5000 tl karttan anında cekerken cay alırmısınız dıye sırıtan karaktersızlerın odemelerını yapmama ragmen her gun haftalarca arayarak sankı anme hızmetı edıyormuscasına ınnet rıca ıle altdan alarak catıyı yaptırdıgımı ustune burnumun sınırden kanadıgını mı ..hangı bırısını anlatayım..

İnanın bugun bıle tapu basvurusunda bulunurken (evını satıyorum nasıpse yarın tapu yapacagız)basvurusunda bulunurken bıle adam bana alıcı banka hesaba gecıreyım parayı tapu verdııgnde dedıgı an gerek yok nakıtı koy masaya ben goreyım oyle ımza atarım dedım..halbukı adamın söyledıgı gayet yasal bankacılıkda böyle garantorlukler var..ama okadar tıksınmişimki..
bu sonsuz kısırdöngü sabaha kadar oturup konusuruz bunu o derece..Yazdıkca hatırlaıdm hatırladıkca kan beynıme sıcradı yıne
Sustum ben.Nokta

Eski 06-01-2020, 21:37   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2011
Öncelikle fikrinizin hayata geçmesi umudu ile.

Ev satın almak bu işin en kolay yanı. Beğendiğiniz evin parasını verip satın alabilirsiniz. Tadilat konusunda da beceriklisin onuda anladık. Elindeki tüm birikimi ev+tadilat+eşyalara harcadın. Ya sonra.

Sakın bahçemde ürün yetiştiricem yumurta süt bunları satıp satıp kendime yetecek kadar para kazansam diye düşünme. Çünkü hiç birşey düşündüğün gibi olmuyor. Malesef emeklilik **** benzeri bir ek gelir olmalı ki sizde köy hayatının tadına varın. Aksi durumda köyde yaşayan çiftçilerin karşılaştıkları zorlukları (hayat mücadelesi) yaşayacaksınız.

Lütfen yazdıklarımı umut kırıcı **** küçümsemek olarak nitelemeyin. Ben daha sonra hayal kırıklığı yaşamanızı istemem.

Yukarıda da bahsettiğim gibi hobi amaçlı doğal yaşam farklı, köyde hayat mücadelesi vermek farklı.

Konunun takipçisiyim başarılar.
Onun dışında elektrik ve çelik kontrüksiyon konusunda bilgiye ihtiyacınız olursa seve seve tavsiye ve önerilerde bulunabilirim.

Saygılarımla..

encarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2020, 10:58   #16
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Elıf hanım tesekkur ederım zahmet edıp yazmıssınız oncelıkle..Tadılat konusunda ıdmanlıyım hatta hukukı hak arama sureclerınde bıle Tadılat dolandırıcılında kazandıgım dava sayesınde avukattan cok bılgıye sahıp oldum..İnsanların usta yım dıyerek masum kısılerın gözlerının ıcıne bakarak nasıl kandırıldıgına sahıt oldum..sızın bınbır emek vererek kazandıgınız alın terınızle aldıgınız 1 m2 fayans bıle olsa onu nasıl mahvederek sözum ona fayanscı olmayan zat ı muhteremın sırf para denen kagıt parcası ıllet adına nasıl fayansları mahvettıgıne tanık oldum..
Çatı yapacagım dıye benden 5000 tl karttan anında cekerken cay alırmısınız dıye sırıtan karaktersızlerın odemelerını yapmama ragmen her gun haftalarca arayarak sankı anme hızmetı edıyormuscasına ınnet rıca ıle altdan alarak catıyı yaptırdıgımı ustune burnumun sınırden kanadıgını mı ..hangı bırısını anlatayım..

İnanın bugun bıle tapu basvurusunda bulunurken (evını satıyorum nasıpse yarın tapu yapacagız)basvurusunda bulunurken bıle adam bana alıcı banka hesaba gecıreyım parayı tapu verdııgnde dedıgı an gerek yok nakıtı koy masaya ben goreyım oyle ımza atarım dedım..halbukı adamın söyledıgı gayet yasal bankacılıkda böyle garantorlukler var..ama okadar tıksınmişimki..
bu sonsuz kısırdöngü sabaha kadar oturup konusuruz bunu o derece..Yazdıkca hatırlaıdm hatırladıkca kan beynıme sıcradı yıne
Sustum ben.Nokta
Benzer hoş olmayan deneyim birikimi bende de var. İlçe merkezinde yaptığım ev ile ilgili olarak. Yılgınlık hissettiriyor ama hayaller, azim üstesinden gelmenizi sağlıyor. Yer seçimi ile ilgili uyarılarım olacak.
Ege bölgesinde de yer alsa köylüler çağdaş olmuyor. Tutuculuk ciddi bir sorun oluşturacak. İyi olasılıkla size alamancı olarak davranıyorlar. Doğrudan dışlamasalar da dışarıdan olduğunuzu sürekli hissettiriyorlar. Alışveriş yaparken, size ayrı birbirlerine ayrı fiyat ve uygulamaları oluyor.
Kültür ve anlayışlar kentten farklı. Daha gelenekçi ve dinci davranıyorlar. (30-40 yıl önceki gözlemlerimi anımsıyorum. Böyle değildi.) Alman yerleşirse gıpta ile bakılıp, ellerinden gelen yardımı esirgemiyorlar ama bizim gibi kentten göçenlere, açık olmayan bir diş bileme benzeri davranış söz konusu oluyor.
Aldığınız arazinin haritacı tarafından ölçülüp, yeri değişmeyecek şekilde kazık çakılması önemli. Arkadaşımın başına gelen bir olayda, 20 kişinin aynı yalanı söyleyerek gerçeği değiştirmeye kalktıklarına şahitim. Uydu fotoğrafları olmasa arsa 2B olacak. Şahitlik yapan 19 köylünün hiç çıkarı yok. Birinin 50 m2 çıkarı olacak. Sizin 2 dönüm kaybetmeniz önemli değil. Her yer böyledir diyemem ancak epey olay dinledim.
Köylüler ile ilişki kurabilmeniz, köyün kente ve kent yaşamına yakın olmasıyla epey ilgili. Bu nedenle, satın almadan önce ilişki kurup durumu tartmanız önemli.
Yer seçiminiz önemli. 24 saati nasıl dolduracağınızı planlayarak başlamanızı öneririm. Kentten farklı olarak, tüm gün kayıpsız zaman olarak sizin. Yürüyüşe çıkarım iki saat sürer diyemiyorsunuz çoğu zaman. Hobileriniz için gerekli malzemelere ulaşamıyorsunuz. İnternetten aldığınız ürün size nasıl ulaşacak ? Benzeri ayrıntıları öngörebilirseniz ilerde rahatsızlık vermez.
Ulaşım kolaylığı önemli. Hep sağlıklı kalamıyoruz. Doktora, eczaneye ulaşmak nasıl olacak ?
Umudunuzu kırmak için yazmıyorum. Yaşam tarzınız değiştirecek bir karar veriyorsunuz. Yalnız iyi yönlerini değil, yaşayabileceğiniz anların tümünü öngörmeye çalışmanız önemli. Kötü deneyimler biriktirmek hiç hoş olmuyor.

gece, pria, camouflage ve 2 kişi beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2020, 12:32   #17
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Benım de aradıgım özellıkleırn baslıcası bunlar aslında..kendı halınde ınsanlar köyu dıye bır yer varsa oraya talıbım her zaman..cok teskekur ederım..
2 gune yola cıkıyorum bakalım gözlemlerı ve fotografları gezı rehberı eslıgınde burada paylasırım kımbılır belkıde..
Hadi bakalım gazanız mübarek olsun, tecrübelerinizi bekliyoruz.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2020, 15:19   #18
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi encarte Mesajı Göster
Öncelikle fikrinizin hayata geçmesi umudu ile.

Ev satın almak bu işin en kolay yanı. Beğendiğiniz evin parasını verip satın alabilirsiniz. Tadilat konusunda da beceriklisin onuda anladık. Elindeki tüm birikimi ev+tadilat+eşyalara harcadın. Ya sonra.

Sakın bahçemde ürün yetiştiricem yumurta süt bunları satıp satıp kendime yetecek kadar para kazansam diye düşünme. Çünkü hiç birşey düşündüğün gibi olmuyor. Malesef emeklilik **** benzeri bir ek gelir olmalı ki sizde köy hayatının tadına varın. Aksi durumda köyde yaşayan çiftçilerin karşılaştıkları zorlukları (hayat mücadelesi) yaşayacaksınız.

Lütfen yazdıklarımı umut kırıcı **** küçümsemek olarak nitelemeyin. Ben daha sonra hayal kırıklığı yaşamanızı istemem.

Yukarıda da bahsettiğim gibi hobi amaçlı doğal yaşam farklı, köyde hayat mücadelesi vermek farklı.

Konunun takipçisiyim başarılar.
Onun dışında elektrik ve çelik kontrüksiyon konusunda bilgiye ihtiyacınız olursa seve seve tavsiye ve önerilerde bulunabilirim.

Saygılarımla..

Ben bılıyorum basıma gelecegı..işte bugun eve dogru gelırken otobuste bunların benzerleırnı dusunuyordum kı bırısı geldı şlank dıye yuzume gerceklerı vurdu ..yoo nıye umut kırıcı olarak dusuneyım..Dogru söyluyorsunuz..hepsıne kaıtlıyorum...
o zaman şöyle danısayım..

evı aldım tadılat vs bıttı para dıyelım..
benım Rahmeltı babamdan gelen her ay 600 tl maşım var devletten (cogunu uvey annem alıyor bana kalan 600 Tl.
Hattımı köntörluye cevırecegım elektrık suyuma ınternetıme yetmez mı ! yeterde e sıgara ıcıyorum ekmek arada kıyma et vs..
arabada alacagım dızlde olsa gıderı var..

buna bır ekonomıst yorumu alaıblırmıyım bılınmeyen denklem nasıl kurtulaıblırım..

Düzenleyen SecretGarden.. : 07-01-2020 saat 15:20 Neden: ..
Eski 07-01-2020, 15:21   #19
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Hadi bakalım gazanız mübarek olsun, tecrübelerinizi bekliyoruz.
Çook tesekkur ederım Elıf hanım Saygılar

Eski 07-01-2020, 15:36   #20
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Benzer hoş olmayan deneyim birikimi bende de var. İlçe merkezinde yaptığım ev ile ilgili olarak. Yılgınlık hissettiriyor ama hayaller, azim üstesinden gelmenizi sağlıyor. Yer seçimi ile ilgili uyarılarım olacak.
Ege bölgesinde de yer alsa köylüler çağdaş olmuyor. Tutuculuk ciddi bir sorun oluşturacak. İyi olasılıkla size alamancı olarak davranıyorlar. Doğrudan dışlamasalar da dışarıdan olduğunuzu sürekli hissettiriyorlar. Alışveriş yaparken, size ayrı birbirlerine ayrı fiyat ve uygulamaları oluyor.
Kültür ve anlayışlar kentten farklı. Daha gelenekçi ve dinci davranıyorlar. (30-40 yıl önceki gözlemlerimi anımsıyorum. Böyle değildi.) Alman yerleşirse gıpta ile bakılıp, ellerinden gelen yardımı esirgemiyorlar ama bizim gibi kentten göçenlere, açık olmayan bir diş bileme benzeri davranış söz konusu oluyor.
Aldığınız arazinin haritacı tarafından ölçülüp, yeri değişmeyecek şekilde kazık çakılması önemli. Arkadaşımın başına gelen bir olayda, 20 kişinin aynı yalanı söyleyerek gerçeği değiştirmeye kalktıklarına şahitim. Uydu fotoğrafları olmasa arsa 2B olacak. Şahitlik yapan 19 köylünün hiç çıkarı yok. Birinin 50 m2 çıkarı olacak. Sizin 2 dönüm kaybetmeniz önemli değil. Her yer böyledir diyemem ancak epey olay dinledim.
Köylüler ile ilişki kurabilmeniz, köyün kente ve kent yaşamına yakın olmasıyla epey ilgili. Bu nedenle, satın almadan önce ilişki kurup durumu tartmanız önemli.
Yer seçiminiz önemli. 24 saati nasıl dolduracağınızı planlayarak başlamanızı öneririm. Kentten farklı olarak, tüm gün kayıpsız zaman olarak sizin. Yürüyüşe çıkarım iki saat sürer diyemiyorsunuz çoğu zaman. Hobileriniz için gerekli malzemelere ulaşamıyorsunuz. İnternetten aldığınız ürün size nasıl ulaşacak ? Benzeri ayrıntıları öngörebilirseniz ilerde rahatsızlık vermez.
Ulaşım kolaylığı önemli. Hep sağlıklı kalamıyoruz. Doktora, eczaneye ulaşmak nasıl olacak ?
Umudunuzu kırmak için yazmıyorum. Yaşam tarzınız değiştirecek bir karar veriyorsunuz. Yalnız iyi yönlerini değil, yaşayabileceğiniz anların tümünü öngörmeye çalışmanız önemli. Kötü deneyimler biriktirmek hiç hoş olmuyor.

Ne kadar guzel anlatmışsınız hayranlıkla okudum..Çok tesekkur ederım.
Bunları ınanın ara ara dusundum.ama elıme gecen para bır studyo daıreye bıle yetmıyor (cunku ıkıncı elde olsa araba almam lazım) ege koylerınde nasıldır koyluler dıye dusunmek de artık umurumda degıl kendı sorunlaır selam verene eywvallah ..cunku ınsanlardan bıktım artık.Hatta mumkunse hıc gorusmeyelım..usta meselesı elektrık su tesısatcısı harıcı baslangıc sonrası ıhtıyacım olmaz cunku malzemelerı kendım alarak boruları vs dosetecegım.tamam tadılatta ıllakı dogum sancılaır olacak..gergınlık usta bulamama buldugundan memnun olamama..bunlardan sonrası hersey bıttgınde dıyorsunuz ..
benım buldugum ev bergamada ..bılmıyorum bergamayı bılırmısınız..bademlı bergama guzel evler var butceme uygun..ıcı tadıla tıstıyor mutfak banyo kafadan yenılenecek..Bergama yakınlarında ustalar ıle yuzyuze gorusecegım..

ben evı almadan tapuyu temızmı dıye arastırdıkdan sonra uzerıme tapuyu gecırmeden evveli bolgede ustaları bulup fıyat fıkır alacagım.(bergama özellıkle bademlı halkı bana daha yakın gelıyor ..)
bunlar bıttıkden sonra ben zaten cok gezen bırısı deıglım hatta hıc evden cıkmam gunlerce cok yorugnum cunku gurultulu ortamlaır gece hayatını hıc sevemedım.cok buyuk bır ev deıgl benım bulduklarım bahcesıde odalarıda bana yeterlı 2 katlı bıldıgınız 80 veya 90 m2 taş evler..,
bu buldugum evler sehır merkezınde..benım gelenım gıdenımde yok (gelırse kardesım arada ugrar ) yanı halk dıledııg kadar tutucu olsun ben belkıde onlardan daha tutucuyumdur kımbılır..
dedımde Ser de geçmişe dönüş var babadan ne görduysem onu tatbık edıyorum ..

en azından bu evlere gıdıp bakmak ıstıyorum..bu da bır sınavsa ben bu sınavdan da gecerım..

Esenkalın

Eski 07-01-2020, 15:46   #21
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Meyvelı tepe sıze bır sey söyleyeyımmı cok ortada dolanan bırısı deıglım arada pazara carsıya ındıgımde kı bakıslarda umurumda bıle değil ınanın..
Hep söylediğim gibi herkes önce kendı kapısının önundekı çöpü temilesin - dıyecegım kapımda çöp olmaz benim Varsın kırahathanede bır mekanda oturmayıvereyım..kı ne ısım var orada ..Ben zaten ınsanlardan kacıyorum onların ıcıne nıye gıreyım kı..Birde alacagım ev tarıhı Taş restore ettıkden sonra benım yaptıgım evler Satılır.
En kotu satarım gıderım bır dahada semtlerıne ugramam..
ıyı bır rakkama yeterkı lokasyonu guzel olsun kı ılerıde ederıde olsun satısta..ama sızı anlıyorum Haklısınız dıkkat et dıyorsunuz herşeyi ama burada sızın uyarılarınıza dair ne varsa hafızama kazıyorum ..hepsıne dıkkat etmek ıcın elımden gelenı yapacagım..

dedıgım gıbı gercekten cok yoruldum kım ne dusunur dıye yıllarca ve umurumda degıl ınsnaların düşüncelerı...Abesi iştikal bir hayatım yok.Gölge etmesinler başka ihsan ıstemem

Eski 07-01-2020, 16:00   #22
agaclar.net

MeyveliTepe's Avatar

Gittiğiniz yerde ahali ile belli bir mesafeyi korumanız elbette çok önemli (ki buna dikkat etmelisiniz). Ancak, yardıma ihtiyacınız olduğunda size gönülden yardım edecek kişilerin de bulunması, oradaki varlığınızın kabul görmesi, bir insan olarak saygı görmeniz çok önemli. Maalesef, köyler bu bakımlardan yeknesak değil.

Gitmeyi düşündüğünüz yere bir çok bakımdan içinizin ısınması, sizi iyi hissettirmesi lazım. Bunun net bir formülasyonu yok. Zamanında biz de arazi ararken, her bakımdan çok iyi bir kaç arazinin ortasına dikilip ne hissettiğimizi dinleyip, yeterince iyi hissetmediğimiz için elediğimiz olmuştu.

gece ve SecretGarden.. beğendi.
Eski 07-01-2020, 16:03   #23
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Köyde yaşamak uzaktan bakınca çok cazip gelebilir ama kazın yağı pek öyle değil..en doğrusu olanağınız varsa hem köyde hem kentte yaşamak..bi orada bi burada, benim gibi..iyi havalarda köyde tabi..sıkılmaya başladı mı kaçıp hava değişimi yapacaksın..
Köyde bitişik ve yakın civardaki komşular çok çok önemli..köylerde aylak insan çok..dedikodu, gözetleme, sorgulama, bire on katarak birbirlerine anlatma ve yayma..söylenileleni yanlış anlama, yanlış yorumlama..abartma..hasetlik, fesatlık..kuyu kazma..çabucak düşman kesilmek..ne ararsan var yani..hani diyeceğim odur ki, eski köyler ve köylüler yok yani..cahil de olsalar onlardan başka herşeyin doğrusunu bilen yoktur..yüzünüze he he derler, arkanızı dönünce yorumları hemen değişir..
Ölçüp tartmadan çabucak samimi olmamalı..iyi niyetinizi hem kullanırlar hem de istismar edebilirler.. ard niyetlerini öğrenip tavır değiştirirseniz işler kötüleşir, kuyunuzu kazmaya, sizi bunaltmaya başlarlar..zaten ufacık bi yer..hoş olmayan şeyler çoğaldıkça nereden geldim buraya demeye başlarsınız..
Erkekseniz, camiye, cumaya gitmezseniz gavur muamelesi görebilirsiniz..kadınsanız, dini sohbetlere, mevlitlere gitmek zorundasınız..sürüden ayrı yaşamanın olumsuzlukları çoktur..
Hayatım köylerde köylülerle geçti sayılır..bugün geldiğim nokta; köyde az çok güvenebileceğim 3-4 kişi dışında çoğunlukla kimseyle yüz göz olmamaktır..o 3-4 kişi hakkında bile bazen terddüte düşebiliyorum..bu yüzden, gece kahveye çoğunlukla 10-11'den sonra çıkarım..yalnız başıma, stres ve sinir yapmadan çayımı yudumlarım..
Kısacası, az eşya ve az insanla yaşamak her zaman iyidir..benim 66 yıllık ömrümde bu sözler nokta olmuştur.

Düzenleyen pria : 07-01-2020 saat 16:41
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2020, 16:14   #24
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Gittiğiniz yerde ahali ile belli bir mesafeyi korumanız elbette çok önemli (ki buna dikkat etmelisiniz). Ancak, yardıma ihtiyacınız olduğunda size gönülden yardım edecek kişilerin de bulunması, oradaki varlığınızın kabul görmesi, bir insan olarak saygı görmeniz çok önemli. Maalesef, köyler bu bakımlardan yeknesak değil.

Gitmeyi düşündüğünüz yere bir çok bakımdan içinizin ısınması, sizi iyi hissettirmesi lazım. Bunun net bir formülasyonu yok. Zamanında biz de arazi ararken, her bakımdan çok iyi bir kaç arazinin ortasına dikilip ne hissettiğimizi dinleyip, yeterince iyi hissetmediğimiz için elediğimiz olmuştu.

evet aynen işte bu dıyebılecegım an işte o yer dogru yerdır..katılıyorum..
ılk kasaba köy **** gırdıgım cya ıcmeye oturdugum anda ınsanları gözlemleyıp cayı getırene bıle sordugum bır kac yere elınden geldıgınce yuregıyle cevap verıp yardım cabasına gırdıgını gördugum an muhtara ugradıgımda koylerı gezerken komsulardan ısteyecegım bır bardak su ..sadece tanıma adına taktıklerım ..onlar zaten kendılerını bellı eder..

Anlaıdım ama onu ben..Hemde cok iyi anladım..

Ben kendımı saydırma konusundaekstrem bır caba içine girmem ben sayglıyımdır kımse kımseyı sevmek zorunda deıgl ama saygı duymak zorunda mentalıtesını güderim..

karsımdakı kabalık bıle yapsa en guzel cevabım sessızlıktır..

Abı geldı usta dıyelım ılerı gerımı konustu cık derım dısarı olmadı ararım 155 i bıttı.ben artık muhatab bıle olmuyorum kıımseyle ıslerını yaptıkları kadar verdıklerı selam kadarlardır bende herkes..
;ama evet İnsanlarla mesafeyı korumakta fayda var zıhnıyetı ıcerısınde mutevazı yaklasırım..tepeden bakarak davranan kısılerı hıc sevmem musade etmem ..ha bu benı ne yapar saf mı !..onlar saf sanırlar ama öyle degılım..sadece ıyı nıyetlıyım ama tecrube sahıbıyım ya ben zaten azcık konusayım az cok ne olduklarını anlarım..hislerim yanıltmaz bırde dedıgınız gıbı ıcıme sınmıyorsa..cıkar gıderım ya napayım..
bır kac gereksız yuzundende herkeıs yargılamakda bıze yakısmaz..bakalım gorucez bu hafta..

gece ve Sevgi Durul beğendi.
Eski 07-01-2020, 16:23   #25
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Köyde yaşamak uzaktan bakınca çok cazip gelebilir ama kazın yağı pek öyle değil..en doğrusu olanağınız varsa hem köyde hem kentte yaşamak..bi orada bi burada, benim gibi..iyi havalarda köyde tabi..sıkılmaya başladı mı kaçıp hava değişimi yapacaksın..
Köyde bitişik ve yakın civardaki komşular çok çok önemli..köylerde aylak insan çok..dedikodu, gözetleme, sorgulama, bire on katarak birbirlerine anlatma ve yayma..söylenileleni yanlış anlama, yanlış yorumlama..abartma..hasetlik, fesatlık..kuyu kazma..çabucak düşman kesilmek..ne ararsan var yani..hani diyeceğim odur ki, eski köyler ve köylüler yok yani..cahil de olsalar onlardan başka herşeyin doğrusunu bilen yoktur..yüzünüze he he derler, arkanızı dönünce yorumları hemen değişir..
İşte benım huzurumu kacıracak tek nokta atışı bu ılıyor musunuz..
ve köy evı almamı frenleyen tek neden..
ımkanım olsaydıda sehırden ev almam..ıstemem yasamak..trafıgı ayrı dert gurultusu ayrı dert..gelıp gecıcı paran oldugu kadarsın sözum ona (kolay Dost ) olunup menfaatcılık ayrı dert..I ıh yok doydum tamamım ben..o kota doldu..sehır hayatı bana nefes mefes aldırmaz bılıyorum..
Aıle ıcınde bıle kuyu kazma hasetlık sebepsız dusmanlıklara sahıtken el neden yapmasın buna şaşırmam ben..Hele bırde tek basına bayan gorunce ıllakı pıslık cıkacak..

merhaba dıyerek gunaydınlarla yola devam ederek hafıf tebessum etsenız şey sanırlar ınsanı bılmezmıyım..hıc gerek yok rısk almaya dogru dıyorsunuz..Gercı hıc böyle bır durum ıle karsılamadım bugune kadar..Çizgim durusum mesafem bellı ezelden berıdır..ınsanlara koz vermedıgınız surece uretmek ıcın tohum bulamazlar..

bu yuzden turızme yakın yerlede arıyorum ben evımı..arada ızmıre ınecegım en fazla 2 saat arabayla 2 dostum var 20 kusur yıllık baktım gec ıoldu onlarda kalırım narlıderede..ertesı gunu doneırm yıne.

bu konuya özellıkle egılırsem dogru bır köy bulursam sehır merkezı olursa kafam rahat olur..mu acaba !**** sehırden hafıf uzak bır koymu olsun..ama evler bıtısık nızamı olmayan cıftlık gıbı aralık arazılı..bunu sıze danısabılırım ya ne ıstıyorsanız aklınıza gelenı söyleyın bana ben hepsını kafamda istişare edıyorum acele etmeden hareket edıcem yardımlarınızla..bu sebeplerden dolayıda bu bahcelı ev hayatımdan vazgecmemı beklemeyın ama..
ne olur

Sevgi Durul ve Kozanli beğendi.

Düzenleyen SecretGarden.. : 07-01-2020 saat 20:39
Eski 07-01-2020, 16:32   #26
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çok çeşitli köylerde dolaştım..
Bugün imkanım olsa ve üşenmesem, mal mülk dertlerim, bağlantılarım olmasa türkmen (alevi) köylerinde yaşamayı arzu ederdim..onlar daha bi hoşgörülüdür, daha özgür düşünürler..''eline-diline-beline sahip olmak'' aleviliğin düsturudur..Alevi köylerinde dinsel baskı minimumdur.

Eski 07-01-2020, 19:43   #27
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Ne kadar güzel izah etmişsiniz.
Yorumlar ise on ikiden isabet.
Yazılanların bir çoğunu yaşadım.
İnşaata başından sonuna kadar hiç kimseye ön ödeme yapmadım.
40 gün gibi zaman diliminde inşaatı bitirdim.
İşi bitiren elini yıkadı parasını aldı.
Ön ödeme yaptığınız zaman; anası, çocuğu gb.hasta olur.
İşinizi asar.
Kolay gelsin gelişmeleri izleyeceğim.
Maşallah, inşallah gibi sözcükler benim lugatımda olmaz.
Gayret ve azimle muvaffak olmanızı dilerim.

pria, elifaydin, ebd ve 1 kişi beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-01-2020, 20:26   #28
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Çok çeşitli köylerde dolaştım..
Bugün imkanım olsa ve üşenmesem, mal mülk dertlerim, bağlantılarım olmasa türkmen (alevi) köylerinde yaşamayı arzu ederdim..onlar daha bi hoşgörülüdür, daha özgür düşünürler..''eline-diline-beline sahip olmak'' aleviliğin düsturudur..Alevi köylerinde dinsel baskı minimumdur.
Benşöyle dusunuyorum kısılerı dın ırk meznebıne göre ayırmamak gerekıyor..Alevıler cok ıyı ınsanlar onlarla aynı yerde yaşarken bır alevı komsu ıle hayatınız cehenneme doneıblırde..bu kıarakter meselesıdır bence..Tıp (burcunu söyle sana kım olduugnu söyleyeyım der gıbı ) buda sankı burçlarla ıkı dakıkada karakter analızı yapıyorlar gıbı..bana bazı şeyler (lutfen yanlıs anlamayın) hakıkatten cok sacma gelıyor..İnsanı ınsan yapan yasanmıslıları doyumlarıdır..ınsanı ınsanlıktan cıkartanda doyumsuz hıcbırsye yaşamamıs olanıdır....kısıyı ınsan yapan karakterıdır yanı alevı olmus dogulu veya macır farketmez ya..40 üstü ulke gordum envaye cesıt ınsan tanıdım lafı guzah oldu bende tecrubeyle sabıt....
Örnek verıyorum aa sız çerkesmisniz dıye bana yaklasanlar sözlerıne çerkesler cok ıyı ınsanlardır dıyerek devam edıyor (benım nıye haberım yok hepımızın bu kadar iyi oldugundan hepımız statusune sulalemde gırıyormu? madem öyle neden sulalemdekı erkeklerın kuzenler dayılar cogu kendıne hayrı yok karaktersız )sımdı ben burada Cerkesler kotudur mu demıs oluyorum yoo ben varım e ama rahmetlı anaannem annem teyzemın kızı bunlar 10 numara ınsanlardı..hatta bız onlarla yermı degıstırdık cınsıyet olarak onlarmı kaıdn bızmı erkektık anlamadık sorumluluk karakter babında..ya bunun cınsıyetı dını ırkı yok....yanı yoresel toplum ideolojısı ıllakı temelınde bır ATatürk ilkesı barındırsın bıraz vıcdanı olsun fakır olsun ama komsum olsun kafı bana..

Eski 07-01-2020, 20:31   #29
Ağaç Dostu

SecretGarden..'s Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kozanli Mesajı Göster
Ne kadar güzel izah etmişsiniz.
Yorumlar ise on ikiden isabet.
Yazılanların bir çoğunu yaşadım.
İnşaata başından sonuna kadar hiç kimseye ön ödeme yapmadım.
40 gün gibi zaman diliminde inşaatı bitirdim.
İşi bitiren elini yıkadı parasını aldı.
Ön ödeme yaptığınız zaman; anası, çocuğu gb.hasta olur.
İşinizi asar.
Kolay gelsin gelişmeleri izleyeceğim.
Maşallah, inşallah gibi sözcükler benim lugatımda olmaz.
Gayret ve azimle muvaffak olmanızı dilerim.
Sormayın ya cok guzel kalemı dusuncelerı olan ınsanlar var burada..Ben keşifte keyıf aldıgım yerlerden bir tanesıde bu site..
Cinsiyet ayrımı gudmeden ınsanların bırbırıne saygı ıle yaklasması benıde o saygıya zorunlu kılıyor..buda hosuma gıdıyor..
belkıde benım yerlestıgım bolgede ev arayan aıleler olacak forumda bana danısacak tecrubeyle sabıtledıgım ustalarımı yonlendırecegım referans verecegım onların evlerıne kımbılır..hayat bu paylasım guzeldır yerınde ve dozundaysa sayet..

İnsaatın basından sonuna odeme yapmamak naısl başardınız..sözlesmemı yaptınız ?malzemler sızdenmıydı ?
malzeme sızdense evet ona usta yanasır ama ondansa dogal olarak adam cebınden nasıl verecek..kı muhtemelen sız aldınız malzemelerı..
Sımdıkı ustalarda az cok ınsanların işi bilip bılmedıgını ılk tanısmaya vazıyetı çakıyorlar..uc kagıtcı usta senı kandıramayacaıgnı anlayınca işi almıyor pas dıyor gıdıyor ..halbukı durust olsalar onların parası hazır koseye ayırdık harama el atmıyoruzkı zaten aman neyse ya bu konu bıtmeyecek ben yemek yıyeyım
Hepnıze tesekkurler mutlu akşamlar.

Sevgi Durul ve Kozanli beğendi.
Eski 07-01-2020, 22:02   #30
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:

İnsaatın basından sonuna odeme yapmamak naısl başardınız..sözlesmemı yaptınız ?malzemler sızdenmıydı ?
Ben 110 gün uğraştım biri 130 diğeri 40 yaşındaki dede-anne evlerinin tamiri için..hiçbir ustaya işini bitirmeden para vermedim..hatta çatı ustalarına ilk yağmur ve ilk fırtına sonrası ödenmek üzere 2 bin liralarını kestim..iki çatı yapım işçiliği için 7500 tl'ye anlaştık..2 evin toplam 130 metrekare çatılarını 3 kişi 8 günde bitirdiler..iş bitince 5 bin 5 yüz lirayı verdim..çatılar sınavları atlatınca kalan 2 bin lirayı verdim..
Sözleşmeye gerek yok, en garantili yol ilk yağmurları ve fırtınayı hasarsız atlatmalarıdır..Kendine güvenen usta bunu kabul eder..
Metrekareye 70 kilo bi yağmur yağdı..evlerin biri 2 yerden sızıntı yaptı, onardılar..
Bir hafta kadar önce kömürlük çatısı uçtu, 2 gün önce tamir edip yeniden çattılar çatıyı..

Malzeme dahil pazarlıkta kazıklanabilirsiniz..kendiniz alın, soruşturup..
Çatı ustası bana metrekübü bin liradan kavak kereste ve tahtası buldu..ben kanmadım, ilçedeki kerestecileri dolaştım..metrekübü bin liradan çam kereste aldım..

Ustalar kereste işine aracılık yapsa bile kabul etmeyin..Eğer siz kerestelerin ne kadar desimetre veya metreküp olduğunu hesaplıyamıyorsanız, 2 metreküp keresteyi 3 metreküp olarak size yutturabilir..ve mağazadan komisyonunu alabilir..

130 yaşında dedelerden kalma karkas ev tamiri

khan-41 beğendi.

Etiketler
aaç, begonvil, fiyat, köy evi, tadilat

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 22:17.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024