agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni99Beğeniler
  • 21 Gönderen pria
  • 18 Gönderen pria
  • 14 Gönderen pria
  • 1 Gönderen Lilazen
  • 2 Gönderen pria
  • 2 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen Melih Bakırlıoğlu
  • 8 Gönderen pria
  • 2 Gönderen pria
  • 1 Gönderen Dutlubahçe
  • 1 Gönderen pria
  • 1 Gönderen elifaydin
  • 3 Gönderen pria
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 1 Gönderen dekorcum
  • 1 Gönderen Portakal Rengi
  • 9 Gönderen pria
  • 3 Gönderen pria
  • 4 Gönderen pria
  • 4 Gönderen pria
  • 1 Gönderen yildirimahmed

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 31-12-2019, 01:55   #1
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
130 yaşında dedelerden kalma karkas ev tamiri

Büyük dede 93 harbi denilen 1878 Osmanlı-Rus savaşından sonra Bulgaristan'ın Tutrakan kasabası köyünden Çanakkale'ye göçmüş..kimbilir ne acılar çekmişlerdir, hayal bile edemiyorum

Ağustos ayında belediyeden aradılar..dış duvarları patlamış, her tarafı yaralı 130 yaşındaki bu evi ya yıkturmamı ya da onarmamı istediler..

Ben , kıyamadım bu hatıralarla dolu doğduğum evi yıktırmaya..

İşbaşı yaptık..önce dış cepheyi hallettik..15-20 kat renk renk badanaları, tüm çatlayan veya çatlaması muhtemel sıvaları sağlam zeminleri görene dek kırdık..karkas yapının duvarları içindeki keresteleri gördükçe şaşırdım..hala sapasağlamdılar..

Elektrik ve su tesisatını yeniledik..

Neyse, ilkokul arkadaşım ile birlikte yaptık bu işleri..hasarlı duvar kalıntılarını keser, çepinle ben kırıp temizledim..o da sıvasını yaptı..ben de sıva sonrası astar ve 2 kat akrilik badanasını yaptım..

Sonrasında çatıyı söktük..çatıdaki eğiklikleri gördükçe ben çatının çürümekte olduğunu sanıyordum..ama sökülünce anladık ki, çatı ağaçlarını fakirlikten balta ile yontup koymuş dede..ve zor söktüler çatıyı..hani çivi çaksan girmez cinsindendi meşeler..

Neyse..çatıdan başladık iç mekana..yine keser, çepinle iç duvar temizliklerini ben yaptım..çok önemliydi bu iş..20-30 kat rengarenk badanaları, çatlak duvarları kırdım..sağlam duvar yerlerine kalekim sıvanın daha iyi tutunması için baltayla çentikler attım 10-15 santim aralıklarla..ve sıvandı tüm duvarlar nihayetinde..

Dededen kalma ahşap pencere ve kapıların çürük yerlerini temizleyip , böcek deliklerini ahşap macunuyla , büyükçe yerleri toz talaş karışımı tutkalla doldurdum ve zımparaladım..eski macunları temizleyip yeniden camları macunlamak bile 3 günümü aldı..

Tavan lambrilerini ve laminat döşemelerini eşimin yardımıyla kendim yaptım..sadece banyo tavanına plastik lambri çaktım..Lambriler bitince, çatı arasına çıkıp izocamla kapladım her tarafı..

Seramik işini de kendim yapardım ama tuvalet-banyo ve mutfaktaki 13 metrekare alan için kesme makinası falan almaya değmezdi, onları da ilkokul arkadaşım yaptı..

Sonrasında, eşim kapı ve pencereleri boyadı..ben de tavan lambrilerini vernikleyip , duvarlara 2 kat kireç badana yaptım..5 kilo kirece yarım kilo tutkal koydum..

Sonunda, harabeden de beter metruk bi evi ve aynı bahçede anamın yaşadığı ikinci evi bu hale getirdik..tam 110 gün uğraştım..bu süre zarfında tam 17 kilo zayıfladım

Evde hakim olan renk mavi..nedense, çocukluğum deniz kıyısında yalınayak geçtiğinden mi nedir, maviye tutkum vardır..mavi benim için umut ve moraldir..zaten, deniz kenarı olmayan başka bir yörede yaşamayı bile göze alamam..

Eski evin sadece şofben işi kaldı..''Veito'' marka elektrikli şofbende aklım..ama bazen al bi demirdöküm, diyorum 50-60 litrelik..ama kasaba suyu aşırı kireçli olduğu için, rezistans dayanmadığından ondan da vazgeçiyorum..

Bakalım; havalar müsaade ederse, kasabadaki satıp kurtulmaya çalıştığım apartman dairesinden taşınacağım bu mekana yavaş yavaş..

Gören herkesin hayretlerini , ilgisini çekiyor, çok beğeniliyor bu son icraatim

Evin konumu öyle güzelki..iki oda ve mutfaktan deniz görünüyo..3 oda ve mutfak sabahtan akşama kadar güneş alıyo..önü meydan..

Eklenen Resimler

Düzenleyen pria : 03-01-2020 saat 10:50
pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2019, 02:04   #2
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Devam..

Eklenen Resimler

Eski 31-12-2019, 02:11   #3
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Hazır dekoratif sıvalar çok pahalı..ben en ucuz şekilde hallettim bu konuyu..kakekimi akmayacak kıvamde kardım ve mini sünger ruloyla tüm iç mekanları sıvadım..herkes merak ediyo nasıl yaptın bu sıvayı diye..ustalar bile soruyo

Eklenen Resimler

Eski 31-12-2019, 02:16   #4
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Harika güzel günler geçirmeyi nasip etsin Allah.
Elinize sağlık

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

pria beğendi.
Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2019, 02:33   #5
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Birbuçuk ay kadar önce çok şiddetli yağmur yağdı..çatılarda sızıntı, akma olmadı..
Bugün de köyden aradılar..rüzgarın şiddeti saatte 70 km. gibi dediler..
İki evin çatısı da sınavı verdi..ama bahçedeki kömürlüğün çatısı komple kalkıp uçmuş bahçe içine..

Biliyordum böyle olacağını..ondulin çivilerini yarım yamalak çakmış..çatı ağaçlarını duvara çelik telle falan sabitlememiş..ellemedim bu fırtınaya kadar..
Bu akşam elefon ettim yapan kişiye yarın gelip yeniden yapacak çatıyı..benim yokluğumda yapması daha iyi..orada olsam ağzımdan baya kötü laflar çıkar Çünkü iki evin yeni çatılarını milim milim inceleyip onarım ve kusurlarını ben giderdim..çok öfkeliyim.

shoglu ve Selma_321 beğendi.
Eski 31-12-2019, 07:01   #6
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
İyi iş çıkarmışsınız. Güzel görünüyor.
Güle güle oturun.

pria ve yildirimahmed beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2019, 07:32   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 10-03-2007
Elinize sağlık, her şey gönlünüzce olsun.

pria beğendi.
Melih Bakırlıoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-12-2019, 08:34   #8
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
eski köy okulları gibi olmuş

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-01-2020, 10:10   #9
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Çanakkale'de sık sık arabalı vapura binip bi deniz havası almak için Kilitbahir'e gideriz..son gidişlerimizin birinde, köye çıkan yolda yürürken ev ve dükkanların kapı pencerelerinin aynen benim evler gibi maviye boyandığnı gördüm..bi ara bi boyacıyla karşılaştım..sordum, bana '' abi, Kilitbahir'de kapı ve pencere boyalarında mavi dışında bi renk kullanmak yasak'' dedi..sevindim..aynı kafadaymışız..varsın eski ilkokullara benzesin..

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
eski köy okulları gibi olmuş

Eklenen Resimler

Eski 02-01-2020, 09:12   #10
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Çanakkale'de sık sık arabalı vapura binip bi deniz havası almak için Kilitbahir'e gideriz..son gidişlerimizin birinde, köye çıkan yolda yürürken ev ve dükkanların kapı pencerelerinin aynen benim evler gibi maviye boyandığnı gördüm..bi ara bi boyacıyla karşılaştım..sordum, bana '' abi, Kilitbahir'de kapı ve pencere boyalarında mavi dışında bi renk kullanmak yasak'' dedi..sevindim..aynı kafadaymışız..varsın eski ilkokullara benzesin..
Eski köy okullarına benzemiş derken olumsuz anlamda söylemedim.

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2020, 10:13   #11
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
Eski köy okullarına benzemiş derken olumsuz anlamda söylemedim.
Beğen tuşuna basabilseydiniz olumlu yazdığınızı anlardım

Eski 02-01-2020, 13:33   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-08-2014
Keşke eski halinin bir kaç fotoğrafını da paylaşa bilseniz.

pria beğendi.
Dutlubahçe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-01-2020, 13:47   #13
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dutlubahçe Mesajı Göster
Keşke eski halinin bir kaç fotoğrafını da paylaşa bilseniz.
Ben de çok üzgünüm bu konuda sayın Dutlubahçe

Ama inanın çatıyı kaldırıp duvarları da içten ve dıştan kazıyıp kırınca aynen bi enkaz gibiydi..zaten bu onarımı yapmamın tek nedeni de karkas duvarlardaki kerestelerin sağlamlığıydı. Eğer onlarda bi aşırı çürüme görseydim bunca masrafa ve emeğe yazık olurdu.

Eski 08-01-2020, 08:54   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Sanırım büyük dedelerimiz aynı dönemde göçmüş Bulgaristan'dan. Ancak biz tam olarak nereden geldiklerini bilmiyoruz, sadece bildiğimiz oradan geldikleri yere istinaden burada Sivrikaya soyadını aldıkları.

pria beğendi.
elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2020, 03:41   #15
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Isı yalıtımının tam olması açısından evlerin dış cephelerini eskitme tuğla ve taş strafor kaplamalarla örteceğim sanırım.
Ayrıca her odanın pencere karşısındaki bir duvarını nergislerimin fotoğraflarının olduğu panellerle kaplıyacağım gibi..

https://www.duvaryap.com/urun/resiml...r-paneli-rb-18

Eklenen Resimler

Eski 12-01-2020, 11:50   #16
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Linkte göremedim. İç cephede kullanacağınıza göre silinebilir olması gerekli, düşüncesindeyim. Kirlenme kaçınılmaz. Kirlenme durumunda çözüm olmalı.
Yalıtım yapmada temel düşünce, dış cephede yalıtım sağlamaktır. Yaz için, yalıtımın kütlesinin yüksek olması da avantajdır.
Yalıtım ısı geçişini yavaşlatır. Kendisi de ısınıp soğuyarak iletmeye başlar. Ne kadar geç ısınıp soğursa o kadar iyi. Taş duvarın vazgeçilmezliği bundandır. Kışın, soğuyuncaya kadar güneş çıkar, tekrar ısınır. Yazın, ısınıncaya kadar gece olur, soğur.
Doğal olarak, koşullarınıza göre karar vereceksiniz. Yardımcı olabilir diye yazdım.
Kolaylıklar.

pria beğendi.
Eski 12-01-2020, 13:40   #17
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
Linkte göremedim. İç cephede kullanacağınıza göre silinebilir olması gerekli, düşüncesindeyim. Kirlenme kaçınılmaz. Kirlenme durumunda çözüm olmalı.
Yalıtım yapmada temel düşünce, dış cephede yalıtım sağlamaktır. Yaz için, yalıtımın kütlesinin yüksek olması da avantajdır.
Yalıtım ısı geçişini yavaşlatır. Kendisi de ısınıp soğuyarak iletmeye başlar. Ne kadar geç ısınıp soğursa o kadar iyi. Taş duvarın vazgeçilmezliği bundandır. Kışın, soğuyuncaya kadar güneş çıkar, tekrar ısınır. Yazın, ısınıncaya kadar gece olur, soğur.
Doğal olarak, koşullarınıza göre karar vereceksiniz. Yardımcı olabilir diye yazdım.
Kolaylıklar.
Linkte silinebilir diye belirtilmiş:

Evinizde, ofisinizde, diğer yaşam alanlarınızda duvarlarınızı ve tavanlarınızı Stikwall strafor duvar panelleriyle profesyonel yardım almadan dizayn etmeniz mümkün.
Yüzey dokusu sayesinde duvar kağıdında buluna yapaylık etkisini stikwall'da hissetmezsiniz.
Doğal Ahşap, Mermer, Taş ve Tuğla hissiyatı vermektedir.
B1 Tipi alev yürütmezdir. 30 DNS EPS tabanlıdır. Tutuşturucu özelliği yoktur.
Bakteri üretmez ve yosunlaşma yapmaz. Sağlığınıza ve çevrenize zararlı etkileri yoktur.
Çok şiddetli olmayan darbelere dayanıklıdır.
Isı yalıtımı sağlar
Panelleri kolaylıkla temizlenebilir.

Paneller nem ve sudan etkilenmez, zamanla deformasyona uğramaz.
Uygulaması çok kolaydır. Kendiniz evinizde tek başınıza bile rahatça uygulama yapabilirsiniz.

Valla ne bileyim ama, bir nergis aşığı olarak nergis çeşitlerimden en beğendiğim üçünün en güzel fotoğraflarını gönderip üç duvarı kaplamaya baya bi heveslendim:

Eski 17-11-2020, 11:33   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-11-2020
Strafor Duvar Paneli

Alıntı:
Isı yalıtımının tam olması açısından evlerin dış cephelerini eskitme tuğla ve taş strafor kaplamalarla örteceğim sanırım.
Ayrıca her odanın pencere karşısındaki bir duvarını nergislerimin fotoğraflarının olduğu panellerle kaplıyacağım gibi..

https://www.duvaryap.com/urun/resiml...r-paneli-rb-18
Bu uygulamayı yaparken ısı yalıtımı ve duvar kaplama çok önemlidir, aşağıdaki makale konuyla ilgisi olanlar için iyi bir kaynak.

Duvar boyamaya bir alternatif olarak strafor duvar paneli karşımıza çıkıyor. Boyaya gerek kalmadan, üstelik bin bir çeşit renk ve modelleri ile duvarınızın kaplamasında kullanılıyor. En çok tercih edilme sebebini kullanışlı olması diyebiliriz. Çünkü strafor yapısı sayesinde temizliği çok pratik olarak yapılabiliyor. Kullanışlı hale getiren bir diğer unsur duvar panelinin uygulama yöntemidir. Strafor duvar paneli montajı tek başınıza yapabileceğiniz eğlenceli ve basit bir uygulamadır. Bunun için sahip olmanız gereken tek malzeme montaj esnasında kullanacağınız yapıştırıcı. Bunun dışında eşit ve tam kusursuz görünüm için cetvele ihtiyacınız olabilir.
Bu sayede badana ihtiyacınızı pratik yoldan gidermiş oluyorsunuz. Üstelik boya yapmadan! Boya sıçraması ve iz kalması korkusu yaşamadan, tertemiz duvar yenilemiş olacaksınız.

Desenli Strafor Duvar Paneli

Artık evinizi yeniden tasarlamak için duvar boyası yapmak eskide kaldı! Duvar boyasından çok daha modern ve şık görünen desenli strafor duvar paneli hayatımıza hızla giriş yaptı. Her renk ve modelde gördüğümüz duvar panelleri evimizin her köşesinde kolayca uyumu yakalayabilecek tarzlara sahip. Eşyalarınızı çok daha ortaya çıkaracak, evinize modern bir dokunuş yapacak duvar kaplamalarını siz de çok beğeneceksiniz.
Geleneksel motiflerden en çağdaş modellere kadar geniş çeşitlilik yelpazesine sahiptir. Evinizde otantik bir hava isterseniz geleneksel motiflerde aradığınızı bulabilirsiniz. Daha çağdaş modeller için geometrik şekiller, resim baskılı modeller işinizi görecektir. Daha pek çok çeşit ve şekillerle desenli strafor duvar paneli evinize mimar dokunuşu getiriyor.

Strafor Duvar Paneli Uygulama

Hesaplı olması, estetik şıklığının yanı sıra strafor duvar paneli uygulaması da oldukça kolay ve pratiktir. Az malzeme ile şahane tasarımlara imza atabilirsiniz. Herhangi bir ustalık gerektirmeyen basit ve eğlenceli uygulanışı ile adeta stresinizi atacaksınız. Duvarınıza uygun olarak malzemeyi kesme, birleştirme gibi avantajlara sahipsiniz. Eşit ve düzenli bir görüntü için bu tür ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Strafor duvar paneli montajı için mutlaka profesyonel bir destek almak şarttır!
Boya yapmanın zahmetli ve yıpratıcı işine girmeyin! Pratik strafor duvar paneli uygulaması ile tanışın. Böylece hem zamandan hem de paradan tasarruf edin. Ayrıca eğlenceli uygulaması ile farklı bir aktivite yapmış olacaksınız.
İç mimara gerek kalmadan, evinizi mimara bırakmışsınız gibi profesyonel tasarımlarla yeniden yaratın.

Strafor duvar paneli montajı ile ilgili mutlaka profesyonel bir düzeyde hizmet almasınız! Böylece nitelikli yaşam alanlarına kavuşursunuz!

https://www.dekorcum.com/ <--- hakkında bilgi için hemen sitemizi ziyaret edin.

pria beğendi.
dekorcum Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2021, 19:11   #19
Yeni Üye

Temir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Alıntı:
İşbaşı yaptık..önce dış cepheyi hallettik..15-20 kat renk renk badanaları, tüm çatlayan veya çatlaması muhtemel sıvaları sağlam zeminleri görene dek kırdık..karkas yapının duvarları içindeki keresteleri gördükçe şaşırdım..hala sapasağlamdılar..

Elektrik ve su tesisatını yeniledik..
Baya kapsamlı bi tadilat olmuş, belediyeden izin gerekiyor mu bu tür tamamen yıkmadan tadilat yapma işlerine?

Temir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2021, 08:58   #20
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Temir Mesajı Göster
Baya kapsamlı bi tadilat olmuş, belediyeden izin gerekiyor mu bu tür tamamen yıkmadan tadilat yapma işlerine?
Bina onarımı izine gerek duymaz. Taşıyıcı sistem ile ilgili bir değişiklik yapmadığınız sürece, izin almadan onarabilirsiniz.

pria beğendi.
Eski 29-07-2021, 20:53   #21
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Aylaklık hiç bana göre değil 4 aydan beri usta kusurlarını giderdim sayılır..ufak tefek gözden kaçan şeyleri yapmaya çalıştım..
Anne-baba-dede-nine evlerini daha da kalıcı güzelleştirmek için uğraşıp duruyorum..sıra geldi dış cephelere..
Havalar çok sıcak..güneş altında çalışmak zor..ama 4 gün önce gözümü kararttım ve 'ancak başlanan iş biter' diyerek toplam 30 metre uzunluktaki ön cephelerin 9 metresini kabaca bitirdim sayılır..üç günde 27 saat çalışmışım..
Bir hafta dinlenip tekrar devam ederim inşallah..
Özene bezene, kusursuz yapıyorum işimi..ustayla falan olmaz yani..adamlar yevmiyeyle çalışmıyor, götürü pazarlık yapıp, paldır küldür bitirip parayı kapmaya bakıyorlar..
Acelem yok..yağmurlar başlayana kadar bitiririm nasipse..
Duvarex marka dış cephe panelleri Koçtaş'tan aldıydım..panel yapıştırıcılarını güvenli görmedim..Kalekim en iyisi... 35 panele 40 kilo kalekim kullandım..her panelin arkasına 40-50-60 adet Kalekim noktası yapıyorum..yapıştırınca panel tümüyle yapışmış ve duvarı sarmış oluyo..duvar yüzeyindeki kauçuk kaplamaya çok iyi yapışıyo kalekim..
Desen olarak bizim kasabadaki Ceneviz kalesinin ince örülmüş pişmiş toprak tuğlalarından esinlendim..
Haftaya oturduğumuz dede evine başlarız umarım Dede evinin duvarları çok düzgün değil..tesviye işi biraz yoracak beni..
Tasarladığım çok şey var daha..2 yıl içinde bitiririm ömrüm yeterse..
Bu işleri yaparken ünlü firmalara ya telefon ediyorum, ya da dökümanlarını okuyorum..özellikle üniversite makale ve tezleri onarım için rehber oluyo bana
Hayalim, bu evleri TED, TEV veya ÇYDD gibi kurumlardan birine satılamaz kaydıyla şartlı bağış yapmak..burs alan öğrenciler gelsin, bu güzel beldede tatil yapsınlar..

Eklenen Resimler

Eski 21-09-2021, 21:53   #22
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Anamın evinin dış cephe kaplamasını yaptıktan sonra sıra geldi dede evinin dışını kaplamaya..
Geçen yıl bu evin dış sıva tamirini yaptık ama sıvanın altında ne olduğunu hep merak ettim ve sonunda tek başıma tüm dış sıvayı kazma, keser ve çekiç yardımıyla kırıp temizledim..
Duvarlardaki ahşap aksamın durumunu inceledim tek tek..çok sağlamdı ağaçlar..sade temel taşlarının üzerine koydukları merteklerin bazı yerlerinde hafif çürüme vardı..bunun nedeni de temelin çimento yerine toprakla örülmesi ve rutubet kapmasıydı..haklı tabi dede..o zamanlar çimento lükstü ve fakirlik vardı..temelde kullandıkları taşlar büyük ebatlıydı, sanırım kasabadaki kaleden getirmişler..temelde kullandıkları toprak harçları temizledim, ağaç çürükleriyle beraber..ve bazı kovukları poliüretan köpükle doldurdum..
Daha sonra duvarlardaki kerpiçleri ve eski tuğlaları tel fırçayla temizledim ve suyla yıkadım..ve kerpiçlerle dikey ağaç aksam arasında boşlukları tek tek aradım ve onları da köpükle doldurdum..
Sonrasında yatay dikey ve çapraz ağaçların bağlantı yerlerindeki çiviler hoşuma gitmediği için 3 mm. kalınlıkta silme demirlerle bunları birbirine bağladım..bu mertekler öylesine sağlam ki, matkapla vida da sokamadım..3 tane matkap ucuyla bir tane vidayı sokamadım yerine..sonunda burgulu 5 buçuk santim uzunlukta trapez vidalarla yaptım bu işi.. daha sonra da temel taşlarına inen dikey mertekleri de bir santim kalınlıktaki lama demirlerle temel taşlarının altına kadar uzatarak destek attım..
Sonra, irice gözlü galvaniz kafes teli ile tüm duvarları çivileyerek kapladım..çivi pek girmiyordu ağaçlara, girdiği kadar yetindim..tüm bunları yaparken mimar odaları, üniversite yayınlarını inceliyerek yaptım..
Güçlendirme işi bitince sıra geldi ince ve kaba sıvaya..bol çimentolu harçla üç kat sıva yaparak dış cephedeki hafif yamuklukları falan da giderdik..daha sonra 3-4 gün sıvayı hep suladım, çünkü hava çok sıcaktı..
Kaba sıvadan sonra portland çimento esaslı dış cephe sıvasını yaptım..o da kuruduktan sonra sıra strafor duvar panellerini döşemeye geldi..onu da yaptım..
Bu bir aylık uğraş beni çok çok yordu..bazı günler 11, hatta 14 saat çalıştığım oldu..
Kaba sıva hariç tüm işleri kendim yaptım..
100 m2.strafor paneller dahil bana tüm maliyeti 8.50o lira oldu..götürü yaptımaya kalksam benden en az 25 bin lira alırlardı..
Bir ay boyunca gelen geçen herkesin çok ilgisini çekti ve son halini gören tanıdık veya tanımadığım yüzlerce insan (üç beş haset fesat hariç) gelip geçerken çok güzel kelimelerle yorgunluğumu aldılar..

Eklenen Resimler

Eski 21-09-2021, 22:20   #23
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

50x100 cm. ebadındaki panelleri kalekimle yapıştırmayı tercih ettim..daha sağlam, boşluksuz oldu..
Her panelin arkasına bi tatlı kaşığı kalekim koydum ve bastırdım..tabi bunlar yayılınca sıva gibi oldu..
Biraz dinleneyim, ek yerlerini şeffaf silikonla takviye yapacağım..
Bordo renkli alt kısımlar normal silikonlu boya değil..Kauçuklu kaplama boya..Permolit'in Permokot'u..

Eklenen Resimler

Eski 21-09-2021, 22:24   #24
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Büyük işler bitti sayılır..vakit geçirmek için kafam esince ufak tefek işler yapıyorum..
Bu aralar 10 gün kadar dinlendim..
Kısmetse seneye her iki bahçede yapacağım düzenleme işleri var..
Sağ kalırsak tabi
Bu koronanın biteceği yok..
Allah'tan bu evler ve nergis bahçemin işleri var..beni kahvehane köşesinden ve dedikodularından kurtarıyor..

Eski 21-09-2021, 22:29   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-09-2021
Gerçekten emek kokuyor... Yüreğinize, elinize sağlık.

pria beğendi.
yildirimahmed Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:34.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024