agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni37Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-03-2022, 16:23   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-08-2021
Talking Kırsal Yaşam Hazırlıkları

Merhabalar, ben Seyfi. 30 yaşındayım. Bir şirkette grafik tasarım ve reklamcı olarak çalışıyorum. Forumda en sevdiğim alan burası. Geçtiğimiz haziran da düğünden gelen parayla bir tarla aldık (kırklareli'nde). Uzun zamandır kırsal bir yaşam hayal ediyoruz. Kendime, burayı okuyanlara motivasyon olması ve bir gün başarırsak da aşama aşama yol haritası oluşturmuş olmayı istedim. Daha detaylıca kendi blogumda da yazıyorum.

Arazi 6.3 dönüm bir tarla. İçinde 1 dönüme yakın kısmı meşe ağacı. Güzel bir manzarası var. Köyün 1.5km dışında. En yakın çeşme 450m. uzaklıkta. Tarla olduğu için yapı yapma ile ilgili neredeyse sormadığım ne resmi ne de bir kurum kaldığı için en azından bu bölge için rehber olabileceğine inanıyorum. Bizim amacımız 60-70m kare bir ahşap ev inşa etmek ve bunu su basman temele değil de karton temel kalıbıyla yerden 50cm yukarıda yapabilmek. Toprak koruma kanunundan dolayı tarla vasıflı bir yere yapı izni yok. Bazı şartları var tabi ama yine büyük bütçeler söz konusu (deneyim aktardığım için yanıldığım, yanlış olan bir bilgi varsa lütfen ekleme yapın).

**Buraya kadar okuyanlar için şu anki güncel durumumuzu da anlatıp bazı plan ve hedefler belirledik bunları ekleyerek sonlandıracağım.

Tarla vasfını bağ'a çevirme aşamasındayız. Ceviz ağaçları dikeceğiz, sulama için 3-5 tonluk su deposu arayışındayız ve ardından damlama sistemi kuracağız. İlerleyen süreçte bunları otomasyon sistemle destekleyeceğim.

Bu süreci ne yaparak değerlendiriyoruz?
*Ben 1 yıldır bitki eğitimi alıyorum. Bilgi bence her şeyden önemli. Permakültür ve doğal tarım yöntemleri için bolca kitap okuyoruz (dileyen olursa kitapları da paylaşırım). Bu okuma-araştırma sürecinde gördük ki insan doğa ilişkisi için hala umut var. Doğa onarıcı ve ilham verici. 1 yıldır unumuzu bölgemizdeki çapasız tarımla bitkilerin ışığa ulaşma yarışını kullanan doğal tarımla büyütülen buğday üreten yerel üreticiden alıyoruz bu hikaye bile bize olağanüstü geliyor.
*Eşim açık öğretimden tarım okumaya başladı. Doğayı seven, ben yüksek irtifa dağcısı ve kamp liderliği yapan birisiyim, doğa bağı ailemizde kuvvetli.
*Artan fiyatlar birçok şeyi kendimizin yapması üzerine bir sistem geliştirmemizi öngörüyor. Ahşap ev yapımı vb teknik detaylar için de bolca okuyor, izliyoruz. Böyle işi öğrenmeyi değil fikir sahibi olmayı umuyoruz.
*Pozitifiz. Her şey pahalı, bütçemiz çok az fakat pozitifiz. Olabilirse iyi hissederiz, olumsuz sonuçlanırsa denedik deriz modundayız (her zaman sürdürmek zor olsa da).
*5.30'da kalkıyorum tüm bu süreci devam ettirmek için iş öncesi zaman yarattım. Ardiuno yazılım çalışması yapıyorum. YouTube kanalımda da içerik ürettiğim için destek bulma imkanım var. Hava meteoroloji projem için kayseriden bir firma sponsor oldu. Rüzgar enerjisi ile sulama, yağmur hasadı vb. projeler için daha iyi hissediyorum. Çok iyi değilim ama öğrenmeye çalışıyorum. Araziye bunu kurup sms ile iklim haritamızı çıkarmayı, geçen zaman içindeki etkiyi ve ortamı kayıtetme merakım var.

Uzunca oldu ama buraya devamında umarım ki bağ tapusunu aldık, yapı izni aldık diye devam edebilirim. Sürecin kendisi gerçekten yorucu ama bir o kadar da unutulmaz. Hep birlikte daha da pozitif olabilir, bilgiyi paylaştıkça çoğaltabiliriz. Okuduğum her hikaye beni daha iyi hissettirdi. Paylaşmak istedim, sevgiyle.

(süreci güncelleyeceğim).

*Güncelleme
Aralık, 2022

En son ceviz dikmekten bahsetmişim. Aradan geçen zamanda umarım herkes iyidir. Bu konuya denk gelip de okuyacaklar için başı-sonu olan bir şey üretme gayretim devam ediyor. Bizim süreçte yığın değişim oldu, bu süreci yazmak belki de birisine ilham, fayda, bunu yapmayayım dedirtir.
Tam kararsız kalmışken, bir arkadaşım aracılığıyla bölgemizde aktif olan haritacı birisiyle devam etme kararı aldık. Hem konuyu biliyordu hem de bölgedendi. En başta hizmet ücreti olarak 5 bin olarak anlaşmış, fidan dikimi, sınır kazıkları, ağaçların istendiği gibi uygun dikimi gibi tüm konularda sürecimize eşlik edecekti. Daha sonra mesleğim gereği bir fırsat doğdu ve web sitelerinin Google ayarını ve reklamlarını yaparak o ücretten kurtulduk. Sırasıyla sınır kazıkları çakıldı, görece biraz daha büyük fidanlar işaretlenerek simetrik olarak dikildi, başvuru yapıldı. 2 ay süre ardından bazı revizeler olsa da tarla cins değişikliğini tamamlayıp, yeni tapumuzu aldık. Tarla olan yerimiz “ceviz bahçesi” olarak değişti. Bu bize resmi olarak 75m.kare ev yapımı izni kapısı açmıştı. Bu süreç ilerlerken biz ağaçları hayatta tutma, sulama, köyden su alma, mazot zamları, damlama borusu kurulumu, budama vs. derken bir hayli yıprandık. Ama bir kez bile of demedik, çok öğretici ve tatminkar bir süreçti. Yine bu süreçte yukarıda gülümseyerek okuduğum ahşap ev yapma hayalimiz de hayal olarak kalmıştı. Artan fiyatlar ahşap evi hayal etmeyi bile zorlaştırmışı. 2. Planımız olan nakliye konteyneri alma arayışımızı aktif ettik ve bakınmaya başladık.
Şu an güncel olarak bu araziyi satma kararı aldık. Nedeni borç ödememiz gerekliliği, zaten elimizdeki düğün sonrası takılarla ilerlediğimiz bu araziyi satıp daha refah seviyesine ulaşmak ilk hedefimiz. Tabi kalırsa az da olsa ufak bir arazi ile devam etmek istiyoruz. Büyük arazi büyük sorun demekmiş. Bunun yanı sıra nakliye konteyneri yapımı arifesindeyiz. Nakliye konteynerini yaşadığımız şehirde bulabildik (Tekirdağ). Ailemizin köydeki yerine yakın izinle indirip, tadilat işleri için elektrik vb kaynaklara yakın olmak istedik. Kutu profillerle karkas yapıp, taş yünü ile yalıtıp, alçıpan kaplamak istiyoruz. P.köpük ve ahşap fiyatları sonrası bu yolu tercih ettik. Çıkma pencere, parke bulup sağlam olan şeyleri değerlendirip, finalde yağmur suyu hasat eden, güneş ve rüzgar türbini kullanan, sade bir yapı planlıyoruz. Şimdilik güncellemem bu şekilde. Bu yazı dizisi bir gün umuyorum ki evin ve arazinin kapısından verdiğim fotoğrafla sonlanır ve ilham olur. Bu süreci yazmak çok kolay ama içindeyken stres yönetimi, etrafın olmaz deyip takılı kalması gibi yığın şey var. Hata yapsak da bir şekilde sonuca ulaşmaya çalışmak, yolda olmak en güzel. Sevgi ve selamlar.

Blogda tüm süreci detaylıca yazıyorum.
Kırsal Yaşam blogum

Eklenen Resimler

Düzenleyen seyfidurmaz1 : 06-12-2022 saat 14:01 Neden: Fotoğraf ekledim
seyfidurmaz1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2022, 16:59   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-04-2012
Galeri: 2
Hayallerinizi en güzel şekilde gerçekleştirebilmeniz dileğiyle. Biz de İstanbul'dan Kırklareli'ne taşındık 2 sene önce. Fakat kurumsal hayata tam olarak veda edemedik. Hikayenizi merakla takip edeceğim.

bahtiyar02 beğendi.
dryad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2022, 18:40   #3
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Giriş Tarihi: 15-07-2017
Selamlar,
ben de sistemciyim.
Umarım bu yolda başarılı olursunuz.
Sadece bir önerim var ;
ağaç ev projenizi tekrar gözden geçirin bence.Hem yalıtım,hem mukavement,hem de uzun vadede kullanışlılık açısından betonarme yapı yapmanız en mantıklısı olur.
Ağaç ev işi iş değil.

CaLViN-TR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-03-2022, 18:49   #4
Yeni Üye

Çok teşekkürler umarız denk gelir bolca laflarız. Şirketimi ileriye dönük uzaktan çalışmaya ikna aşamasındayım ben de.

dryad beğendi.
Eski 24-03-2022, 18:51   #5
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi CaLViN-TR Mesajı Göster
Selamlar,
ben de sistemciyim.
Umarım bu yolda başarılı olursunuz.
Sadece bir önerim var ;
ağaç ev projenizi tekrar gözden geçirin bence.Hem yalıtım,hem mukavement,hem de uzun vadede kullanışlılık açısından betonarme yapı yapmanız en mantıklısı olur.
Ağaç ev işi iş değil.
Çok teşekkürler hocam. Uzun yıllar için keresteci kim varsa görüşüyorum. Olay nem ve su. Bu yolda Rus ahşap ev yapan firma tekniklerine bakıyoruz sonuçları şaşırtıcı. Tekrar çok teşekkürler

Eski 25-03-2022, 08:49   #6
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Seyfi bey aramıza hoşgeldiniz.Herşeyden önce bu istek ve arzunuzu kaybetmeden eşinizle beraber devam ettirmenizi dilerim.
Size yaşadığımız veya çevremizde gördüklerimizden yola çıkarak birkaç önerim olacak.Bir üyemizin dediği gibi ahşaptan uzak durunuz çünkü gerek doğa şartları gerekse ahşap düşkünü çeşitli zararlılar ve ısı muhafazasının çok zorolmasada masrafının çok olduğu belli.
Eğer düşündüğünüz bağ evini subasmanı attıktan sonra yalıtımı
sağlamak ve örülmesi ve sıvası daha kolay olan 5 lik Gazbeton Ytong ile yapmanız, çatı kaplamanızı sandviç panel ile tamamlamanızı öneririm.
İsterseniz doğal gözükmesi açısından dış cephenizi kerestecilerin kapak olarak nitelendirdikleri ahşap ile üst üste gelecek şekilde kaplamanız sizi yağmurdan ve ısı kaybından koruyacaktır.Kolaylıklar dilerim.

elifaydin ve ornekkoy beğendi.
Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2022, 09:11   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamfıstığı Mesajı Göster
Seyfi bey aramıza hoşgeldiniz.Herşeyden önce bu istek ve arzunuzu kaybetmeden eşinizle beraber devam ettirmenizi dilerim.
Size yaşadığımız veya çevremizde gördüklerimizden yola çıkarak birkaç önerim olacak.Bir üyemizin dediği gibi ahşaptan uzak durunuz çünkü gerek doğa şartları gerekse ahşap düşkünü çeşitli zararlılar ve ısı muhafazasının çok zorolmasada masrafının çok olduğu belli.
Eğer düşündüğünüz bağ evini subasmanı attıktan sonra yalıtımı
sağlamak ve örülmesi ve sıvası daha kolay olan 5 lik Gazbeton Ytong ile yapmanız, çatı kaplamanızı sandviç panel ile tamamlamanızı öneririm.
İsterseniz doğal gözükmesi açısından dış cephenizi kerestecilerin kapak olarak nitelendirdikleri ahşap ile üst üste gelecek şekilde kaplamanız sizi yağmurdan ve ısı kaybından koruyacaktır.Kolaylıklar dilerim.
Çok teşekkürler. hoş buldum. Öneriler sonrası ahşap konusunda daha derin bir araştırma yapmamız gerektiğini düşünüyoruz ve öyle ilerleyeceğiz. Zorlukları var elbet fakat içimizden inanın beton vb. ev yapmak geçmiyor. Sketchup kullanarak malzeme listesi ve bütçe konusunu çizerek anlamaya çalışıyoruz şimdilik.

-içten dışa
En iç kısımda alçıpan istiyoruz. Lambri ile giydirilmiş duvarlar bizim gözümüze boğucu geliyor. Alçının altında 10cm taş yünü, dışa doğru osb, nem bariyeri ve en dış için empanyeli oval yalıbaskı veya kanada taraflarındaki tarz sac profil kullanma fikrimiz var şimdilik. Ağaçların kuru ( %5nem en uygunu sonucu çıkardık okumalardan), temel kısmındaki yapı için antiseptikli ve empanyeli olmasını düşünüyoruz. Bu söylediklerim bilgi havuzumuzdaki bilgiler, doğru-yanlış elemesi için toparlıyoruz.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.
Eski 25-03-2022, 09:29   #8
Ağaç Dostu

david72's Avatar

Giriş Tarihi: 26-03-2015
Öncelikle hayallerinizi hayata geçirme cesaretiniz için sizi kutluyorum. Umarım herşey gönlünüzce olur, ahşap ev meselesinde benim de incelediğim birkaç şirket var. Bunlardan bir tanesi ahşap sandviç panel yapıyor. İstenirse bir tarafı osb dış tarafı da ahşap olabilir. Ortası da yalıtım straforu olduğundan tuğla gibi örülmesi kolaydır diye düşünüyorum

david72 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2022, 10:29   #9
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Hemşehrime hoşgeldin demeden olmaz. Hayaller olmalı ki onları gerçekleştirmek için sürekli devinim halinde olsun insan. Trakya özellikle kuzey kesimi hava şartları bakımından daha zorlu gördüğüm kadarıyla. Yazı var kışı var, ama iyi bir çalışmayla ahşap ile de birşeyler yapılabilir diye düşünüyorum.
Ben betonarmeyi tercih ettim, usta konusu da ayrıca sıkıntı oluyor kırsal kesimlerde. Güncel gelişmeleri takip etmekten keyif duyacağımız akıcı bir anlatımınız var, bekliyor olacağım.

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2022, 12:46   #10
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
Ev için en güzeli eğer araziniz sit alanı değilse ve resimdeki kayalık size ait ise kayalığın içine bir ev kazmak, yazın serin, kışın sıcak tutar,

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2022, 14:06   #11
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi elifaydin Mesajı Göster
Hemşehrime hoşgeldin demeden olmaz. Hayaller olmalı ki onları gerçekleştirmek için sürekli devinim halinde olsun insan. Trakya özellikle kuzey kesimi hava şartları bakımından daha zorlu gördüğüm kadarıyla. Yazı var kışı var, ama iyi bir çalışmayla ahşap ile de birşeyler yapılabilir diye düşünüyorum.
Ben betonarmeyi tercih ettim, usta konusu da ayrıca sıkıntı oluyor kırsal kesimlerde. Güncel gelişmeleri takip etmekten keyif duyacağımız akıcı bir anlatımınız var, bekliyor olacağım.
Çok selamlar, teşekkürler evet hava şartları epey sert geçiyor. Arazinin olduğu yer rüzgar da alıyor bu enerji üretimi için umarız katkı sağlar. İşleri halletmek için usta bulmak gerçekten zor bir iş, etraftan da duyuyoruz. Umarız az sorunla hallolur işler.

Eski 25-03-2022, 14:06   #12
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selim_50 Mesajı Göster
Ev için en güzeli eğer araziniz sit alanı değilse ve resimdeki kayalık size ait ise kayalığın içine bir ev kazmak, yazın serin, kışın sıcak tutar,
O kayalık alan manzaramız ve devlet arazisi. İzlemek oldukça keyifli çok teşekkürler

aydemiraydın beğendi.
Eski 25-03-2022, 14:19   #13
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-04-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi seyfidurmaz1 Mesajı Göster
Çok teşekkürler. hoş buldum. Öneriler sonrası ahşap konusunda daha derin bir araştırma yapmamız gerektiğini düşünüyoruz ve öyle ilerleyeceğiz. Zorlukları var elbet fakat içimizden inanın beton vb. ev yapmak geçmiyor. Sketchup kullanarak malzeme listesi ve bütçe konusunu çizerek anlamaya çalışıyoruz şimdilik.

-içten dışa
En iç kısımda alçıpan istiyoruz. Lambri ile giydirilmiş duvarlar bizim gözümüze boğucu geliyor. Alçının altında 10cm taş yünü, dışa doğru osb, nem bariyeri ve en dış için empanyeli oval yalıbaskı veya kanada taraflarındaki tarz sac profil kullanma fikrimiz var şimdilik. Ağaçların kuru ( %5nem en uygunu sonucu çıkardık okumalardan), temel kısmındaki yapı için antiseptikli ve empanyeli olmasını düşünüyoruz. Bu söylediklerim bilgi havuzumuzdaki bilgiler, doğru-yanlış elemesi için toparlıyoruz.
Seyfi bey tekrar merhaba

Sabah sölediklerime bir örnek teşkil etmesi amacıyla bunları sizin için yolluyorum.
Name:  1.jpg
Views: 840
Size:  70.4 KB

Name:  2.jpg
Views: 847
Size:  66.5 KB

Name:  3.jpg
Views: 857
Size:  49.9 KB

bahtiyar02 beğendi.
Çamfıstığı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-03-2022, 16:39   #14
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Çamfıstığı Mesajı Göster
Seyfi bey tekrar merhaba

Sabah sölediklerime bir örnek teşkil etmesi amacıyla bunları sizin için yolluyorum.
Eklenti 724110

Eklenti 724111

Eklenti 724112
Çok teşekkürler biz de şu tip de bir şeyler hayal ediyoruz, daha basit yapılabilir.

Eklenen Resimler

bahtiyar02 beğendi.
Eski 29-03-2022, 10:45   #15
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Çok teşekkürler biz de şu tip de bir şeyler hayal ediyoruz, daha basit yapılabilir.
Ahşap ev fikri hoş gelir ama sorunları ve bakımı ciddi kaynaklar gerektirir.
Mühendis kafalı öneriler :
Evin altının dolu ve kapalı olması gereklidir. Toprağa ısı kaybı daha düşük olacağı için ısıtma giderlerini düşürür. Boşluk, istenmeyen misafirleri davet eder. (Yılan akrep dahil) Rahat ulaşamayacağınız bir alanı yaratmak kolay olsa da sorunlarıyla başa çıkmak kolay olmayabilir. Beton dökmek istemiyorsanız taş duvar ile çevreleyerek, doldurabilirsiniz.
Yan duvarlarda yalıtım yapmak zorundasınız: Yalıtımınız taşıyıcı da olursa, kaplama kalır geriye. 30 cm ve üzerinde kalınlıktaki gaz beton malzeme ile yığma yapı yapılabiliyor. (Yığma yapı yönetmeliğinde, deprem bölgeleri için iki katlı binaya izin veriliyor.) Gaz betonu yapıştırma ile birleştirirseniz, harç işleri azalır. Başka çözüm kullanmazsanız duvarın üzerine hatıl dökmekten başka beton işiniz olmaz. Gaz betonu sıva alçısı kullanarak sıvayabilirsiniz. İç duvar istediğiniz gibi olur. Dış kaplama size kalmış. Bir şeyleri tutturmak için gaz beton dubeli isimli sağlam bağlantı elemanları da var.
5 dönümden büyük alanlar için özel durumlarda yapı izni verilebiliyor. Bunu bağlı olduğunuz devlet dairesinden öğrenmenizde yarar var. (Uygulama farkları çok.)
Kararlı adımlarla ilerlerseniz ulaşılabilecek hedef olduğunu düşünüyorum. Başarmanız dileğimle.

TCM beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2022, 15:34   #16
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Portakal Rengi Mesajı Göster
..Gaz betonu yapıştırma ile birleştirirseniz, harç işleri azalır. Başka çözüm kullanmazsanız duvarın üzerine hatıl dökmekten başka beton işiniz olmaz. Gaz betonu sıva alçısı kullanarak sıvayabilirsiniz. İç duvar istediğiniz gibi olur...
Denk gelmişken yeri değil ama sorayım. Evi ilk alırken iki oda arası duvarı yıkıp büyük bir oda ortaya çıkarmıştım. Şimdi arayı tekrar kapatmaya karar verdi benden gayri ev halkı. En hesaplı ve mantıklı gaz beton herhalde veya ne önerirsiniz, nasıl yapıştırmalı vs...

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2022, 16:19   #17
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Denk gelmişken yeri değil ama sorayım. Evi ilk alırken iki oda arası duvarı yıkıp büyük bir oda ortaya çıkarmıştım. Şimdi arayı tekrar kapatmaya karar verdi benden gayri ev halkı. En hesaplı ve mantıklı gaz beton herhalde veya ne önerirsiniz, nasıl yapıştırmalı vs...
Gazbeton + yapıştırıcıyla sıvarsınız.Çiçek gibi olur.

Eski 29-03-2022, 17:18   #18
Yeni Üye

Alıntı:
Ahşap ev fikri hoş gelir ama sorunları ve bakımı ciddi kaynaklar gerektirir.
Mühendis kafalı öneriler :
Evin altının dolu ve kapalı olması gereklidir. Toprağa ısı kaybı daha düşük olacağı için ısıtma giderlerini düşürür. Boşluk, istenmeyen misafirleri davet eder. (Yılan akrep dahil) Rahat ulaşamayacağınız bir alanı yaratmak kolay olsa da sorunlarıyla başa çıkmak kolay olmayabilir. Beton dökmek istemiyorsanız taş duvar ile çevreleyerek, doldurabilirsiniz.
Yan duvarlarda yalıtım yapmak zorundasınız: Yalıtımınız taşıyıcı da olursa, kaplama kalır geriye. 30 cm ve üzerinde kalınlıktaki gaz beton malzeme ile yığma yapı yapılabiliyor. (Yığma yapı yönetmeliğinde, deprem bölgeleri için iki katlı binaya izin veriliyor.) Gaz betonu yapıştırma ile birleştirirseniz, harç işleri azalır. Başka çözüm kullanmazsanız duvarın üzerine hatıl dökmekten başka beton işiniz olmaz. Gaz betonu sıva alçısı kullanarak sıvayabilirsiniz. İç duvar istediğiniz gibi olur. Dış kaplama size kalmış. Bir şeyleri tutturmak için gaz beton dubeli isimli sağlam bağlantı elemanları da var.
5 dönümden büyük alanlar için özel durumlarda yapı izni verilebiliyor. Bunu bağlı olduğunuz devlet dairesinden öğrenmenizde yarar var. (Uygulama farkları çok.)
Kararlı adımlarla ilerlerseniz ulaşılabilecek hedef olduğunu düşünüyorum. Başarmanız dileğimle.
Öncelikle çok teşekkürler. Evin altındaki boşluk dediğiniz gibi serin ve gölge olacağı için dostları davet edici yapıda. İleriye dönük kenarları kapatırız diye düşünüyorduk. Ahşap yapılarda yerdeki nemi kesmek için bu boşluk tercih ediliyor. Gaz beton hakkında hiç bilgim yok, araştıracağım. Ama hiç hayal ettiğim bir şekil değil. babam ve kayınbabam demir ustası metal profille iskelet oluşturma fikri de bu aralar gündemimizde. İçten önerileriniz için çok teşekkürler, yazılan her şeyin ardından tekrar bilgi teyidi ve araştırması geliyor, çok yapıcı adıma. sevgiler.

Eski 29-03-2022, 17:19   #19
Yeni Üye

Alıntı:
Gazbeton + yapıştırıcıyla sıvarsınız.Çiçek gibi olur.
araştıracağım gaz beton evleri

Eski 30-03-2022, 07:57   #20
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Gaz beton satan yerler yapıştırıcıyı da satıyor.
Ev hanımlarının seçimi ise iki alçıpan ve arasına 8 cm camyünü yalıtım olur Ses yalıtımı da idare eder. Bu kalınlıkta kapı montajı da sorun olmaz.

TCM beğendi.
Eski 30-03-2022, 09:17   #21
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Öncelikle çok teşekkürler. Evin altındaki boşluk dediğiniz gibi serin ve gölge olacağı için dostları davet edici yapıda. İleriye dönük kenarları kapatırız diye düşünüyorduk.Ahşap yapılarda yerdeki nemi kesmek için bu boşluk tercih ediliyor.

İleride yaparsanız nem stoklayan durum elde edersiniz. Başta çerçeve yapılıp içi doldurulacak. (Seçenekleri size bırakıyorum.) Bu dolgunun üzerine taşıyıcı malzemeden yalıtım yapılacak. (Örneğin izocam taşır tipi taş yünü, 300 kg/m2 taşıyan xps levha gibi.) Bunun üzerine seçilecek döşeme kaplamasına göre ayrıntılandırılacak nem bariyeri kaplanacak.(En ucuzu tek parça sera naylonu)
Toprak sıcaklığı dış hava sıcaklığından yüksek olduğu için soğuk bölgelerde altı açık yapı önerilmiyor. Rüzgar ısı kaybını daha da arttırır. Düşük yükseklikte rüzgar hızı daha da artarak işinizi kötüleştirecek.
Ayrıca toprak nem üreten bir yapıda değildir. Zemin suyu yüksek değilse havadan düşük nem değerlerine sahiptir.
Yenilemesi kolay olsun diye boşluk bırakılması daha akla yakın.
Altı açık yapıyı unutmanızı öneririm.

Gaz beton hakkında hiç bilgim yok, araştıracağım. Ama hiç hayal ettiğim bir şekil değil. babam ve kayınbabam demir ustası metal profille iskelet oluşturma fikri de bu aralar gündemimizde. İçten önerileriniz için çok teşekkürler, yazılan her şeyin ardından tekrar bilgi teyidi ve araştırması geliyor, çok yapıcı adıma. sevgiler.
Yine pahalı çözüm üretmiş oluyorsunuz. Amerikada yaygın olan ahşap karkas yapılar, seri üretime uygun prefabrik anlayış ürünüdür.(Metal karkas yapılar için de eleştiriler yakın niteliktedir. Prefabrik yapıların tümüne de uyarlayabilirsiniz. Modaya kendinizi kaptırmayın. Zorunluluk dışında, prefabrik para savurmaktır.) Bizde gelişmiş bir alan değil. Ülkemizde fırınlama %14 neme kadar yapılır. Fırınlanmış ahşap alıp, ölçüsünü değiştirdiğim tahtaların hepsi çalıştı. Yani hiçbir yerine dokunmazsanız kalıcı şekle sahip keresteleriniz olur. Dış kaplamanız geçmeli değilse zaten çalışacaktır.
Gelelim yalıtıma. Dış duvarlarınızın nem geçirmemesi dış yüzeyden başlamalı. Yalıtımı nemlendirirseniz yalıtamaz duruma gelir. Bu OSB 3 tipini kullanmanızı gerektirir. Yani en pahalısını. Diğer seçeneğiniz su kontraplağı (marin kontraplak). Ek yerlerini 6/8 mm açık bırakıp, boşluğu mastikle dolduracaksınız. Bunun üzerine ahşap kaplama giydireceksiniz. İç duvarınız nemden korunmuş olacak. (Tekne yapmak gibi oluyor neredeyse.) Eğer dış cepheyi boya ile korumuyorsanız bu tür bir yapı oluşturmanız gerek. Türkiyede yapılan ahşap evlerde, ahşap dış kaplama lambri türü geçmeli olarak yapılıyor. Nem transferi kesilmiyor yani. Bu durumda da geçici kullanımlı ev olarak işe yarayışlı oluyor.
Isı yalıtımı değerleri de gerçekle uyuşmuyor. Hesaplar dış kaplama ile iç kaplama arasında yalıtım var olarak yapılıyor. Yanlış !
Yaklaşık 40 cm de bir 5 cm kalınlığında dikme kullanılıyor. Isı transferinde kanat etkisi dediğimiz bir olgu nedeniyle 10 cm ye yakın bölüm yalıtımsız (ahşap ise düşük yalıtımlı) olarak çalışıyor. Yani 40 cm de 30 cm tam yalıtımlı, 10 cm az yalıtımlı duvar oluyor. (Konteynerlerde bu sorun daha azdır ama hep yaşarız. Önemsemeyiz. Artık enerji pahallı. Sizin doğal gazınız da olmayacak.)
Yapının bakım onarım giderleri çok olacak konusuna girmiyorum bile.
Peki, prefabrik-ahşap yapı üreticileri neden basit-pratik-kullanışlı gibi konuları öne çıkarabiliyor ? Söz ettiklerini yapamadıkları zaman canları yanmıyor, ondan. Isı yalıtım yönetmeliğine uygunluğunu kanıtlamadığı yapıları satabiliyor, denetlenmeden üstelik. Satın aldıktan sonra neredeyse çaresizsiniz. Satın alan değeri düşer korkusuyla veya "aptallık yapmış "denmesin diye sessiz kaldığı için de sürer gider.
Tarihsel evlerimize bakarsak da toprak harçlı duvarların iç ve dışlarının kaplandığını görürüz. Duvarların taşıma kapasitesi düşük olduğu için kalın yapılır. Kalınlık da yalıtım sağlar idi. (Gaz beton ile çok benzer)
Vazgeçin diye yazmadım. Özellikle düşük bütçe ile girişeceğiniz için uyarmak istedim. Hayallerinizi gerçekleştirmek demek, gerçekle hayalinizi yüzleştirmek demektir. Bunu unutuyoruz.

TCM beğendi.
Eski 30-03-2022, 12:38   #22
Yeni Üye

Alıntı:
Yine pahalı çözüm üretmiş oluyorsunuz. Amerikada yaygın olan ahşap karkas yapılar, seri üretime uygun prefabrik anlayış ürünüdür.(Metal karkas yapılar için de eleştiriler yakın niteliktedir. Prefabrik yapıların tümüne de uyarlayabilirsiniz. Modaya kendinizi kaptırmayın. Zorunluluk dışında, prefabrik para savurmaktır.) Bizde gelişmiş bir alan değil. Ülkemizde fırınlama %14 neme kadar yapılır. Fırınlanmış ahşap alıp, ölçüsünü değiştirdiğim tahtaların hepsi çalıştı. Yani hiçbir yerine dokunmazsanız kalıcı şekle sahip keresteleriniz olur. Dış kaplamanız geçmeli değilse zaten çalışacaktır.
Gelelim yalıtıma. Dış duvarlarınızın nem geçirmemesi dış yüzeyden başlamalı. Yalıtımı nemlendirirseniz yalıtamaz duruma gelir. Bu OSB 3 tipini kullanmanızı gerektirir. Yani en pahalısını. Diğer seçeneğiniz su kontraplağı (marin kontraplak). Ek yerlerini 6/8 mm açık bırakıp, boşluğu mastikle dolduracaksınız. Bunun üzerine ahşap kaplama giydireceksiniz. İç duvarınız nemden korunmuş olacak. (Tekne yapmak gibi oluyor neredeyse.) Eğer dış cepheyi boya ile korumuyorsanız bu tür bir yapı oluşturmanız gerek. Türkiyede yapılan ahşap evlerde, ahşap dış kaplama lambri türü geçmeli olarak yapılıyor. Nem transferi kesilmiyor yani. Bu durumda da geçici kullanımlı ev olarak işe yarayışlı oluyor.
Isı yalıtımı değerleri de gerçekle uyuşmuyor. Hesaplar dış kaplama ile iç kaplama arasında yalıtım var olarak yapılıyor. Yanlış !
Yaklaşık 40 cm de bir 5 cm kalınlığında dikme kullanılıyor. Isı transferinde kanat etkisi dediğimiz bir olgu nedeniyle 10 cm ye yakın bölüm yalıtımsız (ahşap ise düşük yalıtımlı) olarak çalışıyor. Yani 40 cm de 30 cm tam yalıtımlı, 10 cm az yalıtımlı duvar oluyor. (Konteynerlerde bu sorun daha azdır ama hep yaşarız. Önemsemeyiz. Artık enerji pahallı. Sizin doğal gazınız da olmayacak.)
Yapının bakım onarım giderleri çok olacak konusuna girmiyorum bile.
Peki, prefabrik-ahşap yapı üreticileri neden basit-pratik-kullanışlı gibi konuları öne çıkarabiliyor ? Söz ettiklerini yapamadıkları zaman canları yanmıyor, ondan. Isı yalıtım yönetmeliğine uygunluğunu kanıtlamadığı yapıları satabiliyor, denetlenmeden üstelik. Satın aldıktan sonra neredeyse çaresizsiniz. Satın alan değeri düşer korkusuyla veya "aptallık yapmış "denmesin diye sessiz kaldığı için de sürer gider.
Tarihsel evlerimize bakarsak da toprak harçlı duvarların iç ve dışlarının kaplandığını görürüz. Duvarların taşıma kapasitesi düşük olduğu için kalın yapılır. Kalınlık da yalıtım sağlar idi. (Gaz beton ile çok benzer)
Vazgeçin diye yazmadım. Özellikle düşük bütçe ile girişeceğiniz için uyarmak istedim. Hayallerinizi gerçekleştirmek demek, gerçekle hayalinizi yüzleştirmek demektir. Bunu unutuyoruz.
Yanlış anlaşılmak istemem. Bilir kişi değilim. On görülmeyen yığın olumsuzluk var. Sadece hissimi anlatmak istedim. Tüm bu detay bilgiler çok işime yarıyor tekrar teşekkürler. Hayallerimin zor olduğunu az bütçe ile az yol alınacağı gerçeğini çok iyi biliyorum çünkü 2 yıldır yuzlesiyorum. Yukarıda bahsetmiştim dis kısma lambri düşünmüyoruz. Sac kaplama opsiyonluyuz. Yine gaz beton kısmını okumaya başladım süreç ne olur, nasıl ilerler inanın ben de bilmiyorum. Çok teşekkürler vakit ayırıp ilgilendiğiniz için. Yine sorum olacaktir size

TCM ve Portakal Rengi beğendi.
Eski 30-03-2022, 14:55   #23
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
...
Gelelim yalıtıma. Dış duvarlarınızın nem geçirmemesi dış yüzeyden başlamalı. Yalıtımı nemlendirirseniz yalıtamaz duruma gelir...
Arkadaşın sayfasını işgal ettik ama, olası sorunlar olduğu için kendisine de faydası olacaktır diye devam ediyorum.

Yayla evi sanırım 10. yılında ve rüzgarla yağmurun geldiği doğu - güney tarafındaki boyalar atmaya başladı. Bir kaç yıldır atıyordu gerçi de bu yıl artan yağmur ve soğuk geçen kış duvarlardaki sorunu belirginleştirmiş. Yan komşunun bina daha eskiydi ve bir kaç yıl önce duvarları kazıtıp filemsi şeylerle kapatıp değişik bir boyayla boyadılar, üçüncü yılında ve sorunları yok ancak bana çok kalıcı bir şey gibi gelmedi. Siding kaplamalar (ki yıllar önce bi fuarda görmüştüm müthiş güzel desende olanları var) muhtemelen son zamanlarda fiyatları da patlamıştır, düzgün yapılırsa oldukça iyi duruyor ve işe yarayacakmış hissi uyandırıyor. Siz ne dersiniz?

TCM Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-03-2022, 11:55   #24
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Arkadaşın sayfasını işgal ettik ama, olası sorunlar olduğu için kendisine de faydası olacaktır diye devam ediyorum.

Yayla evi sanırım 10. yılında ve rüzgarla yağmurun geldiği doğu - güney tarafındaki boyalar atmaya başladı. Bir kaç yıldır atıyordu gerçi de bu yıl artan yağmur ve soğuk geçen kış duvarlardaki sorunu belirginleştirmiş. Yan komşunun bina daha eskiydi ve bir kaç yıl önce duvarları kazıtıp filemsi şeylerle kapatıp değişik bir boyayla boyadılar, üçüncü yılında ve sorunları yok ancak bana çok kalıcı bir şey gibi gelmedi. Siding kaplamalar (ki yıllar önce bi fuarda görmüştüm müthiş güzel desende olanları var) muhtemelen son zamanlarda fiyatları da patlamıştır, düzgün yapılırsa oldukça iyi duruyor ve işe yarayacakmış hissi uyandırıyor. Siz ne dersiniz?
Siding plastik malzemeden olduğu için beni öksürtüyor
Zorunlu olmadıkça plastikten uzak olmaya çalışırım. Malzemesi PVC olduğundan güneşe dayanıklı bir polimer değil. Katkıyla dayanıklılık arttırılıyor ama uzun erimde ne olur bilmiyorum. Araştırabilirsiniz.
10 yıl, boya için iyi süre. (Komşunuz mantolama yaptırmış olabilir.) İzmir in köklü ve çok iyi bir boya markası var. Kendini temizleyen boyaları var. Ben beyazını kullandım. 6 yıl sorun olmadı ki küçük sıva çatlakları olan güney cephem 80 m2 düz alan.

TCM beğendi.
Eski 25-05-2022, 12:00   #25
Yeni Üye

Tekrar merhaba, konuya çok başka bir fikirle girmiştim. Tekrar bize fikir veren, zaman ayırıp yazan herkese çok teşekkürler. Süreçte bir gelişme oldu onu da eklemek istedim. Ahşap ev artan fiyatlar, daha doğrusu her gün artan fiyatlar sonucunda bizim fikir kapsamımızdan çıkmıştı. daha sonra tam umutlar yiterken, ilk ve en başa dönen bir şekilde 40ft diye geçen 40'lık yük konteyneri aldık. İkinci el piyasası 4000-4200 bandında giderken yaşadığımız yerde 55bine alabildik. Bu süreci videolaştırıyorum YouTube kanalımda. İlerleyen süreçte yalıtım, içini kaplama minimal bir yaşam için araziye götürme aşamaları var. Veranda, çatısına da balkon vb. bir şeyler ekleyerek kullanım alanını arttırma fikirleri etabın ilk kısmında. Süreci yine güncelleyeceğim.

Eski 03-07-2022, 10:43   #26
Yeni Üye

Temir's Avatar

Giriş Tarihi: 05-07-2010
Araziniz 5 dönüm üzeri ve yola cephesi var değil mi? Öyleyse proje filan olmadan basit bir izinle yapı yapabilirsiniz diye biliyorum. Geçen yıl yeni bir yasa çıkmıştı bununla ilgili.

Ev malzemesi için çok şey yazılmış ancak taş yazan yok (: Bence bir düşünün yalıtım sorunu da olmaz. Beton, gaz beton filan o kadar doğaya gelmişsiniz ne betonu canım (:

Temir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2022, 10:21   #27
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Temir Mesajı Göster
Araziniz 5 dönüm üzeri ve yola cephesi var değil mi? Öyleyse proje filan olmadan basit bir izinle yapı yapabilirsiniz diye biliyorum. Geçen yıl yeni bir yasa çıkmıştı bununla ilgili.

Ev malzemesi için çok şey yazılmış ancak taş yazan yok (: Bence bir düşünün yalıtım sorunu da olmaz. Beton, gaz beton filan o kadar doğaya gelmişsiniz ne betonu canım (:
Davulun sesi uzaktan hoş geliyor.
Taş ev girişimi, tek yelken ile okyanus aşmak macerasına benzer.
Bahçe duvarı yaptıranların paylaşımlarına bakın. Ev daha ince işçilik ister.
Yenisini çağıramayacağınız bir usta ve çırağına bağımlı hayaliniz, siz hasta olmadan biterse muhteşem.
Bitsin yeter, ne zaman bittiği önemli değil.
O kadar dertlidir.

CornusMas beğendi.
Eski 09-07-2022, 10:14   #28
Yeni Üye

CaLViN-TR's Avatar

Ben hala betonarme yapının en iyisi olduğunu savunuyorum.
Ağaçla , konteynerle veya prefabrikle olacak iş değil.
Belki yapım maliyetini ilk başta düşürürsünüz ama sonrasında içerisinde yaşadıkça hep pişmanlık olacaktır.

Eski 18-07-2022, 13:07   #29
Yeni Üye

taş eve karşı ilgimiz yok ama etrafımızda yaptıranlar oldu daha doğrusu yaptırmayı deneyenler.. Sinir harbi yaşadılar süreç boyunca.

Eski 18-07-2022, 13:09   #30
Yeni Üye

Talking

Alıntı:
Ben hala betonarme yapının en iyisi olduğunu savunuyorum.
Ağaçla , konteynerle veya prefabrikle olacak iş değil.
Belki yapım maliyetini ilk başta düşürürsünüz ama sonrasında içerisinde yaşadıkça hep pişmanlık olacaktır.
Saygı duyuyorum. İçsel bir dürtü, istek aslında bu tarz kaçışlar. Basit, ufak ama etkisi olan bir yapı niyetindeyiz. Beton ev için ne bütçemiz ne de isteğimiz var. Konteyner ev iyidiri savunmuyorum bize uygunluğu var sadece, aşama aşama ilerletebiliriz projeyi gibisinden. Hem nakit akışı kontrollü ve adım adım hem de elimizden gelen kısımları var, daha makul. Çok teşekkürler.

Etiketler
kırklareli, kırsal yaşam, köye göç

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024