agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni52Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-04-2019, 14:17   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 05-04-2019
Ahşap Evler

Merhaba,

Ahşap evler yapan bir firmamız var, 30 yıldır minimalist ufak bungalovlardan ahşap konaklara uzanan geniş bir yelpazede ürün üretiyoruz.

Ev yaptırmayı düşünenlerle veya yaptırmış olanlarla bu forum başlığı üzerinden ahşap ve taş evler konusunda bilgi paylaşımı yapmak istiyorum

Saygılar
Can Gürsoy

Son zamanlarda yaptığımız evlerin videoları:
orion 66
Aries 72

Bungalov tesisi kurulumu

50m2 geniş 1+1 Orion 50 modelinin 2.5 dakikalık hızlandırılmış inşaat süreci videosu

Bungalov tarzı 27m2 bir modelimizin inşaat sürecinin 1dklık hızlandırılmış hali

Geçen sene Ankara Gölbaşı'nda yaptıgımız bir villadan kareler :

Name:  1.jpg
Views: 8178
Size:  71.1 KB

Name:  3.jpg
Views: 8007
Size:  76.6 KB

Name:  4.jpg
Views: 8049
Size:  62.8 KB

Name:  5.jpg
Views: 8010
Size:  75.0 KB

abk, mazda_ozan ve Feijoa beğendi.

Düzenleyen MasifEv : 28-06-2020 saat 20:17 Neden: içerik eklemek
MasifEv Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2019, 19:08   #2
Ağaçsever

Stella diye adlandırdıgımız 2 yatak odalı 27m2 bungalovu tamamladık, güzel bir çalışma oldu

Eklenen Resimler

abk beğendi.
Eski 26-04-2019, 22:58   #3
Yeni Üye

Iıhlamur's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2019
Böyle bir ağaç evin anahtar teslim M2 fiyatı yaklaşık ne kadar?

Iıhlamur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2019, 10:41   #4
Yeni Üye

Replikans's Avatar

Giriş Tarihi: 27-04-2016
Bungalovu kendi yapma şansımız var mı acaba.. Çok zor bir iş gibi duruyor.

Babamın yol kenarında hayli büyük bir iş yeri var, 1 tane yapıp koysak iş yapar düşüncesindeyim

Replikans Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 10:56   #5
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Iıhlamur Mesajı Göster
Böyle bir ağaç evin anahtar teslim M2 fiyatı yaklaşık ne kadar?
Hocam fiyat bilgisini mesajla attım , ben belki başlıkta başka paylaşımlar da yapılır bir fikir alışverişi platformuna dönüşür firma reklam sayfası gibi olmasın düşüncesindeyim.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Replikans Mesajı Göster
Bungalovu kendi yapma şansımız var mı acaba.. Çok zor bir iş gibi duruyor.

Babamın yol kenarında hayli büyük bir iş yeri var, 1 tane yapıp koysak iş yapar düşüncesindeyim
Hocam montajın bireysel yapılma sansı malesef mümkün olmuyor, deneyimli bir ekip işi 2-3 kişilik usta ekibine montaj yaptırıyoruz..Gerektiğinde fabrikaya dönüp uygulamada istenilen sonucu alamadıkları parçaların revizyonunu istiyor ya da şehir dışı şantiyelerde ufak tefek revizyonları kendileri ekipman götürüp yapıyorlar, sonra mühendis ekibimiz genel kalite kontrolü yapıyor.

TCM beğendi.
Eski 28-04-2019, 11:32   #6
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Giriş Tarihi: 18-01-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MasifEv Mesajı Göster
Hocam fiyat bilgisini mesajla attım , ben belki başlıkta başka paylaşımlar da yapılır bir fikir alışverişi platformuna dönüşür firma reklam sayfası gibi olmasın düşüncesindeyim.

...
@ MasifEv, kendi başımızdan geçtiği için de biliyorum, genel merak edilen; yerimiz var başımızı sokacak bir yer yapalım ama nasıl yapalım sorusu. Seçenekler; taş ev, çelik konstrüksiyon, ahşap, betonarme ilk aklıma gelenler. Ve burada da ana belirleyici 'fiyat' tır. Diğerleri; ne kadar zamanda biter, o bizi ne kadar korur, biz onu nasıl koruruz, inşaat izin olayları nasıl olur vs. Buradaki seçeneklerden biri de sizin işiniz, yani her konuda bizden daha iyi biliyorsunuz. Forumda bu tür reklam kokan hareketler için başka yer yoksa fiyatları açıkça yazın, kaç m.kare ne kadar zamanda biter, yerin sahibinin bir şey yapması gerek mi, arsa için tarla için hangi izinleri nasıl almalı, kar-kış-don-sıcak hangi koşullar için ideal, evi yaptık nasıl koruyacağız, koruma masraflı mı vs. bir çok soru geliverdi aklıma. Sonraki yıllarda da güzel bir karşılaştırma olacaktır der şimdiden teşekkür ederim.

TCM Çevrimiçi   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-04-2019, 16:00   #7
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
@ MasifEv, kendi başımızdan geçtiği için de biliyorum, genel merak edilen; yerimiz var başımızı sokacak bir yer yapalım ama nasıl yapalım sorusu. Seçenekler; taş ev, çelik konstrüksiyon, ahşap, betonarme ilk aklıma gelenler. Ve burada da ana belirleyici 'fiyat' tır. Diğerleri; ne kadar zamanda biter, o bizi ne kadar korur, biz onu nasıl koruruz, inşaat izin olayları nasıl olur vs. Buradaki seçeneklerden biri de sizin işiniz, yani her konuda bizden daha iyi biliyorsunuz. Forumda bu tür reklam kokan hareketler için başka yer yoksa fiyatları açıkça yazın, kaç m.kare ne kadar zamanda biter, yerin sahibinin bir şey yapması gerek mi, arsa için tarla için hangi izinleri nasıl almalı, kar-kış-don-sıcak hangi koşullar için ideal, evi yaptık nasıl koruyacağız, koruma masraflı mı vs. bir çok soru geliverdi aklıma. Sonraki yıllarda da güzel bir karşılaştırma olacaktır der şimdiden teşekkür ederim.

@Tcm Hocam firmaya,lokasyona , ahşap ev konusunda kullanılan malzemeye ve inşaat tekniğine göre bir çok değişken var umarım bu işi yapan firmalar ve ev yaptıran diğer arkadaşlar da deneyimlerini paylaşırlar, Dünyada değeri bilinen ve yükselen bir talebi olan ahşap yapı ülkemizde malesef büyük oranda unutulmuş durumda. Sektör hakettiği noktaya gelirse ;Yerli yenilebilen kaynak kullanılan, negatif karbon emisyonu olan, boş arazilerin ticari ormanlaştırılmasını sağlayabilecek , çok uzun ömürlü estetik ve sağlıklı bir tercihin bu kadar geri planda kalması gerçekten üzücü.

Sorularınızı kendimce özetledim, bizim çalışma deneyimlerimize göre cevaplamaya çalıştım

1)m2 fiyatı nedir?

Biz iki tip çalışma yapıyoruz bunlardan biri 'hazır ev' olarak adlandırdığımız çalışmalar; bunlarda temel kıstas maliyet odaklılık genelde müşterilerimiz bireysel kullanıcılar veya turizm firmaları

net kullanım alanı olarak m2de fiyatı 1000-1250tl bandında değişen 5 temel tasarım ve bu tasarımların farklı boyutları şeklinde bir üretimimiz var,
Standart paket olarak dış duvarlar,çatı, iç ve dış kapılar,pencereler, camlar, oda bölmeleri dahil olarak çalışıyoruz.

Banyo,mutfak,elektrik tesisatı, zemin ve istenirse subasmansız ahşap taşıyıcı sistemleri(modele uygunsa) ve ekstra yalıtımları ayrıca fiyatlandırıyoruz.

Bu projelerin üretici yönünden artısı %80 e varan ortak parça havuzu kullanmaları, sürekli bir üretim içinde oldugumuzdan maliyet kalemlerinin düşmesi şeklinde çatı kaplama malzemesi hariç konak yaptıgımız malzemeyi kullanıyoruz( fırınlanmış sarıçam) yani malzeme kalitesi çok yüksek, duvar yalıtımı 30 cm kalınlıgında tuğla duvara denk bir üretim yapıyoruz.(bu veri yapı malzemeleri yalıtım sitelerinden alınmıştır merak edenler kontrol edebilir)

Hazır ev modellerinin dezavantajı: Projede isteğe bağlı veya ihtiyaca bağlı değişiklik sansının çok limitli olması, boyut büyüdükçe ihtiyaçlar ve tercihler çok değiştiğinden maksimum hazır ev boyutunu 70 m2 ile sınırlandırmamızdır
.

Özel üretim diye isimlendirdiğimiz çalışmalarda m2 fiyatı 1500-2000tl arasında değişir, proje ki bu bir konak, otel, villa,ev vb çok farklı tiplerde yapılar olabilir. Kurtboğazı vb ömrü 500-600 yıl olan yapı teknikleri kullanılabilir(örn:Örnek kurtboğazı camii 800 yaşında ) , proje aşamasında müşterinin isteğine göre yapı dizayn edilir statik hesapları ve üretim projesi yapılır, sonra üretim ve montajı gerçekleştilir.Fiyatı belirleyen temel faktör yapının ne kadar standart üretimimizin dışına çıktığı ve yapılacak toplam mühendislik ve mimari çalışmadır.

2)ne kadar zamanda biter?

Hazır evler fabrika üretim yoğunluguna göre ortalama 50-75 gün aralıgında üretilir, en büyüğü 10 gün en küçüğü 2 gün montaj süresine sahiptir. Sipariş ve sözleşme aşamasında müşteriye net tarih aralığı bilgisini iletiyoruz.
Özel üretim yapılar yapı boyutuna göre 50 günden-180 güne kadar üretilir, montaj süreleri de yine 1 haftadan başlar yapı buyukse 2 ayı bulabilir.

3)bizi ne kadar korur?

Koruduğunun ne olduğuna göre değişir :P

Eğer sağlamlıksa bizim ürettiğimiz evler 20 yıl işlevsel kayıplara karşı garantilidir. Makul tadilatlarla torunlarınıza bırakabilirsiniz çok uzun ömürlü yapılardır zaten yapı malzemesinde uzun ömürlülük birincisi taş yapılar ikincisi ahşap yapılardır., özel üretim evlerde istenirde ahşap yığma yani kurtboğazı tekniğiyle yapılır torunlarınızın torunlarına da bırakabilirsiniz

Hazır evler için:
Eğer söz konusu koruma yalıtımsa, ahşap yapının duvar yalıtımı mükemmeldir, beton duvara göre aynı cm3 kalınlıkta 11 kat , tuğlaya göre 6 kat koruma sağlar,
Düzenli bir kullanım olacak ısıtma ve soğutma ekonomisi hesaba katılacaksa tavan ve taban için ekstra yalıtım yaptırmakta ve daha iyi bir çatı kaplama malzemesi seçmekte yarar olur m2 fiyatını %15 arttırır.
Ama bağ bahçe yazlık kullanım için standart paket yeterlidir.

Özel üretim için:

Zaten evler müşteri isteğine göre ve kullanılacak iklime göre tasarlanır ve yalıtılır.

4)biz onu nasıl koruruz?
Biz kendi ürettiğimiz doğal içerikli koruyucuyla tüm evlerimizi kaplarız, zaten zamanla ahşap kendini korumaya alır güneş gören dış yüzey kararır ve sertleşir bu sürece kabuklaşma denir.
Ekstrem şartlar yoksa (deniz kenarı vb gibi) tekrardan bir koruma veya dış cephe boyası yaptırmanıza gerek kalmaz.
20 yıl önce yaptıgımız yapılara ait geçmiş ve bugun fotoğraflarını daha sonra paylaşırım çogu hiç işlem görmemiştir.

5)inşaat izin olayları nasıl olur?
Yapıda kullanılan malzeme inşaat iznini değiştirmez, mevzuata göre tüm yapılar aynı yapı izinlerini almak zorundadır, bu işlem bölgeye , ve arazinin vasfına göre hem maliyet hem prosedür olarak değişir.
Hazır evler üretilirken bu mevzuatın kolaylık gösterdiği ve masraf düşüren arazininin%5 i ve taban alanı 50 m2yi geçmeyen ve çok katlı olmamak(asma kat olabilir)kurallarına uygun üretilmektedir bu tarz yapılar şehir dışında olmak ve yukarıda yazdıgım arsa tarla boyutuna uygun olmak kaydıyla çok makul bedellerle ruhsatlandırılır.

Umarım yardımcı olabilmişimdir.
Saygılar

abk, pria, camouflage ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen MasifEv : 29-04-2019 saat 04:11
Eski 29-04-2019, 04:05   #8
Ağaçsever

Özel üretim sayfasına geçmişte yaptıgımız bazı işleri ekledim , ahşap evlerle ilgilenenlere fikir verebilecek projeler: tek tek paylaşıp sayfayı boğmak istemedim ilgilenenler bakabilir.
Ahşap Evler ve villalar

Eski 29-04-2019, 10:20   #9
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Çok sağolun, ayrıntılı ama derli toplu çok güzel açıklamışsınız.

Güzel bir ahşap binanın maliyeti betonarmeyi geçiyor. Ancak kendimce daha önce edindiğim bilgilere göre depreme karşı dayanıklılığı başta olmak üzere pek çok artısı var. Hele ahşabın kendine has dokusu, kokusu ve doğallığı işin içine girince olay çok daha güzelleşiyor.

Eski 29-04-2019, 17:22   #10
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TCM Mesajı Göster
Çok sağolun, ayrıntılı ama derli toplu çok güzel açıklamışsınız.

Siz sağolun, yine aklınıza bir soru takılırsa her zaman yardımcı olmaya çalışırım, yolunuz düşerse beklerim Ankara'da örnek yapımızda bir çay ikram edelim.

Güzel bir ahşap binanın maliyeti betonarmeyi geçiyor. Ancak kendimce daha önce edindiğim bilgilere göre depreme karşı dayanıklılığı başta olmak üzere pek çok artısı var. Hele ahşabın kendine has dokusu, kokusu ve doğallığı işin içine girince olay çok daha güzelleşiyor.
Zaten bakanlık tarafından verilen emsal fiyatlarda bile hem lüks hem 1.sınıf inşaat için betonarme fiyatları her zaman ahşap yapıdan uygundur.

Betonarme ev büyüdükçe fiyat avantajı yakalar ufaldıkça m2 fiyatı artar çünkü sadece taşıyıcı sistemi betondur geri kalanı tugla duvardır.

Bizim su an fiyat avantajı sunabildiğimiz aralık 20-70m2 buralarda yapılan işe göre fiyatımız gerçekten çok uygun üstelik şantiye sürecimiz kısa ve fabrikasyon ürün oldugu için detay kalitemiz çok yüksek, inşaat yaptıranlar bilir betonarme yapıda işin ortalama kalitesini yüksek tutmak çok dikkatli bir denetim mekanizmasi ister.

Daha büyük yapılarda fiyat bazlı değil daha çok tasarım ve tarz olarak hitap eden kitleye hizmet sunuyoruz , genelde mimari olarak ilgi çekici ürünler talep görüyor.

Eski 30-04-2019, 08:25   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2019
Merhaba,

Evler çok güzel gözüküyor. İletişim bilgisi alabilir miyim?

elnikofuser Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2019, 22:45   #12
Ağaçsever

Balıkesir'de 50 m2 bir evin inşaatına 4 gün önce başladık,
güzel bir proje oluyor bazı resimleri paylaşmak istedim, ahşap ev süreci hakkında ilgilenenlere fikir verebilir

Eklenen Resimler

abk, ezo, pria ve 7 kişi beğendi.
Eski 13-05-2019, 11:44   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-05-2019
Stella İçin resim

Merhaba;
Stella gerçekten çok başarılı bir çalışma.
Sormak istediğim. Duvar kalınlıkları.
Ve stellanın iç görüntüleri.
Saygılar Sevgiler...

Sukrucemkaya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2019, 13:35   #14
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sukrucemkaya Mesajı Göster
Merhaba;
Stella gerçekten çok başarılı bir çalışma.
Sormak istediğim. Duvar kalınlıkları.
Ve stellanın iç görüntüleri.
Saygılar Sevgiler...
Sayın Sukrucemkaya,
5cm brüt sarıçam kullanıyoruz, kesim firesine göre 4.5cm civarı neti kalıyor, bu da 27 cmlik tuğlaya veya 45 cmlik beton duvara denk yalıtım sağlıyor(kaynak https://www.engineersedge.com/heat_t...able_13953.htm)

Ayrıca stella modeli yüzde 70 çatıdan oluşuyor eskiden ek hizmet olarak veriyorduk ama genelde kışlık bölgeden sipariş aldık bu yuzden artık standart fiyata dahil olarak çatı yalıtımı yapıp veriyoruz(taşyünü-membran-kaplamalı aliminyum)

Stellanın iç görüntüleri için; biz örnek ürünü ofis olarak kullanacağız iç dekorasyonu sürüyor, ayrıca sipariş aldıgımız tesisler farklı bir boyutta talep gösterdi daha büyüğünü otel isteğine göre üreteceğiz bunları hep bittikçe paylaşacağım.

Saygılar

abk ve pria beğendi.

Düzenleyen MasifEv : 13-05-2019 saat 16:27
Eski 13-05-2019, 18:21   #15
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Sayın masif ev..2017 de çift katlı yalı baskı fin çamından,1. Sınıf malzemeyle bir ahşap ev yaptırdık...hayalim vardı,hem örneklik teşkil etsin diye böyle bir işe girdik...harika oldu...ahşabı konuşmaya zaten gerek yok,sağlamlık,sağlık,estetik,uzun ömür,otantik olması,tabiata dair bir bağ bulundurması ...vesaire...
Şimdi asıl sorular;
Kullandığınız çam yerli çam mı?Fin mi?Talebe bağlı her tür ağaç kullanıyor musunuz,getirebiliyor musunuz?
Yalı baskı,kütük her türlü ağaç ev,ağaç üzeri evler yapabiliyor musunuz?
Ağaç üzerine bir ev ; ağaç evi var aklımda...
Bu sektör çok gıcırtılı...ilk başlarda Antalya,ankara,istanbul,bolu.....birçok yeri arayıp görüştüm...Doğru düzgün muhatap bulmak zor,iletişim problem...bir çok sıkıntı gördüm...kendi marangoz arkadaşlarıma yaptırdım,planı kendim çizdim...
Bu hususlar bu sektorde müşteriyi bezdiren unsurlar....BU işi misyon edasıyla yapmanız idealist olmanız dileğiyle...

YeniBON beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 00:46   #16
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Feijoa Mesajı Göster
Bu sektör çok gıcırtılı...ilk başlarda Antalya,ankara,istanbul,bolu.....birçok yeri arayıp görüştüm...Doğru düzgün muhatap bulmak zor,iletişim problem...bir çok sıkıntı gördüm...kendi marangoz arkadaşlarıma yaptırdım,planı kendim çizdim...
Bu hususlar bu sektorde müşteriyi bezdiren unsurlar....BU işi misyon edasıyla yapmanız idealist olmanız dileğiyle...
Sayın Feijoa,
İyi dilekleriniz için teşekkür ederim,
Biz 30 yıldır bu sektörde olan köklü bir firmayız , söylediklerinize %100 katılıyorum.
Ülkemizde bu sektör özellikle kendine usta diyenlerden(gerçek marangozları tenzih ederim) , kaptı kaçtıcılardan çok çekiyor. müşteri gibi olmasa da
biz de çekiyoruz.
Kendi yaptığımız ev diyerek Polonya sitelerinden alınmış fotoğraflar kullananlar mı dersiniz , olmayacak fiyat teklifleri verip iş alıp yarım bırakıp kaçanlar mı , örnekler çoğaltılabilir maalesef insanları ahşap evlerden soğuttular, üzücü bir durum.

Alıntı:
Sayın masif ev..2017 de çift katlı yalı baskı fin çamından,1. Sınıf malzemeyle bir ahşap ev yaptırdık...hayalim vardı,hem örneklik teşkil etsin diye böyle bir işe girdik...harika oldu...ahşabı konuşmaya zaten gerek yok,sağlamlık,sağlık,estetik,uzun ömür,otantik olması,tabiata dair bir bağ bulundurması ...vesaire...
Şimdi asıl sorular;
Kullandığınız çam yerli çam mı?Fin mi?Talebe bağlı her tür ağaç kullanıyor musunuz,getirebiliyor musunuz?
Yalı baskı,kütük her türlü ağaç ev,ağaç üzeri evler yapabiliyor musunuz?

Umarım evinizde uzun yıllar mutlulukla oturursunuz,
Yalı baskı masif ahşapdan biraz farklı bir olay birinde bütünden parçalar oluşturuyorsunuz diğerinde parçalardan bir bütün oluşturuluyor, siz biliyorsunuzdur zaten ama burada bir bilgi kaynağı oluşsun diye yazıyorum

Kendi sahip oldugumuz restoranın (çalgan) ana binası da yalı baskı 20 yıl önce yapmıştık başka bir çok yalı baskı bina da ya da bina bölümü de yaptık bu konuda tecrübemiz var, ekipmanımız mevcut ,projeye göre istenilen ya da ihtiyacı karşılayan ağaç tipinden ahşabı temin edebiliyoruz.

Masifevlerde yoğunlukla yerli sarı çam kullanıyoruz , bazı kalınlık ve boy tiplerinde sibirya sarı çamı kullandıgımız da oluyor.
Yerli sarıçam oldukça kaliteli bir ihraç ürünü , ülkemizde kullanım oranı düşük(Ahşap ev üretimi düşük, reçineli oldugundan mobilyaya uygun değil) ama yurtdışından ciddi talep görüyor, tabii sibirya sarıçamındaki çeşitlilik çok istediğiniz boyutta kereste temini var, proje büyüdükçe avantajı artıyor , mukavemet yönünden artıları var.

Alıntı:
Ağaç üzerine bir ev ; ağaç evi var aklımda...
Ticari bir iş olarak ağaç üzerine ev yapmayız, tekrarlanabilen bir iş değil ama uğraş olarak memnuniyet duyabileceğimiz bir şey.
Şartlar ve lokasyon uygun olursa projelendirip örneğin kıs dönemi gibi iş yogunlugunun dusuk oldugu zamanlarda uretim yapabiliriz.
Şahsi projelerim arasında kendime de böyle bir yapı yapmak var ama ne zaman olur bilemem.

Saygılar

abk, pria, YeniBON ve 2 kişi beğendi.

Düzenleyen MasifEv : 14-05-2019 saat 00:59 Neden: imla
Eski 14-05-2019, 17:52   #17
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Alıntı:

Ticari bir iş olarak ağaç üzerine ev yapmayız, tekrarlanabilen bir iş değil ama uğraş olarak memnuniyet duyabileceğimiz bir şey.
Şartlar ve lokasyon uygun olursa projelendirip örneğin kıs dönemi gibi iş yogunlugunun dusuk oldugu zamanlarda uretim yapabiliriz.
Şahsi projelerim arasında kendime de böyle bir yapı yapmak var ama ne zaman olur bilemem.

Saygılar
Bence buna ağırlık verin ,farkınız olsun...Vaktim durumum müsait olsa bu sektörde Ülke de ilklerden olmayı isterdim...
Sizi bir kenara not ettim...
Ağaç üzerine bir ev konusunda imkanım olursa ilk sizi ararım......
Türkiye gibi yeşili bol,ormanlık alanları,Karadeniz,ege Marmara Akdeniz gibi nadide bölgeleri önümüzdeki günlerde ağaç evler konusunda bir gelişim gösterecektir..Piyasadaki sıkıntı ve bunalım aşılırsa özellikle...Bu sektörde güven esaslı,sağlam yapılar üreten ve uygun fiyat verebilen birini şu ana kadar bulamadım...disiplin esaslı bir firma bulamadım...
Birçok kişi bu noktalarda sıkıntı çektiğinden,zaten standart dışı görülen bu yapı sektörü gelişemiyor...sizin anlattığınız nedenler zaten işin içinde...
Kolay gelsin

pria ve MasifEv beğendi.
Eski 17-05-2019, 02:16   #18
Ağaçsever

50m2 lik geniş 1+1 Orion 50 modelinin montajını Balıkesir'de tamamladık, yorucu bir hafta oldu, ekip olarak hepimiz bir kaç ton esmerleştik ama sonuç gayet güzel.

Eklenen Resimler

abk, pria, camouflage ve 7 kişi beğendi.
Eski 17-05-2019, 21:13   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
Alıntı:
50m2 lik geniş 1+1 Orion 50 modelinin montajını Balıkesir'de tamamladık, yorucu bir hafta oldu, ekip olarak hepimiz bir kaç ton esmerleştik ama sonuç gayet güzel.
yapılarınız gerçekten hoş görünüyor. Didim bölgesinde 2 katlı villa yapma planımız var. Normal betonarme olarak 120 metrekareden 240 metrekarelik bir yapı sığıyor. Sizde bu şekilde bir çalışma mevcut mu yaklaşık maliyet nedir acaba. teşekkürler.

Asya'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2019, 22:15   #20
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
çatıdaki saç levhalar yerine ağaç çalışılamazmıydı ? veyahutta kiremit ?

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2019, 22:58   #21
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sandviç panel diye biliyorum onlar, basit sac değil, kiremit vs. den daha dayanıklı, pahalı ve kullanışlı. Özellikle kar-yağmur vs. dan diğerleri gibi etkilenmiyor.

Eski 17-05-2019, 23:31   #22
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Malzemeyi tanıyorum sayın TCM.
Estetik ve uyum yönünden eleştirim. Ahşap ev alttaki taş su basmanla ne kadar uyumlu, çatının da ahşap olduğunu hayal edince yazmadan edemedim...
Güle güle otursun sahipleri...

TCM beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2019, 01:16   #23
TCM
Ağaç Dostu

TCM's Avatar

@ hosseda, estetik olarak haklısınız tabi, şöyle bir Osmanlı kiremiti güzel olurdu.

Eski 18-05-2019, 14:02   #24
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asya'm Mesajı Göster
yapılarınız gerçekten hoş görünüyor. Didim bölgesinde 2 katlı villa yapma planımız var. Normal betonarme olarak 120 metrekareden 240 metrekarelik bir yapı sığıyor. Sizde bu şekilde bir çalışma mevcut mu yaklaşık maliyet nedir acaba. teşekkürler.
Sayın Asya'm,

Bu boyutlarda bir yapı için, daha önce başka yere yapılmış projeler yerine , çevreye, doğal ortama ve sizin ihtiyaçlarınıza göre yapılacak bir proje daha güzel ve verimli olur.

Özel projelerde m2 1500-2000 tl arası projenin yapısına kullanılacak malzemelere ve standart paketin dışında yükleneceğimiz işlere göre fiyatlandırıyoruz.

Şartlar uygunsa taş, ahşap karışımı veya kısmı antik tuğla bir bina tercih edilebilir.

En uygun fiyatlı yapıyı yaparız diyemem ama parmakla gösterilecek kadar ilgi çeken ve torunlarınıza bırakabileceğiniz bir yapı çıkartabiliriz.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sayın Hosseda ,

Ağaç kullanmak bir çok sorun çıkartırdı, kütük ile yapılsaydı maliyet uçardı, gerçi görüntü şahane olurdu ama bir kaç yılda bir yüzey tadilatları gerektirirdi.
Kiremit kullansaydık hem işçilik çok olur hem de bu malzemeye göre tadilat ihtiyacı çok daha kısa sürede ortaya çıkardı, müşterinin bütçesi müsaade etseydi kiremit görünümlü başka çözümlere gidilebilirdi,
Metal trapez ,taş yünü ve membran dan oluşan panel kullandık Sayın TCM'nin tahmin ettiği üzere , bu suanki çatı seçenekleri arasında yalıtım , ekonomi ve uzun ömürlülük olarak bakıldığında en başarılı ürün, görsel olarak beğenmemiş olabilirsiniz , buna tabii ki saygı duyarız.

abk ve Asya'm beğendi.

Düzenleyen MasifEv : 18-05-2019 saat 17:54 Neden: ek bilgi
Eski 19-05-2019, 01:29   #25
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Granada tip kiremit kullandık...Hem sağlamlık,hem estetik,Hem işlevsellik....Lakin 3 yıl önce fiyatlar bu noktalarda değildi...3 yıl önce 150.000 olan ev aynı malzemeyle şimdi 350-400 binleri bulabiliyor....Özellikle Profille metal iskelet kurdurtarak sağlamlık esaslı yaptırdığımız için bir de demir maliyeti var...Şimdi olsa yaptıramayız,hatta yaptırmayız...
Ancak sabit kalınacak ev için değer...extra ev,villa gibi şeyler için bana göre değmez...tabi herkesin bütçesi durumu,düşüncesi farklı...
80 + 80=160 metrakare aynı evin fiyatı,temeli,pperde duvarı,izinleri,resmi işlemleri,ıvırı zıvırı ile birlikte 500 bin...
Diyelim 50 metrekare bir villa yaptırtacaksınız;
50 bine de,250 bine de yaptırabilirsiniz...
Kullanacağınız malzeme işi bu kadar değiştiriyor...
Kütük ev herkesin favorisi...
Ama kütük ev ve 1.sınıf malzeme ve işçilik işte en üst çıta demek..
Yerli çamdan(birkaç türü var)yaptıracağınız,her şeyden kısarak,ağaç kalınlığı,oda sayısı,çatı,pencere,v.s. Minimumu da 50 bin diyelim..
50 binlik yapıyla 250 binlik yapı arasında tabi uçurum var...
Mantıklı olanı genel orta bütçe için,ve zevk sahibi olanlar için,yapmışken en azından değmeli..olabildiğince kaliteyi ve sağlamlığı kullanmalı...100-150 bini gözden çıkarmalı...50 metrekare için...
Ama dediğim gibi...önemli olan kişinin ne düşündüğü...
Ve bütçe...
Benim mantığım,tecrübeye binaen bu şekilde...Özellikle sahil kesimlerinde kalite esas alınmalı,dış faktörler,fırtınalar,kar Yağmur...bunlar yapıları çabuk yıpratan faktörler...sahilde kışın yağmur cepheye doğru yağıyor,yandan,tam ahşabı döverek yağıyor..artık fırtınalar 100 km.ler üzerine çıkmaya başladı...ahşap rüzgara en dayanıksız yapılar başında olduğu için bunlar hesaba katılmalı...
İçinde yaşanılacak ev Aslında ahşaptır...biz radon gazı salgılayan betonlara kendimizi hapsetmişiz...Bu yüzden bari hiç olmadı,bağ-bahçe evlerinin ağaçtan yapılması taraftarıyım...stres atmaya gittiğin ortamda da prefabrik ve beton kokusu çekeceksen çok da bir anlamı yok...20 metre kare de olsa,10 metrekare de olsa,kendim de yapacak olsam,yine de ahşap derim...kendi ahşap kulübemi kendim yaptım...2.5x2.5...5 metrekare...sadece kamplık bir kulübe...ileride ihtiyaç olursa 20 metrekare gibi de yapmaya hevesim var...uğraşması da ayrı zevkli...Ve eli iş tutanlar için basit yapılar o kadar da zor değil...Tabi kiminin parası vardır,yaptırır,kiminin vakti ve kabileyeti vardır yapar,kimisi hobi olarak kendi yapmak ister...ağaçla uğraşmak hem yeşiliyle hem kereste ve inşasıyla olsun,zevkli bir uğraş...Marangozluk da Peygamberlerin nicesinin de mesleği sonuçta...

ahmeter beğendi.
Eski 19-05-2019, 01:42   #26
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Malzeme konusunda yerli çamla,lareks,fin çamı gibi birkaç çam arasında gittik geldik..
Lareks sağlam ama çatlamaya çok meyilli ağır yapılı,dolgun,
Yerli çamı da bazı zaafiyetleri olduğunu öğrendik...
En iyisinin Finlandıya çamı olacağına kâni olduk..çatlama da yapmaması avantaj...
Aslında MASİF EV sizden ricam şu çam türlerini detaylı olarak anlatmanız...
Fiyat mukayeseleri,sağlamlık,artılar eksiler....Bir de sizden öğrenmek isterim...

Düzenleyen Feijoa : 19-05-2019 saat 01:43 Neden: kelime
Eski 19-05-2019, 03:08   #27
Ağaçsever

Alıntı:
Malzeme konusunda yerli çamla,lareks,fin çamı gibi birkaç çam arasında gittik geldik..
Lareks sağlam ama çatlamaya çok meyilli ağır yapılı,dolgun,
Yerli çamı da bazı zaafiyetleri olduğunu öğrendik...
En iyisinin Finlandıya çamı olacağına kâni olduk..çatlama da yapmaması avantaj...
Aslında MASİF EV sizden ricam şu çam türlerini detaylı olarak anlatmanız...
Fiyat mukayeseleri,sağlamlık,artılar eksiler....Bir de sizden öğrenmek isterim...
Sayın Feijoa,

Aslına bakarsanız yerli sarıçam ile fin çamı aynı ağaç(Pinus sylvestris) ama hem kerestede kullanılan ortalama agaç yaşı, hem de ağaç endüstrisinin kullandığı methodların gelişmişliği rabitada kalite farkını yaratıyor.

Bence lareks, sarıçam kıyaslamasında yalı kaplamada sarıçam daha doğru bir tercihtir, örneğin çok geniş bir salon yapacaksanız ahşap konstrüksiyon ve kirişlerde lareks kullanabilirsiniz veya zemin döşemesinde yüzey ömrü yüzünden tercih edilebilir ama rabıta işi için sertliği (dolayısıyla çatlamaları) görselliğe tercih etmezdim.

Yalı baskıda kullanılan rabitada çam için kaliteyi oluşturan çok faktör var , ham keresteye tam olarak benzemez, kereste tipinin yanı sıra; kesim kalitesi çok önemli üstü üste eklenen parçalarda milimetrik farklar birleşince büyük soruna dönüşüyor,budaklarla kesim yüzeylerinin arasındaki mesafe önemli örneğin sarıçam kolay kolay budak atmaz ama budak çevresini kesim alanına yakın tutarsanız bu ihtimali güçlendirirsiniz, kereste nemi ideal olmalı aşırı kurutulursa çatlar, nemli oranı yüksek kalırsa kurumayla oluşacak hareketler yapıyı bozar.Bunlar sadece üretim aşaması problemleri en az bu kadar da montaj aşamasında dikkat edilmesi gereken hususlar var.

Bizim ahşap endüstrimiz de malesef henüz bebek adımlarıyla yürüyor , standartize edilmiş ürün bulmak ve bunun sürekliliğini sağlamak zor(gerçi bu hemen hemen her sektörde ortak problem,malesef henüz kalite denetimi ve sürekliliğin değerini anlayamadık).
Sizi de büyük ihtimalle yerli sarıçamdan uzaklaştıran bu etmenler olmuştur.

Biz de üretimde yıllarca yerli ürün yerine ithal tercihinde bulunduk tam olarak üstteki sebeplerden,neyse ki bir süredir ham keresteden ev yapmaya giden sürecin %95 ini kendimiz yapıyoruz orn:kurutma işlemini kendi firinımizde yapıyoruz ki aslında bu bizden bir önceki aşamanın yani ham ağaç sanayinin işidir.

Düzenleyen MasifEv : 19-05-2019 saat 05:20 Neden: imla
Eski 19-05-2019, 05:08   #28
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Peki Masif Ev olarak Kütük uygulamanız hiç oldu mu? Ufak bir yapı da olsa?Kütük te de Yerli çam kullanarak tasarruflu ve sağlam yapılar mümkün sonuçta...Ve Kütük de metrekare fiyatları yerli ve ithal çam mukayesesinde ne durumda metrekare olarak şu an?

Eski 24-05-2019, 01:40   #29
Ağaçsever

Alıntı:
Peki Masif Ev olarak Kütük uygulamanız hiç oldu mu? Ufak bir yapı da olsa?Kütük te de Yerli çam kullanarak tasarruflu ve sağlam yapılar mümkün sonuçta...Ve Kütük de metrekare fiyatları yerli ve ithal çam mukayesesinde ne durumda metrekare olarak şu an?
Sayın Faijoa,

Geç cevap için kusura bakmayın şehir dışındaydım ve agaclar.net şifremi hatırlayamadım.

Kütük ev hiç yapmadık, hem gerekli ekipmanda eksiklerimiz var hem de bizim çoğrafyada pek tercih edilmiyor ;genelde aşırı soğuk iklimlerde tercih edilir, temizlik ve haşere konusunda dezavantajları var, üstelik montaji vinç yardımıyla yapılmazsa maliyeti/işçiliği çok yükseliyor.

Bir proje için geçmişte yarı kütük ev(dış yüzey kütük ,iç yüzeyler düz) çeşitli uygulamalara çalışmıştık ama proje iptal oldu.

Kütük de yerli ağaç elbette malzeme fiyatı olarak avantaj sağlar ama geniş gövdeli yerli agaç temini sıkıntılı ufak gövdede başka dezavantajlar var(daha çok bağlantı noktası kesimi, daha fazla işçilik, görsel dezavantaj )

Son olarak fırınlanmış kütük bulmak daha da zor, böyle bir talep olmadığı için tedarik ancak özel siparişle yapılabilir diye tahmin ediyorum.

Eski 24-05-2019, 12:23   #30
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Teşekkürler....

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:48.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024