agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni11Beğeniler
  • 1 Gönderen aloe
  • 1 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen Kozanli
  • 5 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen encarte
  • 1 Gönderen Feijoa
  • 1 Gönderen hamseey

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-12-2018, 22:47   #1
Ağaçsever

Alp.er's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2018
İmar Affından Faydalanmalıyım

Arkadaşlar kusura bakmayın ,hoş görünüze sığınarak 24 saat içerisindeki 3. konumu açıyorum ama her şey çok hızlı gelişti ..

Bu gün bağ niteliğinde bir arsa için el sıkıştım ve arsa sahibinin telkini ile bu arsaya 31 Aralık 2018 den önce 30 m2 bir yapı inşaat edersem imar affından yararlana bileceğimi bu sayede yapı ruhsat belgesi alabileceğimi öğrendim.. Evet İmar affını sağır Sultan dahi duydu ( ben de duydum ) ama imar affı nedir , detayları nelerdir hiç araştırma ihtiyacı duymadım..Akşam eve gelince araştırmaya başladım ve sizlere sorma ihtiyacı duydum..

Öğrenmek istediklerimi sıralayacak olursam ;

1-Bağ niteliğindeki arsaya en az kaç m2 ve hangi özelliklerde bir yapı yaptırmalıyım ki ( ben 30 m2 olarak biliyorum) imar affından faydalanabileyim. (Arsaya evi yaz mevsiminde yaptırmayı düşünüyorum ve Bu 30 m2 lik yapıyı garaj veya ardiye olarak kullanırım diye düşündüm)

2-İmar affından faydalanıp yapı izin ruhsatı alarak elektrik ve su aboneliği almak ile imar affından faydalanmayıp bir kaç ay sonra elektrik ve su aboneliğine başvursam aradaki fiyat farkı ne kadar olur.

3-İmar affının bana sağlayacağı başka faydaları var mı.

Bağ niteliğinde ki arsamın hangi şehirde olduğunun elektrik ve su aboneliği ücreti açısından bir önemi var mı bilmiyorum ama belirtiyim , 2600 m2 Kayseri/İncesu ilçesi ( Merkez ilçe değil)

Teşekkürler.

Düzenleyen Alp.er : 14-12-2018 saat 03:02
Alp.er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2018, 23:27   #2
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
İmar affından faydalanmanız için yapının 31 Aralık 2017 den önce yapılmış olması gerekiyor.
İnternete imar affının şartları diye aratsanız zaten göreceksiniz

Alp.er beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2018, 23:28   #3
Ağaçsever

Alp.er's Avatar

Giriş Tarihi: 04-12-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
İmar affından faydalanmanız için yapının 31 Aralık 2017 den önce yapılmış olması gerekiyor.
Evet üstad bunu konuya eklemeyi unutmuşum , teşekkür ederim.

Alp.er Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-12-2018, 23:45   #4
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Alp.er Mesajı Göster
Evet üstad bunu konuya eklemeyi unutmuşum , teşekkür ederim.
Yanlış ekliyorsunuz. 2018 değil 2017de yapılmış olması lazım. Yani maalesef faydalanamıyorsunuz

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 03:00   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Çıkarılan yasada yer alan hüküm ile 31.12.2017 tarihi itibariyle inşaatı yapılmış olan yapılara af imkanı söz konusu. Af için müracaat süresi ise 31.12.2018 tarihine uzadı. Size söylenen yol yasaya karşı sahtekarlık yapma yolu. Diyor ki satıcı size, nasıl yaparsın bilemem ama arsaya hızla bir ev kondur ( ruhsat izin vs söz konusu değil) ve yıl sonu olmadan imar barışına baş vur yapı kayıt belgeni al işi bitir.

Bazı belediyeler bu kurnazlığa mani olmak için uydu fotoğraflarla tesbitler yapmışlar. Yani sizin o evi yasada öngörülen 31.12.2017 tarihinden sonra yaptığınızı kanıtlayabilecek durumdalar. Ne olacak o zaman; belediyeye başvurduğunuzda ( imar barışından yararlanıp parayı ödeyerek yapı kayıt belgesini aldığınızı kabul edelim) belediye size bu belge geçerli değil çünkü evi yasada şart koşulan tarihten sonra yapmışsınız diyebilecek.

Durum bu, kararınızı buna göre vermelisiniz.

Alp.er beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 05:25   #6
Ağaç Dostu

Kozanli's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Çıkarılan yasada yer alan hüküm ile 31.12.2017 tarihi itibariyle inşaatı yapılmış olan yapılara af imkanı söz konusu. Af için müracaat süresi ise 31.12.2018 tarihine uzadı. Size söylenen yol yasaya karşı sahtekarlık yapma yolu. Diyor ki satıcı size, nasıl yaparsın bilemem ama arsaya hızla bir ev kondur ( ruhsat izin vs söz konusu değil) ve yıl sonu olmadan imar barışına baş vur yapı kayıt belgeni al işi bitir.

Bazı belediyeler bu kurnazlığa mani olmak için uydu fotoğraflarla tesbitler yapmışlar. Yani sizin o evi yasada öngörülen 31.12.2017 tarihinden sonra yaptığınızı kanıtlayabilecek durumdalar. Ne olacak o zaman; belediyeye başvurduğunuzda ( imar barışından yararlanıp parayı ödeyerek yapı kayıt belgesini aldığınızı kabul edelim) belediye size bu belge geçerli değil çünkü evi yasada şart koşulan tarihten sonra yapmışsınız diyebilecek.

Durum bu, kararınızı buna göre vermelisiniz.
Sayın hosseda, yapı kayıt belgesinin belediye ile ne alakası var.
Yapı kayıt belgesi bakanlık tarafından e devlet üzerinden verilmektedir.
Belediye ile yakından uzaktan bi alakası yok.
Belediye inşaat halinde imar ruhsatı almadığınız için şikayetçi olursa inşaatı durdurabilir.
Burada yapılacak olan inşaata başlamadan önce belediye ile konuşmak.
Yasayı çıkaran meclis, çiğneyen ise bakanlık.
Para gelsin de nerden gelirse gelsin mantığı.
Satıcının bir bildiği var.
Fikrim, bir yolsuzluk var mı? Var.
Yasalar ihlal ediliyor mu? Ediliyor.
İhlal eden kim? Devlet.

Alp.er beğendi.
Kozanli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 10:08   #7
Ağaç Dostu

Sayın Kozanli, Yapı kayıt belgesi sizin de yazdığınız gibi e-devlet üzerinden ve tamamen kişinin beyanı üzerine ilgili bakanlıkça düzenleniyor. Söz konusu belgenin alınması herşey bitti anlamına gelmiyor. Beyanın doğru olup olmadığı hususunda kontrol ilgililerce her zaman yapılabilir ve gerçek duruma aykırı belgenin iptali de gene yasa ile düzenlenmiştir. Söz konusu yasanın uygulanmasına dönük bakanlıkça yayınlanan tebliğin 6/1 maddesi alınan yapı kayıt belgesinin belediyeye verilmesini zorunlu kılmakta. Ki bir takım başka yasalar sebebiyle belediyelere yapılması gereken mecburi bildirimler söz konusu. Örneğin ruhsatlı 100 m2 ev yaptınız ancak sonradan bu eve 30 m2 kaçak ilaveleriniz oldu. İmar barışına müracaat ettiniz eviniz 130 m2 olarak yapı kayıt belgesi ile yasal hale geldi. Emlak vergisi kanunu gayrimenkulde yapılan her türlü ilaveyi, beyanı gerektiren değişiklikler başlığı altında bildirime tabi kılmıştır yani siz zamanında yapılan bu ilavenin çıkarılmış bir af yasası ile yasal hale gelmesi sebebiyle emlak vergisi kanunu kapsamında ilave bildirim yapmak zorunda kalmaktasınız. Belediyeye müracaatınız kaçınılmaz. Yasa ve tebliğler ile düzenlenmemiş ama akla gelen başka sorunlarda söz konusu. Yapılan bu ilave işler için ileride SGK nın sorgulamaları söz konusu olacakmıdır sorusuna cevap yok, yasa bu konuda bir dokunulmazlık getirmemiş SGK mevzuatında zaman aşımı süresi de bayağı uzundur, on yıl...

Ancak başa dönersek ben şunu yazdım ilk yazımda : 01.01.2018 tarihinden sonra kaçak olarak yapılan yapılar için imar barışına başvurarak yapı kayıt belgesi almak riskli bir işlemdir. Belediyede yapının yasada öngörülen 31.12.2017 tarihinden önce yapılmadığını tesbit edebiliyorsa o kayıt belgesi değersiz bir kağıt olur bina yıkılabilir üstelik ödenen paralar yanar hatta yargılanmak dahi ihtimal dahilindedir.

Eski 06-12-2018, 11:54   #8
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-10-2011
İmar affı nedeniyle yaylalara 2018 yılında yapılan yapıların yıkım kararları çıktı bilginize.

Alp.er beğendi.
encarte Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 15:23   #9
Ağaç Dostu

Feijoa's Avatar

Giriş Tarihi: 22-01-2018
Eğer yapının temeli hiç atılmamışsa 2018 de yapı kondurup aftan yararlanmak kesin bir yol değil....Sıkıntı çıkma ihtimali her zaman var....uydu fotoğraflarıyla zaten tespitler yapılıyor...Bırakın belediyeleri muhtarlıklara bile konuyla ilgili yazı gitmiş durumda ve açıkça hehangi bir göz yumma durumunda sorumlunun Cezalandırılacağı beyanı yapılmış....Yapan da muhtar da belediye de mesul olabilir...yapana göz yuman mesul,yapan ise kimseye çaktırmadan yaptıysa bile tespiti halinde yanabilir....Eğer yarım bir yapı olsa da uydu dan görünse..neyse...ama sıfırdan yapmak tehlikeli...yapın,başvurmayın...ona göre basit bir şey yapın....konteynır olabilir,temelsiz bir şey,karavan vesaire farklı şeyler düşünülebilir....

Alp.er beğendi.
Feijoa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2019, 23:56   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 03-04-2017
selamlar.500 m2 imarlı arsama konteyner koymuştum.1 ay öncede önüne beton döküp sundurma yaptırdım.toplam 50 m2 gibi bir alan oldu.ben bunu 100 m2 olarak yapı kayıt belgesi başvurusu yaptım.(ilerde bi konteyner daha eklerim diye m2 yi fazla tuttum)5200 tl gibi bir bedel çıktı.sadece su ve elektrik için başvuru yapıyorum belge için.Okuduklarımdan anladığım kadarıyla yapı kayıt belgesini aldıktan sonra belediyeye beyanda bulunmalıyım.arsa vergisi ile konut vergisi arasında çok fark varmıdır.birde belgeyi aldıktan sonra arsa tapusunu konut tapusu olarak değiştirmem gerekirmi.yapı kayıt belgesi alarak vereceğim 5200 tl den sonra ne gibi ve yaklaşık ne kadar masrafım olur.szce haftada 1 2 kullanıcağım bahçem için bu kadar masrafa değer mi.teşekkürler...

baris2357 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 08:23   #11
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baris2357 Mesajı Göster
selamlar.500 m2 imarlı arsama konteyner koymuştum.1 ay öncede önüne beton döküp sundurma yaptırdım.toplam 50 m2 gibi bir alan oldu.ben bunu 100 m2 olarak yapı kayıt belgesi başvurusu yaptım.(ilerde bi konteyner daha eklerim diye m2 yi fazla tuttum)5200 tl gibi bir bedel çıktı.sadece su ve elektrik için başvuru yapıyorum belge için.Okuduklarımdan anladığım kadarıyla yapı kayıt belgesini aldıktan sonra belediyeye beyanda bulunmalıyım.arsa vergisi ile konut vergisi arasında çok fark varmıdır.birde belgeyi aldıktan sonra arsa tapusunu konut tapusu olarak değiştirmem gerekirmi.yapı kayıt belgesi alarak vereceğim 5200 tl den sonra ne gibi ve yaklaşık ne kadar masrafım olur.szce haftada 1 2 kullanıcağım bahçem için bu kadar masrafa değer mi.teşekkürler...
SORUNUZU BEN ŞÖYLE CEVAPLAYYIM
kısa bir zaman önce belediyeden numarataj almış birisi olarak. bulunan alanı yanlış göstermeniz size fayda sağlamaz tam aksine zarar sağlar. göstermiş olduğunuz m2 için parayı fazla yatırırsınız sonra belediyeden gelirler fotoğraflarını çeker numaratajınızı verirler. fakat sonra yapı yapmanıza izin vermezler sebebi. meskeni ve araziyi topluca fotoğraflayıp dosyalıyorlar. yarın bir gün siz yaptığınızda belediye istediği gibi yıkabilecektir.

yani siz çok para yatırarak fazladan hak kazanmıyorsunuz. çünkü 2018... tarihli sonraki yapılar affa dahil değildir

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 10:05   #12
Yeni Üye

Teşekkür ederim.Peki yapı kayıt belgesi için ödeyeceğim ücretten başka yaklaşık ne kadar ve nerelere ödeme yapacağım.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Musa Gündoğan Mesajı Göster
SORUNUZU BEN ŞÖYLE CEVAPLAYYIM
kısa bir zaman önce belediyeden numarataj almış birisi olarak. bulunan alanı yanlış göstermeniz size fayda sağlamaz tam aksine zarar sağlar. göstermiş olduğunuz m2 için parayı fazla yatırırsınız sonra belediyeden gelirler fotoğraflarını çeker numaratajınızı verirler. fakat sonra yapı yapmanıza izin vermezler sebebi. meskeni ve araziyi topluca fotoğraflayıp dosyalıyorlar. yarın bir gün siz yaptığınızda belediye istediği gibi yıkabilecektir.

yani siz çok para yatırarak fazladan hak kazanmıyorsunuz. çünkü 2018... tarihli sonraki yapılar affa dahil değildir

Eski 14-03-2019, 18:27   #13
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi baris2357 Mesajı Göster
Teşekkür ederim.Peki yapı kayıt belgesi için ödeyeceğim ücretten başka yaklaşık ne kadar ve nerelere ödeme yapacağım.
Yapı kayıt belgesi ile yetinirseniz, başka bir yere ödeme yapmanız gerekmez. Yapınıza kat mülkiyet tapusu almak isterseniz, belediyeye bir bedel ödemeniz gerekir. Miktarını bilmiyorum.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-03-2019, 18:35   #14
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Devlet üç kağıt yapıyor, insanlarda devleti uyuttum sanıyor. Belirlenen tarihten sonra yapılan yapılara da yapı kayıt belgesi verip, ücretini alıyorlar. 31 hazirandan sonra, yıkımlar başlayınca "yandım anam" seslerini çok duyacağız. Yapı kayıt belgesinde açıkça; Başvuru sahibinin beyanı esas olarak alındığını ve kanunda belirtilenin dışında bir yapı olması durumunda hiç bir hak iddia edemeyeceğiniz yazıyor. Yapı kayıt belgesi aldım, her şey bitti diyerek insanlar kendilerini kandırıyor. Devletin amacı mümkün olduğu kadar çok para toplamak. Sonrasında "yanlış beyan verdiniz" diyerek yıkacaklar. Şimdi yıkımlara başlasalar, toplanan para azalacak.

Eski 14-03-2019, 22:39   #15
Yeni Üye

teşekkür ederim.

Eski 15-03-2019, 07:54   #16
Ağaç Dostu

Musa Gündoğan's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2014
yapı kayıt belgesinden sonra bir ücret ödemezsiniz ancak elektrik su alacağım diyorsunuz. doğal olarak bir numaratajınızın olması gerekir. bu nedenle aldığınız numarataj için belediyeye kontrol vb. işlemler için 350 tl ödedik. bu da normalde daha fazla fakat imar affı için belediyeler fiyatları düşürmüş.

Tarku nun söylemiş olduğu ifade doğru. devleti insanlar kandırdım sanıyor ancak kısa zaman sonra hak ettim sandığı yerleri devlet yıkabilir. ki eminim bazı bölgelerde bu durum olacak.

Musa Gündoğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 08:46   #17
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Aslında herkesin hastalığı "bilgiye çabuk ulaşayım hemen profesör edasıyla bilgilenmiş olayım". Halbuki internet elinizin altında ve bununla ilgili bakanlık internet sitesinde de yeteri kadar açıklama mevcut. Ama yine de ben size ufak bir açıklamada bulunayım. Aralık 2017 den önceki yapılar için başvuru yapabiliyorsunuz. Beyan esaslı bir uygulama. Ayrıca yapılan yapının güvenliği de bu beyanı bulunan kişiye ait. Depreme karşı dayanlık vs sorumluluğunu da devlet beyanı veren kişinin üzerine yüklüyor. Sadece yapı kayıt belgesi almanız aslına bakarsanız yasalar karşısında bu binayı kaçak yapmaktan kurtarır mı? buda ayrı bir konu. Kesinlikle bununla ilgili açılmış veya açılacak binlerce dava olacaktır. Yasayı "aslında yönergeyi" iyi okursanız sadece yapı kayıt belgesinin yeterli olmadığını göreceksiniz. Yapı kayıt belgesinden sonra yapılan yapının projesinin çizdirilip tapuya işlenmesi de lazım. "Sadece yapı kayıt belgesini aldım kimse benim yapımı yıkamaz " diye düşünmeyin. Tapu kaydına da bu binayı bir şekilde kayıt ettirmeniz lazım. Vatandaş olarak işin kolayına kaçıp sadece yapı kayıt belgesi alayım daha fazla masraf etmeyeyim düşüncesi yalnış. Yapı kayıt belgesi bir kaç satırdan ibaret bir evrak. Bunu projelendirip resmi bir kurum olan tapu müdürlüğüne de sunarsanız kaçak yapınızı hem görsel hemde bürokratik olarak devletin envanterine sokmuş olursunuz.Ayrıca yapınızın arazi üzerindeki konumunu oturumunu da bir harita mühendisine ( büro sahibi olan ) ölçtürüp onun düzenlediği evrağı da tapu idaresine vermek zorundasınız. Çok bir şey değil tanımları çıkarırsanız 10-11 maddelik sade bir yönergedir imar barışı. Üşenmeyin okuyun okuduktan sonrada neyi nasıl soracağınızı daha iyi tahlil etmiş olursunuz.

Turgay78 beğendi.
hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-03-2019, 11:26   #18
Ağaç Dostu

Ülkede projeli ve ruhsatlı olarak inşa edilmiş kat irtifakı kurulmuş, oturma izni ( yapı kullanma izin belgesi) alınmış ama kat mülkiyetine geçilmemiş binlerce apartman var. Bu tür her şeyi ile yasal denebilecek bir binada ruhsata aykırı ilavesi olan bir daire imar barışına başvurduğunda onun yapı kayıt belgesi sonrası tapuda kat mülkiyeti işlemini tamamlaması gerekir dememek lazım.

Mevcut bahçesine tek katlı ev yapmış her şeyi yasal ama sonradan bahçeye ruhsatsız ilave eklentiler yapan bir kişinin bu fazlalık sebebiyle yapacağı başvuru sonrası evi tekrar projelendir tapuda binaya çevir dememek gerekir yapabilen yapsın imkanı varsa ama bunlar ağır yükler olur o zaman. Yasaya uygun müracaatta bulunan kişi sadece eklentiden ödemiyor harç tutarını eklenti dahil evin toplam büyüklüğü üzerinden hesaplama yaparak ödüyor (ne yazıkki çok kişi sadece eklentiyi hesaba koymakta, bu tür hesap hatalı hesap olmaktadır, ilgili sitede yer alan örneklerde maalesef tek bir örnek bile yoktur evlerin eklentilerindeki hesaplama için, belki burayı okuyan olur da siteye ilave ederler evler için bir örnek hesaplama). Bu ödemeyi tapuda evi binaya çevireceğim diyerek bir kat daha ödemenin gerekliliği tartışılır. Bir çok ruhsatlı yasal bahçeli ev inşa edilmiş oturma raporu alınmış ancak tapuda cins tashihi yapılmadan kullanılmaktadır ki bunun pek zararı yoktur. Belediyeye emlak vergisi bina üzerinden ödenmektedir.

İmar barışı için çok genel ifade kulllanmamak lazım her yapının kendine has özelliklerine bakarak karar vermek iyi olur.

Eski 15-03-2019, 15:18   #19
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Ülkede projeli ve ruhsatlı olarak inşa edilmiş kat irtifakı kurulmuş, oturma izni ( yapı kullanma izin belgesi) alınmış ama kat mülkiyetine geçilmemiş binlerce apartman var. Bu tür her şeyi ile yasal denebilecek bir binada ruhsata aykırı ilavesi olan bir daire imar barışına başvurduğunda onun yapı kayıt belgesi sonrası tapuda kat mülkiyeti işlemini tamamlaması gerekir dememek lazım.

Mevcut bahçesine tek katlı ev yapmış her şeyi yasal ama sonradan bahçeye ruhsatsız ilave eklentiler yapan bir kişinin bu fazlalık sebebiyle yapacağı başvuru sonrası evi tekrar projelendir tapuda binaya çevir dememek gerekir yapabilen yapsın imkanı varsa ama bunlar ağır yükler olur o zaman. Yasaya uygun müracaatta bulunan kişi sadece eklentiden ödemiyor harç tutarını eklenti dahil evin toplam büyüklüğü üzerinden hesaplama yaparak ödüyor (ne yazıkki çok kişi sadece eklentiyi hesaba koymakta, bu tür hesap hatalı hesap olmaktadır, ilgili sitede yer alan örneklerde maalesef tek bir örnek bile yoktur evlerin eklentilerindeki hesaplama için, belki burayı okuyan olur da siteye ilave ederler evler için bir örnek hesaplama). Bu ödemeyi tapuda evi binaya çevireceğim diyerek bir kat daha ödemenin gerekliliği tartışılır. Bir çok ruhsatlı yasal bahçeli ev inşa edilmiş oturma raporu alınmış ancak tapuda cins tashihi yapılmadan kullanılmaktadır ki bunun pek zararı yoktur. Belediyeye emlak vergisi bina üzerinden ödenmektedir.

İmar barışı için çok genel ifade kulllanmamak lazım her yapının kendine has özelliklerine bakarak karar vermek iyi olur.
Bu konu değiştirildi. Artık sadece kaçak olan metrekare üzerinden bedel ödeniyor.

Eski 15-03-2019, 16:21   #20
Ağaç Dostu

Değil ne yazıkki sayın tarku. Değişiklik sadece iş yerlerine geldi onlarda da 1.000 m2 altında ise kaçak eklenti 1.000 m2 üzerinden hesaplama yapılmak zorunda. Bakanlığın sitesinde örnek yok ama ( konutlarda sadece eklentiden değil binanın tamamı üzerinden yani ana bina artı eklenti üzerinden hesaplama yapılması gerektiği hakkında) soru cevap kısmında cevaplanmış soru dün itibari ile mevcuttu...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:54.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024