agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni18Beğeniler
  • 7 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen hosseda
  • 3 Gönderen hosseda
  • 2 Gönderen hosseda
  • 2 Gönderen hosseda
  • 2 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen hosseda

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-08-2018, 16:49   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
çatıya tente

Evin üstünü çatı ile örtmüyorum. Kendimce geçerli sebeplerim vardı hala da bu sebepleri önemsemekteyim. Ancak güneşin kuvveti çok arttı, taş ev dahi olsa beton tavana vuran güneş öğleden sonra evde rahatsız edici ısı artışına sebep olmaktaydı. Tavana sürdüğüm beyaz renkli likit membran mutlaka yararlı ama yeterli değildi. Geçen ay başı çatıyı çepeçevre saran duvarlara içerden çelik dubeller çaktırdım sonrada 3x5 ebatlarında satın aldığım üç adet beyaz renk brandayı bu çengellerle tavandan 15 cm. yukarıya iplerle gererek yerleştirdim. Brandaların kopmaması için çaprazdan ip uzattım üzerlerinden. Bu ucuz ve geçici uygulama ile umduğumdan çok daha fazla serinlik sağlandı evde.

Önceki gün çarşıda bildiğim bir brandacıya komple çatıyı örtecek tek parça branda siparişi vermeye giderken çarşıda özel siparişle dikildiği belli olan bir tente gördüm, dükkan sahibi de tentenin altında mal yerleştirmekteydi, kolay gelsin diyerek brandayı nerden aldınız dedim kafasını bana çevirdi ve abi özel siparişle diktirdim dedi. İstersen arayalım ustayı dedi. Eksik olma sevinirim bende branda için yola çıktıydım zaten dedim... Aradı ustayı İzmir dışında bir ilçede olan ustayla beni konuşturdu, sonra aldı telefonu abi çarşıdan bizden biri gibi fiyat ver ve iş yap dedi. Tekrar brandacıyı aradım ölçüleri verdim fiyatta anlaştık, örnek olan yapılmışın kalitesini ve kumaşın sözünü aldım, yarın gıdaya öğleden sonra gelecek nakliye aracına versem alabilirmisin abi dedi alırım dedim. Ertesi gün öğleden sonra ( yani dün) dolmuşa bindim gıdaya gittim, öğleden evvel telefon eden ve 16.00 gibi görüşürüz diyen nakliyeci, abi taksi durağında bekle 15-20 dakikaya oradayım dedi telefonuma cevaben, biraz sonra köşeden bir büyük kamyon döndü ve şöför yıllardır tanışıyormuşuzcasına eliyle tamam geldik dedi sağa yanaştı, muavin indi kamyonun arkasından çok güzel büyük bir torbayı omuzuna alarak geldi önüme koydu, baktım kalkacak gibi değil sana zahmet hemen şu taksinin yanına bırakıver dedim olur abi dedi, brandacının anlaştığımız parasını ve nakliye için eve kadar ödediğim taksi ücretinden bile az olan bedeli ödedim teşekkür ettim gittiler. Branda için netten ulaştığım üçüncü bir imalatçının verdiği fiyatın üçte birine denk geldi bu enteresan ve tamamen güvene bağlı alışveriş. Henüz brandayı açamadım yarın köye gidince göreceğim tam anlamıyla ama gelişmenin güzelliğinin bozulmayacağına inanıyorum. Bu branda tek parça ve çatının büyük kısmını örtecek büyüklükte. Duvarlara yapılacak değişik ayaklarla yerden yükseğe kaldırılsa altında yaşam alanı bile oluşturulabilecek bir örtü gibi, onu zamana bırakacağım şimdilik öncekileri kaldırıp bunu yaymak suretiyle çatının güneşten korunmasını bir adım daha ileriye götürmeyi planlamaktayım.

abk, Ayazkızı, Muda ve 4 kişi beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2018, 19:31   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Hayırlı olsun sayın hosseda

bir yerlerde hala iyi insanlar var demekki

iş bittikten sonra hatta yaparken de fotoğraflarını ekleyebilirseniz memnun olurum

blick Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2018, 22:12   #3
abk
Ağaç Dostu

abk's Avatar

Giriş Tarihi: 29-05-2007
Galeri: 39
Bir hikaye okur gibi okudum ve merakla sonunu bekledim. Umarım tam da istediğiniz gibi olmuştur.

abk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2018, 22:40   #4
Ağaç Dostu

Bende meraktaydım kılıfı açana kadar ama herşey umduğum gibi çıktı. Brandayı çatıya çıkaramadım tek başıma, aksi gibi komşuda yoktu çevrede 2 saat insan bekledim sonra bir masayı merdiven yaptım, oradan evin önündeki demir doğrama camlı bölmenin üzerine zor zahmet kaldırabildim sonrada çatıya aktardım. Halbuki böyle ağır branda torbasıyla kaldırılmazmış önce aşağıda açıp bir ucundan ipe bağlayıp yukarıdan çekmek gerekirmiş. Onu da geç öğrenmiş oldum.
Branda kumaş ve işçilik olarak mükemmel. Ancak ağırlığı sebebiyle tavan betonu üzerine oturdu kaldı. Şimdi onu nasıl bir ayak sistemi ile havaya kaldırabilirim derdine düştüm. Ya bir marangozla anlaşacağım çatıya dekoratif görüntü verecek ama aynı zamanda çok sağlam bir ayak sistemi ile gerilecek branda veyahutta iyi bir soğuk demirci bulup demirli beton olan yan duvarların demirlerine ayaklar kaynattıracağım.
Çok rüzgar alan çatıda o ağırlıkta ve yaklaşık 50 m2 lik brandayı tutabilmek kolay değil.
Hikaye böyle gelişti bir iki tanede fotoğraf var yükleyince bilgisayara buraya aktaracağım.

Ayazkızı beğendi.
Eski 05-08-2018, 23:08   #5
Ağaç Dostu

Fotoğraflar :

Eklenen Resimler

Ayazkızı, Muda ve buzadam beğendi.
Eski 06-08-2018, 07:51   #6
Ağaç Dostu

CornusMas's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2016
Galeri: 5
Sayın @hosseda, neden branda/tente uygulaması yapmak yerine evinizin güney/batı yönlerine hızlı büyüyen ve yazın gölge yapacak bir ağaç ekmediniz? Mesela Paulownia ya da söğüt gibi? Ben de yapıdaki ısınmadan rahatsızım ve bunu azaltmak için arayış içerisindeyim. Ağaçlar hem gölge yapması hem de yapraklardaki buharlaşma (evatranspiration) ile etraftaki ısıyı azaltması nedeniyle bana daha cazip geliyor. Evin güneybatı ve batı yönüne iki tane Paulownia ekmeyi düşünüyorum. Sizin branda/tente tercih etmenizin özel bir nedeni var mı?

CornusMas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2018, 10:51   #7
Ağaç Dostu

Sayın CornusMas, evi çevreleyen bahçe kısmına gölge yapan ağaç dikmekten kaçınıyorum sebebi o kısımlarda sebze yetiştiriyor olmam. Güneş olmayınca sebze üretmek çok zorlaşıyor, şu haliyle sulamayı aksatmazsam bilhassa domates gayet kolaylıkla üretilebiliyor. Evin güneyinde kendi biten bir cevizi yerinden kaldırdım sırf bu sebepten. Mevcut bir fıstık çamını da eve uzak tutacak şekilde buduyoruz her yıl.
(Ancak evi güneşten ağaç yardımıyla korumak boşa atılacak bir fikir değil yazlık evimiz tek katlı, kırk yıl kadar evvel dikilmiş iki adet çam var arka bahçede ve evin üstünü tam olarak koruyor güneşten, ağaçsız olan evlerde klimasız uyuyamıyorlar ama biz en sıcak saatte bile firil firil oturabiliyoruz evimizde. Ama çamın pisliği ile uğraşmak ayrı dert onu da gözardı etmemek lazım. Kışın bilhassa çatıda biriken çam iğneleri aralıklarla süpürülmezse dereleri tıkadığı için eve su basmasına bile sebep olabiliyor....)

Evin üzerine çelik sundurma vb. gölge sağlayacak tertibata gönlüm izin vermiyor, yapabileceğim tek şey ahşap üzerine oturan geleneksel kiremit çatı ancak onu da başka mahzurları sebebiyle yapmıyorum, tente meselesi tamamıyla bir deneme uygulaması benim yönünden.

Ayazkızı ve CornusMas beğendi.
Eski 07-08-2018, 12:01   #8
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Sayın CornusMas, evi çevreleyen bahçe kısmına gölge yapan ağaç dikmekten kaçınıyorum sebebi o kısımlarda sebze yetiştiriyor olmam. Güneş olmayınca sebze üretmek çok zorlaşıyor, şu haliyle sulamayı aksatmazsam bilhassa domates gayet kolaylıkla üretilebiliyor. Evin güneyinde kendi biten bir cevizi yerinden kaldırdım sırf bu sebepten. Mevcut bir fıstık çamını da eve uzak tutacak şekilde buduyoruz her yıl.
(Ancak evi güneşten ağaç yardımıyla korumak boşa atılacak bir fikir değil yazlık evimiz tek katlı, kırk yıl kadar evvel dikilmiş iki adet çam var arka bahçede ve evin üstünü tam olarak koruyor güneşten, ağaçsız olan evlerde klimasız uyuyamıyorlar ama biz en sıcak saatte bile firil firil oturabiliyoruz evimizde. Ama çamın pisliği ile uğraşmak ayrı dert onu da gözardı etmemek lazım. Kışın bilhassa çatıda biriken çam iğneleri aralıklarla süpürülmezse dereleri tıkadığı için eve su basmasına bile sebep olabiliyor....)

Evin üzerine çelik sundurma vb. gölge sağlayacak tertibata gönlüm izin vermiyor, yapabileceğim tek şey ahşap üzerine oturan geleneksel kiremit çatı ancak onu da başka mahzurları sebebiyle yapmıyorum, tente meselesi tamamıyla bir deneme uygulaması benim yönünden.
Sn. Hosseda;

Merakımı mazur görün. Öğrenmek için soruyorum. Geleneksel kiremit çatının ne gibi mahzurları var acaba?

Saygılarımla.

sozmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-08-2018, 13:35   #9
Ağaç Dostu

Geleneksel kiremit çatı yapmak istediğim tek çatı türü diye yazdım sn. sozmen. Ancak o çatının da ne yazık ki bence çok önemli mahzurları var. Onları kısaca yazarsam; haşerat -fare-sansar ve zararlı yuvası olma ihtimali büyük. Ahşapta ve kiremit altında yuvalanmayı seven akrep ve büyük örümcekleri hemen üstümde barındırmak istemiyorum. Bahçede yeterince varlar zaten.

Yakındaki bir evin çatı tadilatına gelen marangoz çırağı çatıdan topladığı akrepleri küçük su şişesine koyup akşam giderken yanında götürüyordu. Bu gün kaç oldu diye sormuştum abi öldürdüklerim hariç 7 dediydi...Gene komşunun genç oğluyla konuşuyorduk haşerat hakkında (evlerindeki çatının ahşabını içerden bakınca görebiliyorsunuz yani arada beton veya ahşap bölme yok) abi akşam onlar yukarıdan perdeye doğru iniyorlar, fıs fıs sıkıyorum sersemleyince yakalayıp öldürüyorum dediydi.

Yatılacak evde hep tetikte olmaktansa üstü açıkta olsun evin ama hakimiyet elimden gitmesin mücadelesindeyim.
(Bu konuda çok hikaye var ama derdimi anlattım sanırım daha yazmayayım.)

Ayazkızı ve korucak beğendi.
Eski 08-08-2018, 14:44   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Bulunduğunuz bölgeden kaynaklı bir sorun gibi gözüküyor Sn. Hosseda. Ben de nasip olursa bu yaz Isparta'da bir yazlık işine başlamayı düşünüyorum. Bizim çevrede bu akrep, haşerat sorunu ne seviyede bir araştırma yapmak lazım. Ona göre belki ben de sizin gibi çatısız bir yapı düşünebilirim. Verdiğiniz kıymetli bilgi için teşekkür ederim.

İyi günler diliyorum.

sozmen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2018, 17:14   #11
Ağaç Dostu

Tente sıcaktan korunma hususunda mükemmel bir uygulama oldu. Tenteyi demir ayaklar ile yarasa tente modelinde gerdirdim evin üstüne. Sabah nasılsa evin iç sıcaklığı tüm gün aynı şekilde devam ediyor. Bir kaç hafta sonra sökerek seneye nasip olursa yaz başında tekrar gereceğim.
Şimdi yapacağım şey profil demir ayakları yenileyerek biraz daha özenle imal edilmiş ferforje dayanaklar kullanmak veyahutta kalın ahşap ayak ile brandayı çatıya germek olacak. Görüntü daha da iyileşecek umuyorum.

Eklenen Resimler

Eski 03-01-2019, 09:08   #12
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Öneri

Yenilemeniz gerektiği zaman, birkaç parçadan oluşan gölgelik işinizi kolaylaştırır.
Ayakları şimdiden ona göre planlamanızı öneririm. Ayakları olabildiğince kısa tutmanız, sağlam olmasını sağlayacaktır.
Bitki ile gölgelemeyi de düşünebilirsiniz.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2019, 11:03   #13
Ağaç Dostu

Çatıya branda germek ile yazın güneşin eve verdiği sıcaklığı tamamen önlemiş oldum. Brandayı ekim sonu sökerek torbaladım ve eve kaldırdım. Bahar gelince tekrar takacağım yerine ama önce ayakları yenileyeceğim. O husustaki planım ise, bahçe aydınlatmasında kullanılan döküm ayaklardan bularak onlara bağlamak. Ayakları kısa yaparsam branda yere oturuyor, çünkü çok ağır. Çok kalın bir bezden yapılmış. Son resimdeki gibi yarasa branda tarzı gerildiğinde evin havasına zarar vermek bir yana sanki güzellikte katmakta. Eskidiğinde bir kaç parça yapmak ayak sayısını arttırmak olacaktır o sebepten önerinizi uygulayacağımı sanmıyorum. Zorla da olsa çatıya çıkarıp gerebiliyorum ama yaşlandıkça bu işler zorlaşıyor onda haklısınız, beceremediğim noktada etraftan yardım almak suretiyle de mesele çözülebilir.

Bitki ile gölgelemek konusuna çatıyı haşere yuvası yapmaktan çekindiğim için sıcak bakmıyorum. Çatıya sardırılan bitkiler zamanla fare sansar ve diğer haşereler için yol haline gelerek eve zarar vermekte, ev yanına gölge verecek yüksek ağaç yetiştirmektende başka sebepten kaçınıyorum.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024