agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni10Beğeniler
  • 1 Gönderen urbanek
  • 1 Gönderen makovad
  • 2 Gönderen tarku
  • 5 Gönderen hosseda
  • 1 Gönderen urbanek

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-10-2018, 20:46   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-09-2018
Smile Arsa tamam, şimdi köyevi planlaması

Arkadaşlar köye kaçış hayallerimin ilk adımını attım. Geçen hafta Trakya'nın küçük bir köyünden arsamızı aldık. Şimdi sıra geldi içine bir taraftan evimizi yaparken diğer taraftan bahçeyi dizayn etmeye. Bu başlıkta sizlerden ev yapımı konusunda destek ve tavsiye almak istiyorum.
İlk planım ekonomik davranıp, konteyner yerleştirmekti ama internetten biraz taratınca öğrendim pek de öyle değil: Hafriyat, 50 cm subasman, nakliye 75 m2 lik bir konteyner fiyatını 45 bin- 60 bin TL civarına getiriyor. 5 sene kullanıp ev yapayım diyince tüm bu masraflar moloz çöplüğüne gidecek. Toprağı maximum kullanma adına, bu konteyneri ev yapılacak olan alana yerleştirince, kaldırıp evin inşaasını yapayım diyince bahçedeki yaşam da kesintiye uğrayacak. Evi en başta inşaa etmek şimdilik daha mantıklı görünüyor. Ama daha maliyetli tabii ki.
Köy içi bir arsa olduğundan, Edirne İl Özel idareye gidip iki katlı toplam 140-150 m2 bir tip proje seçmeyi planlıyorum. İşte asıl sorularda bu seçimin ardından geliyor:
1) İki katlı basit bir köy evinin maliyeti ne kadar olur? Anahtar teslimi yapan müteahitler'den fiyat alan arkadaş var mıdır aranızda? Kaç liraya, ne kadar sürede yaparlar?
2) Müteahitle çalışmayıp, hafriyatı, kaba inşaatı, ıslak zeminleri, sıva, boya, çatı, mantolama işlerini ayrı ayrı ustalarla anlaşırsam daha ucuza mal eder miyim? Yoksa müteahide verdiklerinden daha yüksek işçilik maliyeti mi çıkarırlar? 3 saatlik mesafede yaşıyorum, uzaktan bu şekilde yapabilen var mıdır?

Teşekkürler, Urbanek

makovad beğendi.
urbanek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2018, 07:23   #2
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2015
Merhaba ben şöyle birşey paylaşiyim Karadeniz'de Ordu'da köyümüzde Belediyeden gerekli izinleri alarak 80m2 olacak şekilde bir ev plani aldik ve onaylandi.Sonrasi ev işini yapacam ustamizi bulduk.Gerekli inşaat malzemelerini ilk etapta evin temeli ve direkleri yapilacak şekilde taksitli satın aldik.İlk etapta ihtiyaç olacak malzemeleri getirtik.Ustamizin malzemecimizin kepçenin traktörün hepsinin telefonlarini aldik.Planimiza göre şu an işimiz bitme aşamasında zaten ustada fotoğraf atiyor ona göre inceliyoruz.Para olduğu sürece herişi heryerden yaptirabilirsiniz.Biz Ankaradayız.Evimizin temelinin son adimlari atiliyor.

urbanek beğendi.
makovad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2018, 07:25   #3
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-06-2015
Bu arada 2 katli karadenizde Anahtar teslim ev fiyatlari şu an 120-150 arasidir.Biz bu fiyat araliğinda fiyat aldik.

makovad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2018, 22:48   #4
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi urbanek Mesajı Göster
Arkadaşlar köye kaçış hayallerimin ilk adımını attım. Geçen hafta Trakya'nın küçük bir köyünden arsamızı aldık. Şimdi sıra geldi içine bir taraftan evimizi yaparken diğer taraftan bahçeyi dizayn etmeye. Bu başlıkta sizlerden ev yapımı konusunda destek ve tavsiye almak istiyorum.
İlk planım ekonomik davranıp, konteyner yerleştirmekti ama internetten biraz taratınca öğrendim pek de öyle değil: Hafriyat, 50 cm subasman, nakliye 75 m2 lik bir konteyner fiyatını 45 bin- 60 bin TL civarına getiriyor. 5 sene kullanıp ev yapayım diyince tüm bu masraflar moloz çöplüğüne gidecek. Toprağı maximum kullanma adına, bu konteyneri ev yapılacak olan alana yerleştirince, kaldırıp evin inşaasını yapayım diyince bahçedeki yaşam da kesintiye uğrayacak. Evi en başta inşaa etmek şimdilik daha mantıklı görünüyor. Ama daha maliyetli tabii ki.
Köy içi bir arsa olduğundan, Edirne İl Özel idareye gidip iki katlı toplam 140-150 m2 bir tip proje seçmeyi planlıyorum. İşte asıl sorularda bu seçimin ardından geliyor:
1) İki katlı basit bir köy evinin maliyeti ne kadar olur? Anahtar teslimi yapan müteahitler'den fiyat alan arkadaş var mıdır aranızda? Kaç liraya, ne kadar sürede yaparlar?
2) Müteahitle çalışmayıp, hafriyatı, kaba inşaatı, ıslak zeminleri, sıva, boya, çatı, mantolama işlerini ayrı ayrı ustalarla anlaşırsam daha ucuza mal eder miyim? Yoksa müteahide verdiklerinden daha yüksek işçilik maliyeti mi çıkarırlar? 3 saatlik mesafede yaşıyorum, uzaktan bu şekilde yapabilen var mıdır?

Teşekkürler, Urbanek
Ev yaptırmaya kalktığınız da hangi yöntemi seçerseniz seçin kazıklanmak kaçınılmazdır. Kabala yaptırmayı seçerseniz; En dandik malzemeden bir ev yaparlar ve evi yaptırmak için harcadığınızdan daha fazlasını tamirata harcarsınız.
Her aşamayı ayrı ayrı ustalara yaptırırsanız; Bir ustanın yaptığını öbür usta beğenmez. Biri diğerinin yaptığını bozar, yeniden yapmaya çalışır ve böylece yıllaaaar yıllaaaar geçer ama eviniz asla bitmez. Bilmem anlatabildim mi?

CornusMas ve urbanek beğendi.
tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2018, 10:25   #5
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Hemen hemen her yörede kendi adına çalışan yapı ustaları vardır. Bunlar bir inşaatın her aşamasını becerebildikleri gibi, plan projeye bakıp fenni usule uygun uygulamayı da yapabilirler. Şansınız varsa inşaata yakın yörede böyle birini bulursanız, dürüst helal süt emmiş biriside olursa ona teslim olun o size evinizi yapar.

Böylesine birine denk gelirseniz yapacağınız şeyler : acele etmeyeceksiniz, yevmiyelimi götürümü yapmak istediğini ona bırakacaksınız hatta muhtelif aşamalarda bu konuda karar değişikliğine hayır demeyeceksiniz ( temeli götürü yapar ama duvar örmede yevmiye derse tamam usta deyebileceksiniz), onun arada oluşacak fark taleplerini karşılayacaksınız, zaman zaman ekstra işler alacak dışarıdan onlara ses etmeyeceksiniz, SGK bildirimini eksiksiz yerine getireceksiniz ( hele emeklilik bekleyen gün eksiği olan biriyse tek gününü bile eksik bildirmeyeceksiniz...), inşaattaki çay kahve su vb. kişisel harcamalara tam destek olacaksınız, aynı köyden ise yemek masrafınız olmaz ama değilse onu da karşılamaya çalışacaksınız, arada bulacağı yardımcıların yevmiyelerini gene ses etmeden ödeyeceksiniz, bir kaç haftada bir ıvır zıvır harcamalar için size liste verecek listeye gerek yok usta, rakam söyle yeter deyebileceksiniz. Özet olarak ona sınırsız güveneceksiniz o da size gül gibi bir evi inşa edecek. Ancak fırsat bulduğunuz her aşamada inşaatta bulunacak gerekirse ustaya yardım ederek çimento bile karacaksınız....

Hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2018, 18:04   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi makovad Mesajı Göster
Merhaba ben şöyle birşey paylaşiyim Karadeniz'de Ordu'da köyümüzde Belediyeden gerekli izinleri alarak 80m2 olacak şekilde bir ev plani aldik ve onaylandi.Sonrasi ev işini yapacam ustamizi bulduk.Gerekli inşaat malzemelerini ilk etapta evin temeli ve direkleri yapilacak şekilde taksitli satın aldik.İlk etapta ihtiyaç olacak malzemeleri getirtik.Ustamizin malzemecimizin kepçenin traktörün hepsinin telefonlarini aldik.Planimiza göre şu an işimiz bitme aşamasında zaten ustada fotoğraf atiyor ona göre inceliyoruz.Para olduğu sürece herişi heryerden yaptirabilirsiniz.Biz Ankaradayız.Evimizin temelinin son adimlari atiliyor.
Sayın makovad, sizin bu şekilde yaptırabildiğinizi duymak beni de cesaretlendirdi. Kar marjı yüksek bir müteahitle çalışmaktansa, malzemeleri kendim seçip pazarlığını yapıp güvenilir bir ustaya teslim etmek benim de ilk tercihim. İkinci mesajınızda bahsettiğiniz 120-150 bin TL aralığını bir başka arkadaşımdan da duydum. Düşük fiyatlı orta kaliteli malzemelerle yapılabilir herhalde. Umarım yakın zamanda siz de köy evinize kazasız belasız kavuşursunuz.

makovad beğendi.
Eski 11-10-2018, 18:10   #7
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tarku Mesajı Göster
Ev yaptırmaya kalktığınız da hangi yöntemi seçerseniz seçin kazıklanmak kaçınılmazdır. Kabala yaptırmayı seçerseniz; En dandik malzemeden bir ev yaparlar ve evi yaptırmak için harcadığınızdan daha fazlasını tamirata harcarsınız.
Her aşamayı ayrı ayrı ustalara yaptırırsanız; Bir ustanın yaptığını öbür usta beğenmez. Biri diğerinin yaptığını bozar, yeniden yapmaya çalışır ve böylece yıllaaaar yıllaaaar geçer ama eviniz asla bitmez. Bilmem anlatabildim mi?
Sayın tarku, ne dediğinizi gayet net anladım. En planlı programda bile bahsettikleriniz kesinlikle karşımıza çıkacak bence de. Ama bir şekilde risk alıp başlamak gerekiyor işte. Sürprizler toplam maliyetin %15 ini geçmesin yeter. Umarım çok iyimser tahminde bulunmamışımdır. Ama benim gibi şanssız birinde daha fazlası olacak diye tahmin ediyorum.

Eski 11-10-2018, 18:32   #8
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Hemen hemen her yörede kendi adına çalışan yapı ustaları vardır. Bunlar bir inşaatın her aşamasını becerebildikleri gibi, plan projeye bakıp fenni usule uygun uygulamayı da yapabilirler. Şansınız varsa inşaata yakın yörede böyle birini bulursanız, dürüst helal süt emmiş biriside olursa ona teslim olun o size evinizi yapar.

Böylesine birine denk gelirseniz yapacağınız şeyler : acele etmeyeceksiniz, yevmiyelimi götürümü yapmak istediğini ona bırakacaksınız hatta muhtelif aşamalarda bu konuda karar değişikliğine hayır demeyeceksiniz ( temeli götürü yapar ama duvar örmede yevmiye derse tamam usta deyebileceksiniz), onun arada oluşacak fark taleplerini karşılayacaksınız, zaman zaman ekstra işler alacak dışarıdan onlara ses etmeyeceksiniz, SGK bildirimini eksiksiz yerine getireceksiniz ( hele emeklilik bekleyen gün eksiği olan biriyse tek gününü bile eksik bildirmeyeceksiniz...), inşaattaki çay kahve su vb. kişisel harcamalara tam destek olacaksınız, aynı köyden ise yemek masrafınız olmaz ama değilse onu da karşılamaya çalışacaksınız, arada bulacağı yardımcıların yevmiyelerini gene ses etmeden ödeyeceksiniz, bir kaç haftada bir ıvır zıvır harcamalar için size liste verecek listeye gerek yok usta, rakam söyle yeter deyebileceksiniz. Özet olarak ona sınırsız güveneceksiniz o da size gül gibi bir evi inşa edecek. Ancak fırsat bulduğunuz her aşamada inşaatta bulunacak gerekirse ustaya yardım ederek çimento bile karacaksınız....

Hakkınızda hayırlısı ne ise o olsun.
Sayın hosseda öyle güzel anlatmışsınız ki. Hepsi çok kolay ama çok önemli şeyler. Tavsiyelerinizin hepsini uygulamak gerekiyor.

Zahmet edip cevap yazan tüm arkadaşlarıma ayrı ayrı teşekkür ederim.Ama ne yazık ki işinizi ne kadar garanti yapmak isteseniz de şans faktörü karşınıza çıkıyor. Hafta başında ruhsat için özel idareye gittim. Bizim "arsa tapulu" arazimiz "köy yerleşim alanı sınırı" nın dışındaymış. Almadan kontrol etmedin mi diye n'olur sormayın. Ettim!. O kadar garip şeylerle karşılaştım ki, benzer niyetteki arkadaşların hevesini kırmamak için yazmak istemiyorum. Bu hikayeden ayrı bir forum başlığı çıkar. Ev nasıl yapılır diye yola çıkarken daha ruhsatta lastik patladı. Şu ruhsat işini bir halledeyim tekrar buradan sizlere ev yapımıyla ilgili sorular sorucağım. Ama maalesef bu sorular bir süre için rafa kalktı.
Teşekkürler, Urbanek

Eski 02-01-2019, 11:34   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2018
Merhabalar,

Kocaeli'nin bir köyünde aldığımız arsaya bu sene ev inşa etme planımız var. Tüm izinleri tamamladık. İnşaatı bir firmaya teslim etmedik. Tek seferliğe mahsus müteahhitlik belgesini aldık. Dolayısıyla tüm işlerle biz ilgileneceğiz.

Benim sorum inşaat ustası ile anlaşırken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında. usta ile el sıkışırken sözleşme imzalatmak istiyorum. Ustalar sözleşme imzalamaya yanaşıyor mu? Ya da sözleşmede hangi maddeleri mutlaka belirtmeliyim. Ayrıca kendi inşaatında müteahhitlik yapan varsa neleri takip etmemiz gerektiği konusunda da yorumunuzu rica ederim.

Teşekkürler.

GultenA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2019, 08:07   #10
Ağaç Dostu

tarku's Avatar

Giriş Tarihi: 23-05-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GultenA Mesajı Göster
Merhabalar,

Kocaeli'nin bir köyünde aldığımız arsaya bu sene ev inşa etme planımız var. Tüm izinleri tamamladık. İnşaatı bir firmaya teslim etmedik. Tek seferliğe mahsus müteahhitlik belgesini aldık. Dolayısıyla tüm işlerle biz ilgileneceğiz.

Benim sorum inşaat ustası ile anlaşırken nelere dikkat etmemiz gerektiği hakkında. usta ile el sıkışırken sözleşme imzalatmak istiyorum. Ustalar sözleşme imzalamaya yanaşıyor mu? Ya da sözleşmede hangi maddeleri mutlaka belirtmeliyim. Ayrıca kendi inşaatında müteahhitlik yapan varsa neleri takip etmemiz gerektiği konusunda da yorumunuzu rica ederim.

Teşekkürler.
Ev yaptırmadım ancak evimizin dış yüzeyini mantolama yaptırırken sözleşme yapmayı düşündük. Ustaya istediklerimizi tek tek söyledik ve kendi el yazısıyla yazmasını istedik. Yazdı ve imzaladı. Önce her şey yolunda giderken iş boya aşamasına geldiğinde, filli boya bulamıyoruz dyo ile boyayalım demeye başladı. Boya bayiine gittik, boya var dedi. Usta baktık çamurluk yapmaya çalışıyor, kışta bastıracak, lanet olsun diyerek aradaki farkı ödeyerek filli boya aldık. İş bitti, sıra ödeme aşamasına geldiğinde, anlaşmamızda yazdığı halde 1 ay beklemesi gerekirken paramı isterim diye başladı kapıya dayanmaya. Elde olmayınca gelecek paranın bir faydası olmuyor ve yine lanet okuyarak bankadan tüketici kredisi çekerek parasını ödedik. Bütün işler bittikten sonra " sen nasıl adamsın, insan attığı imzanın arkasında durmaz mı?" diye sorduk. Pis pis sırıtıp "işi almak için her şeyi söylerim" demez mi...

Siz siz olun anlaşma yapacaksanız; noterden kanuni yaptırımı olacak şekilde bir anlaşma yapın ve her hangi bir aşamada istemediğiniz bir durum olduğunda noter çağırıp belgeleyin ki, ustalar pabucun pahalı olduğunu anlasınlar. İnsanlar anlaşma yapsalar da, nasılsa ceza maddesini uygulamazlar diye bildiklerini okumaya devam ediyorlar.

tarku Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-01-2019, 14:43   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2018
Merhaba,

Geçmiş olsun. Biz de benzer şeyler yaşamamak için işi sağlama almak istiyoruz ama dediğiniz gibi ne kadar önlem almaya çalışsak ta karşı tarafın niyet kötüyse mağdur olma ihtimalimiz olacak. Bir kaç müteahhit'ten örnek sözleşme almaya çalışıyorum. Onların dikkat ettiği maddelere göre çalışacağımız kişilere sözleşme imzalatmayı düşünüyoruz.

GultenA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
edirne, inşaat, köy evi, müteahit

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024