agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni86Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 02-06-2014, 13:52   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2014
ev için izin almanın yolu nedir?

Mart ayında hafta sonları gidip başımızı dinleyelim diye bir yer aldık. kendimizce bir şeylerde ektik ev için izin almaya belediyeye gittik 5 dönümün altına izin vermiyoruz diyorlar. tek tapu olsun diye bekledik. bizimki 1250 metre.

yeri ankara çubukta güya köy ama büyükşehir mahalle yapmış hiç bir şekilde izin vermiyorlar. konteynır veya ahşap diye sorduk onlarıda kabul etmiyolar. depo dedik etrafı kapalı her şey dediler biz eşyalarımızı nereye koyacağız, dedik çardak yap diyorlar. çardağa ne koyacaksak bunun yapılacak bir yolu varsa bilen varsa söylerse memnun olurum yoksa biz de kaçak yapacaz...

kumyazı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 14:13   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-11-2013
O bölgede imar izni yoksa haklılar
İmarsız arsa tarla vs. yapacağın her yer kaçak yapı olacaktır.

Orhank Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2014, 23:36   #3
Ağaç Dostu

prıtt's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2008
Belediyeler malesef insanların toprak heveslerini kırıyor. Adam şehrin ortasına gökdelen yapar kaçak her türlü imar oyun düzeni döner ama senin iki soğan ekmemen için elinden geleni yapar.

brs_murat ve looktr beğendi.
prıtt Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 15:26   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi prıtt Mesajı Göster
Belediyeler malesef insanların toprak heveslerini kırıyor. Adam şehrin ortasına gökdelen yapar kaçak her türlü imar oyun düzeni döner ama senin iki soğan ekmemen için elinden geleni yapar.
aynen öyle ben tarlam ev olsun elektrik su alayım istemiyorum ki sadece eşyalarımı koyacağım yağmurda yorulduğumda dinleneceğim bir barınak istiyorum çevremdede 10 kadar izinsiz var sanırım belediye ceza keserken onları emsal gösterip mahkeme açılabiliyor hukuki boşluklar var olmadı ceza keserse onları gösterip mahkeme açacaz tekrar gidip soracağım

brs_murat beğendi.
Eski 03-06-2014, 17:11   #5
Ağaç Dostu

Nefin Nur's Avatar

Giriş Tarihi: 09-01-2011
tekerlekli konteyner çözüm olabilir mi ?

Nefin Nur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2014, 17:47   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nefin Nur Mesajı Göster
tekerlekli konteyner çözüm olabilir mi ?
onu bende okumuştum araç sınıfına girdiği için bişey demiyorlar olmadı bizde öyle bişey yapacaz olmadı normal konteynera teker takacaz

YeniBON beğendi.
Eski 03-06-2014, 19:11   #7
Ağaç Dostu.

pria's Avatar

Giriş Tarihi: 06-08-2009
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyazı Mesajı Göster
Mart ayında hafta sonları gidip başımızı dinleyelim diye bir yer aldık. kendimizce bir şeylerde ektik ev için izin almaya belediyeye gittik 5 dönümün altına izin vermiyoruz diyorlar. tek tapu olsun diye bekledik. bizimki 1250 metre.

...
Bu konuda yasal olarak bence bir engel yok gibi..Belediyeler biraz yanlış yorumluyor gibi bu konuyu..
İlgili yasal mevzuatı buradan okuyun isterseniz:

Arsa, arazi teknik ve hukuksal kavramlar

pria Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 08:52   #8
Ağaç Dostu

Zeytinci's Avatar

Giriş Tarihi: 24-12-2008
Bilgi sahibi olmayıp yorum yapanlar çok memleketimizde.
Pria'nın dediği gibi mevzuatı okuyun. Sonra güvendiğiniz bir hukukçuya danışın. Bölgede faaliyet gösteren harita mühendisliğine de danışın. Kararınızı öyle verin.

Önce yasak deniliyor, sonra gelir elde etmek için su ve elektrik bağlanıyor. İnsanları şehre yığmanın alemi yok. Tarımla uğraşan insanların evlatları, babalarının edindiği tecrübeleri önemsiz görüyor, maalesef. O hale geldik.

Ev yapma kararınız olursa doğayla barışık bir ev yapın. Dört duvar arasında değil etrafında yaşamın güzel olduğunu unutmayın...

pria ve looktr beğendi.

Düzenleyen Zeytinci : 04-06-2014 saat 12:34 Neden: imla hatası
Zeytinci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2014, 10:24   #9
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi pria Mesajı Göster
Bu konuda yasal olarak bence bir engel yok gibi..Belediyeler biraz yanlış yorumluyor gibi bu konuyu..
İlgili yasal mevzuatı buradan okuyun isterseniz:

benim anladığım kadarıyla imar mevzuatı temeli olan tuğla yapılara açıkça izin vermiyor ama temeli olmayan ahşaptı prefabrikti onlarla ilgili bir şey yok ama büyükşehir benim sınırlarımdasın bişey yapamazsın diyor bir çözüm bulacaz inşallah

blnturkek beğendi.
Eski 04-06-2014, 12:35   #10
Ağaç Dostu

horanlı.66's Avatar

Giriş Tarihi: 28-11-2013
hocam takipçi Biri olarak tavsiyem var, tekerlekli prefabrik yapılar var , içide istediğiniz gibi dizayn edilen, onlardan alıp koydurun, karavandan biraz daha büyük, Netten Küçük bi araştırma yapın çıkar hemen, ama birazcık pahalı gelebilir. Onada izin vermiyecek değillerya, kendi araziniz o kadarda karışamazlar.

horanlı.66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-06-2014, 04:40   #11
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 20-12-2013
Konteyner sözcüğü, dilimize İngilizce olan container kelimesinden geçmiş olup yapı inşaat ve kullanım izni gerektirmeyen kutu veya kap anlamına gelen taşınabilir nitelikteki imalatları kapsar.

Elektrik, su, doğal gaz, sabit telefon gibi hizmet alma beklentiniz yok ise, konteyner için hiç bir kamu kuruluşundan izin ve onay almak zorunda değilsiniz diye biliyorum.

duy-gu beğendi.
tortunga Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-07-2014, 22:17   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2013
Benim başıma geldiği için biliyorum Ankara buyukşehir belediye sınırları içerisinde eskiden köy, yeni mahalle olan yerlerde yapılaşma izinle oluyor.
Benim bağlı bulunduğum kazan ilçesine bağlı mahallede, kendi köyüme yakın yerde satın aldığım 4252 mt tarlama bahçe işleri için ev yapmayı planlamıştım geçen sene temel attım bu sene inşaatı yaparım diyordum bu sene mart seçimlerinden hemen sonra tutanak tutulup ceza kesildi.
Temel mt bazı alınarak yuklu bir ceza ödedim (esnaf olduğum için devletin alacağı olduğu zaman nasılda şahin kesildiğini biliyorum hesaplarınıza anında paranız varsa bloke koyuyor) hemen ruhsat işlerine başladım.
Kazan belediyesine muracat için gittiğimde, 5000 mt altındakı imarsız yerlere ruhsat verilmediği belirtiler tarlam 4252 mt ne olacak dedim? sağındakı solundakı parsellerden yer bakmamı 5000 mt tamamlamamıı istediler.
komsu tarlalar buyuk parsel ve tek tapu dedim. Benim köyün yerlisi olduğum için istinaden köy içi gösterip ruhsat almama izin verdiler.
Demem o ki konteynir koymak için beton temel atacaksınız bunu tespit edip ceza kesebilirler, benim ruhsat almak için sorduğumda konteynır bile ruhsata tabi dediler.
Velhasıl 3+1 köyde vakit gecirebilmek için planladığım köy evine, şehirde nasıl ruhsat alınıyorsa bende aynı produsurleri uyguluyorum ( yapı denetim,zemin etud, harçlar, mimar, muhendis proje onayı vs)

Şehirli Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-11-2014, 16:20   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Bizde ankara kazandan 2750 m2 arsa aldık. Hafta sonları kafa dinlemek için oturabilceğimiz prefabrik bir ev yaptık. Belediye iktar göndermiş evi kaldırın diye. İmarsız olduğu için ruhsat vs vermiolar, ceza neyse ödeyelimev dursun diyoz yanaşmıyolar. Fen işlerine yazı yazar kaldırmazsanız yıktırız diyoz. Siz nasıl ruhsat vs yaptırdıysanız bizede yardımcı olsanız bizde yaptırsak olurmu teşekkürler..

emre06 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2014, 15:20   #14
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 08-02-2007
Tarla vasıflı arsama nasıl ev yaparım?

Mevzuatı iyi okumak ta yetmiyor bazen. Ben size olayı kısaca anlatayım.

Bu araziler tarla vasıflı arazilerdir. "Tarımsal niteliği korunacak alan" diye geçer. Bu araziler hiç bir şekilde 5000 m2 nin altına indirilemiyor. Yani sizin araziniz 5000 m2 ise gene de ev yapamazsınız. Çünkü ev yaptıktan sonra kalan kısmın 5000 m2 nin altında düşmemesi gerekiyor. Dolayısı ile 1000-2000 m2 lik arazilerde hiç bir şekilde ev yapma şansınız yok. İlgili mevzuatta bahsedilen %5 lik tarım arazisine taşınmaz yapı inşaatı izni, 5000 m2 lik kısmı sağladıktan sonra geliyor. mesela 5500 m2 lik bir tarlanız varsa eğer %5 imar hakkı ile 250 m2 gibi bir yapı yapabilirsiniz. kalan kısım gene 5000 m2 den büyük olur, sıkıntı olmaz. 5050 m2 lik bir araziniz varsa (tarım arazisi vasfında, tarla bağ bahçe gibi) Burada sadece 50 m2 lik bir bina yapabilirsiniz. Yani %5 burda sökmez. İnşaattan sonra kalan kısım 5000 m2 net olmalı.

Diğer bir mevzu; sandığınız gibi bu işin kontrolünü belediyeler yapmaz. Bu işten Valinin başkanlığını yaptığı Toprak Koruma Kurulları sorumludur. sekreteryası il tarım müdürlükleri yapar. Arazi ile ilgili görüşü de aslında onlar hazırlar. Belediyeler sizin İl Gıda ve Tarımdan izin alamayacağınızı bildiği için olmaz diyorlar. Sizin izninizi verecek olan yer (bu araziler tarım arazisi olarak imar planlarında işlendiği için) toprak koruma kuruludur. Bu kurul çok ciddi çalışır. Hiç şakası yoktur. Eğer fabrika filan yapmayacaksanız, esneme şansı hiç yoktur. Çoğunlukla da fabrika yapacak olanlar kodamanlar olduğu için onlara özel "kamu yararı" kararı verilir ve tarım arazisi sanayii arazise dönüşüverir. Son zamanlardaki manisadaki zeytinlik katliamı buna güzel bir örnektir.

Dolayısı ile sizin "tarım arazisinde" yapacağınız ev, kanundaki tek istisna olan "kamu yararı" sağlayacak bir durum olmadığından bu araziyi değerlendirmek için 3 yolunuz bulunuyor.

1- Büyükşehir Belediyesinde imar dairesi başkanını ayarlayarak burasını "köy içi" olarak imar planına işleteceksiniz. Ozman burası arsa vasfı kazanır ve konumuna göre %20-30 imar alırsınız. (Ben şimdiye kadar köy içinde olmadığı halde, tarlasını köy içi diye imara işleten görmedim, bunu da bilesiniz)

2- Peki başka ne var? Eğer burası tarım arazisi ise, siz de tarımla uğraşacaksınız. Yani tarımsal yapı yapacaksınız. Bir besi ahırı için izin alabilisiniz, doğal olarak yanına bakıcı evi de yapabilirsiniz. Ya da en güzeli arıcılık yapın, arazi müsaitse 50 kovan arıyı koyun, sonra da bal sağım odası kovan deposu bal dinlendirme tankı odası müştemilatı filan olan, 2 katlı bir binayı yapabilirsiniz. Bu bina tarımsal bir yapıdır. İlgili mevzuat tarımsal yapılar için 5000 m2 şartı aramıyor. Burada tek sıkıntı arazinizin kadastral yola 25 metre cepheli olması. Eğer kadastral yola cepheniz yoksa hiçbir şekilde yapı ruhsatı alamazsınız.

3- Peki diyelim yol da yok ne yapacağız? Ozaman devreye geçici ruhsat giriyor. temeli olmayan bir yapı yapacaksınız. Konteyner veya prefabrik yapı. ve belediyecen geçici ruhsat alacaksınız. Elektrik ve suyu böylece bağlayabilirsiniz.

Bildiklerimi yazdım. Umarım yardımcı olmuştur.

adiyez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 11:21   #15
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
Verilen 250 m2 izin taban olarakmı? Yoksa 125 +125 dublex olarakmı?

İsteyen 150+150 yapabilirmi?

Teşekkürler.

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 14:43   #16
Ağaçsever

Yapının taban alanıdır. kat 6,5 metreden yüksek olamaz. bu da 2 kata tekabul ediyor. Çok ayrıntısı var aslında.
aşağıdaki yönetmeliğin 6. bölümü bu tür araziler içindir.

http://www.mevzuat.gov.tr/Metin.Aspx...evzuatIliski=0

ardacan2000 beğendi.
Eski 11-12-2014, 19:09   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 16-01-2011
Teşekkürler

ardacan2000 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2014, 23:28   #18
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-09-2014
Ormana ekli 15 dönüm arazi almayı kararlaştırmıştık, kafamı kurcalayan bir sorunun çözümünü bulduğumdan dolayı çok mutlu oldum. Büyük bir ev yapmayı düşünmüyorduk ama strese girmiştik. Arazinin 5000m2 nin altına düşmeyeceğini düşünürsek bu avantajımı kullanabilirim diye düşünüyorum. Araziyi alırken tapu da bu konuda yardımcı oluyorlar mı? Paylaşımınız için teşekkürler.

Karena Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 09:47   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 17-04-2014
Bu işten iyi anlayanlardan hatta mümkünse avukat, mimar gibi insanlardan destek almaya çalışın. Örneğin % 5 imar hakkınız var ancak bunu kullanmanız için bir tarafından kadastral yol geçmesi gerekiyor.

Ormana ekli demişsiniz bunun imara olumsuz bir etksisi olur mu araştırmak lazım. Su koruma havzasında olmaması lazım yoksa yapamazsınız.

Bunun dışında su ve elektirik var mı? Bunlar yoksa çözümü nedir. Örneğin kendi elektiriğinizi üretebilirsiniz ancak pahalı bir yatırım olabilir. Ya da 1 km ötede hat varsa buradan çektirebilirsiniz ama bir yığın direk diktirmeniz gerekir. Bu da bir maliyet ister.

Bunun gibi daha bir sürü madde çıkartabilirsiniz. Başta dediğim gibi bu işlerden anlayan birilerinden mutlaka destek almaya çalışın.

ardacan2000 beğendi.
kerkenez Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2014, 14:40   #20
Ağaçsever

Bu işi en iyi bilenler genellikle emlakcılardır. Ama en kesin bilgiyi bulunduğunuz ilin gıda ve tarım müdürlğüne giderek alabilirsiniz.

Belediyeden arazinin imar planını gösteren bir yazı alın, tapudan tapu kaydını alın ve il tarım müdürlüğüne gidin. orada bu işe bakan tad birimi var. (Tarımsal arazi değerlendirme) onlara tapuyu ve imar durumunu gösterin. arazi düz mü varsa eğimi ne kadar gibi bilgileri öğrendikten sonra size, o arazide ev olurmu olmaz mı, olursa hangi şartlarda olur söylerler.

Siz önce kafanızdaki fikri anlatırsanız onlar size kesin olmamakla birlikte bir yol gösterirler.

20 dekar araziniz varsa eğer. orada güzel bir meyve bahçesi yapabilirsiniz. 1 bağ evi ve sulama sistemi kurarsanız. sulama için gerekli elektriği de (tarımsal elektrik diye geçer) çok rahat alırsınız. Meyve ağaçlarını sertifikalı alırsanız fidanlarınıza destek de alırsınız. eğer rakım çok yüksek değilse ve isterseniz IPARD kapsamında %50 hibeli olarak sera kurabilirsiniz. vs. vs.

Eski 12-12-2014, 17:58   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-12-2014
Zeytinlik

Merhabalar benimde burhaniye gömeç te 3 dönümlük kadastral yola 40 metre cephesi olan bir zeytinliğim var köy imar alanı dışında kalıyor fakat yandaki arsada elektrik su var ve kağir bina yapılmış. Zeytinliklerde bu durum nedir acaba içine bina yapabilir miyim. Tarım il müdürlüğünden izin alınması gerekiyormuş Yapı izni almak için nasıl bir yol izlemeliyim. ? Bilgisi ve tecrübesi olan varsa paylaşırlarsa sevinirim.

Teşekkürler.

Bull70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2015, 20:20   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2015
bursanın bir köyündeki tarlama 5x5 boyutlarında etrafı açık üzeri kapalı profil direkler üzerine bir baraka yaptım.belediye barakamı mühürledi ve para cezası kesti.çevremde buna benzer yapılar var fakat bazılarına böyle bir uygulama yapılmadı.bahçeye gittiğim zaman yağmurdan güneşten korunmak, tarım aletlerimi muhafaza edebileceğim bir yapıya neden böyle bir ceza verdiler anlamış değilim.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
belediyenin verdiği cezanın metni:
2020 yılı 1/100000 ölçekli çevre düzeni planında tarım arazileri kapsamında kalmakta olup değişik plan hukumlerının 6.2.4.2 maddesi uyarınca 5403 sayılı yasa kapsamında tarım arazileri sınıfları esas alınarak il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü ile ilgili diğer kuruluşların uygun görüşü alınmak kaydıyla tarım ve hayvancılık faaliyetıne olanak veren yapılar dışında hiçbir yapı yapılamaz.
köydeki arazime yaptığım barakaya ceza
bursanın bir köyündeki tarlama 5x5 boyutlarında etrafı açık üzeri kapalı profil direkler üzerine bir baraka yaptım.belediye barakamı mühürledi ve para cezası kesti.çevremde buna benzer yapılar var fakat bazılarına böyle bir uygulama yapılmadı.bahçeye gittiğim zaman yağmurdan güneşten korunmak, tarım aletlerimi muhafaza edebileceğim bir yapıya neden böyle bir ceza verdiler anlamış değilim.bu konuda yardımcı olursanız sevinirim.
belediyenin verdiği cezanın metni:
2020 yılı 1/100000 ölçekli çevre düzeni planında tarım arazileri kapsamında kalmakta olup değişik plan hukumlerının 6.2.4.2 maddesi uyarınca 5403 sayılı yasa kapsamında tarım arazileri sınıfları esas alınarak il gıda tarım ve hayvancılık müdürlüğü ile ilgili diğer kuruluşların uygun görüşü alınmak kaydıyla tarım ve hayvancılık faaliyetıne olanak veren yapılar dışında hiçbir yapı yapılamaz.
kaçak yapı 5403 sayılı kanuna istinaden ilgili kuruluşlarında görüşlerinin alınması şartıyla plansız alanlar tip imar yönetmeliğindeki yapılaşma şartları doğrultusunda ruhsat alabileceğinden 3194 sayılı imar kanunu 32.maddesine göre yasal hale getirilmesi için 30 gün süre verilmesi ve 2.700 tl para cezasıyla tecziyesi.
Yardımcı okursanız sevinirim

pusula0816 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 20:07   #23
Ağaçsever

brs_murat's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2013
merhaba bende bahçeye sadece gölgelik olsun diye 5x5 büyüklüğnde
betonsuz sadece ahşap malzeme kullanarak bir kamelya yaptım.
(çok sıradan ve basitce )belediyeden kontrole geldiler (veya şikayet edildim) beton kullanmadığımdan ,çevresininde (dörtbir tarafı) açık olduğundan ceza yazmakdan vazgeçtiler kamelyanın bir kaç fotoğrafını çekip gittiler(bir kez daha ziyerete geliceklermiş bir kaç ay sonra)

normal şartlarda kamelya için izin almam gerektiğini belirttiler..
size tavsiyem bir şeyler yapmaya başlamadan önce kesinlikle izin müracatında bulunun..

uskudarim beğendi.

Düzenleyen brs_murat : 18-05-2015 saat 20:13 Neden: ek bilgi
brs_murat Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2015, 12:41   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-07-2015
merhaba geçen sene bartından bir arkadaşımla ortak bir arazi aldık 5500 m2 amacımız sayfiye yeri yazlık veya kafa dinleme yeri biraz da bağ bahçe işleri ile uğraşmak amaçlı.
Tapuyu almadan il özel idaresine arsanın durumunu sorduk ve 200-250 m2 ev yapabilirsiniz projesini bizden alırsanız ücretsiz veriyoruz dediler ve arsayı aldık.
burdaki merak ettiğim şu var 250 m2 karelik inşaat iznini arsanın iki farklı yerine 100-100 m2 veya 125-125m2 olacak şekilde iki ayrı ev yapılabilirmi. Cevaplama zahmetinde bulunduğunuz için şimdiden teşekkürler.

babacanefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2015, 09:34   #25
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-01-2015
merhabalar benim kiraz bahçem var 12 dekar ve 5 yaşında karamandan 70 kilometre mesafeli yani dağın başı ben bu bahçeye bir depo 3 e 3 yani 9 metre kare bir malzemelik yapayım dedim tarım aletleri koymam için .köyün muhtarı yapamassın dedi pilan puroje çizdireden dedi il özel idareye oğra dedi ve oğradım .keşke oğramasaydım olumlu sonuç almayı bırak ben izah ediyorum elektrik obonesi almam diyorum ben sana onumu sordum sert cevap aldım ve bana yardımcı olmayı bırak sert tepki gördüm .sonuç hayallerim gerçekleşmedi bir vatandaşa bu zorluklar neden .

blnturkek beğendi.
bahcedostu70 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2015, 09:21   #26
Ağaçsever

il gıda tarıma uğrasaydın ya, önce arazinin imar planı varmı yok mu ona bak. imar planı yoksa plansız alanlar yönetmeliğine tabidir. plan varsa imar planına göre işlem yapılır.

blnturkek beğendi.
Eski 29-11-2015, 13:05   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-09-2015
Arkadaşlar merhaba öncelikle bu güzel forumda emeği geçen herkese çok teşekkür ederim tüm doğa dostlarına selam olsun..

Edirne enez ilçesinde 8800 m2 olan tapuda tarla olarak geçen arazime bağ evi yaptırmak istiyordum bununla alakalı 2 ay önce il özel idareye dilekçe ile başvuruda bulundum bugün posta kutuma ÇED'den bir belge gelmiş gelen kağıtta anladığım kadarıyla başvurduğum projem (bağ evim) ÇED'in ilgili listesinde yer almadığı için "Kapsam Dışı" olarak değerlendirilmiş, ilk başta ben bu kapsam dışı ibaresini sonuç olumsuz olarak anlasamda sonradan anladım ki yapacağımız bağ evi projesinin çevreye bir zararı bulunmayacağına karar verilmiş ve sonuç olumlu olmuş.

Tekrar il özel idaresi imar ve kentsel iyileştirme müdürlüğünü aradım konu hakkında bilgi istedim ancak çıkan arkadaş kurumlar kendi aralarında yazışarak uygunluk durumu ile ilgili fikir alıyorlar en son hepsi toparlandıktan sonra başvurunuz neticesinde biz size telefonla ya da posta yolu ile geri dönüş sağlarız dedi.

Bilgisi olan arkadaşlardan ricam bundan sonraki aşama nedir ? Ve ben daha ne kadar beklerim yardımcı olursanız bilgi verirseniz çok sevinirim.

Teşekkürler herkese iyi forumlar kalın sağlıcakla.

YeniBON ve FikretBulut beğendi.
CanK Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2015, 13:42   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-05-2010
Merhaba
Bölgedeki lihkab bürosuna gidin derdinizi anlatın size en doğru bilgiyi verecektir.Harita ofiside olabilir.

GT-I8200Q cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

ozguratalay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2015, 15:49   #29
Ağaç Dostu

selim_50's Avatar

Giriş Tarihi: 13-09-2007
arkadaşlar, bağ evi veya kır evi diye başvuru yaparsanız başından %50 kaybetmiş sayılırsınız, başvurularınızı tarımsal amaçlı depo olarak yapın (malzeme odası, tarlada çalışan işçilerin soyunma ve duş alma odası vb)

selim_50 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-12-2015, 16:11   #30
Ağaç Dostu

duy-gu's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2015
İmara açık olmayan alanda taşınmaz yapılamaz. Ama bahsi geçtiği gibi konteyner koyabilirsiniz. Tekerlekli **** tekerleksiz farketmez, sonuçta her şekilde taşınabilir bir eleman...Bunu hem bir mimar hemde aynı durumu İstanbul'da yaşamış biri olarak söyleyebilirim

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kumyazı Mesajı Göster
benim anladığım kadarıyla imar mevzuatı temeli olan tuğla yapılara açıkça izin vermiyor ama temeli olmayan ahşaptı prefabrikti onlarla ilgili bir şey yok ama büyükşehir benim sınırlarımdasın bişey yapamazsın diyor bir çözüm bulacaz inşallah

YeniBON beğendi.
duy-gu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:07.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024