agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Reklam

Beğeni Düzeni654Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2020, 17:42   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn.brf840,

Hayırlısı olsun, allah kolaylık versin. Maliyet konusunda 204 nolu mesajı inceleyebilirsiniz.

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 18:07   #242
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn Laedri09,

Hayırlısı olsun, size de allah kolaylık versin. Bu başlık bilgi paylaşımı amaçlı, paylaşımlarınız çok faydalı olacaktır.

Projenizi çok beğendim.

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 21:45   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Talking

USTALAR
Şimdilik sadece kalıpçı ustası ile muhatap olduk. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Mutlaka yazılı bir sözleşmeniz olsun. Biz hem tecrübesizlikten hem de ustaya güvenmemizden dolayı şifaen anlaştık. Fakat ücret hesaplamasında tartışma çıktı. Temel henüz atıldığı için anlaşarak anlaşmamızı zapt altına aldık. Tüm kalemleriyle ayrıntılı bir sözleşme yapın. Yoksa çok başınız ağrır. Bir de usta işi alırken yüzünüze gülüyor. Başka işi yoksa iyi fakat iş aldıkça işinizin büyüklüğüne göre göz ardı ediyor. Ben bir kalıpçıyla anlaştım. O amcasına verdi işi amcası da başka bir ustaya pasladı. İşi feshettik.
Ustanız projeye göre işi takip etsin mutlaka. Grobetondan sonra mebran serilmesi gerekiyor Usta söylemedi ben de unuttum. Mütemadi temelli olduğu için beton kalıpları çakıldıktan sonra mebran uygulaması yapmak zorunda kaldık. Hem masraflı hem de bir günümüzü yedi. Para işinde ise zaten daha önce söylendi sakın iş yapılmadan VERMEYİN. Anlaşmanıza göre aşama aşama işl karşılığını verebilirsiniz. Biz temel, zemin ve 1. katı birer tabla olarak anlaştık. (m2X35 tl) Subasman perdeleri tek yüz ölçülecek. Çatıyı da 15 tl'den anlaştık. İş bittikçe parasını parça parça vereceğiz.
İnşaatımda şimdilik grobeton serildi. 5-7 cm arası. Grobetonun yük taşıma gibi bir vasfı yok. Bu yüzden c10-15 kullandık. Bir m3 de c25 döktüm. Tercihen c30 da dökebilirsiniz ama bana göre gereği yok. Aradaki fark sadece yük taşımayla alakalı. Grobeton zeminin düzlenmesini ve hatıl'ın (mütemadi temelde betonun geçtiği hatlar) toprakla ilişkisini kesmesini sağlıyor. Arazide su en az 30 metrede çıktığı için su sorunu da yok.
Hatılların kalıpları çakıldı. Kalıplardan sonra hatlara 10 derece mebran uygulaması yapıldı. Sanırım 3 milime tekabül ediyor. Daha kalitelisini tercih edebilirsiniz fakat benim kanaatime göre zeminde su ile ilgili bir endişeniz yoksa 3 milim yeterli. Yanlara azami dikkat edilmeli.
Demirler örüldü. Yarın için beton siparişi verildi. Allah sonumuzu hayr etsin.

laedri09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 21:47   #244
Yeni Üye

Sn skanatlar;
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Beni mutlu ettiniz.

Eski 20-05-2020, 22:19   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi laedri09 Mesajı Göster
USTALAR

Şimdilik sadece kalıpçı ustası ile muhatap olduk. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Mutlaka yazılı bir sözleşmeniz olsun. Biz hem tecrübesizlikten hem de ustaya güvenmemizden dolayı şifaen anlaştık. Fakat ücret hesaplamasında tartışma çıktı. Temel henüz atıldığı için anlaşarak anlaşmamızı zapt altına aldık. Tüm kalemleriyle ayrıntılı bir sözleşme yapın. Yoksa çok başınız ağrır. Bir de usta işi alırken yüzünüze gülüyor. Başka işi yoksa iyi fakat iş aldıkça işinizin büyüklüğüne göre göz ardı ediyor. Ben bir kalıpçıyla anlaştım. O amcasına verdi işi amcası da başka bir ustaya pasladı. İşi feshettik.

Ustanız projeye göre işi takip etsin mutlaka. Grobetondan sonra mebran serilmesi gerekiyor Usta söylemedi ben de unuttum. Mütemadi temelli olduğu için beton kalıpları çakıldıktan sonra mebran uygulaması yapmak zorunda kaldık. Hem masraflı hem de bir günümüzü yedi. Para işinde ise zaten daha önce söylendi sakın iş yapılmadan VERMEYİN. Anlaşmanıza göre aşama aşama işl karşılığını verebilirsiniz. Biz temel, zemin ve 1. katı birer tabla olarak anlaştık. (m2X35 tl) Subasman perdeleri tek yüz ölçülecek. Çatıyı da 15 tl'den anlaştık. İş bittikçe parasını parça parça vereceğiz.

İnşaatımda şimdilik grobeton serildi. 5-7 cm arası. Grobetonun yük taşıma gibi bir vasfı yok. Bu yüzden c10-15 kullandık. Bir m3 de c25 döktüm. Tercihen c30 da dökebilirsiniz ama bana göre gereği yok. Aradaki fark sadece yük taşımayla alakalı. Grobeton zeminin düzlenmesini ve hatıl'ın (mütemadi temelde betonun geçtiği hatlar) toprakla ilişkisini kesmesini sağlıyor. Arazide su en az 30 metrede çıktığı için su sorunu da yok.

Hatılların kalıpları çakıldı. Kalıplardan sonra hatlara 10 derece mebran uygulaması yapıldı. Sanırım 3 milime tekabül ediyor. Daha kalitelisini tercih edebilirsiniz fakat benim kanaatime göre zeminde su ile ilgili bir endişeniz yoksa 3 milim yeterli. Yanlara azami dikkat edilmeli.

Demirler örüldü. Yarın için beton siparişi verildi. Allah sonumuzu hayr etsin.
Çok tecrübeniz olmuş maşallah. İşi biliyorsunuz,kolay gelsin

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2020, 22:56   #246
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Aygün Mesajı Göster
Çok tecrübeniz olmuş maşallah. İşi biliyorsunuz,kolay gelsin

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkür ederim, öğrenmeye çalışıyorum ama işi bildiğimi söylemek fazla iddialı olur.

Eski 28-05-2020, 14:38   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2020
Alıntı:
Teşekkür ederim, öğrenmeye çalışıyorum ama işi bildiğimi söylemek fazla iddialı olur.
laedri09, hayırlı olsun, ***. guzel günlerde oturmak nasip olsun.
projeden resimler paylaşmanız mümkün mü?
Bende arsa alıp, içine mustakil ev yapmak istiyorum. Ama kararsız kaldım. Bu nedenle sizlerden tecrube edinme aşamasındayım.
Kolaylıklar dilerim.

amuharrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 14:40   #248
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skanatlar Mesajı Göster
Sn Laedri09,

Hayırlısı olsun, size de allah kolaylık versin. Bu başlık bilgi paylaşımı amaçlı, paylaşımlarınız çok faydalı olacaktır.

Projenizi çok beğendim.
binanızın son halini bende cok merak ediyorum. Mahsuru yok ise paylaşabilir misiniz?

Eski 28-05-2020, 14:42   #249
Yeni Üye

Alıntı:
laedri09,
Projeniz çok güzel görünüyor.Ancak ben mi beceremedim bilemiyorum ama sizin proje bende kucuk resim olarak gorunuyor. Bunu buyuterek bakılabiliniyor mu forumda bilemedim? Buyuk görme imkanı var mı?

Eski 29-05-2020, 08:22   #250
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amuharrem Mesajı Göster
laedri09,
Projeniz çok güzel görünüyor.Ancak ben mi beceremedim bilemiyorum ama sizin proje bende kucuk resim olarak gorunuyor. Bunu buyuterek bakılabiliniyor mu forumda bilemedim? Buyuk görme imkanı var mı?
Forumdaki resimler küçültülerek kullanılıyor. Büyütemezsiniz.
İnternette "müstakil ev projeleri"ni inceleyebilirsiniz. Fikir verir. Görünüm görselleri de var.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 16:06   #251
Yeni Üye

Genel bir soru sormak isterim. Netten araştırdığımda çelik yapı iyi diyen var, beton iyi diyen de var. Çelik yapılar ile kıyaslandığında hangisi tercih edilmeli.
Isı, ses, maliyet, kullanım, deprem dayanaklılığı vs. Bu konuda bilgisi olan **** araştırması olan biri var mı acaba? Var ise bilgi ve tecrubesini paylaşabilir mi?

Eski 30-05-2020, 12:01   #252
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amuharrem Mesajı Göster
Genel bir soru sormak isterim. Netten araştırdığımda çelik yapı iyi diyen var, beton iyi diyen de var. Çelik yapılar ile kıyaslandığında hangisi tercih edilmeli.
Isı, ses, maliyet, kullanım, deprem dayanaklılığı vs. Bu konuda bilgisi olan **** araştırması olan biri var mı acaba? Var ise bilgi ve tecrubesini paylaşabilir mi?
Çelik, prefabrik vb yeni moda olan tarzlar. Konteyner dahil prefabrik türü yapılar birkaç yıl sonra bakım istemeye başlar. Bina ömrü boyunca bakım yapmak zorunda kalırsınız.
Yapıları gereği hafif malzemeler kullanıldığından ömürleri de uzun değildir. Özellikle yaz dönemi sıcakla baş etmeleri olanaksız. (Yalıtım ısı geçişini yavaşlatır, durdurmaz.) Yağmur sesi de geçer. Ses yalıtımı mükemmel değildir.
Sonuçta, hızlı ve pratik görünmesine karşın sürekli sorun üreten yapılardır.
Yeni binaya mantolama yapmak da teknik anlamda akıl dışıdır. (Binayı delik deşik edip, yalıtım yapıştırmak çözüm üretmek olmaz.)
Deprem açısından bina olabildiğince hafif olmalı. Gazbeton duvar yalıtımı da hafifliği de sağlar. Yalıtım tuğlaları ile de olur. Asmolen döşemeden uzak durun. Kolon ve döşeme betonunu tek seferde döktürün. (Ustalar kolaylık için kolonu önce döker. Depremde, birleşme yüzeylerinden sorun çıkıyor.)
Geleneksel betonarme binalar ile yarışacak bir teknoloji ve maliyet henüz yok. Tek kat prefabrik yerine tek kat gazbeton yığma bina daha pahallı olmaz. Bir kere yaparsınız. İstediğiniz zaman eklenti de yaparsınız.

mutlu_inan beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2020, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2020