agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni816Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 19-05-2020, 18:42   #241
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn.brf840,

Hayırlısı olsun, allah kolaylık versin. Maliyet konusunda 204 nolu mesajı inceleyebilirsiniz.

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2020, 19:07   #242
Ağaç Dostu

Sn Laedri09,

Hayırlısı olsun, size de allah kolaylık versin. Bu başlık bilgi paylaşımı amaçlı, paylaşımlarınız çok faydalı olacaktır.

Projenizi çok beğendim.

Eski 20-05-2020, 22:45   #243
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Talking

USTALAR
Şimdilik sadece kalıpçı ustası ile muhatap olduk. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Mutlaka yazılı bir sözleşmeniz olsun. Biz hem tecrübesizlikten hem de ustaya güvenmemizden dolayı şifaen anlaştık. Fakat ücret hesaplamasında tartışma çıktı. Temel henüz atıldığı için anlaşarak anlaşmamızı zapt altına aldık. Tüm kalemleriyle ayrıntılı bir sözleşme yapın. Yoksa çok başınız ağrır. Bir de usta işi alırken yüzünüze gülüyor. Başka işi yoksa iyi fakat iş aldıkça işinizin büyüklüğüne göre göz ardı ediyor. Ben bir kalıpçıyla anlaştım. O amcasına verdi işi amcası da başka bir ustaya pasladı. İşi feshettik.
Ustanız projeye göre işi takip etsin mutlaka. Grobetondan sonra mebran serilmesi gerekiyor Usta söylemedi ben de unuttum. Mütemadi temelli olduğu için beton kalıpları çakıldıktan sonra mebran uygulaması yapmak zorunda kaldık. Hem masraflı hem de bir günümüzü yedi. Para işinde ise zaten daha önce söylendi sakın iş yapılmadan VERMEYİN. Anlaşmanıza göre aşama aşama işl karşılığını verebilirsiniz. Biz temel, zemin ve 1. katı birer tabla olarak anlaştık. (m2X35 tl) Subasman perdeleri tek yüz ölçülecek. Çatıyı da 15 tl'den anlaştık. İş bittikçe parasını parça parça vereceğiz.
İnşaatımda şimdilik grobeton serildi. 5-7 cm arası. Grobetonun yük taşıma gibi bir vasfı yok. Bu yüzden c10-15 kullandık. Bir m3 de c25 döktüm. Tercihen c30 da dökebilirsiniz ama bana göre gereği yok. Aradaki fark sadece yük taşımayla alakalı. Grobeton zeminin düzlenmesini ve hatıl'ın (mütemadi temelde betonun geçtiği hatlar) toprakla ilişkisini kesmesini sağlıyor. Arazide su en az 30 metrede çıktığı için su sorunu da yok.
Hatılların kalıpları çakıldı. Kalıplardan sonra hatlara 10 derece mebran uygulaması yapıldı. Sanırım 3 milime tekabül ediyor. Daha kalitelisini tercih edebilirsiniz fakat benim kanaatime göre zeminde su ile ilgili bir endişeniz yoksa 3 milim yeterli. Yanlara azami dikkat edilmeli.
Demirler örüldü. Yarın için beton siparişi verildi. Allah sonumuzu hayr etsin.

laedri09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2020, 22:47   #244
Yeni Üye

Sn skanatlar;
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Beni mutlu ettiniz.

Eski 20-05-2020, 23:19   #245
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi laedri09 Mesajı Göster
USTALAR

Şimdilik sadece kalıpçı ustası ile muhatap olduk. Bu hususta dikkat edilmesi gereken bazı durumlar var. Mutlaka yazılı bir sözleşmeniz olsun. Biz hem tecrübesizlikten hem de ustaya güvenmemizden dolayı şifaen anlaştık. Fakat ücret hesaplamasında tartışma çıktı. Temel henüz atıldığı için anlaşarak anlaşmamızı zapt altına aldık. Tüm kalemleriyle ayrıntılı bir sözleşme yapın. Yoksa çok başınız ağrır. Bir de usta işi alırken yüzünüze gülüyor. Başka işi yoksa iyi fakat iş aldıkça işinizin büyüklüğüne göre göz ardı ediyor. Ben bir kalıpçıyla anlaştım. O amcasına verdi işi amcası da başka bir ustaya pasladı. İşi feshettik.

Ustanız projeye göre işi takip etsin mutlaka. Grobetondan sonra mebran serilmesi gerekiyor Usta söylemedi ben de unuttum. Mütemadi temelli olduğu için beton kalıpları çakıldıktan sonra mebran uygulaması yapmak zorunda kaldık. Hem masraflı hem de bir günümüzü yedi. Para işinde ise zaten daha önce söylendi sakın iş yapılmadan VERMEYİN. Anlaşmanıza göre aşama aşama işl karşılığını verebilirsiniz. Biz temel, zemin ve 1. katı birer tabla olarak anlaştık. (m2X35 tl) Subasman perdeleri tek yüz ölçülecek. Çatıyı da 15 tl'den anlaştık. İş bittikçe parasını parça parça vereceğiz.

İnşaatımda şimdilik grobeton serildi. 5-7 cm arası. Grobetonun yük taşıma gibi bir vasfı yok. Bu yüzden c10-15 kullandık. Bir m3 de c25 döktüm. Tercihen c30 da dökebilirsiniz ama bana göre gereği yok. Aradaki fark sadece yük taşımayla alakalı. Grobeton zeminin düzlenmesini ve hatıl'ın (mütemadi temelde betonun geçtiği hatlar) toprakla ilişkisini kesmesini sağlıyor. Arazide su en az 30 metrede çıktığı için su sorunu da yok.

Hatılların kalıpları çakıldı. Kalıplardan sonra hatlara 10 derece mebran uygulaması yapıldı. Sanırım 3 milime tekabül ediyor. Daha kalitelisini tercih edebilirsiniz fakat benim kanaatime göre zeminde su ile ilgili bir endişeniz yoksa 3 milim yeterli. Yanlara azami dikkat edilmeli.

Demirler örüldü. Yarın için beton siparişi verildi. Allah sonumuzu hayr etsin.
Çok tecrübeniz olmuş maşallah. İşi biliyorsunuz,kolay gelsin

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mehmet Aygün Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-05-2020, 23:56   #246
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mehmet Aygün Mesajı Göster
Çok tecrübeniz olmuş maşallah. İşi biliyorsunuz,kolay gelsin

SM-J330F cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
Teşekkür ederim, öğrenmeye çalışıyorum ama işi bildiğimi söylemek fazla iddialı olur.

Eski 28-05-2020, 15:38   #247
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2020
Alıntı:
Teşekkür ederim, öğrenmeye çalışıyorum ama işi bildiğimi söylemek fazla iddialı olur.
laedri09, hayırlı olsun, ***. guzel günlerde oturmak nasip olsun.
projeden resimler paylaşmanız mümkün mü?
Bende arsa alıp, içine mustakil ev yapmak istiyorum. Ama kararsız kaldım. Bu nedenle sizlerden tecrube edinme aşamasındayım.
Kolaylıklar dilerim.

amuharrem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2020, 15:40   #248
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skanatlar Mesajı Göster
Sn Laedri09,

Hayırlısı olsun, size de allah kolaylık versin. Bu başlık bilgi paylaşımı amaçlı, paylaşımlarınız çok faydalı olacaktır.

Projenizi çok beğendim.
binanızın son halini bende cok merak ediyorum. Mahsuru yok ise paylaşabilir misiniz?

Eski 28-05-2020, 15:42   #249
Yeni Üye

Alıntı:
laedri09,
Projeniz çok güzel görünüyor.Ancak ben mi beceremedim bilemiyorum ama sizin proje bende kucuk resim olarak gorunuyor. Bunu buyuterek bakılabiliniyor mu forumda bilemedim? Buyuk görme imkanı var mı?

Eski 29-05-2020, 09:22   #250
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amuharrem Mesajı Göster
laedri09,
Projeniz çok güzel görünüyor.Ancak ben mi beceremedim bilemiyorum ama sizin proje bende kucuk resim olarak gorunuyor. Bunu buyuterek bakılabiliniyor mu forumda bilemedim? Buyuk görme imkanı var mı?
Forumdaki resimler küçültülerek kullanılıyor. Büyütemezsiniz.
İnternette "müstakil ev projeleri"ni inceleyebilirsiniz. Fikir verir. Görünüm görselleri de var.

Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2020, 17:06   #251
Yeni Üye

Genel bir soru sormak isterim. Netten araştırdığımda çelik yapı iyi diyen var, beton iyi diyen de var. Çelik yapılar ile kıyaslandığında hangisi tercih edilmeli.
Isı, ses, maliyet, kullanım, deprem dayanaklılığı vs. Bu konuda bilgisi olan **** araştırması olan biri var mı acaba? Var ise bilgi ve tecrubesini paylaşabilir mi?

Eski 30-05-2020, 13:01   #252
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi amuharrem Mesajı Göster
Genel bir soru sormak isterim. Netten araştırdığımda çelik yapı iyi diyen var, beton iyi diyen de var. Çelik yapılar ile kıyaslandığında hangisi tercih edilmeli.
Isı, ses, maliyet, kullanım, deprem dayanaklılığı vs. Bu konuda bilgisi olan **** araştırması olan biri var mı acaba? Var ise bilgi ve tecrubesini paylaşabilir mi?
Çelik, prefabrik vb yeni moda olan tarzlar. Konteyner dahil prefabrik türü yapılar birkaç yıl sonra bakım istemeye başlar. Bina ömrü boyunca bakım yapmak zorunda kalırsınız.
Yapıları gereği hafif malzemeler kullanıldığından ömürleri de uzun değildir. Özellikle yaz dönemi sıcakla baş etmeleri olanaksız. (Yalıtım ısı geçişini yavaşlatır, durdurmaz.) Yağmur sesi de geçer. Ses yalıtımı mükemmel değildir.
Sonuçta, hızlı ve pratik görünmesine karşın sürekli sorun üreten yapılardır.
Yeni binaya mantolama yapmak da teknik anlamda akıl dışıdır. (Binayı delik deşik edip, yalıtım yapıştırmak çözüm üretmek olmaz.)
Deprem açısından bina olabildiğince hafif olmalı. Gazbeton duvar yalıtımı da hafifliği de sağlar. Yalıtım tuğlaları ile de olur. Asmolen döşemeden uzak durun. Kolon ve döşeme betonunu tek seferde döktürün. (Ustalar kolaylık için kolonu önce döker. Depremde, birleşme yüzeylerinden sorun çıkıyor.)
Geleneksel betonarme binalar ile yarışacak bir teknoloji ve maliyet henüz yok. Tek kat prefabrik yerine tek kat gazbeton yığma bina daha pahallı olmaz. Bir kere yaparsınız. İstediğiniz zaman eklenti de yaparsınız.

mutlu_inan beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2020, 22:11   #253
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2020
Ustad selamlar eviniz ne durumda merak ettim, ayrica beton kısmı bana ilginç geldi, ben 1 ay önce c25 betonu pompa dahil 160 tl den aldım, geri kalan giderler hemen hemen aynı diyebilirim

brf840 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2020, 15:34   #254
Ağaç Dostu

Merhabalar,

Evimizin son halini paylaşmak istedim.

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2020, 15:40   #255
Ağaç Dostu

İlave resimler :

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2020, 15:42   #256
Ağaç Dostu

Veranda yapım aşamalarından bir kaç resim :

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2020, 15:44   #257
Ağaç Dostu

veranda

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2020, 15:46   #258
Ağaç Dostu

Mutfak Dolapları :

Eklenen Resimler

Eski 10-08-2020, 15:49   #259
Ağaç Dostu

Kapılar ve laminanat parkeler :

Eklenen Resimler

Eski 11-08-2020, 20:14   #260
Ağaçsever

Sayın skanatlar benim de grobeton bugün döküldü, normalde direkt membran uygulamasına gececektim fakat sizin 50 cm tuğla duvari gördüm, bunun amacı membrani kesintisiz toprak üstüne kadar götürmek mi? Benim usta yaparız ama tugla arkasına kalıp cakmaya gerek yok dedi ama ben 50 cm (100 m2alana) beton dökülünce tuğlaların bu basınca dayanacagini pek sanmıyorum bakalım

+ olarak, galiba 58 numaralı mesajda su sekil yazmışsınız

"Temel kalıbı hazırlandı. Bu kalıp temel alanının her kenarından 20cm daha geniş hazırlandı. (Bu tahta kalıbın İç kısmına daha sonra temel yüksekliğinde tuğla örülecek)

Bu kalıbın içerisine 10 cm C30 beton döküldü "

Grobetondan sonra neden tekrar 10 cm beton döktünüz?

Eski 13-08-2020, 14:44   #261
Ağaç Dostu

Sn brf840,

Haklısınız , tuğlalar bu basınca dayanmaz, mutlaka kalıp yaptırın.

58 nolu mesajda düz bir alan elde etmek için 10cm beton döküldü.

Eğer grobetonunuz düzgün ise gerek yok bence.

Eski 13-08-2020, 17:58   #262
Ağaçsever

Alıntı:
Sn brf840,

Haklısınız , tuğlalar bu basınca dayanmaz, mutlaka kalıp yaptırın.

58 nolu mesajda düz bir alan elde etmek için 10cm beton döküldü.

Eğer grobetonunuz düzgün ise gerek yok bence.
üstadım cevap icin tesekkur ederim, benim projemde ayni sizinki gibi bodrum +2 kat... bodrum yol kotundan dolayi mecburen çıktı,benim icin de iyi oldu fakat bu bodrum kat bana asansor boşluğu birakmak gibi bir olaya neden oldu. Siz de galiba asansor boslugu yok, bu durumu nasil çözdünüz, size de başta asansor boşluğu olayında engel cikardilar mi?

Eski 14-08-2020, 19:52   #263
Ağaç Dostu

Sn. brf840,

Sizin açtığınız başlıkta size ilk tavsiyem buydu : Bodrum katı , garaj + kazan dairesi + ardiye olarak gösterilmesi durumunda bu dediklerinize ve yapı denetime gerek kalmıyor.

Bodrum kat m2 den sayılmadığı için yapınız 200m2 nin altında değerlendiriliyor.

Siz malesef projeyi çizen mimarın kurbanı olmuşunuz.

Bulunduğunuz bölgedeki imar yönetmeliklerini bilip sizin projenizi buna göre yapmalıydı.

Hala geç değil.

Eski 21-08-2020, 17:17   #264
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Yapı denetim kanununda "Bodrum katı dışında en çok iki katlı ve yapı inşaat alanı toplam 200 metrekareyi geçmeyen müstakil yapılar," diye belirtilir. Burada söylenen sadece kat olarak kabul edilmeyen yerleri belirtmek için söylenmiştir. Bodrum kat m2 den sayılmaz denilmiyor. En çok iki katlı bina ( bodrum kat hariç ) VE 200 M2 GEÇMEYEN MÜSTAKİL YAPILAR diyor. Örneğin iki bodrum katınız, zemin kat ve normal katı olan müstakil bir yapınız varsa VE 200 M2 yi geçmiyorsa yapıdenetim kullanmak zorundasınız. Çünki sadece bir adet bodrum kat kattan sayılmaz. Yapı denetime tabi değilseniz inşaatınızı denetletmek için serbest mimar ve mühendisler bulmalısınız. Yuakrıdaki mesajların hepsini okumadım ama bu uyarınızın yalnış algılandığı gördüm düzeltmek istedim.Eğer daha geniş bilgi almak isterseniz yapı denetim kanunun birinci maddesinde açıkca belirtilmektedir.

hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-08-2020, 18:55   #265
Ağaç Dostu

Sn Hamseey Merhaba,

Açıklamanız için teşekkürler.

Burada ki şu madde " En çok iki katlı bina ( bodrum kat hariç ) VE 200 M2 GEÇMEYEN MÜSTAKİL YAPILAR diyor " normal şartlarda 2 kat + 1 bodrum için geçerli.

Bodrum kat hariç denilmesi toplam m2 hesaplanırken normal katların alanı toplanacağını ifade ediyor.

2 normal kat + 2 bodrum kat pek duymadım. Eğer 2 kat + 2 bodrum varsa sizin dediğiniz mantıken doğru oluyor.

MeyveliTepe beğendi.
Eski 12-09-2020, 22:37   #266
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2020
Alıntı:
Radye temelen kenarları mıcır dolduruldu. Üzerine toprak örtüldü ve bence en zorlu aşama tamamlanmış oldu
hayırlı olsun binanız. güle güle oturun. ençok dikkat edilmesi gereken bölge temel bohçalamaya zarar vermeden temel ve subasmanın dolgusunu yapmak.
Bende önümüzdeki günlerde müstakil inşaata başlayacağım. proje çizildi. Yapı denetim başvurusu sistemden yapıldı. Bende elimden geldiğince inşaat ile ilgili bilgileri ve görsel resimleri paylaşmaya çalışacağım...

skanatlar beğendi.
bahadir1976 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2020, 22:50   #267
Yeni Üye

Alıntı:
Sn.Aziztoprak,

Benim size tavsiyem evi yaptıracağınız yerde bir mimar ve usta bulmanız.

Bunun en önemli nedeni her belediyenin kendi imar yönetmelikleri var. Bu yönetmeliklerin detaylarına o bölgenin mühendis ve mimarları hakim. Belediyelerin ilgili bölümleri ile de iyi ilişkileri var. İşler daha hızlı yapılabiliyor.

Hayalinizdeki planın detaylarını, bölgenin bir mimarı ile görüşüp, ortaya çıkacak mimari plan üzerinden fikir alışverişi yapmamız daha doğru olur.

İnşaatınızın her aşamasında, elimden geldiğince yardımcı olamaktan büyük memnuniyet duyacağımı bilmenizi isterim.
Bildiğim kadarıyla başka şehirden mimar ile çalışamıyorsunuz zaten. o il de kaydı olması gerekiyor.

skanatlar beğendi.
Eski 13-09-2020, 03:55   #268
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2020
Alıntı:
Merhabalar,

Evimizin son halini paylaşmak istedim.

Sayin skanatlar

Eviniz cok guzel olmus hayirli ugurlu olsin gule gule oturun.

Evinizin duz cati yalitimini nasil yaptiniz? neler kullandiniz? Parapet denile cati kenar yukseltileri uzerine harpusta denen kouma / kaplamayi nasil hangi madden yaptiniz?

Duz catili bir yapiya ( 40 cM C 30 beton + 5 Cm sap betonu ) catiyi ve iceriyi sudan korumak icin oneriniz nedir?

Tesekkurler,

mcciplak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-09-2020, 17:40   #269
Ağaç Dostu

Sn. mcciplak,

Teşekkür ederim.

Bahsettiğiniz, parepet üzerine harpuşta olarak mermer kullanıldı. Muğla mermeri kullandım ancak çok sağlam bir mermer değil. Marmara mermeri çok daha sağlam.

Su yalıtımı ile ilgili bu başlık altında bilgiler var ancak sizin bu konuyu çok iyi araştırmanız gerekiyor. En çok sıkıntı yaşanan konuların başında geliyor.

Hangi yönteme karar verirseniz verim mutlaka başında durun ve çok iyi bir işçilik yapıldığından emin olun.

Çimento bazlı çift kompanentli süper elastik izolasyon malzemeleri var. Bunlarında 2-3 değişik kalite de olanları var. Köşelerde ekstra uygulamaları mevcut. Dediğim gibi iyi araştırın.

Binanın ilerleyen yıllarda oturması tabir edilen hareketlerinden de etkilenebileceğini göz önünde bulundurun.

Poliüretan esaslı yalıtım malzemeleride mevcut. Bunlarında mümkün olan en esnek olanları inceleyin.

En üst katman, seramik kaplama konusu da çok önemli. Akıntılar ve eğimler çok iyi yapılmalı. Elastik seramik yapıştırıcı kullanılmalı. Kenar kısımlarda çok hata yapılıp, fayans yapıştırıcısı eksik kullanılabiliyor. Oysaki en önemli kısımlar bu kısımlar. Bu kenarların iyi yapıldığından emin olun.

Benim terasta 4 köşede su gideri var. Bu giderler direkt olarak aşağıya inmesi büyük fayda sağlıyor. En çok su sızdıran kısımlar bu su giderleri. Bu giderlerin etrafının çok iyi bir şekilde, boşluksuz fayans yapıştırıcısı ve ders dolgu uygulanmalı. Derz dolgu olarak silikon içerikli derz dolgu faydalı ve uzun ömürlü oluyor.

Son olarak ben bu yıl tüm kenarları ve köşeleri epoksi ile kapladım.

Eski 14-09-2020, 20:56   #270
Yeni Üye

temel yalıtımı

Alıntı:
50 cm temel yüksekliğinde adeta bir havuz elde ettik. Bu havuzun iç kısmı BTM P3000 polyester keçeli bütimli mebran ile kaplanacak.

Bu kaplama 2 kat olarak uygulanacak. 1. katta tüm mebranların sadece 10 cm bindirme yerleri yapıştırılacak.

2. katta 20cm şaşırtmalı olarak 1. katın bindirme yerlerini örtecek şeklide, tamamen birbirine yapıştırılacak.

Bu aşama temel altı su izolasyonu için en önemli aşama. Çok iyi bir ekip tarafından yapılmalı ve çok kalıteli mebran kullanılmalı

Tüm köşeler kontrol edilmeli ve takviye yapılmalı
1. Yaptığım araştırmalar sonucu, Temel yalıtım mebranı en kaliteli markalar ODE ve BTM olduğunu öğrendim. araştırma yapan arkadaşlarda bilgilerini paylaşırsa sevinirim.
2. Uygulamada ise radye temel için; Temel altının 2 kat mebran yapılmasını, Ampatman nın üzerinde mebranı sonlandırıp, subasman tabir ettiğimiz perde betonlara sıvı mebran (zift diye tabir edilen) kullanılması gerektiğini öğrendim.
3. Yalıtım işleminin üzerine eps veya xps mantolama levhalarını yapıştırıp, (bu işlemde delik ve dübel işlemi olmayacak mebranda delinme olmaması için.köpük veya harç ile yapışacak.
4. Mebran üzerine koruma ve ısı yalıtım için yapıştırılan eps veya xps malzemelerin üzerinede drenaj levhası koyulur. sonra üzeri toprak veya dolgu malzemeleri ile üzerleri kapatılır.

Konu hakkında bilgisi olan, **** araştırma yapan arkadaşlarında bilgilerini paylaşmalarını bekleriz...

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:37.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024