agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Doğaya ve Yaşamınıza Sahip Çıkın > Buralardan Çekip Gitmek (Ev yapımları)
(https)

Beğeni Düzeni816Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-06-2019, 09:52   #211
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-04-2019
Merhabalar
Öncelikle yanıtlariniz için teşekkürler.
Ben de bu alanda paylaşım yaparak sizlerin yorumları ile projemi şekillendirmek istiyorum. Tecrübe çok önemli sonuçta.
Evimizin planlarıni atıyorum.
Yorum ve elestirilerinizi bekliyorum. Son noktayı onay olarak daha koymadık, proje üzer nde ufak değişiklikler yapabiliriz.

Eklenen Resimler

Adurmus77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 10:16   #212
Yeni Üye

Merhabalar
Kot katını unutmuşum. Onu da ekledim.
Proje bilgileri:
Arsa 290 M2
0.3 emsal
87 M2 taban alanı
Bitişik nizam
Doğu kuzey batı cephe açık (kuzey ve doğu cephe deniz manzaralı)
Temel + dolgu + kot + 2 kat ve çatı olacak.
Yorumlarınızı bekliyorum

Eski 23-06-2019, 10:17   #213
Yeni Üye

Kot katı planı

Eklenen Resimler

Eski 24-06-2019, 15:31   #214
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-03-2008
Sn Adurmus77 Merhaba,

Hayırlısı olsun, umarım en kısa sürede oturmak nasip olur.

Minimum 50 cm subasman almalı bence.

A-kesitte toprak dolgu alanının yüksekliği bana fazla geldi. Perde duvarlar ve dolgu maliyeti artıracaktır. Mümkün olan en az derinliğe göre yaptırmayı deneyebilirsiniz.

Merdivenleri etrafını perde beton duvar olarak tasarlamışlar. Zorunlu değilse gerekli olduğunu düşünmüyorum.

1. katta mutfak bölümünde ki oturma alanını ayrı bir oda olarak yapmayı düşünebilirsiniz. Giriş katta bir oda, yaşlanınca, yaşlı bir misafir ağırlayınca veya yaşlı bir yakının bakılması durumunda büyük fayda sağlayacaktır. Artı bir odanın zararı olmaz bence.

1.katta banyoda duşakabin mutlaka koyardım.

Tekrar hayırlı olsun.

skanatlar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2019, 23:25   #215
Yeni Üye

Sn skanatlar Merhabalar
Oncelikle yorumlarınız için teşekkürler
Arazimiz biraz eğimli. Evimizin uzun cephesinin bir köşesi ile diğeri arasında yaklaşık 3 m kot farkı var. Bu yüzden subasman yuksekldikce dolgu seviyesi de otomatik artıyor. Bu konuda bizde daha yüksek olmasını talep ettik ancak optimum bu seviye çıktı.
Bulunduğumuz bölge Yalova ve zemin biraz sıkıntılı. Bu yüzden tem l seviyesi de biraz derinde tutuluyor. Bu da eğimde olunca dolguyu artırıyor. Emniyetli olması tercihimizdir
Merdiven perde duvarı statik projede özellikle eklediler. Bunu soracağım, sebebini öğrenmek adına.
Giriş kat ayrı oda ve banyo noktasında çok kararsız kaldık bizde. Ancak iskan sonrası kot katına WC banyo yaptıracağız. Ayrıca kot katına dışarıdan iniş için asansör de planlıyoruz. Kot katında büyük bı salon ( içine Amerikan mutfak eklenecek) ve 15 M2 bir oda olacak. Misafirlere bu alanı planlıyoruz
Bu hafta evrakları toparlayabilirsek başvuru yapacağız.

Eski 29-06-2019, 11:31   #216
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2019
Öncelikle Skanatların affına sığınarak yazıyorum;
Herkese merhaba
Skanatlar eviniz hayırlı olsun güle güle oturun,
Adurmuş sizin evinizde şimdiden hayırlı olsun;
Bende ankarada müstakil bir arsa satın aldım, bir ev yapımına başlamak üzereyim.
Adurmuş sizin projeniz ve ölçüleriniz benimkiyle hemen hemen aynı.
Projenizi inceledim size birkaç sorum olacak?
kotta jeneratör su deposu kömürlük bırakmışsızın buralar oda yapılabilirmiydi,
çatı katında açık teras göremedim, açık teras yapmayı düşündünüzmü?
evin maliyetini arsa bedeli hariç yaklaşık olarak ne kadara mal olacağını tahmin ediyorsunuz;
Birde kendinize bir sayfa açarak yaptığınız işleri ve maliyetleri yazarsanız benim gibi bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz, bende bir sayfa açmayı düşünüyorum.
saygılar

skanatlar ve Asya'm beğendi.
tugra0303 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2019, 22:56   #217
Yeni Üye

Merhabalar tugra0303,
Sizin de eviniz şimdiden hayırlı olsun.
Sorulara cevap vermeye çalışacagim.
1. Kot ve çatı ile ilgili hususlar:
Mayıs ayı başında yönetmelikte bir değişiklik oldu. (Bu değişiklik büyükşehir leri kapsamiyor olabilir, teyit etmenizde fayda var). Şu an evin merdiven boşlukları, balkonlar çatı teras ya da kapalı kullanım alanı vs dahil herşey emsal değerine dahil edildi. Bu durum bizim aleyhimize oldu. Bizde 20 M2 kadar açık teras ve çatı katında da 20 M2 oda yapabiliyorduk eski yönetmelik uygulamada iken. Ancak yeni yönetmelik yuzunden çatı ve terastan feragat ettik.
Kot katını da bahçe katı olarak kullanacağız. Mimarimiz projede M2 ye dahil olmaması adına bu şekilde gösterdi. Yoksa bu katta da büyük bir bahçe salonu, yatak odası ve iskan sonrası banyo WC olacak.
Özetle yeni yönetmelik bizim planımızi biraz bozdu.
2. Maliyet ile ilgili hususlar
Şu an planimiza göre kaba inşaat asamasini resmi işlemlere harcanan masraflar hariç (ki onlarda 50 bin TL civarı tutuyor)
225-250 bin TL düşünüyoruz. Bu fiyata duvarların örülmesi, bahçe duvarları ve dolgularin yapılması dahil.
Son olarak bir tecrübe paylaşımı:
1 Ocak 2019 sonrası zemin etüdü yönetmeliği değişti. Öncesinde 1500₺ olan ve 10-15 günde çıkan zemin etüdü, şu an 10-14 bin TL ve yaklaşık 2 ayda çıkıyor.
Diğer sorunlarinizda da yardımcı olmak isterim.
Bizde şu an kaba inşaat için kalfa araştırma aşamasındayız. Fiyat alıyoruz. Ayrıca elektrik ve sıhhi tesisat içinde anlaşıp, temmuz ayı icinde başlamak istiyoruz.
Saygılar

Eski 01-07-2019, 09:22   #218
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Giriş Tarihi: 19-02-2018
Maliyet yaklaşımı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi tugra0303 Mesajı Göster
Öncelikle Skanatların affına sığınarak yazıyorum;
Herkese merhaba
Skanatlar eviniz hayırlı olsun güle güle oturun,
Adurmuş sizin evinizde şimdiden hayırlı olsun;
Bende ankarada müstakil bir arsa satın aldım, bir ev yapımına başlamak üzereyim.
Adurmuş sizin projeniz ve ölçüleriniz benimkiyle hemen hemen aynı.
Projenizi inceledim size birkaç sorum olacak?
kotta jeneratör su deposu kömürlük bırakmışsızın buralar oda yapılabilirmiydi,
çatı katında açık teras göremedim, açık teras yapmayı düşündünüzmü?
evin maliyetini arsa bedeli hariç yaklaşık olarak ne kadara mal olacağını tahmin ediyorsunuz;
Birde kendinize bir sayfa açarak yaptığınız işleri ve maliyetleri yazarsanız benim gibi bilgi sahibi olmak isteyenlere yardımcı olabilirsiniz, bende bir sayfa açmayı düşünüyorum.
saygılar
Müstakil ev yaparken kullanabileceğiniz maliyet yaklaşımı :
DASK bedeli, birim maliyet ile oturma alanınız çarpılarak bulunuyor. Metrekare maliyeti ise ortalama değer olarak belirleniyor. Müstakil ev için bu değerin iki katını almak iyi bir yaklaşım oluşturuyor. (İstatistik yapmadım. Çevremdekilerden toparladığım bilgiler ile)
Özel istekleriniz arttıkça bu değer yükselir. Bütçe hedefi olarak belirlerseniz ve aşmamaya çalışırsanız, gereksiz giderleriniz azalır.
Bir defa yapıyoruz, o da olsun yaklaşımı en tehlikelisi. İşinize yaramayan bir çok şeyiniz olabilir.
Kolay gelsin.

g.c. ve tugra0303 beğendi.
Portakal Rengi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-07-2019, 17:28   #219
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2019
İşin içine girdikçe extra hesaplar çıkıyor, evdeki hesap çarşıya uymuyor, inşallah kazasız belasız başlayıp bitirmek nasip olur.

tugra0303 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-07-2019, 21:21   #220
Yeni Üye

Bazı Sorular

Merhabalar,

Öncelikle şu an mimarımız projelerin yapı denetim girişlerini sağladı. Sistem Ocak 2019 da değiştiği için, önümüzdeki hafta sistem bize rastgele bir yapı denetim firması atayacak ve evrak süreci başlayacak. Daha sonra da Belediyeye bu evraklar yapı denetim kanalı ile gidecek ve Ruhsat aşaması ve harçlar çıkacak. Muhtemelen bu bürokrasi 1 ay sürecek
Bu süreçte bizde fiyat teklifleri almaya başladık. Bu tekliflerin makuliyetini sizlere danışmak istedim.

1) Kaba İnşaat İçin Kalfa İşçilik Fiyat teklifleri:

Bulunduğumuz bölgede demir, duvar, beton ve kalıp tüm işler için genelde tek fiyat verilmektedir. Biz de yaklaşık 5-6 farklı kalfa ile görüştük. Bu tekliflerin aralıklarını yazıyorum.

Binamızın inşaata konu m2 alanı yaklaşık olarak 550 m2
Bahçe duvarları : 150 m2
Çatı : 130 m2

Bina inşaası duvarlar dahil m2 fiyat aralığı : 55-65 TL(ortalama tutar: 33000)
Çatı inşaası : 35-40 TL (ortalama tutar : 5000TL)
Bahçe duvarları inşaası (Perde beton) : 45-50 TL ( ortalama tutar : 6500 TL)

Çatı ve bahçe dahil işçilik ortalama : 45000 TL

Bu m2 ler için fiyatlar nasıl?

2) Ayrıca Kalfa seçiminde inşaat tecrübesi çok az olan bizler, nasıl tercih yapmalıyız. Önceki işlerindeki kaliteyi de anlamak biraz zor olabiliyor Örneğin tavsiye edilen bir kalfa, daha önceki inşaatlarının birinde radye temelde yaklaşık 10 cm dalgalı inşa etmiş. Bu konu şap ile düzeltilmiş. Bu usta hakkında nasıl bir fikir verir?
Yapı denetim firmaları da kontrol sağlıyor deniyor. Hataları bu şirketler minimize edebilir mi?
Açıkçası karar verme noktasında tecrübeli isimlerden tavsiyeleri bekliyoruz.

3) Zemin bohçalama ve perde beton su yalıtımı için de fiyat aldık.

Zemin m2 : 125 m2

Zemin bohçalama çift kat membran, keçe + işçilik dahil m2 fiyatı 31,5 TL
(Ortalama Maliyet : 4000 TL)

Perde Duvar toprak altında kalan m2 : 115 m2

Perde Duvarlar için 3 kat yalıtım ve pvc benzeri koruma malzemesi + işçilik 47TL (Ortalama Maliyet : 5400 TL)

Zemin altı su yalıtımı ortalama : 9500-10000 TL

Bu fiyatlar makul mu?

4) Son olarak Hafriyat konusunda fiyat teklifi alacağız. Bizim kaba hesabımıza göre 400 m3 toprak çıkacak. (Eğim kaynaklı biraz fazla) Bu noktada ortalama hafriyat maliyeti ne olabilir? 1m3 için 40 TL diye duyduk ancak daha net fiyat alamadık.

5) Kaba inşaat aşamasında elektrik tesisatı ile ilgili çalışamalar yapılacak. Ancak su tesisat ile ilgili işlemler kaba inşaat bittikten sonra başlayacak. Başlangıç aşamasında su tesisatı için anlaşma yapmamıza gerek olur mu?

6) Bu konu belki daha önce geçmiş olabilir ancak tuğla mı ytong (gaz beton) mu? Siz ne dersiniz?

Saygılar

bahadir1976 beğendi.
Eski 05-07-2019, 15:42   #221
Ağaç Dostu

Sn Adurmus 77,

Aldığınız fiyatlar içerisinde en çelişkili fiyat Hafriyat fiyatı. 40TL/m3 bence oldukça yüksek fiyat. Bende 250m3 hafriyat yapıldı 5000TL vermiştim. Sizinde olsun, olsun 7000TL olmalı. Bir günlük iş. Hafriyatçıların kepçesi de kamyonu da kendisine ait oluyor. Kazmaktan ziyade kamyon ile toprağın uzaklaştırılması biraz zahmetli olabiliyor.

Bohçalama için aldığınız fiyat oldukça iyi. Bu fiyatın minimum 2/3 ü malzeme fiyatı. İyi kalite keçeli mebran kullanıldığından emin olun bence. Gerekirse malzemeyi siz tedarik edin sadece işçilik fiyatı verin.

Temel altına bohçalamadan sonra mebran üzerine mutlaka 5cm beton attırın. Radye temel demirleri bohçalamayı delmesin diye.

Aldığınız kalfa ücreti birim fiyatı iyi bir fiyat. Metrekare hesabı yaparken farklı hesap yapıyorlar. Temel den çatı zeminine kadar her katı hesaplıyorlar. Sizde 5 tane zemin var bunu alan ile çarpır örn 87x5=435m2. Buna ilave perde duvarların yüzey alanını 2 ile çarpıyorlar. Sizde atıyorum 100m2 x 2 = 200m2. Bu nedenle hesapladıkları m2 fiyatı ile sizin hesapladığınız farklı olabilir.

Bu fiyata demir işçiliği duvar örme işçiliği ve kalıp işçilik dahil oluyor. Tuğla olarak ytong veya bims tuğla daha iyi. Karar verip Bu malzemeyi kalfa ile baştan konuşun çünkü kalfa tuğlacıyı ve demirciyi çoğunlukla dışarıdan buluyor.

Kalfa seçimi önemli. 10cm fark abartılı bence. Kalıp olarak plywood kullanmalarını isteyin.

Yapı denetime bel bağlamayın. Beton dökülürken gelip dökülen betonu ve bağlanan demiri kontrol ediyorlar. Betondan numune alıp teste gönderiyorlar.Aslında betondan ve demirden ödün verilmemesi tek görevleri diyebilirim. Sizin için önemli olan kalfanın kalıp işçilik kalitesi.

Kalıp yapılırken çok miktarda nalburiye gideriniz olacak. Çivi, elarabası, kürek, merdiven kalıp yağı, eldiven, keser v.b. Ben 4-5 milyar ödemişimdir. Bu malzemeleri kendiniz tedarik etmeye çalışın **** her kalemi kontrol edin.

Elektrikçi ile şimdi anlaşmak zorundasınız. Temelde topraklama yapacak. Her kat betonu atılmadan, demirlerin arasından elektrik borularını döşeyecek.

Aklıma gelenler şimdilik bunlar. Kolay gelsin.

g.c., Asya'm, Dzekovic ve 1 kişi beğendi.
Eski 14-07-2019, 14:36   #222
Yeni Üye

Merhabalar Sn skanatlar,

Bürokratik aşamalarımız devam ediyor halen. Bizde fiyat araştırması ve tecrübe dinlemeye devam ediyoruz. Görüştüğümüz kalfalardan bazıları bir teklifte bulundu. Şu an radye temelden sonra yaklaşık 2,1m yüksekliğinde bir alanı toprak ile dolduracağız ve bu seviye dıştan da toprak altında kalacak.

Bu konuda değişen imar yönetmeliğinden dolayı m2 hakkımız kalmadığı için bu dolgu alanını mimarımız herhangi bir şekilde kullanamadı.

Görüştüğümüz kalfalar bu konuda şöyle bir fikir beyan ettiler:

"Toprak dolgu alanını etrafı malum perde beton. (2,1 m) Bu alanda bir kapı girişi kadar alanı açık bırakıp, bu alanı tuğla ile duvar örüp, dıştan toprak ile kapatabiliriz. İskan sonrası bu alanı açarak, tuğla olan alanı yıkarak bodrum katına giriş kapısı alanını düzenleyebiliriz. Tabii bunu yaparken yapı denetim firması ve mimarınız ile de koordineli olun" dediler.

Sizce bu yaklaşım mantıklı mıdır?

Bodrum katı olarak kullansak, tavan yüksekliğimiz 2,1m olacak.

Toprak dolgu yaptırmak ekstra bir maliyet ve uğraş.

Ayrıca, binanın sağlamlığı açısından toprak ile doldurmanın bir mantığı var mı?

Saygılar

Eski 23-07-2019, 07:43   #223
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-11-2018
Sn ADurmus77,

İnşaatınız hayırlı olsun. Kaba inşaat kısmı ile ilgili bizim inşaatımızda edindiğimiz deneyimlerimizden bir iki noktayı aktarmak istiyorum, umarım size de faydalı olur;

*Öncelikle inşaat alanının zemininden su çıkma ihtimaline karşı direnaj için ek bir maliyet ayırın. Hafriyat çalışması sırasında dipten çıkan suyu drenaj kanalları ile arsanın sonunda açtığımız bir kuyuda topladık, yazın ortasında hala suyumuz var. İleride işinize yarayacaktır. Tabiiki kuyu düşünürseniz onun da maliyetini ayırmanız gerekecek.
*Hafriyat sırasında çıkan toprağı eğer arsa içinde biriktireceğiniz bir yer varsa sakın arsadan dışarı çıkarttırmayın. Hafriyatçılar toprağı arsadan uzaklaştırmak için kamyon başı 70 TL aldılar, üstüne gidiş geliş yol süresini saatlik hesabın içine eklediler. Kamyonu daha dolmadan göndermesi de cabası. Toplu fiyat aldıysanız bu noktaların fiyatın içinde olduğundan emin olun.
*Yine hafriyat sırasında toprağın üst katmanını ayrı alt katmanını ayrı yerlerde biriktirebilirsinin, kıymetli olan üst toprağı kaybetmemiş olursunuz.

Paylaşmak istedim,
iyi günler.

Asya'm beğendi.
GultenA Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2019, 00:23   #224
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-11-2018
Koocaman bi Maaşallah diyerek başlayım. Skanatlar Allah size ailenize yeni evinizde huzur ve sağlıklı yaşamı nasip etsin inşallah. hayırlı ve uğurlu olsun. evinizin bahçesinden çiçeklerin böceklerin resimlerini de bekleriz tez zamanda. huzur neşe taşsın her yerinden

skanatlar beğendi.
su teresi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2019, 13:10   #225
Ağaç Dostu

Sn. Su Teresi çok teşekkürler

Sn.Adurmus,

Sorduğunuz soruya cevap vermek çok zor. Siz karar vereceksiniz.

Benim için bodrum alanı çok kıymetli bir alan ve mümkün olduğu sürece, yapılmasını tavsiye ediyorum.

2,1 mt yükseklik, bodrum tavanındaki kirişlerin yüksekliği nedeniyle, kiriş altlarında 1,7 mt lere düşecek.

Subasman yüksekliğini 40-50 cm artırabilirseniz 2.5-2.6 mt yükseklik mükemmel olur.

Temeli 40-50 cm daha aşağıya alsanız su ile karşılaşmanız durumunda çok meşakatli bir süreç yaşarsınız.

Dediğim gibi artılar ve eksileri siz değerlendireceksiz. 2,1mt yükseklite kalsa bile pekçok açıdan kullanabileceğiniz bir alan olacaktır ancak her zaman keşke biraz daha yüksek olsaydı diyebilirsiniz.

Eski 05-08-2019, 20:19   #226
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-06-2013
Sn. Skanatlar bu kadar ayrıntılı bir paylaşım yaptığınız için teşekkür ederim. Döküman niteliğinde olmuş. Emeğinize sağlık. Güle güle oturun.

skanatlar beğendi.
shoglu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2019, 13:59   #227
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2019
Merhaba. Hayat nasıl gidiyor müstakil evde bahçenizin son durumu nasıl? Memnun musunuz? Yalıtım ağustos sıcaklarında performanslı mı?

0sman ağa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2019, 07:19   #228
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 0sman ağa Mesajı Göster
Merhaba. Hayat nasıl gidiyor müstakil evde bahçenizin son durumu nasıl? Memnun musunuz? Yalıtım ağustos sıcaklarında performanslı mı?
Osman bey ev yapımı burada da detaylı ve daha uygun anlatıldı. Diğer sitedeki inşaat fazla lüks oldu bilginize

0sman ağa beğendi.
Asya'm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 16:13   #229
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-08-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Asya'm Mesajı Göster
Osman bey ev yapımı burada da detaylı ve daha uygun anlatıldı. Diğer sitedeki inşaat fazla lüks oldu bilginize
Merhaba. Evet malesef maliyetler her gecen gün katlanıyor. Yapıma başlamadan önce elimden geldiğince araştırma yapıyorum, birşeyler öğreniyorum. İnternet büyük nimet. Her şeyi ustaya bırakırsak mutsuz oluruz.
Selâmlar.

Asya'm beğendi.
0sman ağa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2019, 19:52   #230
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2019
Sevgili ağaçlar.net forum üyeleri; iyi akşamlar dilerim öncelikle.
Toprağına üçgen tarzda bungalow ev (A frame) ahşap kulübe inşa eden/ettiren var mı?
Var ise banyo tuvalet ve ve mutfak donanımınız da evinize dahil mi?
Beton temel mi ahşap taşıyıcı sistem mi kullandınız?
Genel olarak evinizden memnun musunuz?
Evinizin kullanım alanı ve odaları ne kadar genişliktedir?
Cevabınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Düzenleyen asklepios : 21-08-2019 saat 20:41
asklepios Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2019, 12:02   #231
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi skanatlar Mesajı Göster
Sn. Su Teresi çok teşekkürler

Sn.Adurmus,

Sorduğunuz soruya cevap vermek çok zor. Siz karar vereceksiniz.

Benim için bodrum alanı çok kıymetli bir alan ve mümkün olduğu sürece, yapılmasını tavsiye ediyorum.

2,1 mt yükseklik, bodrum tavanındaki kirişlerin yüksekliği nedeniyle, kiriş altlarında 1,7 mt lere düşecek.

Subasman yüksekliğini 40-50 cm artırabilirseniz 2.5-2.6 mt yükseklik mükemmel olur.

Temeli 40-50 cm daha aşağıya alsanız su ile karşılaşmanız durumunda çok meşakatli bir süreç yaşarsınız.

Dediğim gibi artılar ve eksileri siz değerlendireceksiz. 2,1mt yükseklite kalsa bile pekçok açıdan kullanabileceğiniz bir alan olacaktır ancak her zaman keşke biraz daha yüksek olsaydı diyebilirsiniz.
Sayın skanatlar;

Emeğinizin her ayrıntısını sabırla paylaştığınız , açık gönüllülüğünüz için çok teşekkür ederim. Allah razı olsun. Hakkınızı helal edin.

Sürekli yerli ve yabancı kaynaklar okuyor ve izliyorum. Sizin kadar güzel , bilgilendirici bir paylaşıma rastlamadım.

Bende evimin kaderini bir müteahhite bırakmak istemediğim için her detaya hakim olmaya çalışıyorum. Hatta ustaların yarım yamalak iş yapmalarından korktuğum için gözümde çok büyüyordu ve hep ertelemek zorunda kalıyordum.

Siz bana cesaret verdiniz.

İnşalla huzurla sağlıkla mutlulukla oturursunuz yuvanızda.

Saygılar

skanatlar beğendi.
Derya A. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 11:13   #232
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-05-2020
sayın skanatlar, evinizde güle güle oturmanızı diliyorum. Bende yakın zamanda inşaata başlayacağım, sizin kaba insaat + pencereler ne kadar mal oldu

ben 100 m2 bodrum + 100 m2 zemin + 80 m2 1. kat toplam = 280 m2 yaptıracağım

brf840 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-05-2020, 21:35   #233
Ağaçsever

ancestral's Avatar

Giriş Tarihi: 02-12-2019
Öncelikle hayırlı olsun.

Ben tam anlamadım, tek tek kalfa usta malzeme ile uğraşarak bu boyutlarda ev mi yapacaksınız?

Yapı denetim ne olacak? Şantiye şefi, fenni mesul, müteahhitlik belgesi?

Çok çok düşük rakamları baz alarak bütçe çalışması yapmışsınız, 1. sınıf (lüks değil) inşaatın minimum maliyeti 1200 TL'dir. Ki sizin bu maliyetlerle 1. sınıfı bırakın 2. sınıf olarak bile bu işi yapmanız biraz zor.

Perde beton, drenaj, zemin etüdü vs yaptırmanız gerekecek.

Yanlış anladıysam kusuruma bakmayın, mesajı görmezden gelebilirsiniz.

ancestral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2020, 09:23   #234
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ancestral Mesajı Göster
Öncelikle hayırlı olsun.

Ben tam anlamadım, tek tek kalfa usta malzeme ile uğraşarak bu boyutlarda ev mi yapacaksınız?

Yapı denetim ne olacak? Şantiye şefi, fenni mesul, müteahhitlik belgesi?

Çok çok düşük rakamları baz alarak bütçe çalışması yapmışsınız, 1. sınıf (lüks değil) inşaatın minimum maliyeti 1200 TL'dir. Ki sizin bu maliyetlerle 1. sınıfı bırakın 2. sınıf olarak bile bu işi yapmanız biraz zor.

Perde beton, drenaj, zemin etüdü vs yaptırmanız gerekecek.

Yanlış anladıysam kusuruma bakmayın, mesajı görmezden gelebilirsiniz.
Kendiniz yapmak isterseniz 20 den çok ekip ile uğraşacaksınız. Bu doğru. Birisi sizin için yaparsa, 21 inci belayı alıyorsunuz demektir. Asıl bela olmasının nedeni şöyle: İşine geleni sizin adınıza gibi yapması. Ekiplerde de aynı sorun oluyor ama kural koyucu yaptıran oluyor. İkinci yararı, paranız biriktikçe devam ediyorsunuz. Örneğin giriş katı bitsin üst kat seneye diyebilirsiniz. Prefabrikten iyidir.
Yapı denetimi gerekliyse iki durumda da maliyeti ödeyeceksiniz. Bir kereliğine kendi evinizi yapmak için müteahhitlik belgesi alabilirsiniz. Diğer zorunlu çalışanlar için proje gurubu yardımcı oluyor. Götürü olarak bir muhasebeci ile anlaşıyorsunuz, SGK işleri de yürüyor.
Zemin etüdü, beton testi vb proje gurubu veya denetim tarafından yapılıyor.
Herkesin müteahhit olabildiği bir ülkede yaşıyoruz. Daha iyi yapacaklarını düşünmüyorum.

Asya'm beğendi.
Eski 04-05-2020, 09:37   #235
Ağaç Dostu

Portakal Rengi's Avatar

Maliyet bölümüne gelirsek.
Kendinize ev yaparken maliyet hesabına bakış değişir. 1.200 tl ye gecekondu yapılamıyor bugünkü fiyatlarla. 3.000 -4.000 göze alınmalı. İki katlı bir ev yapacaksanız; beton döktüğünüz alan toplamını ikiye bölüp, üç ile ve birim maliyetle çarparak bütçe yaklaşımında bulunabilirsiniz. (Temel, çatı, proje giderlerini bir kat gibi düşünebilirsiniz.) Bulunduğunuz bölgeye göre (+,-)% 30 hata yapabilir.
Bahçe ve çevre düzenlemesi, istenen ek özellikler bu rakama eklenir.

Asya'm beğendi.
Eski 06-05-2020, 19:21   #236
Ağaçsever

rumble's Avatar

Giriş Tarihi: 09-10-2019
Merhaba,bizde bir köy evi aldık yıkık,2 katlı halen tadilatına devam ediyoruz,eviniz hayırlı olsun

rumble Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2020, 23:26   #237
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-03-2016
Başta sayın Skanatlar olmak üzere konuda cevabı olanların hepsine teşekkür ediyorum. Oldukça uzun süredir konuyu takip etmekteyim. Benzer hissiyatla bu işe azmettim. Arsayı aldığım 2017 senesinden beri okuyup anlamaya çalışıyorum fakat tabii ki hâlâ ciddi eksikliklerim var. Açıkçası internette bu konuda yazılanlardan daha faydalı bir başlık bulamadım zira sormak istediğim hemen her konunun bahsi burada geçmiş. Bu sene Erzurum'da inşaat projeme başladım. Şayet müsadeniz olursa başka bir konu açmak yerine burada tecrübelerimi ve sormak istediğim hususları paylaşmak isterim.

Asya'm beğendi.
laedri09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-05-2020, 23:44   #238
Yeni Üye

ARSA BİLGİLERİ
Yerim Erzurum'da. 643 m2 alana sahip düz zemin. Geçirgen bir toprağı var. 2 kat %30 imar izni bulunuyor. Muntazam dikdörtgen biçimli arsamın eni 18 boyu 35 metre olup küsüratlarını yazmadım. Sağda bir villa var sol boş. Önü güneydoğuya Palandöken dağına bakıyor. Normalde ikiz villaya izin veriliyor fakat enden kısa olduğu ve özellikle müstakil yapı tercih ettiğim için düşünmedim.
PROJE BİLGİLERİ
Aslında yaklaşık 194 m2'ye imar izni var fakat gerek duymadım. Zemin 167, 1. kat 134 m2. Bodrum düşünmedim maliyet gerekçesiyle. Garaj buralarda şart. Garajı aşağı indirmeden sağ tarafta zemin katla hizalı tercih ettim. Bu yüzden alt katın m2si fazla. Üst katta çıkma yapmadım.

Eski 15-05-2020, 23:46   #239
Yeni Üye

En 18 metre yanlardan 3'er metre pay bırakmak lazım. Dolayısıyla 12 metreye ön cepheyi sığdırmam lazım. Garaj ön cephede bulunduğundan dolayı ciddi sıkıntı çıktı. Projeyi şu şekilde düşündük.

Eklenen Resimler

skanatlar, kamil35 ve Asya'm beğendi.
Eski 16-05-2020, 00:01   #240
Yeni Üye

İLK GİDERLER
1. Proje
Elektrik+Statik+Sıhhi tesisat (su+ısı)+Mimari+ Zemin etüdü dahil toplam verdiğim fiyat 8.500 tl.
2. İzinler
Belediye harcı+Harita Mühendisi+Şantiye şefi+yapı denetim+müteahhitlik belgesi toplam verdiğim fiyat 23 bin oldu. Burada esas kalem yapı denetim. Baya yüksek çıktı.
3. Demir
Projeye göre 13 ton demirim var. 3.38'den toplam 43.960 tl.
4. Kalıp malzemeleri
Her ne kadar plywood daha güncel bir malzeme olsa da sıvanın tutması için ayrı bir malzeme gerektirdiği ve maliyetinin çok yüksek olması gerekçesiyle kereste tercih ettim. Bu kararımdan pişmanım. Plywoodla kalıplar daha biçimli çıkıyor. Mutlaka öneririm. Henüz temel aşamasındayım. Temelim mütemadi de denilen sürekli temel cinsinde. Radyeyle kıyaslamasını sonraya bırakarak temel betonu ve perde duvarları için aldığım toplam kereste maliyetim yaklaşık 8.400 tl.
5. KALIPÇI USTASI
Ben şimdilik kaba inşaat için duvarlar hariç kalıpçı ustasıyla anlaştım. Metrekaresi 35 tl'den. Temelden çatıya kadar yapacaklar.
6. ŞANTİYE ELEKTİRİĞİ VE SUYU
Şantiye elektiriğini bağlamak biraz zaman alıyor. Bu yüzden projeniz onaylanır onaylanmaz aceleniz varsa ilk eğilmeniz gereken kısım burası. Çünkü elektirik bağlanmadan bazı ustalar yan çiziyor. Kerestelerin kesilmesi için istiyorlar. Ayrıca demirlerin bağlanması için şantiye elektriği şart. Ben elektrik tesisatı için şatiye elektriği dahil 13.000'e anlaştım. Buna tüm kablo tesisatları (duvar aydınlatmaları, güvenlik kamerası, spot ışıklar vs. dahil) Avize vesaire yok. Anahtarlar fiyata dahil. Sıhhi tesisat hususu ayrı bir konu çünkü işin içine ısıtma sistemleri giriyor. Ben petekli tercih ettim. Anlaştığım fiyat 25.000.
7. BETON
Toplam 166 m3 beton sarfiyatım olacak. C25 tercih ettim. C30 da olabilirdi fakat aralarında pek fark yok. m3'ü 265 tl'den. Grobeton dahil değil.
Aklımda kalan maliyetler bu kadar. Henüz temel aşamasında olduğum için aşama kaydettikçe belirtmek isterim.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024